PZC Ambitieuze Lotz zal altijd helper zijn Cooke in nieuwe wereld OM vervolgt Aalbers voor belastingfraude Lewis bagatelliseert gebruik van doping 22 AC Milan schiet Amsterdammers pas op het laatste moment Europa uit Vieri mist slot seizoen Meal verliest, Ronaldo vlamt in Manchester donderdag 24 april 2003 Lesje O'Sullivan out Logisch W U 1 WK voetbal mogelijk nog groter Machlas in cel na handgemeen PSV legt Lee definitief vast Voetbaldrama in Mozambique Oudste kampioen overleden Nuijten mist turninterland Pech Rebellin Gemeente schiet reddingsplan FC Twente af Ajax neemt heldhaftig afscheid door André Hooqeboom MILAAN - Na een heroïsch ge vecht in het kolkende San Siro heeft Ajax gisteravond met op geheven hoofd het Europese po dium verlaten. Twee keer kwa men de Amsterdammers tegen AC Milan op achterstand, twee keer kwamen ze terug. De derde goal van de Italianen, in bles suretijd, was fataal. Uitgere kend de ex-Feyenoorder Jon Dahl Tomasson velde het vonnis en liet Ajax ontluisterd en bitter teleurgesteld achter: 3-2. Trainer Ronald Koeman zei voorafgaand aan de Europese toernee dat hij niet wilde af gaan. Dat gebeurde ook niet. Ajax stapte gisteravond na tuurlijk als verliezer aangesla gen van het veld, maar toonde zich gedurende de gehele wed strijd een minstens gelijkwaar dige tegenstander aan een ploeg MILAAN - Inter, de tegenstan der van AC Milan in de halve fi nale van de Champions League, kan de rest van het voetbalsei zoen niet meer beschikken over Christian Vieri. De veelscoren- de spits viel dinsdagavond in de wedstri j d tegen Valencia uit met een knieblessure. Hij had toen wel al een keer ge scoord. In de linkerknie is een pees gescheurd. Behalve op de hoofdprijs in de Champions League jaagt Inter op de nationale titel in Italië. Met nog vijf wedstrijden te spe len moet een achterstand van zes punten op Juventus worden goedgemaakt. Vieri zal vrijwel zeker aan het eind van het sei zoen een prijs in ontvangst mo gen nemen. Op de topscorers- lijst van de Serie A heeft hij met een totaal van 24 negen doel punten voorsprong op Filippo Inzaghi van AC Milan. DPA die bol staat van de peperdure vedetten. Steven Pienaar, Jari Litmanen en Bogdan Lobont waren de Amsterdamse helden van San Siro. De eerste scoorde de 2-2, nadat Milan voor de tweede keer op voorsprong was geko men. De tweede maakte de eer ste gelijkmaker en zorgde voor een krachtige impuls na rust. De derde hield Ajax in de wedstrijd met soms onwaarschijnlijke reddingen. Al die inspanningen waren uiteindelijk onvoldoen de. In een ouderwets Europees gevecht gaf het kleine beetje ex tra kracht dat Milan in huis heeft, de doorslag. Rivaldo en Tomasson startten als reserves, maar maakten het verschil aan het slot van het duel. Ajax leek de vedetten van Milan in het eigen stadion een lesje te leren. Dat de jonge ploeg Euro pa heeft verbaasd, kan geen toe val meer zijn. Gisteravond wist Koeman precies de juiste for matie het veld in te sturen, ook al moest hij plots improviseren nadat clubarts Goedhart zijn veto had uitgesproken over het inzetten van sterspeler Rafael van der Vaart. Hij achtte het ri sico voor het Amsterdamse troe- telkind, herstellende van een hersenschudding, te groot. De afwezigheid van Van der Vaart woog aanvankelijk niet zwaar. Wesley Sneijder nam de rol op het middenveld moeiteloos over. Milan speelde niet met bijster offensieve bedoelingen, maar dat is inherent aan het karakter van de Italiaanse ploeg, die vol ledig blind vaart op de ingevin gen van de drie creatieve spe lers: Inzaghi, Sjevtsjenko en Rui Costa. Ook in het volgepakte San Siro kreeg Ajax het initia tief en koos daarbij, zolang de stand 0-0 bleef, voor de behoed zame weg. Milan daarentegen schakelde snel over van verde diging naar aanval, met Rui Costa als de wegbereider voor de beide spitsen. De Amster dammers ontsnapten al na twintig minuten aan een achter Paolo Maldini (links) en Zlatan Ibrahimovic duelleren in afwachting van de bal. stand bij een inzet van Brocchi. Met een onwaarschijnlijke re flex kon Lobont de bal, al dan niet achter de lijn, nog keren. Even later lag weer een razend snelle omschakeling aan de ba sis van de openingstreffer van Milan. Rui Costa kreeg de ruim te en stuurde de uitgeweken Sjevtsjenko weg aan de rechter kant. De voorzet was spatzui- ver, waarna 'Pippo' Inzaghi in kopte. Na die treffer lag de wedstrijd open. Ajax moest nu scoren, maar dat was eerder gebeurd. Tegen Arsenal en thuis tegen Valencia en beide keren werd de 0-1 goedgemaakt. Nu moest de ommekeer komen van Jari Lit manen, die na rust in het veld kwam voor de geblesseerde Jelle van Damme. Die ommekeer kwam, dankzij een puntgave combinatie die werd opgezet door O'Brien, na een voorzet van linksbuiten Van der Meyde. De vrijstaande Litmanen, die ook al tegen AS Roma scoorde, liet het buitenkansje niet liggen. De 1-1 betekende dat Ajax vir tueel de halve finale had be reikt, maar de euforie duurde slechts twee minuten. Inzaghi frommelde door de verdediging van Ajax, waarna hij. toch Sjevtsjenko wist te bereiken die inkopte: 2-1. Opnieuw lag Ajax onder in een partij die volledig beantwoordde aan het niveau van een Europese topwedstrijd. Met hart en ziel streden de Am sterdammers door. Ze lieten alle voorzichtigheid varen. Dat be taalde zich uit in de 78e minuut. Steven Pienaar zette Ajax terug op weg naar de halve finale, die steeds dichterbij kwam. Met een wanhoopspoging, toen de klok al voorbij de officiële speeltijd was, kwam AC Milan alsnog langs Ajax, dat ten prooi viel aan de uiterste wanhoop. De toernee van Koemans jonge helden eindigde zo in de passen de ambiance van een kolossale arena. De Amsterdammers res teert nu de competitie, waarin de tweede plaats de inzet is om het geslaagde avontuur in de mmtfSmËË* MANCHESTER - Tien minuten bestond ér Engels optimisme, toen was-éi- Spaans realisme en Braziliaans raffinement. Man chester United stond gister avond op Old Trafford voor de haast onmogelijke taak om Real Madrid na de 3-1 van de eerste wedstrijd alsnog uit de Cham pions League te stoten. Real werd verslagen, maar Ro naldo niet. Zijn drie doelpunten brachten Real ondanks de 4-3- nederlaag in de halve eindstrijd, waarin Juventus de tegenstan der is. De Spanjaarden gaven Man chester al in de twaalfde minuut de eerste tik. Zidane opende op Guti, die Ronaldo in de loop op maat bediende. De spits knalde de bal hard en zuiver in de korte hoek: 0-1. Weg Engels vertrou wen, einde Engels offensief. Pas vlak voor rust kwam de thuisploeg langszij. Van Nistel- rooij maakte zijn twaalfde doel punt in deze Champions League en scherpte daarmee zijn record verder aan. Vlak na rust was het definitief over voor Manchester United via opnieuw Ronaldo. Dat Hel- guera twee minuten later zijn eigen doelman passeerde en zo 2-2 maakte, deed niet meer ter zake. Zeker niet na de derde treffer van Ronaldo, zijn mooi ste. Toch won Real niet. David Beckham, begonnen als inval ler, haalde zijn gram met twee doelpunten, een vrije trap en een intikken Over twee wed stri j den gezien was het spranke lende Real Madrid de terechte eindwinnaar. Manchester United (Eng) - Real Ma drid (Spa) 4-3 (1-1). 12. Ronaldo 0-1, 43. Van Nistelrooij 1-1, 50. Ronaldo 1-2, 52. Helguera 2-2 (eigen doel), 59. Ronaldo 2-3, 71. Beckham 3-3, 84. Beckham 4-3. Scheidsrechter: Collina (Ita). Gele kaart: Veron Manchester United), Figo (Real Madrid). Aantal toeschouwers 67.700. Eerste wedstrijd 1-3, Real Madrid naar halve finale tegen Juventus (Ita). ANP SHEFFIELD - Ronnie O'Sulli- van is gisteren al in de openings ronde van het WK snooker in Sheffield uitgeschakeld. De Engelse wereldkampioen van 2001 verloor verrassend van Marco Fu uit Hongkong: 10-6. De 25-jarige Fu bereikte in zijn vierde WK voor het eerst de tweede ronde. RTR door Edward Swier HOEI - Paaszondag nog had Mart Smeets hem uitgedaagd bij de start. Waarom rijdt Mare Lotz niet als kopman in een wedstrijd als de Amstel Gold Race, maar moet hij werken voor Michael Boogerd en Oscar Frcire? Ten overstaan van duizenden provinciegenoten op de Markt in Maastricht bleef de Limbur ger op de vlakte. „Waarom? Dat moetje de ploegleiding vragen." Gisteren, in de door de Span jaard Igor Astarloa gewonnen Waalse Pijl, gaf Lotz met zijn benen alsnog zelf het echte ant woord. Hij is geen kopman. Omdat hij niet goed genoeg is. De helper die in het verleden diverse ma len om een beschermde rol be delde, zal altijd helper blijven. De 29-jarige Lotz kwam giste ren in de saaie klauterklassieker terecht in wat de beslissende kopgroep zou blijken. Maar de kans op een toptienklassering in een aansprekende koers was an dermaal niet aan hem besteed. Rabobank-ploegleider Adri van Houwelingen: ,,Ik had, voor hem, gehoopt dat hij meer zou renderen dan hij uiteindelijk deed. Door het koersverloop krijgt hij zijn kans, maar hij maakt het andermaal niet af." De ploegleider verweet Lotz echter niets. Van Houwelingen is zelfs te spreken over Lotz an no 2003. „Dat een renner om een kans vraagt, vind ik logisch. •A - De Basken Igor Astarloa (links) en Aitor Osa beklimmen zij-aan-zij de Muur van Hoei. foto Wouter Borre/GPD Maar hij moet het niet raar vin den dat hij geen kopman is. Lotz is een waardevolle kracht voor de ploeg. Zeker dit jaar, want zijn instelling en de beleving zijn aanzienlijk verbeterd." Roem leverde het ook in de Waalse Pijl niet op. Al na 66 ki lometer, na de eerste beklim ming van de Muur van Hoei, scheidden vijftien coureurs uit twaalf verschillende ploegen zich af. Lotz was onder hen. „Ik moest kiezen tussen bevoorra den of meespringen en heb voor het laatste gekozen, omdat we dat in de teambespreking had den afgesproken, iedereen wist na de Amstel Gold Race hoe goed Boogerd was. Had er nie mand van ons bijgezeten, dan hadden ze in de achtervolging allemaal naar ons gekeken." Nu kon de ploeg, en zelfs kop man Boogerd, zich rustig hou den. Een haast unieke situatie. Boogerd: „Ik heb me hier in het verleden telkens helemaal gege ven, maar dat liep nooit goed af." De Rabo-leidsman, die als twaalfde bovenop de steile Muur finishte, dacht onderweg al aan zondag, de dag van Luik- Bastenaken-Luik. „Dan wil ik goed zijn. Om deze koers heb ik me absoluut niet druk ge maakt." Boogerd was niet de enige. Mi- chele Bartoli liet zijn knechten van Fassa Bortolo nog wel ach tervolgen en ook Tyler Hamil- tons CSC probeerde de kloof van maximaal drie minuten te dichten. Nooit kwam het tot een goed georganiseerde jacht. Lotz: „Ik heb heel lang zitten wachten. Wachten tot een groepje, met Boogie bijvoor- Mare Lotz foto Wouter Borre/GPD door Harm Vonk HOEI - Nicole Cooke beseft zelf niet hoe goed ze is. De Britse wielrenster won gisteren voor de tweede keer in vier dagen een wereldbekerwed strijd. Ze is pas twintig, maar nu al legt Cooke het vrouwenpeloton haar wil op: afgelopen zondag in de Amstel Gold Race, gisteren in de Waalse Pijl. Mirjam Melchers, op de derde plaats de beste Ne derlandse in het door Cooke aangevoerde wereld bekerklassement, eindigde als negende op de Muur van Hoei. En dat ondanks een lichte ver koudheid. „Het ging al beter dan in de Gold Ra ce", hijgde ze na. Maar om de Waalse Pijl te winnen, moet je super zijn, wist ook Melchers. Zo super als Nicole Cooke. Na de Gold Race ontbrak Cooke nog op de pers foto Olaf Kraak/ANP Champions League volgend sei zoen te mogen herhalen. AC Milan - Ajax (Ned) 3-2 (1-0). 30. Inzaghi 1-0, 63. Litmanen 1-1, 65. Sevtsjenko 2-1, 78. Pienaar 2-2, 90. Tomasson 3-2. Scheidsrechter: Me- juto Gonzales (Spa). Gele kaart: Ambrosini, Costacurta (AC Milan). Aantal toeschouwers: 76.079. Eerste wedstrijd 0-0, AC Milan naar halve finale tegen Inter (Ita). AC Milan: Dida; Simic (84. Tomas son), Nesta, Maldini, Costacurta; Brocchi, Rui Costa (85. Redondo), Ambrosini, Kaladze (80. Rivaldo); Sjevtsjenko, Inzaghi. Ajax: Lobont; Trabelsi, Pasanen, Chivu, Van Damme (46. Litmanen); Yakubu, Sneijder, O'Brien, Pienaar (84. De Jong); Van der Meyde (89. Bergdolmo), Ibrahimovic. GPD ZURICH - De wereldvoetbalbond Fifa praat op 3 meioverpc, mogelijke uitbreiding van het deelnemersveld aan 1 7 van 2006 in Duitsland. Dat zou van 32 naar 36 landenk gaan. Voorzitter Sepp Blatter is tegen een uitbreidingmT6 landen. Ook Franz Beckenbauer, chef van het organis t mité, ziet het toelaten van meer teams niet zitten In 1M0" drong de Zuid-Amerikaanse voetbalfederatie aan one ruiming van het deelnemersveld. De Zuid-Amerikan1V'-' ontevreden over het aantal directe startbewijzen (vn? hen is toegewezen. SID er' SE VILLA - N ikos Machlas is gisteren in Sevilla in de cel h land na een handgemeen met twee Spaanse agenten Der] Aj ax uitgeleende spits was op weg naar de training inhetvT keer vastgeraakt en nam in een poging niet te laat te komendr rijbaan van het tegemoetkomende verkeer. Agenten hieldi hem aan, waarna er een handgemeen ontstond. Volgens eer verklaring van de politie wilde Machlas zich niet identifice' ren. Daarna zouhij de agenten beledigd hebben. Toen diehem wilden arresteren, zou de Griek een van de agenten verwond hebben.SID EINDHOVEN - PSV heeft gisteren de aankoop van You - pyo Lee afgerondDe club heeft de optie tot koop van de Zuid" Koreaanse verdediger gelicht. In het huurcontract met de werkgever van Lee, Anyang LG Cheetas, was die mogel heid opgenomen. Het was al bekend dat PSV de 26-jarige wilde aantrekken na het verstrijken van de huurperiode Óp! juli. Hij krijgt een contract voor drie seizoenen. GPD MAPUTO - Twaalf voetballers van een club uit dehoogstedi- visie van Mozambique zijn bij een verkeersongeluk omhetle- ven gekomen. Ook de coach en een official overleefdenheton- geval niet. De toestand van drie anderen is kritiek. Hetteaa van de club Wane Pone, dat voor het eerst uitkomt in de eredi visie van Mozambique, was op de terugweg van een wedstrijd in het zuiden van het land tegen Ferroviario de Nampula.D bus met 25 inzittenden kwam daarbij in botsing met ee: vrachtwagen. DPA SANTA BARBARA - Tweevoudig olympisch kampioen Mi chael Denny Larrabee is op 69-jarige leeftijd in zijn woon plaats Santa Maria overleden aan de gevolgen van darmkan ker overleden. Bij de Spelen van 1964 in Tokio veroverdedt Amerikaan als oudste atleet ooit goud op de 400 meter. C won hij met zijn land de 4x400 meter estafette. DPA VLISSINGEN - De Goese Monique Nuijten doet niet mee aai de turninterland met Italië en Groot-Brittannië, die komend weekeinde in Italië plaatsvindt. Nuijten is herstellende va een virusinfectie. Ook de top turnsters Verona van de Leur® Renske Endel hebben moeten afzeggen. Bondscoach Fraai Louter neemt nu Laura van Leeuwen, Mayra Kroonen, Ga- briëlla Wammes, Evi Neijssen, Loes Linders enNathalieBlet- terman mee. beeld, zich bij ons zou voegen." Het gebeurde niet. Lotz stond er alleen voor en moest op de Cote d'Ahin, op elf kilometer van de streep, prompt passen op een versnelling van de latere win naar van Saeco, Igor Astarloa. Slechts Banesto-renner Aitor Osa, ook al een Bask, kon vol gen. Astarloa boekte, na een flauw spurtje, in Hoei zijn grootste succes tot nu toe. Vorig jaar was hij er zowel in de HEW Cyclas- sics van Hamburg (achter Mu seeuw) als de Clasica San Sebastian (achter Jalabert) dichtbij met tweede plaatsen. In het eindklassement van de we reldbeker werd de 27-jarige Spanjaard vierde. Astarloa nu: „Ik zag al snel dat deze vlucht kans van slagen had en heb daarom volop meegewerkt. Met Osa, die op nog geen twintig ki lometer van mij vandaan woont, durfde ik de Muur wel op. Ik wist dat hij geen groot klimmer is." En Lotz? Die werd 43e. In de slotkilometers werd hij alsnog voorbijgestoken door onder an deren zijn kopman, Michael Boogerd. Lotz, balend: „Kom ik eens voorop en kan ik mijn kans gaan, is dat in een koers als deze. Met aan het eind ook nog eens die verschrikkelijke Muur van Hoei." GPD HOEI - De Italiaanse wielren ner Davide Rebellin heeft giste ren bij een val in de Waalse Pijl zijn linkerschouder gebroken. De kopman van het Duitse Ge- rolsteiner kwam na vijftig kilo meter ten val. Aanvankelijk werd gedacht aan een scheurtje in de schouder, die na onder zoek in het ziekenhuis van Hoei gebroken bleek te zijn. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Het Openbaar Ministerie heeft onvoldoende bewijs gevonden dat Karei Aal bers, oud-voorzitter van Vites se, de Arnhemse voetbalclub voor tientallen miljoenen gul dens zou hebben opgelicht. Het OM gaat hem wel vervolgen voor belastingfraude en vals heid in geschrifte rond de trans fers van de voormalige Vitesse- spelers Machlas, Makaay en Vierklau. Dat heeft een woordvoerder van het landelijk parket in Rotter dam gisteren bevestigd. Het ge rechtelijk vooronderzoek be vindt zich na bijna drie jaar in een afrondende fase en zal deze zomer worden afgesloten. Het is mogelijk dat Aalbers nog dit jaar voor de rechter moet ver schijnen. Mr. L. Hameleers, i van de raadslieden van Ka Aalbers, zei dat te betwijfelen „Uit de vele getuigenverhoren blijkt volgens ons dat Aalbes een rotstreek is geleverd do® mensen rond Vitesse, dienuztll hollenderwijs het veld m ruimen." Hameleers doelt daarmee op di eis van de gemeente Arnhem dal de huidige besturen van Vitesse en het stadion Gelredome moe ten opstappen in ruil voor eei laatste reddingsplan voor de bijna failliete club. Aalbers is pasgeleden op verzoek bij de gemeente Arn hem geweest voor een gesprek over de toekomst van Vitesse Hij zou graag terugkeren in e leiding van de voetbalclub, Vol gens Hameleers heeft zijn cliënt 'nog steeds geel-zwart bloed» zijn aderen'. ANP conferentie. Wist zij veel! Het was pas haar eerste grote overwinning en nee, verzekerde ze na haar tweede zege een paar dagen later, het zal haar niet meer overkomen. Cooke is in een nieuwe wereld terechtgekomen. Niet dat ze een onbekende was. In twee seizoenen bij de j unioren werd ze viermaal wereldkampioene: twee keer op de weg, één keer in de tijdrit en een keer op de mountainbike. In ei gen land geniet ze bekendheid sinds zeop de Com mon wealth Games van 2002 de wegwedstrijd won. Het was pas het vierde goud voor Wales in de his torie van de Gemenebestspelen. Cooke vertelde gisteren ingetogen dat ze halver wege de koers probeerde een schifting te veroor zaken. Het mislukte. Maar, vermoedde ze, het zou de andere rensters toch ook wel pijn hebben ge daan. Niets was minder waar. GPD van onze sportredactie LOS ANGELES - Carl Lewis heeft toegegeven dat hij op weg naar de Olympische Spelen van Seoul drie keer is betrapt op het gebruik van verboden presta- tiebevorderende middelen. Vol gens de negenvoudig olympisch kampioen heeft het Amerikaans olympisch comité hem vrijuit laten gaan. „Honderden anderen waren ook positief", zegt Lewis in de krant Orange County Register. „Hon derden anderen kwamen er ook mee weg. Iedereen werd gelijk behandeld. Voor mij werd geen uitzondering gemaakt." Wade Exum, directeur van het Amerikaanse antidopingbu- reau van 1991 tot 2000, bracht vorig week een zwartboek naar buiten waarin staat dat Lewis drie positieve testen heeft afge leverd voor de Spelen van 1988. De Amerikaanse sprinter won in Zuid-Korea goud op de 100 meter na diskwalificatie van de Canadees Ben Johnson wegens gebruik van anabolica. Volgens Lewis heeft hij destijds een officiële waarschuwing ge had. „Maar het klimaat was an ders toen. Al jaren wordt gede batteerd of de middelen iets doen. Er is nog steeds geen be- wij s voor. In mij n ogen word j e er niet beter van." Lewis werd maandaginLosM- geles nog aangehouden na a hij zijn auto op de snelweg puin had gereden. Hij zat vol gens de politie dronken achter het stuur. RTR ENSCHEDE - De sanering het noodlijdende FC dreigt te mislukken, omdat gemeente Enschede gee miljoen euro wil Ier"a? club. Daarmee valt de ba® der het saneringsplan Hrt te weg. De club zal dat pla daag nader toelichten. FC Twente kampt met eentotaje schuld van 14 miljoen eu gens het opgestelde sanen plan dient het Arke-sta - FC Twente als onderpand een gemeentelijke lew miljoen euro aan de club, wethouder X mordicus tegen het ,en „Nu de club gered moet wor zou elke financiei m° n, staan, en niet alleen eg te. Wij zlinvo°"®tadion.Voor eigenaar van het sta ieej dat deel willen wi] garant staan, meer met. a

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 48