Inburgeren tegen vooroordelen Rioolstelsel weer vrij van chloorbleekloog VVD: koffieshop in centrum Vlissingen slecht voor toerisme 15 Stichting bekijkt inrichten rookruimte van dorpshuis agenda donderdag 24 april 2003 Driejaar cel voor fabricage vtc-pillen cyberbunker Brand Speuren naar vroege vogels op de Schotsman Eerder klaar Rotary Club Zierikzee viert vijftigjarig jubileum Geld Studiedag Concert Heilsleger Geen hinder Inbraken op klaarlichte dag Aantal terrassen uitgebreid Gevangenisstraf voor wegpiraat Boete voor wildkampeerders. Celstraf voor woninginbraken Iets bijzonders Kinderen promoten sukkelgangetje Rijstijl iDDELBURG - De rechtbank j Middelburg heeft gisteren mannen uit Den Haag en Breda wegens bezit van een la boratorium in xtc-pillen ver- oordeeld tot gevangenisstraffen tan drie jaar. Het trio hield zich B je zomer van vorig jaar m een bunker in Kloetinge bezig met jeproductie van xtc-pillen. de zogeheten cyberbunker Jvond zich een computerbe- tójf Het deel van de bunker jaar het lab was gevestigd, jerd door een 43-jarige inwo- I jervan Goes verhuurd. De Goe- Laar werd gisteren door de Rechtbank vrijgesproken, om- Jathij niet beter zou hebben ge- ueten of hij had de ruimte ver lamd aan een schildersbedrijf aitDenHaag. Het drietal had zich eerder be- iggehouden met de productie ran xtc-pillen in Vianen en in Den Haag voorbereidingshan- jelingen getroffen voor het opstarten van het lab in de cy- lerbunker van Kloetinge. Zij hadden een eigen inbreng in het productieproces, waarin twee Chinezen de leiding hadden. Een 54-jarige Hagenaar ver richtte hand- en spandiensten, zijn 56-jarige kompaan uit Den Haag zorgde voor de financie ringen de 46-jarige inwoner van Breda deed als lasser zijn werk bij het opbouwen van de pro ductielijn. Vast stond dat het vervaardigen van 160 kilo xtc- pillen in de bunker van Kloetin ge was gelukt. De politie stuitte 27 juli vorig jaar toevallig op het xtc-lab ioen de cyberbunker uitbrand de. Uit onderzoek bleek dat de Chinezen die zich voor de recht bank in Dordrecht moeten ver antwoorden, behalve in Kloe tinge ook betrokken waren bij xtc-laboratoria in Papen- irecht, Vianen en Dordrecht. Officier van Justitie R. Jeuken had vorige week tegen de drie mannen aanzienlijk hogere cel straffen (zes en viereneenhalf jaar) geëist. Tegen de Goesenaar eiste hij tweeënhalve maand ge vangenisstraf; de straf die hij in voorarrest had uitgezeten. KAMPERLAND - De Konink lijke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging houdt zater dag een Vroege-vogelexcursie op de Schotsman Ruiterplaat hij Kamperland. Onder leiding van Piet de Keuning kunnen mensen bij zonsopgang kijken en luisteren naar vogels. De ex cursie begint om zes uur 's mor- gens bij hetparkeerplaatsje aan deSchotsmanweg. REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famkevan Loon Ali Pankow Esme Soesman RudyBoogert (sport) centrale redactie u°stsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pex: (0118) 470102 t mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl mail: web@pzc.nl Actie tegen rookverbod door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Het bestuur van de Stichting Dorps huis De Schutse wil bekijken of in het dorpshuis van Burgh- Haamstede een aparte rook ruimte gemaakt kan worden. Het ingestelde rookverbod blijkt in de praktijk klanten en bezoekers weg te jagen en te lei den tot gemor onder de vereni gingen die gebruik maken van het dorpshuis. Wie tijdens een klaverjasavond of bijeenkomst in een dorpshuis een sigaret wil opsteken, moet hiervoor sinds kort naar buiten. Want roken binnen is taboe. Volgens de tabakswet moeten openbare gebouwen, waar ie dereen kan binnenstappen, en panden en instellingen die door de overheid worden gesubsidi eerd, rookvrij gehouden wor den. Dorpshuizen vallen daar ook onder. Om ervoor te zorgen dat gemeenten zich hieraan houden, heeft de rijksoverheid geldstraffen in het vooruitzicht gesteld: de boete varieert van driehonderd euro tot 2400 euro voor de hardnekkige overtre ders van de wet. „Wij hebben altijd gezegd: zo lang er geen sancties zijn, tole reren wij dat er gerookt wordt bij de bar", aldus P. Mes, voor zitter van de stichting. Voor zijn bestuur zijn die geldstraffen de reden om gehoor te geven aan de oproep van de gemeente en de regel van een rookvrij dorpshuis ook daadwerkelijk na te leven. Want de stichting moet de boe tes betalen. Maar het opgelegd rookverbod levert in de praktijk problemen op. De rokers voelen zich op straat gezet als paria's, club- en verenigingsavonden zijn eerder afgelopen en de klanten klagen. De beheerder van De Schutse, M. Verseput, merkt de effecten van het rookverbod in zijn om zet. „Bijvoorbeeld deklaverjas- club. Die is nu een uur eerder klaar als voorheen." Want waar de clubleden voorheen nog wel eens bleven hangen in het dorpshuis voor de gezelligheid, lopen ze nu naar buiten om een sigaret te roken of meteen naar huis te gaan. Voor de verenigin gen en clubs zelf is dat vertrek ook niet goed, omdat de sociale kant van de bijeenkomsten af kalft. „Het gaat ook om de ge zelligheid. Nu trekken mensen na afloop hun jas aan en gaan huis", vertelt J. de Both, secreta ris van Bridgekring '68. Temeer omdat de Haamsteedse bridgeclub hierdoor ook al een 'aantal opzeggingen' heeft ge had, heeft het bestuur per brief aan de bel getrokken bij het stichtingsbestuur en de ge meente. Het pleidooi om een op lossing anders dan buiten staan voor rokers te zoeken is onderte kend door 136 van de 172 leden van de bridgekring. Ook voor zitter Mes wil graag een 'orden telijke oplossing' voor het gere zen probleem zoeken. Want een dorpshuis is een 'sociaal gebeu ren' en moet voor iedereen - ook voor het rokende deel van de be zoekers - prettig om te vertoe ven zijn. In overleg met de ge meente wordt daarom nu beke ken of een aparte rookruimte gemaakt kan worden in het dorpshuis. Wethouder A. van der Wouden, die nooit onder stoelen of banken gestoken heeft dat hij het algehele rook verbod in de dorpshuizen 'te ri gide' vindt, wil best meedenken met het stichtingsbestuur. Want is er specifiek een ruimte voor rokers, dan kan er volgens de wet gewoon een sigaret opge stoken worden. Hoewel de ge meente op dit moment volgens de wethouder geen geld heeft voor de bouw van dit soort rook ruimten, wil hij wel bekijken of hij het stichtingsbestuur kan helpen met bijvoorbeeld een 'renteloze lening'. STREEKACTIVITEITEN SEROOSKERKE - Dorpshuis, 9.00 uur: Openbare vergadering landinrichtings commissie Schouwen-Oost; ZIERIKZEE - Galerie Kos, 14.00 - 16.00 jur: Galerieroute door Zierikzee van Zeeuwse Volksuniversiteit; MFC, 19,30 uur: Bijeenkomst Groei en Bloei met inleiding over Franse tuinen; Gemeentehuis, 19.30 uur: Gemeente raadsvergadering; Hal gemeentehuis, 10.00-12.00 uur: De- pottenbakken en bloem- scmkken door sociaal cultureel werk De Lichtboei; Filmtheater Korte Nobelstraat, 20.30 uur: ,'neIntervention',film in kader Festi val Cultureel Gekleurd. Inburgeren behelst wat de Rotary Club Zierikzee betreft méér dan zorgen dat allochtonen leren fietsen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - Dienstbaarheid naar de samenleving. Het belang van dit doel van Rotary International wordt in de oprichtingsdagen van Rotary Club Zie rikzee vet onderstreept. Vijftig jaar na de oprichting op 23 april 1953 heeft de Club zijn eigen plaats verworven in de Schouwen-Duivelandse maatschappij Ter viering van dit jubileum willen de Rotarians naar de nieuwkomers van vandaag kijken met een symposium over inburgeren op het platteland. Blauwe blazers. Sigarenrokende wel- gestelden, die onder het genot van een goed glas wijn via hun netwerk de za ken onderling regelen. Een veredeld studentencorps voor mannen mét een baan. Het imago van de Rotary is hard nekkig. Voor de buitenwacht hangt rond deze service club een zweem van mist en mythe. Cabaretiers als Youp van 't Hek gebruiken de Rotarians als de boegbeelden van elitair Nederland. Ook de Rotary Club Zierikzee kent de vooroordelen. „Het staat bol van de ser viceclubs in Nederland; de Lions, de Tafelronde. Het is merkwaardig: Rota ry heeft dat stempel", aldus Rolf Soes man. Helemaal vreemd is dat heersende ima go echter niet. Zomaar binnenstappen en lid worden kan niet. De leden zijn als vertegenwoordigers van hun beroeps groep stuk voor stuk hiervoor uitgeno digd en voorgedragen. Net als de ande ren houdt ook de Zierikzeese club het aantal leden bewust laag: niet meer dan zestig. Om te voorkomen dat met een te grote groep de 'onpersoonlijkheid van een businessclub' kan binnensluipen. En het lidmaatschap brengt 'een aantal financiële verplichtingen' met zich mee, zo geeft secretaris Dies van 't Le ven toe. „Je moetje dat kunnen permit teren." Want het motto van Rotary - Service above Self- in de praktijk brengen kost geld. De afgelopen vijftig jaar heeft de Zierikzee club jaarlijks een aantal pro jecten en goede doelen - zowel eilande- lijk als internationaal - uitgekozen om te ondersteunen. Van het inzamelen van geld voor een binoculaire microscoop voor een ziekenhuis in Bombay tot het opzetten van een geheel verzorgende vakantie voor een arm gezin. Die dienstbaarheid aan de samenleving is volgens Van 't Leven voor de Rotarians vanzelfsprekend en niet iets om mee 'te koop te lopen'. „Wil je de mythe opheffen, dan moet je veel meer naar buiten treden", stelt Soesman. Laten zien wat de Rotary Club Zierikzee doet en welke goede doelen deze ondersteunt vinden de le den belangr i j k voor verbetering van het imago. Want de levensvisie van het in ternationale genootschap mag uitge dragen worden. Bij de oprichting van de Zierikzeese club, die voor heel Schouwen-Duiveland is opgezet, in 1953 is het eerste bestuur al daarvan doordrongen. De watersnoodramp die Nederland treft en de gevolgen hiervan sterkt de bestuursleden alleen in de ge dachte de oprichting en installatie on danks alles door te zetten. En het heeft deze club gevormd. „De Rotary Club Zierikzee heeft altijd de behoefte gehad zo dicht mogelij k bij die samenleving te staan." Na vijftig jaar is de Rotary zodoende in geburgerd in de eilandelij ke samenle ving. De volwassenheid van de service club wordt volgens Van 't Leven onder streept door de oprichting van een 'tweede' Rotary Club Schouwen-Dui veland. Het veroveren van een plek in de maatschappij en het ontzenuwen van vooroordelen staat bij de viering van het jubileum centraal. Alleen de portemonnee trekken voor een jubile umproject en een feestje vieren, geeft volgens Soesman een 'ontevreden ge voel'. Daarom is het symposium 'Inbur geren op het platteland' opgezet: hoe kan Zeeland omgaan met haar nieuw komers van vandaag. Want de gedachte dat de multiculturele samenleving een 'ver van mijn bed show' is vindt Soes man naïef. Op het symposium komen de verschil lende kanten van het inburgeren aan bod: van het belang van het leren van de taal tot ervaringen van Zeeuwse hulp organisaties tot nu toe. Rieks Westrik vertelt daarnaast over zijn ervaringen als opbouwwerker in de wij k Pendrecht in Rotterdam. Inburgeren van nieuw komers betekent wat betreft Soesman niet alleen dat allochtonen leren fiet sen, maar ook dat de Zeeuwen hen een plaats geven in de maatschappij: een 'cursus met andere culturen omgaan'. Want inburgering maar ook meer be grip over en weer kan heersende voor oordelen verminderen. Het symposium geldt als start voor een studiedag over inburgeren in Zeeland, dat later dit jaar voor gemeenten, pro vincie, begeleiders en hulpverlenende instanties gehouden wordt. In het ge meentehuis in Zierikzee wordt zater dag van twee uur tot vier uur 's middags dat startschot gegeven. ZIERIKZEE - Het stafmuziek korps van het Leger des Heils komt naar Zeeland voor drie openluchtconcerten. De 31 muzikanten onder leiding van Howard Evans treden za terdag om half één aan in de muziektent op het Havenplein in Zierikzee. Aansluitend be gint om drie uur het optreden op de Markt in Goes, gevolgd door een uitvoering om zeven uur 's avonds in het Heilsgebouw aan de Ravelijn in Goes. De volgen de dag geven de muzikanten hun medewerking aan de heili gingssamenkomsten (aanvang 10.00 uur) in beide plaatsen. Het slotconcert in de Goese Man- huistuin begint om 12.30 uur. door Patrick de Block SINT-MAARTENSDIJK - Het rioolstelsel van Sint-Maartens dijk werkt sinds gistermorgen weer naar behoren. Rond tien uur zijn de laatste resten chloor bleekloog uit het riool gepompt. Daarna zijn de afsluiters ver wijderd waarmee het verontrei nigde afvalwater werd geïso leerd. Het vervuilde rioolwater, zo'n 100.000 liter, zit momenteel in containers. Deze staan op het terrein van de gemeentewerk plaats in Sint-Maartensdijk. Werknemers van het water schap hebben daar gisteren enkele metingen verricht en zijn tot de conclusie gekomen dat de PH-waarde van het water nage noeg neutraal is. Dit betekent dat het chloorbleekloog al zo veel is verdund en afgebroken dat het in kleine hoeveelheden, eventueel met wat extra ver dunning, op het rioolstelstel kan worden geloosd. De zuiveringsinstallatie bij Sint-Maartensdijk en de bevol king van het eiland Tholen zouden hier geen hinder van on dervinden. Toch weet de ge meente niet zeker of ze voor deze oplossing kiest. Andere mogelijkheden zijn het water afvoeren of ter plaatse laten neutraliseren. In het laatste geval wordt natriumbisulfiet aan het vervuilde water toege voegd. Het chloorbleekloog, dat wordt gebruikt om zwembadwater te ontsmetten, lag opgeslagen in een opslagtank achter zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk. Tijdens aanpas singswerkzaamheden aan de pompinstallatie van het zwem bad begon de tank afgelopen dinsdag door nog onbekende oorzaak te lekken. Daardoor kon drieduizend liter chloor bleekloog, dat voor vijftien pro- BURGH-HAAMSTEDE - Bij een inbraak aan de Lijsterbes- weg in Burgh-Haamstede zijn dinsdag sieraden gestolen. De diefstal gebeurde vermoedelijk tussen één en twee uur 's mid dags. De waarde van de spullen was gisteren nog onbekend. Rond hetzelfde tijdstip werd er eveneens ingebroken in va kantiewoning in die straat en een bedrijf aan de Roterij in Burgh-Haamstede. De politie gaat er vanuit dat de daders op zoek waren naar geld, omdat in beide laatstgenoemde gevallen andere waar devolle goederen ongemoeid werden gelaten en er niets werd weggenomen. ZIERIKZEE - Zierikzee heeft er een terras bij en daarmee is een lang gekoesterde wens van restaurateur H. Landman van restaurant Spijslokaal De Beuze in vervulling gegaan. Land man ijvert al geruime tijd voor een eigen terras, maar kreeg daar tot voor kort geen toestemming voor. Recentelijk heeft de restauranthouder overeenstemming bereikt met de ge meente Schouwen-Duiveland. Om het terras recht tegenover het restaurant mogelijk te maken is de invalidenparkeer plaats iets opgeschoven. Op het nieuwe terras is plaats voor vijftig gasten. MIDDELBURG - Een achttienj arige inwoner van Meliskerke is gisteren in Middelburg voor een aantal ernstige verkeersde licten veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, een rijontzegging van driejaar en negen maanden, 240 uur werkstraf, 28 uur leerstraf alcoholdelin- quentie en 845 euro boete. De rechtbank achtte bewezen dat de j onge wegpiraat onder invloed van alcohol een ernstig ver keersongeval (op 2 9 mei vorig j aar in Veere) heeft veroorzaakt en die dag zonder rijbewijs en zonder verzekering had gere den. Ookheefthij op 11 januari dit jaar in Vlissingen dronken een auto bestuurd. Verder heeft hij levensgevaarlijke risico's genomen door met hoge snelheid te rijden om zodoende aan de aandacht van de politie proberen te ontsnappen. Dat lukte hem niet. Uit een rapport van de reclassering, kort voor het verkeersin- cident in Vlissingen was gebleken dat de kans op herhaling groot was, omdat hij de ernst van zijn gedragingen niet inzag VEERE - Twee Franse toeristen en een Duitser zijn dinsdag avond bekeurd voor illegale recreatie. Zij hadden hun camper opgesteld aan de Kanaalweg Westzijde in Veere. Ook op de Veersedam zijn twee eigenaren van campers op de bon geslin gerd voor wildkamperen. De nationaliteit van deze mensen is onbekend. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 35-jarige inwoner van Vlissingen voor een aantal wo ninginbraken veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf plus drie maanden voorwaardelijk met toezicht van het ZCAD. De Vlissinger heeft de woninginbraken in Vlissingen en Oost-Souburg, gepleegd in oktober vorig jaar en maart dit jaar, bekend. Aan slachtoffers moet hij 1056 euro schadever goeding betalen. De man is al jaren verslaafd aan harddrugs en gaat op het dievenpad om in zijn verslaving te kunnen voorzien. cent uit actief chloor bestaat, het riool bereiken. De gevolgen voor het eiland Tholen hadden nog veel groter kunnen zijn als het riolerings- water niet tijdig was opgevan gen. In dat geval had het afvalwater de waterzuiverings installatie net buiten Sint- Maartensdijk kunnen bereiken en zou het zuiveringsproces ern stig worden verstoord. Onge zuiverd rioolwater zou dan in het oppervlaktewater terecht zijn gekomen, waardoor de hele polder verontreinigd zou zijn. De gemeente heeft dinsdag me teen de brandweer en de GGD gewaarschuwd. Die laatste be sloot niet in actie te komen. De brandweer heeft nog wel de hele dag metingen verricht om te kij ken of er explosiegevaar was. Dit bleek niet het geval. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De raadsfractie van de VVD in Vlissingen is te gen de vestiging van een koffie shop op het Bellamypark. De liberalen vinden dat een vesti ging van een koffieshop indruist tegen de wens van de gemeente raad om Vlissingen te ontwik kelen als een toeristische stad. Koffieshopexploitant G. Aar den diende zo 'n vij f j aar geleden het verzoek in om op het plein een zaak te openen. Hij drijft momenteel een koffieshop in de Kerkstraat in Vlissingen en een zaak in Goes. De WD dient vanavond in de gemeenteraadsvergadering een motie in, waarin zij het college van B en W ontraadt een koffie shop op het Bellamypark toe te staan. Raadslid A. Achterhuis van de WD verwijst daarvoor naar de strategische visie De toeristische stad, die de raad in februari vorig jaar heeft vastge steld. „De raad moet in het kader van de toeristische ont wikkeling de vestiging van een koffieshop afwijzen." Aarden is verbaasd over de hou ding van de WD. „Dit is toch niet zo'n liberaal standpunt", zegt hij. Hij herinnert zich dat 'de Vlissingse raad anderhalf jaar geleden zei dat Vlissingen de oubollige sfeer van zich af moest schudden om meer toeris ten te trekken'. „Dat doel bereik je volgens mij door meer diver siteit op het Bellamypark aan te bieden: kroegen, restaurants, winkeltjes en ook een koffie shop." Sinds een aantal jaren heeft Aarden een bouwplan klaarlig gen voor het pand aan het Bella mypark. Hij zegt er iets bijzon ders van te willen maken. „Een nette open zaak waar Vlissingen trots op kan zijn. Het is van zich zelf al een mooi pand, maar met de dag raakt het door dit getreu zel meer in verval." In Goes opent hij binnenkort een koffieshop. „Die staat aan de Markt, dat is midden in het centrum. Goes is minder be nauwd voor negatieve effecten. In een half j aart j e was alles daar geregeld. Ik vind dat Vlissingen daar een voorbeeld aan kan ne men." Vijf jaar geleden werkte Aarden mee aan de verhuizing van zijn koffieshop van de Kerkstraat 5 naar nummer 8 in Vlissingen. „Onder andere om plaats te ma ken voor de nieuwe bibliotheek 't Spui." Hij zou daar tijdelijk zijn zaak voortzetten. Van de toenmalige burgemees ter J. van der Doef had hij de toezegging op zak dat de ge meente de verhuizing naar zijn pand op het Bellamypark 20 zou steunen. MIDDELBURG - Een knalgele schoolbus op de Markt in Mid delburg trekt het oog van ter rasjesmensen en winkelend pu bliek. Wie beter kijkt ziet dat de bus beplakt is met papieren ver keersborden. Kinderen delen flyers en stickers uit aan voor bijgangers. In beeld is de cam pagne 'Veiligheid moet beter: 30 kilometer'. „Deze actie is overbodig, er staan toch borden langs de weg", merkt een omstander op. Een ander vindt het hoog tijd dat er meer aandacht komt voor de snelheidslimiet. „Volgens mij letten toeristen beter op de bor den dan mensen die hier al jaren wonen." Eind 2002 werd in ver schillende wijken waaronder de binnenstad, Nieuw Middelburg, Stromenwijk, 't Zand en de Breewijk, een 30-kilometerzone ingesteld. Nog voor 2008 zijn de overige Middelburgse wijken en kernen aan de beurt. De snelheidslimiet wordt echter ook in de wijken waar de zone al is ingesteld, schromelijk over treden. In praktijk rijdt 75 pro cent van de automobilisten te hard in de zones. Eerder deze maand gingen me dewerkers van de gemeente met schoolkinderen de wijken in om automobilisten te attenderen op hun rijstijl. Vandaag trekken zij de aandacht met de kennistest die in de gele bus wordt afgeno men. „Als je 50 rijdt, is je rem weg 26 meter. Met een vaart van 30 kilometer per uur is dat slechts de helft", legt een cam pagnevoerder een bezoekers van de bus uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43