13 Kleine bruidsschat voor privatisering van sportcomplexen Meeleven met de Perzische held Mosselvissers kunnen aan de slag in Waddenzee Motorrijders vragen minister lager tarief W esterscheldetunnel Zij krijgt een jaar lang gratis SMS-bundels. Vliegtuigje crasht bij opstijgen gevraagd voor probleem koetserij Het Gareel tomore. T- "Mobile- Get. more. T- -Mobile- - - Hond zeeuwse almanak SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 Horizon Holland Maand van de Vrijheid .equiem 1953 Inzameling knuffels donderdag 24 april 2003 Betrokkenheid Huiswerk Plaag Beloftes I p gjt (oor Piet Kleemans 'HARENDIJKE - Teleurstel- onduidelijk en mistig. Bin- en' de gebiedscommissie ehouwen-West is kritiek gere- op de manier waarop de imonweg afgesloten is voor het Lverkeer én de plannen voor let maken van knippen in Ho- (t-enLagezoom. Eerstgenoem- ie afsluiting wekt irritatie bij itggebruikers en van laatstge- noemde verkeersmaatregel feigt Koetserij Het Gareel de liipeteworden. Dat bleek giste- iei tijdens de vergadering van ie gebiedscommissie. Gebiedscommissielid P. de Advertentie vanavond vanaf 17-30 uur lapanse wakamesoep en vegetarische quiche of varkenshaasje en voghurt-bosvruchtenijs €11,50 of 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 26 april 11.30-16.30 uur informatie over de Molukken 14.00-16.30 uur Molukse dans en muziek tentoonstelling Giri Asih Kerusuhan Maluku Zeeuws-Molukse gedichten Vrede werkt aanstekelijk verschenen Douwe Eisenga €21,95 kijk ook op "tv. drukkeriimiddelburg.nl Beeld &Gel VLISSINGEN - Op zaterdag 17 mei wordt een landelijke inza- melactie gehouden met als titel: Vrede werkt Aanstekelijk. Er wordt gevraagd om een knuffel of geld naar een inzamelpunt te brengen. De opbrengst is bestemd om de bouw van twee vredesparken in Sarajevo en Tuzla te verwezen lijken. De landelijke organisatie is de stichting Motherhood. De knuffels zijn ook bestemd voor de kinderen van Irak. Vanaf vandaag tot 17 mei kun nen knuffels en euro's worden ingeleverd bij de Drukkery op de Markt in Middelburg. Op 17 mei wordt er een knuffelmarkt op de Markt in Middelburg en Goes gehouden. In Vlissingen wordt dan op de hoek van de Walstraat en de Lange Zelke een verzamelpunt ingericht. In Oostburg is voor de wereldwin kel op het Raadhuisplein geko zen, in Hulst in de Basisschool aan de Tabaksstraat. irNEMUIDEN - Een sport- Ltuigis gistermiddag in een loot beland bij het vliegveld «idden-Zeeland toen het wilde tijgen. De twee inzittenden, jun man uit Zoeter- woude en een 54-jarige man uit Pijnacker, bleven ongedeerd. De vleugels van het vliegtuig raakten zwaar beschadigd. Het sportvliegtuig vertrok uit Arne- muiden om naar Rotterdam te gaan. Nog voordat het kon op stijgen, boog het vliegtuig links af. Nadat het eerst de weg overs tak, kwam de romp van het toe stel boven de sloot tot stilstand. Over de oorzaak is nog niets be kend. Er stond wel een straffe zijwind, maar die was volgens politiewoordvoerder J. van Mourick niet extreem hard. De luchtvaartpolitie stelt een on derzoek in naar de toedracht. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Buitensportver enigingen op Schouwen-Duive land hoeven geen gouden bergen te verwachten bij de overdracht van de gemeentelij ke eigendommen aan de clubs. De gemeente geeft weliswaar een bruidsschat mee als tege moetkoming in de onderhouds kosten, maar nu al is zo goed als zeker dat de hoogte van dat be drag niet in alle gevallen vol doende zal zijn, zegt wethouder J. van Felius (sportzaken en fi nanciën). Van Felius en zijn ambtenaar sportzaken D. de Vos verwach ten pittige onderhandelingen met de dertien voetbalvereni gingen op het eiland. „Het is ab soluut niet zo dat de grootste vereniging ook automatisch het grootste deel van bruidsschat krijgt", stelt Van Felius. De hoogte van die individuele bij drage wordt in belangrijke mate afhankelijk gesteld van de on- derhoudsstaat van de gebou wen op het terrein. Daarnaast wordt ook gekeken wat de clubs in het verleden zelf hebben gedaan aan de accom modaties en speelt tevens de hoogte van de huidige veldhuur een rol. De wethouder houdt er rekening mee dat de vraag flink groter zal zijn dan wat de ge meente bij deze privatiserings operatie te bieden heeft. Vooralsnog is een totaalbedrag van ruim een half miljoen euro beschikbaar, terwijl onderzoe ken al reppen van een noodza kelijke investering van dik acht ton over tien jaar. Mogelijk wordt het beschikbare budget 'werkende weg' opge schroefd, geeft Van Felius aan, maar echt waarschijnlijk lijkt hem dat ook weer niet gezien, de financieel krappe tijden die de gemeente tegemoet gaat. Daar mee lijkt de onderhandelings ruimte van de clubs bij voorbaat minimaal. Verenigingen die om die reden mochten besluiten af te zien van de overname van de opstallen, moeten evenwel re kening houden met een lasten verzwaring. De Vos: „Wanneer er een aantal afhaken, ontstaat er een andere situatie. Dan wordt er niet alleen gerekend met de veldhuur, maar ook met de huur voor gebouwen." Komend najaar verwacht De Vos met DFS uit Burgh-Haam- stede als eerste een privatise ringsovereenkomst te kunnen sluiten. De plannen voor nieuw bouw daar liggen al klaar. Tweede op het prioriteitenlij stje staat Zierikzee/Mevo, waar tus sen de velden één en twee een gebouw met vier extra kleedka mers wordt gerealiseerd. Het streven is de verzelfstandiging van de twaalf voetbalcom plexen, twee tennisterreinen en de gedeelde locatie van de atle tiek, hockey en korfbal in Zie- rikzee begin 2005 af te ronden. Nog voor de zomervakantie moet er een plan van aanpak lig gen, waarin ook een tijdschema wordt opgenomen. Daarbij wordt ook rekening gehouden met de toekomstige verplaat sing van de voetbalvelden in Bruinisse. Die verhuizing, ten behoeve van woningbouw in de hoek van de Boomdijk en de Wilhelminalaan, speelt over zo'n drie jaar, aldus Van Felius. De privatisering beperkt zich overigens strikt tot de opstallen. 1 Een aantal verenigingen is nu al eigenaar van de clubgebouwen en krijgen er in dat geval ook de kleed- en eventuele aanverwan te ruimten bijDe velden blijven in eigendom van de gemeente. De Vos: „Dat moet je ook niet willen overdragen. Kleine ver enigingen missen het geld en de nodige mensen om die velden te onderhouden. Jaarlijks kost dat de gemeente acht- tot tiendui zend euro, per veld. Wanneer je alles zou privatiseren, heb je ge garandeerd de hele boel binnen driejaar weer terug. Dat redden ze gewoon niet." Het grote voordeel voor de ge meente van de hele operatie zit in besparingen op de langere termijn. Een ander belangrijk doel dat hiermee wordt nage streefd, aldus De Vos, is het ver groten van de betrokkenheid van de clubs bij de accommoda tie. „Men zal zoals een goed huisvader betaamt met de ver worven eigendommen omgaan. En dat is altijd een stapje extra dan wanneer iets niet van je zelf is.Van Felius gaat er vanuit dat die grotere verantwoordelijk heid bijdraagt aan de instand houding van de verenigingen, zodat gedwongen fusies voorlo pig niet meer zullen terugkeren op de politieke agenda van de gemeenteraad. Commissie kraakt wegafsluitingen Koeijer slingerde de discussie over de wegafsluitingen aan met de opmerking dat hij het te leurstellend vindt dat de Vroon- weg is afgesloten en amovering van de weg onafwendbaar lijkt. In de visie van De Koeijer had met afsluiting van de Vroonweg gewacht moeten worden. Veel verkeer gaat nu volgens De Koeijer via de Hogezoom, ter wijl daar nog geen maatregelen om autogebruik te ontmoedigen zijn genomen. Vragen op pro blemen, in de visie van De Koeijer. „Maar de trein dendert gewoon door." Mede-commissielid H. van Oost kwam tijdens de vergadering met kritiek op de manier waar op de Vroonweg afgesloten is. Mensen kunnen eerst nog een heel stuk de Vroonweg op rijden en worden dan geconfronteerd met op de weg staande borden en een aarden wal. Van Oost: „Dat wekt irritatie, vooral om dat mensen niet weten waarom ze niet verder mogen over die weg. En ik wil ook graag weten of de weg inderdaad, zoals de provincie aankondigt, na de bouwvakantie gewoon gesloopt wordt." Vertegenwoordiger van de ge meente Schouwen-Duiveland binnen de gebiedscommissie G. van de Velde-de Wilde haak te in op de woorden van Van Oost. „Het is voor veel mensen een heel mistig gebeuren. Op communicatief gebied is wat dat betreft voor ons als commis sie nog wel wat huiswerk te doen." Commissievoorzitter A. de Haan zegde toe dat op kor te termijn precies op een rijtje wordt gezet wat er nu exact met de Vroonweg gaat gebeuren en op welke tijdstippen. Tijdens de vergadering kwam ook het plan voor het aanbren gen van knippen in Hoge- en Lagezoom ter sprake. T. Noord- hoek van Koetserij Het Gareel betoogde dat haar bedrijf in de knel komt als die maatregelen daadwerkelijk doorgevoerd worden. De koetserij verzorgt rondritten per - door Noorse fjordenpaarden voortgetrokken - huifkar, maar als er knippen in de Hogezoom worden aange bracht, wordt dat onmogelijk volgens Noordhoek. „Dan kan ik alleen een bepaald traject heen en dezelfde weg weer te rug. Daar is niets aan." Noordhoek richtte zich met haar grieven eerder tot de ge meente. Die reageerde daarop met het aangeven van mogelijk alternatieve routes. Volstrekt onaantrekkelijke routes vol gens Noordhoek. „Dan rijdt je pal langs een autoweg. Dat is voor ons echt geen alternatief. Wij willen toeristen Zeeland la ten zien." Noordhoek gaf aan dat een menroute over de Vroonweg wel een heel aantrek kelijk alternatief zou zijn. „Dat zou fantastisch zijn." Noordhoek kreeg steun van Van Oost. Die drong er bij de com missie op aan toch nog eens te kijken of er wellicht maatrege len te verzinnen zijn waardoor de Hogezoom onaantrekkelijk wordt voor autoverkeer, maar bruikbaar blijft voor paard en wagen. „Want bedrijven als de koetserij moet je niet in hun mo gelijkheden beknotten, maar juist stimuleren." Commissievoorzitter De Haan zegde toe de kwestie nog eens te zullen bekijken, maar waar schuwde voor voorbarig opti misme. „We gaan kijken of er mogelijkheden zijn. Meer niet. Ik wil geen verwachtingen wek ken." door Famke van Loon ZIERIKZEE - Wie schakel je in als je een prins en prinses wilt bevrijden uit de don kere kerkers van de sultan? In de fantasie van Yaprak en Toprak is dit een mooie taak voor Keloglan, de Perzische held, die op slimme wijze de listige raadsels en op drachten van de gemene sultan ontcijfert en omzeilt. Wanneer hij ondersteund door de muziek van de heldhaftige Ghostbus- ters op het toneel verschijnt, heeft het jon ge publiek alle vertrouwen in een goede afloop. Op zijn zoektocht naar het groene amulet, dat de sultan wil hebben in ruil voor de vrijlating van de prins en prinses, werd Keloglan gistermiddag in Zierikzee gesteund door een twintigtal kinderen en hun ouders. Een kleine tegenvaller, om dat de jeugdvoorstelling in Brogum in het kader van het festival Cultureel Ge kleurd de afgelopen jaren meestal rond de honderd bezoekers trok. Het schitte rende voorjaarsweer won het gisteren van het spel, dat binnen op de planken werd gezet. De kinderen die wel gekomen waren, ver maakten zich niettemin opperbest. Ze le ven mee met het Perzische sprookje dat de spelers Faruk Dikici en Reyhan Erdogan bij elkaar 'fantaseren' als Toprak en Yaprak. Hun held Keloglan trotseert wij ze leermeesters, de derwisjen, en geesten, de dj ins, om de verliefde prins en prinses te redden uit de handen van de valse sul tan. Poppenspel, snelle verkleedpartijen en Turks schimmenspel wisselen elkaar een rap tempo af om het verhaal te vertel len. De twee muzikanten, Jeroen Versluis en Sven van Hees, zorgen ervoor dat met rap, gitaarmuziek en percussie het sprookje tot leven komt. Het publiek krijgt op deze manier een wa re multiculturele voorstelling voorge schoteld. En daar draait het bij het Festi val Cultureel Gekleurd om. „De bedoeling is een culturele act op de planken te bren gen en het festival heeft een functie als platform voor ontmoetingen tussen ver schillende culturen", legt T. van de Repe j van Brogum uit. Want al zijn de namen i misschien wat anders, ook in het Perzi- sche sprookje van Keloglan en de gemene sultan loopt het goed af. Tot opluchting van het jonge publiek. Het Festival Cultureel Gekleurd duurt op Schouwen-Duiveland nog tot en met zon dag. Bij nieuwkomer op het festival FiZi is vandaag de Palestijnse film Divine Inter vention te zien. In het MFC houdt Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei morgen avond een avond vol poëzie, proza, mu ziek en dans onder de titel Taal zonder grenzen. Abaja laat Schouwen-Duiveland zater dagavond in Brogum kennis maken met de Arabische blues. FiZi sluit de 2003 edi tie van het festival zondagavond af met de Iraanse film Ten. pagina 31een auto als venster op Iran Advertentie !e wél een nieuw abonnement, maar ben je nog tevreden over je huidige toestel? fes dan voor het T-Mobile SIM Only introductieabonnement. Een abonnement waarbij ie vooraf ingekochte belminuten goedkoper zijn. En dat voordeel kan nu wel oplopen tot Wel een SIM Only abonnement kun je al bellen vanaf 5 eurocent per minuut. ^l je met dezelfde telefoon dus opeens stukken goedkoper! Wil je meer weten ^r de vele mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, Nhpwww.t-mobile.nl of bel 0800-7123. Faruk Dikici en Reyhan Erdogan fantaseren er als Yaprak en Toprak vrolijk op los tijdens hun voorstelling in Brogum. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf YERSEKE - Mosselkwekers kunnen op dinsdag 6 mei in de Waddenzee aan de slag met het opvissen van vijf miljoen kilo mosselzaad en 12,5 miljoen kilo halfwasmosselen. Dit ondanks dat de Waddenvereniging bij de Raad van State bezwaar heeft aangetekend. Het vissen mag toch beginnen, omdat de milieuorganisatie heeft afgezien van een verzoek tot schorsing van de visvergun ning. De Waddenvereniging zet direct in op een definitieve uit spraak van de Raad van State. Die zaak dient op 7 mei, volgens H. van Geesbergen van de mosselsector. Een uitspraak laat meestal enkele weken op zich wachten. De visserij, waar voor vier weken zijn uitgetrok ken, is dan zo goed als zeker al voorbij De Waddenvereniging vroeg de Raad van State vorig jaar wel de visvergunning op te schorten, omdat voedselgebrek zou kun nen ontstaan voor watervogels, met name eidereenden. De vis sers wonnen, maar konden door de procedure pas eind mei aan het werk. De visserij is dit jaar met 17,5 miljoen kilo veel be perkter dan vorig voorjaar, toen 37,5 miljoen kilo mocht worden opgevist. De producentenorganisatie mosselcultuur had, aldus Van Geesbergen, eerder met vissen willen beginnen in de Wadden zee dan 6 mei, maar is daarvan teruggekomen. Reden is dat mosselkwekers in het oostelijk Oosterschelde bang zijn dat af stervende schuimalgen op nieuw op hun percelen terecht komen. Als het even kan, bren gen zij hun mosselen van die percelen naar andere, westelij ker gelegen gronden in de Oos terschelde. Twee jaar geleden was er ook een schuimalgenplaag die vrij onverwacht toesloeg. Veel mos selen raakten ermee bedekt en stierven. Dat willen de nu eerder gewaarschuwde mosselkwe kers dit jaar voorkomen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Motorrijders Actie Groep (MAG) heeft de hulp van minister De Boer van Verkeer en Waterstaat ingeroe pen om een lager motortarief voor de Westerscheldetunnel te krijgen. Volgens de MAG heb ben motorrijders daar recht op. De MAG is tot de actie richting minister De Boer overgegaan, nadat een protestrit van ruim tweeduizend motorrijders door de tunnel op de openingsdag op 15 maart en een gesprek met de tunneldirectie niets hebben op geleverd. MAG-beleidsmede- werker W. Taal is ervan over tuigd dat de tunneldirectie de Tunnelwet verkeerd uitlegt. Naar de geest van de Tunnelwet hebben motorrijders recht op een lager toltarief dan automo bilisten, schrijft Taal aan minis ter De Boer. Hij verwijst ook naar beloftes die de NV Wester scheldetunnel februari 2000 heeft gedaan in het eigen infor matieblad Tunnelinzicht. „Abonnementshouders betalen dus minder, en motorrijders ook", citeert de MAG. Taal vraagt minister De Boer of hij de uitleg van de motorrijders over een lager tarief voor moto ren deelt. Hij heeft zijn brief ook naar de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat gestuurd Automobilisten en motorrijders zonder abonnement betalen momenteel vier euro voor een enkele reis door de tunnel. Vol gens Taal zou dat voor motoren terug moeten naar twee euro. In afwachting van de reactie van het ministerie van Verkeer en Waterstaat is de MAG niet van plan naar de rechter te stap pen, aldus Taal. „Het is nog te vroeg. Als wij nu een rechtszaak zouden beginnen, zou de minis ter dat terecht kunnen uitleggen als een oneerlijk drukmiddel." Het Rijk is met de provincie aandeelhouder van de NV Wes terscheldetunnel. Een jaar lang gratis SMS'en? Dat kan als je nu bij een 2-jarig abonnement ook een SMS- bundel afsluit! Je krijgt dan het tweede jaar van je abonnement je SMS-bundels cadeau. Je kunt ook kiezen voor een 1-jarig abonnement. In dat geval is de SMS-bundel de laatste 3 maanden van je abonnement gratis. Bij een 2-jarig abonnement hoef je bovendien geen activatiekosten te betalen. Verder berekent T-Mobile je geen kosten als je je nummer wilt meenemen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voor de actievoorwaarden of bel 0800-7123. De vierjarige Annabel gaat sinds kort naar de basis school en ze is ondanks haar nog prille leeftijd enorm leer gierig. Laatst had de school een blinde mevrouw uitgenodigd met haar geleidehond. Dat moest ze aan oma vertellen! Vol bewondering verhaalde Annabel over 'die mevrouw die helemaal niets kon zien en haar hond die weet dan de weg en die heet een geleide hond'. Oma corrigeerde: ,,Die noemen ze dan een blin de-geleidehond." Neenee", zei Annebel. „Die hond was niet blind maar die mevrouw, die kon niks zien!" Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41