PZC Bono werkt mee aan biografie van Brood OM laat dubbele inschrijvingen bij het HBO rusten Ama's krijgen meer rust op de campus 16.19 Pillen vogelpest ruimer beschikbaar Sterke aanbiedingen {roonjuwelen in ruil voor deelname aan kabinet donderdag 24 april 2003 Herkomst groente en fruit vermeld Waterscooters taboe in Biesbos College GS Zuid-Holland rond Geld onderzoek zeehondenvirus Ammoniaktransport geweigerd Smirnoff Olifant 20." NB* _J <- 3 GALL& GALL 'Zijn mijn lijfrentepremies nog aftrekbaar?" Belastingdienst Man die rechter zaak Van der G. bedreigde vast i Huwelijk tussen autochtoon en allochtoon strandt veelal J j^\/irtorSchildkamp D0 HAAG - Zanger Bono Vox van de Ierse rockgroep U2 werkt mee aan het laatste boek van Bart Chabot over rock 'n' rolljunkie Herman Brood. Chabot had vorige week een te lefonisch interview met Bono in Dublin. De Haagse schrij ver/dichter overhandigde on langs op begraafplaats Zorg- vlied in Amsterdam bij het graf van Brood zijn manuscript aan uitgever Vic van der Reijt van Nijgh Van Ditmar. Kort daarna kreeg hij te horen dat Bono bereid was om mee te werken. Bono is een fan van de schilde rijen van de in 2001 overleden Brood. Het was zelfs de bedoe ling dat Brood de hoes zou ont werpen voor de cd Greatest hits van U2. Dat verzoek heeft Herman Brood echter nooit be reikt; hij was toen al van het Hilton Hotel in Amsterdam ge sprongen. Tijdens concerten in augustus 2001 in Arnhem sprak Bono ook over Brood. Chabot zal het interview met Bono in het laatste deel van zijn boek verwerken. „Het ma nuscript gaat dus nog even op de schop", aldus Chabot. Het contact werd geregeld via foto graaf Anton Corbijn, die Bono al langer kent. Chabot en Bono hebben uiteindelijk een uur ge sproken over Brood, over de manier waarop Bono en hij el kaar hebben leren kennen en over het belang van Broods schilderijen. „Het is wel me teen een tandje bijschakelen als je met zo iemand praat", al dus Chabot. „Het ging ook over het belang van kunst in de samenleving, Afrika, vrede in de wereld. Je praat wel even met iemand." In september moet het vierde en laatste Brood-boek van Cha bot Broodje springlevend uit komen. GPD 1)66 komt met lange verlanglijst ZOETERMEER - Het Productschap Tuinbouw heeft richtlij nen gemaakt om op te kunnen sporen waar groente en fruit precies vandaan komt. Het productschap wil hiermee berei ken dat de herkomst van alle groente en fruit in de winkel be kend is. Dit is vanaf 2005 in heel Europa verplicht. Kennis over de herkomst van groente en fruit is van groot be lang bij eventuele problemen met de voedselveiligheid, en het terughalen van voedsel. De richtlijnen voor tracking en tracing zijn bedoeld voor te lers, handelaren, snijderijen en de detailhandel. ANP BREDA - Waterscooters zijn niet meer welkom in het Natio naal Park de BiesboschZe veroorzaken in de smalle kreken te veel overlast voor zowel de natuur als recreanten. De provincie Noord-Brabant heeft ingestemd met het voor stel van het Recreatieschap om waterscooters voortaan te we ren. In de Biesbos geldt een maximumsnelheid van zes of ne gen kilometer per uur. De steeds populairder wordende wa terscooterbestuurders trekken zich van die snelheden niets aan, zegt een woordvoerder van de provincie. De regeling gaat in op 22 mei. ANP DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland heeft de komende vier jaar een college van Gedeputeerde Staten waarin PvdA, CDA en WD samenwerken. Het dagelijks bestuur is inge krompen van acht naar zes personen. Het coalitieakkoord is er een op hoofdlijnen. Veel zaken moe ten nog concreet worden uitgewerktZo is het nog niet bekend hoeveel ambtenaren hun baan verliezen en in welke stad of re gio er een proef komt met gratis openbaar vervoer. Uit het ak koord blijkt wel dat de provincie de komende jaren fors gaat snijden, onder meer in de eigen organisatie. De provincie wil zeventien miljoen euro bezuinigen. ANP DEN HAAG - De Dierenbescherming geeft 20.000 euro aan de zeehondencrèche Pieterburen. Het geld is bestemd voor we tenschappelijk onderzoek naar de uitbraak van de zeehon denziekte vorig jaar juli. Dat maakte de belangenorganisatie gisteren bekend. In 1988 brak de ziekte voor het eerst uit en eiste toen veel slachtoffers onder de zeehondenbevolking door gebrek aan kennis van de wetenschappers. Vorige zomer stierven op nieuw vele duizenden zeehonden aan de ziekte. De opvang in Pieterburen houdt zich al jaren bezig met de strijd tegen het zeehonden virus. ANP DEN HAAG - Het bedrijf Microchemie krijgt geen vergun ning voor het vervoer van ammoniak naar de Rotterdamse ha ven. Dat blijkt uit antwoorden op Kamervragen die staatsse cretaris Van Geel van Milieu en minister De Boer van Verkeer gisteren naar de Tweede Kamer hebben gestuurd. Microchemie heeft de installaties en de milieuvergunning van een kunstmestfabrikant overgenomen om de kunststof mela- mine te produceren en ammoniak te distribueren. Omdat de afgelopen drie jaar geen gebruik is gemaakt van de vergun ning, zal de provincie Zuid-Holland deze gedeeltelijk intrek ken. Hierdoor is de doorvoer van ammoniak van de baan, al dus het ministerie van VROM. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het besluit van het Openbaar Ministerie (OM) om slechts één hogeschool in de HBO-fraude te vervolgen staat los van een eventuele groot scheepse terugvordering van ten onrechte ontvangen subsi die. Uit onderzoek van het OM bleek dat alleen Saxion Hoge scholen IJssellanden strafbare feiten had gepleegd. Er is geen onderzoek gedaan naar dubbele inschrijvingen. Dat schrijven minister Donner (Justitie) en staatssecretaris Nijs (Onderwijs) in antwoord op vragen van de Tweede-Kamer leden Van der Laan en Dittrich (D66). Volgens de bewindslie den kan uitsluitend tot vervol ging worden overgegaan als er relevante strafbepalingen zijn overtreden. Deze komen niet voor in de wet hoger onderwijs en onderzoek, zegt een woord voerder van het OM. Probleem in de subsidiewetge ving is dat duidelijke normen ontbreken. In de wet is vooral geregeld waarop instellingen aanspraak kunnen maken, als aan de gestelde voorwaarden is voldaan. Wanneer het recht op bekostiging verloren gaat of kan worden beperkt, krijgt min der nadruk. Donner en Nijs schrijven dat het onderzoek zich concentreerde op delicten als valsheid in geschrifte, op lichting en bedrog. De onder zoekers troffen geen spookstu- denten aan. In de 'Vlaamse carrousel' han delden de hogescholen in strijd met de bedoeling van de wetge ver, maar dat was niet voldoen de bewijs voor een strafbaar feit. Bij deze constructie ontvin gen instellingen voor veelal Vlaamse studenten geld van het ministerie van Onderwijs, ter wijl daar niet of nauwelijks on derwijsprestaties tegenover stonden. De bewindslieden la ten weten dat het OM de instel lingen niet heeft bezocht. Bij Saxion zijn wel strafbare feiten geconstateerd. Het gaat hier om valsheid in geschrifte, een verdenking die losstaat van de'carrousel-constructie'. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het regime op de campussen waar alleenstaande minderjarige asielzoekers wor den opgevangen, moet iets soe peler. Zo dienen zij meer vrije tijd te krijgen en moet er een on afhankelijke klachtencommis sie komen. Dat bepaalde giste ren de rechter in Den Haag. Zeven organisaties, waaronder voogdij-instelling Nidos, Vluchtelingenwerk Nederland, de Vereniging Asieladvocaten en -juristen Nederland en het Juristencomitee voor de men senrechten, hadden de rechts zaak aangespannen tegen de Staat en het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). De rechtbank honoreerde de be langrijkste eis van de organisa ties niet, namelijk dat de asiel zoekers niet onderworpen mogen worden aan het huidige regime op de campussen in Vught en in Deelen. Ze vond die eis te algemeen gesteld. Op een aantal andere punten ging de rechtbank wel met de organisa ties mee. Behalve de al genoemde toewij zingen, oordeelde ze ook dat het COA geen zakgeld meer mag in houden. De organisatie nam wekelijks 8 van de 12,71 euro in beslag. De asielzoekers zouden dat geld terugkrijgen als ze Ne derland verlaten. Enkele andere eisen waren achterhaald toen het kort geding begon. Zo zijn er inmiddels sloten aangebracht op de toiletten en douches. Op andere punten stelde de rechter de organisaties in het ongelijk. Zo hoeft het COA niet voor ei gen kamers voor de ama's te zor gen. Ook mag de instelling de vluchtelingen in de eerste vier weken van hun verblijf op de campus verbieden het terrein onbegeleid te verlaten. ANP Jonge jenever 100c! Geniet, maar drink met mate. Deze aanbiedingen gelden t/m 4 mei a.s. of zolang de voorraad strekt. Vodka lOOcl Genieten Genieten Ja, maar alleen als u een pensioentekort heeft. De aftrekbaarheid van uw lijfrentepremies is per 1 januari 2003 veranderd. Zo is de basisruimte van 1069,- komen te vervallen. U kunt alleen nog premies aftrekken als u een aan toonbaar pensioentekort heeft. De gevolgen hiervan berekent u eenvoudig op www.belastinadienst.nl. Daar vindt u alles over de veranderingen rond de aftrek van lijfrentepremies. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker. f Dj) ZEkei^ WEErz /kitÉA/ EEA/ hbeL- KLEIM VOORGEREcHrclE Het pakket is gistermiddag uit gebreid besproken met de on derhandelaars van CDA en WD. Die lieten zich na afloop redelijk positief uit. CD A-leider Balkenende sprak van „een goed gesprek in een goede sfeer". WD-leider Zalm liet doorschemeren dat er wel uit te komen moet zijn met D66. „Ie dereen heeft wel enige inschik kelijkheid." Bronnen in CDA en VVD zeggen dat D66 er niet van moet uit gaan dat alles wat deze partij vraagt ook zal worden ingewil ligd. „Bij onderhandelingen is de inzet niet de uitkomst." De wensen van D66 kwamen overi gens niet als een verrassing voor CDA en VVD. D66 ijvert al sinds zijn oprichting voor allerlei vor men van democratische ver nieuwing. Die gelden als de „kroonjuwelen" van de partij. De onderhandelaars van de drie partijen kwamen gisteravond opnieuw bijeen onder leiding van de informateurs Hoekstra en Korthals Altes. Ze spraken over sociaal-economische on derwerpen. CDA en WD spreken vandaag met de ChristenUnie en de SGP. Deze twee partijen samen vor men naast D66 een tweede mo gelijke partner voor de christen democraten en liberalen, die sa men niet over een Kamermeer derheid beschikken. Een derde partner, de LPF, staat op eigen verzoek vooralsnog buitenspel. De partij wil pas weer meepra ten als CDA en VVD toenade ring zoeken, nadat ze opnieuw regeren met de LPF eerder on geloofwaardig hadden ge noemd. Volgens Balkenende zullen CDA en WD na hun gesprek met ChristenUnie en SGP be slissen met welke derde partij ze echt zullen onderhandelen om te komen tot een kabinet. Inge wijden gaan ervan uit dat D66 de beste papieren heeft. Met na me de WD zou er grote moeite mee hebben een coalitie te vor men met de orthodox-christelij ke SGP. Toch hield Zalm gisteren die mogelijkheid nog open. Hij tikte zijn partijgenoot vice-premier Remkes op de vingers, die dins dagavond had gezegd een rege ring met de SGP niet te zien zit ten vanwege haar conservatieve standpunt over vrouwen. „Remkes heeft voor zijn beurt gesproken", aldus Zalm. ANP annnze redactie binnenland ILnHAAG - D66 heeft giste- 1L |n de kabinetsformatie een >t*i lievig wensenpakket over be- ituurlijke vernieuwing op tafel égd. De democraten willen en gekozen burgemeester, een lOrrectief referendum, een on- lerzoek naar een gekozen mi- nister-president en een onder- iotk naar Kamerverkiezingen da een districtenstelsel. AMSTERDAM - Een 36-jarige nan uit Den Bosch is gisteren Joor de Amsterdamse politie J aangehouden op verdenking tan bedreiging met de dood van itchier F. Bauduin. Amsterdamse rechter was voorzitter vandestrafkamerdie tongeweek Volkert van der G. voorde moord op Pim Fortuyn veroordeelde tot een gevange- nsstraf van achttien jaar. leman heeft bekend de rechter Ie hebben bedreigd uit onvrede ever het vonnis van de recht- Bank. De verdachte zit nog vast. dok officier van justitie J. Plooy wrdnaderechtszaak bedreigd. Openbaar Ministerie in Amsterdam ontving een brief net daarin twee kogels. In een hjgevoegde brief werd ook de van Bauduin genoemd. .W Advertentie IIIOORBURG - Huwelijken tus- II neenniet-westerse mannelij- I ^allochtoon en een autochtone 1 vrouwelijke partner lopen de !l grootste kans te stranden. Huim de helft an deze paren gaat binnen tien jaar uit elkaar. Een huwelijk tussen autochto- nenhoudt langer stand; 83 pro tent van de getrouwden is na lienjaarnogbij elkaar. De cijfers staan in Bevolkings trend, een nieuw tijdschrift van Eet Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat gisteren rökwam. Huwelijken tussen een Marokkaan of een Turk en een Nederlandse zijn het minst Ifflrzaam: ongeveer 70 procent wrdt binnen tien jaar ontbon- den. huwelijken tussen twee Marok kaanse of Turkse partners zijn teel stabieler dan de gemengde relaties. Na tien jaar is 20 pro fit van de Turkse en 3 0 procent ■an de Marokkaanse huwelij ken in een scheiding geëindigd, 'ij de Surinaamse bevolkings- i®ep gaat het vaker mis. ANP Een lachende Zalm op weg naar de formatiebesprekingen met onderhandelaars van CDA en D66 en de informateurs Hoekstra en Korthals Altes op het Binnenhof in Den Haag. foto Robert Vos/ANP door Joël Roerig DEN HAAG - Mensen die met „psychische problemen" te ma ken krijgen als ze niet in aan merking komen voor pillen te gen vogelpest, kunnen na een bezoekje aan de huisarts alsnog aan deze medicijnen komen. Dat zei staatssecretaris Ross van Volksgezondheid gisteren. De Kamer wilde dat iedereen desgewenst de antivirale mid delen kan krijgen, om het risico zo klein mogelijk te maken dat nog iemand overlijdt aan het vogelpestvirus. Vorige week overleed een 57-jarige dieren arts uit Rosmalen waarschijn lijk aan vogelpest. Daardoor is veel onrust ontstaan. Zo willen bijvoorbeeld werknemers van slachterijen en mensen in de buurt van vogelpestgebieden voor de zekerheid medicamen ten slikken. Ross benadrukte dat de maatre gelen wel gebaseerd moeten blijven op de wetenschap en dat de middelen eigenlijk alleen no dig zijn voor mensen die „inten sief contact" hebben met be smette kippen. Kamerleden suggereerden gis teren dat onduidelijke voor schriften de dierenarts fataal werden. Uit onafhankelijk on derzoek, dat ongeveer een maand mag duren, moet blijken of instanties inderdaad steken hebben laten vallen bij de voor lichting aan de arts. In België komen meer mensen in aanmerking voor medicatie dan in Nederland. De vaccinatie campagne verloopt echter moeizaam. Minister Veerman (Landbouw) meldde gisteren dat het aantal nieuwe besmettingen met vo gelpest afneemt. Hij maakt zich echter nog grote zorgen over verdere verspreiding vanuit het kalkoengebied rond het Lim burgse Nederweert. Inmiddels zijn meer dan 18 miljoen kippen gedood op ruim duizend bedrij ven in Nederland. De wens van de Dierenbescher ming om hobbypluimvee in heel Nederland in te enten, wil Veer man niet inwilligen, omdat de Europese Commissie dat niet toestaat. „Vaccineren betekent een direct verbod op de export van consumptie-eieren. Die consequentie kunnen we niet dragen." Intussen heeft de vogelpest in België zich uitgebreid tot buiten de provincie Limburg. In Westmalle, op circa 15 kilome ter van de Nederlandse grens in de provincie Antwerpen, is een kalkoenbedrijf besmet. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3