PZC Een wonderschone prinses met pit Studenten: From Russia with love ■b30 donderdag 24 april 2003 swl Tweemaal Bl0f Podium Jan-Bas Bollen behoort tot de generatie componisten die de popmuziek in hun genen hebben. Onlangs nog draaide hij als deejay zijn eigen tech- no-muziek in Paradiso. Het Nederlands Studenten Kamer Orkest (NESKA)vroeg hem om een stuk te schrijven voor de tournee die vrijdag in de Con certzaal in Middelburg begint. From Russia with Love, zo heet het programma waarmee het Nesko dit voorjaar door Nederland reist. Het Nesko is zonder twijfel een van de beste amateur symfonieorkesten van Nederland. De leden zijn stu derende, hele goede amateur musici die elk jaar in februari geselecteerd worden. Half april volgt een repetitieweek en de tournee gaat van start. De componist Dmitri Shostak ovich vertegenwoordigt het Russische element uit de titel met zijn Eerste Celloconcert. Celliste Doris Hochscheid neemt onder leiding van diri gent Otto Tausk de solopartij voor haar rekening. De Vierde Symfonie van Beethoven staat voor de liefde. Beethovens Vierde is een beetje een blij buitenbeentje in zijn symfo nisch oeuvre. Het verhaal gaat dat het langzame Adagio een verklanking is van de liefdes brieven die Beethoven schreef aan zijn 'unsterbliche Gelieb- te', de gravin Thérèsa von Brunswick. De aanleiding die Jan-Bas Bollen er toe bracht zijn or keststuk Flare te schrijven, is minder vrolijk. Bollen ziet zijn stuk als een In Memoriam voor zijn leerling en vriendin Marij ke de Moei, die vorig jaar stierf aan de gevolgen van een her sentumor. ,,Het is een nare er varing wanneer iemand die twintig jaar jonger is en nog een heel leven voor zich heeft, komt te overlijden. Marijke was een briljante leerling die als een lichtkogel de wereld in schoot, ze bleef maar 'uitbar sten'." Bollen ziet zijn homma ge niet als klaagzang. „Het is beslist geen doemstuk. Flare gaat juist over de viering van het leven. Er zit een niet afla tende, onderliggende puls in de muziek. Die komt voort uit mijn interesse voor popmuziek. Er is op het ogenblik een cross over gaande tussen experimen tele dansmuziek en de heden daagse, elektronische muziek. Die genres vergroeien steeds meer met elkaar. Je kan de mu ziek van Flare beslist toegan kelijk noemen." Douwe Eisenga Nederlands Studenten Kamer Orkest, vrijdag, Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur. Bief treedt komende week tweemaal op in Zeeland. Zondag in het Arsenaaltheater in Vlissingen en woensdag op de Markt in Middelburg. Het con cert in Vlissingen is een try-out ter voobereiding op de nieuwe tournee van de Zeeuwse groep. Dit optreden begint om 20.15 uur. Op Koninginnedag staat Blaf op de Markt in Middelburg. Dit gratis concert begint om 21.00 uur. In het voorprogramma, dat om 20.00 uur aanvangt, is de Zeeuwse zanger Danny Vera te beluisteren. Op de Markt kun nen tien- tot dertienduizend mensen terecht. Onbevangen rocken Michael Katon is nog zo'n gitarist van de ou de stempel. Iemand met een frisse afkeer van de nieuwste trends en mode. Zijn muziek is in twintig jaar nauwelijks veranderd. Zingen over vrouwen en snelle auto's met daarbij luidruchtig gitaar spel. 'Back to basic', zo om schrijft de Amerikaanse mu zikant zelf. The Boogie-Man From Hell wil dan ook niets anders dan lekker onbevan gen rocken. Kies een willekeurige cd uit van Michael Katon en sla het tekstboekje open. Wat bij ie dere plaat opvalt is de herhaal delijk gebruikte term Boogie. Zijn eerste album, uitgebracht in 1984, noemde de Amerikaan se gitarist Boogie all over your head en in veel van zijn songs heeft hij deze kreet één dan wel meerdere keren verwerkt. Sinds zijn debuutplaat wordt Katon dan ook steevast The Boogie- Man From Hell genoemd. Op het eerste gezicht niet echt een aar dige bijnaam. 'Heil' heeft echter niet de bete kenis die het meest voor de hand ligt; het betreft in dit geval de woonplaats van Katon. Het is een piepklein dorpje in het zui den van Michigan vlakbij De troit. In eigen woorden omschrijft Katon, onlangs vijftig gewor den, Boogie als bluesmuziek gebaseerd op rock 'n roll, het genre dat hij al vrijwel zijn ge hele carrière speelt. „Denk maar aan de eerste platen van Johnny Lee Hooker en ook die van ZZ TopLekkere up-tempo- muziek" Katon is nog een typische Ame rikaanse gitarist van de oude stempel wiens roots in de blues en country liggen. De romanti cus die het 't liefst zo simpel mo gelijk houdt. „Je moet dingen niet moeilijker maken dan ze al zijn. Ik draag bijvoorbeeld nog steeds cowboylaarzen met een spijkerbroek en een leren jack," vertelt de gitarist over zijn kledinggebruik. „Dat is al vijfendertig jaar het geval. Ik heb niets met de nieuwste mode." Eigenlijk niet anders is het gesteld met Katons muziek. 'Gewoon lekker gitaar spelen, zonder je iets van anderen aan te trekken', was het recept voor zijn achtste studioalbum Bad Machine, vorig jaar uitge bracht. Snelle muziek die gaat over snelle auto's, vrouwen, drank en natuurlijk 'Boogiën' en dat allemaal met de volume knop op maximaal. Het enige echte bewijs dat de plaat is gemaakt in 2002, is de achterkant van de cd waar het releasejaar vermeld staat. Qua sound zou je namelijk anders vermoeden. Muzikaal gezien klinkt Katon nagenoeg nog steeds hetzelfde als twintig jaar terug. Back to basic. Michael Katon, die voor Bad Machine naast de zang en gitaar ook alle baspartijen voor zijn re kening nam, windt er geen doekjes om. „De muziekstijl is erg simpel en mijn songs hebben geen diepe betekenis of dubbele bodem, hoewel je laatste album wel al tijd de beste is", zegt hij met een lach. ,,Bad Machine is voor de basic American. De gewone man van de straat die hard werkt." „Voor mij staat muziek gelijk aan plezier maken," aldus Ka ton. „Plezier zoals bij het feest vieren, wat drankjes nuttigen en dronken raken. That's fun! Op een rock 'n roll-manier doe ik hetzelfde en natuurlijk is dat vrolijk. Als het over deprime rende zaken moest gaan, had ik poëet moeten worden." Vincent Okker Michael Katon speelt dinsdag in De Piek in Vlissingen, aanvang 22.00 uur. Spring op het tapijt van je verbeelding en vlieg mee. De familiemusical Alladin zweeft naar de mysterieuze wereld van duizend-en-één nacht. Buikdanseressen, magi ërs, een wonderlamp èn na tuurlijk een wonderschone prinses. Yasmine heet ze. Voor straatjochie Alladin is een blik op haar al genoeg om een buik vol vlinders te krijgen. Babette van Veen speelt de rol van Yasmine. Maar het leven is geen sprookje en dus wil Van Veen ook wel eens vrij. En dan komt Lotte Horlings kijken. In musicaljargon is ze de alterna te van Van Veen. Zo'n twee keer per week is zij Yasmine. Horlings (23) groeide op in Ois- terwijk en zette haar eerste musicalstapjes bij de Tilburgse MusicalFactory. Ook deed ze er de vooroplei ding van de dansacademie om daarna in de leer te gaan bij Frank Sanders die een eigen academie voor musicaltheater heeft. In de voorganger van Al ladin - Peter Pan - bewees ze een echte duizendpoot te zijn door allerlei rollen op zich te nemen. „Ik vind het fantastisch. Het is zo'n mooie rol. Ik geniet er echt van", zegt ze blij. De lach zal daarna geen seconde meer van haar gezicht verdwijnen. Ook niet als het gaat over deze onzekere tijd van audities doen. Zo'n drie keer in de maand doet ze die nu om er voor te zorgen dat ze het vol gende seizoen ook nog werk heeft. „Ik laat telkens alles zien wat ik in huis heb. Als blijkt dat ze een ander type zoeken, dan is het even slikken en weer doorgaan. Ik probeer het me niet al te persoonlijk aan te trekken. De dag dat ze hoorde dat ze de rol van Yasmine had, ligt nog vers in het geheugen. „Dolge lukkig heb ik iedereen gebeld. En als ik even vergat hoe blij ik was, dan belde ik ze gewoon weer." Het aantrekkelijke aan Yasmi ne is volgens Horlings dat ze een prinses met pit is. „Ze heeft een veelzijdig karakter. Soms is ze boos, soms verliefd en soms verdrietig; Yasmine is niet zo'n tutprinses. En ze zingt een paar heel erg mooie nummers." Samen met geest-uit-de-lamp Hakim is Babette van Veen een van de bekende namen in de musical. Is het publiek niet te leurgesteld als zij Yasmine is? „Als wordt omgeroepen dat ik Yasmine speel, hoor je altijd wel een paar mensen: ohhhhh, roepen. Maar dat zijn wel al tijd volwassenen. Kinderen maakt het niets uit, een prinses Babette van Veen en Ivo Chundro spelen de hoofdrollen in Alladin, de musi cal. foto Luc Mansaert is voor hen een prinses en die zijn altijd fantastisch." Ze begrijpt wel dat sommige mensen teleurgesteld zijn. „Voor mij is dat alleen maar een extra uitdaging om er voor te zorgen dat ze toch een leuke middag of avond hebben. Na die tijd krijg ik ook altijd leuke reacties." Aan haar enthousiasme zal het zeker niet liggen. „Ik wist al jong dat dit was wat ik wilde, kon gewoon niets anders verzinnen. Ik heb meteen alles op alles gezet en ben er hele maal voor gegaan. Achteraf ben ik blij dat het zo gelopen is." Vrolijk springt ze in de bus die haar en de andere spelers van Alladin naar huis brengt. In de echte wereld heb je niet veel aan een tapijtje. Alladin, de musical staat vrij dag (19.00 uur), zaterdag (14.00 en 19.00 uur) en zondag (12.00 en 16.00 uur) in de Stads schouwburg in Middelburg. "G ROTTERDAM Symfonisch Avontuur 2. Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Valery Gergiev. Berlioz - Requiem, do. de Doelen, Grote Zaal - 20.15 uur. Turkse muziek. De steden Konya, Kirflehir en Kirklareli vormen samen het centrum van de muziek van Ana- tolie. De zangers Ekrem Celebi en Riza Konyali, die hier vandaan ko men, zijn geliefd in heel Turkije, do. t/m wo. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur. 3 Musketiers, de musical. De histori sche avonturenroman van Alexandre Dumas, is de verrassing op musical- gebied. do. t/m za. en wo. Nieuwe Luxor Theater - 20.00, zo. 14.00 en 20.00 uur. Onbegonnen werk. Theatergroep Carver. Regie onder leiding van Hel- mert Woudenberg. Dit seizoen zet Carver de stap naar de Grote Zaal. do. en vr. R'damse Schouwburg, gr zaal - 20.15 uur. Blowing. Het Laagland. Aan het ont bijt is weinig meer te merken van de zenuwslopende, nachtelijke ruzies van het gezin. Vanaf 15 jaar. do. R'damse Schouwburg, kl zaal -14.00 en 16.30 uur. Le monde du Sud-Mediterranee. Beihdja Rahal heeft een uitzonderlijk helder stemgeluid, vr. de Doelen, Jur- riaanse Zaal - 20.15 uur. Wereldstemmen/Folk. De Ierse Niamh Parsons beoefent de traditio nele Ierse liedkunst en doet dit met een stem die herinneringen oproept aan de legendarische Sandy Denny, vr. de Doelen, Willem Burger Zaal - 20.15 uur Romeo en Julia. Gespeelt, gedanst en gezongen door Pim van Alten, Joep Dorren en 80 leerlingen van Jeugd theater Hofplein. Vanaf 6 jaar. vr. en za. Jeugdth. Hofplein, grote zaal - 19.00; zo. 14.00 uur. In de schaduw van mijn vader. Terug keer, ontworteling, weemoed, drank, bozlak (Turkse blues), avontuur, ero tiek, lust en bastaardkinderen. Een aangrijpend beeld van de eerste ge neratie Turkse migranten in Europa, vr. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. Tony Overwater Group featuring Ack van Rooijen. Stichting Jazz In ternational Rotterdam, za. de Doe len, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur. Romeo 'n Juliette, a Caribean Xpe- rienz. John Leerdam maakt bij Thea ter Cosmic een hedendaagse versie van Romeo en Julia. za. R'damse Schouwburg, gr zaal - 20.15; zo. 14.30 uur. Pater Moeskroen. Sprookjes. De band verwierf aan het begin van hun bestaan bekendheid met een eigen tijdse versie van Roodkapje. Nu staan ze met hun zeer uitgebreide arsenaal aan instrumenten en een gezonde do sis humor als basis opnieuw volledig voor een verrassende avond. za. The ater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. T'nL. T'nL staat voor Trouw en Lief de. Vijf openhartige portretten van mannen over trouw en ontrouw, lief de en angst, eenzaamheid en versier- trucs. za. Theater Zuidplein, Kleine Zaal - 20.15 uur. Hobbit. Deel 1 en 2 van In de ban van de ring gezien? Dan nu naar de voor stelling Hobbit, waarin Loek Beumer en Peter Drost het verhaal vertellen van de hobbits, de beroemde fanta siewezens van schrijver J. Tolkien. Vanaf 10 jaar. zo. R'damse Schouw burg, kl zaal - 15.00 uur. Rhythm of the Dance, zo. de Doelen, Grote Zaal - 15.00 en 20.15 uur. Kamermuziek op zondagmiddag. Quatuor Mosaiques. Beethoven - Strijkkwartet op. 18 nr.2; Strijk kwartet nr.2 'Razumovsky'; Strijk kwartet op. 135. zo. de Doelen, Jurri- aanse Zaal - 14.30 uur. Orlando. Het Nationale Toneel. Or lando: a biography is de lichtvoetige en fictieve biografie van het gelijkna mige androgyne personage dat zo'n 400 jaar leeft. ma. R'damse Schouw burg, kl zaal - 20.30 uur. Nacht van Oranje. In Ahoy' Rotter dam -19.30 uur. Onze Jeugd! Deze toneelproductie gaat over drie verveelde jongeren, kinderen van yuppen ouders, in een wereld van seks, drugs en rock 'n roll. Met Katja Schuurman, Johnny de Mol en Teun Kuilboer. Try out. di. en wo. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. Oude muziek: nieuwe ontdekkingen! Le voyage Americain. Werken van Juan de Lienas (1617-54) en William Billings (1746-1800) worden gecom bineerd met nieuwe Amerikaanse muziek, traditionele Amerikaanse folksongs en gospel, wo. de Doelen, Jurriaanse Zaal - 20.15 uur. ANTWERPEN Misery. Theatervoorstelling naar een roman van Stephen King over het ge brek aan privacy, vertaald door Ca- trien Hermans, do. vr. en za. Klokhuis 20.30 uur Speechless. Jeugdtheatervoorstel ling zonder kinderen maar met speci al guests, experts en mediabekenden; over de onrustwekkende kinderver dwijningen waardoor de wereld in rep en roer isdoor Wouter MHessels vr. en za. Het Appeltje 20.30 uur Cannibali! Theaterstuk naar Shake speare in een bewerking van Jan Decorte; door het Toneelhuis. wo. première, do. vr. za. en di. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur Dwangvoorstelling I Vooroorlogs hu moristisch cabaret door Jochen Bal- baert en Stefaan Degand in een Pala ce decor. wo. première, do. vr. en za. Zuidpool 20.00 uur Andere Namen. Theatershow van Herman van Veen over dromen en werkelijkheid, herinnering en heden, over schoonheid en vergankelijk heid, jeugd en ouderdom, wo. t/m za. Arenbergschouwburg 20.00 uur Klassiek Concert. Concert met wer ken van Brahms en Schumann door de Koninklijke Filharmonie van Vlaanderen o.l.v. dirigent Philippe Herreweghe m.m.v. Francois-René Duchable op piano. vr. DeSingel 20.00 uur Houden van... Muzikale matinee met Nederlandse liedjes uit de jaren 50, 60 en 70 met o.a. Johan Verminnen, Walter de Buck en Dimitri van Too- ren. wo. Sportpaleis 14.30 uur Nekka Nacht. 25 jaar De Kreuners. vr. en za. Sportpaleis 20.30 uur I Due Foscari. Opera van Verdi naar een tragedie van Lord Byron door het Symfonieorkest en Koor van de Munt onder leiding van Kazushi Ono. do. en di. De Munt 20.00 uur, zo. 15.00 II re Pastore. Opera van Mozart, wo. première De Munt 20.00 uur, za. 15.00 uur, di. 12.30 uur Het Zwanenmeer. Klassieke ballet voorstelling in een bewerking en cho reografie van Jan Fabre door het Ko ninklijk Ballet van Vlaanderen, za. Vlaamse Opera 20.00 uur, zo. 15.00 uur ZATERDAG Alladin Alladin, de musical is een grootschalige familievoorstdr Zie vrijdag. ln8' Stadsschouwburg, Middelburg, 14.00 en 19.00 uur Vrijheid In het kader van de Maand van de Vrijheid en Cultureel C tl zijn er verschillende activiteiten. eutd De j eugddansgroep (van 10 tot 15 j aar) Bunga Tjenke uit K kerke en Middelburg brengen van 14.00 tot 14.20,14 30t tu en van 15.45 tot 16.00 uur dansen uit de Moïukken k Binnenplein; de groep Maori uit Amsterdam, Middelt)!? Oost-Souburg brengt unplugged easylisteningmuziek gelse en Molukse teksten van 15.00 tot 15.40 uurindeBr en de gelegenheidsformatie Maluku Groove uit Middelb Moordrecht brengt van 16.00 tot 16.40 uur een sfeervol ren1 re van hedendaagse popmuziek met traditionele Moluks vloeden in de Brasserie. De Drukkery, Middelburg, 14.00 uur Surrender Surrender brengt Zeeuwstalige rocknummers. In het voorprogramma staat de Walcherse/Bevelandse baud Over the Edge met Engelstalige rockcovers. Tent voetbalveld, Grijposkerke, 20.00 uur Kunstvrienden De Goese toneelvereniging Kunstvrienden speelt Bonbons luxe verpakking. Vergaderen is reuze populair in huize Van Oeveren. Dirk'vera dertal een tij dj e twee keer per week, maar wat doet die luxedoos bonbons in zijn koffertje? En waarom 'vergadert' Ada, devrouw van Dirk, op zo'n vreemde locatie als de slaapkamer?Dezeko. medie werd geschreven door Ria de Looze-Lafeber en sereEis seerd door Jeannette Tierie. Bal na. De Vroone, Kapelle, 20.00 uur Flamenco De gitarist Ruud Stoop geeft een flamencoconcert. Het programma bestaat uit vele stijlen uit de flamenco, zoals farruca, granafas, tientos y tangos, malguenas y fandangos,bt. lerias por medio, peteneras, sevillanas, alegrias de cordóba lombianas, rondenas, bulerfas por arriba en de rumba. Degra- rist geeft tijdens het concert uitleg. Het optreden gaat uitvande Stichting Ars Musica. Lutherse kerk, Zierikzee, 20.00 uur Sixties Voor de twaalfde maal gaat men Back to the Sixties. Als speciale gast staat singer/songwriter en basgitariste Sin Quatro op het programma. Verder zijn er The Animals, TheGib son Brothers, A Tribute to The Beegees, Toni Macaroni&li Swinging Devils en Racey. De Staver, Sommeldijk, 20.00 uur Mirjam van Dam De zangeres Mirjam van Dam brengt de show How to getridi Bette Midler. Het verhaal, door Mirj am geschreven, gaat over een zangeresi zich voorbereidt op haar eerste voorstelling. Om haar onzeks heid en schaamte te overwinnen, praat ze met haar alter-egoi grote voorbeeld Bette Midler. Hoe wordt een mens een sterenbo wordt een ster een mens? Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur The Young Ones Jan Vayne is gastsolist bij het Zeeuws-Vlaamse Jeugdorkeslll Young Ones. Jan Douwe Kroeste praat het programma aan elkaar en Jol Curfs dirigeert. Ook de vaste zangeres van het orkest, Iris Ma is van de partij met een soulmedley. Het thema van het concert deze keer een verrassing. Den Dullaert, Hulst, 20.15 uur Cabarestafette Cabarestafette is een ludieke formule die podium biedt aan c barettalent. Deze keer zijn dat er drie: Wim Helsen, Martijn Oosterhuisi Guido Weijers. Helsen is een rasverteller die in de finalestot van het Leids Cabaret Festival 2002. Oosterhuis is snel, scherps zijn verhalen zijn zeer herkenbaar. Guido Weijers schiet doelt* wust en resultaatgericht met scherp en strooit zout in wondei Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Marcel Worms Pianist Marcel Worms geeft een concert. Hij speelt tango's voor piano, zowel uit Latijns-Amerikaalsi Europa. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Les Wilson De Engelse band Les Wilson The Mighty Houserockerstmi op. Aangedreven door de meesterlijke slidegitaar van Les brengen ze eigen werk, maar ook covers van onder anderenFrd dy King, Buddy Guy, Albert King, George Thorogood, Eli James en Jimi Hendrix. Naast Les Wilson spelen Ted William (bas) en Tony Baylis (drums). Rock en bluescafé Groen Licht, Vlissingen, 21.30 uur Kweku Mensah Kweku Mensah vertolkt de Highlife-muziek. Deze stijl heeft zijn voornaamste roots in Ghana, maarookinai dere Engelstalige West-Afrikaanse landen wordt deze stijl v« beoefend. Highlife kenmerkt zich door snel gitaarwerkens«u gende, opzwepende ritmes, verwant aan de Congolese soukou In het kader van het Festival Cultureel Gekleurd. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Abaji j Abaji geeft een wereldmuziekconcert in het kader van Cultured Gekleurd. Hij zingt in het Frans en in het Arabisch, zichzelf begeleidend^ een vijfsnarige sitar-gitaar. Hij biedt een mix van westerse bui overgoten metdesmaakende kleuren van de oriëntaalse cultu Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG Alladin Alladin, de musical is een grootschalige familievoorstelling. Zie vrijdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 12.00 en 16.00 uur Hofconcert Het Jasper de Waal-trio geeft een hofconcert in de Hofzaal. Het trio bestaat uit Jasper de Waal (hoorn), HansEijsackerslffl no) en Helen Duijzer-Jones (viool). Het programma bestaai werk van Schumann, Koetsier, Duvernoy en Brahms. Het Markiezenhof, Bergen op Zoom, 12.00 uur Manhuistuin Wekelijks wordt er een concert gegeven in de Manhuistuin. Deze eerste zondag van het nieuwe seizoen treedt hetns' dams Stafmuziekkorps van het Leger des Heils op. He't bestaat uit 31 leden uit het gehele land. De muzikale leiding - handen van de Engelse kapelmeester Howard Evans. Manhuistuin, Goes, 12.30 uur Poëzie Er is poëzie en muziek op twee locaties. g3 Hieraan wordt meegewerkt door onder anderen Jean ri wie, Elly de Waard en Tom Lanoye. Er is een gedichten] op de Stenen Brug. De Koperen Tuin en Café Baarends, Goes, 13.30 uur recital. sinds 1996 wej Recital De Naardense pianiste Henriëtte Hashem geeft een Ze woonde enkele jaren in Zeeland, maar is sind. gevestigd in het Gooi. Ze was een studiegenoot van Krebbers. Ze voert werk uit van J. S. Bach, Chopin, Debussy, Pappenheim en Rachmaninov. Hans Potg?e lichting. k„nsZan( Informatiecentrum Zeeuwse Schaapskudde, Hem 15.00 uur Michael Katon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30