Back to the Sixties 29 langomuziek is troostrijk donderdag 24 april 2003 DONDERDAG Cultureel Gekleurd VRIJDAG ZATERDAG jlarcel Worms Hhet leven is een tranendal. Zo denkt de pianist Mar- k1 Worms er in ieder geval -Gelukkig is er de muziek. Zaterdag komt hij naar de kloveniersdoelen in Middel ing met een programma vol troostrijke tangomuziek. Karcel Worms heeft iets met lète'muziek. Vorig jaar deed tij Middelburg ook aan. Toen L de blues in de heden- jaagse muziek centraal. Jazz, «muziek, blues en nu dus uk tango, het zijn genres die forms al van kinds af aan beiden: „De term 'lichte mu- jek' heeft voor mij een te ne- ptieve bijklank. Dat hoor je js entertainment op de aeh- agrond in vliegtuigen. Die niziek moet de reiziger ge- iststellen dat het vliegtuig iet neerstort. Hoewel, ik heb ok weer niks tegen entertain- ient, ik denk zelfs dat dat een ■an de belangrijkste functies jnkunst is." Je hedendaagse klassieke inziek heeft mijn interesse naar ik mis daar te vaak het pieke speelplezier in. Op zich ind ik nieuwe muziek boei- nd. Het zit vaak spannend in bar en je hoort nieuwe klan- n. Toch heeft het meestal oen enkele troostende wer ing, zoals je die wel onder- aat bij Bach of bij Schubert, let leven is per slot van reke- ing toch maar een tranendal, deb me er bijvoorbeeld nog aar pas met veel moeite bij eergelegd dat we allemaal ood gaan. Muziek kan daar m beetje bij helpen, bij al die ingen die voortdurend mis lan. Vooral de tango, die gaat fer leven en dood, over ver- ngen, over erotiek. Alleen al ;t feit dat de tango die ele- enten benoemt, maakt het le ineen beetje dragelijker. et programma vermeldt on- :r andere de Tango van Igor lawinsky. Van dit stuk wordt el gezegd dat het de essentie in de tango weergeeft. Dat s alle andere tangomuziek irloren zou gaan en alleen dit uk over zou blijven, de luis- raar nog steeds de kern van :ze muziek zou begrijpen, rootheden als Astor Piazzolla i Carlos Gardel ontbreken ft in het programma. Daar- last speelt Worms stukken ie speciaal voor hem geschre- sizijn. (meeste stukken verschenen leen cd die vorig najaar is igenomen in de Kloveniers- Jelen. Worms: ,,Dat is een achtige zaal met een hele ifde vleugel. Wel jammer dat e er maar één dag de tijd idden voor hadden. Zo heb- fn we Milonga del Angel van iffiolla om één uur 's nachts ïl opgenomen. Iedereen was Mdmoe, maar het staat er iel mooi op. Juist die tijds- rok geeft misschien ook wel eer bevlogenheid aan mijn Snospel." Douwe Eisenga ianist Marcel Worms speelt za- rdag in de Kloveniersdoelen 'Middelburg, aanvang 20.30 De schaamte voorbij Schaamte is het onder werp van de voorstelling How to get rid of Bette Mid ler. Hoe kan je je schaamte overwinnen? Mirjam van Dam, geboren in Amsterdam in 1970, is allerminst van schaamte vrijmaar weet dat goed te verbergen. Op de fly er van haar eerste solopro gramma staat ze afgebeeld als een tot tranen toe geterg de vrouw in een onooglijk topje. „In het dagelijks leven zal je mij niet aantreffen in zo'n topje. Ik heb die foto la ten maken met het idee iets te doen wat niet bij je past." Mirjam van Dam wilde ei genlijk actrice worden. De behoeft om het theater in te gaan, ontstond bij de verkleed- doos, dus zo rond haar derde jaar. Op de Vrije School kon ze met toneelspelen en muziek haar ei kwijt. Maar op de klein kunstacademie lag dat anders. Na een jaar werd ze weggeselec- teerd. Dan maar naar het con servatorium in Hilversum, bij nader inzien niet eens zo'n slechte keus. „Ik ben er wel al tijd cabaret en dergelijke naast blijven doen." Zoals in de Stich ting Papa. „Zodra ik was afge studeerd, werd ik gevraagd door drie kleinkunstmeiden van toen, Evelyn Kallansee, Lisa Portengen en Daniela Oonk, voor de muziektheatervoorstel ling Singing Apart Together. Ik heb met het Glen Miller Orches tra een tournee door Duitsland gemaakt, zat met Laura Figy in het Verre Oosten en speelde in Tinkerbels, een theaterpro gramma voor kinderen." Om maar wat te noemen. Toen was de tijd rijp voor haar eerste soloprogramma. ,,Ik speel drie personages. Een on zekere zangeres, genaamd Bet ty, die alles verkeerd doet en haar grote voorbeeld Bette Mid ler, die alles goed kan, het even voordoet en zegt: girl, nipples to the wind, you can do it. Tenslot te ben ik ook nog de moeder van de zangeres, die haar het leven zuur maakt en haar opzadelt met die schaamte. Want dat is het onderwerp van dit muziek theater. Tekst en muziek zijn aaneengeregen, het gaat in een sneltreinvaart, je weet niet wanneer een liedje ophoudt of de tekst begint. En de mensen moeten vaak erg lachen, 't Is kleinkunst en een concert door elkaar." „Ik zocht eigenlijk naar een contrast. Ik vind Bette Midler de meest schaamteloze, maar ook geweldige theaterdiva, die zo fantastisch kan spotten met zichzelf en met anderen, echter op zo'n mooie manier. En het is toch fantastisch om haar te kun nen neerzetten tegenover ie mand die er niets van begrijpt en altijd maar twijfelt. Ik ken de schaamte maar al te goed. Nou ja, anders zou ik dit werk niet doen natuurlijk. Het is een soort strijd. Je moet aan de ene kant ijdel zijn, want je laat iets zien wat je zelf de moeite waard vind. Maar aan de andere kant denk je van, jeetje, zo mooi ben ik nou ook weer niet, doe maar normaal. De mensen willen ech ter dat je het met volle overgave doet. Dus moet je de schaamte achter je laten." „Die zangeres worstelt met: ik moet iets zijn, maar eigenlijk ben ik niet zo. Uiteindelijk komt ze misschien wel niet van die schaamte af omdat dat niet bij Mirjam van Dam: „In het dagelijks leven zal je mij niet aantreffen in zo'n topje". foto Jeroen Scheerlings haar past. De conclusie is, datje jezelf moet zijn en niet Bette Midler proberen na te doen of wie dan ook. Waar die schaamte eigenlijk vandaan komt, is de moeder. Die heeft de oorlog, als joodse, meegemaakt en schaamt zich dat ze nog leeft. Maar dat is meer een soort diepere laag, die naarmate de voorstelling vor dert naar boven komt. Het ver haal heeft een open eind." „Het is heel erg leuk met de mu zikanten op het podium. Zij hebben ook een beetje een rol. Ze staan enigszins voor de mu ziekwereld, waarin zangeressen en instrumentalisten niet altijd even prettig met elkaar omgaan. Maar wij brengen dat als een enorme parodie. De mensen moeten de zaal met een lach ver laten, maar wel geraakt. Er zit ten dingen in die ik ken en die andere mensen kennen. Hoe maak je je los van je ouders en hoe ga je om met dingen die je geërfd hebt en waar je helemaal niet blij mee bent? Dat zijn alge mene zaken die de mensen ra ken." Frans Doeleman Mirjam van Dam (tekst, zang en spel) brengt How to rid of Bette Midler zaterdag in het Arse naaltheater in Vlissingen (20.15 uur), met o.a. Frans Heemskerk (piano en arrangementen). Liedteksten en vertalingen Joost Laterveer, regie Mariëtte Ciggaar. Voor de twaalfde keer wordt zaterdag in De Staver in Sommelsdijk het muziekspek takel Back to the Sixties ge houden. Als speciale gaste is de singer/songwriter en basgita- riste Suzy Quatro aangetrok ken. Deze maand doet ze Denemarken, Duitsland en Oostenrijk aan en komt voor een éénmalig concert naar Ne derland. De 'lady of rock' zal ongetwijfeld al haar hits ten gehore brengen, begeleid door een maar liefst acht leden tel lende band. Verder staan op het program ma The Animals uit Engeland, bekend van nummers als House of the rising sun, We've gotta get out of this place en It's my life. Deze band was ook vorig jaar reeds te horen in Sommelsdijk. Dat beviel zo goed, dat ze dit jaar terug mo gen komen. Met legendarische hits uit het discotijdperk komen The Gib son Brothers. Deze Parijse band is regelmatig te gast op grote disco-manifestaties. De Londense groep Time Machine brengt een Tribute to The BeeGees met Saturday night fever. Racey, eveneens uit Lon den, stond eind jaren zeventig, begin jaren tachtig hoog in de hitlijsten. Nog steeds in origi- Suzy Quatro nele bezetting doen ze alle hits and more. Aan Toni Macaroni The Swinging Devils de eer dit muziekspektakel op te star ten met een razendsnelle show. Back to the Sixties, zaterdag De Staver, Sommeldijk, 20.00 uur. ZEELAND 'Het Kofferproject'. Dit is de titel van een reizende tentoontstelling van de Zeeuwse Kunstkring die morgen van start gaat. In totaal zullen twintig kunstwerken gemaakt door leden van de Zeeuwse Kunstkring een reis door Zeeland maken. De expositie is op zes verschillende locaties in Zee land te zien: Tholen, 26 april t/m 3 mei in de zaal en tuin van de Gast huiskapel in Tholen; Schouwen-Dui- veland, 16 mei t/m 3 juni in het gemeentehuis in Zierikzee; Noord- Beveland, 13 juni t/m 24 juni in loca tie te Kats, Noordlangeweg 30; Zeeuws-Vlaanderen, 4 juli t/m 15 juli in de Weststraat 32 te Aardenburg; Walcheren, 18 juli t/m 4 augustus in De Drvkkery te Middelburg; Zuid- Beveland, 4 augustus t/m 2 9 augustus in het gemeentehuis van Kapelle. Negen ateliers en twee galeries ope nen hun deuren voor iedereen die een Rondje Kunst wil maken in de West hoek van Schouwen. Iedere tweede zondag van de maand zijn diverse kunstwerken te bezichtigen van 12.00 tot 17.00 uur. De kip staat cen traal in de schilderijen van Lutske Strating, keramiekbeelden van Lies- beth Muilemeister en draaiwerk van keramist Eddy van Meulebroeck. Al- Je drie exposeren zij in atelier 't Zuuddek in Burgh-Haamstede. Meer informatie bij het plaatselijke VW- kantoor. |n het zijdemuseum in Meliskerke is tot woensdag 30 april de expositie Dryptic Codes' van Gabriële Kliem Cryptic Codes van Gabriële Kliem. te zien. De expositie 'Quilts in Silk' van Nelleke van de Wege-van Seven- hoven is eveneens tot woensdag te be zichtigen. De openingstijden: dins dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. In de Drukkery in Middelburg is tot en met zaterdag 3 mei werk te zien van keramiste Anne Breel uit Vlissin gen. Deze kunstenares experimen teert met allerlei soorten materiaal, variërend van klei en rubber tot verf en papier. De objecten die nu ten toongesteld worden in de Drvkkery zijn gemaakt van klei. Imke Plattel en Edith van Oosterwijk exposeren in galerie/atelier Jan Ei kenaar in Burgh-Haamstede. Tot en met zondag zijn er schilderijen en te keningen in gemengde techniek te zien van Plattel en ruimtelijke objec ten van Van Oosterwijk. Openingstij den: woensdag, donderdag, vrijdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en na telefonische afspraak. Bart Sorgedrager brengt het laatste jaar van de veerboten over de Wester- schelde in beeld in het Zeeuws mari tiem muZEEum in Vlissingen. De fototentoonstelling 'Vlissingen- Breskens, Kruiningen-Perkpolder' loopt tot en met vrijdag 20 juni. Sor gedrager heeft een aantal, met name menselijke, aspecten van de veren fo tografisch gedocumenteerd. Ope ningstijden: maandag tot en met vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. In Lunchcafé 'De Orangerie' van het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle is een expositie te zien van Ada Dekker uit Aagtekerke. Zij maakt gebruik van gemengde tech nieken op doek, acryl op doek en houtskool en laat zich inspireren door de natuur in de Manteling. De expositie is te bezichtigen in de maanden april (woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur), mei, juni en juli (dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur). ROTTERDAM Maritiem Museum Rotterdam: t/m 16 mei - Nooit vertoond! Objecten uit ei gen collectie. Van een echte torpedo tot de haarlok van Van Speyk. Kunsthal: t/m 27 april - Kees van Dongen: Flaneren op papier; t/m 4 mei - André Kertesz. Distortions. Een serie foto's van vrouwelijke naakten gedeformeerd door lachspiegels; t/m 25 mei - Impressionisme: Le Miracle de la Couleur. Meesterstukken uit de Fondation Corboud; t/m 29 juni - Playboyfotografie in Nederland 1983-2003; t/m 6 sept. - Isamu No- guchi (1904-1988). Een brede kijk op het oeuvre van de Amerikaanse-Ja panse kunstenaar en ontwerper. Chabot Museum: t/m 22 juni - Woody van Amen. Global Dimensions. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 27 april - David Claerbout. Bin nen het circuit van 18de en 19de eeuwse kunst van het museum toont David Claerbout een aantal grote nachtfoto's en een video-installatie. Ned. Architectuurinstituut NAI: t/m 27 apr. - Tatirama. Architectuur en film van Jacques Tati; t/m 31 dec. - Twee eeuwen architectuur in Neder land. Een inleiding op de Nederland se architectuur sinds 1800. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk: t/m 11 mei - Oog in oog. Portretten van Rotterdammers; t/m 1 juni - Watersnood, 1953. Prenten, fo to's en tekeningen over de ramp van 1953. ANTWERPEN Diamantmuseum: tot 30 april - De filmmuze als inspiratiebron. MUHKA: tot 18 mei - Bojan Fajfric/ Gert Robijns/Wilhelm Sasnal. Kon. Museum voor Schone Kunsten: tot 2006 - Hans Memling/Instrumen- taal. GENT SMAK: tot 18 mei - Kunst Nu, Koen Theys. Tot 1 juni: Cai Guo-qiang, An Arbitrary History. Tot 6 augustus - Bruce Nauman The art of diyng, The art of living, in het kader van het Ti me Festival. Design Museum Gent: tot 27 april - Mode Creatief Onderwijs. Tot 9 juni: Claire Bataille en Paul Ibens, projec ten en objecten van 1968 tot 2002 en Gestroomlijnd zilver van Gustav Be- ran. Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 11 november - Alison, virtuele ontdek kingstocht door de geschiedenis van de abdij. BRUGGE Stadshallen: tot 12 mei - Art Meeting, Internationale kunststentoonstel ling. Arentshuis: tot 26 mei - De eeuw van Titiaan (1470-1580), overzicht van Venetiaans grafisch werk uit de Re naissance. KNOKKE Scharpoord S.E.A.S.: tot 27 april - Kris Maria-Karel installatie, video en objecten. Tot 25 mei: 25ste Internationaal Fo tofestival met gastfotografen David Bailey en Geraldine Langlois. Lagunahal Duinbergen: tot 25 mei - 25ste International Fotofestival met gastf otograaf Sam Lévin, selecties en winnaars van de Fotowedstrijd 2003 en werk van Vlaamse fotoclubs. 24 t/m 30 april Het Festival Cultureel Gekleurd opent met Medicamento. Zuid-Amerikaanse ritmes en Braziliaanse klanken, maar ook reggae, trance, hiphop en drum bass. Dit is tevens het startsein van de Maand van de Vrijheid. De Drukkery, Middelburg, 20.00 uur Home Home is een muziektheatervoorstelling. Een musical, voor iedereen vanaf 12 jaar, geschreven door Dick van den Heuvel en Fons Merkies en geproduceerd in samenwer king met het Nationaal Fonds Kinderhulp. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Black Easter Black Easter is het Zuid-Afrikaanse alternatief voor de Mat- thaus Passion. Het programma bestaat uit traditionele Zuid-Afrikaanse gos pels, strijd- en lijdensliederen, inheemse paasliederen en spiri tuals, maar ook highlights uit de Westerse klassieke muziekcul tuur, omgezet naar het Afrikaanse idioom. In het kader van Cultureel Gekleurd. St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Noodlot Peter Sonneveld maakte met de taal van Couperus in Noodlot een voorstelling voor vandaag. Bertie belt ten einde raad en geheel berooid aan bij zijn oude jeugdvriend Frank, die hem liefdevol opneemt in zijn huis. Ze leiden een leven van feesten en vertier, totdat ze op een reis naar Noorwegen Eve ontmoeten. Frank wordt verliefd op Eve en be sluit met haar te trouwen. Verblind door egoïsme en de lamlen digheid van het nietsdoen voltrekt zich het noodlot. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Rooie Oortjes In De Rooie Oortjes zijn er regelmatig optredens. Deze keer is dat de band Man met Schaap. Café De Rooie Oortjes, Middelburg, 23.00 uur Jongeren Festival De Stichting Palladium houdt een Jongeren Festival. Aan de hand van een bepaalde tekst en melodie kunnen jongeren in de middaguren onder leiding van gastmuzikanten muziek stukken maken in verschillende stijlen, 's Avonds is er een pre sentatie aan elkaar en aan het publiek. Multi-Culti, Oost-Souburg, 14.00 en 20.00 uur Alladin Alladin, de musical is een grootschalige familievoorstelling. Met onder anderen Babette van Veen als prinses, Ivo Chundro als Alladin en Hakim/Arie Cupé als geest uit de lamp. Stadsschouwburg, Middelburg, 19.00 uur Studenten Kamer Orkest Het Nederlands Studenten Kamer Orkest geeft een concert. Op het programma staan Celloconcert nr. 1 van Dimitri Shostak ovich, Symfonie nr. 4 van Ludwig van Beethoven en Flare van Jan-Bas Bollen. Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Poëzie Er wordt een avond met poëzie, proza, film, live muziek en dans gehouden. Naast poëzie en proza is er de film Dag van de jonge asielzoeker Rosh Abbelfatah uit Syrië, het filmgedicht rotter'maghreb van de van Schouwen-Duiveland afkomstige Roslin Prager en de ge legenheidsband La Dida. Na de prijsuitreiking van de wedstrijd poëzie en proza kan er gedanst worden op muziek van dj Fader. MFC, Zierikzee, 20.00 uur Wim Helsen De cabaretier Wim Helsen verzorgt een optreden. Agressief, aandoenlijk, verogelijkt, rarig en zeer sexy. Wim Hel sen verschijnt voor het publiek in kostuum en met een muts op. Vanonder die muts voert hij het publiek mee naar een universum dat bevolkt wordt door mevrouwen, een kreupele hond, Abba, een bushalte en vele liters soep. Hij was finalist van het Leids Ca baret Festival 2002. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Luna en Alta Mar De groep Luna en Alta Mar brengt een wervelend flamencopro gramma. i Begonnen als zang en gitaarduo, maar later uitgebreid met dans en percussie. Zangnummers worden afgewisseld met dans. Men hoort traditionele flamenco in combinatie met eigen nummers en eigentijdse arrangementen en choreografieën. Er wordt altijd ruimte gelaten voor improvisatie. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Ongelikt De Zeeuwse Komedie speelt voor de laatste keer de voortstelling Ongelikt. De verhaallijn van King Lear is in de bewerking van Bart Moey- aert grotendeels overeind gebleven. Koning Lear vindt het de hoogste tijd voor een rustige oude dag. Hij besluit zijn rijk onder zijn drie dochters te verdelen. Maar macht en bezit maken men sen op z'n zachtst gezegd brutaal. De regie van Ongelikt was in handen van Katinka van den Dool. Theater Vestzak'99, Vlissingen, 20.15 uur Fra Fra Sound Fra Fra Sound treedt op in het kader van het Festival Cultureel Gekleurd. Fra Fra heeft verschillende betekenissen: hybride, maar ook vreemd, anders, mysterieus... De muziek van Fra Fra Sound is het beste te omschrijven als 'African-Caribbean crossover avant la lettre'. Ze hebben een eigen geluid ontwikkeld, waarin Caribi sche en Afrikaanse ritmes en grooves op subtiele wijze samen smelten met jazz-improvisaties. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur Dijkrock De twaalfde editie van Dijkrock gaat van start. De band Chilly Willy opent dit jaar het festival. Deze Belgische groep is een gevestigde naam binnen de bluesscene. Verder treedt de groep Big Chief Sugar nog op. Grensweg, Rilland-Bath, 21.00 uur Hiphop Hiphopavond van de Rasela Kids in kader Cultureel Gekleurd. Medewerking verlenen onder andere de Canis Lupis Crew, G.O.D. en de 0118-posse. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur Kings of Cool De band Kings of Cool geeft een optreden. Deze groep brengt een energieke, swingende benadering van de blues, die doet denken aan The Blues Brothers. Ook onderscheidt men zich door een frisse en ruimdenkende benadering van het genre met opvallend veel afwisseling in het repertoire. Heart Break Café, Goes, 22.00 uur Dijkrock De twaalfde editie van Dijkrock wordt voortgezet. Het festival begint met het open podium. Uit de ruim vijftig aan meldingen zijn er acht geselecteerd. De bands zijn: Zuidwest 7, NoCode, Shape Shifter, Hurricain, Stoeptegel, Leach, Vintage en Stik Hewoon. 's-Avonds treden de bekende namen op zoals A- Trac, Carrera en A Purple Tale. Ook de winnaar van het open po dium van vorig jaar, Backlash, brengt enkele nummers ten geho re. De groep heeft vorig jaar zelfs de titel Zeeuwse Belofte op haar naam geschreven. De avond wordt afgesloten door de Ne derlands/Schotse band The Old Firm. Grensweg, Rilland-Bath, 11.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29