Zonnebrand Angst voor sars verovert wereld Buurjongen verdachte moord weduwe Marokkaanse imam mag niet in Vlissingse moskee blijven werken SÜ210 #1 |io° 03 M Èwê I Kamervoorstel over inkomsten bestuurders van instellingen De olie stroomt weer W&m£3 1 €!i I Burgemeester schokt Puttenaren Martinair vreest zomerseizoen Van Zwieten haalt uit De Man in keeperswalhalla Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Zonnig U6e jaargang no. 97 donderdag 24 april 2003 los nummer 1,10 Ajax strandt in het zicht van de haven Balkenende: kabinet Beatrix "iet strafbaar Klusjes J jq pnasr van3vond 6Gn klGins ksns een'bui. Matige oostenwind. |[a»imiimternperatuur rond 21 graden. 1 genieten komt van BinnenUit Heinkenszand www.binnenuit.nl ■SSSBHWHSHBBSHMHHMHSMHi MILAAN - In een waar spektakelstuk is Ajax gis teravond uitgeschakeld in jet toernooi om de Cham- 8 pions League. De Amster dammers leken tegen AC 1 Milan af te stevenen op de halve finale, maar in de slotminuten trokken de Italianen alsnog de winst naar zich toe: 2-3. Na het O-O-gelijkspel in Jet eerste duel had Ajax genoeg aan de 2-2-stand die vlak voor tijd op het scorebord stond. Een doelpunt van Tomasson, 'ingeleid door Inzaghi, verstoorde op het laatste moment de Europese droom van de gedreven Amsterdammers. Ajax, zonder Galasek en Van der Vaart, kwam tot tweemaal toe terug van een achterstand. Na ruim een uur spelen maakte in valler Litmanen de ope ningstreffer van Inzaghi ongedaan. Nog geen twee minuten later leidde AC Milan alweer door een treffer van Sjevtsjenko. Pienaar leek de bezoekers in de 78e minuut naar de halve finale te schieten. Ajax kwam met de rug te gen de muur staan, die door Inzaghi en Tomasson werd geslecht. AC Milan kan zich opma ken voor een stadsderby tegen Inter. Real Madrid, dat met 4-3 van Manches ter United verloor maar eerder met 3-1 had ge wonnen, treft Juventus. pagina 22: Ajax neemt heldhaftig afscheid Topsalaris moet openbaar door Peet Vogels DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat salarissen van bestuurders van grote instellingen als zieken huizen openbaar worden gemaakt. De partijen zijn nog verdeeld over de vraag of de openbaarheid ook moet gelden voor be stuurders van bedrijven met meer dan 50 werkne mers. Vandaag behandelt de Kamer een wetsont werp hierover van Groen- Links. In de politiek is grote veront waardiging ontstaan over de forse loonsverhogingen die top bestuurders zichzelf al jaren toekennen. De werkgevers roe pen de vakbonden op de lonen te matigen, maar geven zichzelf gemiddelde salarisstijgingen van soms tientallen procenten per jaar. Op die manier wordt het klimaat voor de loononder handelingen met de vakbonen bij voorbaat verknoeid, zo vre zen de politieke partijen. GroenLinks-kamerlid Vendrik heeft een wetsontwerp inge diend waarin geregeld wordt dat de ondernemingsraad van een bedrijf inzage krijgt in de salarissen van de bestuurders. Elk bedrijf met meer dan 50 werknemers heeft een onderne mingsraad. De openbaarma king van het inkomen dwingt de bestuurders tekst en uitleg te geven over de hoogte van hun salaris. ,,De discussie over de beloning van de manager wordt dan gevoerd waar hij thuis hoort, in het bedrijf", aldus Ven drik. De WD ziet vooral problemen bij familiebedrijven als de wet wordt aangenomen. Volgens woordvoerder Stef Blok kan openbaarmaking van de sala rissen leiden tot scheve ogen in de familie en tussen werkne mers en management. Het CDA wil de behandeling van het wetsontwerp uitstellen. Volgens CDA-kamerlid Gerda Verburg moet eerst advies van de SER worden afgewacht over de belo ning van het management in Nederland. „Wij willen meer dan alleen openbaarmaking van de topinkomens. Er moet een breed pakket komen dat de salarisstijgingen aan de top kan sturen", aldus Verburg. Een gro te meerderheid is wel voor openbaarheid van inkomens van bestuurders bij instellingen die met publiek geld gefinan cierd worden. Het gaat dan om bijvoorbeeld bestuurders van ziekenhuizen of Arbodiensten. „Het idee leeft dat de top zich zelf forse salarisstijgingen heeft gegeven toen ze verzelfstandigd werden", aldus Vendrik. De partijen wijzen er op dat juist deze instellingen, die gefi nancierd worden uit belasting en premiegeld, zich maatschap pelijk verantwoord moeten op stellen. „Als je voor het grote geld gaat, moet je niet in de pu blieke sector werken, dan moet je naar het bedrijfsleven", ver woordt Vendrik het gevoelen. GPD pagina 8: top Shell hoger beloond «Oonze redactie buitenland PEKING - De angst voor be ttering met het coronavirus lit de longaandoening sars kan Woorzaken, neemt in veel de- van de wereld hand over tand toe. te Wereldgezondheidsorgani- itie van de Verenigde Naties ffiO) vaardigde gisteren een legatief reisadvies uit voor Pe- de Chinese provincie fanxi en de Canadese stad To- Ito, waar inmiddels vijftien «sen zijn bezweken aan de iekte. tie Chinese hoofdstad Peking |jkt de ongerustheid onder de ing langzamerhand om Haan in paniek. Een grote torn mensen wil uit angst ®or besmetting de stad verla- t® Het aantal reizigers op sta- in het westen van de stad «met 10 procent zijn toegeno- p. De autoriteiten leggen igen zeggen niemand een strobreed in de weg als men de K wil verlaten, maar advise- Pde mensen om te blijven. «Peking zijn bijna zevenhon- W mensen met het virus be- 35 Mensen zijn eraan «verleden. Voordat de burge meester wegens het toedekken j®N HAAG - Premier Balke nde bestrijdt dat de directeur ji het kabinet der koningin, l.u 'P'ödius, een strafbaar 'heeft gepleegd. Gisteravond e een brief aan de premier waaruit blijkt dat Rhodius J'r i toestemming van zijn 'eke superieuren geheime «ormatie over Edwin de Roy Zuydewijn doorspeelde familieleden, lens landsadvocaat E.J. ter maakte Rhodius zich van de epidemie werd ontsla gen, waren er in de stad officieel maar vier doden en 44 zieken. Het officiële dodental in heel China ligt op 106 en ruim 2300 besmettingsgevallen. Het wer kelijke aantal ligt waarschijn lijk hoger. De Chinese premier Wen Jiabao stelde gisteren 243 miljoen dol lar (ongeveer 222 miljoen euro) beschikbaar voor de medische kosten van boeren en arme ste delingen. In Hongkong stelden de autoriteiten 11,8 miljard Hongkongse dollars (1,45 mil jard euro) beschikbaar voor ver laging van premies en tarieven voor de ergst getroffen bedrijfs takken en particulieren. Elders in de wereld nemen de autoriteiten drastische maatre gelen in de strij d tegen sarsVer scheidene landen hebben het reisadvies van de WHO opge volgd. Ook het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag raadt mensen af naar Pe king, Shanxi en Toronto te rei zen.DPA/AiVP/.RTR door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De duinen bij het Nollestrand in Vlissingen, pal achter de strandhokjes, zijn gistermiddag over een lengte van bijna zeshonderd meter afgebrand. De vlammen sloegen metershoog uit. De brandweer, die met vier au to's en dertig man uitrukte, kon het vuur doven door het uit te slaan en door er zand overheen te gooien. Hierdoor en dankzij de aflandige wind, werd voorkomen dat de vlam men oversloegen naar het Nol- lebos. „We vreesden vooral voor de strandhuisjes", zei K. Hame link, officier van dienst van de stadsgewestelijke brandweer. Het gebied was slecht te berei ken met bluswater en brand weerslangen. Daarom werd een boot ingeschakeld waarop de slangen aangesloten kon den worden, in het geval dat de situatie met de strandhokjes echt kritiek werd. „Die boot hebben we gelukkig niet nodig gehad.Ook bij de vijver in het Nollebos en op de Burgemees ter van Woelderenlaan ston den brandweerauto's paraat voor het geval de brand niet onder controle te krijgen was. Het vuur werd uitgeslagen met zogenoemde vuurzwepen, een soort metalen mattenklop pers. Verder zijn er scheppen zand op het vuur gegooid. „We hadden het geluk dat de wind net een ogenblik ging liggen", vertelde Hamelink. „Op dat moment konden we het vuur snel doven." Tientallen zonaanbidders kwamen op de grote rookplui men af die vanaf de boulevard te zien waren. De politie hield de kijkers weg van het voetpad achter de duinen. Toen de brand net was uitgebroken kwamen de vlammen hele maal over het pad heen. Som mige huurders van de strand hokjes op het Nollestrand be sloten toch maar hun spullen te pakken en naar huis te gaan. Anderen bleven rustig in hun ligstoelen een boekje lezen, ondanks de sterke brandlucht die het strand op waaide. Een brandweerauto die bij het strand stond, kwam in het zand vast te zitten. De wagen is later losgetrokken. foto Lex de Meester imü schuldig aan een te smisdrijf, waarop maxi- een jaar gevangenisstraf ji Balkenende zou de brief «nhu dsadvocaat al op 10 in! j en ontvangen. In het «erdebat over de affaire- «ganta, op 12 maart, ver- JÜl® i de brief en moest hij eermalen door j ustitiemi- in/ioc- er laten souffleren Kamer. GPD door Jacques Cats SINT PHILIPSLAND - De tachtigjarige weduwe J. Serné uit Sint Philipsland is mogelijk door toedoen van een achter buurjongen om het leven geko men. Het in de woning van het slachtoffer aangetroffen vreem de DNA-materiaal verwijst naar deze achttienjarige jonge man. De verdachte heeft nog geen bekentenis afgelegd. Het zou voor het eerst zijn dat in Ne derland een grootschalig DNA- bevolkingsonderzoek leidt tot de oplossing van zo'n ernstig misdrijf. De bejaarde vrouw werd op 7 december vorig jaar levenloos in haar woning aangetroffen. Een buurman deed de gruwelij ke ontdekking toen hij 's nachts bij thuiskomst zag dat er bij de weduwe nog licht brandde. De vrouw lag gekleed in de woon kamer. Zij had diverse hoofd wonden die tot de dood moeten hebben geleid. Van meet af aan hield het 25 re chercheurs sterke onderzoeks team rekening met de mogelijk heid dat iemand uit het dorp het misdrijf op zijn geweten moest hebben. Vanwege de aard van de verwondingen richtte de aan dacht zich vooral op het manne lijke deel van de bevolking. Toen allerlei opsporingsmetho den na enkele maanden nog geen enkel houvast hadden op geleverd besloot justitie tot het houden van een DNA-bevol- KIRKUK - Oliewerkers op het K-1 pompstation bij de Babagurgur olievelden in Kirkuk proberen een pijplijn naar Turkije weer aan de gang te krijgen. foto Kevin Frayer/AP pagina 5: relatie VS en Iran op scherp kingsonderzoek. Bij tachtig mannelijke inwoners met wie het slachtoffer contact had ge had werd wangslijmvlies afge nomen om vergelijkingsmateri aal te kunnen hebben met het in de woning van het slachtoffer aangetroffen vreemde DNA. Half mei zou het onderzoek in het landelijk forensisch insti tuut worden afgerond, maar het gerechtelijk laboratorium sloeg eerder deze week alarm toen er een overeenkomst werd vastge steld tussen het vreemde DNA in de woning en het bij de jonge man afgenomen celmateriaal. Gistermorgen vroeg werd de nog bij zijn ouders thuis wonen de jongeman met veel politie- vertoon van zijn bed gelicht. De tussentijdse uitkomst van het onderzoek heeft politie en justi tie volslagen verrast. De jonge man was in het geheel niet in beeld als mogelijke verdachte. De achterbuurjongen was geen onbekende voor de weduwe. Toen haar man enkele jaren ge leden nog leefde kwam hij wel eens helpen met het opknappen van klusjes in de tuin. Dit ver- Inwoners van de Gelderse gemeente Putten begrijpen niet wat hun burgemeester Van Putten, die vroeger 18 jaarlang de scepter zwaaide over de voormalige gemeente Mariekerke, bezield heeft, toen hij zei dat het dorp Nederlands kampioen alcoholgebruik is. Volgens critici valt het nogal mee met de slemppartijen. Martinair ziet de zomer met angst en beven tegemoet. De oor log in Irak en de sars-epidemie zijn negatief voor het aantal boekingen. Intussen loopt het aantal boekingen weer op, maar het is de vraag of dit genoeg is om de achterstand bij de maatschappij in te lopen. Voor de Raad van State kwamen provinciaal bestuurder Pop- pelaars en zijn ambtenaren niet overtuigend over toen hen lastige vragen werden gesteld over de WCT. Op het aanbod van demissionair gedeputeerde J. van Zwieten was men niet ingegaan. „Ik had op de vragen van de staatsraden wel antwoord kunnen geven. De 25-jarige Cipto de Man, oud-Vlissinger en oud-hockeyer van Vlissingen, was vorig seizoen nog de meest gepasseerde keeper van de hoofdklasse. Toen speelde hij bij het Nijmeegse Union. Nu is hij eerste keus bij het topteam van Den Bosch. Mede door de wijze lessen van Ronald Jansen, de oud-keeper van het Nederlands team, heeft hij daar z'n draai kunnen vinden. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 8 en 9; radio en televisie: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 22; kunst: 23,24,25 en 27; uit: 29,30 en 31 door Jan van Ommen DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft alle bezwaren van .een uit Marokko afkomstige imam tegen de weigering van een werkvergunning van tafel ge veegd. Als gevolg van de gisteren vrij gegeven uitspraak kan de imam niet meer werken in de Vlissing se Touba-moskee van de Stich ting Islam Moskee Zeeland. De Stichting Islam Moskee vindt de uitspraak een grove aantasting van de vrijheid van godsdienst en het Europese mensenrech tenverdrag. De stichting stapt volgens haar raadsman J. Platt- eeuw binnenkort naar het Euro pese Hof van de Rechten van de Mens in Straatsburg om de kwestie voor te leggen. De Raad van State is het in ieder geval eens met de Centrale orga nisatie Werk en Inkomen (CWI) die eerder geen werkver gunning aan de Marokkaanse imam wilde verstrekken. Raadsman Platteeuw meende dat de CWI het verzoek om de werkvergunning ten onrechte op een ondergeschikt formeel punt had afgewezen. Zo viel het CWI over het feit dat de Touba- moskee de vacature niet op de correcte wijze bij de arbeidsor ganisatie had aangemeld. Vol gens de advocaat was dat een gezocht argument omdat imams zelden of nooit in vacatureban ken staan. Ook vindt het rechtscollege dat de Zeeuwse moskeestichting niet voldoende heeft aange toond dat ze alles in het werk heeft gesteld om een Neder landse imam te vinden. De Ma rokkaanse imam heeft de afge lopen vier jaar naar tevreden heid van de gelovigen gewerkt. (Advertentie) klaart waarom in de woning geen sporen van braak waren aangetroffen. Vermoedelijk heeft de vrouw de jongeman ge woon binnengelaten. Naar wat er daarna is gebeurd valt slechts te gissen. Justitie, politie en ook de advocaat van de verdachte hullen zich daarover in stilzwij gen. Of de dader op geld uit was is te betwijfelen. Daags na het gebeurde stelde de huishoude lijke hulp vast dat er niks weg was. Zelfs het tasje met de por temonnee stond onaangeroerd op de keukentafel. In Sint Philipsland is gisteren met een mengeling van verbijs tering en opluchting gerea geerd. De bevolking toonde zich geschokt door de constatering dat een bekende jonge dorpsge noot als verdachte is opgepakt. De buurjongen is één van de ze ven kinderen uit een als zeer keurig bekend staand gezin, dat eerder in Oud-Vossemeer woon de. De opluchting wordt ingegeven door de omstandigheid dat er nu eindelijk klaarheid lijkt te zijn gekomen in een zaak die het dorp maandenlang in een ang stige spanning heeft gehouden. voorletters:m/v j noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 713214 000002 p noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: gri per maand met automatische incasso 20,50). |p per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1