Ik had de WCT-vragen kunnen beantwoorden PSD wil meer vaart achter restitutie bootkaarten zetten Nog veel ex-PSD'ers zitten zonder werk 17 Nieuw provinciebestuur zou geen visie hebben am .ir Raad van State schorst plan Droomrijk Efteling Nieuwe CAO bij Ovet donderdag 24 april 2003 Koers Expositie etsen en zeefdrukken hn Zwieten over zitting Raad van State ,,v - 2A de Raad van state Weinig kinderen Sluis-Aardenburg Open dag reddingstations Zeeland Veiligheid touringcars moet beter Fatale verkeersfout bestraft Categorieën Oppositie hekelt beleidsprogram doorMaurits_Sep MIDDELBURG - Het beleids- nroeramma van het nieuwe Zeeuwse provinciebestuur loont volgens de oppositie een schrijnend gebrek aan visie, ïooral D66, GroenLinks en fhristenUnie hekelden gisteren ut collegeprogramma van [DA, PvdA, WD en SGP. De oppositie kreeg bijval uit onver achte hoek: zelfs commissaris [aI1 de koningin W. van Gelder rjep op tot meer visie. Derode draad in het collegepro gramma is het twee-sporenbe- leid, had formateur T. Poppe- laars (CDA) net uitgelegd. Dat betekent, verduidelijkte hijdat ,ekozen wordt voor zowel eco nomie en werk, als voor wonen fn een mooie omgeving. Maar omdat nog niet bekend is hoe- teel de komende jaren bezui nigd moet worden, zijn door het nieuwe college van Gedeputeer de Staten - dat gisteren is be ëdigd - nog geen scherpe keuzes gemaakt. Die komen snel, be loofde Poppelaars, zodra de be groting voor 2004 gemaakt ïordt. Dat gebeurt in juni. Tochmissen vooral D 66, Groen links en CU een 'samenhangen de visie op Zeeland', zoals CU- voorman J. van Ginkel het uit drukte. ,,Twee-sporenbeleid, maar wat is dat dan?" wilde hij weten. „We moeten altijd maar zo nodig economisch groeien. Maar voor wie? Wie moeten er in Zeeland werken? Voor wie doen we dit allemaal?" Van Ginkel kreeg bijval van J. van der Giessen (D66). Zij gaf in scherpe bewoordingen uiting aan haar teleurstelling. „We hebben behoefte aan een sterk provinciebestuur, aan politiek leiderschap. Ik mis wat u de ko mende vier jaar wilt doen voor Zeeland. Vier partijen zouden toch in staat moeten zijn dat on der woorden te brengen. Ik zie het collegeprogramma nu als het jaarplan van een bedrijfje voor zes heren." Poppelaars wierp tegen dat van het collegeprogramma juist geen dichtgetimmerd stuk is ge maakt, zodat er ruimte is voor discussie en voor bijsturing door Provinciale Staten. „Dat is altijd mogelijk, ook als er wel een heldere visie ligt", scham perde Van der Giessen. Dat veel partijen zich inhoude lijk in veel onderwerpen van het programma kunnen vinden - behalve de coalitiepartijen gold dat bijvoorbeeld ook voor SP en zelfs D66 - is wat Van der Gies sen betreft geen aanbeveling. „Dan heeft het namelijk een hoog horoscoopgehalte. Ieder een kan erin lezen wat hij of zij wil." Ook M. Wiersma van Groen Links had nog niet ontdekt waartoe het programma moet leiden. „Wat is de koers? U zegt twee-sporenbeleid. Betekent dat eerst economische groei en daarna pas groen? En als er geen groei is, komt er dan ook geen groen? U maakt een fundamen tele fout door groenblauw te genover economie te zetten. U moet het integraal bezien. Groenblauw is geen kostenpost maar een verdienpost." Poppelaars wees herhaaldelijk op de financiële onzekerheden; die maken scherpe keuzes voor lopig erg moeilijk. „Zelfs als uw keuze is: op de winkel passen, dan nog kan dat helderder dan nu is gebeurd", reageerde Van der Giessen. Zij kreeg onver wachte bijval van commissaris van de koningin W. van Gelder. „De kwaliteit van het beleid is meer afhankelijk van een visie dan van het rammelen met de geldbuidel", waarschuwde hij. Kritiek was er vanuit de opposi tie ook over de beslotenheid waarin het nieuwe college van Gedeputeerde Staten tot stand is gekomen en waarin het colle geprogramma is geschreven. Poppelaars verontschuldigde zich ervoor dat hij de wens van de Staten om regelmatig op de hoogte gehouden te worden, niet heeft gehonoreerd. „Maar het had geen zin om onvoldra gen stukken, die nog niet com pleet waren, al naar buiten te brengen", verklaarde hij. „Ook onvoldragen stukken ge ven zicht op een denkrichting", reageerde SP'er F. Luijben af wijzend. GroenLinkser Wiers ma: „Openheid is geen gebeur tenis, maar een toestand, een mentaliteit." IERNEUZEN - FNV Bondge noten en het kolenoverslagbe- drijf Ovet, met vestigingen in lemeuzen en Vlissingen, zijn het eens over een nieuwe CAO. De CAO heeft een looptijd van ten jaar en eindigt op 31 maart 2004. De honderd werknemers krijgt een loonsverhoging van ■2,5 procent met terugwerkende kracht vanaf 1 april. Daarnaast is er een uitkering ineens van één procent, gekoppeld aan de winstuitkering in december. Belangrijke afspraak tussen Ovet en vakbond is de vervroeg- pensionering van werkne mers, geboren in de jaren 1942 tot 1949. OOSTBURG - De sector Kunst- zinnige Vorming van de Stich- Welzijn West-Zeeuws- ïlaanderen iioudt van 7 mei tot i juli een tentoonstelling over grafische technieken. Die zijn te zien in het Sluisse ge meentehuis in Oostburg. Er worden etsen en zeefdrukken van leerlingen. Advertentie [-Kantoormeubelen— gekoppeld aan kwaliteit ntoorinrichting A. Plesmanweg 110, Goes Tel. 0113-270470, fax 270444 V ;t w - ---- yfmö jtoorRinus Ai ntonisse UDDELBURG - Bij de zitting 5® ®e Raad van State over de '«schelde Container Ter minal (WCT) ontbrak demissio- gedeputeerde J. van Zwie- tn' Het provinciale verweer gevoerd door gedeputeer- A, Poppelaars. Hij en zijn 1 tenaren hadden duidelijk '^offday. De dossierkennis en airvan Van Zwieten werden 'Wijk gemist. Jfypelaars cs slaagden er niet tón ide staatsraden helder er te brengen waarom aanleg WCT een 'dringend «baar belang is', waarom de 1 ^compensatie buiten de ^tieten concrete beleidsbe- ?slnS van Provinciale Staten L n is en waarom met de Goes geen akkoord l ae milieumaatregelen sloten Spoor k°n worden ge- lm!'SWaar staat de van de mcie en Zeeland Seaports Cung ?p PaPieL maar de in- dun vV twee Partijen dins- schl?f was er een van niet v,re? die Run huiswerk hadden gemaakt. Van Zwieten, sinds gisteren gedepu teerde-af en ambteloos burger, heeft er slecht van geslapen. „Ik had op de vragen van de staats raden wel afdoende antwoor den kunnen geven", klinkt het zelfbewust. Toch was u afwezig; geen zin meer an? Van Zwieten, als door een adder gebeten: „Ik heb formateur Poppelaars herhaaldelijk aan geboden de zitting nog voor mijn rekening als gedeputeerde te nemen. Ik heb dat ook in het college van GS indringend aan de orde gesteld, maar men haal de de schouders op. Ik had het graag willen doen, want ik voel de me er verantwoordelijk voor en kende alle details. Toen mijn inbreng niet meer op prijs werd gesteld, heb ik gezegd: dan moet Poppelaars het zelf maar doen; hij heeft ook het hele dossier meegemaakt." Achteraf geen spijt van uw beslissing? Van Zwieten: „Als men op die manier met het voor Zeeland zo belangrijke dossier wil omgaan, dan voel ik me niet meer gemoti veerd. Het college vond het ken nelijk prima. De heer Poppe laars is bij voortduring bij het dossier betrokken geweest. Hij blijft en hij is niet de minste. De Grote Leider toch? Ik heb geen enkele aanvechting gehad om er spijt van te hebben." Bent u in uw hart eigenlijk wel voor de WCT? Van Zwieten: „Ik zie de WCT wel zitten, die is absoluut nood zakelijk voor Zeeland. De afge lopen tien j aar zijn er gemiddeld 250 arbeidsplaatsen per jaar verdwenen in de traditionele bedrijvigheid en het havenge bied. Het gaat niet in de eerste plaats om immigratie van men sen, al mag de bevolking van Zeeland best een beetje toene men. Anders gaan we met het voorzieningenniveau de bieten wagen op. Als de WCT niet doorgaat, is dat absoluut een ramp voor Zeeland." Kan de procedure opnieuw worden gestart als de Raad van State nee zegt? Van Zwieten: „Dat zal lastig zijn. Er is geen hoger beroep mo gelijk. En je bent om te beginnen J. van Zwieten over gedeputeerde Poppelaars: „De Grote Leider toch?" een klant kwijt, want in Singa pore blijven ze niet wachten, ze kiezen dan voor andere opties. Het is moeilijk om met nieuwe argumenten te komen. We heb ben gezorgd voor een milieu-ef fect rapportage, zoals die nog nooit gehouden is. De noodzaak - werkgelegenheid en draag vlak voorzieningenniveau - is aangetoond. Ook onder de be volking is voldoende draagvlak, al hoor je de voorstanders na tuurlijk niet." Waarom is niet gezorgd voor een afgerond pakket, met na tuurcompensatie en milieu maatregelen, als concrete be leidsbeslissing? Van Zwieten: „We hadden te maken met termijnen die de Wet Ruimtelijke Ordening voor- SLUIS - De voormalige gemeente Sluis-Aardenburg behoor de 1 januari 2002 tot één van de Nederlandse gemeenten met het minste aantal jongeren tot twaalf jaar. De gemeente staat achtste op de lijst van gemeenten met weinig kinderen. Van alle inwonersin de gemeente was begin 2002 slechts 13,3 pro cent nul tot twaalf j aar oud, heef t het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend gemaakt. Landelijk scoorde Groningen het laagst met 10,5 procent en Urk het hoogst met 29 procent. De 'jongste' gemeenten in Zeeland warenBorsele, Kapelle, Reimerswaal en Tholen/Sint-Philipsland met 18 tot 20 procent kinderen tot twaalf jaar. Zeeland was niet de pro vincie met het geringste kindertal, dat was Limburg. NEELTJE JANS - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) houdt zaterdag 3 mei open huis in al haar stations. Bij de ligplaatsen in Westkapelle, Noordland (Neeltje Jans), Veere, Breskens en Cadzand zijn tussen tien en vier uur allerlei activiteiten. Op de meeste stations kan ook worden meegevaren met een reddingboot. Het station West kapelle vuurt om het uur een schot af met het reddingkanon, bedoeld voor een demonstratie met het zogeheten wippertoe stel. Het bijna afgebouwde botenhuis onder de radartoren is toegankelijk voor publiek. De verwachting is dat het onder komen in juli in gebruik kan worden genomen en Westkapelle eind dit jaar ook over een nieuwe boot kan beschikken. Bij het station Noordland (Neeltje Jans) liggen de Koopmansdank en de Harder weer klaar om mensen mee de Oosterschelde op te nemen. Ook zijn er die dag diverse demonstraties, waaronder een reddingsactie van een duiker. De Forel uit Veere neemt publiek vanuit de haven Oostwatering mee het water op en heeft diverse demonstraties op het programma staan. In Bres kens en Cadzand zijn de verrichtingen en de bemanningsver- blijven van respectievelijk de Zeemanshoope en de Winifred Jucy Verkade-Clark te bewonderen. DEN HAAG - Aanvullende afspraken zijn nodig om de veilig heid van chauffeurs en passagiers van touringcars te garan deren, oordeelt PvdA-Kamerlid S. Dijksma in schriftelijke vragen die zij gisteren aan minister De Boer van Verkeer en Waterstaat heeft gesteld. Stichting Keurmerk Busbedrijf moet toezien op de touringcarbranche, maar Dijksma vraagt zich af hoe onafhankelijk die organisatie is. Alleen reisorga nisaties en busbedrijven zijn er volgens haar in vertegen woordigd en de werknemers niet. Dijksma is in de pen ge klommen naar aanleiding van klachten van een Terneuzense buschauffeur. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 29-jarige Aardenburgse voor een verkeersfout met dode lijke afloop veroordeeld tot 750 euro boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. Twee weken geleden eiste of ficier van justitie G. Oosterveld 240 uur werkstraf, twee jaar rijontzegging en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Aardenburgse kwam op 24 juli 2001 over de Rondweg van Sluis naar Draaibrug frontaal in botsing met een motor toen zij een auto inhaalde. De motorrijder kwam daarbij om het leven, terwijl bij de duopassagiere een been moest worden ge amputeerd. De rechtbank sprak de vrouw vrij van roekeloos en 'aanmerkelijk onvoorzichtig' rijden, maar vond wel dat ze het verkeer hinderlijk in gevaar had gebracht. door Ben Jansen i VLISSINGEN - De afbouwor- ganisatie van de Provinciale Stoombootdiensten streeft er naar het tegoed op de meer- waardekaarten van de opgehe ven veerdiensten sneller terug te storten. De afhandeling van de aanvraagformulieren en de erop bevestigde meerwaardekaarten vergt, ondanks inzet van extra personeel, ongeveer zes weken. „Dat moet sneller", vindt direc teur H. Thomaes. „We moeten ervoor zorgen dat die wachttijd snel is teruggebracht tot een week of drie. Dat lijkt me een aanvaardbare termijn." De ad ministratiekosten voor het te rugboeken van het restant op een meerwaardekaart bedragen 5 euro. De afbouworganisatie PSD gaat er daarom van uit dat alleen kaarten met een hoger te goed zullen worden aangebo den. Dat zijn er ongeveer 75.000, met een geschatte to taalwaarde van 2,1 miljoen eu ro. Er liggen inmiddels 13.000 aanvragen. De indieners van de eerste 2000 hebben inmiddels hun restitutie ontvangen. Volgens Thomaes zijn er aan loopproblemen geweest bij de verwerking van de aanvragen. Ook bleek de afhandeling meer tijd te kosten dan vooraf was verondersteld. Thomaes: „Nummers van bankrekenin gen blijken bijvoorbeeld niet te kloppen. Dat komt die aanvraag weer terug en dan moet er wor den gebeld met degene die de aanvraag heeft ingediend. Dat kost veel meer handelingen dan we hadden voorzien." Daarom zijn extra medewer kers ingezet. Acht personen houden zich er nu mee bezig. Ze verwerken ongeveer 350 aan vragen per dag. Het is de bedoe ling dat dit aantal wordt opge voerd tot 500 per dag. Klanten van de opgeheven veer dienst PSD kunnen tot uiterlijk één jaar na de opheffing van het veerbedrijf terugbetaling van het tegoed op de meerwaarde- kaart aanvragen. Dat betekent ze daarvoor de tij d hebben tot 18 maart 2004. Tho maes gaat ervan uit dat van de kaarten die de afgelopen vijf a zes jaar niet meer zijn gebruikt, er maar weinig meer terugko men. foto Ruben Oreel schrijft. De terminal is het meest concrete deel en die is ge regeld in de beleidsbeslissing. Bij de natuurcompensatie kon dat nog niet, omdat niet alle grond verkregen was. Maar dat hebben we in een contract goed geregeld. De milieumaatregelen moeten pas rond zijn als de hin der zich aandient. Daar zijn we met de gemeenten in goed over leg over." door Jeffrey Kutterink KAMPERLAND - De Raad van State heeft gisteren een dikke streep gehaald door het bestem mingsplan dat de bouw moge lijk maakt van het Droomrijk bij pretpark De Efteling. Het Droomrijk is ontwikkeld door Roompot Recreatie uit Kamper land en behelst de bouw van een ridder- en prinsessenhotel, bos- villa's en landhuizen met bijna 3500 slaapplaatsen. De Brabantse Milieufederatie en Vereniging Natuurmonu menten hadden eerder tijdens een spoedprocedure bij het Haagse bestuursrechtscollege om een schorsing gevraagd. Met de milieufederatie en Na tuurmonumenten twijfelt de Raad van State of de provincie Noord-Brabant en De Efteling de schade aan de natuur wel voldoende compenseert. Het rechtscollege eist nu eerst nader onderzoek naar het natuurcom pensatieplan van de provincie. Om te voorkomen dat er toch ge bouwd wordt voordat het on derzoek is afgerond, is het be stemmingsplan geschorst. Om al te veel bouwvertraging te voorkomen, zal de Raad van State de onderzoeksresultaten zo snel mogelijk in een later dit jaar geplande bodemzaak be handelen. De uitspraak is even wel een forse tegenvaller voor De Efteling en Noord-Brabant. Directeur J. van Koeveringe van Roompot Recreatie Beheer is niet verrast. „Er was bij de Raad van State al voor gepleit niet te bouwen voordat de kapvergun- ning is afgegeven en het broed- seizoen is afgelopen. Dat is op 1 augustus. We denken dat de Raad van State een week of vijf nodig heeft om informatie te verzamelen en die te toetsen. Gelet op de jurisprudentie zal de bouw gewoon volgens sche ma kunnen beginnen." V P-S^- €R IS NOG LEVEN Wel leven, maar of er ook werk is na de PSD is voor tientallen mensen nog de vraag. door Ben Jansen VLISSINGEN - Van de 295 werkne mers die de per 18 maart opgeheven Provinciale Stoombootdiensten eind vorig jaar in dienst had, zijn nog 92 op zoek naar een nieuwe baan. Daar bo venop komen nog vijftig ex-PSD'ers die tijdelijk werk hebben bij het fiets/ voetveer Vlissingen-Breskens of de af bouworganisatie van het veerbedrijf. Gemiddeld één keer per dag meldt een voormalige medewerker van de PSD bij de afbouworganisatie dat hij of zij een nieuwe baan heeft gevonden. „Dat be schouwen we hier echt als goed nieuws", zegt directeur H. Thomaes. „We zijn daar heel blij mee. Ieder ex- PSD'er die ergens anders aan de slag komt, is er weer één. Wat ons betreft zou het nog wel wat harder mogen lopen." Tussen de peildatum 1 december 2002 en de opheffing van de PSD zijn zeven personen met pensioen gegaan of in de WAO gekomen. Zevenenzestig werkne mers zijn 55 jaar of ouder en hebben geen sollicitatieplicht. Een aantal van hen heeft overigens toch een andere baan gevonden. Vijftien PSD'ers zijn aan het werk gegaan bij andere onder delen van de provincie en negentien werken bij de Westerscheldetunnel. BBA Connex, de exploitant van het fiets/ voetveer Vlissingen-Breskens, heeft achttien voormalige PSD-mede- werkers vast in dienst genomen. Vijfen twintig hebben er een tijdelijke baan, zo lang de veerboten Koningin Beatrix en Prins Johan Friso in gebruik zijn. Eveneens vijfentwintig PSD'ers wer ken tijdelijk bij de afbouworganisatie van hun bedrijf. Zevenentwintig voor malige werknemers van het veerbedrijf hebben inmiddels bij een andere werk gever een baan gevonden. Dat brengt het totale aantal ex-PSD'ers dat nu zonder baan zit, op 92. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI, de opvolger van het Arbeidsbu reau) spreekt binnenkort alle voormali ge PSD-medewerkers zonder baan om vast te stellen hoe groot hun kansen zijn op ander werk. De zogenaamde afstand tot de arbeidsmarkt wordt uitgedrukt in vier categorieën, variërend van per sonen van wie wordt verwacht dat ze binnen een half jaar aan een baan kun nen worden geholpen tot degenen die door combinatie van leeftijd en oplei ding en mogelijk door gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid zeer moeilijk plaatsbaar zijn. Over zes tot acht weken zal duidelijk zijn in welke categorieën foto Peter Nicolai de werkzoekende ex-PSD 'ers zijn inge deeld. Thomaes: „Het CWI zal optreden als bemiddelaar voor de eerste categorie. Degenen die in de andere categorieën zijn ingedeeld, hebben intensievere hulp nodig. Dat kan in het geval van ca tegorie twee een aanvullende opleiding of sollicitatietraining zijn. Ook zullen we reïntegratiebedrijven inschakelen. De grootste zorgen maak ik me om ge deeltelijk arbeidsongeschikten tussen 50 en 55 jaar met een beperkte oplei ding. We moeten er rekening mee hou den dat een deel van hen werkloos zal blijven." Zij zijn aangewezen op het so ciaal plan voor de PSD. Dat houdt in dat iemand die geen baan kan vinden na een jaar 73 procent van het laatst verdiende loon ontvangt. Dat recht geldt - afhankelijk van leeftijd en dienstjaren - vijf tot vijftien jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17