Provincie miskent betekenis Zeeuwse oorlogsboeken Veel belangstelling voor Bluesfestival Raad voor Cultuur wil kunstafdeling bij Roosevelt Academy zdft,eka?rs-« Boek over moeizame uitschakeling Duitse stellingen op Walcheren Zeeuwse scholen bevaren met vrachtschip de wereldzeeën lezers schrijven kunst Zelfmoordactie Verzetsstrijd Koeien donderdag 24 april 2003 Compromis Teleurgesteld Regeltjes Vijfde afdeling Locaties Financiering Zorgpremies Reputatie Swingend VLISSINGEN - In Zeeland loopt binnenkort een uitzonder lijk onderwijsproject van sta pel: scholen gaan les geven in dagelijks contact met een vrachtschip dat de wereldzeeën bevaart. Het project belooft leerlingen op een uitdagende manier in aanraking te brengen met de meest uiteenlopende as pecten van zee en zeevaart. Middelpunt van het project is het Amsterdamse vrachtschip Lida van kapitein-eigenaar Jan Wind. Het schip vervoert uit eenlopende ladingen van en naar havens in de hele wereld. Aan boord bevinden zich stu denten van de pedagogische academie aan de hogeschool. Die doen via een website dage lijks verslag van de belevenis sen en avonturen aan boord: ontmoetingen met andere sche pen, maritieme activiteiten, exotische havens, cultuur en natuur. Scholen kunnen daar met lessen op inspelen, en via e- mail met het schip communice ren. Het idee is afkomstig van kapi tein Jan Wind. De Hogeschool Zeeland bood de beste kansen om het project te laten slagen. Daar worden lessen en lesmate rialen ontwikkeld door studen ten van de pabo-opleiding. Dat gebeurt onder leiding van do centen van de pabo en de zee vaartopleidingen. Bij het pro ject zijn ook leerkrachten uit het basisonderwijs betrokken. In juni wordt ermee proefge draaid op een aantal Zeeuwse basisscholen en vmbo-afdelin- gen. Het is nog niet bekend hoe veel scholen in juni aan de proef meedoen. In de loop van mei vindt een informatiebijeen komst plaats. Scholen kunnen zich dan aanmelden. Het is de bedoeling van start te gaan met acht scholen. In oktober hoopt men er meer Zeeuwse scholen bij de betrekken. Slaagt de proef, dan wordt het project aan alle scholen in Nederland aan geboden. De Hogeschool Zee land ziet in het project een uit gelezen kans om scholieren te interesseren voor de zeevaart opleidingen. Die kampen de laatste jaren met teruglopende studentenaantallen VLISSINGEN - Bij geallieerde bombardementen op Duitse stellingen op Walcheren zijn in oktober 1944 vijftien Britse jachtvliegtuigen en bommen werpers verloren gegaan. De door de Duitsers neergehaalde toestellen stortten in zee. Veel bemanningsleden staan nog steeds als vermist te boek. De Vlissinger Paul Crucq komt tot die slotsom in een dezer da gen verschijnend boek waarin hij de aanvallen reconstrueert die geallieerde vliegtuigen op kust- en luchtafweerbatterijen uitvoerden in de weken die vooraf gingen aan de landingen van 1 november bij Vlissingen en Westkapelle. Gegevens uit Duitse, Nederlandse en gealli eerde rapporten vormden de ba sis, informatie van vliegers en burgers zorgde voor aanvulling. De auteur beschreef al eerder het kapot gooien van Walcherse dijken, waardoor een belangrijk deel van Walcheren onder water kwam te staan. In zijn nieuwe boek wordt het accent gelegd op het buiten gevecht stellen van de Duitse stellingen. Deze op de dijken en in de duinen gesitu eerde verdedigingswerken wa ren door hun ligging ontsnapt aan de inundatie. Omdat ze een groot gevaar vormden voor het welslagen van de landingen, werd een luchtoffensief opge zet. Crucq geeft een minutieuze be schrijving van het verloop van het luchtoffensief vanaf 21 ok tober. De laaghangende, dichte bewolking noodzaakte de toe stellen onder de bewolking naar hun doel te vliegen, waardoor ze een gemakkelijke prooi vorm den voor de Duitse luchtafweer. Diverse toestellen werden neer gehaald. Eén van de doelen bevond zich op de golfbaan bij Domburg. Tot op de dag van vandaag herinne ren bomkraters aan de aanval. Volgens auteur Crucq bevinden zich naar alle waarschijnlijk heid nog blindgangers onder de 'green'. De 29e oktober was de dag van de grootste bedrijvig heid in de lucht. Ooggetuige Luchtbombardement op 29 oktober 1944 op Duits steunpunt bij Zoutelande. foto collectie Paul Crucq bakker Speckens uit Vlissingen daarover: „Het is een echte zon dagmorgen. Het is rustig op straat. En een lucht, meneertje, prachtig om daarin te mogen vliegen. En gevlogen wordt er." Er werden achthonderd vluch ten uitgevoerd. De Middelburgse Markt zag zwart van de mensen die, naar boven starend, de vliegtuigen aan zich voorbij zagen trekken. Die dag leverde de lage aanvals- hoogte een aanvullend pro bleem op: enkele vliegtuigen werden door hun eigen bom scherven geraakt. Met het uitvoeren van bombar dementen langs de Vlissingse boulevard door Mosquito's werd in de nacht van 31 oktober op 1 november het luchtoffen sief afgesloten. Aanvankelijk was het de bedoeling geweest om een grootschalig bombarde ment te laten uitvoeren. Maar onder druk van Nederlandse politici in Engeland werd daar van afgezien. Crucq: „Het nachtbombardement kan wor den beschouwd als een compro mis tussen politici en de militai re top." De auteur uit Vlissingen heeft het boek in het Engels geschre ven. De titel luidt: Aiming Point Walcheren, Richtpunt Walche ren. Er zijn enkele honderden herinneringen van vliegers en burgers in verwerkt. Tot de 300 illustraties behoren tientallen aanvalsfoto's. Ook zijn er foto's die burgers van bombardemen ten maakten, afgedrukt in het boek. De uitgave is niet via de boekhandel verkrijgbaar maar kan via telefonisch contact met de auteur (0118-414402) wor den besteld. De prijs bedraagt 32,00 euro. door Jacques Cats MIDDELBURG - De provincie wijst subsidieaanvragen voor de oorlogsgeschiedschrijving in Zeeland af naar aanleiding van onjuiste maatstaven. Tot die conclusie komen twee auteurs, Paul Crucq uit Vlissingen en Re- né Hoebeke uit Nieuw- en Sint Joosland. Hun in eigen beheer uitge brachte standaardwerken wer den van onvoldoende regionaal belang geacht om voor financië le steun in aanmerking te ko men. De auteurs bestrijden die opvatting. Ze vinden tevens dat de provincie meer had moeten letten op het belang van hun bij drage aan de Zeeuwse oorlogs geschiedschrijving. Lokale be stuurders zagen dat belang wel en gaven met gulle hand. Hoebeke deed er negen j aar over om een dikke pil te vervaardi gen over de strijd om de Sloedam. In het standaardwerk besteedde hij veel aandacht aan lokale gebeurtenissen in Wal cherse en Bevelandse dorpen. Het financiële avontuur - Hoe beke werkte met een begroting van 50.000 euro - liep voor hem goed af. De eerste druk van dui zend exemplaren raakte hij al bij voorintekening kwijt, hoe wel de aanschafkosten per stuk 40 euro bedroegen. En van de tweede druk in eenzelfde oplage heeft hij al driekwart verkocht. Hoebeke blijft desondanks te leurgesteld over de negatieve opstelling van de provincie. Toekenning van een financiële bijdrage had voor hem erken ning van zijn werk opgeleverd. Ook Crucq voelt zich alles be halve gestimuleerd. Hij kreej i eerder nul op het rekest toen h in 2000 een indrukwekkend na slagwerk uitbracht over 1 bombardementen op de Wal cherse dijken in 1944. De bib' vincie heeft het andermaallaten afweten nu Crucq een uitgave heeft gewijd aan alle bombar dementen op Duitse stellingen op Walcheren in de tweede helft van oktober 1944. De auteur kreeg te horen dat het prakt met voldeed aan de eis dat het een breed publiek moest berei ken. Crucq meent dat de provincie zich in het subsidiebeleidteveel achter regeltjes verschuilt,. Dat werkt demotiverend ten opzich te van particulieren die veel tijd in onderzoeken steken en bereid zijn om flinke financiële risico's te nemen. De auteur vindt het onbegrijpelijk dat niet-com- merciële projecten op deze manier worden afgehandeld terwijl commerciële projecten zoals de Tour de France kunnen rekenen op een ruime bijdrage uit de provinciekas. Volgens Crucq is er op het pro vinciehuis sprake van onbegrip voor het feit dat de verovering van zowel de noord- als de zuid oever van de Schelde doordege- allieerden een beslissende rol heeft gespeeld. „Men kan dus stellen dat de in name van Walcheren, de sleutel tot de haven van Antwerpen, van cruciaal belang is geweest voor het verdere verloop van de Tweede Wereldoorlog. De oor log is erdoor bekort waardoor vele geallieerde levens zijn ge spaard." Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. Dere- dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Bombardement in de duinen door Jacques Cats door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland pleit voor de toevoeging van een kunstafdeling aan de Roosevelt Academy. De Zeeuwse universiteit, die volgend jaar wil beginnen, zou gebaat bij met zo'n art department, omdat creatieve vaardigheden later zullen bijdragen aan het persoon lijk en maatschappelijke functioneren van de studen ten. Het art department van de Roosevelt Academy zou ook kunnen fungeren als een bescheiden Zeeuwse kunst academie. De Raad voor de Cultuur Zeeland heeft de ideeën over een art department uitge werkt in een notitie. Daarin wordt gesteld dat het in het Angelsaksische onderwijs model, waarop de Roosevelt Academy is gebaseerd, ge bruikelijk is een kunstafde ling op te nemen die een mix biedt aan theoretische en praktische vaardigheden. Het doel van de Roosevelt Academy is het leggen van een brede basis bij studenten. Zonder kunstopleiding is die basis echter niet breed, aldus de Raad voor de Cultuur. Volgens de huidige opzet zal de Roosevelt Academy be staan uit vier afdelingen: het academie core department, het science department, het social science department en het humanities department. Onder die laatste afdeling vallen ook vakken als kunst geschiedenis en letterkunde. De Raad voor de Cultuur pleit nu voor een vijfde afde ling, een art department, om dat het geforceerd zou zijn de aanvuling te zoeken in een simpele uitbreiding van het vak kunstgeschiedenis. De kunstafdeling zou een aantal theoretische colleges kunnen verzorgen, zoals theatergeschiedenis, dans- geschiedenis, literatuurge schiedenis, muziekgeschie denis en geschiedenis van de beeldende kunst en film. Een praktische toepassing van die vakken zouden studenten kunnen krijgen door middel van workshops beeldhou wen, grafiek, tekenen, schil deren, dans, regie en drama, creatief schrijven en au diovisuele en digitale vorm geving. Net als de andere afdelingen zou het art de partment een eigen decaan krijgen en werken met bin nen- en buitenlandse gastdo centen. Volgens de Raad voor de Cul tuur zijn speciale gebouwen en andere faciliteiten voor het art department niet of nauwelijks nodig als gebruik wordt gemaakt van locaties van instanties als het Mid delburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming, het Theo van Doesburgcentrum in Vlissingen, het Middel burgs Theater, het Vestzak theater in Vlissingen, Scoop en de nieuwe schouwburg in Middelburg en het Vlissingse bioscoopcomplex Cine City. De Roosevelt Academy wordt ook aangeraden sa menwerking te zoeken met het Zeeland Nazomer Festi val, de Stichting Nieuwe Muziek, het festival Film by the Sea, de stichting Plus Min, de Vleeshal en de Wil- lem3. Door de voorzieningen te vens beschikbaar te stellen aan studenten die alleen in de praktische beoefening van de kunsten zijn geïnteres seerd, als een basis voor een kunstvakopleiding, kan worden ondervangen dat het art department een te dure aangelegenheid wordt. Bo vendien zou Zeeland op die manier een eigen, zij het be scheiden, kunstacademie krijgen. Ook voor de financiering van het art department kijkt de Raad voor de Cultuur naar een buitenlands model. Daar is het gebruikelijk dat bedrij - ven of welgestelde particu lieren een leerstoel financie ren. Het art department zou in de ogen van de cultuur- raad in september 2005 kun nen beginnen. Op de voorpagina van 18-4 prijkte ondermeer een bericht over de partij van 'genadig de bater' dat werd ingeluid met de veelzeggende kop "AEL wil geld geven voor zelfmoordac ties". Een uitspraak waarvan ik zeker ben dat, mocht deze door een Kamerlid of minister ge daan zijn, onherroepelijk tot een door Femke of Agnes aange vraagd spoeddebat zou hebben geleid. Maar nu deze uitspraak door de kandidaat-voorzitter van de AEL-NL is gedaan, wordt het door de eerder ge noemde politica's ter linker zij de als niet belangrijk ervaren. Ze zwijgen de zaak tot op dit moment in ieder geval dood. Slechts 1 van de 150 Kamerle den ter rechter zijde (VVD'er Geert Wilders) vond het voor alsnog wel nodig om zich open lijk uit te spreken tégen deze 'onaanvaardbare standpunten'. Osama bin Laden is slechts ie mand die alle middelen ge bruikt omzijndoelte bereiken was immers onlangs ook al zo'n fraaie uitspraak van AEL-voor- man Jahjah, waaruit we konden opmaken dat deze partij het niet zo nauw lijkt te nemen met on schuldige dodelijke slachtoffers van niet-islamitische kant. Wat bij mij langzamerhand de vraag oproept wat de AEL nog moet verkondigen voor de rest in Den Haag, om met de woorden van Ad Melkert te spreken, wakker wordt! Een partij die zelf moordacties goedpraat is toch niet langer te tolereren? Een verbod op deze AEL lijkt me dan ook volkomen gerechtvaar digd. Al is het alleen maar uit respect voor de familieleden van de slachtoffers die gemaakt zijn door het tuig die de AEL'ers zo bewonderen! Ruud Bogaert Maaftenbroersweg 48 Hansweert Ik las in deze krant van Goede Vrijdag 18-4 het stuk over de be stuursleden van de Arabische- Europese Liga AEL-NL, die geld wil geven aan Palestijnse organisaties die de zelfmoord aanslagen steunen. Dit wordt bekritiseerd door VVD-kamer- lid Geert Wilders, die vindt dit onaanvaardbaar. Bent u er nog maar pas, of weet u niet dat op 10 mei 1940 om een uur of drie, vier 's nachts de Duitsers Neder land binnenvielen en bezetten? Als gevolg van deze bezetting ontstond het verzet, waar van alle kanten aan betaald werd om het mogelijk te maken. Tij dens de oorlog verscheen konin gin Wilhelmina voor Radio Oranje en wat deed koningin Wilhelmina? Keurde ze het ver zet af? Nee, zij moedigde dal verzet aan en was koningin Wil helmina toen een terrorist Nooit van gehoord, dat zeiden zelfs de Duitsers niet. En na zouden die verzetsdaden van i( Palestijnen terrorismedadea zijn en Arafat zou een terrorist zijn, neen, de joden zijn terrorist en hebben dit alles veroorzaakt. Dit bewijst dat er maar één op lossing is die ik reeds op 14-2-03 in deze krant heb geopperd. D» staat Israël in Palestina ophef fen en na een volksraadpleging in de VS herstellen. Piet van Wijd Molenweg 24 Zuidzmii Volgens de zorgverzekeraars moeten de ziektekostenpremies weer omhoog om de uit de hand gierende ziektekosten op te kunnen brengen. Ik vind dat er andere wegen zijn. Veel zorgver zekeraars hadden uit de premies van het verleden een vermogen opgebouwd dat vaak 1 jaar ziektekosten kon dekken. Mei de beleggingsresultaten kon men veelal de interne kosten fi nancieren. De beursreeessie heeft ook voor de zorgverzeke raars grote gevolgen gehad. Ik vind dan ook dat in de komende anderhalf jaar een interne reor ganisatie nodig is. In de reorga nisatieperiode kan het opge bouwd vermogen afgebouw worden naar 3 maanden ziek e- kosten. Op deze wijze is ziekte kosten premieverhoging m de komende anderhalf jaar me. nodig. WimBoogm Erling Steenstwtlj jfieuwerkw Het artikel in de PZC van 19 j 'Koeien maken plaats vo kampeerders'klopt niet. naip heeft een milieuvergunng aangevraagd voor het hou van vijftien melkkoeien en mini-camping en heeft vergunning ook gekregen. Harpe gedaan heeft 'Doe kti weg en de camping inne kan echter niet. Volgens deRa0 van State moet het bedrij den ingericht conform de kregen vergunning, dus m de koeien terug. Terecht, J inziens. Volgens het artikelzJ er momenteel 300 mini pings in Zeeland. BervanJJ meer dan de helft op Wa Veel producten van de boera overbodig en worden a zwaar gesl}bsi.dl.eel'rhazen dat mij dan ook met veiba het met de mini-camPin® door Ernstjan Rozendaal KWADENDAMME - Het elfde bluesfestival Kwadendamme, dat vrijdag 9 en zaterdag 10 mei plaatsvindt, telt elf bluesacts uit binnen- en buitenland. Aan de vrijdagavondprogramme ring is, in vergelijking met voor gaande edities, één artiest toe gevoegd. De belangstelling voor het evenement is zo groot dat or ganisatoren Peter Kempe en Kees Wielemaker vrezen voor het eerst mensen de toegang te moeten weigeren. „Twaalfhon derd man is de limiet. Vol is vol." Anders dan bij de jubileumedi tie van vorig jaar, toen The Pa ladins het festival afsloot, staat ditmaal geen uitzonderlijk gro te naam op de poster. Het had overigens maar een haartje ge scheeld, want Omar and the Howlers waren al geboekt, maar de groep zegde onlangs zijn Europese tournee af. Dat betekent dat het publiek in de feesttent op het sportveld van Kwadendamme als vanouds kennis kan maken met veel aan stormend talent en een aantal met zorg uitgekozen oude rotten uit het bluesgenre. „We zijn altijd wel op zoek naar een ontdekking", vertelt Kem pe. „In het verleden speelden de Nimmo Brothers, Julian Sas en Ana Popovic hier kort voor ze echt doorbraken. Dit jaar den ken we dat de Engelse Corrina Greyson zo iemand kan zijn. Aan de andere kant is het ons niet pertinent om nieuwe din gen te doen. We kijken ook wat mogelijk is. We zijn vaak afhan kelijk van bands die op tournee zijn en ons festival in hun sche ma inpassen. We streven er wel naar bands neer te zetten die nog nooit of zelden in Zeeland, of eigenlijk zelfs in Nederland, hebben gespeeld. Het moet een exclusief programma zijn." Dat het bluesfestival interna tionaal een klinkende reputatie heeft opgebouwd, blijkt uit het feit dat de boekingen bij aan vang van de voorverkoop in ja nuari meteen binnenstroom den, terwijl van het programma nog niets bekend was. „Vooral de groepsreserveringen nemen toe", zegt Wielemaker. „Mensen die eerst met zijn vieren kwa men, komen het jaar daarop met zijn achten en vervolgens met zijn zestienen. Groepen van der tig man zijn dit jaar geen uit zondering." Tot nu toe zijn het vooral blues liefhebbers van buiten Zeeland die kaarten hebben gereser veerd. Kempe en Wielemaker schatten dat ongeveer 60 pro cent van het publiek daar van daan komt. Zeeuwen die bij voorgaande edities gewend wa ren op zaterdag aan de tent een kaartje te kopen, lopen het risi co dat de boel is uitverkocht. „Of ze er verstandig aan doen te reserveren?", vraagt Kempe zich af. „Wellicht. Het is moei lijk te voorspellen. Vrijdag 9 mei opent de Franse one man band Philippe Menard het festival. Hij heeft menige bluesroute in Zeeland opgeluis terd en was ook vorig jaar te gast. Vervolgens presenteert de Nederlandse band JcLake het debuutalbum Abuse Blues. „Jonge gasten", verklaart Kem pe. „Beetje Johnny Winter-ach- tig, maar met eigen nummers." Wielemaker: „Je hoort vaak dat de blues dood is, maar er zijn nog genoeg jonge bandjes te vinden. Blues is niet alleen een oud mannetje met een gitaar die zit te klagen." Uit Denemarken komen Lightnin' Moe and his Peace Disturbers, een primeur voor Nederland. De Australi sche Gwyn Ashton Band sluit de vrijdagavond af met stevige bluesrock in de stijl van Rory Gallagher. „Met stevige blues in je oren de tent in, dan heb je me teen zin in de volgende dag", al dus Wielemaker. Zaterdagmiddag trapt de Ne derlandse groep Bullfrog Blues Machine af met naar verwach ting veel swingende blues. Dan is de beurt aan een gerenom meerde Nederlandse formatie, Mike The Mellotones. „Die staan wel in de blues-toptien van Nederland", verzekert Kempe. „Al vier jaar achter el kaar vragen ze of ze bij ons kun nen komen spelen. Dit jaar moest het maar eens gebeuren." De uit Engeland afkomstige Corrina Greyson behoort tot de categorie jong vrouwelijk talent waarvoor de laatste jaren in Kwadendamme altijd een plaatsje werd ingeruimd. De Engelse bluesbladen verkozen haar tot de beste zangeres van het jaar. Rond etenstijd komt traditiege trouw de stevige bluesrock weer aan bod, ditmaal verzorgd door de Australische Rob Tognoni Band. Kempe: „Is iedereen weer bij de les." Zijn eigen band The Juke Joints speelt vervolgens een thuiswedstrijd, waarna de Amerikaanse bluesdiva Angela Brown - 'the hottest blueslady from Chicago' - en de Ameri kaanse Doug Jay The Blue- jays het festival afsluiten. Kem pe: „Allebei swingend, allebei uitstekende entertainers, acts die goed weten hoe ze een feestje moeten bouwen." Bluesfestival Kwadendamme, aanvang vrijdag 19.30 uur, za terdag 13.30 uur. Info: www.pe- daal.nl of: 0113-649673. Lightnin' Moe and his Peace Disturbers Angela Brown

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14