PZC Zeilen worden niet gereefd ZLTO steunt verzet veldproef genetisch veranderd koolzaad Ossewaarde en Zwaga roepen associaties op Grote namen op Cactusfestival 12 Bestuur kunst woensdag 23 april 2003 Langzaam schot in bescherming historische Zeeuwse hoeves Hoopgevend Boete voor valse aangifte Kapellenaar met schulden Nieuwsgierig? www.R2.nl Caesar hoofdact op Weitjerock Vele gedaanten door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Langzaam komt er schot in de bescherming van historische Zeeuwse boer derijen. Volgende maand wordt een boerenhoeve in Zeeland aangewezen als pilot voor een onderzoek naar de instandhou- dingsproblematiek van waar devolle historische boerderijen. In mei wordt ook begonnnen met de aanbesteding van een in ventarisatie van Zeeuwse boer derijen. Dit antwoordt het dagelijks provinciebestuur op vragen van de PvdA-Statenleden M. Ie Roy en M. de Koster. De beide Sta tenleden toonden zich twee we ken geleden 'verbaasd en ont steld over de besluitloosheid en bureaucratie' die een provinci aal beleid frustreren dat moet voorkomen dat historische boerderijen verpauperen. Op de vraag wat er van een twee jaar geleden toegezegde inven tarisatie terecht is gekomen, antwoordt de provincie dat ge meenten vorig jaar oktober is gevraagd een boerderij voor te dragen voor de pilot. Eind fe bruari waren alle reacties bin nen. Een projectgroep zal in mei een advies uitbrengen over de keuze van een pilotboerderij. Onderdelen van het onderzoek naar de instandhoudingspro- blematiek zijn onder meer res tauratie, herbestemmingsmo gelijkheden en aanpassing van subsidiemogelijkheden. Boeren beschikken vaak niet over de middelen om hun hoeves te res taureren. De wet- en regelgeving op aller lei gebieden staat herbestem ming vaak in de weg. De inventarisatie van de Zeeuwse boerderijen is volgens het provinciebestuur afhanke lijk van de voordrachten van de gemeenten. Vandaar dat daar mee ook in mei wordt begonnen. De Koster en Le Roy wilden ook weten of een tijdpad is uitge stippeld en of de provincie sponsors heeft gezocht voor het behoud van Zeeuwse boerderij- en.Volgens GS is dat pas zinvol als de uitkomsten van het pilot- project en de inventarisatie be kend zijn. door A.J. Snel Gebrek aan flexibel denken kan het nieuwe dagelijks bestuur van deze provincie niet worden verweten. In de komende regeringsperiode moet waar schijnlijk tien miljoen euro per jaar worden bezuinigd. De mannen die deze taak tegemoet gaan, hebben daarom voor 'Alle zeilen bij' gekozen als motto voor hun ontwerp-programma. Daar moeten zware overpeinzingen aan zijn voorafgegaan. ,,We zullen alle krachten moeten inspannen", zal er eentje gezegd hebben en een ander kwam natuurlijk zomaar uit het blote hoofd met een uitdrukking die past bij het maritieme karakter van dit gewest: 'Alle zeilen bij'. „Ja, maar..", zal er zijn tegengeworpen, „we raken de komende jaren in zwaar weer. En dan is het verstandig juist zeil in te binden." Dat was dan een opmer king die van inzicht getuigde. Maar aan de andere kant, het zou toch geen porum zijn met een programma onder het slome motto 'Gereefde zeilen' een aanvang te maken met het grote rege ren. Gelukkig hadden de heren ruim de tijd genomen om een nieuw college in el kaar te timmeren en waren de deuren aanstonds na de verkiezingen met een klap gesloten omdat, naar een door for mateur Toine Poppelaars geciteerde volkswijsheid, een broedende kip niet mag worden gestoord. Deze opvatting sloot naadloos aan bij de filosofie van de gewezen milieumullah Thijs Kra mer: 'Draagvlak is de vijand van het ambitieniveau'. Hetgeen wil beduiden dat de politiek de kiezer alles kan laten vreten, mits die niet alles hoeft te we ten. Zo kwamen de bestuurders er in de be slotenheid van de Abdij, waar zelden een vogel zingt, na lang heen en weer praten toch uit. Als iets moeilijk is, moet je je uiterste best doen en dat mag je heus wel 'Alle zeilen bijnoemen. Wie daar kritisch over doet, noem je een azijnpisser. Aan de slag, handen uit de mouwen, ferme jongens, stoere knapen, los de tros, joho het zeegat uit. Zo zien bestuurders zichzelf gaarne en als ze van nature die uitstraling missen, kun nen ze altijd de hulp inroepen van een spindoctor. De magisch-realist Mo hammed Saeed al-Sahaf schijnt mo menteel weinig om handen te hebben. Vandaag vindt de inauguratie plaats van de nieuwe gedeputeerden en ko men het programma van het dagelijks T Een nieuw college gaat joho het zeegat uit. bestuur en de Statenagenda aan de or de. De plannen van het college voorzien in bezuiniging, die - zoveel is wel al dui delijk - bewerkstelligd moet worden door inkrimping van het personeel van de provincie. Poppelaars deed er dezer dagen laconiek over. Hij schatte dat er zo'n 10 procent van het personeel dient te verdwijnen, maar verwachtte niet dat zestig mensen zonder meer de dorre vlakten van de lediggang ingezonden worden. Allicht dat er de komende pe riode wat personeelsleden uit zichzelf vertrekken wegens leeftijd, ander werk of geen zin meer, dacht de formateur. Interessant is wie van de nieuwe dage lijks bestuurders in deeltijd gaan wer ken. Er zal de komende jaren veel wor den gesproken over broekriemen die moeten worden aangetrokken alsmede over solidariteit. De verkondigers van die boodschappen zullen vast en zeker de sjoege hebben zichzelf niet uit te zonderen. Zij begrijpen best dat een be roep op de lange wachttijden bij de veerboten heden niet meer geldig is. Doelmatigheid in eigen kring en zui nigheid met vlijt zullen scoren. Het kan best een ietsje minder met de bemanning, zo blijkt in Friesland, waar ze met vijf gedeputeerden hun klus kla ren terwijl het aantal inwoners veel groter is dan dat van Zeeland. In Flevo land wordt de provincie dagelijks be stierd door vier gedeputeerden en wan neer hoor je nou klachten uit het nieuwe land? Wie de resterende Zeeuwse pro vincie-ambtenaren opdraagt een tand je bij te zetten, zal zelf niet uit de wind willen rijden. Zeker Poppelaars, die de portefeuille Tour de France heeft be machtigd, zou zich schamen voor een scheefgetrokken verhouding tussen kopmannen en waterdragers. Al met al ziet het er met het nieuwe pro vinciebestuur hoopgevend uit. De vor ming van het nieuwe college van Gede- foto Dirk-Jan Gjeltema puteerde Staten werd van de aanvang af gekenmerkt door opofferingsgezind heid. Hoe simpel was het niet geweest bestuurders van buiten het politieke circuit aan te trekken? Nu het duale stelsel wordt ingevoerd, kunnen knap pe koppen uit alle sectoren van de samenleving worden ingezet als gede puteerde. Het wegvallen van de beper kingen biedt riante keuzemogelijkhe den. Zo makkelijk echter hebben de gekozen volksvertegenwoordigers zich er niet van afgemaakt. Ze hebben zich ver diept in de zwaarte van de taken, hun persoonlijke ambities terzijde gescho ven en besloten geen argeloze politieke outsiders op te zadelen met de beharti ging der Zeeuwse belangen. Wantrouwende geesten zouden achter die houding van 'er zijn geen beteren dan wij' een met de macht samenhan gende arrogantie kunnen vermoeden. Dat is niet mooi gedacht. De een voudige burger mag het idee koesteren dat de bestuurders de komende periode tegen een overzichtelijke vergoeding en vanuit de goedheid hunner harten be reid zijn zélf het gewicht van het ambt te torsen. Mogen zij stijf onder het zeil staan. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zuidelijke land bouworganisatie ZLTO steunt het verzet van milieuorganisa tie Greenpeace en het platform voor biologische landbouw en voeding tegen kleinschalige veldproeven met genetisch ver anderd koolzaad bij Rilland. Het ministerie van Vrom heeft zaadveredelingsbedrijf Advan- ta Seeds daarvoor vergunning gegeven. In die vergunning zijn, volgens het ministerie, voldoende eisen opgenomen om te zorgen dat landbouwers in de omgeving niets te vrezen hebben.,De risi co's zijn aanvaardbaar laag", al dus een medewerkster van Vrom gisteren voor de Raad van State. Eén van de eisen is dat binnen een straal van vierhonderd me ter binnen de veldproef eventu ele uitzaaiingen van het ge bruikte koolzaad voor het einde van het experiment moeten worden verwijderd. De veldproef is ook beperkt tot maximaal 0,1 hectare. „In de praktijk zal het om enkele tien tallen koolzaadplanten gaan", vertelde C. Noome van Advanta SeedsHet doel van de proef is te kijken of het mogelijk is kool zaad te telen dat een hoger olie gehalte heeft. De koolzaadolie kan onder meer worden ge bruikt als toevoeging bij auto brandstof. ZLTO, Greenpeace en het plat form voor biologische land bouw en voeding zijn er aller minst gerust op dat de veldproef geen effect zal hebben op wilde planten. Zij vrezen dat het gene tisch veranderde koolzaad de genetische samenstelling van die planten kan beïnvloeden. Onder druk van acties tegen ge netisch veranderde planten stellen supermarktketens en groothandels bovendien stren ge voorwaarden aan productie van biologische voedingswaren. Zo zou tussen een veldproef als bij Rilland en een biologisch landbouwbedrijf een afstand van minstens tien kilometer moeten bestaan. Veldproeven kunnen daarom de opkomst van biologische landbouwinNedfr land belemmeren. Op korte termijn' doet de Raad van State uitspraak. Noomeva Advanta Seeds sprak de hom! uit dat 'realistische grenw worden gesteld. Advanta Seed, is twee jaar geleden in Rilland gestopt met het zelf ontwikke I len van genetisch verandert! planten vanwege de weerstand ertegen in de Europese Unie maar blijft doorgaan met veld proeven. De proef met het kool zaad vloeit voort uit eerdere af spraken met universiteiten J het buitenland. MIDDELBURG- Een ne gentienjarige inwoner van Kapelle is gisteren door de Middelburgse po litierechter voor het doen van een valse aangifte van diefstal bij de politie ver- oordeeld tot 200 euro boe te. De man deed 5 februari dit jaar in Goes de valse aangifte, omdathij diepin de schulden zat. Daarmee wilde hij aantonen dat hij gedupeerd was en daar door niet aan zijn schuld verplichtingen kon vol doen. De Kapellenaar heeft la ter alles opgebiecht en zijn excuses aangeboden. Hij zei inmiddels een vas te baan te hebben, waar door hij zijn schulden heeft kunnen aflossen. Advertentie Suzanne Vega is een van de bevestigde acts op het Cactusfestival. door Ronald Verstraten BRUGGE - Het Minnewater park, aan de rand van de Brugse, binnenstad, figureert op 11, 12 en 13 juli opnieuw als de ge droomde achtergrond voor het 22e Cactusfestival. Het pro gramma staat zo goed als vast, met veel grote namen, onder wie Suzanne Vega, Toots The Maytals en Bonnie Raitt. Het festival vindt zijn oor sprong in het muziekcentrum Cactusclub in Brugge. Naast concerten en allerlei workshops in het eigen café gedurende het hele jaar, staat in de zomerpe riode vooral het Cactusfestival in de kijker. Talloze internatio nale grootheden zetten bij voor gaande edities in het sfeervolle park al hun beste beentje voor, terwijl het voor minder bekende Advertentie groepen en artiesten een spring plank voor hun carrière bleek. Voor de editie 2003 hebben ne gen acts hun komst bevestigd. Allereerst is er Woven Hand, de gelegenheidsformatie van Da vid Eugene Edwards, de front man van 16 Horsepower. Hij startte het project vorig jaar tij dens een 'sabbatical' en de groep bracht onlangs de tweede cd uit, getiteld Blush Music. Eveneens uit de VS komt Suzanne Vega met haar band, van wie in april een retrospectief album uit komt. Nog niet bekend bij het grote publiek is de Noorse groep Jaga Jazzist. De Postmen zijn dat in middels wel, al praten we dan vooral over Nederland. De Rot terdamse formatie bereikte in drie jaar tijd de nationale top. Niet in het minst kan dat wor den toegeschreven aan het al bum Documents, dat reeds wordt vermeld in de toptien van de beste Nederlandse albums ooit. Er kwamen in ieder geval enkele hitsingles van, waaron der Cocktail en Uwait. De groep heeft intussen verschillende tournees gedaan, onder meer door Duitsland, plus een optre den tijdens Pinkpop. Samen met de Stereo MC's uit Groot-Brittanië, Macaco uit Spanje en de opnieuw Britse Si- destepper, spelen op de laatste dag Toots The Maytals uit Ja maica. Frontman Toots richtte de groep al in 1962 op (toen nog The Vikings) en samen hebben ze sindsdien grote faam bereikt met hun mix van ska, rock steady en uiteraard reggae. Niet uitgesloten is, dat Toots nog een duetje aangaat met Bonnie Raitt. Ze deden dat al eens eerder, tijdens het Reggae in the Park Festival in San Francisco. Raitt nam namelijk het door Toots geschreven True love is hard to find op. Zelf be gonnen in de folk en blues begin jaren 70, leverde ze vorig jaar nog een sterk album af met Sil ver Lining. Met haar band sluit ze het festival af. Kaarten voor het Cactusfestival zijn vanaf 15 mei in de voorver koop verkrijgbaar. IJZENDIJKE - De Amsterdam se gitaarband Caesar is zater dag 26 juli een van de hoofdacts op Weitjerock, in de polders bij IJzendijke. Het gezelschap maakte eerder furore op gerenommeerde pop festivals als Lowlands en Pink pop. De band ontving voor zijn muzikale prestaties een gouden harp. Een andere hoofact is het Vlaamse Orange Black, een band die regelmatig valt te be luisteren op Studio Brussel. Voor de liefhebbers van punk rock maakt de Rotterdamse meidenformatie The Riplets zijn opwachting. De Stichting Weitjerock hoopt zo spoedig mogelijk de overige deelnemers aan het eerste lus trumfestival bekend te maken. door Ernst Jan Rozendaal BURGH-HAAMSTEDE - De exposities in De Bewaerschole in Burgh-Haamstede zijn vaak combinaties van schilderijen of grafiek - aan de muren - en sculpturen - in de ruimte. Dat geldt ook voor de tentoonstel ling die deze week nog te zien is, van keramiste Fija Ossewaarde en schilder Erik Zwaga. Hun objecten en monotypes passen goed bij elkaar. De keramische sculpturen van Fija Ossewaarde uit Diepen- heim zijn abstract. Ze is steeds opnieuw op zoek naar een esthe tische vorm en experimenteert met verschillende manieren van bewerken, wat vooral blijkt uit de 'huid' van haar objecten. Ze combineert gladde en ruwe op pervlakten. Vaak wijkt de op pervlakte van de zijkanten en binnenkanten van haar beelden af van die van de rest van de sculptuur. De binnenkanten? Jawel. Osse waarde heeft een voorkeur voor de boogvorm. Veel van haar beelden zijn hoefijzerachtige constructies. Andere vallen in twee delen uiteen, waarbij de ronding tussen de twee helften zit. Bij elk beeld staat Ossewaarde voor de vraag hoe ze de curve opvult die ze bewust laat ont staan. Genoemd is reeds de be werking van de oppervlakte, maar dat is haar vaak niet ge noeg. Soms spant ze een 'was- lijntje' van het ene naar het andere uiteinde, waaraan ze dingen kan ophangen. Ook dat is vaak keramiek, maar een re cente ontwikkeling in haar werk is dat ze ook andere mate rialen toevoegt, zoals metaal of leer. In De Bewaerschole zijn onder meer beelden te zien waarbij het lijkt of ze boombla deren in het object heeft gehan gen. Een ander beeld roept de associatie op van een aan flar den gescheurde hangbrug. Die associaties, dat is het leuke aan het werk van Ossewaarde. Haar werken zijn abstract, maar de curvevorm is zo her kenbaar dat zich toch vergelij kingen opdringen. Bijvoorbeeld met een hand die iets omvat, de opengesperde bek van een dier, of een brug, of een harp. En hoe de voorwerpen te omschrijven die ze in die curves plaatst? Staafjes houtskool? Dikke dropveters? Duidelijk is dat ze haar keramische objecten vele gedaanten kan laten aannemen. De 22 objecten van Ossewaarde zijn omgeven door 14 monoty pes van Erik Zwaga uit Brum- men. Hij maakt zijn afbeeldin gen met olieverf op een glasplaat. In de structuur van de verf kan hij allerlei dingen drukken of krassen. Vervolgens maakt hij een afdruk. Die is een malig. Zwaga's werk past goed bij dat van Ossewaarde. Beiden heb ben een voorkeur voor gedemp te, aardse kleuren, beiden wer ken abstract en ook de ruwe oppervlakten van Ossewaardes sculpturen vinden een pendant in Zwaga's monotypes. Toch zou het onjuist zijn te stellen dat hij op het platte vlak laat zien wat Ossewaarde in drie dimensies presenteert. Het persberichtdat aan exposanten wordt rntge reikt, vermeldt dat het centrale thema van Zwaga de verganke lijkheid is. Hij laat brokstukken van een verleden zien. Met enige fanta sie zijn in zijn werken land schappen of gebouwen te on- derscheiden, rechte wegen le weilanden en akkers splijtend muuroppervlakken die afbrok kelen en verweerd raken. In veel gevallen is een miniem spoor van de mens te ontdekken. Zoal' een krantenartikel datindevrf staat gedrukt, de vorm van een spijkerbroek, of eenfoto vaneen omgeploegde akker met op I achtergrond een boomdijk.Ei zo is er toch weer een over komst met Ossewaarde. Want welk verleden Zwaga pre cies uitbeeldt, dat wordt weer geheel overgelaten aanhetasso- ciatievermogen van de be schouwer. De expositie van Fija 1 era Erik Zwaga in De Be in Burgh-Haamstede is nog te t» tot en met zaterdag van 133" 16.30 uur. De werken van de schilder en de keramiste hebben met elkaar gemeen dat ze beiden het nodige aan de verbeelding overlaten. 3 foto Marijke FolKe"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44