LPF op zijspoor bij formatie v VOORDEEL 0.49 5.49 0.99 Kuikens geruimd op pluimveebedrijf in 's-Heer Arendskerke Van der G. tekent hoger beroep aan laad van State kritisch over noodzaak containerhaven in natuurgebied In gebed voor imam Hoessein [artelpolitie zet streep door fusie (ruitcoöperaties Bussen rijden op waterstof PvdA Zeeland wordt mannenzaak Chloor in riool St.-Maartensdijk Van der Vaart nog twijfelgeval Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 00 OO NO 4 Veel zon 246e jaargang no. 96 «oensdag 23 april 2003 Overleg leergang EUROPAlUIN SGP Tomaten 500 gram EES Rundertartaar kilo, CU Magere vruchten- yoghurt bijv. aardbei pak a 1 liter, IA? een vollere tas voor minder geld Verplicht Vangploeg J "s 1 O O flinke zonnige perioden en een matige noordoostelijke wind. Maximaal 18 graden. tiaiek concert op It) met met Joan Berkhetner, Jan Dertesen en [.odewijk Collette. Aanvang 16.0») uur. Entree concert €8L00 en met diner J7.5Ü. BusttcptaaLs Iptawid Vwntvxrg 4S. 4556 EB tVfstfcapette tet 611$ 561223, internet: www.pzc.nl los nummer 1,10 Veel vragen WCT onbeantwoord krRinus Antonisse PEN HAAG - De Raad State zet grote vraag tekens bij de noodzaak een Westerschelde Container Terminal Is aanleg echt loodzakelijk om de toe komst van de Zeeuwse ha- itns veilig te stellen? leegt het economisch be- op tegen het verlies aan natuurwaarden? Kan lemilieuoverlast, met na- oedoor het spoorvervoer, afdoende worden tegen 9 Dolman stelde vast dat het be leid van de provincie er kenne lijk op gericht is met aanleg van de WCT een vestigingsover schot te krijgen. Staatsraad Lauwaars onder streepte dat door de terminal wel 'een zwaar beschermd na tuurgebied' aangetast wordt. De Europese Vogel- en Habita trichtlijnen schrijven voor dat daar dan 'dringende redenen van openbaar belang' voor aan wezig moeten zijn. „De vraag is of de WCT daaraan voldoet." Oosting vroeg zich in dit ver band af waarom geen maat schappelijke kosten/baten analyse gemaakt is. Hij constateerde ook dat het ge bied voor natuurcompensatie buiten de 4 oktober 2002 door Provinciale Staten vastgestelde streekplanherziening voor de WCT is gehouden, omdat alle onderzoeken nog niet waren af gerond. Ook over de milieu maatregelen (vooral tegen ge- luid- en trillinghinder langs de spoorlijn) was geen duidelijk heid op het moment dat de Sta ten beslisten. Oosting toonde zich daar niet van gecharmeerd. „Waarom is niet alles in één pakket behandeld? Hoe cruci aal was de beslisdatum van Pro vinciale Staten van 4 oktober? Staatsraad Oosting, voormalig nationaal ombudsman, vroeg verder of er contact is geweest met Brussel over de natuurcom pensatie en of overlegd is met Noord-Brabant over overlast door meer treinverkeer in die provincie. Als het vervoer per schip tegenzit, heeft dat onmid dellijke effecten voor het weg en railverkeer", aldus Oosting. „Kan het railvervoer aan een li miet worden gebonden?" De staatsraad noemde het ta melijk ongebruikelijk dat ook het gemeentebestuur van Goes bezwaar aantekende. „Het is opmerkelijk in de binnenlandse bestuurlijke verhoudingen dat het niet is gelukt om met de ge meente Goes tot overeenstem ming te komen." Jurist A. Min- derhoud van de gemeente tekende aan dat tevergeefs om uitstel is gevraagd. „De provin cie was een beetje van: gaat u maar rustig slapen, het komt best wel goed." Lauwaars was weinig ingeno men met de formele opstelling van de provincie, dat het minis terie van Verkeer en Waterstaat en de gemeenten verantwoorde lijk zijn voor milieumaatregelen langs de spoorlijn en vergoeding voor waardedaling van huizen. „Dat frappeert me, dat is een beetje de handen in onschuld wassen." pagina 13: havenraad op pad voor WCT Dt staatsraden Dolman, Oos- Èag en Lauwaars vuurden gis- reninDen Haag een reeks kri- iiche opmerkingen af op de Ertegenwoordigers van pro- jncie en Zeeland Seaports. Ze igden daarmee onbarmhartig Itzwakke plekken bloot in het ,'CT-plan. Gedeputeerde A. oppelaars en zijn secondanten tonden de twijfels lang niet op llepunten wegnemen. 'aarom is niet beter gekeken aar andere mogelijkheden oor economie en werkgelegen- eiddan de WCT, ook in andere storen?", informeerde Lauw- irs. „Waarop is de verwach- iaggebaseerd dat afzien van de ICT onvermijdelijk leidt tot >n neergang van de werkgele- jnheid?"wilde Oosting weten APELLE - De voorgenomen asie tussen de fruitcoöperaties niitmasters en The Greenery, ie beide een locatie in Kapelle ebben, gaat niet door. Beide Brtijen wilden hun fruitaan- bundelen, worden ge- rsboomd door de Neder- idse Mededingingsautoriteit Ia). e kartelpolitie vreest dat er foorde bundeling van de coöpe- pties een partij ontstaat met te tel dominantie op de binnen- jpdse fruitmarkt. Gezamenlijk jnbeide partijen goed voor de "tvan de afzet van appels en renin Nederland. GPD Sjiitische moslims in gebed voor de heilige Imam Hoessein-moskee in het Iraakse Karbala. Voor het eerst in decennia verzamelen duizenden sjiitische moslims in Irak zich daar gisteren om het einde van de veertig rouwdagen te markeren die gelden voor een van de belangrijkste sjiitische heiligen, imam Hoessein. Tijdens het regime van Saddam Hoessein waren deze rituelen verboden, foto Hussein Malla/AP pagina 5: Irak nog te gevaarlijk voor VN-inspecteurs S. ZONDAG OPEN $1000-17.00 UUR ill! MOOI WEER ^-1 GOES, 0113-215395, OOSTBURG, ÖU7-4S2279, RENESSE* 0111-461031 Advertentie VERS EN van onze redactie binnenland DEN HAAG - De LPF is afge vallen in de race om deelname aan het CDA/VVD-kabinet. CDA-leider Balkenende vindt dat de partij zich buitenspel heeft gezet. Gisteren gingen hij en zijn VVD-collega Zalm al leen in gesprek met D66 en de combinatie ChristenUnie/SGP. Na afloop van de verkennende gesprekken wilden geen van beiden een voorkeur uitspreken voor een van de twee opties. Eerder op de dag had LPF-lei- der Herben gezegd dat CDA en WD het 'eerst maar eens met D66 moeten gaan proberen'. „Wij zijn gebruikt om D66 on der druk te zetten. Balkenende kan blijkbaar onze deur niet vinden, maar ik ga er geen weg wijzer bij zetten." De informa teurs Hoekstra en Korthals Al- tes wilden de deur voor de LPF nog niet helemaal sluiten. Maar de komende dagen zullen zij al leen gesprekken voeren met de andere drie partijen. Voor D66 hoeft het huidige re geerakkoord van CDA en WD niet overhoop te worden ge gooid. Wel moet het op 'strategi sche punten' worden aangepast. „Bij het natuurbeleid, investe ringen in onderwijs en de ken niseconomie en de bestuurlijke vernieuwing willen wij serieus genomen worden", zei D66-lei- der Dittrich. ChristenUnie-leider Rouvoet benadrukte dat CDA en WD in zijn ogen een te rigide beleid voorstaan waar het gaat om be zuinigen op de sociale zekerheid en aanscherping van het asiel beleid. Ondanks de grote verschillen op principiële punten als abortus en euthanasie, denkt Rouvoet dat de verschillen tussen zijn partij en met name de WD wel te overbruggen zijn. „Ik snap dat de WD niet allerlei wetge ving wil terugdraaien. Maar dan moet er meer aandacht ko men voor de slachtoffers van het huidige beleid. Bijvoorbeeld: hoe gaan we de vrouwenhandel tegen, nu afschaffing van het bordeelverbod niet gewerkt heeft. En geen nieuw verbod op euthanasie, maar wel meer geld voor stervensbegeleiding. Met alleen de ChristenUnie hebben CDA en WD nog geen meerderheid. Daarom zou ook de SGP bij een coalitie betrok ken moeten worden. Een extra probleem is dat de SGP op pun ten anders denkt dan de Chris tenUnie. GPD/ANP ^an/voor'-aanbledingen zijn alleen geldig met Ctt Bonuskaart tot en met 27 april 2003. kilo 0.98 door Steffan ter Maat 's-HEER ARENDSKERKE - Op het pluimveehoudersbedrijf van de familie Blok in 's-Heer Arendskerke zijn in de nacht van maandag op dinsdag 21.500 vleeskuikens preventief ge ruimd. Het bedrijf was vogel- pest-verdacht omdat er een hoog percentage sterfte onder de kuikens was. Er is geen toe- zichtsgebied ingesteld. De geruimde kuikens kwamen vorige week zaterdag als een- dagskuikens van een broederij in het Overijsselse Saasveld. Volgens bedrijfseigenaar Nelle- ke Blok - tevens voorzitter van de vakgroep pluimveehouderij van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO), afdeling Zeeland - was er spra ke van dooierrestontsteking bij de kuikens (vergelijkbaar met een navelstrengontsteking bij mensen). De antibiotica-kuur sloeg niet aan en daardoor nam volgens Blok de sterfte toe. Toen het opliep tot boven de drie procent van de totale populatie, was Blok wettelij k verplicht de ze sterfte te melden. Dit werd afgelopen vrijdag gedaan bij de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees (RW), een onder deel van het ministerie van Landbouw. Nadat er door de dierenarts ook bloed was afgenomen voor het onderzoekscentrum in Lely stad, deed de RW vrijdagavond een eerste onderzoek op het be drijf. Zondagavond nam de dienst vervolgens een aantal kuikens mee voor verder onder zoek. Maandagochtend kreeg de fa milie Blok te horen dat hun be drijf moest worden geruimd. „De uitkomsten van de eerste tests waren niet eenduidig. Daarom is er geen risico geno men en besloten tot ruiming", deelt een woordvoerder van het IJsland krijgt morgen de primeur van stadsbussen die op wa terstof rijden. In Reykjavik is daartoe een pompstation ge bouwd. Later dit jaar wordt de nieuwe technologie ook gestest in Amsterdam en acht andere Europese steden. Vrouwen die het politiek hogerop zoeken zijn slecht af binnen de Zeeuwse top van de PvdA. Ook vrouwen die zich ja renlang verdienstelijk hebben geweerd in de pro vinciale arena, worden bij het verdelen van de be stuurlijke hoofdprijzen zonder meer gepaseerd door vertegenwoordigers van de andere sekse. Drie vrouwelijke Statenleden van de PvdA nemen daar stelling tegen. Door zakken in het riool in Sint Maartensdijk te gooien wisten medewerkers van de gemeente Tholen verdere verspreiding van duizenden liters chloor- bleekloog te voorkomen. Het goedje was afkomstig uit een opslagtank achter het zwembad die door on bekende oorzaak lekte. Over het meespelen van Rafael van der Vaart, in het duel in de kwartfinale van de Champions League met AC Milan, komt pas vandaag duidelijkheid. De middenvelder trainde gister avond niet mee met de groep en Ajax-trainer Ronald Koeman neemt pas vandaag de beslissing of Van der Vaart wel of niet speelt. Als hij niet van de partij is zit Van der Vaart ook niet op de bank, maar op de tribune. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 11, 12,13, 15 en 17; sport: 19 en 20; trends: 21,22 en 23; jong: 24 en 25 door Sander Kuypers AMSTERDAM - Ook Volkert van der G. gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot achttien jaar cel voor het vermoordeh van Pim Fortuyn. Dat heeft een van zijn advocaten, B. Böhler, gisteren gezegd. Het hoger be roep moet nog worden inge diend bij het gerechtshof in de hoofdstad. Volgens Böhler heeft de recht bank in Amsterdam de zware detentieomstandigheden van Van der G. niet meegewogen in het vonnis. De Harderwijker heeft onder meer lang onder ob servatie van een camera in zijn cel gestaan. Ook de negatieve uitlatingen van politici over zijn zaak, hebben de rechters vol gens de raadslieden ten onrech te niet meegewogen. Het Openbaar Ministerie (OM) kondigde alaan de opgelegde straf aan te vechten. Eén van de belangrijkste redenen hiervoor is dat de rechtbank de intentie van de veroordeelde om het de mocratisch proces buitenge woon te frustreren, te weinig heeft laten meewegen. Het OM vindt, dat de betrokken rechters enkele belangrijke ele menten van de persoon van Van der G. niet of onvoldoende heb ben betrokken in het vonnis. Justitie noemt het ontbreken van spijt of berouw. Officier van justitie J. Plooy sprak tijdens de behandeling van de zaak ook zijn vrees uit dat Van der G. nog een keer tot een dergelijk misdrijf in staat zou kunnen zijn. Dat was een belangrijke motivatie om le venslang te eisen. De rechtbank zag dat gevaar niet, bleek uit het vonnis. Ook dit is voor het OM reden in hoger beroep te gaan- ,Er is nog geen datum voor het hoger beroep vastgesteld. ANP (Advertentie) PZC KRANT ministerie mee. „Het gebied rondom de pluimveehouderij is verder niet als toezichtsgebied ingesteld omdat het gaat om een lichte verdenking." De defini tieve uitslagen worden op zijn vroegst over twee weken ver wacht. Artsen van de RW deel den Blok al wel mee dat de kui kens geen met het blote oog waarneembare verschijnselen van vogelpest hadden. De daadwerkelijke ruiming be gon 's nachts om een uur. De RW hield toezicht op de vergas singsauto waarmee de kuikens werden afgemaakt. Ook waren de Algemene Inspectie Dienst (AID), een vangploeg, een schoonmaakploeg en de politie aanwezig, 's Ochtends om zes uur was het ruimen klaar. pagina 11als je verdacht bent, dan ben je verloren voorletters:m/v straat:nr postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem Ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 0 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: slijp per maand met automatische incasso 20,50). i# per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1