PZC Dreigementen na vonnis Van der G. Rechtbankpresident wil legalisatie drugs PZC Verliefde crimineel steelt brandweerauto Paasmarsen voor de vrede in Den Haag en Vaals Hog steeds onzekerheid over derde partij in coalitie Directeuren willen af van ptieregelingen Yeel brandjes op Drentse heide 22 april 1953 dinsdag 22 april 2003 Bomexperts naar doos ijshoorntjes Strapatsen Sloebers Zoon prins Maurits gedoopt Actie tegen dierproefcentrum AWBZ-instelling slecht voor gebit Kortere zomervakantie beter Lamsma wint Vioolconcours i J CDA en VVD steken de koppen bij elkaar j«vlianne Sleutjes JEN HAAG - CDA- en WD- lierhandelaars praten van- ithtend voor de tweede keer ge- omenlijk met de informateurs Hoekstra en Korthals Altes over |tvorming van een kabinet. je fractievoorzitters van D66, UF, ChristenUnie en SGP uoeten vandaag ook ieder hun iwachting maken bij de infor- ateurs. Onbekend is of daarbij ik tegelijk de CDA- en VVD- iderhandelaars aanschuiven, [efractievoorzitters Balkenen- |e(CDA) en Zalm (WD) spra- zaterdagochtend voor het gat in deze kabinetsformatie bzamenlijk met de informa- jars. Dat drie uur durende ge- jrek handelde vooral over de Kiderlinge verschillen en de te i werkwijze. Daarmee is ie informatie in een nieuwe fase d: tot zaterdag spraken de informateurs de fractievoorzit- bsalleen afzonderlijk. Het gezamenlijke overleg ver iep goed, aldus betrokkenen. 8j de gesneefde formatie van snCDA- en PvdA-kabinet ver- fepen de gesprekken niet zo [lotjes, omdat het niet klikte JODEN - Het Explosieven Op- raimings Commando (EOC) leeft in de nacht van zondag op dag een doos ijshoorntjes istmanteld. ten medewerker van een tank- ttation in Roden ontdekte het verdachte pakketje' toen hij nnd 23.00 uur wilde afsluiten, let EOC arriveerde in de loop an de nacht en wist met rönt genfoto's uit te sluiten dat er ex- losievén in de doos zaten, pteindelijkmaakte een EOC'er edoos open en ontdekte de ijs- oomtjes. ANP MSTERDAM - Een ruime ueerderheid van de financieel litecteuren van grote onderne- ningen wil af van de optierege lingen voor bestuurders. alle financieel bestuur- ürs zien de optiepakketten pr de bedrijf stop als aanjager au boekhoudschandalen. meldde het Financieele lagblad zaterdag. Onderzoeks- jureau Interview-NSS heeft «1 enquête gehouden over bkhoudschandalen in het be- irijfsleven. Voor de enquête zijn financieel directeuren van de teend grootste Nederlandse oncerns en duizend accoun- mts ondervraagd. l'jnaïO procent van de onder- ®agden wil een verbod op «plieregelingen voor topbe- stuurders. Het verstrekken van optiepakketten moet toplieden prikkelen om de beurskoers van I® bedrijf op te stuwen, ffltici van de regeling vinden iit deze beloningsvorm be- jtarders aanspoort alle midde- ®aan te grijpen om de aande- lenkoers op te drijven. ANP tussen Balkenende en Bos (PvdA). Balkenende en Zalm kennen elkaar echter al van de formatie van het kabinet Balke- nende-I. Echt levensgrote verschillen be staan niet tussen de twee partij en. Zo wensen beide een begro tingsevenwicht in 2007. Dat was bij de vorming van een CDA-PvdA-kabinet een van de grote struikelblokken. De PvdA vond dat de balans in uitgaven en inkomsten ook wel een paar jaar later bereikt mocht wor den. Toch zijn er wel enige knelpun ten. CDA en WD verschillen bijvoorbeeld wel van mening over de gewenste aanpak van het WAO-probleem. De WD wil alleen nog mensen die volledig arbeidsongeschikt zijn en die minstens vijf jaar hebben ge werkt (de zogeheten referte-eis) recht geven op een uitkering. Het CDA wil geen referte-eis. De partijen denken dat de ver schillen in een paar goede ge sprekken overbrugbaar zijn. Wie dan de derde partij moet worden om het kabinet een meerderheid in de Tweede Ka mer te bezorgen, is nog steeds niet echt duidelijk. Zeker is wel dat de LPF onderaan het ver langlijstje is beland. Afgelopen week choqueerde LPF-kamer- lid Van As zowel CDA als WD met zijn ongezouten uitspraken over Balkenende en Zalm. Daar komt bij dat de LPF in het kabi net Balkenende-I herhaaldelijk strapatsen uithaalde, waardoor het kabinet uiteindelijk viel. De WD zou een lichte voorkeur hebben voor D66, het CDA vlakt evenwel een regeringsva riant met ChristenUnie en SGP nog lang niet uit. Oud-minister Van Boxtel van D66 riep vorige week dat D66 een hoge prijs wil voor regeringsdeelname, Het CDA is daar niet zo gelukkig mee. ChristenUnie en SGP heb ben zich daarentegen in de ogen van het CDA steeds constructief opgesteld. GPD van onze redactie binnenland BEILEN - Verliefdheid en domme pech. Dat leidde er toe dat een 29-jarige inbre ker uit Diever zich in de nacht van zaterdag op zon dag genoodzaakt zag een brandweerauto te stelen. Daarmee lukte het hem uit eindelijk na tal van vergeefse pogingen om vanuit Gronin gen naar zijn liefje in Beilen te reizen. De crimineel was in de afge lopen week door de politie in Veendam meerdere malen opgepakt wegens vernieling en inbraak. Hij kwam echter steeds weer vrij. In de nacht van zaterdag op zondag be landde hij in Groningen, waar hij zonder kaartje in de trein stapte om zijn vriendin in Beilen op te zoeken. Ver kwam de zwartrijder niet, al op het eerstvolgende station in Haren werd hij uit de trein gezet. Vervolgens probeerde de man enkele keren tevergeefs een auto te stelen. De ene keer kreeg hij de auto niet aan de praat, de andere keer zat er te weinig benzine in het voertuig. Zo ook op Gronin gen Airport Eelde, waar drie auto's dienst weigerden. Uiteindelijk lukte het de Drent op een afgesloten ter rein op het vliegveld een pa raat staande brandweerauto te starten. Hij knalde met het voertuig dwars door het toe gangshek en wist via de A28 zijn vriendin in Beilen te be reiken. Daar had hij alweer pech: de vrouw gaf niet thuis. Hij pro beerde nog met een tegel de ruit van de voordeur te bre ken, maar ook dat lukte niet. De gealarmeerde politie zet te de inbreker daarop maar weer achter de tralies. ANP DEN HAAG - Ongeveer tweehonderd mensen hebben gisteren in Den Haag meegelopen in een paasmars voor de vrede. De betogers liepen onder meer langs de Ameri kaanse ambassade en de NIID (Nederlandse Industriële Inschakeling Defensieopdrachten). Op het Plein in Den Haag hadden de betogers spandoe ken meegenomen om hun onvrede te uiten over de oor log in Irak en wat zij noemen de 'militaire bezetting' van dat land door de Amerikanen en de Britten. Hier werden ook toespraken gehouden, onder anderen door Gretta Duisenberg. Ook in Vaals werd een paas mars gehouden, waar deelnemers uit Nederland, België en Duitsland na een wandeling samenkwamen op het Drielandenpunt. Ook hier kwamen zo'n tweehonderd mensen op af. foto Robert Vos/ANP door Marloes de Koning DEN HAAG - De rechter en de officier van justitie in de zaak Volkert van der G. zijn met de dood bedreigd. Zaterdag werd bekend dat officier van justitie Koos Plooij kort na de uitspraak een kogelbrief ontving. Daar naast is rechter Frans Bauduin ernstig bedreigd. Justitie wist dat de bedreigingen eraan kwa men en startte al vóór de brief arriveerde een onderzoek. Over de manier waarop Bau duin bedreigd is wil de persoffi cier van het parket geen mede delingen doen, wel bevestigt ze dat Bauduin buiten de kogel brief ook apart is bedreigd. De kogelbrief werd op het parket in Amsterdam bezorgd voordat duidelijk was dat het Openbaar Ministerie tegen de uitspraak in beroep zou gaan. De onbekende afzender was woedend over de strafmaat en noemt zichzelf een aanhanger van Pim Fortuyn. De brief is volgens een woord voerster van de rechtbank met name tegen officier Plooij ge richt. „Aan het eind van de brief wordt Bauduin genoemd. Er staat letterlijk: wij zullen onze jachtgeweren leegschieten op Frans Bauduin." De rechtbank veroordeelde Van der G. op 15 april tot achttien jaar cel. Na af trek van voorarrest en vervroeg de invrijheidsstelling blijft daar elf jaar van over. De opgelegde straf maakte bij sommigen hevig teleurgestelde reacties los. 's Avonds maakte het OM, dat levenslang geëist had, maar aanvankelijk vrij positief op de uitspraak reageerde, bekend dat het tegen het vonnis in hoger beroep zou gaan. Dop Kruimel, persofficier van het arrondissementsparket in Amsterdam: „We nemen dit heel hoog op. Het is heel ernstig dat een officier van justitie en een rechter zo hun werk moeten doen." De rechtbank werd niet helemaal door de bedreigingen overvallen. Kruimel: „Het ligt wel in de lijn van de emoties na de uitspraak. We hadden een melding dat ze eraan kwamen. Daarna zijn we met het onder- van onze redactie binnenland ASSEN - De brandweer in Drenthe heeft in het afgelopen paas weekeinde vele tientallen natuurbranden geblust. Van vrijdagmorgen acht uur tot gistermiddag twee uur rukte de brandweer 75 keer uit om een natuurbrand te blussen. Drie keer was er sprake van grote branden. In het Oostersebos bij Emmen brak zaterdagmiddag een flinke brand uit. Bij openluchtmuseum Ellert en Brammert in Schoonoord was het zondag raak en in de nacht van zondag op maandag ging enkele hectaren van de Kraloër heide in het Nationaal Park Dwingelderveld in vlammen op. Ook gingen acht paasbulten vroegtijdig in de brand. Verder rukte de brandweer uit voor vooral kleine berm- en afvalbranden. ANP voor. soon-r PAse/u Hflo jy mm OEwiLo° van onze redactie binnenland MAASTRICHT - Rechtbank president P. P. Lampe uit Maastricht pleit voor het lega liseren van drugs. Alleen op die manier krijgt justitie de handen vrij om ook andere ernstige misdrijven aan te pakken, stelt hij. Volgens Lampe kan het strafrecht met het legaliseren van drugs in een klap een sprong voor waarts maken. Lampe is de eerste zittende rechtbankpresident die een dergelijk standpunt openlijk huldigt. Eerder was het plei dooi voor legalisering van drugs hooguit te beluisteren uit de mond van vertrekkende collega's. „De drugsbestrij ding brengt ons hele strafpro- ces in gedrang. Voor een hele boel andere zaken, die we ook nodig moeten vervolgen, heb ben we geen tijd meer. Daar zitten zware misdrijven bij. Dus hou ermee op, legaliseer het nou maar", bepleitte Lam pe zaterdag in de Volkskrant. Onduidelijk is of Lampe met zijn pleidooi de politieke dis cussie over drugs nieuw leven in wil blazen. De rechtbank president is dit paasweekein de naar een vakantieadres ver trokken en was daarom niet bereikbaar voor nadere uitleg. Lampe is echter een vooraan staand en toonaangevend ma gistraat. Volgens persrechter R. Philippart heeft de presi dent het artikel voor publica tie onder ogen gekregen en goedgekeurd. In het interview stelt Lampe nog wel te worstelen met het legaliseren van harddrugs. „Het is gevaarlijk spul. Maar ik denk dat we uiteindelijk moeten erkennen dat drugs, net als alcohol, niet met het strafrecht te bestrijden zijn." Openlijk spuit hij ook kritiek op de wijze waarop bolletjes slikkers en andere drugskoe riers in Nederland aangepakt worden. Het stuit hem tegen de borst dat deze mensen anders behandeld worden dan andere criminelen. Zelf heeft hij ook een aantal zittingen gehad met bolletjesslikkers. „Dat viel niet mee. Die mensen die wor den berecht zijn vrijwel alle maal sloebers", stelt Lampe. Als ze gepakt worden, krijgen de koeriers een jarenlange celstraf opgelegd die ze in slechtere omstandigheden dan andere gevangenen moeten uitzitten, verwijst Lampe naar het beleid om meerdere bol letjesslikkers in één cel te zet ten. Dat terwijl justitie op de ze manier nog altijd niet de grote drugscriminelen aan pakt. GPD APELDOORN - Lucas, zoon van prins Maurits en prinses Ma- rilène, is gisteren in Apeldoorn gedoopt. De plechtigheid had plaats in de kapel van Paleis Het Loo Nationaal Museum. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst laten weten. Dominee N.M.A. ter Linden en pater G. Th. Oostvogel gingen voor in de dienst. Zij waren ook de voorgangers die het huwe- lij k van Maurits en Marilène inzegenden en die de doopplech tigheid van Lucas' zus Anna leidden. Lucas Maurits Pieter Henri van Lippe-Biesterveld van Vol lenhoven werd 26 oktober 2002 in Amsterdam geboren. ANP HILVARENBEEK - Dierenactivisten hebben gistermiddag actie gevoerd bij safaripark De Beekse Bergen in Hilvaren- beek tegen de band tussen het park en proefdiercentrum BPRC in Rijswijk. Bezoekers van het park werden met span doeken en flyers attent gemaakt op de relatie. De activisten willen dat het safaripark een overeenkomst met het Biomedical Primate Research Center (BPRC) in Rijswijk beëindigt. Het park biedt onderdak aan een groep van 35 re- susapen die eigendom zijn van het proefdiercentrum. Volgens Actiecampagne Koen (genoemd naar een met het hiv-virus besmette BPRC-chimpansee) worden aapjes uit de groep die in de Beekse Bergen geboren worden, bij een tekort aan apen naar Rijswijk gebracht voor dierproeven. ANP AMSTELVEEN - De gebitten van ouderen en geestelijk ge handicapten gaan vaak sterk achteruit nadat zij zijn opgeno men in zogeheten AWBZ-instellingen. Dit komt doordat het personeel in verpleeg- en verzorgingshuizen en instellingen voor verstandelijk gehandicapten onvoldoende let op de mondverzorging van bewoners. Dat zegt het College voor Zorgverzekeringen (CVZ) op basis van een voorlopig onderzoek, dat komende week aan minister De Geus van Volksgezondheid wordt aangeboden. ANP HILVERSUM - Een betere spreiding van schoolvakanties kan voorkomen dat leerlingen van buitenlandse afkomst elk jaar in de grote zomervakantie weer een taalachterstand oplopen. Dat heeft inspecteur-generaal K. Kervezee van de Onderwijs inspectie gisteren gezegd in het tv-programma Buitenhof. Scholen zien vaak bij hun leerlingen van buitenlandse af komst de taalvaardigheid teruglopen na een vakantie van 6 tot 8 weken. Dit komt doordat de kinderen in die periode nau welijks Nederlands spreken. De kerstvakantie zou dan bij voorbeeld wat langer kunnen, omdat dan veel leerlingen kla gen dat ze moe zijn. ANP AMSTERDAM - Simone Lamsma is zaterdagavond de win nares geworden van het negentiende Nationaal Vioolcon cours. Zij krijgt een studiebeurs ter waarde van 14.000 euro om zich verder te ontwikkelen op een prestigieuze vioolschool in het buitenland. Lamsma voerde in het Concertgebouw in Amsterdam de Schotse fantasie van Bruch uit. Zij studeert nu in Londen aan de Royal Academy of Music. In 1994 won ze al haar eerste hoofdprijs en de publieksprijs bij het Hay dn Festival in Gro ningen voor kinderen tussen de zes en twaalf jaar. Lamsma is in 1985 geboren. Ze speelt viool vanaf haar vierde. ANP FOTOBOEK - Koningin Juli ana heeft het eerste exemplaar gekregen van het fotoboek De Ramp, dat de gebeurtenissen van afgelopen februari in beeld brengt. Van het boek zijn 675.000 exemplaren gedrukt. HOUTEN HUIZEN - In de Westhoek van Schouwen ko men 140 houten huizen en een^ aantal noodketen te staan' voor evacués. De huizen (hon derd uit Oostenrijk, veertig uit Noorwegen) zijn permanent, de keten verdwijnen na twee jaar. Zwaar getroffen krotten worden niet meer hersteld. De gemeenten zullen de huizen opkopen tegen de waarde die het pand had voor de Ramp NAVO - De Navo-landen zijn ervan overtuigd dat de com munistische Sovjet-Unie nog steeds uit is op wereldover heersing. De verzoenende gebaren van Josef Stalins opvolger Malen- kow zijn slechts tactiek, me nen de landen. De Navo wil daarom een krachtig verdedi gingsprogramma. De komen de drie jaar wordt 2,5 miljard gulden uitgegeven aan defen sie. KABELJAUW - Noorwegen probeert de kabeljauw door middel van penieilline-injec- ties te genezen. Vissen uit vuil water sterven vaak aan een infectie. zoek begonnen." Over de aard en de vorderingen van het on derzoek dat is ingesteld wil ze verder geen mededelingen doen. Plooij en Bauduin worden sinds de bedreiging extra beveiligd. Volgens een woordvoerster van de LPF-fractie neemt de partij 'grote afstand' van de afzender. „Mensen pretenderen dat na mens de LPF of Pim Fortuyn te doen, maar dat is zeker niet zo. Na de moord op Fortuyn, op 6 mei vorig jaar, ontvingen enige tientallen personen kogelbrie ven. Onder hen waren oud- GroenLinks-leider Paul Rosen- möller en premier Jan Peter Balkenende. Voormalig PvdA- lijsttrekker, Ad Melkert kreeg zelfs een doorgeladen pistool toegestuurd. Onderzoek heeft uitgewezen dat er nagenoeg ze ker sprake is van steeds dezelfde afzender. Ondanks de inzet van een speciaal politieteam is deze persoon tot op heden niet ge vonden. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax(0118)470100 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0118) 484321 Fax. (0118)484370 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118)484369 Fax. (0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www. pzo.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi): PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJeOETIEr P""r iH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3