9 Steeds meer prachtige bollen Vergeefse zoektocht na noodsignaal Over twee jaar weer surfers op verontreinigde Boerekreek Nieuw carillon in IJzendijke gedoopt Hardleerse bestuurder veroorzaakt ongeval Gimbrère [XI kilometerslange file op rijksweg N61 richting Terneuzen Mislukte overval comforto Zo héé! Qanten Hulst erwend zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 22 april 2003 Op afstand HOEKMAr Kleurrijke Collectie Les Amies Bij Orange zit je nooit onverwacht zonder beltegoed. Want we sturen je een sms als je beltegoed bijna op is. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl door Rinus Antonisse KOEWACHT - Louis Davids haalde er zeventig jaar geleden een hit mee. 'Naar de bollen, naar die prachtige bollen, waar je sprakeloos geniet van de kleuren die je ziet.' Nog niet zo heel lang geleden waren op de Zeeuwse wegen auto's te zien, getooid met opvallende bloemslingers op de motorkap. Om er anderen trots de ogen mee uit te steken: wij zijn naar de bloembollenvelden in Lisse en Hillegom geweest. Zo'n reis is tegenwoordig over bodig. Dicht bij huis zijn steeds meer felgekleurde bollenvel den te bewonderen. Het aantal hectares dat met bloembollen wordt ingeplant, neemt ge staag toe. Bijvoorbeeld in West-Zeeuws-Vlaanderen be gonnen twee groepen boeren in 2000 met bollenprojecten, die mede door Europese, provinci ale en gemeentelijke subsidies een succes blijken te zijn. Volgens H. van Damme uit Koewacht, die bij de Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisa tie Zeeland de portefeuille tuinbouw in de vollegrond be heert, worden in Zeeland voor al tulpen geteeld. Dat heeft er onder meer mee te maken dat op de doorgaans iets zwaardere gronden tulpen in netten ge produceerd kunnen worden. Ook de gladiolenteelt is in de provincie van belang. De bollenvelden bloeien dit jaar op dezelfde tijd als nor maal, ondanks de hoge tempe raturen van de afgelopen week. „We hadden nog zoveel kou in de grond, dat de bollen eerst moesten opwarmen", legt Van Damme uit. Als de tulpen een maal tot bloei gekomen zijn, valt er maar korte tijd van te genieten. Ze worden al kort na dien gekopt. De bollenvelden zijn verspreid over de provincie te vinden. Vooral in gebieden waar het mogelijk is het gewas te bere genen met zoet water. Dat is een belangrijke voorwaarde voor een succesvolle teelt, al dus Van Damme. foto Mechteld Jansen Pasen in de buitenlucht gevierd torSheila van Doorsselaer DLST - Vooral de buitenacti- iteiten zijn dit paasweekend in tmvs-Vlaanderen druk be- icht. Duizenden mensen be- ichten paasmarkten in Bres- tns en Cadzand, overal zaten (terrassen overvol en strand- iriljoenhouders hadden niet igen met mensen die i waren na een strand- mdeling. Op rijksweg N61 load maandagnamiddag zelfs iikilometerslange file. achtballonnen sierden zondag landag de lucht boven leuws-Vlaanderen. Maar ook de grond was het goed toe- Diverse paasmarkten wer- si goed gezocht, de Schelde- ndevard in Terneuzen bleek tderom een geliefd flanneer- ijectenop de terrassen in heel suws-Vlaanderen was het nis vechten om een plaatsje, ide kustplaatsen waren de ho ls volgeboekt, maar op cam- i en in hotels wat meer het nnenland in, was nog wel wat ÜLST - Paaszaterdag is in ilst uitgeroepen tot Dag van Klant. Dan worden bezoe- ïs verwend. Zaterdag was het derde keer dat de Dag van de lant werd gehouden en heel ut mensen kwamen speciaal sardeReynaertstad om zich te ten trakteren. (meeste bezoekers waren ver- ist dat ze overal vrij konden irkeren. De leden van de win- fliersvereniging Hulst Rey- xrt liepen al vroeg in de Atend door de stad om alle ïkeermeters af te plakken. In winkels waren er extra- 8.'Variërend van een bon voor gratis kop koffie tot een zil- spoetsdoek. Ook de winke- (rsdiegeen lid zijn van de ver ding deelden presentjes uit. de binnenstad liepen twee lashazen rond die eitjes uit telden en de band Ut Mag Hin Mm En zorgde voor muziek. Winkeliers streven ernaar "een jaarlijkse traditie te ma ai van de Dag van de Klant. ruimte. ,,De late beslissers om naar Zeeuws-Vlaanderen te ko men, hoefden we niet teleur te stellen", zegt N. van der Ploeg, directeur VW. Niettemin spreekt VW Zeeuws-Vlaande ren over een uitstekend week eind. Ook in natuurgebieden werd fervent gewandeld. Veel Zeeuws-Vlamingen en toe risten begonnen het paasweek end met een traditionele paas- brunch. Danwel op de tuinset voor de caravan of tent op de camping, in het restaurant van het hotel, of bij een van de vele etablissementen die een derge lijk arrangement aanbieden. Zo zat partycentrum Het Maurits- hof in IJzendijke overvol. Een paashaas huppelde rond, maar deelde in plaats van chocolade eieren tot poedels geknoopte ballonnen uit. Traditionele trekpleisters met Pasen, zoals meubelboulevards of autoshowrooms trokken wat minder volk. Men was liever buiten, maar niettemin was het er aardig druk. „Een gezellige drukte, dat is de omschrijving wel", zegt J. Ducarmon, mana ger showroom van Morres Wo nen in Hulst. Bij regenachtig weer is het echt bomvol, maar we mogen niet klagen, kij k maar naar de parking. Die staat vol." De kinderen konden bij Morres eieren zoeken. Ducarmon: „Maar het zou een beetje ge meen zijn die eieren in de hele showroom te verstoppen, dan zijn ze volgende week nog bezig met zoeken. We hebben de eie ren daarom maar op een grote hoop gelegd. Da's makkelijker." Maandagnamiddag vormde zich op Rijksweg N61 een kilo meterslange file richting Ter neuzen. Ter hoogte van IJzen dijke stond het verkeer al stil of was het aanschuiven. De uit tocht van dagjesmensen en weekendlogées begon redelijk vroeg. door Sheila van Doorsselaer BRESKENS - De Koninklijke Nederlandse Redding Maat schappij (KNRM) heeft zater dagavond vergeefs gezocht naar een schip in nood tussen Bres kens en Cadzand. Er werd alarm geslagen nadat een rode vuur pijl was gezien voor de kust van Breskens. De noodvuurpijl is mogelijk af geschoten door lieden die op het Advertentie strand bij de Zwarte Polder in Nieuwvliet aan het feesten wa ren. De rode vuurpijl was door ver schillende mensen gezien en de reddingboten Zeemanshoop en de Winifred Lucy werden om tien uur opgeroepen het gebied te gaan afzoeken. Een uur lang hebben de twee boten de omge ving afgezocht. In het hele ge bied werd niks gezien. De politie en de KNRM zochten met auto's ook op de stranden. Bij de Zwar te Polder in Nieuwvliet troffen ze een groep mensen aan die rond een kampvuur een feestje vierden. De politie onderzoekt nog of een van hen de noodpijl heeft afgeschoten. De beide red dingboten waren rond elf uur weer in het station in Breskens. De KNRM reageerde zondag middag op een noodoproep die niet loos bleek te zijn. Via de alarmcentrale van de politie kwam het bericht dat voor de kust van Groede een motorboot lag met motorpech. De schipper kon niet meer op eigen kracht naar de haven komen en had om hulp verzocht via het noodnum mer 112. Reddingboot Zee manshoop nam de motorboot, De Dwarsligger, op sleep nemen en afmeren bij jachtwerf Stand fast in Breskens. De kustwacht kreeg zondag middag te maken met loos alarm. Voor de kust van Groede zouden twee kinderen en een hond vastzitten op een zand bank. Nog voor een reddingboot zou uitvaren, waren de kinderen al op het droge. door Kris Naudts SINT-LAUREINS - De Oost- Vlaamse grensgemeente Sint- Laureins gaat het water zuive ren van de Boerekreek in de deelgemeente Sint-Jan-in-Ere- mo. Het water van de uitge strekte plas van het gelijknami ge sportcentrum is zo vervuild, dat surfen en zwemmen er sinds enige tijd verboden is. De burgemeesters van het Meet jesland willen met steun van de Vlaamse Milieumaatschappij de waterkwaliteit van de kreken verbeteren. Landbouwers die akkers hebben in de omgeving van de kreken worden verplicht VLISSINGEN - Een medewerkster van Chinees restaurant Lou Yi Hua in Vlissingen is zondagavond bedreigd met een wapen. Een onbekende man probeerde het restaurant aan de Hogeweg te overvallen. De overval mislukte. De man kwam tussen zeven uur en kwart over zeven de zaak binnen en eiste geld. Hij bedreigde de medwerkster met een wapen. Om wat voor soort wapen het ging, wil de politie niet zeggen. De medewerkster, die alleen in het restaurant was, begon te gillen. De overvaller rende vervolgens de zaak uit. Buiten stond een andere man met een scooter hem op te wach ten. Ze reden weg in de richting van de President Roosevelt- laan. De politie vraagt getuigen te bellen naar telefoonnum mer 0900-8844. Wethouder Leen Kamphuis (links) en Hank Prinsen dopen het nieu we carillon van de Nederlands hervormde kerk in IJzendijke. foto Camile Schelstraete door Wilma Valk IJZENDIJKE - Scherven bren gen geluk, luidt het spreek woord. Dan is het carillon in de Nederlands hervormde kerk te IJzendijke zeker een lang leven beschoren. Zaterdagmiddag werd het geheel opgeknapte ca rillon door middel van een drie tal drukken op de knop door Leen Kamphuis, wethouder van de gemeente Sluis weer in ge bruik genomen. Buiten voor de kerk werd hierna geluisterd naar de klanken van het carillon en werd een klokje symbolisch voor alle andere twaalf klokken met champagne gedoopt door Kamphuis. Een aantal van de gevulde glazen voor de genodigden sneuvelden door de straffe wind op de stoep van de kerk, zodat het een spet terende, rinkelende ceremonie werd. Het carillon was aan een grote opknapbeurt toe: „Het was in een zeer slechte staat", wist G. van Noort, van de Stichting Ca rillon IJzendijke. „De gespeelde melodieën waren haast niet meer te horen en klopten ook niet altijd meer bij het jaargetij de. Door oxidatie waren zowel draden als de klokken aange tast. Het carillon is van de ge meente. Het is na de herindeling van 1970 hier geïnstalleerd. Misschien toen een laatste gift van de voormalige zelfstandige gemeente IJzendijke aan de be volking? Jammer genoeg heeft men toen geen onderhoudcon- tract afgesloten. Dat is nu wel gebeurd, zodat regelmatig alles gecontroleerd kan worden." Het vernieuwde carillon heeft nu 12 klokken in plaats van 10 en kan daardoor meer liedjes spelen. Voor elke periode van het jaar zijn melodieën gepro grammeerd en ook met de luid- klok van de kerk is rekening gehouden. „Dit maakt het allemaal mak kelijker voor de koster op zon dagmorgen. Het carillon en de klok zijn nu beter op elkaar af gestemd. Het carillon wordt nu op afstand bestuurd door Ko ninklijke Eijsbouts uit Asten en er is aan alles gedacht, zo is er een speciaal programma voor 5 mei", aldus van Noort. Lente, zomer, herfst, Sint Nicolaas of Kerst, in IJzendijke kan men nu ieder uur weer horen in welke tijd van het jaar men leeft. door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Borsele die in de nacht van zon-t dag op maandag gepakt werd wegens dronken rijden in 1 's- Heerenhoek, veroorzaakte nog geen vijf uur later een een zijdig ongeval ter hoogte van IJ zendijke. De man en een inzit tende raakten gewond. De automobilist reed maandag ochtend rond acht uur over de N61 bij IJzendijke en verloor de macht over het stuur. Hij kwam met de achterkant van zijn auto in een sloot terecht. Ambulan ce- en brandweerpersoneel heb ben de man en zijn inzittende, een 20-jarige man uit de ge meente Borsele, eerste hulp ver leend. Beiden zijn naar het Ter- neuzense ziekenhuis vervoerd. Een blaasproef wees uit dat de bestuurder dronken was. De au to raakte geheel vernield. Vijf uur daarvoor, om kwart over drie, werd de man in 's-Heerenhoek al betrapt op dronken rijden. Hij werd aan de kant gezet omdat hij met hoge snelheid door de Willibrordus- straat reed. Zo ontdekte de poli tie ook dat hij zeven passagiers in zijn auto vervoerde; twee op de bijrijdersstoel en vijf op de achterbank. Op het politiebu reau bleek uit de ademanalyse dat de man tweemaal te veel al cohol in zijn bloed had. Hij kreeg een boete en een rijverbod van vier uur. Hierna is hij dus richting IJzendijke gereden met het ongeval als gevolg. Advertentie HAVVOFTTH# m WOBLO CLASS BEATING 1 Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Advertentie te bemesten met directe injectie in de bodem, zodat mest niet langer in het water terecht komt. De aanleg van twee riet velden bij de Boerekreek in Sint-Jan-in-Eremo moet het mogelijk maken het water schoon te krijgen, zodat op nieuw recreatieve waterspor ters kunnen worden toegelaten. Burgemeester Van Braekel van Sint-Laureins hoopt dat over twee jaar weer kan worden ge surft. Over het toelaten van zwemmers is hij minder opti mistisch. Dat kan enkel als de provincie Oost-Vlaanderen, ei genaar van het watersportcen trum van de Boerekreek, meer controles uitoefent op de nale ving van milieunormen. Negentig procent van de inwo ners Sint-Margriete en Sint- Jan-in-Eremo hebben getekend voor de aanleg van een geschei den rioleringsstelsel voor afval- en regenwater. Afvalwater, dat totnogtoe de kreken verontrei nigde moet naar een zuiverings installatie. JASJES, BLOUSES, ROKKEN en PANTALONS van 99,95 voor 79,95 BLOUSES,korte mouw van 89,95 voor 69,95 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Die welgeschapen blonde Hulsterse hoorde het wel va ker. „Zo, jij hebt een bos hout voor je deur, zeg!" Dat heer schap ontving dan óf een bij kans dodelijke blik, een lel, óf, in het ergste geval, een welgeplaatst knietje. Het was warm, ze was luchtig ge kleed en op weg van werk naar huis stapte ze de snack bar binnen bij haar in de straat. Ze bestelde een ijsje en de frietboer, annex buur man, trakteerde haar op een grijns en zei: „Zo héé! Das een hele hoop zand voor je deur, hè!" Beduusd over zo veel brutaliteit, van haar buurman nog wel, wierp ze hem een vernietigende blik toe, gooide het ijsje in zijn richting, een grof scheld woord declamerend. Hij keek alsof hij water zag bran den. Ze fietste witheet naar huis en daar zag ze het: een enorme hoop zand voor haar deur. De stratenmaker die haar oprit opnieuw kwam bestraten, was een dagje eer der... |Sj§iS foto Camile Schelstraete Door de vogeltrek moesten vogelspotters in Breskens tijdens het paasweekeinde bijna een nummertje trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37