9 Drukte in paasweekeinde stemt tevreden Gimbrère Hardleerse bestuurder veroorzaakt ongeval BI-I Steeds meer prachtige bollen Marokkanen komen in Borssele herdenken Kunstenaars werken samen aan markt op Pleintje van Verbeem Mchting KIO zet kinderdagverblijf met zorg op maat op comfort» LnJ HOEKMAI Zo héé! 8 zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 22 april 2003 Zwaargewonde ij ongeval A58 Ideaal Opstootje Bij Orange zit je nooit onverwacht zonder beltegoed. Want we sturen je een sms als je beltegoed bijna op is. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl orange Vaders Kleurrijke Collectie lesAwtes zc _i ftnnrSheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Een 23-jarige automobilist uit de gemeente Borsele die in de nacht van zondag op maandag gepakt werd wegens dronken rijden in •s. Heerenhoek, veroorzaakte nog geen vijf uur later een een zijdig ongeval ter hoogte van IJzendijke. De man en een in zittende raakten gewond. De automobilist reed maan dagochtend rond acht uur over de N61 bij IJzendijke en ver loor de macht over het stuur. Hij kwam met de achterkant van zijn auto in een sloot te recht. Ambulance- en brand weerpersoneel hebben de man en zijn inzittende, een 20-jari- ge man eveneens uit de ge meente Borsele, eerste hulp verleend. Beiden zijn naar het Terneuzense ziekenhuis ver voerd. Een blaasproef wees uit dat de bestuurder dronken was. De auto raakte geheel vernield. Vijf uur daarvoor, om kwart over drie, was de man in 's- Heerenhoek al betrapt op dronken rijden. Hij werd aan de kant gezet omdat hij met ho ge snelheid door de Willibror- dusstraat reed. Zo ontdekte de politie ook dat hij zeven passa giers in zijn auto vervoerde; twee op de bijrijdersstoel en vijf op de achterbank. Op het politiebureau bleek uit de ademanalyse dat de man twee maal te veel alcohol in zijn bloed had. Hij kreeg een boete en een rijverbod van vier uur. Hierna is hij dus richting IJ zendijke gereden met het onge val als gevolg. Opvang voor gehandicapte j eugd toirMieke vanderJagt HEINKENSZAND - In het voormalige postkantoor aan de Stenevate in Heinkenszand be- p 1 september een gloed- lieuw kinderdagverblijf voor verstandelijk gehandicapte kinderen. Daarvoor is al bijna twee jaar :n de stichting KIO opge- ücht. De afkorting staat voor In Ontwikkeling en de nadruk komt te liggen op de zo genoemde vraaggestuurde dag- lesteding, met name voor autis tische kinderen. U. Korten is een van de initia tiefnemers van KIO. Zij is al jnds een ernstige vorm van au tisme bij haar zoon werd vastge- bezig om voorzieningen in Iceland, dichtbij huis, toege spitst te krijgen op de ernstige cap die autisme is. De in- toering van het Persoons Ge- icnden Budget (pgb), waarmee cliënten of hun ouders zelf kun- nen bepalen waar, wanneer en loezehun zorg inkopen, heeft «ogelijkheden geschapen voor ipecialezorg. We gaan met vaste, op het ge- van autisme gespeciali- wrde begeleiders, precies zo terken als voor de deelnemers etbesteis. Mijn zoon heeft één- )-één-begeleiding nodig en geef ik het pgb graag aan it. Het is ook mogelijk dat kin eren met z'n tweeën maar één egeleider nodig hebben. Dat an dus ook. Inmiddels heeft al en aantal ouders belangstel- sg getoond, de meesten uit 'AARDE - Een vijftigjarige touw uit de gemeente Goes is jistermiddag zwaargewond ge lakt toen ze even na twee uur iet haar auto op de A58 ter e van Waarde van de weg «akte. Ie vrouw raakte de macht over let stuur kwijt, raakte van de 'eg af en belandde met haar oertuig op de kop in de sloot, ij is zwaargewond overge- fecht naar ziekenhuis De Lie- vensberg in Bergen op Zoom Haar auto was vernield. Zeeland, maar ook mensen uit Brabant. Een dagverblijf ge richt op autisten is hier in de buurt nog niet. We verwachten daarom vooral uit die hoek be langstelling, maar andere ver standelijke handicaps worden niet uitgesloten. Het moet wel gaan om een ernstige handicap. Een kind dat in een groepje van acht kan functioneren, heeft de ze intensieve zorg niet nodig." Korten bestuurt de stichting KIO samen met de begeleiders, onder wie C. van de Bilt, ortho pedagoge bij Riparte, een prak tijk voor autisme. Van de Bilt gaat het KIO in Heinkenszand leiden. Korten: ,,We willen de groeps grootte op maximaal vier kin deren houden, met een vaste samenstelling en een vaste be geleiding. Er zijn twee groeps- ruimten in het gebouw en een omheinde speelplaats. Verder zijn er sportvelden en een zwembad in de buurt. Hein kenszand is ideaal: niet te groot, met goede voorzieningen en pri ma bereikbaar voor de kinde ren, die in de meeste gevallen met de taxi komen." Met de woningstichting R&B is KIO in onderhandeling over nieuwbouw van een kinderdag verblijf in de volgende fase van het bestemmingsplan Over de Dijk in Heinkenszand. Maar zo lang kan KIO volgens Korten niet wachten. „We huren dit pand voorlopig. Op 1 augustus krijgen we de sleutel en dan gaan we als razenden aan de slag om het in te richten: huise lijk maar aangepast. Op 1 sep tember gaan we open." Het is nog de vraag of de stichting KIO de status van AWBZ-erkende instelling zal najagen. „Dat scheelt wel in de budgetten, maar je krijgt ook weer te ma ken met in Den Haag verzonnen regels, die vaak nadelig zijn voor kleine initiatieven in de re gio. Als het centrum van de pgb's kan draaien, hebben we dat helemaal niet nodig." 'OORTVLIET - De politie heeft aterdagavond rond midden- 'tkl in het centrum van Poort een 16-jarige Tholenaar ingehouden wegens mishan dling. Hejongen was betrokken bij een opstootje en had een ander per- taletsel toegebracht. De aan- door Rinus Antonisse KOEWACHT - Louis Davids haalde er zeventig jaar geleden een hit mee. 'Naar de bollen, naar die prachtige bollen, waar je sprakeloos geniet van de kleu ren die je ziet.' Elk voorjaar opnieuw. Nog niet zo heel lang geleden waren er op de Zeeuwse wegen auto's te zien, getooid met opval lende bloemslingers op de motorkap. Om er anderen trots de ogen mee uit te steken: wij zijn naar de bloembollen- velden in Lisse en Hillegom geweest. Zo'n reis is tegenwoordig overbodig. Dicht bij huis, in het Zeeuwse buiten gebied, zijn steeds meer felgekleurde bollenvelden te bewonderen. Het aan tal hectares dat met bloembollen wordt ingeplant, neemt gestaag toe. Bijvoor beeld in West-Zeeuws-Vlaanderen be gonnen twee groepen boeren in 2000 met bollenprojecten, die mede door Eu ropese, provinciale en gemeentelijke subsidies een succes blijken te zijn. Volgens H. van Damme uit Koewacht, die bij de Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie Zeeland de porte feuille tuinbouw in de vollegrond be heert, worden in Zeeland vooral tulpen geteeld. Dat heeft er onder meer mee te maken dat op de doorgaans iets zwaar dere gronden tulpen in netten geprodu ceerd kunnen worden. Ook de gladio- lenteelt is in de provincie van belang. De bollenvelden bloeien dit jaar op de zelfde tijd als normaal, ondanks de ho ge temperaturen van de afgelopen week. „We hadden nog zoveel kou in de grond, dat de bollen eerst moesten op warmen", legt Van Damme uit. Als de tulpen eenmaal tot bloei gekomen zijn, valt er maar korte tijd van te genieten. Ze worden al kort nadien gekopt. De bollenvelden zijn verspreid over de provincie te vinden. Vooral in gebieden waar het mogelijk is het gewas te bere genen met zoet water. Dat is een be langrijke voorwaarde voor een succes volle teelt, aldus Van Damme. foto Mechteld Jansen 'hg tot het opstootje is niet pidelijk. door Mieke van der Japt GOES - Er heerst grote tevre denheid onder campinghouders en hoteliers, meldt Margot Tem pelman van het Bureau voor Toerisme in Zeeland. Ze zagen hun neringen in het paasweek- C Advertentie einde lekker vol stromen, zon der dat er vaak 'nee' moest worden verkocht. Volgens Tem pelman bleef er ook voor laat komers voldoende plaats, zij het soms ietsje verder van de kust. „Het was een super-Pasen", zegt C. Schönknecht van de Kust-WV Walcheren. „Zater dag zaten alle accommodaties op Walcheren en Noord-Beve land vol.De weersvoorspelling en de late paasdagen werkten de drukte in de hand. „Echt opval lend was de toeloop vanuit Bel gië. We merken echt effect van de Westerscheldetunnel." Vooral buitenevenementen zo als de Vlissingse show van ge bruikte auto's trokken veel pu bliek. Miniatuur Walcheren haalde vijftien procent meer be zoekers binnen dan vorig jaar. Ook de horeca draaide op volle toeren. De binnenattracties hadden het een stuk rustiger. Opvallend was het grote aantal Nederlanders dat Pasen in Zee land kwam doorbrengen. In an dere jaren waren de Duitsers meestal in de meerderheid, piep, piep door Mieke van der Jagt BORSSELE - De vergeten ge schiedenis van de Marokkaanse krijgsgevangenen in Borssele wordt volgende week aange wend om de banden tussen Ma rokkanen in Nederland en au tochtone Nederlanders aan te halen. Kees Buizer, welzijnswerker in Amsterdam maar afkomstig uit Zeeland, komt dinsdag 29 april met een gezelschap Marokka nen uit de Amsterdamse buurt Oud-West naar Zuid-Beveland voor een 'herdenkingstoernee'. Het is niet de eerste keer dat Buizer aandacht besteedt aan de bijzondere banden tussen Zuid-Beveland en de Marok kaanse gemeenschap. „In ons buurthuis De Havelaar hangt al jaren een kleine fototentoon stelling. Die heb ik gemaakt na dat ik er achter was gekomen dat veel Marokkanen in het Franse leger hebben gevochten tegen de Duitsers om Zuid-Be veland te behouden. De Fransen hielden het langst stand, maar veel van hen, onder wie ruim 20 Marokkanen, zijn gesneuveld. Ze liggen begraven op het Cimé- tière Frangaise in Kapelle. Een aantal Marokkaanse soldaten heeft vervolgens krijgsgevan gen gezeten in een boerenschuur in Borssele. Tussen hen en de Borsselse bevolking zijn in die tijd vriendschappen ontstaan." De inmiddels overleden Sien Tatenhoven-Walhout uit Bors sele, hielp Buizer aan informa tie en fotomateriaal. Omdat Buizer altijd op zoek is naar wat culturen bindt en daartoe bij zijn Marokkaanse klanten ook steeds weer de be hoeft voelt, heeft hij zijn bevrij- dingstoer op touw gezet. „Voor al Marokkaanse stagiaires zeuren m'n kop gek om eens naar Zeeland te gaan. De tijd rond de bevrijdingsherdenking is een mooie aanleiding. Op Be vrijdingsdag kunnen we niet, want dan komt de volksdans groep Walacra uit Walcheren bij ons dansen." Walacra wordt ook ingescha keld bij de Zeelandtoer. „Om te onderstrepen dat er zoveel ver schillen niet zijn, worden de Marokkaanse meiden op hun boers aangekleed. In de mutsen, de beuken en de schorten van vroeger zaten net zoveel voor schriften, ook gebonden aan het geloof, als aan de kledingvoor schriften van orthodoxe mos lims. We kunnen ook vaststellen dat in Zeeland grote groepen vrouwen op zondag niet met een onbedekt hoofd mogen gaan en dat er in de reformatorische ge meenschap wel meer kleding voorschriften zijn." De groep zal tijdens het bezoek ook kennismaken met oud- Borsselaars die de krijgsgevan genen nog goed gekend hebben en natuurlijk wordt ook een be zoek gebracht aan het Franse ereveld in Kapelle. „Behalve de stagiaires, komen ook Marok kaanse vaders van kleine buurt huisbezoekers mee. Ze hebben aangegeven dat de geschiedenis van Marokkaanse soldaten en hun rol in de verdediging van Nederland, hen zeer interes seert. Advertentie JASJES, BIOUSES, ROKKEN en PANTALONS van 99,95 voor 79,95 BLOUSES,korte mouw van 89,95 voor 69,95 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG maar de weegschaal sloeg deze keer duidelijk de andere kant op. De campings deden goede zaken op de langere termijn. Veel Nederlandse toeristen ge bruikten het paasweekeinde om kwartier te maken voor de zo mer. Ze vonden een plekje naar hun zin, genoten van het weer en de omgeving en boekten meteen door voor de grote vakantie. Het ziet ernaar uit dat de onzeker heden in de wereld meer Neder landers dan anders voor een binnenlandse vakantie doen kiezen. door Mieke van der Jagt I GOES - Koninginnedag in Goes concentreert zich steeds meer1 rond de Stenen Brug en café Baarends. De Avond van het Kloppend Hart, een open podi um, vrijmarkt en allerlei wed strijdjes, zijn inmiddels tradi tioneel. Dit jaar komt er een ruimte en een activiteit bij: Een kunst markt op en om 'het Pleintje van Verbeem', zoals de parkeer plaats achter café Baarends in de volksmond wordt genoemd. De kunstenaarscollectieven En Passant en Galerie De Kaai ver zorgen de markt samen. Het Pleintje van Verbeem, dat is omringd met garageboxen, is volgens Annelies Verburg heel geschikt voor een intieme markt. „Een aantal boxen halen we leeg, zodat er winkeltjes in kunnen worden gemaakt. Op het plein zelf is ruimte genoeg voor een aantal kramen voor kunstwerken die je van alle kanten moet kunnen bekijken." Voor En Passant, waarin kun stenaars veel uiteenlopende stijlen en technieken vertegen woordigen, is een kunstmarkt in het voorjaar een welkome extra activiteit. Jaarlijks huurt het collectief de Grote Kerk voor een maand af, waardoor een steeds uitgebreidere tentoon stelling elke jaar meer mensen trekt. De kunstwerken staan voorafgaand aan de tentoon stelling in de kerk bij Goese winkeliers in de etalage. Dit jaar begint En Passant het zo- merprogramma dus met een kunstmarkt. Voor de verstandelijk gehandi capte kunstenaars van 't Gors, die samenwerken in galerie De Kaai in Goes, is de markt een manier om de kunst eens in een andere omgeving te tonen. De kunstenaars van de Kaai heb ben de markt hebben de stamta fel van café Baarends beschil derd met portretten van de vaste kaartklanten van de dinsdag middag. Daarvoor hebben ze fo to's genomen en het patroon van het wollen tafelkleed grondig bestudeerd. Tijdens de Avond van het Klop pend Hart, die traditiegetrouw vooraf gaat aan de Koninginne dag, zal de kunstmarkt om 22.30 uur in café Baarends worden ge opend met de onthulling van de stamtafel. Tot middernacht is dan de markt geopend. De vol gende dag om 12.00 uur gaan de garagedeuren weer open en de kramen weer naar buiten. De kunstwerken: schilderijen, beelden, keramiek, stalen con structies en fotografie zijn tot vier uur te kijk en te koop. Advertentie H/a/VOFTTW» UDRLD CLASS Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing p,#j Noordzandstraat 6, Yerseke, (0113) 57 29 07 Veel mensen zochten de buitenlucht op tijdens de paasdagen: zo ook bij het Goese Sas. foto Dirk-Jan Gjeltema Die welgeschapen blonde Hulsterse hoorde het wel va ker. „Zo, jij hebt een bos hout voor je deur, zeg!" Dat heer schap ontving dan óf een bij kans dodelijke blik, een lel, óf, in het ergste geval, een welgeplaatst knietje. Het was warm, ze was luchtig ge kleed en op weg van werk naar huis stapte ze de snack bar binnen bij haar in de straat. Ze bestelde een ijsje en de frietboer, annex buur man, trakteerde haar op een grijns en zei: „Zo hééDas een hele hoop zand voor je deur, hè!" Beduusd over zo veel brutaliteit, van haar buurman nog wel, wierp ze hem een vernietigende blik toe, gooide het ijsje in zijn richting, een grof scheld woord declamerend. Hij keek alsof hij water zag bran den. Ze fietste witheet naar huis en daar zag ze het: een enorme hoop zand voor haar deur. De stratenmaker die haar oprit opnieuw kwam bestraten, was een dagje eer der...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27