Bush slaat andere toon aan tegen Syrië Vrees voor asbest na felle brand in schuur IJzendijke Radic geeft zich over voor berechting door Joegoslavië-T ribunaal mtivirus vogelpest bij elk contact Prinses doopt achtste Evertsen 17° n 70 Koning: vergeet democratie )uiker (41) ;omt om in Itavenisse doorbraak in trijd malaria Nina Simone (70) overleden is II ^lïk 'Oten met 4 mei 10% korting op a'le Helena Rubinstein producten. UW CADEAU Patriots keren in mei terug Kogelbrief voor officier van justitie China wacht sars-epidemie Pasen in de buitenlucht Boogerd grijpt naast zege Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 7 Vrij zonnig 246e jaargang no. 94 dinsdag 22 april 2003 |0S nummer 1,10 Zuiderburen HELENA RUBINSTEIN PROMOTIE bij besteding vanaf 55,- aan Helena Rubinstein producten. Gardner Fel protest Flinke perioden met zon, 's middags ook stapelwolken. Matige wind uit het noord westen en maximaal 17 graden. internet: www.pzc.nl Wet strenger na dood dierenarts Hoor Job Slok PEN HAAG - Dierenarts Jan Bosch (57) uit Rosma len die donderdag waar- ithijnlijk aan de gevolgen tan vogelpest overleed, loeide geen antiviruspil- fen te nemen. De man be- loorde niet tot de catego- lie 'met langdurige inten- lieve contacten met (mo- jelijk) besmette kippen', iois gisteren gebleken. Joordat de dierenarts slechts ijdelings betrokken was bij de lestrijding van de vogelpest, iel hij buiten de richtlijn die laatssecretaris Ross van Volks- pondheid medio maart uit- aardigde. Deze richtlijn is za- erdag aangescherpt, nadat bekend werd dat de man waar schijnlijk was overleden aan de gevolgen van vogelpest. De ministeries van Volksge zondheid en Landbouw laten uitzoeken wat er precies is ge beurd en hoe het heeft kunnen gebeuren. Het onderzoek moet binnenkort klaar zijn. Voor viroloog A. Osterhaus is het een raadsel waarom het cri terium 'langdurig' was opgeno men in de regeling. Ook mensen die kort in bijvoorbeeld een be smette kippenstal zijn geweest, kunnen het virus oplopen. De dierenarts was namens de Gezondheidsdienst voor Dieren betrokken bij de bestrijding van de vogelpest. Opmerkelijk was dat de man geen conjunctivitus had, een ontsteking rond het oog, waar anderen die besmet zijn geweest met het virus wel last van hadden. In totaal heb ben ruim tachtig mensen het vi- door Patrick Selbach ENGABEZWENI - De ko ning van Swaziland had een weinig opbeurende paas- boodschap voor zijn onder danen: er komt geen demo cratie. Volgens koning Mswati 'is democratie niet goed voor ons'. „Ondanks dat de hele wereld democratie predikt, is dat voor ons nog geen re den dat ook te doen", zei de 35-jarige vorst. Swaziland is een zogenoem de absolute monarchie. Het landje kent sinds 1973 al geen politieke partijen meer. RTR/ANP rus opgelopen. De dood van de dierenarts is 'een geïsoleerd ge val', meent Osterhaus. De nieuwe regels houden in dat iedereen die in direct contact komt met pluimvee op verdach te of besmette bedrijven, de pillen moet slikken. Het gaat daarbij naast ruimers, ook om dierenartsen, taxateurs en an deren die in de stallen komen. In België lijkt het virus zich ook te verspreiden. Het paasweek einde kregen twee bedrijven in Kinrooi, aan de grens bij Weert, het predikaat ernstig verdacht. Eerder was het virus al opgedo ken bij een bedrijf in Meeuwen- Gruitrode, niet ver van Eindho ven. Het vervoersverbod dat vo rige week bij de zuiderburen werd ingesteld, is gisteren wat versoepeld. Slachtrijpe kippen, consumptie-eieren, tweehoevi ge dieren en paarden mogen in middels weer op transport, zij het onder strikte voorwaarden. In Nederland zijn er ook weer verdachte bedrijven bijgeko men, in Limburg en Noord-Bra bant. Hierdoor komt het aantal verdenkingen op 24 en het aan tal besmettingen op 230. Het goede nieuws kwam het af gelopen paasweekeinde uit de Gelderse Vallei. De varkens op vijf bedrijven aldaar die anti stoffen bij zich hadden, hebben het vogelpestvirus niet ver spreid. ANP ÏAVENISSE - Bij een duikon- ïluk aan de Keetenweg in Sta- fflisse is zaterdagmiddag een i-jarige Belg uit Deurne om (lieven gekomen. Ie man was met een buddy tot peen diepte van dertig meter (doken toen hij aangaf onvol- üendezuurstof te krijgen. Bei- duikers gingen daarop naar (oppervlakte, waar bleek dat eDeurnenaar buiten bewust- ijnwas geraakt. De buddy be ll meteen met reanimeren, bij aankomst werd overge- rnen door het ambulanceper- jieel De komst van de trau- phelikopter uit Rotterdam las tevergeefs: de man over- ïd. De politie te water stelt een nderzoek in naar de toedracht fflhet ongeluk. ®DEN - Britse wetenschap- ffi zeggen een doorbraak te «en bereikt bij de behande- "Svan malaria. abet tijdschrift Nature Struc- MBiology melden onderzoe- j® van de universiteit van ™burgh dat zij samen met 'Jega's van het Biotec-insti- M in Bangkok het eiwit heb- geïdentificeerd dat verant- ïoordelijk is voor de snelle Ristentie tegen nieuwe ge- temiddelen. eiwit heeft tot dusver het "'ruik van een vaccin tegen jjwia onmogelijk gemaakt. PARIJS - De legendarische jazz- en blueszangeres Nina Si mone is gisteren op zeventigja rige leeftijd in haar huis in het zuiden van Frankrijk gestorven. Dat maakte haar manager be kend. Simone werd in 1933 geboren in de Amerikaanse staat Noord- Carolina. Zij werd vooral be kend door haar interpretatie van het nummer My baby just cares for me en haar versie van Screamin' Jay Hawkins' song I put a spell on you. AFP pagina 2: hogepriesteres van soul van onze regioredactie VLISSINGEN - Prinses Maxima heeft zaterdag bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen het luchtverdedigings- en commandofregat Evertsen gedoopt. Het fregat is het achtste in eon rij van marineschepen die zijn vernoemd naar het Vlissingse zeeheldengeslacht. De plechtigheid verliep precies volgens schema: de prinses kwam, gooide een fles stuk en hakte een kabel door, waarop de Evertsen rustig het dok uit werd ge trokken. foto Ruben Oreel pagina 11strak in het pak en stipt volgens schema van onze redactie buitenland WASHINGTON - Syrië wil een serieuze dialoog met de VS en is blij over de positievere toon van de Amerikaanse president Ge orge Bush. Bush zei zondag er op te vertrouwen dat 'de bood schap is overgekomen' in Syrië en dat hij gelooft 'dat ze het me nen als ze zeggen dat ze met ons willen samenwerken'. De afgelopen weken nam de kri tiek van de VS op het buurland van Irak toe. Syrië werd ervan beschuldigd onderdak te bieden aan gevluchte kopstukken van het regime van Saddam Hoes sein en te beschikken over che mische wapens. Twee Amerikaanse Congresle den zeiden in een persoonlijk gesprek met de Syrische presi dent Bashar al Assad de verze kering te hebben gekregen dat leden van Saddams regime niet welkom zijn in Syrië. De Syri sche minister van Buitenlandse Zaken Faroek al Shara meldde gisteren dat de grens met Irak gesloten is en er nu visa nodig zijn om het land binnen te ko men. Verder werd in het weekeinde bekend dat drie van de meestge- zochte leden van de kring rond Saddam Hoessein zijn aange houden. Zaterdag meldden de Amerikanen dat de minister van Financiën en vice-premier Hik mat Mizban Ibrahim al Azzawi door de Iraakse politie aan hen is overgedragen. Ook zaterdag werd de minister van Onderwijs Advertentie De brand in IJzendijke trok met twintig meter hoge vlammen veel toeschouwers. foto Camile Schelstraete come in and find out door Sheila van Doorsselaer IJZENDIJKE - Een felle brand heeft zondagmid dag aan de Watervlietseweg in IJzendijke een gro te schuur met vlas en stro in de as gelegd. Omdat het dak van de schuur bestond uit asbestplaten, waarschuwde de politie met een geluidswagen de bewoners van IJzendijke deuren en ramen geslo ten te houden. Er vielen geen gewonden. Het na blussen is doorgegaan tot de volgende dag. De brandmelding 'middelbrand' kwam binnen rond kwart over vijfDe korpsen van Schoondijke en IJzendijke waren kort daarna met twee blus- wagens ter plekke. Het betrof een oude schuur die door vlasbedrijf Buijsse in gebruik is als opslag plaats voor stro en vlas, gelegen achter de verpau perde gele villa de Juffer Schans aan de Water vlietseweg. De brand was tot ver in de omtrek te zien en trok veel bekijks. In een straal van vijfhonderd meter moesten de bewoners ramen en deuren gesloten houden. Zorgcentrum Huize Emmaus werd geadviseerd het ventilatiesysteem uit te schakelen. Ondertus sen werd een gedeelte van Rijksweg N61 afgeslo ten en werd het verkeer omgeleid. Vlak nadat de schuur was ingestort, rond half zeven, werd het sein brand meester gegeven. Nabluswerkzaam- heden gingen door tot gisteren ver in de middag. De politie had zondag nog geen idee over de oor zaak van de brand. Omwonenden zeggen gezien te hebben dat een half uur voor de brand vijf jonge ren op het erf rondliepen. De Juffer Schans staat al jaren leeg en vanwege de bijzondere, maar in middels vergane, achitectuur willen velen het pand wel eens van dichtbij bekijken. en Wetenschappen, Homam Abd al Khaliq Abd al Gafar ge arresteerd. En volgens de Iraak se oppositie heeft Saddams schoonzoon Jamal Mustafa Sul tan zich overgegeven. Saddam zelf zou nog in leven zijn. Dat zei de Iraakse opposi tieleider Ahmed Chalabi giste ren. Volgens Chalabi, de voor zitter van het Iraaks Nationaal Congres, is Saddams tweede zoon, Qusay, in de nacht van za terdag op zondag nog in Habba- niya gezien, ongeveer zeventig kilometer ten westen van Bag dad. De 58-jarige Chalabi, de man die volgens Washington de nieuwe leider van Irak zou kun nen worden, ontkende gisteren opnieuw dat hij president van zijn land wil worden. De voormalige Amerikaanse generaal Jay Gardner, die door de Amerikaanse regering is aan gesteld als leider van een tijde lijk bestuur, is gisteren in Bag dad aangekomen. Als hoofd voor het bureau voor wederop bouw en humanitaire hulp houdt hij met een staf van onge veer vierhonderd man toezicht op hulpleveranties en de econo mische ontwikkeling van het land. GPD/ANP/RTR DEN HAAG - Het Nederlandse Patriot-detachement dat de Turken moest beschermen tegen Iraakse raketaanvallen, keert op 1 mei terug. De bescherming is niet meer no dig nu het Iraakse regime is ge vallen. Daarom heeft de Navo besloten om de militaire steun aan Turkije af te bouwen. In totaal vertrokken 360 lucht machtmilitairen op 26 februari naar de Turkse bases Diyarba- kir en Batman. De Patriot-een- heden zijn onderdeel van de Groep Geleide Wapens die is ge legerd op luchtmachtbasis De Peel, bij Venray. GPD Officier van justitie Hans Plooij, aanklager in de moordzaak Pim Fortuyn, heeft een kogelbrief ontvangen. Ook rechter Frans Bauduin wordt in de brief met de dood be dreigd. De onbekende afzender is woedend over de straf die Volkert van der G. is opgelegd. Het is al te laat om een sars-epidemie in China af te wenden, menen des kundigen van het Ameri kaanse Center for Strate gie and International Studies in Washington. Maatregelen om mensen thuis te houden hebben geen zin meer. In Hong kong (foto) gaan de uni versiteiten en scholen vandaag weer open, nadat studenten drie weken lang thuis moesten blijven. De verhuurders van da ken boven het hoofd kun nen tevreden zijn over het weekeinde: vooral aan de Zeeuwse kust waren de meeste hotels volgeboekt. Veel toeristen en bewo ners kozen ervoor om de paasdagen zo veel moge lijk buiten door te bren gen. Al met al waren de paasdagen wat drukker dan vo rig jaar. Michael Boogerd was in topvorm, maar wist de zege in de Am- stel Gold Race niet te grijpen. De renner van de Ra- bobankploeg moest zijn meerdere erkennen in Alexander Vinokoerov. Boogerd werd tweede. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9, 11 en 13; buitengebied; sport: 17,18,19, 20,21,22,23,24, 25 en 26. van onze redactie buitenland BELGRADO - Miroslav Radic, een voormalige officier in het Joegoslavische leger die ge zocht wordt voor oorlogsmisda den gepleegd in november 1991 in de Kroatische stad Vukovar, heeft zich vrijwillig overgege ven aan de autoriteiten. Dat meldde het persbureau Beta gis teren. Radic is samen met twee andere ex-officieren van de Joegoslavi sche strijdkrachten, Mile Mrksic en Veselin Sljivancanin, aangeklaagd door het Joegosla- vië-Tribunaal. Zij worden ver antwoordelijk gehouden voor de dood van meer dan tweehon derd patiënten van een zieken huis in Vukovar. De oud-generaal Mrksic is vorig jaar mei al vrijwillig naar Den Haag gekomen. Sljivan canin is nog steeds op vrije voe ten. De Servische politie heeft zater dag in verband met de moord op premier Zoran Djindjic Milorad Vucelic gearresteerd. Dat heeft de radiozender B92 in Belgrado gemeld. Vucelic was een naaste mede werker van de voormalige Joe goslavische president Slobodan Milosevic. Milosevic' partij SPS heeft in een verklaring waaruit het persbureau Beta zaterdag citeerde, fel geprotesteerd tegen de arrestatie van Vucelic. De huidige oppositiepartij be schuldigt de regering ervan 'de noodtoestand te misbruiken voor de afrekening met politie ke tegenstanders'. De hoofdver dachte van de moord, Milorad Lukovic, is echter nog voort vluchtig. AFP/ANP/DPA (Advertentie) voorletters straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: m/v Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 000002 O noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso 55,10). 0 per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1