17 1 I I Lambert houdt Terneuzen in de race Trots «I Van der Vaart durft enig risico te nemen 25 Winnaar Vinokoerov eert overleden makker Kivilev Geen Waalse dassiekers voor Dekker u z jAV Real en Barga sparen krachten Hoek onmachtig in de aanval dinsdag 22 april 2003 Kloetinge lonkt naar Morres strijdt op tweede plaats twee fronten John Tijssens slaat slag in Zundert Schumacher komt sterk terug Angelo van Melis houdt woord Laatste kans Verliezen Motorcoureur Katoh overleden Tactiek Supportersrellen eisen twee doden in Argentinië Jl i Boogerd baalt van Armstrong joorAdPertijs VALKENBURG - Voor hem irok een door emoties gedreven Kazak zijn stuur nog krommer jan het al was. Achter hem had kb Amerikaan met een olifan tengeheugen al zijn plannen de «rond in geboord. Michael Boo gerd zat zondag in de Amstel Gold Race gevangen tussen oos terse traditie en westerse toom. Indespurt om de tweede plaats ierkte ik nog eens hoe goed de kenen waren. Dagen als deze njn zeldzaam. Natuurlijk baal je als je dan niet wint." En dus sloeg Boogerd gefrus treerd met zijn hand op het stuur toen hij 'slechts' als twee dede finishlijn bovenop de Cau- bergpasseerde. De overwinning noest Boogerd laten aan Alexander Vinokoerov, die de ziel uit zijn lijf had gereden om zijn overleden makker en land- oot Andrei Kivilev te eren een grote triomf. Kivilev was de renner die in maart tij dens Parijs-Nice zo hard met zijnhoofd tegen de grond smak- tedat hij een dag later overleed. i geëmotioneerde Vinokoer ov. „Dat was vandaag op de kop afveertig dagen geleden. In on ze culturele traditie mag je een overledene tot veertig dagen na zijn dood nog groeten. Dit was mijn laatste kans. Na Parijs-Ni- celdie hij ook al won voor Kivi lev) heb ik een heel moeilij ke pe riode gehad. Ik was niet vooruit (ebranden op de fiets. Tot van- g. De hele dag dacht ik aan bem. Ik wilde op deze veertigste dag nog een keer iets moois 1. Ongelooflijk. Ik had 22 is achter mijn naam staan. Nog nooit won ik een eendags- koers. Iedereen hield me voor geduldig te blijven. 'Misschien moet je wachten op een mooiere dag'. Wat voor een mooie dag is dat geworden." Deze Alexander Vinokoerov was zes kilometer voor de finish aan de haal gegaan. Michael Boogerd zag hem gaan. De kop man van de Rabobankploeg wilde reageren vlak voor de af daling van de Sibbegrubbe. Hij keek om, en wist genoeg. „Geen medewerking." Vooral niet van Lance Armstrong. De Ameri kaan reed opzichtig de kansen van Boogerd aan gort. Hij trok niet door op de Eyserbosweg toen Kessler en Boogerd samen met hem een gaatje hadden ge slagen. Hij counterde Boogerd waar hij dat kon. Aanvankelijk wilde de Nederlander er weinig ophef over maken. „Ik heb geen zin het vuurtje verder op te sto ken", hield hij de boot even af. Toch kon ook Boogerd niet om de feiten heen. „In de Goldrace van '99 werkte hij fel met me mee in dé ontsnapping. In 2001 reed hij volle bak mee met Erik Dekker. Vorig jaar reed hij weer volle bak mee met mij. Nu plots niet." Dus zei Boogerd na licht aandringen: „Ik denk niet dat het iets persoonlijks is. Freire was waarschijnlijk hetzelfde overkomen. Armstrong reed ge woon om Rabo te laten verlie zen. De toorn van Armstrong vindt zijn oorsprong in de Tour van 2002. De feiten kort op een rijtj e Armstrong ging akkoord met de zege van Boogerd op La Plagne. Als dank werkte Rabo een dag later nadrukkelijk met diens ploeg US Postal samen in de achtervolging op de Spanjaard Sastre. Toen zei Armstrong: 'en vanaf nu wil ik dat alles rustig blijft tot in Parijs'. Zijn ploeg was immers moe. Hij rekende buiten Erik Dekker die de vol gende dag ten aanval trok, waardoor de ploeg van Arm strong alsnog een dag onder in de beugel moest. Armstrong was woest vanwege de woord breuk. De toorn van hem trof Rabo vorig jaar al eens in de Ronde van Nederland, waar de ploeg weigerde de koers te con troleren ondanks het feit dat Pe- na de leiderstrui droeg. Rabo bank zei van geen woordbreuk te weten. 'Laat ze dan nog maar eens goed nadenken', zei ploeg leider Dirk Demol. Lance Armstrong hoeft dat nooit. Hij heeft een olifantenge heugen. Velen weten daar on dertussen over mee te praten. Van de kritische Fransen, die hij minacht, tot Marco Pantani, die zich niet dankbaar toonde na de weggegeven zege op de Mont Ventoux. Robbie McEwen werd afgelopen Tour nog openlijk te gengewerkt in diens strij d om de groene trui omdat de Australiër een keer aanviel waar dat vol gens Armstrong niet mocht, tij dens een sanitaire stop. Geen wonder dat Boogerd zijn woede zo veel mogelijk probeer de in te slikken. De toorn van een Amerikaan met een olifan tengeheugen kan je immers de kop kosten. Armstrong zelf hield zich op de vlakte. „Ik was goed. Aanvallen zat er niet in omdat de kopgroep te sterk en het parkoers te gevaarlijk was. "GPD MEERLE - Erik Dekker leek na cenmaandenlange knieblessure terug, maar in de Gold Race kreeg de Rabobank-renner na kilometer te kampen met cennieuwe blessure. De 32-jari- ge Drent stapte zaterdag af met een peesontsteking in het rech- terbovenbeen en moet in de se Pijl (morgen) en Luik- Bastenaken-Luik (zondag) ver stek laten gaan. «Dit is vervelend, maar het is tenminste een duidelijke bles sure", aldus Dekker, die bij zijn eerder kwetsuur geen duidelij- keanalyse kreeg. Of Dekker kan starten in Rund um den Hennin- gerTurm (1 mei) is hoogst twij felachtig. „Het zou misschien kunnen, maar het lijkt me niet verstandig om meteen na de Messure weer een zware wed- strijdtegaan fietsen." GPD ÏOKKAICHI - De Japanse mo torcoureur Daijiro Katoh is saterdag in een ziekenhuis in ïokkaichi overleden aan een hartstilstand. De 26-jarige Ja panner lag al sinds 6 april in co- ®a. Op die dag kwam hij bij de Grote Prijs van Japan ernstig Mn val. Katoh was in 2001 we- tMdkampioen in de 250cc, dit seizoen kwam hij uit in de Mo- toGP-klasse. fatohliep bij zijn val op het cir- ®tvan Suzuka zware verwon den op aan nek, hoofd en ®rst. Net voordat hij de be- juchte chicane zou ingaan, ver- 'norhij de macht over zijn Hon- 5 die op dat moment met een ?°gere snelheid reed dan 200 kilometer per uur. Met een heli kopter werd hij naar het hospi- a' overgevlogen. De Italiaan- regerend wereldkampioen nlentino Rossi won 6 april de rote Prijs van Japan voor de eJdekeer op rij, maar noemde ®t circuit vervolgens 'te ge- ■narlijk'. ^toM, getrouwd en vader van ™oe kinderen, werd op 4 juli /to geboren in Saitama. Zijn 'oede kind, een dochtertje, erdanderhalve week voor zijn geboren. Vanaf 1997 deed «oh aan wedstrijdracen. In ntjaar werd hij Japans kampi- "mde 250 cc. Tussen 1997 en won hij in die klasse zeven- jnGP's, in 2001 won de Japan- r er elf in één seizoen en App/166 hid recordhouder. Michael Boogerd tijdens de beklimming van de Gulperberg. mm.as foto Vincent Jannink/ANP door Barry van der Hooft TERNEUZEN/CUIJK - Hij kwam de laatste weken nauwe lijks nog aan bod, keek zater dag negentig minuten vanaf de kant toe, maar pakte gisteren als enige zijn verantwoorde lijkheid. Jacky Lambert kwam tegen JVC Cuijk na 69 minuten in het veld en zette zich acht mi nuten later achter een straf schop. De aanvaller faalde niet (1-2) en hield Terneuzen daar mee voorlopig nog in de race voor een plaats in de hoofdklas se. En dat had bijna niemand meer verwacht, na de blame rende nederlaag van twee da gen eerder tegen TOP (1-4). Wat voor Terneuzen het week einde van de verlossing had moeten worden, leek in eerste instantie uit te draaien op een enorme deceptie. In de eerste van vier cruciale duels werd za terdag kansloos verloren van TOP en het doodvonnis leek ge tekend. Met nog drie wedstrij den te gaan liep de achterstand op de concurrenten Panningen en TOP op naar zeven punten. Terneuzen herstelde zich ech ter in de vijftigste wedstrijd op hoofdklasse-niveau en heeft nog altijd een theoretische kans op lijfsbehoud. „Ik had op negen punten uit de laatste vier wedstrijden gere kend", zei Paul Telussa in Cuijk.. „Maar daar had ik wel een zege op TOP bij gerekend. Dat is dus niet gelukt, maar het is nog steeds haalbaar. En zo lang dat het geval is, blijven we er gewoon voor gaan." De oefenmeester zag twee da gen eerder in de tweede helft zijn tactiek gigantisch de mist ingaan. TOP had in het laatste kwartier van de eerste helft door een buitenspeldoelpunt en een volley een 2-0-voorsprong genomen, nadat Terneuzen een halfuur lang de betere ploeg was geweest. Met Ronald van Sliedregt na rust in de ploeg en de inschuivende Geert de Poor ter moest Terneuzen meer druk ontwikkelen. De druk kwam echter achterin te liggen, omdat Andy Vereert - brugghen gigantisch door de mand viel. De Belg bleef conse quent op één lijn met de andere verdedigers spelen en dat lever de TOP binnen twintig minuten welgeteld vier honderdpro- centkansen op. Daarvan werd er door Erik de Groot slechts één benut, maar het open huis dat achterin werd gehouden wordt in de hoofdklasse zelden vertoond. Van Sliedregt kopte daarna nog wel de 1-3 binnen, maar via een vlijmscherpe counter bepaalde opnieuw De Groot de eindstand op 1-4. „Na de rust móesten we risico's nemen", analyseerde Telussa. „Er klopte iets niet in de orga nisatie. Andy moest drie, vier meter achter de verdediging spelen, maar blijkbaar kan hij dat niet. TOP had wel vier keer kunnen scoren en wij voetbal den niet meer." De kansen slonken door het verlies tegen TOP tot een mini mum en het doek zou daardoor tegen JVC Cuijk al kunnen val len. Alleen via een overwinning zou de executie in elk geval nog even uitgesteld kunnen wor den. Telussa bracht tegen JVC twee wijzigingen aan in de op stelling. Van Sliedregt begon in de basis ten faveure van Wil liams Benoit Moukoko (die door een operatie aan de knie dit seizoen niet meer in actie komt) en Nico van der Meer maakte zijn rentree ten koste van Roel Alberti. Terneuzen begon gemotiveerd en kwam al na twee minuten via Mike But op voorsprong. Maar zoals zo vaak dit seizoen kon Terneuzen die voorsprong niet vasthouden. Geert Bos- schaart liet zich vier minuten later verrassen door een pass van achteruit, waarna Kristian Michiels de bal over de uitgeko men Erik de Koeijer lobde: 1-1. Na een schot van But (10e mi nuut) dat voorlangs ging, werd Terneuzen pas één minuut voor rust weer gevaarlijk. Ronald van Sliedregt zag zijn inzet echter gestopt door keeper Jo- chem Gerrits. Na de rust keek TOP-aanvaller Naoufel Tlili ontvangt de bal in buitenspelpositie en laat Geert de Poorter (midden) achter zich. Pascal van de Brand (rechts) zal uit de voorzet van Tlili 0-1 scoren. foto Camile Schelstraete Telussa het nog een klein half uur aan en bracht toen eerst Dominique Verlinde en één mi nuut later Alberti en Lambert in de ploeg. Acht minuten later verlengde Lambert de bal op But, die door Edwin Giebels werd neergehaald. Lambert haalde vanaf elf meter zijn gram: 1-2. De lange spits was blij dat hij eindelijk weer eens speelminu ten had gekregen. „Sommige jongens trainen bijna niet, maar spelen wél", zei Lambert. „Daarom is dit wel lekker.Vol gens Lambert heeft Terneuzen nog een waterkansje om zich te handhaven. „Het is simpel: we moeten winnen van UNA en IVS en afwachten wat TOP doet. Maar één ding is zeker. De nederlaag van zaterdag tegen TOP zou wel eens heel zwaar kunnen wegen." Terneuzen-TOP 1-4 (0-2). 30. Pas cal van de Brand 0-1,42. Pascal van de Brand 0-2, 57. Erik de Groot 0-3, 71. Ronald van Sliedregt 1-3, 80. Erik de Groot 1-4. Scheidsrechter: G. Bremer (Ridderkerk). Gele kaart: Maikel van Orsouw en Semsi Dogar (beiden TOP). Aantal toe schouwers: 300. Terneuzen: Erik de Koeijer; Geert Bosschaart, Geert de Poorter, Andy Vereertbrugghen, Roel Alberti (70. Dominique Verlinde); Philip Pied- fort (46. Ronald van Sliedregt), Remco van Leeuwen, Johan van Rumst, Stefan Saey; Mike But en Williams Benoit Moukoko. JVC Cuijk-Terneuzen 1-2 (1-1). 2. Mike But 0-1, 6. Kristian Michiels 1-1, 77. Jacky Lambert 1-2 (straf schop). Scheidsrechter: H.J.M. Cre- mers (Stein). Gele kaart: Edwin Giebels (JVC Cuijk), Nico van der Meer en Mike But (beiden Terneu zen). Aantal toeschouwers: 250. Terneuzen: Erik de Koeijer; Geert Bosschaart, Nico van der Meer, An dy Vereertbrugghen, Stefan Saey; Philip Piedfort (69. Jacky Lambert Geert de Poorter, Johan van Rum st (68. Dominique Verlinde), Remco van Leeuwen (69. Roel Alberti); Ro nald van Sliedregt en Mike But. Ik was gisteren bij een toer- nooitje in Nieuwdorp en ik hoorde verschillende mensen klagen over de kwaliteit van het Zeeuwse voetbal. Ik ben er zelf niet zo somber over. Ik vind dat de mensen eigenlijk best een beetje trots zouden mogen zijn. Hoe lang is het al niet geleden dat twee Zeeuw se clubs in de hoofdklasse van het zaterdagvoetbal bovenin stonden? Natuurlijk, de verwachtin gen bij Hoek waren vooraf misschien nog wat groter. De achterstand op Quick Boys is na de winterstop flink opge lopen, maar ik denk toch dat ze het naar behoren heb ben gedaan. Ze staan op een tweede plaats en hebben een periodetitel. Ze laten ge vestigde na men als Rijnsburgse Boys en Noordwijk achter zich. Dat zijn clubs die enorme budget ten hebben. Daar zou het hele Zeeuwse zaterdagvoetbal van kunnen leven als je dat bij elkaar optelt. Ik heb be grepen dat ze de zaak in Hoek nu willen uitbouwen en vol gend seizoen echt voor de ti tel willen gaan. Dat ambiti euze spreekt me wel aan. Wat Kloetinge nu al jaren presteert in die hoofdklasse is verschrikkelijk knap. Daar moetje respect voor hebben. Ze hebben veel minder mid delen dan clubs als Quick Boys of Rijnsburgse Boys, maar ze draaien wel dood leuk in de top mee. Er ligt daar een stevig fundament. Dat is begonnen met Kees Zwamborn, Diederik Hiensch heeft de lijn toen doorgetrokken en Joost Fol- mer geeft er nu een prima O» vervolg aan. Iedereen roept nu dat wat Folmer doet niet zo moeilijk is, maar hij had na het vertrek van Hiensch ook zijn naam te grabbel kunnen gooien. Je moet het toch maar even doen. Het mooie van Kloetinge is datje met een dosis goede wil en goede trainers dus heel ver kunt komen. Er hoeft niet al tijd een smak geld tegenaan gegooid worden. Wat er achter Kloetinge en Hoek zit, valt me ook niet te gen. SSVen Oostkapelle zit ten in de eerste klasse en er is een grote kans dat Rillandia daar bij komt. En dan komen Arnemuiden en wellicht ook Kapelle nog inde nacom- petitie te recht. Meest al zijn de Zeeuwse clubs daar niet zo geluk kig in, maar ik geef ze een goede kans. Het zondag voetbal blijft hier bij achter. Ik ben bang dat Terneuzen het niet meer redt in die hoofdklasse. Het bestuur heeft te laat ingegre pen. Als ze echt een schokef fect teweeg hadden willen brengen, hadden ze niet tot zeven wedstrijden voor het einde moeten wachten. Het zou eeuwig zonde zijn als Terneuzen degradeert. Qua potentie en mogelijkheden moet die club op het hoogste niveau kunnen spelen. Na Terneuzen blijft het een tijd stil. Het zondagvoetbal heeft zijn aantrekkingskracht dui delijk verloren. De betere spelers kiezen voor de zater dag. Dan kunnen ze op zater dagavond andere leuke din gen doen. Ik vrees dat de tijden van weleer, met Vlis- singen en Middelburg, voor bij zijn. Gérard de Nooijer door André Hoogeboom AMSTERDAM - Zaterdag avond zag het er zeer somber uit, zondag was het eigenlijk ze ker. Rafael van der Vaart had aan zijn botsing met Roda-vet- dediger Ger Senden een lichtp hersenschudding overgehouden en de kans dat hij morgen tegen AC Milan zou kunnen spelen was vrijwel nihil. Maar gisteren was plots alles anders bij de training van Ajax. Het slacht offer liep rustig zijn rondjes, had geen hoofdpijn, wist nog precies waar hij was en voelde zich fit. Dat was wel anders geweest na het pijnlijke 'kopduel' met Sen den. Van der Vaart verloor even het besef van tijd en plaats. De situatie leek ernstig en hij ver-, trok naar het ziekenhuis voor nader onderzoek. Dat toonde aan dat er geen sprake was van ernstige schade. Eenmaal thuis waren er toch nog momenten van geheugenverlies. Maar de volgende ochtend ging het al een stuk beter. „Ik had wat bloed in mijn oor, bij het trom melvlies, meer niet." Twee dagen later was hij weer het heertje. „Nergens last meer van. Alleen nog een beetje pijn achter mijn linkeroor." Van der Vaart trainde apart, dat wel, om lichamelijk contact te voorko men. Na afloop, na de douche, geen reactie. Dus was het wat hem betreft duidelijk: „Voor de ze wedstrijd (de return tegen AC Milan) ben ik best bereid enig ri sico te nemen." Ronald Koeman nuanceerde even later: „Al is er nog maar één procent risico, dan kan hij niet spelen." Even later ver sprak Koeman zich, toen hij de ernstige twijfelgevallen voor de wedstrijd van morgen noemde: Galasek en Maxwell. Van der Vaart werd niet genoemd. Toen hij daar fijntjes aan werd herin nerd, lachte de trainer enigszins besmuikt. Eerder had de ster speler zelf al gezegd: „Als ik meega, speel ik." Van der Vaart zelf oogde giste ren fit en vrolijk, zoals eigenlijk heel Ajax op een stralende twee de paasdag. Vergeten waren de zorgen van twee dagen eerder. Zelfs Jari Litmanen, die tegen Roda nog een gevoelige tik te gen de kuit had gekregen en de wedstrijd hinkend moest afma ken, was weer helemaal terug. Koeman: „Dat zie je vaak voor zulke wedstrijden. Dan ver dwijnen de pijntjes ineens wat sneller." Voor Maxwell en Toms Galasek ligt het toch wat moeilijker. De blessures van het tweetal gene zen niet snel genoeg om de twij fels weg te nemen. Galasek, de foutloze waterdrager, heeft er zelf een hard hoofd in. In dat ge val heeft Ajax met Yakubu, uit blinker in de thuiswedstrijd te gen Milan, een sterke vervanger achter de hand. Koeman: „Ya kubu is een zekerheid." Inmiddels is Wesley Sneijder dat ook. De trainer vindt dat de achttienjarige middenvelder inmiddels voldoende proeven van bekwaamheid heeft door staan om een basisplaats aan te kunnen. Hij scoorde zaterdag avond weer uit een vrije trap en had een rol in alle andere tref fers. De invalbeurt tegen AC Milan, twee weken geleden, was bo vendien overtuigend. Koeman durft het nu wel aan om met zijn jongste speler in een grote wed strijd te beginnen. Met Sneijder in de basis zal Ajax in Milaan wat aanvallender gaan spelen. „Hij heeft geen angst, kent geen twijfels. Dat betekent dat het in zijn hoofd goed zit." Ook Hatem Trabelsi is inzet baar, net als Zlatan Ibrahimo- vic, Steven Pienaar en Nigel de Jong. De ziekenboeg stroomt langzaam leeg en dat ziet Koe man als een gunstig signaal. „Het lijkt erop dat de blessure- golf achter de rug is." Dat is een klein voordeel ten op zichte van AC Milan, dat zater dag verloor van het laagge plaatste Empoli. Milan mist enkele belangrijke pionnen op het middenveld, onder wie See- dorf, Gattuso en Pirlo. GPD BUENOS AIRES - Twee Argen tijnse voetbalfans zijn zondag omgekomen na rellen tussen aanhangers van River Plate en Newell's Old Boys. Beide ploegen speelden dit weekeinde niet tegen elkaar, maar de rivaliserende groepen kwamen elkaar - op weg naar 'hun' wedstrijd - toch tegen. Eén van de twee overleden sup porters werd gedood door een pistoolschot. Daarnaast vielen er minstens twaalf gewonden. Door de onlusten bereikten on geveer vierhonderd fans te laat het voetbalstadion. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17