Ik vroeg an 'm: Bietnakknaai? Natuurgebied in Thoolse polder Echte familiehoeve op een zeer oude plekje Nieuwe Raadkaart 15 dinsdag 22 april 2003 Scepsis Je mag het uitspreken zoals je wilt: in het Engels met een k, in het Nederlands met een g of in het Zeeuws met een h. Grysl is de naam van de band die on langs een cd heeft uitgebracht met daarop enkele nummers in Zeeuws dialect. Gxysl is een vijfmansformatie die in verschillende samenstel lingen al bestaat vanaf 1998. De voorliefde voor literatuur en ca baret van Paul Jongejan en Hennie Lamper zetten de groep op het spoor van het Nederlands en Zeeuws. Hennie Lamper daarover: „Me voelden gin bin ding mi mie het Engels, 't Kom nie over. Ik voele a Zeêuws dich ter bie de werkelijkheid staèt. Paul: „Het is directer, j'oef nie te vertalen." De groep vindt dat het conse quenties heeft voor de muziek. Die komt in dienst te staan van de tekst. Pauls ultieme wens is dan ook uit te komen bij wat het cabaret altijd al deed: een ver haaltje met een liedjeerbij. Ze zijn dan ook bereid om desge in de Scherpenissepolder is een gebied van 170 hectare opnieuw ingericht. foto's Willem Mieras Het barst nu al van de vogels ifttr Bij de grootschalige na tuurontwikkeling van het plan Tureluur zijn de ogen vooral gericht op de zuidkust van Schouwen- Duiveland. Al te gemakke lijk wordt vergeten dat het plan, begonnen als initiatief van de Zeeuwse Milieu Fede ratie, ook in de regio Tholen wordt uitgevoerd. In de Schakerloopolder en in de Scherpenissepolder ontstaat een flinke oppervlakte nieu we natuur. Direct langs de boorden van de Oosterschel- de, met alleen de zeedijk als scheiding, zodat een zoute invloed verzekerd is. Het na tuurgebied in de Scherpenis sepolder wordt binnenkort overgedragen aan Staats bosbeheer. Het is in meerdere opzichten een historisch gebied, de Scherpenissepolder van onge veer 838 hectare, zuidoostelijk van het gelijknamige dorp. Eén van de oudste polders op Tho len. Getekend door vele storm vloeden, waardoor met name in de zeventiende eeuw grote stuk ken land - zo'n 250 hectare - door de Oosterschelde voorgoed verzwolgen zijn. De polder was danookcalamiteus. Nog in 1946 vond de grootste oeverval op Tholen er plaats. In de polder ligt als restant van de wegwerp maatschappij de gesloten stort plaats Tuttelhoek, met ernaast een inlaag die in 1866 ontstond. Dat er in deze polder een groot natuurgebied van 170 hectare is ontstaan, heeft alles te maken met uitvoering van de ruilver kaveling Poortvliet, in 1995 met ruime meerderheid aangeno men en waarvoor het werk in 2000 feitelijk begon. Voorzitter Marinus Geuze van de Lahdin- richtingcommissie vertelt dat het verkavelingsblok 3000 hec tare omvat, hoofdzakelijk bouwland en in de (natte) Wei- hoek grasland. In het kader van de verkaveling zijn percelen ge ruild, waardoor een betere con centratie ontstond, zijn gronden vlakker gemaakt, is de drainage verbeterd en zijn de toegangs- dammen aan de weg Tholen- Scherpenisse verwijderd. De boeren moeten nu vanuit de polder hun land op. Dat bevor dert de verkeersveiligheid. Ook werden twee boerderijen ver plaatst, is bij Poortvliet bos aangeplant, kon er eindelijk een rondweg om het dorp komen en werd de vliedberg bij buurt schap Westkerke opgeknapt. Langs de Oosterschelde kwam een buitendijks fietspad en ver schillende dijken zijn van be planting voorzien. En dan ook nog eens de nieuwe natuur. Voor een ruilverkaveling met een ad ministratief karakter is er heel wat werk verzet, constateert Geuze, die ervan uitgaat dat het project begin 2004 afgerond is. Commissielid Louis Sauter (na mens de natuurbescherming) wijst erop dat de natuurdoelen van het verkavelingsplan, on danks de werken in de Scherpe nissepolder, niet helemaal ge haald zijn. Op het programma door invloed van kwelwater en indamping zouter, 's winters door regenwater wat zoeter. Op de hogere delen kan zoete vege tatie tot ontwikkeling komen, in de lagere delen zoutminnende planten (zoals zeekraal en zee aster). „Het barst nu al van de stond ook in de kleine, naastge legen Klaas van Steenlandpol- der circa 20 hectare natuurge bied te maken, maar daarvoor kon van twee boeren de grond niet worden verkregen. Deson danks is Sauter niet ontevreden. „Het streefbeeld is gehaald, op wat kleine afwijkingen na. Het is datgene wat het moest wor den." Dat wil zeggen: een laaggelegen gebied, in de winter is het wa terpeil min 1,5 NAP. 's Zomers vogels", meldt Sauter. „Er zijn een zeearend gezien en slecht valken. De grutto is terug met ongeveer twaalf broedparen en kokmeeuwen vormen een kolo nie. Er zijn wulpen en tureluurs, voorlopig kan het niet op. Op het moment dat er nog gewerkt werd, ging er al van alles broe den." Voorzitter Geuze geeft aan dat de ontwikkeling van het na tuurgebied mede mogelijk was omdat twee boeren hun bedrij ven stopten. In het gebied liggen nog drie boerderijen met huis kavels en twee burger-enclaves. Ringsloten moeten voorkomen dat die last van het (verzilte) water krijgen. Een deel van de wegen is afgegraven, een ander deel is afgedekt. Afgelopen zo mer is voor het eerst vee inge- schaard. Bedoeling is dat koeien bij het beheer ingeschakeld worden. Het gebied is het beste te bekijken vanaf de Ooster- scheldedijk. Sauter zegt dat in de nazomer excursies georgani seerd worden. Voor de boeren in de streek zal het even wennen zijn. Geuze merkt op dat ze de nieuwe na tuur met een mengeling van be grip, acceptatie en argwaan ga deslaan. „Begrip, omdat men de maatschappelijke ontwikkelin gen onderkent. Acceptatie, om dat er in plaats van de natuur voldoende vervangende grond beschikbaar was. En argwaan, omdat men bang is voor toena me van de zoute kwel en voor schade door de komst van meer ganzen en verontkruiding door distels." Geuze kan zich die scepsis wel voorstellen. Hij maakt duidelijk dat de ont wikkeling van het gebied en de omringende agrarische gronden de eerstkomende vijf jaar nauwlettend wordt gevolgd. Ook zal er tijdens de overdracht van het natuurgebied op 6 mei een overeenkomst worden gete kend over natuur en landschap. De provincie, het waterschap Zeeuwse Eilanden, de ZLTO, Staatsbosbeheer en de landin richtingscommissies Poortvliet en Oud-Vossemeer (voor de Schakerloopolder) spreken daarin af te zullen zorgen voor goed nabuurschap en regelen hoe er gehandeld wordt bij overlast. Rinus Antonisse wenst akoestisch te spelen, maar toch blijft het accent op rockmuziek liggen. „Noem het maar cabarock.", zeggen ze. Het aantal Zeeuwse nummers is nu nog beperkt en op hun on langs uitgebrachte cd De stad slaapt nooit staan er twee. Maar voor op het podium hebben ze er al heel wat meer en ze denken dat er zeker nog veel Zeeuwse nummers bij zullen komen. Het openingsnummer van de cd, 'M'n Zeêuwse land', mag wel een soort belijdenis heten. Zeêuwse luchten mie wolken en een vlamme in 't Sloegebied. Deur 'n tunnel nï d'overkant. Straks kriegen we 'n prachtig uutzicht op 'n container termi nal. Na... wat een aanwinst voe 't Zeêuwse land D'r is een plekke wir aa'k mó wezend'ris een plekke wir aa'k mö zien. Dipas kom ik tot leven. 'k Bin onderweg nim'n Zeêuwse land. D'r a ik vandaèn kom, uut die vette Zeeuwse klei. De groep heeft zeker gevoel voor humor. Schreef ik de vorige keer over uitdrukkingen die de ei genheid en eigenaardigheid van een taal symboliseren, Grysl maakt er royaal gebruik van. Want hoe heet het derde num mer van de cd? 'Bietnakknaai?' Het betekent: bijt hij als ik hem aai? Ik ou stikvee van beesten, mae alleêne op m'n bord. Want m'n hrost'n angst is, da'k ooit op'evrete wor. Overlessen op de mart, di liep 'n 'ele hrööt'n 'ond. En ie keek mie van die ööhen, 't was of 'n me verslond. Dus vroeg ik an z'n baèsje: Biet nakknaai? 'k Zitte kins in Ter Valcke, m'n angst'n bin verbie, 'k m'n kleinzeune op versiete en ie kiekt benauwd ni mien. Dan vraegt'n an de zuster: Bietnakknaai, dienkjedattn- biet? Bij het nummer 'Zedanstenmie- naar' dat op de webzaete (prachtige vertaling van websi te) van Grysl te vinden is, schrijft Hennie Lamper (die het nummer van de Beatles vertaal de), dat 'we de Beatles niet kun nen overtreffen, maar die heb ben weer nooit in 't Zeeuws gezongen...' O, ze danst'n eêl de nacht en ze wier ok thuus'ebrocht. 'k Stoeng voe d'r raem, mè de luukjes bleven dicht. Zie wou wè graag, mae 'k kon nie dansen. Dus ze danstenmienaar, ze- danstenmiennaar. Het aaneen schrijven van woor den heeft op de lezer het effect dat hij in eerste instantie denkt met een wel zeer vreemde taal te maken te hebben. Neem nou 'hinmensoutervaaj', dat staat voor 'geen mens houdt er van je'. En bij het lied 'Zwerver' schrijft Lamper dat hij weet waarom mensen uit vissen gaan: hinhe- zeuranjekop. Engel Reinhoudt Meer informatie: www.kattendijke.info/grysl. Grysl: „Zeêuws staèt dichter bie de werkelijkheid." foto Willem Mieras Het is waarschijnlijk de oud ste boerderij op Noord-Be veland. Daterend uit omstreeks 1660, enkele jaren nadat de Wis- senkerkepolder was bedijkt. Het gaat om hoeve Landlust op de hoek Scherpenisseweg en Sluisdijk te Wissenkerke, thans bewoond door de familie A.G. van der Maas-Poppe, In feite ligt de boerderij dichter bij het dorpje Geersdijk, maar de we gen van Tante Pos zij n niet altij d even doorgrondelijk. De boerderij heeft een speciaal plekje in ons hart, schrijft de zich import-Zeeuw noemende C.H. Vorderhake uit Borssele. „Een echte familiehoeve, met opa, oma en Adrie (wethouder), vrouw en kinderen op een zeer oud plekje Noord-Beveland. Als niet-Zeeuw wilde ik graag inte greren en ik heb een paar j aar bij de familie appels geplukt. Dat is voor een stadsmens werken. Ik heb mogen genieten van de rust en koelte onder de prachtige rie ten kap van de hoeve. Daaron der werden ook eindplukf eesten gegeven." 'Vaste' inzender C.P. Fase uit Sint Annaland duikt in de ge schiedenis van Landlust. Nadat het eiland Noord-Beveland door stormvloeden lange tijd 'drijvende' was, werd vanaf 1598 de herdijking aangepakt. Voor de Wissenkerkepolder was dat in 1652 het geval. „Deplaats van Landlust werd bepaald aan de zuidelijke dijk tegenover de schorren van Geersdijk." Fase geeft aan dat in de polder het Bokkegat, restant van een oude kreek die dwars van noord naar zuid over het eiland liep, nog goed te zien is. „Een smalle vertakking daar van liep tot aan de zuidelijke dijk door en de thans op de hof stede aanwezige vate is daarvan zeker een restant. In januari 1682 brak de dij k bij het Bokke gat tij dens een zware storm door en kwam de boerderij in het wa ter te staan. Over de eerste eigenaren en be woners van Landlust ontbreken gegevens. Terug te vinden is dat in 1782 ene Marinus Heijmans eigenaar was. In 1839 kwam de familie Vader in het bezit van de gronden en opstallen, later Van Voorst Vader genaamd. Tussen 1900 en 1929 was G.C. Maris er pachter. S. J. de Regt uit Wissen kerke herinnert zich dat nog. „De familie Maris bewoonde de boerderij toen ik schooljongen was. Later was dat de familie Hanse. Die heeft er een fruit- teeltbedrijf van gemaakt en uit die tijd dateert de foto, gezien de fruitkasten voor de schuur. Bij de ruilverkaveling is de familie Hanse naar de Flevopolder ver trokken (1969) en de familie Van der Maas kon toen de boerderij overnemen", aldus inzender De Regt. Alle inzendingen waren juist, waarbij voor de plaats zowel Wissenkerke als Geersdijk is goed gerekend. De winnaars van de waardebonnen zijn: J. Kaan, Goes, J.P. de Bat, Sluiskil en R. Israel, Kamperland. Rinus Antonisse Na de indrukwekkende Zeeuwse schuur bij Geersdijk een prentbriefkaart van een boerderij in een heel andere regio. De vraag is: bij welke plaats staat deze hofstede. Nadere bijzonderhe den zijn van harte welkom. Inzendingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 2 6 april worden gezonden aan: Redactie PZC Bui tengebied, postbus 18, 4380 AA Vlissingen; het faxnummer is 0118-470102 en het e-mail-adres luidt redactie@pzc.nl (gaarne adres erbij vermel den). Voor inzenders van goede oplossingen zijn drie waardebonnen beschikbaar, MHRHf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15