PZC Iets meer auto voor minder beleg Na schuld en boete volgt verzoening Koeien maken plaats voor kampeerders PZC ELSCHT CAO lezers schrijven Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 14 zaterdag 19 april 2003 Motorrijders naar rechter voor lager tunneltarief Nachtrit voor motoren A la carte Sparen Een eigentijdse kijk op Wonen Fanatici Crisis Streekeigen Autorally Dijken Dure aankopen Solliciteren II Moluks festival in Middelburg 713214 000019 GOES - De Motorrijders Actie Groep (MAG) stapt naar de rechter om alsnog een goedko per tarief af te dwingen voor motorrijders die door de Wes- terscheldetunnel willen. De belangengroep voor motor rijders kondigt dat aan, nu de tunneldirectie heeft laten weten geen tegemoetkoming te willen doen richting motorrijders. De Motorrijders Actie Groep had bij de directie van de Wes- terscheldetunnel aangedrongen op een lager tarief voor motor fietsen, zoals dat ook bij de veerdiensten gebruikelijk was. Bovendien wil de MAG een sys- teem dat gebruiksvriendelijker en veiliger voor motorrijders is dan de door de n.v. Westerschel- detunnel ontwikkelde T-tag. De massale opkomst van motor rijders voor de protestrit door de tunnel heeft niet de bedoelde indruk gemaakt. De tunneldi- rectie heeft de eisen van de mo torrijders namelijk gewoon naast zich neer gelegd. De belangenvereniging zegt al stappen te hebben ondernomen 'om het juridische gevecht op een hoger niveau te brengen'. De motorrijders zijn overtuigd van ■hun gelijk en willen alle juridi sche mogelijkheden benutten om dat gelijk te krijgen. „Hope lijk komt de tunneldirectie eer der tot een goede samenwerking met de MAG dan dat er verdere acties van motorrijders noodza kelijk zijn" zo wordt gesteld. „De MAG geeft niet op." Motorrijders die vragen hebben aan de MAG, of lid willen wor den, kunnen dat op tweede paasdag. Paasmaandag is de MAG regio Zeeland de hele dag te vinden bij Motorsport Goes. SAS VAN GENT - De Motor club Zeeuws-Vlaanderen houdt vrijdag 25 april voor de twintig ste keer een nachtrit voor moto ren. Alle motorrijders kunnen aan dit evenement meedoen. De start is tussen half negen en tien uur vanuit het clubgebouw St. Albert aan de Van Milstraat 2 in Sas van Gent. door Jeffrey Kutterink Geld maakt niet gelukkig. Topma nagers denken er wel eens anders over, maar op de werkvloer winnen vrije tijd, gezondheid en inspraak aan waarde. De collectieve arbeidsovereen komst (CAO) verandert. Een beetje meer leaseauto, een extra vrije dag en een snufje kinderopvang, in ruil voor iets minder kaas op de boterham. Arbeidsovereenkomsten gaan steeds minder over poen en meer over verde ling tussen privé en werk. Dat is niet al leen wennen voor de werkgevers, maar ook voor de vakbonden. Waar ze eerst niet aan wilden, is steeds meer de prak tijk: shoppen volgens het cafétariamo- del. Iedereen krijgt een basis-CAO met een zelfde loonsverhoging, het frietje. Naar eigen wens bestellen mensen er tegen betaling een kroket je of frikadel speci aal bij: extra vrije dagen, een pc-privé- project, scholing of een mooiere lease auto. Een nieuwe reeks gesprekken met Zeeuwse bedrijven staat op de rol. FNV, CNV en de Unie gaan binnenkort om de tafel zitten of doen dat al bij Thermphos, Hydroagri, Kosa, Atofina en Eastman. Het ene bedrijf is minder vooruitstrevend dan het andere in de invoering van een CAO a la carte, maar de discussie erover speelt bij al die be drijven. Voordat onderhandelaars van de vak bonden gaan praten, slaan ze er eerst dikke CAO-handboeken op na. „Vroe ger was dat anders", weet FNV-be- stuurder en onderhandelaar J. Plat. „Toen hadden collega's slechts een paar A4-tjes bij zich met daarop de centrale looneis. En officieel stond er niets over op papier, maar soms werd ook nog ge sproken over een pensioenregeling." Het afsluiten van nieuwe CAO's is nu aan de orde van de dag. Het zijn er in middels ook wat. Zo'n 1200, waarvan 800 zijn gemaakt voor specifieke be drijven. Die CAO is nu 76 jaar oud. Een respectabele leeftijd voor het instru ment van vakbonden om afspraken te maken over inkomen, rechtspositie en andere arbeidsvoorwaarden van werk nemers. Vastgelegd in de Wet op de CAO, stammend uit 1927. Maar arbeidsverhoudingen verande ren, net als mensen en hun wensen. „De loonsverhoging is weliswaar het eerste waar mensen aan denken, maar is niet meer het belangrijkste", weet Plat. Ook immateriële zaken, zoals het voorkomen van te hoge werkdruk, zijn tegenwoordig onderdeel van de CAO. foto Ruben Oreel „Mensen maken zich steeds meer druk over de verdeling tussen werk en vrije tijd, ze willen zeggenschap en meer ver antwoordelijkheid. En wat opvalt: ze willen ook meepraten over strategisch beleid. Denk bijvoorbeeld aan veilig- heid, in- en doorstroming van nieuwe collega's, de bezettingsgraad en kwali teit van medewerkers en daarbij pas sende opleidingsplannen." Is het maken van afspraken die voor ie dereen gelden dan uit de tijd? Nee, zegt Plat resoluut. Als voorbeeld noemt hij fosforproducent Thermphos, een be drijf dat nogal vooruitstrevend is op CAO-gebied. Bij de onderneming klaagden mensen vorig jaar over de vervuiling in de fabriek. „In de CAO is toen vastgelegd dat voortaan een aan tal mensen het bedrijf beter schoon houdt." De vakbeweging moet nog een beetje wennen aan de idee. „Vakbonden wil den niet aan die keuzemogelijkheden bij collectieve arbeidsovereenkom sten", geeft Plat toe. „Dat is ook begrij pelijk", zegt directielid J. Groenink van Thermphos International in Vlissin- gen. „Soms wringt het op de scheidslijn tussen algemeen en individueel belang. Daarom staan vakbonden soms nog huiverig tegenover het cafétariamodel. We komen ook uit een tijdperk waarin werd geprobeerd alles in de CAO te re gelen." Thermphos probeert in overleg met on dernemingsraad en vakbonden die tijd achter zich te laten en meer flexibele af spraken te maken met het personeel. Groenink vindt de CAO daarvoor nog steeds een goed instrument. „Anders moet je met iedereen apart afspraken maken. Dat is ondoenlijk." Thermphos wil de komende jaren, zoals veel andere bedrijven, proberen op maat gesneden overeenkomsten vorm te geven. „Iedereen heeft bijvoorbeeld een bepaald aantal vrije dagen en adv- dagenWe willen ernaar toe dat mensen vakantiedagen kunnen sparen om in een bepaald jaar langer weg te gaan. Of ze kunnen dagen inleveren voor de aan schaf van een nieuwe computer." Het wegzetten van overuren is een an dere mogelijkheid waar Groenink aan denkt. „Die tijd kunnen mensen sparen om eerder met pensioen te gaan. Maar het duurt nog jaren voordat we zover zijn. Want over de CAO zoals we die nu kennen, is lang onderhandeld. Stukje bij beetje gaan we samen kijken naar wat we wel en niet algemeen moeten re gelen." door Maurits Sep. Door mijn schuld, door mijn schuld, door mijn grote schuld. Jarenlang dreunde ik de woorden mee. Bid voor ons zon daars. De betekenis van het ge bed drong niet werkelijk tot me door. Schuld? Zonde? T Schuld is een beladen woord, glimlacht P. van Hecke, deken van Zeeland. „Alsof je iets ver keerd hebt gedaan, alsof je on verantwoordelijk hebt gehan deld. Maar dat is het niet. Het is geen privéschuld. Het is een te- kortschieten ten opzichte van de ander. Als ik het christendom mag vertalen in liefde, betekent het dat je die liefde niet honderd procent kunt waarmaken." Schuld is vergelijkbaar met zonde. Want ook dat betekende ooit wat anders. „In de huidige taalopvatting betekent het jam mer, domme pech. Maar oor spronkelijk stond het voor een vergrijp tegenover God en de medemens. Een tekortschieten .tegenover elkaar", verklaart theoloog Harry Buijssen uit Goes. Met Pasen, en in de Goede Week die aan het feest van de weder opstanding van Jezus vooraf gaat, wordt stilgestaan bij schuld en zonde. In Spanje vin den in de Goede Week - de Se- mana Santa - overal processies plaats, optochten waarin jong en oud boete doet voor zonden die zijn begaan. Op de Filipijnen laten zondaars zich zelfs vrijwillig kruisigen. Van Hecke en Buijssen twijfelen aan de oprechtheid van in ieder geval een aantal van de deelne mers aan de Spaanse processies. „Wat te denken van de jongeren Advertentie I 2E PAASDAG GEOPEND VAN 11-17 UUR die meedoen? Het is moeilijk te doorgronden of daar sprake is van oprechtheid, of dat het toch vooral folklore isdie zij in stand willen houden", oppert Buijs sen. De processies in de Semana Santa trekken massa's toeris ten. De Filippijnse kruisigingen worden door beiden bezien met afschuw. Een heel verregaande vorm van zelfkastijding, meent Van Hecke. Met een tot het ui terste doorgevoerde vorm van boetedoening - doormaken wat Jezus heeft doorgemaakt voor hij stierf - heeft het in hun ogen niets van doen. Buijssen: „Dat is hun cultuur, zeg ik maar heel voorzichtig. En fanatici kom je in elke religie tegen." De geloofsbeleving in Spanje is vergelijkbaar met die in het Rij ke Roomse Leven, vindt Buijs sen. Ook Van Hecke noemt de processies 'door en door katho liek'. Hij doelt op de eenheid van lichaam en geest. „Dat kennen wij in het noorden niet. In Ne derland zijn lichaam en geest uit elkaar getrokken. Onze cultuur, onze volksaard is terughouden der." Dat verklaart mede waarom hier tijdens de Goede Week geen grote processies worden gehou den. Maar ook in het algemeen worden schuld en boete ingeto gener verwerkt. Ze worden in dividueler beleefd, zijn minder zichtbaar. En soms zelfs vervan gen door een collectieve boete doening in een eucharistievie ring. Zichtbare vormen van boete doening voor begane zonden zijn er wel. De biecht bestaat nog, al maakt daarvan nog slechts een enkeling gebruik. Buijssen: „In Goes kan het van daag tussen elf en twaalf uur. Maar als er vijf mensen komen, houdt het op." Soms vragen mensen zelf om een biecht, zegt deken Van Hec ke. „Vaak op het moment dat een crisis in hun leven op orde begint te komen. Niet als die cri sis het hevigst is, dan hebben ze vooral hulp nodig. Maar krijgen ze weer grip op hun leven, dan willen ze die moeilijke periode graag afsluiten door te vertellen wat er is gebeurd en hoe ver ze nu zijn." En precies daarvoor is de biecht ook bedoeld, legt Van Hecke uit. „Want na schuld en boete volgt verzoening. Boeten, het recht zetten van wat je hebt begaan, is slechts het instrument om tot verzoening te komen. Een schit terend woord trouwens, verzoe ning. Het drukt precies uit waar het bij de zonde om gaat: kan ik die ander, tegenover wie ik ben tekortgeschoten, een zoen ge ven?" Biechten gebeurt niet meer in de biechtstoel in de kerk. Meestal is het een persoonlijk gesprek met een pastor onder vier ogen. Af en toe wil iemand met Van Hecke op de eerste bank in de kerk zitten, als de deur op slot is. Om voor het oog van God - maar niet dat van de gemeenschap - de biecht af te leggen. De biecht is een persoonlijke vorm van boetedoening. Ge meenschappelijke boetedoe ning bestaat ook nog. Elke eu charistieviering begint met een gezamenlijke schuldbelijdenis: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa (door mijn schuld, En twee keer per jaar, in de voorbereidingen voor Kerstmis (de advent) en voor Pasen (de vastenperiode), wor- Op de Filipijnen lieten gisteren mensen zich aan het kruis nagelen. foto Reuters door Rinus Antonisse GAPINGE - Er zijn in Zeeland inmiddels meer dan driehonderd minicampings. Het kamperen bij de boer komt steeds meer in de belangstelling te staan: rust en ruimte zijn in. Nog regelmatig besluiten boeren bij hun bedrijf een minicamping op te zetten. Het is een uiterst welkome aanvulling op het ma gere inkomen uit het gewone agrarisch be drijf. De familie Harpe uit Gapinge opent dit jaar de Harpeweide, haar nieuwe minicamping aan de Schellachseweg. Ze kunnen het eer ste voorseizoen met enig vertrouwen tege moet zien. De tien staanplaatsen die in het laagseizoen mogen worden gebruikt, zijn al uitgegeven aan vaste gasten uit Nederland, België en Duitsland. Er bestaat kennelijk behoefte aan een vast plekje op een minicamping, constateert Margriet Harpe met een mengeling van op luchting en tevredenheid. „Er is echt vraag naar. We hebben al een aantal aanvragen moeten afwijzen. Het is voor ons een mooi begin", vertelt ze. Overigens zijn er tijdens het paasweekeinde nog wel 'losse' plaatsen op de Harpeweide beschikbaar; in het hoog seizoen en tijdens Pasen en Pinksteren mo gen de kampeerboeren plaats bieden aan vijftien gasten. De Harpes hebben tien jaar geleden bij de gemeente Veere al een vergunning aange vraagd en gekregen voor het exploiteren van een minicamping. „We deden er aan vankelijk niks mee. Toen de gemeente vroeg wat onze plannen waren, hebben we over de toekomst nagedacht. We hadden een ge mengd bedrijf met vijftien melkkoeien. De inkomenssituatie was niet geweldig", zegt Harpe. Ze hakten de knoop door: de koeien weg en een camping inrichten. En het me teen goed doen. Bij de boerderij is een ruim te van vierduizend vierkante meter inge richt, verdeeld over twee weiden. Ruim drie jaar geleden is al streekeigen beplanting aangebracht, die intussen aardig is ge groeid. De minicamping staat midden in het land, met een stukje bos erbij „Een mooie plek. Het is ruim opgezet, de mensen willen graag wat meer ruimte heb ben. Ook het toiletgebouw hebben we luxu eus ingericht. Dat kost meer, maar het wordt op prijs gesteld", aldus Harpe. „Er zijn vier douches, vier toiletten en een groentenwasplaats. En alle plaatsen heb ben een aansluiting voor elektriciteit. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vers nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De react'?' beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat! redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wol, niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. 0n'" weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De autorally in Hulst gaat defi nitief door was te lezen in de PZC (16-4). Allerlei natuurbe schermingorganisaties zijn te recht tegen. Er kan alleen maar schade aan de natuur aange bracht worden. Zeker in deze tijd zal dit dode en/of gewonde vogels tot gevolg hebben. De hormoonhuishouding van bijv. eenden, fazanten en waterhoen tjes is dermate in de war door het broedseizoen dat ze niet goed kunnen reageren op voor bij scheurende auto's en kunnen derhalve ook niet goed wegvlie gen door dit ongemak. Je zal daar maar als eend of water hoen in alle rust en met alle ijver een nest aan het maken zijn en dan komt er één of andere mal loot in een veel te veel lawaai producerend scheurijzer langs- gevlogen, als hij tenminste niet je halve nest meeneemt met je zelf erbij. Kijk maar overal op de wegen op dit moment hoeveel vogels er doodgereden worden en dan komt er zoiets. De rech ter heeft ook een niet te missen kans laten lopen door de rally toe te staan. Hij zal ongetwijfeld ook geen natuurliefhebber zijn. Je kunt dit als waterschap toch niet laten gebeuren. Moet er toe vallig niet ergens een noodrepa- ratie gedaan worden op een cru ciaal punt in het parcours? Op heel veel plaatsen wordt 60km p/u ingevoerd dus dit is toch echt te gek voor woorden. Als ik daar te hard zou rijden of mijn auto maakt teveel lawaai, zou ik bekeurd worden en dit zou ge woon kunnen? Ik hoop van har te dat er toch nog iets aan ge daan kan worden. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud Sabbinge den collectieve boetevieringen gehouden. Buijssen en Van Hecke signale ren bovendien een nieuwe vorm van boetedoening, ter vervan ging van de religieuze uitingen. Kerken houden in de vastentijd - de veertig dagen tussen as- woensdag en Pasen - inzamelin gen voor ontwikkelingsprojec ten. „Veel mensen doen daar heel bewust aan mee", weet Buijssen. „Ze willen iets van hun overvloed beschikbaar stel len." Volgens Van Hecke zien veel ka tholieken in deze periode be wust af van dure aankopen. Het geld geven ze aan ontwikke lingshulp. Maar ook dan ont trekt veel zich aan het oog van de gemeenschap. Buijssen: „Lang geleden deed iemand een briefje van vijf gul den in de collecteschaal. Toen ik het openvouwde, bleek er een briefje van honderd ingevou- wen te zijn." Het vasten zelf is natuurlijk ook een vorm van boetedoening, merkt Van Hecke op. „Het is we derom niet zichtbaar, maar ik denk dat echt een behoorlijk aantal mensen bewust minder eet en geen alcohol drinkt. Om aan den lijve te voelen wat hon ger is, of toch wat een gevoel van trek is." Het heeft ook met bewustwor ding te maken, vinden de theo loog en de deken. Buijssen: „Dat we deze planeet met elkaar de len. En dat we tekortschieten ten opzichte van elkaar." Van Hecke: „Dat je beseft: ik ben maar een mens." Met interesse het artikel 'Van dijken moet je afblijven' in de PZC van 17-4 gelezen. De heer P. Jiskoot slaat de spijker op z'n kop. Ik maak me eveneens al ja ren zorgen over de wijze waarop de zeedijken gebruikt worden voor luxueuze woningbouw (horeca niet te vergeten). Tij dens een lezing van Kees Slager over zijn boek De Ramp op 6 fe bruari jl in Porgy Bess in Ter- neuzen werd door hem als een van de oorzaken voor de dijk doorbraken genoemd de ver zwakking als gevolg van het bouwen van o.a. bunkers in en op de dijken. Doordat men na de oorlog verzuimd had deze bouwwerken te verwijderen kon de zee toeslaan op deze zwakke plekken. Op die avond heb ik mijn zorg geuit over de toenemende bebouwing van on ze zeewering. Het artikel over de heer Jiskoot inspireerde mij om deze zorg nog eens te uiten en me tevens solidair te verkla ren met het gedachtegoed van de heer Jiskoot. Er is helaas al te veel zeewering geschonden, maar het is nooit te laat om een andere weg in te slaan. He bouwproject Waterfront in% neuzen is een voorbeeld vanea aanslag op de dijk. Maarhetti met dit project kan noggek^ worden. Dit gaat niet meer®, de ondergrondse parkeergar» die Terneuzen moment^ bouwt aan de voet vaneen^ dijk. K-P- Marien Gouwestrnil ïferne® Aan de lijve heb ik ondervonden wat Martha Blom in de PZCvat 11 april n.a.v. het artikeloverdf 'nieuwe werkloosheid' (PZC 8- 4), zo treffend verwooride Werkloos geraakt vanwege op heffing van mijn functie praktijkopleider in de gezond heidszorg. Na de loongerela- teerde volgde de 70% van lij minimumloon. Ik zocht enigs- zins passende banen en sollid- teerde niet als er niets was, Op mijn 57e kreeg ik tot tweemaal toe van de uitkeringsinstantie een sanctie opgelegd van zes maanden: te weten een korting van 20% op het dagloon, ge volgd door een tweede korting van nogmaals zes maandei Waarom ik na de eerste opgeleg de sanctie toch maar niet dom weg in het wilde weg solliciteer de, had te maken met 'Kliq'.eej door de uitkeringsinstantie in gehuurd orgaan, dat d.m.v. een persoonlijk gesprek tot het al- vies komt, al dan niet actiefs solliciteren. Uit dit gespui bleek: 'Ik kom niet meerinaas- merking voor het actieve sollici tatiecircuit'. Toch werden it sancties gehandhaafd. Bij ui- vraag bleek er een miscomim- nicatie tussen uitkeringsinstan tie en Kliq. Formeel heb ikea klacht ingediend die helaasnii voor mij, maar voor de betref fende instantie goed afliep: ma was niet verplicht mij formeela te lichten omtrent het al dan nil overnemen van het advies vai Kliq. En ook zo trek je aan ltd kortste eind Laura v.d. Voord Oude Haven Ij Zieriku MIDDELBURG - Voor de vijfde keer wordt zaterdag 26 aprilhel 'Festival Peace for Maluku' ge houden. Het festival met muziek a Maori en Maluku Groove a dans van Bunga Tjengke éi plaats in de Drukkerij in Mid delburg. In zaak is ook een ten toonstelling te zien met onder meer gedichten en tekeningen: van Zeeuwse Molukkers, Deor- ganisatie wil met het festival geld inzamelen voor noodhulp- Het festival duurt van 13.30toi 17.00 uur. (Advertentie) KRANT VOOR ZEELAND naam:,j noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig raa nrtoestemming voor auto matische incasso van on postcode:staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig 1»"' plaats:nen zes maanden) j|r| noteert u mij voor eer abonnement. De eerste twee weken ontvang1 krant gratis. Daarna «w 1 betalen: |L£ per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). v::,P per jaar met automatische incasso 209,90). telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezerssec/ Antwoordnummer 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 80