pre PZC Picknick brengt wereldvrouwen bij elkaar Fietspad langs Delingsdijk nog voor bouwvak klaar Minder aanloop Haringvlietplein 15 Rondje huifkar volgens koetserij onmogelijk; Habo verwacht omzetverlies Marine ruimt op torpedo zaterdag 19 april 2003 Bereikbaarheid Jniforme regels arkeerkaart nvaliden bepleit Kookcafé Babbelen Motorrijder verongelukt Auto opengebroken Acht brommers opgevoerd Mishandeling in Middelburg Taakstraf voor mishandeling Nieuw depot voor thuiszorg Paasconcert in Tholen Feesten op z'n Surinaams in Kloetinge Muziekcentrum VBÏI Gorp Roosendaal Tweede PAASDAG Open 1 Van 12.00 - 17.00 uur i Bedrij ven tegen wegafsluiting jnwPiet Kleemans PGH-HAAMSTEDE Koetserij Het Gareel komt door je afsluiting van gedeelten van Jogezoom en Lagezoom tussen jenesse en Haamstede in de «roblemen. De 'knippen' in de ,egen belemmeren de bedrijfs voering, stelt T. Noordhoek van Je koetserij in een brief aan de gemeente Schouwen-Duive- Imden de Dienst Landelijk Ge- Door de wegaf sluitingen is vooi REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Rostbus 80 ®OABZIERIKZEE Jol: (0111)454647 Fax: (0111) 454657 'Wail: redzzee@pzc.nl Moreel Modde (chef) Kleemans fooikevan Loon H'Pankow Esme Soesman HBoogert (sport) ?NTRALE REDACTIE wstsouburgseweg 10 Rostbus 18 r!i 1 AA VLISSINGEIM eM0118) 484000 3X: (0118) 470102 ma,l: redactie@pzc.nl Vernet Jww.-Pzc.nl 'tail: web@pzc.nl het populaire 'rondje per huif kar' onmogelijk geworden vol gens Noordhoek. Noordhoek ligt al geruime tijd in de clinch met de gemeente over de knip in de Hogezoom. De knippen - gedeeltelijke af sluitingen - hebben tot doel Hoge- en Lagezoom minder aantrekkelijk te maken voor au tomobilisten. Die dienen als zij van Haamstede naar Renesse willen of vice versa gebruik te maken van de pas geopende re- creatieverdeelweg parallel aan de Hogezoom. De knippen bren gen voor Noordhoek en haar koetserij forse beperkingen met zich mee. Het Gareel biedt toe risten en recreanten verschil lende tochten per huifkar, voortgetrokken door Noorse fjordenpaarden. Noordhoek: „Wij verdienen ons brood met paard en wagen. Daar hebben we geschikte toeristisch aan trekkelijke wegen nodig. Door afsluiting van genoemde wegen wordt onze rondrit richting Re- nesse geheel onmogelijk. Dat is voor ons bedrijf onacceptabel." De gemeente Schouwen-Duive- land heeft Noordhoek in een re actie laten weten dat er naar haar idee best een alternatieve route door de polder te realise ren valt. Een rondrit tussen Haamstede en Renesse zou dan via Bouwmansweg, Kooijmans- weg, Lagezoom, Hogezoom, Pauwlientjesweg, Armhoekse- weg, Hogezoom, Kloosterweg en weer terug naar de Bouw mansweg mogelijk zijn. Noordhoek wijst dit alternatief resoluut van de hand. „Dat is gewoon een stukje parallel aan de recreatieverdeelweg rijden. Daar is voor toeristen niets aan." Noordhoek ziet zich steeds verder in het nauw gedre ven: „Er bestaan voor ons geen alternatieve wegen of paden waar wij gebruik van kunnen maken. Overal komen verkeers drempels, paaltjes en knippen en door de natuur mogen we niet rijden. De bedrijfsvoering van de enige nostalgische koetserij op Schouwen-Duiveland wordt hierdoor langzaam maar zeker onmogelijk gemaakt." Het aan de Hogezoom gevestig de groenvoorzieningsbedrijf Habo Hoveniers heeft ook al meermalen geprotesteerd tegen de knippen in Hoge- en Lage zoom. Het bedrijf aan de Hoge zoom wordt volgens directielid BSTKAPELLE - Een torpedo un ongeveer vierenhalve meter Iragte is gisteren rond het mid- Jaguur ten noordwesten van fctkapelle op de Rabsbank «schadelijk gemaakt. De duik- demonteergroep van de mij- Bijager Willemstad van de Ko ninklijke Marine heeft het pro- jectiel laten ontploffen. De torpedo was vijf dagen gele ien opgevist door een schipper lande Ouddorpse vloot. Vissers (ooien projectielen nog al eens overboord. Ze willen er zo snel mogelijk vanaf zijn. „Dietorpe- og tussen de 500 en 1000 blo. Zware bommen kunnen Dg eens de netten kapot maken", zegt Piet Sperling. Deschipper viste de torpedo on geveer veertig tot vijftig kilo- neter op ten noordwesten van festkapelle. loor een stevige klap kunnen bommen ontploffen. Het mrmoeden bestaat dat het een irpedo uit de Tweede Wereld- irlog is en van Duitse makelij Het mechanisme dat de ont- loffing veroorzaakt, is meestal ipot. Maar de springstof kan oor een klap wel spontaan sploderen. perling weet dat het een keer cht mis is gegaan met een col- ga-schipper die een bom op stel „De bom ontplofte. Ér las veel schade en veel ellen- LISSINGEN - Er moet zo snel «gelijk een einde komen aan (grote verschillen in de rege lingen voor parkeerplaatsen »or gehandicapten. Dat vin- i(n wethouder M. te Roller van i( gemeente Veere en de voor sta van de vereniging van tauwse gemeenten, P. van der laag. Nu bepaalt iedere ge- tente zelf of gehandicapten ptis mogen parkeren met een walidenparkeerkaart. wil graag meewerken aan tffldaardisatie van de regeling öit het is nu inderdaad heel Warrend", zegt wethouder ■eRoller. Sinds anderhalf jaar ijs de gemeenten zelf verant- Mrdelijk voor het beleid voor idenparkeerplaatsen. zijn grote verschillen fstaan. Soms rekenen ge iten parkeergeld op specia- isvalidenplaatsen, soms ook Kt Vlissingen en Veere vragen ld voor invalidenparkeer- atsen; in Schouwen-Duive- «d is het gratis. Wij pleiten i een uniforme regeling.", F- Paauw, voorzitter van 1 (Algemene Nederlandse "handicapten Organisatie). L'-:. i LvSÖ' V *V i u, .V) Door onder meer een picknick komen vrouwen in contact met seksegenoten uit andere culturen. foto's Marijke Folkertsma door Famke van Loon BURGHSLUIS - Op het pick nickkleed staat een internatio nale dis uitgestald. Het gezel schap dat aanschuift spreekt talen uit alle windstreken. Tsjechisch, Arabisch, Roemeens en vooral ook Ne derlands. Want daar is het We reldvrouwenproject voor opgezet. Om buitenlandse vrouwen op een simpele ma nier in contact te brengen met Nederlandse vrouwen. En an dersom. „Wederzijdse integra tie noem ik dat altijd", zegt Jessica Stein. Over de dijk waait bij vlagen een zuchtje zilte zeelucht het grasveld over. De zon schittert op de kalme Oosterschelde en stort zijn warme stralen uit over de picknick. De gasten genieten en doen zich tegoed aan de hapjes die op het kleed staan: van stokbrood en brie tot gevulde broden, een hartige taart en zoete gebakjes. Al etend en drinkend worden de bijbehorende recepten uitge wisseld: „Een beetje crème fraiche en wat mayonaise." Een simpel uitje, daar draait het volgens Stein van Sociaal Cultureel Werk De Lichtboei om. Ellenlange notities en ver gaderingen zijn niet nodig om de vrouwen van het project Wereldvrouwen een nuttige middag te bezorgen. „Het is el kaar ontmoeten en elkaar leren kennen. Dat is een kwestie van doen en hoeft niet zo groots te zijn." De picknick in Burghsluis is de afsluitende bijeenkomst van een seizoen lang activiteiten voor de buitenlandse- en asielzoe kersvrouwen. De afgelopen maanden zijn zij iedere woens- Voor vrouwen en kinderen zijn de middagen van het Wereldvrouwenproject een welkome afwisse ling in de dagelijkse sleur. dagmiddag samen met hun Nederlandse seksegenoten en de vrijwilligsters van het pro ject samengekomen. Om op ex cursie te gaan, te praten of met elkaar een gerecht te koken. Met dat koken is het hele We reldvrouwenproject van Schouwen-Duiveland ook in 1999 gestart. „We kregen sig nalen van asielzoekersvrou wen dat ze in een isolement za ten en vonden dat er weinig voor ze te doen was.De Licht boei is daarop ingesprongen. Omdat koken door de vrouwen zelf werd aangedragen als iets wat ze graag deden, werd vier jaar geleden het Kookcafé Ca- sina opgezet. Van meet af aan is integratie de opzet van de kookclub geweest. Zo kan on gedwongen de Nederlandse taal in de praktijk worden ge bracht. Voor de Nederlandse deelneemsters en vrijwillig sters is het een uitgelezen kans om in contact te komen met an dere culturen. Volgens Stein is die 'wederzijdse integratie' de mooiste kant van het project. „Vriendschappen ontstaan. En dat is echt integreren." Het Wereldvrouwenproject is vier jaar later uitgegroeid met verschillende activiteiten. Het Kookcafé wordt nu afgewis seld met de LivingRoom, voor een gezellig koffieuurtje, en de ComputerRoom Omdat hun kinderen niet altijd bij een vriendje of vriendinnetje kun nen spelen, heeft de project groep ook voor deze jonge be zoekers activiteiten opgezet. Het intercultureel dansen voor meisjes en de CreaClub zorgen ervoor dat ook zij zich kunnen vermaken. Maar Stein wil meer. De vrou wen moeten naar buiten, ook 'zichtbaar' worden voor de buitenwacht. Dit jaar is daar voor een eerste aanzet gegeven met bezoeken aan de Wereld winkel, de Soroptimistenclub Schouwen-Duiveland en het Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. Die contacten moeten volgens haar verder uitgebouwd wor den. Maar ook meer en andere activiteiten opzetten. „Ze zeg gen soms dat ze willen leren fietsen. Een fietsproject staat daarom ook op ons verlang lijstje", noemt Stein als voor beeld. Hoe het Wereldvrouwenpro ject in september verder gaat, wordt nog bekeken. Met de sluiting van de aanvullende opvang centra in Zierikzee wonen de deelneemsters straks voor het merendeel in het azc Burgh-Haamstede. Verhuizing van de activiteiten naar de Westhoek zou volgens Stein goedkoper kunnen zijn dan het inhuren van busjes om de vrou wen iedere week naar Zierik zee te halen. Voor de bezoeksters van de picknick ligt het nieuwe sei zoen van het Project Wereld vrouwen nog ver weg. Ze ge nieten vooral even van het hier en nu. Want in februari ge pland als afsluitend feestje, had niemand kunnen bevroe den dat de picknick in Burghsluis zou worden over goten met het mooiste voor jaarsweer. Ze luieren wat in de zon, geven de peuters te eten, houden de ravottende kinde ren in de gaten en babbelen over alledaagse dingen. Voor de Syrische Wansa is dat laatste het belangrijkste. „Dit is beter. Thuis zit ik binnen, ga ik nadenken." Contact met de buitenwereld valt haar nog al tijd moeilijk. Vanwege de taal en omdat iedereen in haar buurt overdag aan het werk is. Haar vijf kinderen zijn gewoon naar school. Bij de Wereld vrouwen kan ze iedere week even op verhaal komen. Winsa: „Ik ga dan naar de Living- Room. Gewoon gezellig met mensen praten. Gezellig sa men." door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Er zit schot in de plannen voor aanleg van een fietspad langs de Delings- dijk. Het karwei is inmiddels aanbesteed en het is de bedoe ling dat de voorziening nog voor de bouwvakantie van 2003 ge reed is. Het fietspad maakt deel uit van het landinrichtingspro ject Schouwen-Oost. De plannen voor het fietspad hebben heel wat voeten in de aarde gehad. Op de manier waarop de provincie het fiets pad wilde uitvoeren kwam veel kritiek, vooral door de combi natie met parkeerplaatsen voor vogelaars. Vanaf de Delingsdijk hebben passanten riant uitzicht over de nieuwe natuur in de Prunjepolder. Veel vogellief hebbers zetten de auto daar dan ook graag stil, maar zonder par- keerstroken is dat bepaald niet zonder gevaar. Parkeerstrook en fietspad lopen parallel aan elkaar en binnen de landinrichtingscommissie be stond de vrees dat veel auto's op het fietspad zouden gaan parke ren. De provincie is nu met het voorstel gekomen om tussen de parkeerplaatsen en het fietspad door middel van paaltjes een af scheiding te creëren. De aanleg van het fietspad is een kostbare aangelegenheid., De kosten ervan zijn geraamd op een slordige 910.000 euro. De helft van dat bedrag wordt door de provincie Zeeland op tafel gelegd. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en visserij (LNV) draagt 25 procent bij en de resterende 25 procent komt uit een speciale subsidie regeling. Mocht de subsidie on verhoopt niet doorgaan dan J. Hanse een stuk slechter be reikbaar, wat leidt tot omzet verlies. In een brief aan de DLG geeft Hanse aan dat Habo niet zal schromen aantoonbare om- zetschade als gevolg van ver keersmaatregelen bij de DLG zal claimen. Het bedrijf is in gesprek met de gemeente Schouwen-Duive land over een mogelijke ver plaatsing van het bedrijf, maar daar is volgens Hanse nog geen definitief uitsluitsel over. Zo lang verplaatsing nog niet zeker is blijft Habo protesteren tegen de gedeeltelijke wegafsluitin- gen. TERNEUZEN - Bij een eenzijdig verkeersongeluk op de Bui tenhaven in Terneuzen is een 51-jarige motorrijder uit die stad gisterochtend om het leven gekomen. Het ongeval ge beurde rond kwart over elf ter hoogte van de Westsluis. De motorrijder verloor door nog onduidelijke oorzaak de contro le over zijn voertuig en botste tegen een lantaarnpaal. De traumahelikopter uit Brugge was al op weg naar de plek van het ongeluk, maar keerde terug toen bleek dat het slachtoffer al ter plaatse was overleden. RENESSE - Aan de Rampweg bij Renesse is donderdag na middag een auto opengebroken. De buit bestond onder meer uit enkele tassen, een mobiele telefoon, surfartikelen een zon nebril en een walkman. ZIERIKZEE - In het centrum van Zierikzee werd donderdag tijdens koopavond een bromfietscontrole gehouden. Elf brommers werden op de rollerbank gezet, acht daarvan ble ken over een groter vermogen te beschikken dan is toege staan. De eigenaren kregen een bekeuring mee naar huis. Eén bromfietser was niet verzekerd. MIDDELBURG - Een 20-jarige Middelburger is donderdag nacht in zijn woonplaats mishandeld. De man fietste door het tunneltje bij de Koudekerkseweg toen hij door vier mannen van zijn fiets getrokken werd. Hij viel en werd geslagen en ge schopt en raakte gewond aan zijn gezicht, hand en been. Zijn belagers zijn ontkomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 41 - jarige inwoner van Roosendaal voor mishandeling van zijn vrouw veroordeeld tot 40 uur werkstraf. Het gezin woonde 30 november vorig jaar in Kruiningen toen de man na een discussie een bord eten in het gezicht van zijn echtgenote smeet. Ook zou hij met een tweede bord hebben geslagen. Het slachtoffer liep daarbij snijwondjes en zwellingen op. „Het was een ongelukje", zei hij. Volgens officier van Justitie J. Groen was het anders gegaan. „Het probleem is dat u doof bent. U wordt dan boos, omdat uw vrouw te hard roept." De officier eiste de taakstraf die de politierechter de man opleg de. Het slachtoffer had verklaard al vaker door haar man te zijn geslagen. GOES - De Oosterschelde Thuiszorg opent donderdag 24 april officieel het nieuwe hulpmiddelendepot aan de Verrijn Stuartweg in Goes. Het aantal hulpmiddelen dat de thuiszorg uitleent en de omvang van de spullen zijn zodanig toegeno men dat de grote spullen niet meer in het magazijn op het Hol- landiaplein konden blijven. De hulpmiddelen die bezorgd worden, zoals bedden en douchestoelen, staan voortaan in een magazijn aan de Verrijn Stuartweg. Ook de voorraden kleinere hulpmiddelen waarmee Ooster schelde Thuiszorg de negen uitleenposten in de regio bedient, hebben een plaats gekregen op het Goese bedrijventerrein Poel 1. dient de Dienst Landelijk Ge bied (DLG) de inspanningsver plichting op zich te nemen om het ontstane dekkingstekort te financieren. Voor het aanvullen van het pro fiel van de Delingsdijk wordt grond beschikbaar gesteld door de landinrichtingscommissie. Daarbij wordt uitgegaan van het afnemen van 52.000 kubieke meter grond uit depots aan Prunj eweg en Slikweg. Door af spraken te maken over te volgen routes hoopt de provincie bij dat grondtransport overlast voor omwonenden tot een minimum te kunnen beperken. door Inge Heuff i ZIERIKZEE - Terwijl bedrij venterrein Boerenweg voltooid1 is, lijkt de loop er voor het nabij - gelegen Haringvlietplein uit te gaan. Een gericht beleid, met budget voor bedrijventerrei nen, zou soelaas moeten bieden. De inrichting van het bedrij venterrein aan de Boerenweg is met de voltooiing van de Praxis klaar. Alleen bij het Business Isle zouden, bij voldoende be langstelling, door Thesaurie Projektontwikkeling nog enke le gebouwen worden neergezet. Met de verplaatsing van de bouwmarkt van het Haring vlietplein naar de Boerenweg, lijkt de loop er voor het Haring vlietplein een beetje uit. Onze kerheid over de nieuwe huurder of eigenaar van het grote ge bouw, heeft een ondernemer al doen besluiten te vertrekken. Grando Keukens volgt de bouwmarkt en verhuist in de zo mer van het Haringvlietplein naar de lege ruimte naast de su permarkt aan de Boerenweg. „Als blijkt dat de loop eruit gaat bij het Haringvlietplein, dan zullen we daar zeker de vinger aan de pols houden", reageert wethouder G. van de Velde-de Wilde..Alleen is er nog geen ge richt beleid voor bedrijventer reinen. Er wordt hard gewerkt, maar het gebeurt allemaal ad hoe." In de raadsvergadering van ko mende donderdag staat het so ciaal-economisch beleidsplan op de agenda. „De ontwikkeling van een gemeentelijk beleid aangaande de bedrijven heeft daarin hoge prioriteit", stelt de wethouder. „Het gaat dan voor bedrijventerreinen om acquisi tie, bepaling van doelgroepen, onderzoek van knelpunten en het vastleggen van budgetten om onder meer startende bedrij - ven of bedrij fsverplaatsingen te ondersteunen." Zolang er geen visie is voor be drijfsterreinen, heeft de ge meente weinig handvatten om bijvoorbeeld leegloop aan het Haringvlietplein tegen te gaan. De gemeente heeft inmiddels ook contacten gelegd met The saurie Projektontwikkeling om te overleggen over het deel van Business Isle dat niet ontwik keld is. „Ook daar is nu nog geen beleid voor." De asfaltering van het stuk Gre- velingenstraat naar het bedrij venterrein Boerenweg, dat in het verlengde ligt van de recon structie van het kruispunt Ha- ringvlietstraat Grevelingen- straat, moet het bedrijventer rein een beter aanzien geven. THOLEN - In de Nederlands hervormde kerk in Tholen vindt maandag een paasconcert plaats. Organist Peter Wilde man en panfluitiste Liselotte Rokyta brengen tijdens het con cert verschillende paas- en pas sieliederen ten gehore. Het con cert begint om 20.00 uur. GOES - De club van Surina- mers, Antillianen en Arubanen in Goes, Surantar, houdt in het kader van het Festival Cultureel Gekleurd, een tropische dans en feestavond in verenigingsge bouw Amicitia in Kloetinge. Onder het motto 'Feesten op z'n Surinaams', wordt Amicitia op zaterdag 26 april van 19.30 tot in de late uurtjes omgetoverd in een zinderende tropische feest zaal. Afrikaanse dans door de groep Haayo, een carnaval sam ba- en limboshow door Estrel- la's Dancantes en een optreden van V-ST-A, een Surinaamse band, bieden uitsluitend feeste- lijkecultuur. Zonder lekker eten en drinken kunnen Surinamers niet feesten, dus ook daarvoor wordt gezorgd. Advertentie JfÉè G-i-g-a-n-t-i-s-c-h-e aanbiedingen van: Piano'*. 1 IR Gitaren, Blaasinstrumenten, Keyboards, Accordeons,etc. 'PP Roosendaal, Kade 87, 0165-545824, www.vangorpmuziek.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 75