13 Gratis boekje meldt evenementen en dienstregeling bus Goese krijgt taakstraf voor slaan met krik Kgukemarket Bloesem bloeit uitbundig ZLTO wil onderzoek naar zoetwaterbekken in Schouwse duinen 2e PAASDAG PRAXIS uw feest?? DUBBELE AIR MILES toegangskaart voor camping en zwembad ^ww. keukenmarket.nl Jongeren veroorzaken nachtelijke overlast Snack Tel. 0647922769 21 april van 10.00 tot 17.00 uur Zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 zaterdag 19 april 2003 Ervaring OGENBLIK DOMBURG zoekt personeel BOUWMAN ROOSENDAAL IMOORD-A17-AFSLAG 21, T 0165-510 600 Testen Gevolgen 0118-419367 Multifunctioneel Goes feliciteert AUTOBEDRIJF TOYOTA DE JONGE (Zierikzee open van 12.00 tot 17.00 uur) België SCHOUWEN-DUIVELAND Proef met pas voor toeristen nrMarcel Modde flERIKZEE - Een aantal recre- itiebedrijven wil volgend sei nen gaan proefdraaien met de „geheten toeristenpas. Het ex periment moet de zwakke plek ten van de kaart blootleggen, „dat een definitieve introduc- je in 2005 mogelijk wordt, al dus voorzitter H. van Oost van de Samenwerkende Verenigin- genVerblijfsrecreatie (SW). jen brede werkgroep onder- »ekt de haalbaarheid van in- voering van de toeristenpas op Schouwen-Duiveland. Komend najaar moet volgens Van Oost duidelijk zijn of het initiatief technisch te doen is. Sommige bedrijven werken al met een centrale registratie en een pas jessysteem, dus zal het vooral een kwestie zijn van verder uit bouwen, verwacht hij. „Wie bij ons boekt, krijgt bij het inchec ken een persoonlijk pasje mee waarop de gezinssamenstelling valt af te lezen. Met dat pasje kunnen ze altijd de camping op komen en in de omgeving naar het zwembad gaan. Ideaal! Een g root winstpunt is, aldus de mede-eigenaar van De Oase in Renesse, de betrokkenheid van door Marcel Modde RENESSE - Vanaf 1 mei heeft Schouwen-Duiveland een gra tisboekje, waarin toeristen in een oogopslag kunnen zien wat er allemaal te doen is en wan ner de gratis bussen rijden laar het Transferium in Renes- DeSW (Samenwerkende Ver enigingen Verblijfsreéreatie) daartoe de krachten ge bundeld met de Taxicentrale sse en het vervoersbedrijf Connexxion. SW-voorzitter H. van Oost is blij met het boekje, en met de toezegging van de taxicentrale om de busroute van het transferium te verleggen tot in Scharendijke. Tot dusver terd gekeerd bij jongerencam- ping Duin en Strand aan de Brouwersdam, maar vanaf 15 mei rijden de paarse bussen loortot aan de rotonde bij mo nde Lelie. Daardoor strekt het fatis busvervoer zich tot eind door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 26-jarige vrouw uit Goes is gisteren in Middelburg voor een poging tot toebrengen van zwaar lichame lijk letsel veroordeeld tot zestig uur taakstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis- straf. Overdachte sloeg 30 november Advertentie designshop galerie Ben&Jerrys Advertentie mrmi ÈNS' CADEAU WONEN Middelburg Domburg Zoutelande Goes Rotterdam Dordrecht mum V ATACS WA partners g"P- advies - montage - financiering I 10 JAAR ZEKERHEID ATAG er Is geen betera ÖARISTON P«'9f'm een bank en de ANWB bij de voorbereidingen. „Die hebben inmiddels zoveel ervaring op dat gebied, dat voorkomt van meet af aan een hoop kinder ziekten. De pas moet vooral die nen als toegangsmiddel tot campings en bungalowparken. De computerregistratie die daaraan is verbonden, biedt de gemeente de mogelijkheid effi ciënter het aantal toeristen te tellen dat op het eiland verblijft en waarover de recreatieonder nemers belasting verschuldigd zijn. Houders van zo'n pas kun nen op tal van faciliteiten en be zienswaardigheden korting worden geboden, een aardig promotiemiddel om toeristen te bewegen voor een verblijf op Schouwen-Duiveland te kie zen. Ook kan de kaart worden gebruikt in parkeerautomaten, waarmee hij eveneens aantrek kelijk wordt voor de inwoners van de gemeente." Van Oost rekent er op dat vol gend jaar op bescheiden schaal de proef op de som kan worden genomen door vier recreatiebe drijven. „Zoiets moet je eerst goed testen in de praktijk. Ziet iedereen dat het werkt, dan cre- eer je gelijk een breed draag vlak." In 2005 kan de pas in dat geval daadwerkelijk worden geïntroduceerd. De gemeente raad moet de invoering van het systeem dan nog wel goedkeu ren. Omdat de gemeente door de centrale registratie geen of in ie der geval minder ambtenaren voor het tellen van de toeristen op pad meer hoeft te sturen, zit daarin een aanzienlijke bezui niging. De SW-voorzitter heeft er geen moeite mee dat de gemeente straks 'online' in de computers van de ondernemers kan mee kijken. „Voor mijn part plakken ze daar een automatische maan delijkse incasso aan vast, dan zijn de uitgaven voor ons ook weer een beetje meer gespreid." Hij schat dat de invoering van de toeristenpas de gemeente tien tot vijftien procent meer rendement oplevert. Dat geld kan vervolgens weer worden ge bruikt voor realisatie van extra voorzieningen en vernieuwin gen ten bate van de doelgroep. Deelname aan het systeem moet vrijwillig blijven, geeft hij aan. Zowel voor het haalbaarheids onderzoek dat nu wordt uitge voerd als de daadwerkelijke in troductie is uit een Europees fonds subsidie beschikbaar ge steld. De pas wordt al in een aantal Europese steden toege past. september uit over de gehele Schouwse kustlijn. „Een groot pluspunt", aldus Van Oost. Het nieuwe drukwerk is een verbetering van de afzonderlij ke edities die tot dusver werden verspreid. Naast een dienstre geling van het transferium wordt uitgebreid ingegaan op reeds vaststaande activiteiten en evenementen dit seizoen op Schouwen-Duiveland. Tevens wordt (ook in het Duits) verwe zen naar de onlangs geopende centrale huisartsenpost in Zie- rikzee. De uitgave is verder voorzien van een kaartje met al le strandovergangen en de be langrijkste fietsroutes. Het be vat eveneens een overzicht van de musea, inclusief de ope ningstijden en de mogelijkheid van een arrangement. Het informatieboekje is gratis verkrijgbaar bij alle VW-kan- toren en recreatiebedrijven op Schouwen-Duiveland. Ook lig gen er exemplaren bij de deelne mende detailhandel. Recreatiebedrijven doen een experiment met een toeristenpasje waarmee onder meer camping De Oase in Renesse kan worden betreden. foto Marijke Folkertsma vorig jaar op de Grote Markt in Goes met een autokrik om zich heen toen ze zich bemoeide met een opstootje tussen twee groe pen jongeren. Daarbij werd een van hen in het gezicht geraakt. Aan het slachtoffer moet ze 200 euro smartengeld betalen. Voordat ze in de aanval ging, had ze een fles cognac gedron ken. De strafpleiter, D. Olie, wees op de rol van het slacht offer die de problemen had ge zocht, maar hij wilde de rol van zijn cliënt niet bagatellise ren. Olie zag het delict als een open lijke geweldpleging, maar de politierechter meende dat de vrouw het risico had genomen door met de autokrik iemand zwaar te verwonden. Zij betuig de haar spijt en zei zich te scha men voor het incident. Momenteel ruikt het heerlijk in de Zeeuwse boomgaarden: alle bloesem staat al volop in bloei. door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Vorige week za ten de Zeeuwse fruittelers nog met nachtvorst, deze week zijn in hun boomgaarden de bomen uitbundig tot bloei gekomen. De ontwikkeling gaat enorm snel. De knoppen staan echt op sprin gen, zegt Ad Slabbekoorn, voor zitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland/Brabant. „Het gaat zo snel dat zelfs de ap pels beginnen te bloeien. Als er tweede paasdag een beetje rede lijke temperatuur is, dan staan de appelbomen ook volop in bloei", aldus Slabbekoorn. „Dat is toch wel een weekje eer der dan normaal." Hij raadt de liefhebbers van een mooi, sprankelend landschap aan met Pasen de fiets te pakken voor een tochtje langs de boomgaar den. De kringvoorzitter wijst er op dat zich dit voorjaar uitersten aandienen. Nachtvorst tot min vijf graden Celsius, gevolgd door een week met temperatu ren die naar de 25 graden reiken. „Per dag kun je het blad zien groeien. Het is gigantisch. Als je 's morgens langs de bomen loopt zie je nog niks, en 's avonds zijn er volop bloemen." Slabbekoorn maakt zich wel enige zorgen over de zeer lage luchtvochtigheid, ook weer zo'n extreem verschijnsel. „Dat ko men we maar weinig tegen en we weten niet goed welke in vloed dat heeft. Het kan mis schien gevolgen hebben voor de zettingsperiode." Van de droog te hebben de telers geen last. Wel moet ervoor gezorgd wor den dat nieuw ingeplante boompjes van water worden voorzien. Overigens vertoont de bloesem pracht zich niet opvallend veel vroeger dan in een normaal jaar stelt Ad Slabbekoorn. „Het is Advertentie www.rederii-diikhuizen.nl foto Mechteld Jansen door Piet Kleemans SEROOSKERKE - De haal baarheid van een zoetwater bekken in het duingebied in de Kop van Schouwen moet wor den onderzocht. Dat vindt de dienst Landelijk Gebied (DLG). Landbouworganisatie ZLTO juicht zoet water voor de land bouw op Schouwen-Duiveland toe, maar wil duidelijkheid over de kwaliteit en de kosten ervan. Zoet water is schaars in Zee land. In het duingebied in de Kop van Schouwen bevinden zich zoetwatervoorraden. Die worden niet helemaal gebruikt. De DLG vindt dat het tijd wordt om duidelijke keuzes te maken. Het zoete water kan gebruikt worden voor vernatting van na tuur en/of voor de landbouw. Ook kan door een zoetwater bekken extra waterberging ge creëerd worden. De recreatieon dernemers hebben enkele jaren geleden al laten weten dat als er een of meerdere zoetwaterbek kens komen deze ook een recre atieve functie moeten krijgen. De gedachten gaan daarbij uit naar een wandelpad. Om dat mogelijk te maken moet een zoetwaterbekken aange legd worden van waaruit het zoete water via pijpleidingen naar elders gedistribueerd kan worden. Met name in de kop van Schouwen hebben boeren erg veel last van zoute kwel die het grondwater brak maakt. Aan voer van zoet water zou agrari ërs veel meer mogelijkheden bieden voor onder meer duurde re teelten. Allereerst dient echter onder zocht te worden of aanleg van zoetwaterbekkens en een distri butiesysteem voor zoet water in technisch en economisch op zicht haalbaar én beheersbaar is. De voorkeur van de DLG gaat uit naar multifunctioneel gebruik van zoetwaterbekkens. Mocht dat onverhoopt niet mo gelijk zijn, dan mag een zoetwa terbekken in ieder geval niet i strijdig zijn met andere functies in de omgeving. Op Schouwen-Duiveland wordt al jaren gesteggeld over al dan niet aanvoeren van zoet wa ter ten behoeve van de land bouw. Ooit waren de plannen voor aanleg van een zoetwater leiding in een vergevorderd sta dium. Er was zelfs een forse overheidssubsidie binnenge- hengeld door toenmalig Water schap Schouwen-Duiveland. Desalniettemin vielen de kosten te hoog uit. Om deze te kunnen dekken zou het geschot fors om hoog moeten en dat prijskaartje bleek uiteindelijk het struikel blok. Het is de bedoeling dat de DLG nu eerst de meest kansrijke op ties op een rijtje zet. Op basis van de uitkomsten van dat onderzoek dient een notitie op gesteld te worden over de haal baarheid van zoetwaterbek kens in het Zoomgebied. Het is de bedoeling dat die notitie ui terlijk augustus het levenslicht ziet, waarna de gebiedscommis- sie Schouwen-West er in sep tember dit jaar een oordeel over velt. Advertentie m _m m e Weg STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS met het nieuwe bedrijfspand aan de Pearyweg op De Poel II AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 door Marcel Modde RENESSE - Een groep jeugdige toeristen heeft vrijdagnacht voor overlast gezorgd op het transferium in Renesse. De gast- ten hadden zich 's avonds met campers op het parkeerterrein! geïnstalleerd en vierden tot vroeg in de ochtend het begin van hun paasvakantie met veel drank en harde muziek. Campinghouders in de directe omgeving dienden een klacht in bij de politie, maar die zag geen kans mensen vrij temakenomin te grijpen, aldus H. van Oost van De Oase. „We willen met z'n al len heel graag seizoensverlen ging en het mooie weer heeft sommigen van ons een beetje overvallen. Maar op dit soort momenten blijkt toch dat niet alle overheidsdiensten in staat zijn daar vroeg genoeg op te kunnen inspelen." Regionaal Recronbestuurder P. van Oost heeft niet de indruk dat de krappe bezetting bij de politie ook tot problemen leidt. Hij is tevreden over het piket team van politie, recreatie en gemeente, dat de verwerking van de toeristenstroom be waakt. „Zodra blijkt dat zich op de bonnefooi gasten melden aan de poort van een camping die vol zit, wordt dat doorgegeven. Het piketteam kan daarop actie ondernemen om ze alsnog er gens onder te brengen voor de nacht." Aangezien de meeste drukte gisteren werd verwacht, draait het piket ook pas vanaf dat moment op volle toeren, geeft de Recronbestuurder aan. Advertentie Kijk voor uw dichtstbijzijnde Praxis vestiging in de Gouden Gids of op www.praxis.nl hooguit een weekje eerder." De pruimbomen zijn inmiddels al uitgebloeid. Nu staan de pere bomen en hier en daar zure en zoete kersebomen te pronken. Maar voor korte tijd, want na de pasen is de hoogbloei van de pe ren alweer achter de rug. Dan is er nog wel te genieten van de ap pelbomen. Volgens Slabbekoorn zijn de Zeeuwse fruittelers de nacht vorstperiode, mede dankzij het beregenen, goed doorgekomen. „Ik denk dat het mee gaat val len. Hier en daar is er wat scha de, een beetje afhankelijk van de luchtstroom door de perce len. Ik heb wel gehoord dat er in België behoorlijke vorstschade Ze had het al in de koelkast zien liggen, een zakje met on appetijtelijke kleine reepjes gedroogd vlees, vreemde kleur, afkomst onbekend, geen etiket. Haar vriend had het gekocht toen het zijn beurt was boodschappen te doen. Toen ze op een avond thuiskwam van een late af spraak, trof ze hem aan ter wijl hij heerlijk onderuitge zakt de laatste vleesfriemels zat weg te kauwen. „Bah, wat is dat nou?", vroeg ze hem. „Geen idee, het lag bij de slager in een mand, was in de reclame en er stond bij 'heerlijke snack', 't Is een beetje taai, maar wel lekker. Toen zij de volgende dag bij dezelfde slagerij stond, zag ze de mand. Inderdaad, op een handgeschreven stuk pa pier stond duidelijk 'heerlij ke snack'. Maar op het opge krulde stuk papier eronder viel te lezen:'voor de poes'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 73