13 Grote paasshow Nader onderzoek naar kans brede school Kamperland astouderproject ios-studenten P PAASDAG Bloesem bloeit uitbundig PBBELE AIR MILES Oproep tot brievenactie tegen zondags winkelen Snack kwaliteitshandboek moet rust en eenheid brengen in stadshart Keukemarket uw feest?? Ttoeede Paasdag geopend e www.keukenmarket.nl P april van 10.00 tot 17.00 uur zeeuwse almanak zaterdag 19 april 2003 Terrassen van 11.00 tot 17.00 Aanlichten OGENBLIK DOMBURG zoekt personeel Tel. 0647922769 www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 Goes feliciteert AUTOBEDRIJF TOYOTA DE JONGE Redenen (Zierikzee open van 12.00 tot 17.00 uur) Vorstschade BOUWMAN BEVELANDEN/THOLEN Goes pakt uitwassen centrum aan Bosboom DOES - Goes bindt de strijd aan met hinderlijke uitstallingen, itbieeuwende gevelreclames en iilijke winkelpuien in de bin- oenstad. Het gemeentebestuur heeft deze week definitief inge stemd met het Kwaliteitshand- iuek,waarmee uitwassen in het centrum kunnen worden aange pakt. [et Kwaliteitshandboek is op gesteld in het kader van het jlasterplan Binnenstad, het ambitieuze project om het hart an Goes te vernieuwen. Het kiek richt zich vooral op de in lichting en aankleding van de rinkelstraten en pleinen in het tentrum en bevat een groot aan- lalregels voor hoe het beter kan. Eind 2001 had de gemeente al een eerste versie van het Kwali teitshandboek gereed. De in- houd stemde weliswaar tevre- Jen, maar er was zorg over de naleving van de regels. Het col lege van burgemeester en wet houders wilde er zeker van zijn dat het handboek waterdicht genoeg is om overtredingen te kunnen aanpakken. „We hebben het handboek daarom helemaal juridisch- planologisch laten toetsen", zegt wethouder C. Linssen. Daarvoor is het Rotterdamse adviesbureau Schout ingescha keld. „In het recente verleden hebben we een aantal kwesties gehad die hebben geleid tot een gang naar de rechter. Hoe beter het in elkaar steekt, hoe minder kans je hebt op dergelijke proce dures." Het handboek gaat eerst de in spraak in. Vervolgens wil de ge meente ermee aan de slag, waar bij de aandacht vooral uitgaat naar uitstallingen en reclame objecten op straat en terrassen die niet aan de regels voldoen. Advertentie Rotterdam Dordrecht AYAC3 g J partners ontwerp - advies - montage - financiering 10 JAAR ZEKERHEID srgen op Zoom 1 Vlissingen j BOSCH I ATAG M jÓRETrh) 0ARIS7ON PekKlcn ROOSENDAAL NOORD-A17-AFSLAG 21, T 0165-510 600 Verder grijpt de welstandscom missie bij haar beoordeling van bouwaanvragen terug op het boek, dat wordt verwerkt in de welstandsnota waaraan de ge meente werkt. In bestaande gevallen kan de gemeente direct optreden in ge val van 'excessen'. Het gaat dan om zaken als armoedig materi aalgebruik, gebruik van felle of contrasterende kleuren, te op dringerige reclame, een te grove inbreuk op de omgeving en aan tasting van architectonische bijzonderheden. Het Kwaliteitshandboek be oogt vooral rust en eenheid te brengen in het straatbeeld in het centrum. Nu is er een grote vari atie in vormgeving, kleuren en materialen, wat een rommelige en onrustige indruk oplevert. Reclameborden, vlaggen, lui fels, zonneschermen en rollui ken ontnemen daarnaast vaak het zicht op de oorspronkelijke gevels. De gemeente wil die zichtbaarder maken en tegen gaan dat de winkelgedeelten van de panden al te zeer afwij ken van de etages. In het handboek is verder opge nomen dat het aanlichten van gebouwen 'in beginsel' niet is toegestaan. Er kan een uitzon dering worden gemaakt voor bijzondere plekken of gebou wen, op voorwaarde dat het geen afbreuk doet aan het pand en dat de monumenten- en wel standscommissie er zich in kan vinden. Het Kwaliteitshandboek en de stand van zaken rond het Mas- terplan Binnenstad worden woensdag 23 april besproken in de raadscommissie grondge bied. Deze bijeenkomst in het stadhuis begint om 19.30 uur. De gemeente Goes wil een eind maken aan zaken als schreeuwerige gevelreclames, die de rustige uitstraling van de binnenstad aantasten. foto Willem Mieras door Rob Paardekam ■KAMPERLAND - Het eerste haalbaarheidsonderzoek naar de bouw van een brede school in Kamperland heeft geen concre te uitkomst opgeleverd. Advies bureau AGS en de gemeente hebben een lijst met cruciale vragen opgesteld. Pas als die zijn beantwoord, kan worden bepaald of een brede school kan worden opgezet. Het idee voor een brede school is ontstaan toen bleek dat het ge bouw van de Prins Willem Alexanderschool niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Nieuwbouw lijkt de beste optie. Omdat ook het dorpshuis en de gymzaal aan verbetering of ver vanging toe zijn, ligt een combi natie voor de hand. De zogehe ten brede school zou verder kunnen worden uitgebreid met een kinderdagverblijf, na schoolse opvang, een jeugdsoos, de huisartsenpraktijk of het consultatiebureau. Adviesbu reau AGS acht zelfs de aanslui ting van commerciële deelne mers als de supermarkt, een kapper of een frituurzaak niet ondenkbaar. Het bureau heeft de afgelopen maanden onderzoek gedaan naar vier locaties: het CZAV- terrein op de kop van de haven, de kavel van garage Van Halst, de Korte Nieuwstraat en bedrij venterrein Het RipAGS ziet het CZAV-terrein als de beste loca tie, maar tot een aanbeveling is het niet gekomen. Het bureau wil eerst nog een dertigtal vra gen beantwoord zien. Zo is nog onduidelijk of er sub- Advertentie designshop galerie Ben&Jerrys sidie kan worden verkregen en of er bedrijven zijn die het pro ject mee willen financieren. AGS wil ook weten welk risico de gemeente wil dragen. Be langrijk om te weten is ook hoe het beheer van de brede school eruit gaat zien en wat de bezet tingsgraad van de gymzaal wordt. Verder vraagt AGS zich af of de deelnemers hun deel van het gebouw kopen of huren. AGS heeft aangeboden verder onderzoek te doen. Het college gaat daarmee akkoord en wil er ruim 11.000 euro voor uittrek ken. De gemeenteraad behan delt het onderwerp in de verga dering van donderdag 24 april. Deze begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Wissenkerke. Advertentie Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS met het nieuwe bedrijfspand aan de Pearyweg op De Poel II AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 0113 249617 oorMieke van der Jagt I0ES - Nog maar een paar Banden en dan begint het jtuwe schooljaar. In Goes ver fijnt dan weer een grote la- fag jonge studenten op de ka- ïermarkt, die toch erg schraal l Annemarie Rijvers, docente ij Cios-opleiding voor sport en wveging, is daarom een gast- «derproject begonnen. izoekt gastouders die studen- a van zestien, zeventien jaar Hen huisvesten en in meer of tadere mate begeleiden. Cios trekt veel leerlingen ®ibuiten Zeeland naar Goes, it heeft volgens Annemarie jvers verschillende oorzaken, let Cios heeft een goede naam «vervolgopleiding na het vm- •en de meeste Cios-opleidin- ifeebben wel een soort speci- leit. In Heerenveen hebben ze voorbeeld een heel goede Batsafdeling en in Sittard hen veel leerlingen intern. Wij Goes kunnen trots zijn op ons "lingenbegeleidingssysteem, bt kiezen ouders graag voor. ®het feit dat wij vanuit een feebjke achtergrond wer- •H- doet veel ouders voor Goes Eenderde van onze leer- komt uit Zeeland, een- uit de regio's Breda en ««dam en de rest uit overig feland: van ver weg dus. Die Meren zitten óf uren per dag fereinóf ze zijn aangewezen We Goese kamermarkt. fens Rijvers kun je de situa- Goes het best vergelijken met die in Amsterdam. Door de schaarste zijn de kamers duur en lang niet altijd geweldig. „Bovendien zijn onze leerlingen erg jong, sommigen zijn nog maar vijftien op hun eerste schooldag. We krijgen dus altijd vragen over gastouders." Het Cios heeft te weinig gastge zinnen. „We willen gastouders werven en begeleiden. Regels voor tarieven en ruimten gaan we niet opstellen: iedere leerling en ieder gezin is anders." Op de huidige lijst staan mensen die om verschillende redenen een jongere in huis nemen. „Er zijn oudere, alleenstaande vrouwen die het gezellig vinden, mensen die zelf kinderen in die leeftijd hebben, maar ook men sen die veel weg zijn en het wel prettig vinden dat er op het huis wordt gepast. In het ene geval eten de studenten mee en in het andere koken ze zelf hun potje. Sommige leerlingen slapen maar vier nachten in Goes en anderen blijven gerust een paar weekeinden over. Met dat soort afspraken gaan we ons niet be moeien. Wel gaan we de leerlin gen die in gastoudergezinnen zitten, begeleiden en ook met gastouders willen we regelma tig contact." Rijvers vindt één voorwaarde het belangrijkst: je moet wel plezier hebben in jon geren; wat sportieve belangstel ling is ook meegenomen. Gezinnen die belangstelling hebben kunnen contact opne men via 0113-558203 Advertentie •oor uw dichtstbijzijnde ra*is vestiging in de Go"den Gids of op www.praxis.nl Momenteel ruikt het heerlijk in de Zeeuwse boomgaarden: alle bloesem staat al volop in bloei. foto Mechteld Jansen door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Vorige week zaten de Zeeuwse fruittelers nog met nachtvorst, deze week zijn in hun boomgaarden de bo men uitbundig tot bloei gekomen. De ont wikkeling gaat enorm snel. De knoppen staan echt op springen, zegt Ad Slabbe- koorn, voorzitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland/ Brabant. „Het gaat zo snel dat zelfs de appels be ginnen te bloeien. Als er tweede paasdag een beetje redelijke temperatuur is, staan de appelbomen ook volop in bloei", aldus Slabbekoorn. „Dat is toch wel een weekje eerder dan normaal." Hij raadt de liefheb bers van een mooi, sprankelend land schap aan met Pasen de fiets te pakken voor een tochtje langs de boomgaarden. De kringvoorzitter wijst er op dat zich dit voorjaar uitersten aandienen. Nachtvorst tot min vijf graden Celsius, gevolgd door een week met temperaturen die naar de 2 5 graden reiken. „Per dag kun je het blad zien groeien. Het is gigantisch. Als je 's morgens langs de bomen loopt zie je nog niks en 's avonds zijn er volop bloemen." Slabbekoorn maakt zich wel enige zorgen over de zeer lage luchtvochtigheid, ook weer zo'n extreem verschijnsel. „Dat ko men we maar weinig tegen en we weten niet goed welke invloed dat heeft. Het kan misschien gevolgen hebben voor de zet tingsperiode." Van de droogte hebben de telers geen last. Wel moet ervoor worden gezorgd dat nieuw ingeplante boompjes van water worden voorzien. Overigens vertoont de bloesempracht zich niet opvallend veel vroeger dan in een normaal jaar, stelt Slabbekoorn. „Het is hooguit een weekje eerder." De pruimen bomen zijn inmiddels al uitgebloeid. Nu staan de perenbomen en hier en daar zure en zoete kersenbomen te pronken. Maar voor korte tijd, want na Pasen is de hoog- bloei van de peren alweer achter de rug. Dan is er nog wel te genieten van de appel bomen. Volgens Slabbekoorn zijn de Zeeuwse fruittelers de nachtvorstperiode, mede dankzij het beregenen, goed doorgeko men. „Ik denk dat het mee gaat vallen. Hier en daar is er wat schade, een beetje afhankelijk van de luchtstroom door de percelen. Ik heb wel gehoord dat er in Bel gië behoorlijke vorstschade is." door Mieke van der Jagt WEMELDINGE - Zijn de SGP en de ChristenUnie plotselingi voorstanders van het referen dum? In de gemeente Kapelle begint het daarop te lijken. De reformatorische fracties heb ben de inwoners van Wemeldin- ge opgeroepen brieven te schrij ven tegen de openstelling van winkels in Wemeldinge gedu rende twaalf zondagen per jaar. De fracties zijn daar mordicus tegen. Het voorstel voor de openstel ling op twaalf nader af te spre ken zondagen komt aan de orde in de gemeenteraadsvergade ring van dinsdag 6 mei. De re formatorische fracties zien de bui van de democratische be sluitvorming al hangen. De raadsverkiezingen van vorig jaar hebben namelijk de niet- confessionele partijen - WD, PvdA en Gemeentebelang - aan de kleinst mogelijke meerder heid geholpen. CDA, SGP en ChristenUnie vormen samen een minderheid van zes raadsle den, de rest komt samen op ze ven zetels. De CDA-fractie, van wie ook een tegenstem wordt verwacht, heeft de advertentie in het ge meentelijke informatieblad De Scheldepost niet mede-onder tekend. Met de schrijfactie wil len de reformatorische fracties leden van niet-confessionele fracties over de streep halen. SGP en ChristenUnie betwijfe len of de inwoners van Wemel dinge werkelijk geen bezwaar hebben tegen de openstelling, zoals in het voorstel wordt be weerd. Door schriftelijke reac ties per brief of per e-mail te vragen, willen ze daar achter komen, op het gevaar af dat ook voorstanders van de openstelling de raad met brie ven en mailtjes zullen besto ken. De fracties zijn vooral bang dat Wemeldinge op twaalf zonda gen per jaar het koopcentrum voor de Bevelanden wordt, een status die een deel van de We- meldingse middenstand, die de openstelling heeft aange vraagd, juist ambieert. Advertentie CADEAU WONEN Middelburg Domburg Zoutelande Goes Ze had het al in de koelkast zien liggen, een zakj° met on appetijtelijke kleine reepjes gedroogd vlees, vreemde kleur, afkomst onbekend, geen etiket. Haar vriend had het gekocht toen het zijn beurt was boodschappen te doen. Toen ze op een avond thuiskwam van een late af spraak, trof ze hem aan ter wijl hij heerlijk onderuitge zakt de laatste vleesfriemels zat weg te kauwen. „Bah, wat is dat nou?", vroeg ze hem. „Geen idee, het lag bij de slager in een mand, was in de reclame en er stond bij 'heerlijke snack', 't Is een beetje taai, maar wel lekker. Toen zij de volgende dag bij dezelfde slagerij stond, zag ze de mand. Inderdaad, op een handgeschreven stuk pa pier stond duidelijk 'heerlij ke snack'. Maar op het opge krulde stuk papier eronder viel te lezen: 'voor de poes'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 67