iet komt wel goed hoor, jongetje Leolux in de aanbieding! pot 2 halen: 1 betalen Gevallen militair mag niet weg uit Frankrijk Nederland protesteert tegen Thaise doodstraf voor Rotterdammers Bed Aanleg HSL osta Bra va lertraagd Rozen voor beschadigde begraafplaats bodems matrassen: jSÉtate^ Gebrekkige Griekse organisatie doet vrezen voor Olympische Spelen zaterdag 19 april 2003 iritse veerboot lotst op muur: 18 gewonden reselijk Kerncentrale in Duitsland ligt stil wegens defect Op zaterdag 19 april van 9.30 tot 18.00 uur en 2e paasdag van 11.00 tot 18.00 uur: Omdat wij ruimte moeten maken voor de nieuwe Leolux-collectie, kunt u enorm profiteren van een eenmalige stuntverkoop van onze grote collectie. AXEL Aanhoudingsbevel tegen Markovic Wrak Goya in Oostzee gevonden Beving schrikt Turkse westkust op Rusland pakt spionnen op Grote wapenvondst in Afghanistan China gaat sars-slachtoffers anders tellen 2e Paasdag Open van 10 tot 17 uur! J redactie buitenland lONDEN - De familie van een Britse militair die in de Eerste Wereldoorlog is gesneuveld in frankrijk, mag zijn stoffelijke sten niet laten opgraven en taar Groot-Brittannië over la ten brengen. Dat heeft de Britse commissie die zorg draagt voor je 00rlogskerkhoven bepaald, meldde The Daily Telegraph gisteren. De commissie vreest dat het ein de zoek is als zij gehoor geeft aan het verzoek van de nabe staanden van korporaal Wil liam Fernley, die twee weken voor de wapenstilstand van no vember 1918 sneuvelde. Dui zenden vergelijkbare verzoeken zouden mogelijk volgen, aldus een woordvoerder van de com missie. De reden voor de nabestaanden van Fernley om zijn lichaam naar Groot-Brittannië te willen halen, was de graffiti die tegen standers van de oorlog tegen Irak op een oorlogsmonument in Ftaples kalkten. Vandalen lieten onder meer de boodschap: 'Graaf uw rotzooi op, zij ver vuilt onze grond', achter. De commissie meent dat het op graven van gesneuvelde militai ren in strijd is met 'het principe van gelijkheid' dat de organisa tie in haar statuut heeft opgeno men. Na de Eerste Wereldoorlog werd besloten alle militairen naast hun strijdmakkers te be graven en te eren met eenzelfde grafsteen. Zo wilde de commis sie voorkomen dat rijke families hun gesneuvelde zouden eren met monumenten of hun stoffe lijke resten naar huis zouden halen. ANP BARCELONA - Op vakantie i met de hogesnelheidstrein HSL) naar de Costa Brava zal liefeerder kunnen dan in 2009. Lferro, de Frans-Spaanse Merneming die de dubbele moortunnel onder de Pyrene- zou aanleggen, heeft afge- kt, waardoor de plannen ja- n» vertraging oplopen. Het wsortium heeft onvoldoende iïrtrouwen in de financiële ga- janties van de regeringen van frankrijk en Spanje. )e ruim acht kilometer lange poortunnel tussen Figueres en 'erpignan moet de Franse TGV sppelen aan de Spaanse AVE, oals de HSL in beide landen lordt genoemd. De verbinding, aaraan een prijskaartje van aim 700 miljoen euro hangt, «aanvankelijk in 2005 klaar ijn. )e Spanjaarden wijten de ver lagingen voornamelijk aan de nwil van de Franse regering, lie liet een maand geleden al leten de tunnel onder de Pyre- leeênniet als hoogste prioriteit [beschouwen. 'olgens regionale politici aan t Spaanse kant van het berg- ussief is Frankrijk er zelfs be- wtop uit om de HSL te vertra- en. Een goede treinverbinding iet Spanje zou de concurren- epositie van het Franse be- rijfsleven verzwakken. De ranse uitspraken hebben er erioedelijk toe geleid dat Eu- lierro de opdracht heeft terug- Klachten over chaos EU-top door Hetty van Rooij BRUSSEL - Griekenland, waar volgend jaar de Olympische Spelen plaatsvinden, maakt een puinhoop van zijn EU-voorzit- terschap. De internationale belangenvereniging van Brus selse journalisten API heeft in Athene formeel protest aange tekend tegen de chaotische or ganisatie en het gebrek aan in formatie. Voor journalisten is het vrijwel onmogelijk hun werk te doen. „Het gebeurt al voor de zoveel ste keer dit halfjaar, maar het heeft totaal geen effect", zucht het Nederlandse API- bestuurs lid Jan Werts. Ook het Internationaal Olym pisch Comité (IOC) begint zich steeds meer zorgen te maken over de manier waarop de Grie ken hun EU-voorzitterschap aanpakken. Binnen het IOC leeft al langer de vrees dat de Grieken niet op tijd klaar zullen zijn met hun organisatie en de voorzieningen voor journalis ten en supporters tijdens de Olympische Spelen in Athene. Het zes maanden durende Griekse voorzitterschap van de Europese Unie, dat nog duurt tot 1 juli, biedt geen enkele ge ruststelling. Keer op keer be sluiten de Grieken om op het allerlaatste moment bijeen komsten van EU-ministers af te gelasten of te verplaatsen naar de andere kant van het land. Daarover wordt nauwelijks of geen informatie verstrekt. In de hoofdsteden van de andere EU- landen groeit de irritatie. Hon derdenjournalisten worden tel kens geconfronteerd met het feit dat ze verkeerde hotels of ver keerde vluchten hebben ge boekt, waarvoor ze vaak al heb ben betaald. Een vergadering van de minis ters van Justitie werd vorige maand twee keer verplaatst en tussendoor nog een keer afge last. Uiteindelijk vond de bij eenkomst plaats in een dorp waar voor journalisten geen ho telkamers beschikbaar waren. De vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken, op 2 en 3 mei, blijkt plotseling ver plaatst van Olympia naar een piepklein eilandje op achthon derd meter voor de Turkse kust waar geen vliegtuig landt en waar maar één hotel is geves tigd. Waar over twee maanden de Eu ropese top van regeringsleiders wordt gehouden, is niet duide lijk. Formeel moet dat nog steeds in Tessaloniki gebeuren, hoewel de organisatoren al maanden weten dat de universi teitsgebouwen niet beschikbaar zijn. De tweeduizend journalis ten die er achter proberen te ko men waar de top wél is omdat ze een hotelbed en een vliegtuig- stoel willen boeken, krijgen te horen dat alles in orde komt. Informatie wordt echter niet verstrekt; Griekse ambtenaren wijzen voortdurend naar hun internetpagina, maar daar is over veranderde vergaderdata nooit iets te vinden. GPD ttunnel wordt voor een deel iet particulier kapitaal ge luwd. Dat geld moet worden mgverdiend door de treinen ie er doorheen rijden tol te la- in betalen. Dat zou de eerste iltrein in de geschiedenis wor- GPD ÖNDEN - In de haven van Do- in het zuidoosten van «it-Brittannië, zijn gisteren opvarenden van een veerboot wond geraakt toen het vaar- i een muur botste. it heeft exploitant P&O Fer- Svan de veerdienst laten we ll Het schip was afkomstig uit Woord-Franse havenstad Ca- is.AiVP TEREZIN - Diana Simon (1) en Ingold Stahl planten rozen op de graven van de na tionale begraafplaats in het Tsjechische Terezin, het voormalige nazi-concentra tiekamp Theresienstadt. Zo'n dertig Duitse vrijwilligers zullen de komende tijd drieduizend rozen planten op de begraafplaats, die ernstig werd beschadigd tij dens verwoestende overstromingen in augustus vorig jaar. Er is circa achtduizend euro ingezameld voor het rozenproject. foto Libor Zavoral/AP wr Mark van Assen JGDAD - Bagdad likt zijn •den. De stad is zwaar geha- ®den de mensen ook. Na de «leringen hebben de zie- enhuizen nu vooral te kampen Kt een gebrek aan stroom en titer. En zonder elektriciteit operaties. Ma houdt haar zoontje voor lig vast. Ali is vijf en heeft Zijn gezicht is geel. van de J'Ulll en vanonder het grote erband dat zijn hoofd en ogen ij §?iPelf een straaltje '«.Hij is getroffen door gra- ntsplinters. Bij een Ameri- 'Use aanval werd hun huis pakt door een raket, j en Ali zijn al vier dagen kinderafdeling van het «huis van de Saddam Uni citeit. Niemand kan ze hel- want door stroomgebrek er geen MRI-scan worden aakt om te kijken waar de "itersprecies zitten. Dus kan k niet geopereerd worden. *%ad Zair: „We kunnen °?k niet naar een ander s krengen, want ze «overal hetzelfde pro- t j we kunnen doen is and n 20 schoon mogelijk L®enProberen de pijn een ff weg te nemen. Maar uit- e']kis dat natuurlijk niet Romen en gaan in het .onfH s' maar Linda (30), .zuster op de kraamafde- t niets te doen. Alle 51 «njn leeg. „Er zijn geen Ze kunnen niet naar ten, omdat er geen ben- si 'V00rhun auto's. En som- Ie J'ill00kgewoon bang dat ^«J^veg overvallen wor- Joens de oorlog werd er gewoon gewerkt. „Het was vre selijk. Er waren zo heel veel vrouwen met bloedingen en miskramen. En er werden voortdurend zwaargewonden en doden binnengebracht. Maar we konden ten minste iets doen." Ook Haqqi Razouki wordt met de dag bezorgder. Hij is mana ger van het Al Noor ziekenhuis in de arme wijk Al Shuala. „We kunnen ons werk tot op zekere hoogte nog steeds doen. Maar het wordt wel steeds moeilijker. Er is geen stromend water, geen elektriciteit en geen zuurstof. En dat is al twee weken zo. Er zijn hier Amerikanen geweest, en mensen van hulporganisa ties, die ons van alles beloofden, maar dat bleken loze woorden. We hebben wel een generator, maar die kunnen we maar twee uur achter elkaar gebruiken. Dan weer een paar uur niet. In die tijd kunnen we dus niet ope reren. En als we wel kunnen opereren, dan kost dat weer zo veel stroom dat we andere din gen niet kunnen doen. Op dit moment zijn er maar één of twee operaties per dag, terwijl we er normaal twintig doen. En som mige patiënten hebben iedere dag een operatie nodig. Anders redden ze het niet." Water, stroom en zuurstof: het zijn de simpele dingen die het ziekenhuis ontbeert, zegt Ra zouki mismoedig. „Daarom is het zo zuur. Medicijnen en appa ratuur hebben we genoeg, en deskundig personeel ook. Het is zelfs zo dat er te veel medicijnen zijn. De laatste dagen hebben plunderaars van apotheken spullen teruggebracht. Ze schaamden zich bi j nader inzien dood. Wij zijn niet geplunderd. Al het personeel is gebleven en heeft ervoor gezorgd dat nie mand zijn slag kon slaan." Er worden elke dag nog zo'n twintig mensen binnengebracht die gewond zijn geraakt door mijnen, bommen, schietpartijen of ander geweld. In een donker zaaltje, weggestopt onder een deken, ligt Osama Kamis (33). Hij stond twee dagen geleden bij een munitieopslagplaats toen die ontplofte. Zijn gezicht is bij na zwart, en volgens de dokter heeft hij 37 bomscherven in zijn lichaam. In het bed ernaast ligt Faisal Darwa (40). Hij heeft geen linkervoet meer, alleen een bloederig stompj e net onder zij n knie. Naast hem klinkt het ge kreun van Adil Lilou. Zijn rug zit vol splinters van een bom die ontplofte toen zijn zoontje het ding vond in de tuin. Het kind ligt zelf zwaargewond in een an der ziekenhuis. In de gang loopt een ventje van een jaar of vijf met ontbloot on derlichaam aan de hand van zijn moeder. Zijn beentjes zitten vol wonden. Om zijn linkerpols hangt een met bloed doordrenkt verband. Zijn moeder kijkt naar hem en probeert haar tranen weg te slikken, maar dat lukt niet. „Het komt wel goed hoor, jongetje", zegt ze telkens. „Het komt wel goed." GPD FRANKFURT - Een kerncen trale in Biblis ten zuidwesten van Frankfurt is gisteren stilge legd na de ontdekking van een defect in een koelsysteem. Het ministerie van Milieu maakte dat bekend. Inspecteurs vonden een te klei ne luchtopening bij een nood- koelpomp, wat gevaarlijk is als de reactor oververhit raakt. On duidelijk is of de luchtopening sinds de bouw van de reactor in 1974 te klein is, of dat het defect later is ontstaan. Pas als de oor zaak van het probleem is vast gesteld zal de reactor weer wor den opgestart. Duitsland heeft negentien kern centrales. In 2001 is besloten ze binnen twintig jaar uit bedrijf te nemen. AP Advertentie MODELLEN: ANTHONIA NOBLE CARABITA BORGIA ECHNATON CALUMET E-DORADO CARABAS FIABO HELICAL HON KALE1DOS KILENGE LAPITA MAHARADJA MEROPIDA PALLONE TABLET TRIAS VOLARE WIBBER Tevens diverse opruimingsmodellen van o.a. Rolf Benz, Jori, Gelderland, Montis en Label Pot Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. SieMalic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axei.ni BELGRADO - In Servië-Montenegro is een opsporingsbevel uitgevaardigd tegen Mira Markovicde vrouw van de van oor logsmisdaden verdachte voormalige Joegoslavische presi dent Slobodan Milosevic. Dat meldden kranten in Belgrado gisteren. Zij is ondanks oproepen van een rechtbank in de hoofdstad Belgrado niet voor de rechter verschenen. Markovic was tot de val van Milosevic in de herfst van 2000 voorzitter van de invloedrijke neocommunistische JUL-par- tij. Zij moet terechtstaan wegens machtsmisbruik. Zo zou ze inl999haar positie hebben misbruikt om een woning te rege len voor het kindermeisje van haar kleinkind. Mira Markovic heeft Belgrado bijna twee maanden geleden verlaten en ver blijft vermoedelijk in de Russische hoofdstad Moskou. DPA LEIPZIG - Precies 58 jaar nadat tegen het einde van de Twee de Wereldoorlog ongeveer zevenduizend mensen om het leven kwamen na het torpederen van een boot vol vluchtelingen, hebben duikers het wrak gevonden van deze boot, de Goya. Dat heeft de leider van het onderzoeksteam dat naar het wrak gezocht heeft, Ulrich Restemeyer, gisteren bekendgemaakt. De ramp met de Goya is een van de grootste scheepvaartonge lukken in de geschiedenisTer vergelij king: bij de ramp met de Titanic kwamen inl9121400 mensen om het leven. Slechts 175 van de ruim zevenduizend opvarenden van de Goya konden worden gered nadat een Russische duikboot voor de kust bij Gdansk op 16 april 1945 het schip had getor pedeerd, in de veronderstelling dat het om een Duits troepen transport ging. AP IZMIR - Het kustgebied rond de Turkse stad Izmir is in de nacht van donderdag op vrijdag opnieuw opgeschrikt door een aardbeving. Er zou niemand gewond zijn geraakt. De be ving had een kracht van 4,8 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de aarschok lag bij de plaats Urla. Acht dagen geleden had in het gebied ook een beving plaats waar door negentig mensen gewond raakten en gebouwen werden beschadigd. Grote delen van Turkije worden regelmatig ge troffen door aardbevingen. DPA VLADIVOSTOK - De Russische veiligheidsdienst FSB heeft in de regio Primorje in het Verre Oosten twee mannen wegens spionage aangehouden. Dat maakte de lokale afdeling van FSB gisteren bekend. Nadere gegevens zijn niet naar buiten gebracht. Eerder deze maand meldde FSB-chef Patroesjev al dat in Pri- morye een aantal spionagezaken werd onderzocht. Volgens hem 'toont dit aan dat buitenlandse inlichtingendiensten nu actiever op zoek zijn naar Ruslands geheime informatie'AFP B AGRAM - Roemeense militairen van de interventiemacht in Afghanistan hebben de grootste wapenvondst tot nu toe ge daan in het land. De militairen troffen duizenden raketten en meer dan een miljoen kogels in drie bergplaatsen en twee grotten aan bij Qalat in de zuidelijke provincie Zabul. De Verenigde Staten geven leiding aan een internationale co alitie van in totaal tienduizend militairen die jacht maken op restanten van het Al Qaeda-terreurnetwerk van Bin Laden en de oud-machthebbers in Afghanistan, de Taliban. AFP van onze redactie buitenland BANGKOK - Twee Nederland se mannen zijn in Thailand ter dood veroordeeld omdat ze zich schuldig zouden hebben ge maakt aan drugsdelicten. Dat heeft het ministerie van Buiten landse Zaken gisteren bekend gemaakt. Het ministerie heeft protest tegen het vonnis aange tekend. Een advocaat van het duo dient bij de Thaise justitie een cassatieverzoek in. Het gaat om E. Tang en A. Yang, twee Rotterdammers van Chi nese komaf. De twee werden op 3 april door de rechter ter dood veroordeeld. Buitenlandse Za ken heeft, daags na de uit spraak, de Thaise ambassadeur ontboden om protest tegen het vonnis aan te tekenen. „Neder land is, ongeacht of de twee nu wel of niet schuldig zijn, tegen doodstraffen", aldus een woordvoerster van Buitenland se Zaken. Thailand heeft nog niet op het protest gereageerd. Het ministerie bekostigt een ad vocaat voor de Nederlanders. Het gaat om een raadsman die veel ervaring heeft met het ver dedigen van terdoodveroor- deelden. De advocaat dient een verzoek voor cassatie in en heeft gevraagd of de enkelketens, waaraan de mannen zijn vast geklonken, af mogen. Het ministerie houdt er reke ning mee dat de mannen, in afwachting van het cassatiever zoek, lang in onzekerheid blij ven. „Over het algemeen duurt het ongeveer tweeënhalf jaar voor er uitsluitsel is over een verzoek", aldus de woordvoer ster. Het ministerie tekende eerder dit jaar al protest aan bij Thai land in verband met de Neder lander Machiel Kuijt die al ge ruime tijd in dit land gevangen 1 zit. Kuijt werd zes jaar geleden (in Thailand opgepakt wegens verdenking van drugshandel. In maart 2002 sprak de rechtbank in Bangkok hem vrij, maar de Nederlander bleef vastzitten in afwachting van het hoger be roep dat het Thais Openbaar Ministerie aantekende. ANP PEKING - Het officiële aantal sars-slachtoffers in de Chinese hoofdstad Peking zal aanzien lijk stijgen, nu China andere cri teria hanteert om de ziekte bij patiënten vast te stellen. Dit zei de Wereldgezondheidsorgani satie WHO gisteren. Een patiënt met symptomen van de longziekte telde eerder niet mee als hij niet had gereisd naar een erkend gebied waar sars heerst of geen direct contact had gehad met een officieel erkende sars-patiënt, aldus de WHO. Pe king wordt nu ook gerekend tot de gebieden waar sars heerst. Veel slachtoffers worden nu als nog meegeteld. De Chinese overheid meldde gisteren geen overleden slacht offers in het land, maar wel 25 nieuwe sars-gevallen. In Hong Kong zijn vier mensen overleden aan de longziekte, het totaal aantal doden is nu 69. Meer dan 1300 mensen raakten besmet met het virus; de rege ring meldde gisteren dertig nieuwe gevallen. Het vliegveld van Hong Kong gelastte bijna 40 procent van de vluchten af wegens het virus. Het luchtverkeer is in de regio is aanzienlijk verminderd sinds het begin van april. RTR/AFP Advertentie Voor de dichtstbijzijnde vestiging zie de Beter Bed huis-aan-huis folder, de Telefoongids, Gouden Gids (zie bedden), óf kijk op www.beterbed.nl 'Alle filialen 2e Paasdag geopend, behalve Beter Bed Harderwijk!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5