Kamperen als een vorst Biologisch Museum is actief in de paasweek Poppenspelen Nieuwmarkt Motoren Bloesem Tijgers Heuvelrug Bomen Canal Bus arke aan hoofd zaterdag 19 april 2003 W23 FREEDOM PARADISE leef groot-leef vrij J Chinese schimmen komen tot leven Waar vind een museum waar je met 'poppenen schimmen' wordt terugge voerd naar de 18e eeuw ter wijl je met de digitale tech nieken van de 2 le eeuw een kijkje in de toekomst kunt nemen? Aan de Kerkweg 38 in Vorchten, op zo'n 800 me ter van de veerpont Wijhe - Heerde. Deze statige boeren woning uit 1914 is van kelder tot zolder gevuld met nostal gische poppenzaken. Daar werkt vermaard pop penspeler Otto van der Mieden (57) sinds 1984 aan een uitzonderlijk, steeds verande rend, Poppenspe(e)lmuseum dat zijn weerga in Nederland niet kent. In elk van de tien ruimtes is, een thematische ex positie ingericht, met veel ou derwets én modern 'zelf-doen'. In de kelder van het Poppen- spe(el)museum is nu een bijzon dere expositie te zien met als ti tel Chinese Schimmen (Ombres Chinoises). In een tijd waarin een modern verschijnsel als fo to, film of televisie nog niet in de stoutste dromen opdoemden, in een tijd ook waarin niemand nog ooit had gehoord van illu sionisten als Klok, Kazan of Copperfield, in die tijd ontston den al wel de mysterieuze schimmenspelen en de subtiele handschaduwbeelden. Het was het ontspannende winter- avondvermaak van onze negen- tiende-eeuwse voorouders. Al in de 17e eeuw namen Euro pese handelsreizigers het idee mee van hun reizen naar China: knip silhouetten, prentenfigu- ren uit en 'speel ermee' tussen een lichtbron en een laken en zie zo de meest wonderlijke tafere len ontstaan. Verzin er een ver haal bij, vertoon het aan het volk en je biedt het hooggeëerd publiek mysterieus vermaak dat zijn tijd ver vooruit is. Dui zenden beeldverhalen zijn op deze manier ontstaan. Een van de bekendste beeldver- halen-vertellers was de Frans- Otto van der Mieden in de kelder van zijn poppenspeelmuseum. foto Marianna Stevens man Dominique Séraphin Francois die in 1784 - 200 jaar vóór Otto van der Mieden - in Parijs een eigen theater opende waar hij met behulp van talrijke prenten, een lichtbron (toen nog een kaars of een olielamp) en een laken (wit doek) zijn Om- bres Chinoises vertoonde. Séraphin werd met één spel erg beroemd, tot ver buiten zijn ge boorteland Frankrijk. Dat was Le pont cassé (De gebroken brug). Het liedje dat daarbij ge zongen werd, kennen wij Ne derlanders allemaal als Alle eendjes zwemmen in het water. De uitgeknipte beelden en de schaduwen schiepen een papie ren werkelijkheid, de fantasie van de verteller én die van de be zoekers deden de rest. Als u geluk hebt, speelt Otto van der Mieden de komende maan den in de kelder van zijn pop- penspe(e)lmuseum u zelf een schimmenspel voor. Maar waar om probeert u het niet zelf? Nico Hoffer Het Poppenspe(e)lmuseum van Otto van der Mieden in Vorchten trekt elk jaar zo'n 7000 tot 8000 be zoekers. Het is het enige museum in zijn soort dat Nederland kent. Het museum herbergt in zijn tien kleine toonzalen niet alleen een grote poppencollectie, maar ook veel achtergrondinformatie over het (volks)poppenspel. De internationale bibliotheek telt zo'n 5000 titels, die allemaal te maken hebben met het poppentheater en 'aanverwante kunsten.' Het museum is geopend op woensdag, zaterdag en zondag van 12-17 uur. Reserveren aanbevolen. Voor groepsbezoek kan van de openingsdagen en -tijden worden afgeweken. Poppenspe(e)lmuseuin, Kerkweg 38 in Vorchten (gemeente Heerde), tel. 0578-56.02.39, www.poppenspelmuseum.nl, e-mail:inf o@poppenspelmuseum.nl. Een vorstelijk onthaal in Twente en het Duitse grens gebied. Dat wacht de kampeer der die gebruik maak van het arrangement Grenzeloos in het groen. Campings en landgoede ren aan weerszijden van de grens werken samen om gasten in voor- en naseizoen in de wat ten te leggen. Met kortingen, persoonlijke aandacht en exclu sieve rondleidingen. De weelderige tuinen van landgoed Twickel, het onge naakbare slot Iburg, de gewijde stilte van klooster Gravenhorst, de museale havezate De Ooster hof. De landgoederen die mee doen aan het arrangement zijn al net zo verschillend als de campings. Sommige kastelen en landgoederen krijgen mondjes maat bezoekers over de vloer, andere zijn publiek gewend. Maar wie met de Grenzeloos in het groen-voucher komt, kan altijd rekenen op een exclusieve ontvangst, verzekert Marc van het Bolscher van het Gelders Overijssels Bureau voor Toeris me. „De gasten hoeven niet bang te zijn dat ze in de massa opgaan. Alle landgoederen heb ben voor dit arrangement speci ale openingsuren ingesteld." Het arrangement geldt in het voor- en naseizoen voor zestien campings en even zoveel land goederen in Twente, het Münsterland en het Osnabrüc- ker Land. Voor 25 euro (per twee personen) koopt de kampeerder als het ware een VIP-behande- ling. Daartoe behoort een per soonlijke ontvangst op de cam ping met koffie en streekeigen versnapering, twintig procent korting op het overnachtingsta rief, een fiets- en/of wandelrou te én een exclusief bezoek aan een van de landgoederen in de omgeving. De voucher geldt voor alle deel nemende landgoederen. „Als je slecht weer treft, kun j e er in een week een heleboel bekijken", merkt Van het Bolscher op. Ove rigens kan op de deelnemende campings ook een losse voucher (a 5 euro) worden aangeschaft voor een vip-rondleiding op een landgoed. „Veel mensen willen zich niet van tevoren vastleg gen", verklaart Van het Bol scher deze variant. Niet alle kasteelheren' stonden meteen te springen om mee te doen. Maar de vergoeding die de eigenaren per bezoeker ontvan gen, vormt een welkome onder steuning bij de instandhouding van de landgoederen. Daar zijn erkende publieks trekkers bij - zoals het Deldense landgoed Twickel, de burcht in Bad Bentheim en het imposante slot Iburg in het Osnabrücker Land - maar ook minder beken de huizen zoals de relatief be scheiden havezate Herinkhave bij Tubbergen en het robuuste waterslot Eggermuhlen. Behal ve een bezichtiging (al dan niet met rondleiding) bieden veel landgoederen extraatjes zoals koffie met gebak of een passend souvenir. De campings hebben minstens drie, maar meestal vier of vijf sterren. Ze zijn geselecteerd op hun milieuvriendelijke be drijfsvoering. Al met al moet de combinatie van rust, cultuur en natuur de op comfort gestelde kampeerders naar de grens streek lokken, zegt woordvoer der Wassink van de camping ondernemers. Ferdinand (Freiherr) von Korff en zijn echtgenote zijn er klaar voor. De bewoners van het slot Harkotten bij Warendorf (tus sen Münster en Bielefeld) zorgen letterlijk voor een per soonlijke ontvangst: de rondlei dingen worden door de 80-jari- ge mevrouw Von Korff of haar schoondochter zelf verzorgd. De familie stelt er eer in haar be zit aan het publiek te tonen, maar verheelt niet dat de extra inkomsten ook welkom zijn. De excursie voert over het hele ter- rei n en enkele bijgebouwen zo als de kapel, maar het (dubbel) slot zelf is niet toegankelijk. „Anders zou je bij mijn schoon ouders in de woonkamer staan", verklaart mevrouw Von Korff jr. In ruim een uur passeert de roe rige historie van de voormalige waterburcht de revue. „Het duurt iets langer als mijn moe der de gids is, want zij weet veel details", aldus Von Korff. Grenzeloos in het Groen is een samenwerking van zestien cam pings en zestien landgoederen in Twente en het Duitse grens gebied (Munsterland en Osna brücker Land). Voor 25 euro per twee personen krijgen kam peerders in voor- en naseizoen allerlei extra's, waaronder kor tingen en een speciale ontvangst op een van de landgoederen. Ook verkrijgbaar (voor cam- pinggasten): losse vouchers voor landgoedbezoek a 5 euro. Informatie: www.grenzeloosin- hetgroen.nl of het Gelders Over ijssels Bureau voor Toerisme (tel. 0570-680700). Ingrid Bosman Het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle orga niseert enkele activiteiten voor de komende paasdagen. Strandjutten is een rondleiding langs de vloedlijn, een speur tocht voert door de Manteling van Walcheren en (W)onderwa- terwereld leert kinderen over het leven van de vijvers in de heemtuin. De rondleiding Strandjutten op eerste paasdag begint om 14.00 uur bij het museum aan de Duinvlietweg en duurt tot onge veer 15.30 uur. De jutter van het museum geeft uitleg over na tuurlijke aanspoelsels, zoals schelpen, doorboorde veen- brokken en eikapsels van de wulk. Deze rondleiding is be doeld voor alle leeftijden. De kosten bedragen 17 0 per per soon. Aanmelden is noodzake lijk: telefoon 0118-582620. In samenwerking met Staats- Wandelen in de tuin van het landgoed Twickel in Delden. foto George Nusmeijer bosbeheer wordt maandag (tweede paasdag) en zondag 27 april een speurtocht van onge veer anderhalf uur gehouden door de Manteling. Het vertrek is om 6 uur vanaf het museum. De boswachter toont waar en hoe reeën en andere zoogdieren leven en wijst op sporen van de ze dieren. De kosten: €1,70 per persoon. Maximaal 25 deelne mers. Aanmelden is daarom noodzakelijk. (W)onderwaterwereld is een ac tiviteit voor kinderen, tweede paasdag van 14.00 tot 15.00 uur, in de watertuin van de heemtuin bij het museum. Met schep netjes, loepen en zoekkaarten gaan de kinderen op ontdek kingstocht, waarbij ze een pas poort speurend kunnen invul len. Er kunnen maximaal 15 kinderen deelnemen. Kosten €2,50 per kind, inclusief entree museum. Op de Nieuwmarkt in Am sterdam worden in de week van 25 tot en met 30 april weer de traditionele Aprilfeesten ge vierd. Rond de Middeleeuwse Waag - ooit gebouwd als een stadspoort voor Amsterdam - staan tenten voor circusvoor stellingen, concerten en andere optredens. Op het programma verder voorstellingen bi j de kin derbioscoop Helden en Boeven, en activiteiten in de Torenka mer van de Waag. Ook zijn er flipperkampioenschappen. De Kermis voor het Koninklijk Pa leis op de Dam duurt nog tot en met 30 april. Meer informatie: www.amsterdamtourist.nl of 0900-4004040 (55 eurocent per minuut). De Landelijke Motordag op het TT-circuit in Assen is over twee dagen, woensdag 30 april en donderdag 1 mei. Voor de motorbezitters is ongetwij feld het hoogtepunt zélf op het snelle asfalt van het Grand Prix-circuit te mogen rijden en je even Wil Hartog of Boet van Duimen te wanen. Echte snel heidsliefhebbers kunnen hun tijd en gemiddelde snelheid la ten registreren. Voor de minder fanatieken is er Toerrijden, in een rustiger tem po de bochten door. Verder zijn er van demonstraties en fun-ac- tiviteiten. Meer informatie: 0900-3882488 (40 eurocent per minuut) of www.tt-assen.com De Bloesemwandeltocht, za terdag de 26 april in Gel- dermalsen, voert langs landerij en en een beetje bloeiende boomgaarden bij rivier De Lin- ge, die normaal gesproken niet voor publiek toegankelijk zijn. Start en finish zijn bij de niet zo ver van het NS-station gelegen Fruitveiling. Volwassenen beta len 4,50 euro om mee te kunnen doen, kinderen 2,50 euro. Dat geld gaat naar het Rode Kruis. Meer informatie: 0345-651112 of www.bloesemtocht.nl Safaripark BeekseBergen be steedt in de week van 26 april tot en met 4 mei extra aan- i dacht qan de tijger. Naast het tijgerverblijf in het park is daar 1 extra informatie over te vinden. Kinderen kunnen zich laten schminken tegen een kleine ver goeding, die ten goede komt aan de bescherming van deze dieren. Het park in Hilvarenbeek is in april en mei geopend van 10 tot 17 uur. Kinderen vanaf 3 j aar be- talen 12 euro toegang, volwas senen 13,50. Meer informatie: 0900-2335732 (40 eurocent per minuut) of www.beeksebergen.nl De Utrechtse Heuvelrug heeft een nieuwe website om recreanten en toeristen te in formeren over een verblijf in het gebied, een dag of langer. Er staat informatie op over attrac ties, tuinen, musea, evenemen ten en accommodaties. Meer informatie is te vinden op www.utrechtseheuvelrug.nl. De Bomenstichting heeft zo'n 1100 geregistreerde monumentale bomen geselec teerd waarover, behalve een fo to, ook standplaats en ouder dom worden vermeld. Het is een variant op het boek Monumen tale Bomen. Bezoekers van de website kunnen zien waar mo numentale bomen staan en er het nodig over te weten komen. Informatie: 030-2303510, info@bomenstichting.nl of www. bomenstichtingnl De Canal Bus in de Amster damse grachten heeft er vier nieuwe haltes bij: bij het Rembrandtplein, bij Gassan Diamonds aan de Uilenburger gracht en twee aan het Stations plein bij het Centraal Station. Vanaf de halte aan de oostzijde van het station gaat het richting Scheepvaartmuseum en NE MO, vanaf de westzijde naar het Anne Frank Huis. Informatie: tel. 020-6239886 of internet www.canal.nl. «Klis Vertrekdata vanaf Amsterdam Verkeersdag Reisduur in dagen 01 opr t/m 05 jun 2003 woensdag vrijdag 9 dagen 16 dagen 06 jun t/m 19 aug 2003 woensdag vrijdag 9 dagen 16 dagen 20 aug t/m 31 okt 2003 woensdag vrijdag 9 dagen 16 dagen PRIJZEN P.RP.N. 4-pk do/wc/bi 4-pers 3-pers 2-pers 1-pers Kinderprijs 2 t/m 11 jaar 1719 2649 1719 2649 1839 2899 2089 3389 749 919 1919 2849 1919 2849 2039 3099 2289 3589 899 1069 1719 2649 1719 2649 1839 2899 2089 3389 749 919 134 134 151 186 23 INCLUSIEF: EXCLUSIEF: Vliegreis A'dam-Cancun v.v. met Martinair (T-kiasse) Luchthavenbeiasiing €74 pp Transfer luchthaven accommodatie v.v. Extra vluchtkorting bij beschikbaarheid en boeking 7 of 14 overnachtingen o.b.v. All-inclusive In de Martinair U-klasse: €44 p.p. per enkele reis Heeft u een ruimere stoel nodig? Misschien Is de Martinair Starclass voor u een goede optie! Toeslag Martinalr Starclass (Z-kJasse): vertrek 01 apr t/m 26 jun 25 aug t/m 31 okt 2003: €506 p.p. per retourvlucht, vertrek 27 jun t/m 24 aug 2003: €530 p.p. per retourvlucht Boekingscode in TUI Online voor uw relsbufo of rei2enverkopende bank: AR 03Z CUN40 01 Advertentie w Velen hebben inmiddels •besloten om te beginnen met leven... Trakteer uzelf op een; onvergefelijke vakont.e In de eerste "slze-friencSy vakantieclub'' ter wereld. Gelegen op een exotisch strand in de üonnige Mexican-Caribbean en speciaal aangepast aan uw wensen. Comfortabel, exclusief, vriendetjjk en uniek www.freedomparadlse.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53