!ZC W19 ïcoscope laat kinderen natuur ontdekken uitjes Wyoming en Idaho Ilerdag 19 april 2003 Buffaloburgers Kampement Lasso's Tetonberg CODY LTE RODEO Wyoming 1 H WYOMING VERENIGDE STATEN (v/ertentie-exp I itati e j pn Midden-Zeeland: 0118-484369; lis Vlaanderen: 0114-372770. dactie: 0118-484413 jail: redactie@pzc.nl stbus 18,4380 AA Vlissingen. Het plaatsje Cody, genoemd naar Buffalo Bill Cody, is nog steeds een cowboystad en houdt de rodeo el ke avond in de zomer in ere. Pioniers laten hun sporen na Overal in Wyoming en Idaho zijn de sporen van pioniers terug te vinden. Op rotsen, bergwanden en mo numentale bomen. Langs passen en op de wijde prai ries. Angst en onzekerheid vrat aan die duizenden die tussen 1850 en 1880 west waarts trokken op zoek naar een beter leven. Indianen, wilde dieren, bandieten en de hitte. De bedreigingen la gen overal op de loer, de na tuur was onberekenbaar. Erg veel is er nog niet veranderd in het echte Amerika. De Interstate 90 lijkt een on eindig lint. Golvend door gele graslanden. Links of rechts af en toe wat verdwaasde koei en. Een boom, wat struiken bij een droge kreekbedding. Bij Gillette is de aarde openge scheurd en scheppen kolossale kranen hopen steenkool in gi gantische vrachtwagens. Iets verderop wachten lange treinen vol kolen op een sein om oostwaarts te trekken, naar de hoogovens bij Gary en Chicago, naar de kolencentrales bij de Mississippi. Gillette, de ener- giestad van de United States of America, valt op een bord te le zen. Het woord stad is overdre ven. Een straat met winkels, kroegen, motels en tankstations en heel veel caravans. Greenpeace-activisten zouden in Gillette acuut een hartver lamming krijgen. Hier wordt moeder natuur leeggeroofd zo lang er te roven valt. Is een mijn uitgeput, dan blijft het enorme gat gewoon liggen. Littekens in de aardkorst. Iets verderop oogt het land schap weer ongeschonden. Gras, geel gras. Runderen. Elk moment kunnen woeste Sioux- strijders op een heuvelrug ver schijnen. Maar niets van dat. Het enige hoorbare is de altijd aanwezige wind die over de heuvels giert. Uren verstrijken. Dan komt Buffalo in beeld. Hier geen mij nen, geen afval, geen brallerige mijnwerkers. Nee, een schoon, lieflijk in een vallei gelegen plaatsje met goed onderhouden houten woningen in lommerrij ke straten. Het centrum is laat Als aanvliegplaats voor de staten Idaho en Wyoming komt Salt Lake City het eerst in aanmerking. De vliegmaatschappijen KLM, Lufthansa, Delta en United Airlines bieden retourvluchten aan naar deze stad vanuit Amsterdam voor 917 tot 1364 euro. In de zomermaanden kunnen via de grote touroperators goedkopere fly- drive arrangementen worden geboekt. De prijzen voor autohuur variëren sterk, maar vanwege de grote afstanden doen reizigers er goed aan een ruime wagen te huren. Het hotelaanbod in de twee staten is in vergelijking met Californië en Arizona beperkt en voor Amerikaanse begrippen aan de prijzige kant. Jackson en Cody, op een uur rijden van het Yellowstone-park, hebben een ruim aanbod aan accommodatie in alle prijsklassen. Verblijfsmogelijkheden in de nationale parken zijn beperkt. Aan geraden wordt maanden tevoren te boeken. Alternatieven worden geboden in de plaatsen West-Yellowstone en Gardiner, net buiten de parkgrens van Yellowstone. Een advies aan automobilisten: wees bedacht op loslopend wild. Voor een bezoek aan de nationale parken is een National Parks pas onontbeerlijk. De pas die toegang biedt tot alle parken in de Verenigde Staten kost 50 dollar en is een jaar geldig. 19de eeuws. Een paar winkel- tj eseen hotel, wat restaurantjes in een put aan een rivier. Buffalo moet op Jim Davis stemmen of op ene Doug. Allebei staan ze voor een veilig Buffalo, allebei dingen ze naar het ambt van sheriff. In Buffalo eten ze - het kan niet anders - buffaloburgers. Grote brokken gemalen rundvlees tussen witbrood met sla. Vlakbij het stadje klimmen de Big Horn Mountains tot zo'n vierduizend meter hoogte. Met het stijgen daalt de tempera tuur. Langs de slingerende weg rode rotspartijen, diepe canyons gevuld met donkere bomen. Het uitzicht is prachtig. Dan plots klaps, op grote hoogte een gol vend groen grasland. Herten, eiken, bizons. Grote kuddes, rustig grazend langs de weg kant. Ooit hielden de Sioux zich hier op. Hadden ze hun zomer kampen. Voedsel en water bin nen handbereik. Tot generaal Custer en andere militairen hen hier vonden en verjoegen naar de onvruchtbare Bad Lands in het oosten. Ook de legendarische Buffalo Bill (William F. Cody) kwam hier langs. Eerst als legerscout op zoek naar opstandige india nen, later als miljonair - hij ver gaarde zijn kapitaal met een vermaarde, naar hem genoem de, westernshow - als belegger op weg naar de plek waar hij zijn stad - Cody - zou stichten. De weg tussen de Big Horns en Cody is lang en leeg. Een enkel gehucht, veel lege boerderijen waar het bordje te koop jaren geleden in de tuin is gezet. President Roosevelt vond deze leegte in de jaren '40 bij uitstek geschikt om er kampementen op te zetten voor Amerikaanse Ja panners, die ten gevolge van WO II gebrandmerkt werden als staatsvijanden. Bij Heart Mountain, niet ver van Cody, werden er tienduizend jaren lang aan hun lot overgelaten. Pogingen om het voormalige De Tetonbergrug is een alpine landschap tussen Wyoming en Idaho. foto's Conny van Gremberghe concentratiekamp een be schermde status te geven zijn vergeefs gebleken. Cody is boven verwachting wel varend en schoon. Een grote hoofdstraat met een handvol oude panden en een paar ker ken. Voorts wat zijstraten, vrij veel winkels én een pracht van een museumcomplex. Vier mu sea onder één dak. Eén over Buffalo Bill zelve, één aardige collectie over de indiaanse cul turen in de tijd van toen, een kunstmuseum en een wapenuit stalling - onvoorstelbaar veel wapentuig van honderden jaren terug tot de 38 specials van nu. Buffalo Bill Cody streek in 1896 neer in de Wapitivallei om er zijn stad te stichten. Teddy Roo sevelt had de vallei omschreven als een van de mooiste van de Verenigde Staten en Cody deel de die mening. Er was echter één probleem. De watervoorziening. In voorjaar en winter was de vallei erg wa terrijk, maar in de zomer was de situatie wezenlijk anders. Cody besefte dat zijn stad alleen te stichten viel als de watervoor ziening gegarandeerd kon wor den. De scout trok nog eens de bergen in, kwam weken later te rug en zette zich aan tafel om een plan te ontwerpen voor een waterreservoir tien kilometer westelijk van de stad. Een dam hoog in de berg werd aangelegd en 'achter die wal verscheen vanzelve een groot meer. Cody, de rodeo-hoofdstad van de wereld, kon worden gesticht. Cody is een cowboystad, nog steeds. Op de plankieren van hotel Irma (1902), vernoemd naar Cody's dochter, hangen in de zomer figuren rond die regel recht uit een western lijken te zijn weggelopen. In de vallei grote ranches met prachtige paarden en cowboys. Enorme huizen, waarbij de Pondarosa van de Cartwrights zou verble ken. Net buiten de stad, een sta dion, een enorm parkeerterrein. Elke avond in de zomer klinkt tegen acht uur het volkslied. Gaat het publiek in houding staan, handen op het hart, schallende monden wijd open. Dan klinkt er gejuich en snellen pony's de arena in, gevolgd door dartele pinken en forse stieren. Stoere cowboys en -girls volgen. De show begint. Twee uren achtereen razen paarden van het ene naar het andere eind van de piste. Klinkt er gejuich, gejoel, scheren las so's door de lucht, delven kalve ren het onderspit. Dit is het ech te Amerika. De vallei is prachtig. Rode rot sen, hoge granieten pieken, snelstromende rivieren. Dan gaat de weg omhoog, langzaam maar zeker, om te eindigen bij een poortgebouw, waarin twee parkwachters zitten te wachten op bezoekers die het Yellowsto- nepark in willen rijden. Yellowstone, Amerika's oudste en vermaardste park. Bijna 9000 vierkante kilometer wil dernis. Vol met bizons, beren, eiken, herten, roofvogels en wolven. Dat is één kant van de medaille. De andere kant laat een keur aan natuurlijke ver schijnsels zien, die de mens in verwondering doet stil staan. Een gigantisch kratermeer, geysers die tientallen meters hoog stoom afblazen, kokende modderputten en enorme wa tervallen in diepe gele canyons. De aarde leeft in het Yellowsto- nepark. Onvoorspelbaar, onbe rekenbaar. Bizons verschijnen plots tussen mensenmassa's, be ren scharrelen grommend langs de wegen en wolven scharrelen hun kostje bij elkaar langs de ri vieren (als ze niet het park uit trekken en op zoek gaan naar schapenbouten) De parkwegen beschrijven een grote acht door het enorme ge bied. Menselijke bewoning blijft beperkt tot een paar plaat sen. Daar zijn ook de toeristi sche voorzieningen, hotels, win kels, hutten. De zuidelijke lus, met aanslui ting op het nabijgelegen Grand Tetonpark, is zomers druk (bei de parken trekken jaarlijks zo'n 2,5 tot,3 miljoen bezoekers). Fi les zijn geen uitzondering. Hier bevinden zich de meeste geolo gische bijzonderheden, de noor delijke lus is rustiger met als ge volg dat er langs deze weg veel meer wild te zien is. De Tetonbergrug is een alpine landschap op de rand van Wyo ming en Idaho. Franse ontdek kingsreizigers dreven de spot met de toppen to^n ze ze voor het eerst ontwaarden, omdat ze verdacht veel leken op pronte borsten. Tegenwoordig zijn de Tetons in trek als wintersportgebied, over de parkgrens liggen Zwitserse chalets, skihellingen en kabel banen. Holly woodsterren heb ben hier hun optrekjes. Zij wa ren het ook die enkele jaren geleden het verzet aanvoerden tegen de afdamming van de ri vier de Snake, die van de Tetons Idaho instroomt. Delen van Idaho zijn amper in kaart gebracht. In 1927 hobbel de een natuurliefhebber met een indiaanse gids en een hond door midden-Idaho en dacht op een gegeven moment dat hij op de maan beland was. Een gitzwart landschap lag aan zijn voeten. Keiharde steen, met versteende bomen, puinhellingen en gebla kerde rivierbeddingen. De hond moest gedragen worden. Het beest zou geen poot j es meer over hebben gehouden aan de tocht over de tuf- en andere steen. Hier oefenden in de jaren '70 tal van astronauten, omdat het landschap was waarna het ver noemd is; de kraters van de Maan, nu een intrigerend natio naal park. Conny van Gremberghe coscope jn Renesse heeft in Bekorte bestaan een roeri- 'rgemaakt. Maar de :e weg die eind vorig ,lsingeslagen, lijkt de goede JKcoscope presenteert 'e®doe-centrum vol na ïviteiten. d?'s flink veranderd van '«>kt uitnodigend de arge- ^Koeker, die van het 6,ienum langs Ecoscope 4 centrum van Renesse ■in t S restaurant is j.e-'uin aangelegd. Een netjes aangelegd, het an- Lt ,Sru'§er en daar krijgt ur meer de kans haar ei- jjj. j>'e gaan. Een reep grond doa'kr?161!11,08 met wilde fl°" tin akkerranden heb- pfeaaid. De oude drink lsuitgebaggerd en staat nu het hele jaar vol water. Hier door zijn de salamandertjes, kikkers en padden weer terug gekeerd. Maar ook talloze in secten en vlinders zijn in de tuin te vinden. Kinderen kunnen er paden vol gen waar verschillende zaken te ontdekken vallen. Voor de kleinsten, tot zeven jaar, zijn er het bijenpad en het ganzenpad. De oudere kinderen kunnen met behulp van informatie over die ren het sporenpad volgen. Zij moeten zelf de sporen zoeken en de bijbehorende dieren ontdek ken. Voor het doe-pad krijgen de kinderen een tasje met op drachten mee. Zo ontdekken zij van alles over de natuur en cul tuur in een tuin. De kleine kinderboerderij met enkele kippen, schapen, geiten en konijnen is wat naar achte ren op het terrein geplaatst, zo dat de dieren rustiger staan. Voor op het terrein is een klim- huisje geplaatst. Bij bijzondere gelegenheden wordt het grote springkussen opgeblazen. Kin deren kunnen verdwalen in de doolhof, terwijl een vliedberg en elzemeten een stukje historie weergeven. In de vijver moeten, als het vervoersverbod in ver band met de vogelpest is opge heven, bergeenden en ganzen komen. In het museum zelf wordt continu de film Schitte ring van water vertoond die over Plan Tureluur gaat. Er is ook een doe-hoek waar, op af spraak, geknutseld kan worden met natuurlijke materialen. Kinderen, en ouders, kunnen in het museum afval sorteren en tegelijkertijd hun reactiesnel heid testen. Computerspellen laten recente technologische ontwikkelingen zien, maar de bezoeker kan ook op de fiets kruipen en merken welk voedsel de beste brandstof geeft. Wisselexposities belichten spe cifieke natuurelementen van Schouwen-Duiveland. Vanaf 1 mei is er de tentoonstelling over de wederopbouw van het toen malige eiland na de ramp van 1953 te zien. Tijdens de Week van de Zee, 15 tot 25 mei, zijn er verschillende activiteiten op en rond Ecoscope te doen, die aan sluiten op de activiteiten van andere instellingen zoals Staatsbosbeheer en het Waters noodmuseum. Inge Heuff Ecoscope is tot 1 oktober dage lijks, en daarna in de schoolva kanties van 10.00 - 17.30 uur ge opend. Tijdens het hoogseizoen blijft Ecoscope tot 20.00 uur open. De tuin is gratis toeganke lijk. Het museum kost €1Voor de doe- en ontdekpaden en de computermilieuspelletjes gel den extra toeslagen tot €2,50. Langs het restaurant van het Ecoscope in Renesse is een doe- tuin aangelegd. foto Dirk-Jan Gjeltema ■JHOMHXf, COOY, *Wg8É Gillette Verenigde Staten Cheyenne Arco Salt Lake 1 O YELLOWSTONE NATIONAL PARK I 0 GRAND TETON NATIONAL PARK f °dy Buffalo ::|-©Kees Lammers/PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49