PZC Ik zit het liefst met mijn handen in de grond Wil De Groene Üussenier Walter Zierden J|eait Duitsland afkomstige hovenier r® het hier prima naar zijn zin. Te- Sgaan?Nee, daar denkt hij niet Hij is hier en hij blijft hier. Marmoleum Badkamer Verticale cv zaterdag 19 april 2003 Veldmuisje Uitdaging J Het was allemaal wel knus, een beetje rom melig misschien, maar niet echt lelijk. Het had ergens iets romantisch. Al die pot ten en beelden. Alleen had den ze wel erg weinig priva cy. Niet dat ze het slecht konden vinden met de buren. Nee, dat was geen probleem. Dat klikte wel. Maar toch... een beetje vrij zitten, wat meer ruimte. Dus ging de tuin van de Thoolse familie Kouwenho- ven op de schop. Niet zomaar op de schop. Er kwam een heuse metamorfose aan te pas, ontworpen en begeleid door Tuinen.nl. Van roman tisch rommeltje tot een para dijsje met privacy. Anita Kouwenhoven is er erg ge lukkig mee. Hond Pasha misschien zelfs nog meer. Zodra de zon zich laat zien, gaan de tuindeuren open en vliegt hij naar buiten. Het is nu nog wat vroeg in het jaar. Dus afgezien van de ge le narcissen die zacht wiegen in de wind valt er weinig bloeiends te beleven. Laat de zomer maar komen, de tuin stoelen staan in ieder geval klaar. Twee jaar geleden hadden ze nog niet eens een tuin. Ja, een groot dakterras met potten, boven de drukkerij waar ze woonden. Ook leuk. Maar bloedheet in de zomer. ,,Het was er zo heet dat je niet met je blote voeten over de tegels kon lo pen", vertelt Anita Kouwenho ven. De familie runde jarenlang drukkerij Limovi in Scherpe- nisse. Ze woonde boven het be drijf, maar op een gegeven mo ment werd het allemaal te veel. „Het was een gezellig huis. We hadden veel ruimte, maar we wilden toch wat meer buiten ruimte. Een echte tuin. Bij je werk wonen is makkelijk, maar je bent er in feite altijd mee be zig. Je komt er niet los van. We hebben de drukkerij verkocht. Drukkerij Dieleman-Limovi heet het nu en mijn man Ed en ik werken daar nog wel. Je kunt niet alles loslaten. Bovendien hebben mijn man en ik ook nog onze band Big Deal. Ik ben zan geres, Ed speelt keyboard en we hebben dan nog gitarist Wim Breed. We hebben best veel op tredens." De band bestaat vol gend jaar 25 jaar. Nog meer werk dus... „Toen we dit huis hier in Tholen zagen, waren we meteen ver kocht. We zitten vlakbij alles, maar toch hebben we het gevoel dat we buiten wonen. Achter de tuin is een soort bos, dus je kijkt altijd in het groen. We horen nu iedere dag de vogeltjes. Ik heb zelfs een vriendje in de tuin. Een roodborstje. Hij komt iedere dag. Als we gaan eten, komt hij ook. Alsof 'ie dat voelt. Hart stikke leuk joh." De familie is nu gezegend met zowel een voor- als een achter tuin. Groen genoeg dus. Maar het kan ook te veel zijn. De ach tertuin was een ratjetoe van potten, beelden en struiken. „Het was er best gezellig. Maar je kon bijna nergens zitten. Ach ter in de tuin liep een pad en daar was wat zitruimte. Maar als er iemand langs wildemoest je met je stoel opzijWij wilden de tuin helemaal benutten, niet Anita en Ed Kouwenhoven. foto Willem Mieras We wilden een echte tuin alleen één klein zitplaatsje, de rest hing er zo'n beetje bijHet is al niet zo'n grote tuin, en met al die potten en beelden leek het nog kleiner. Bovendien was er helemaal geen afscheiding naar de buren toe." Lachend: „Ik ben zelf nogal een lekkere kletser, ga makkelijk met iedereen een praatje aan, mijn man heeft iets meer behoefte aan privacy. We hebben heel goed contact met de buren, maar als je elkaar altijd ziet ben je haast verplicht om wat te zeggen. Als je bezoek had, hield je je in of je betrok de bu ren erbijDat is voor geen van de partijen altijd leuk. Nu is dat prima opgelost. We hebben schuttingen laten plaatsen met open rasterwerk ertussen. Dat moet straks helemaal begroeid zijn. Dan geeft het niet zo'n 'houten aanzicht'. Het is wat speelser." Hond Pasha, de negenjarige Yorkshire terriër, zit met zijn neus tegen de tuindeuren ge drukt. Hij wil er uit. Misschien kan hij nog zo'n veldmuisje be trappen. Of gewoon zijn luie lijfje op het houten tuinpad dra peren. Lekker in de weg liggen in het zonnetje. Voor hem is de tuin een paradijs. Anita: „Zodra hij de eerste zonnestraaltjes ziet wil hij naar buiten. Het is ook echt zijn tuin." De Kouwen- bergs besloten na de verhuizing al vrij snel de tuin aan te pak ken. Op het wensenlijst je: de tuin optisch vergroten, meer eenheid, meer zitruimte, stenen en een waterpartij. „We hadden al contact gelegd met een hove niersbedrijf van een kennis. Maar we hadden ons ook aange meld voor een tuinmetamorf ose van Tuinen.nl. Helemaal onver wacht werden we daarvoor ge selecteerd, dus toen moesten we die hovenier afblazen. Dat lukte gelukkig en zodoende zijn we in die metamorfose gerold." De tuin had een paar proble men. De vorm, in een U, gaf moeilijkheden. De grond is rond de uitgebouwde slaapkamer ge formeerd. Daarnaast is het op pervlak (40 m2) ook niet riant en de inrichting deed daar zeker geen recht aan. Zowel Anita als haar man zijn geen doorgewin terde tuiniers, dus zij wilden vrij veel bestrating. Tuinontwerp ster Janny van Braak, opricht ster van Tuinen.nl, maakte het ontwerp. Zij creëerde twee zit hoeken, één op het terras gren zend aan het huis en één rechts achter in de tuin. Beide terras sen zijn met elkaar verbonden door een houten pad. Aan het begin en aan het eind van dat pad staat een pergola. De eerste biedt ruimte aan de gele klim roos Golden Showers, de tweede moet overgroeien met een champagnekleurigeroos. Groe ne Klussenier Walter Zierden zorgde voor de uitvoering van de metamorfose. „Ik heb twee dezelfde tuinsets gekocht. Dan breng je ook wat eenheid aan en als je met een groter gezelschap zit kun je makkelijk bij elkaar schuiven. Dan blijft het er ook nog leuk uitzien." Een in het oog sprin gend element is De Ottergrot. Een heuse waterpartij in hand beschilderd steen. De otters kij ken stralend het terras op, ter wijl het water voor en achter ze langs stroomt. Hij staat net weer buiten, want de Ottergrot over wintert binnen, in huis onder de trap in de gang. Eén nachtvorst je kan immers te veel zijn. Anita moet nog wel wat plantj es aanvullen. Dat miste ze een beetje in het ontwerp. „Ik moest de beplanting zelf uitzoeken, maar ik heb geen idee van tuin planten, dus dat is lastig. Dat moet ik nog oplossen.Ze popelt om weer naar buiten te kunnen. Druk als ze altijd is, heeft ze de rust van de tuin ontdekt. En wil ze niet meer zonder. Annemarie Zevenbergen Ontwerpschets van Janny van Braak. Illustratie Tuinen.nl De internetsite Tuinen.nl werd in 1997 op gezet door tuinontwerpster Janny van Braak. In eerste instantie als promotie voor haar eigen werk, maar de site is inmiddels fors uitgegroeid. In 2000 kreeg Tuinen.nl definitief een nieuwe vorm. Een van de vaste medewerkers, Jan Wil lem Roes, noemt de huidige site een 'interactief tuinmagazine'. Tuiniers kunnen er informatie vinden over bijvoorbeeld snoeien, met tips voor het kortwieken van rozen, bomen, hagen, klimplanten en bloeiende planten. Daarnaast is er onder meer een Tuinplantenwijzer, een vragenhoekje en informatie over de vaste nieuwsbrief Tuinennieuws. Verder de Plant van de Maand (voor april is dat de Japanse sierkwee), een tuinagenda met evenementen en een portretje van een hoveniersbedrijf. Ach ter de site staat een team van 16 vaste mede werkers met onder anderen Klaas T. Noord huis, het echtpaar Janny en Gert van Braak, Patricia Alblas'en Wim van Doesburg. In 2002 startte Tuinen.nl met de tuinmetamorfoses. Voor deze 'met@morfoses' kunnen de sitebe zoekers zich aanmelden. Per jaar zoekt het Tui- nenteam er metamorfoses uit die stapsgewijs op de site te volgen zijn. Tot nu toe hebben zich vele honderden mensen aangemeld, zodat Tuinen.nl een projectorga nisatie heeft opgezet om alles in goede banen te leiden. Daarnaast is er een landelijk netwerk van hoveniers voor de uitvoering van zo'n me tamorfose. Info: tel. 0318 - 505477. www.tuinen.nl V'jn tongval verraadt dat hij geen Lgeborpn 7, Pt geboren Zeeuw is, maar hij heeft «aardig wortel geschoten in de pro- *ie. Walter Zierden heeft zijn hart Afpand aan alles wat met groen te Mken heeft. Hij werkt als Groene öussenier en trekt met zijn fel groen sel gekleurde bus de provincie door tuinen te verzorgen, bestrating ®te leggen of pergola's te bouwen. Ue wervende kreet 'Whow! Dat is wat «bedoel' op de portieren moet klan ten lokken. seenzonnigema^rkoudedag. De e*«nd staat pal op het nog aan te ffien terras bij de beheerderswoning '«camping De Zandput in Vrou- e"P°lder- Over zijn standaard Groe- KJussenier-outfit draagt Walter (51) een dikke overall. Het JïTOrdert gestaag. Tijd voor een icpauze. Een witte tuintafel met °™ipstoeltjes staan naast een c °r in de luwte van een loods. De Walter Zierden: „Het groeit onder je vingers." foto Ruben Oreel bto l?os'an koffie zorgt voor de I ™°dige warmte en energie. Wa oeltzich in zijn element. Dit,is zijn werk, zijn leven. Alleen jammer dat de tuin bij de woning nog niet zo veel voorstelt. Zijn handen jeuken. Sinds 1994 woont Zierden in Zeeland. Puur toeval eigenlijk. „We zijn hier letterlijk verzeild geraakt. We hadden geen vooropgezet plan om hier te gaan wonen of zoiets. We kwamen tijdens een vakantie met onze boot in Brui- nisse terecht en konden daar onver wacht een ligplaats krijgen. Tja, toen zijn we maar gebleven en hebben twee jaar later een huis gekocht." Walter Zierden heeft inmiddels meer dan een half leven 'in het groenachter de rug. Hij is er helemaal mee ver groeid. Na zijn militaire dienst in Duitsland besloot hij een hoveniers opleiding te gaan volgen. Dat beviel hem uitstekend en hij vond al snel werk bij 'een baas'. Maar hij wilde meer. Het liefst op eigen benen staan, dus hij begon in '88 voor zichzelf. Zijn bedrijfje bloeide toen hij tijdens die bewuste vakantie aanmeerde in de Bruinisser haven. „Eenmaal hier heb ik van alles gedaan, van uitzend kracht tot contractwerk en bij een baas. Maar als je gewend bentvoorje- zelf te werken is het moeilij k j e weer te voegen naar een baas. Toen de moge lijkheid van De Groene Klussenier kwam heb ik besloten die aan te pak ken. En dat bevalt me prima. Ik heb veel vrijheid en kan hele verschillende opdrachten aanpakken. Langzamer hand groeit dit uit. In het begin moest ik het vooral hebben van kleine klus jes. Wat snoeiwerk hier en daar. Maar op een gegeven moment gaat de mond-tot-mondreclame werken, nu loopt het lekker. Uit de ene opdracht vloeit vaak een andere voort en op die manier blijf je bezig." De werkzaamheden van de groene klussenier zijn met name gericht op de inrichting van de tuin. Zo neemt Zier den de bestrating voor zijn rekening, hij plaatst schuttingen, legt paden aan of zet rozenbogen en pergola's neer. Daarnaast kan hi j zorgen voor de beplanting, onderhoud en renovatie. De leukste klussen zijn voor hem de aanleg van een nieuwe tuin of een complete renovatie. „Bij de aanleg van een nieuwe tuin is het de uitda ging iets moois te creëren. Dat vind ik heel boeiend, je begint met een kale nieuwbouwplaats en er ontstaat lang zamerhand een mooie tuin." Diezelf de uitdaging vind hij ook in renovatie. „Het is hartstikke leuk om van iets ouds wat anders te maken. Het is een scheppingsproces. Het groeit onder je vingers." Hij maakt geen beplantingsplannen. Daarvoor is hij onlangs een samen werking aangegaan met tuinarchitect Frans van der Paal uit Oostkapelle. „Frans maakt de ontwerpen en ik voer die uit", vat hij die alliantie samen. „Ik ben een echte werker, een man van de praktijk. Ik zit het liefst met mijn handen in de grond. Geef mij de mate rialen en ik ga aan de slag. Het leukst vind ik de grotere projecten. Zo heb ik in Bruinisse een mooi tuintje aange legd. Die klanten hadden zelf ook heel veel ideeën. Ze wisten heel duidelijk wat ze wel en niet mooi vonden. Het is leuk om daar op in te spelen. Die uit wisseling van ideeën trekt me. Je maakt in samenwerking en in overleg iets. Ik heb geen voorkeur voor be paalde planten of kleuren. Wat ik be langrijk vind is dat alles natuurlijk in elkaar overvloeit. Dat je verschillende tinten op een harmonieuze manier De groene Klussenier is één van de zes f ranchisef ormules van het over koepelende bedrijf Whow Concepts. Landelijk zijn er 21 Groene Klusseniers, waarvan er één in Zeeland is gevestigd. De klusseniers krij gen ondersteuning bij het opzetten van hun bedrijf en bij hun administra tie, reclamedrukwerk en advertenties. Daarvoor dragen zij een deel van hun omzet af. Naast de Groene Klussenier heeft Whow nog vijf andere 'takken': De Klussenier is de oudste (sinds 1997) met landelijk 150 tot 160 bedrijven, daarnaast zijn er De Schilder, De Beveiliger, De Installateur en De Ramenexpert. De Groene Klussenier draait sinds 1999 en biedt diensten aan die uiteenlopen van tuinaanleg, - onderhoud en -renovatie; de aanleg van beregeningssystemen, grond- en installatiewerk, buiten verlichting; bestrating, tuinhuisjes, balkon- en daktuinen tot snoeien, maaien en mesten. Het nadeel van linoleum is dat het niet gemakkelijk zelf te leggen is. Daarom lan ceert producent Forbo een nieuw product: Marmoleum click. Het combineert de voor delen van clicklaminaat en de uitstraling van linoleum. Door dat de vloerbedekking in ver schillende kleuren verkrijgbaar is, zijn bovendien gemakkelijk patronen aan te brengen. Marmoleum is een linoleum- soort. Het product is gemaakt van lijnolie, houtmeel, harsen, kalksteen en jute. Door deze na tuurlijke ingrediënten neemt de vloerbedekking snel de tempe ratuur van de omgeving aan. Marmoleum click is een voorge- lijmd laminaat op panelen van HDF en kurk. De panelen meten 91 bij 30 of 30 bij 30 centimeter. Het product kost per vierkante meter 39,90 euro. Ze worden zonder lijm in elkaar geklikt. Na het leggen is de vloer direct beloopbaar. Voor de afwerking zijn bijpassende plinten en profielen verkrijg baar. De kleuren van Marmoleum click zijn gebaseerd op de kleu ren in de natuur. Ze dragen na men als Deep Verdi Green, zachtgeel Caribbean en African Sand. De vloerbedekking is eventueel te combineren met een stenen of houten vloer. Meer informatie: www. marmoleum .nl Hoewel kleur en accessoires in de woonkamer een revi val beleven, wordt de vormge ving van de badkamer steeds strakker. Dat geldt zeker voor de nieuwe sanitairserie van Ke- ramag. Die is ontworpen door de bekende Italiaanse ontwer per en architect Antonio Citte- rio. De serie bestaat uit acht wastafelvarianten, closet, bidet en wastafelonderkasten. Net als andere badkamerseries is de ba sismaat van de producten vijf honderd millimeter. Volgens Keramag zorgt dit in de badka mer voor ruimtebesparing. De producten dragen nadruk kelijk de signatuur van Citterio. Zowel de gebouwen en produc ten (onder meer voor Kartell, B &B Italia en Vitra) zijn strak van vormgeving. Een aantal van zijn ontwerpen is opgenomen in de collecties van het Museum Of Modern Art in New York en het Centre Pompidou in Parijs. Meer informatie: www.keramag.nl tel. 033-4542800. met elkaar combineert. Voor mij hoort de tuin bij een huis als de lijst om een schilderij. Dat moet op elkaar afge stemd zijn. Ik hou zelf veel van groen- blijvende planten en struiken. En dan bedoel ik niet alleen die standaard co niferen, maar ook struiken met ge kleurde bladeren. Bepaalde heester soorten. Je moet op veel zaken letten. Dat je opeenvolgende bloei hebt. Dat je van laag naar hoog gaat, noem maar op. Op die manier maak je een span nende tuin. Tenslotte heb je daar het hele jaar door zicht op, dus er moet al tijd wat te zien zijn." Een van de leuke klussen voor Walter was ook de metamorfose van de tuin van de Thoolse familie Kouwenho ven. „Dat was een project van een week. Iedere dag zag je het stukje grond veranderen. Daar gaat mijn hart naar uit. Dat als ik ergens langs rijd kan zeggen; kijk, die tuin is van mij. Die heb ik gemaakt." Annemarie Zevenbergen Het Belgische bedrijf Radson is gespecialiseerd in de pro ductie van designradiatoren. Het bedrijf breidt het assorti ment uit met een aantal vertica le radiatoren. Ze zijn geschikt voor plaatsing in badkamer, keuken en woonkamer. Opvallende nieuwkomers zijn de modellen Kos en Faro. Deze zijn voorzien van krasvrije voorplaten en zijbekledingen, waardoor ze gemakkelijk schoon te maken zijn. De hoogte is variabel: 1800,1950 of 2100 millimeter. De radiatoren zijn in drie breedtematen verkrijg baar: 450, 600 of 750 millimeter. Een andere nieuwkomer is Del ta, een stalen radiator met een enigszins nostalgische uitstra ling. Volgens Radson wordt de radiator snel warm. Delta is bo vendien uitgevoerd zonder scherpe hoeken, waardoor de radiator kindvriendelijk is. Een dubbele uitvoering is verkrijg baar onder de naam Delta Twin. Beide worden geleverd met handdoekdrager. Meer informatie: www.radson.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41