PZC PvdA probeert mislukking te verklaren Kok: zowel Bos als Balkenende beschadigd door breuk coalitie Brugman Geldnood leidt tot diefstal volle schooltassen Dierentuinen mogen inenten tegen vogelpest 2e Paasdag geopend Miljoenenschade door brand in twee scholen Justitie vergelijkt zaken Eschweiler en Nicky Verstappen zaterdag 19 april 2003 DNA )riejaar cel en tbs voor >eroven rechter Sociale zekerheid Beroep Van der G. eind augustus Minder loon na belasting wijziging Arrestaties in dubbele moordzaak Voorgeleiding via camera succes Reisbranche wil klanten terug van 11.00 tot 17.00 uur KEUKENS BADKAMERS jnnrMischa de Bruijn HAARLEM - Steel volle rug tassen van medeleerlingen en verkoop de inhoud - school boeken - door. Deze jatmetho- de wordt regelmatig gebruikt door scholieren met geldge brek. Een makkelijke manier om aan contanten te komen, zo lijkt het. Want ook al zijn schoolboeken duur, de eige- naar bewaakt ze doorgaans minder goed dan geld of andere waardevolle spullen. Vier leerlingen van het Men- delcollege in Haarlem kwamen ook op dit idee, en gingen sa men met twee vriendinnen op rooftocht. Ze maakten zeker zes tassen met inhoud buit, tot dat ze tegen de lamp liepen. Vier van het groepje van zes meisjes werd begin deze week gearresteerd, maakte de politie gisteren bekend. Een van de ouders van de bestolen leerlin gen meldde de diefstal bij de schoolleiding, waarna die de gedupeerden vroeg om de ver miste boeken op te geven bij De Slegte. Dat bedrijf heeft een grote er varing met gestolen boeken. De meiden waren een 'beetje dom' omdat ze een groot risico liepen ontdekt te worden. De Slegte noteert volgens de bedrijfslei der namelijk altijd de namen van particulieren die boeken aan de zaak verkopen, en om schrijft de opgekochte partij. Sinds enkele jaren is dit van overheidswege verplicht. Iede re particulier die tweedehands spullen verkoopt aan een win kel moet ook een legitimatie met foto laten zien. Door die re gistratie konden de meiden worden gearresteerd. De meisjes gaven volgens di recteur Hupsch als motief voor de diefstallen dat ze geld nodig hadden om uit te gaan. Ze wor den zonder pardon van school verwijderd, zegt hij. GPD Mogelijk verband kindermoorden van nnze redactie binnenland STRICHT - Het Openbaar listerie (OM) in Maastricht houdt rekening met een ver- land tussen de onlangs gepleeg- moorden op twee kinderen lit het Duitse Eschweiler en je moord op Nicky Verstappen. lichaam van de toen elf jarige Nicky werd vijf jaar gele ien in dezelfde streek gevon- jtn. De Maastrichtse persofficier van justitie A. Rogier bevestig- Jegisteren dat het OM de Duitse justitie zal vragen om informa tie. Zowel politie als justitie kijkt met belangstelling naar het on derzoek van de Duitse justitie naar de moord op de negenjari ge Sonja Spreeberg en haar elfjarige broertje Tom enkele weken geleden. De Zwitserse politie heeft donderdagavond twee mannen uit Eschweiler, die van de moord en van seksu eel misbruik verdacht worden, uitgeleverd aan Duitsland. De 28-jarige en de 33-jarige man hebben donderdagavond tijdens hun verhoor in Aken de moorden op Tom en Sonja be- meldde justitie in Aken gisteren. lijkje van de gewurgde Spreeberg had de politie DNA-materiaal gevonden, en dakbij een tang met een vinger- fdruk. Die komen overeen met iet DNA en de vingerafdruk de beide verdachten, aldus Ie Duitse politie, die de moor- )EN HAAG - De rechtbank in Haag heeft gisteren drie iiar cel en tbs met dwangver pleging opgelegd aan een 27-ja- tige Delftenaar wegens het be leven van een rechter van het arket in Roermond, let incident gebeurde op 8 de cember 2001 op uiterst geweld- Je wijze in een trein. De nansloeg het willekeurig uitge lezen slachtoffer met een vuur wapen. Ook zou de forsgebouw- ledader de vrouw door de hele Mpé hebben gesmeten. De nouw verklaarde bij de politie fcze bang was dat de man haar wilde verkrachten, maar het jjiig de dader uiteindelijk om de "houd van haar tas. De zaak weid pas veel later opgelost toen de Delftenaar werd gepakt 'ooi andere misdrijven. Hoewel het Pieter Baan Cen tra® de Delftenaar deels ontoe- tekeningsvatbaar verklaarde, 'thten deskundigen het gevaar JPherhaling echter groot, ^rechtbank oordeelde uitein delijk dat de man voor alle hem Waste gelegde misdrijven zo- 'd celstraf als tbs moest krij- PUWP den met tachtig rechercheurs onderzoekt. Een woordvoerder van de poli tie Limburg Zuid zei gisteren dat de politie bij dergelijke za ken die in de Euregio spelen, altijd meekijkt of er vergelijkin gen met zaken in Limburg ge maakt kunnen worden. Dat geldt vooral voor de zaak Nicky Verstappen. Dit toen elfjarige jongetje uit het Noord-Lim burgse Heibloem verdween op 10 augustus 1998 tijdens een jeugdkamp op de Brunssum- merheide. Anderhalve dag later werd zijn lichaam gevonden in de buurt van het kamp. Hij was met ge weld om het leven gebracht en vooraf mogelijk ook seksueel misbruikt. Een dader is nooit gevonden. Eschweiler ligt op zo'n vijftien kilometer van Brunssum. „Vanzelfsprekend zal de Duitse justitie op een ge schikt moment worden ge vraagd sporen ter beschikking te stellen aan de Nederlandse justitie, zodat er een vergelij kend onderzoek gedaan kan worden", aldus Rogier. Justitie wacht daar nog even mee: „Op dit moment gaat de primaire aandacht uit naar het Duitse onderzoek. Daarom is deze vraag nu nog niet aan de orde", zei de persofficier. „Maar we houden de zaak wel in ons achterhoofd." ANP/DPA ZEVENBERGEN - Kinderen kijken naar de resten van hun school. In de nacht van donderdag op vrijdag brandden de basisscholen De Arenberg en De Regen boog in Zevenbergen goeddeels uit. De schade loopt in de miljoenen euro's. Door de grote brand moesten veertig woningen tijdelijk worden ontruimd. De politie onderzoekt of er een verband be staat met twee andere incidenten die donderdag avond plaatsvonden. Bij een andere school werden ruiten ingegooid en elders gingen enkele vuilcontai ners in vlammen op. De gemeente Moerdijk zoekt zo snel mogelijk vervangende schoolruimte voor de 520 kinderen van de Zevenbergse scholen. Maar voorals nog zijn de leerlingen tot 5 mei vrij. foto Robert Vos/ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De PvdA bevat het nog steeds niet, blijkt dik een week nadat het CDA de breuk in de kabinetsonderhan delingen forceerde. Een rege ring van CDA en PvdA lag vol gens de sociaal-democraten in het verschiet. Want al waren er wel onderlinge twistpunten; er waren zo veel overeenkomsten, stelt de PvdA. Gisteren legde de fractie schrif telijk 'verantwoording' af over haar inzet bij de onderhande lingen van een CDA-PvdA-ka- binet. PvdA-leider Bos had dit beloofd aan de andere fracties, toen de Tweede Kamer debat teerde over het mislukken van de formatie. Het CDA weigert inzage te geven. De formatie strandde toen het CDA plotseling met een nieuw financieel pakket op de proppen kwam. De PvdA noch de infor mateurs konden hier mee leven. Volgens de PvdA waren de twee fracties het eerder wel eens ge worden over een heleboel zaken als een nieuw zorgstelsel, veilig heid ('elke buurt zijn buurt- agent'), preventief fouilleren, versobering gevangeniswezen, van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-leider Bal kenende en PvdA-leider Bos zijn beide beschadigd door het afbreken van de kabinets-on- derhandelingen. Dit stelt oud premier Wim Kok. De minister van Staat liet zich ook uit over de EU. Die moet volgens hem een vaste voorzitter krijgen. Over Bos en Balkenende zei Kok gisteravond in het tv-program- ma Twee Vandaag: „Ze zullen het zich beiden aantrekken dat het niet gelukt is. Want het is zo wel voor Balkenende als Bos een deuk." Volgens hem was een CDA- PvdA-kabinet het meest logisch geweest gezien de uitslag van de verkiezingen. Kok betreurt het dat deze regering niet tot stand is gekomen. Naar zijn mening was een dergelijke coalitie al bijna rond. Maar je moet als partij niet tegen iedere prij s wil len regeren, aldus Kok. „Die prijs kan te hoog zijn." Het CDA kwam vorige week plotseling met een nieuw financieel voor stel waar de PvdA en de infor mateurs niets in zagen. Kok vindt verder dat de Europe se Unie moet kiezen voor een vaste EU-voorzitter met een aanstelling voor 2,5 jaar. Kok neemt daarmee afstand van het beleid van het huidige Neder landse kabinet. Nu rouleert het voorzitterschap van de EU onder de vijftien lid staten die bij toerbeurt een half jaar voorzitter zijn. De grote EU-landen willen een vaste voorzitter voor vijf jaar. Het Ne derlands kabinet is daar met een groot aantal kleinere EU-lan den fel op tegen. Volgens Kok is het verstandig om een tussenformule te vinden tussen de vijf jaar en de zes maanden. Als een voorzitter 2,5 jaar zit, is er volgens Kok meer continuïteit en gezag. Kok ziet dat wel als een concessie aan de grote landen. Nederland en an dere landen zouden daarvoor in ruil moeten bedingen dat er binnen de EU meer bij gekwali ficeerde meerderheid wordt be sloten in plaats van bij unanimi teit. GPD/ANP pagina 5: klachten over chaos Advertentie BEofiyjPT U Ot)|c 2.0 wei K/K,' YAM MoBeftME. komst 7 integratie van buitenlanders en geld voor jeugdzorg. Er zou een miljard euro komen om banen te scheppen. Er zouden geen extra bezuinigingen komen op cul tuur en media en milieuvervui lende activiteiten zouden zwaarder belast worden. Zeker, geeft de PvdA toe, er la gen nog wel twistpunten. Zo wees de partij de zogeheten 130 procents-inkomens eis af. Het CDA wil dat mensen die hun partner uit het buitenland halen een inkomen hebben van 130 procent van het minimumloon. Ook discussieerden de partijen nog over de verhoogde zieken fondspremies. De PvdA wilde die direct compenseren voor mensen met een laag inkomen, het CDA wilde dat achteraf via de belastingen doen. De PvdA wenste verder te bezien of de hy potheekrenteaftrek kan worden versoberd. „Zowel op financieel gebied als bij alle andere beschreven on derwerpen waren we dicht bij het moment dat definitief kno pen moesten worden doorge hakt. Dan hadden ook wij voor een moeilijke afweging ge staan." Maar voor het zo ver was, kwam het CDA met een nieuw voorstel om fors in te grij pen in sociale zekerheid en pen sioenen, aldus de PvdA. GPD AMSTERDAM - De behandeling van de strafzaak in hoger beroep tegen Volkert van der G.die is veroordeeld wegens de moord op Pim Fortuyn, vindt vermoedelijk nog vóór het einde van de zomer plaats. Het Openbaar Ministerie hoopt eind au gustus met de zittingen te kunnen beginnen. Advocaat-gene raal N. Schaar van het parket in Amsterdam heeft dit gisteren gezegd. Of Van der G. ook in beroep gaat tegen het vonnis van de rechtbank is nog niet bekend. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde de 33-jarige Van der G. dinsdag tot achttien jaar gevangenisstraf, na een eis van het OM tot levenslang. De officier van justitie tekende diezelfde dag nog hoger beroep aan. ANP DEN HAAG - Iedereen in loondienst gaat er vanaf deze maand in salaris op achteruit. Afhankelijk van de hoogte van het salaris varieert de korting van enkele dubbeltjes tot een paar euro's. Normaal voert de Belastingdienst de nieuwe belastingregels altijd in per 1 januari waardoor de loonstrookjes ook elk jaar in januari een wijziging laten zien. Onder meer door het ver- kiezingsj aar kregen de Eerste en Tweede Kamer vorig jaar een aantal wetsvoorstellen, die gevolgen hebben voor de belas tingtarieven, niet op tijd afgerond. GPD DEN HAAG - Een arrestatieteam heeft dinsdag twee Rotter dammers opgepakt in verband met de moord op twee Ka- meroeners in juli in De Lier. De twee verdachten (van respec tievelijk 42 en 36 jaar) zijn gisteren voorgeleid aan de rechter commissaris in Den Haag. Dat heeft het Openbaar Ministerie gisteren laten weten. De politie trof de slachtoffers, twee mannen van respectieve lijk 32 en 34 jaar oud uit Kameroen, op 5 juli aan tussen de kassen aan de Nieuwe Tuinen in het De Lier. Zij waren dood geschoten. Het OM meldde vorig jaar al dat de dubbele moord vermoedelijk een liquidatie betrof. ANP ZWOLLE - De politie IJsselland breidt een proef met voorge leiding aan de hulpofficier van justitie via een camera- en te- levisieverbinding wegens succes uit. Op de politiebureaus in Zwolle en Hardenberg staat zo'n verbinding waarmee de hulpofficier van justitie met een verdachte op een ander poli tiebureau kan communiceren. Op de politiebureaus in De venter en Kampen komt nu ook een tele-verbinding. Hierdoor hoeven hulpofficieren van justitie 's nachts niet naar aangehouden verdachten te reizen, maar kunnen ze die vanaf afstand horen. Dat scheelt reistijd en -kosten. ANP SCHIPHOL - In een poging de dip in het aantal vakantiegan gers te boven te komen, hebben KLM en reisorganisaties de handen ineengeslagen. Zij bieden vanaf vandaag tot en met 13 juni op georganiseerde vakanties kortingen aan van 20 tot 30 procent of meer. Het gaat om 34 zonvakanties in onder meer Europa en de Ne derlandse Antillen. „We willen laten zien dat vliegen niet zo duur hoeft te zijn", aldus een KLM-woordvoerder gisteren. De KLM zucht net als andere luchtvaartmaatschappijen on der de gevolgen van de oorlog in Irak en de ziekte sars. In maart nam het aantal passagiers met 3 procent af. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De dierentuinen' en -parken in Nederland mogen hun vogels inenten tegen de vo gelpest. Het ministerie van Landbouw heeft dat gisteren bevestigd. Het permanent veterinair comi té van de Europese Unie zal in stemmen met de maatregel. De Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD) vroeg vori ge maand alom vogels in dieren tuinen te mogen vaccineren te gen vogelpest. „De nu verleende toestemming betekent dat de belangrijke vogelcollecties niet verloren zullen gaan", aldus de NVD in een reactie. In eerste instantie zullen alleen vogels in dierentuinen in de be smette gebieden worden inge ënt. Het gaat dan om Ouwe hands Dierenpark in Rhenen, Dierenpark Amersfoort, de Apenheul in Apeldoorn, de Wis sel in Epe en Burgers' Zoo in Ar- hem. De vaccinaties zullen de komende dagen beginnen. Di recteur K. Brouwer van de NVD hoopt dat ook de dierentuinen in België en in het Duitse Aken snel toestemming krijgen om te vaccineren. ANP Advertentie Nü is hèt moment van de nieuwste collecties! Inspirerend en motiverend. Merken, w.o. enkele nieuwkomers, die u alléén in Zonnemaire zult aantreffen. I o N N iRt - Zuidweg 2oA, Zonnemaire. Tel. 0111-401318. www.interieur-paauwe.nl Advertentie Goes, Marconistraat 34 Hulst*Absdaalseweg 19 ('Uitsluitend keukenshowroom, van 12.00-18.00 uur) Voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www.brugman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3