pzc Liefde kan racisme overwinnen rogr 11 - zaterdag 19 Eigenlijk voelt hij zich lekkerder in een meer komische rol. In een iramastuk acteert Dave Meulenberg 20) uit Vlissingen naar eigen zeggen onnatuurlijk, ietwat geforceerd. De jpW-student is er echter de man niet naar om zich daarbij neer te leggen. Hij wil en zal acteur worden en dus moet hij alle kneepjes van het vak onder de knie krijgen. In het stuk lembert en Ayse, dat in de Maand van de Vrijheid in Vlissingen, Goes en Terneuzen op het programma staat, krijgt hij volop gelegenheid zijn talenten uit te breiden. Talent Gebekt Rembert en Ayse is een lief desverhaal a la Romeo en Julia. Een liefde tussen een Vlaamse jongen en een meisje van Turkse afkomst. Een liefde die door cultuurverschillen tus sen de families en racisme enorm wordt bemoeilijkt. Het door Geertrui Daem geschreven verhaal is een coproductie tus sen Het Gezelschap van de Zee uit Zeeland en de Vlaamse Ko- pergietery. Gespeeld door Vlaamse en Turkse jongeren. En één Zeeuw, alhoewel, in zekere zin een 'nep-Zeeuw'. Meulen berg: „Ik kom uit Sittard, maar woon sinds twee jaar in Vlissin gen. Eerst heb ik bij Scoop (Zeeuws instituut voor Zorg, Welzijn en Cultuur) in Middel burg een jongerencursus ge daan, maar die heb ik niet afge maakt. De andere deelnemers waren veel jonger dan ik en de den het puur voor de lol. Ik ook wel, alleen: ik wil later verder met toneelspelen. Dat zit er al van kinds af aan in. Toen ik acht jaar was, trad ik al op tijdens feestjes." Zijn performances waren toen meestal in de humoristische sfeer. In Rembert en Ayse is het andere koek. Meulenberg neemt de rol van Jan Roels op zich, een jongen die dichtbij hoofdrol speler Rembert staat. „Ik moest echt wennen. Allereerst aan het taalgebruik, want het verhaal speelt zich af in Gent. Daar naast is het een dramatisch stuk. In het begin benadrukte ik dat teveel. Speelde ik bijvoor beeld te boos in bepaalde scè nes. Ook aan het samenspel met de anderen moest ik wennen. Belgen zijn toch net een slag an ders dan Nederlanders." Regisseuse Margreet Sweerts weet precies wat Meulenberg bedoelt. „Hij was de enige Ne derlander en het stuk gaat nou juist over culturen. Ik heb tij dens de repetities ook weieens gezien dat Dave alleen was. De anderen sprongen na afloop op hun fiets naar huis, Dave moest vanuit Gent nog helemaal terug naar Vlissingen." Sweerts vindt dat Meulenberg barst van ta lent. „Als hij los komt, gaat het heel goed. Hij vindt het alleen nog wel moeilijk om dingen te veranderen, die eigenlijk vast liggen in het script maar iets an ders gebracht kunnen worden." Meulenberg wil nu vooral erva ring opdoen, om zich in een later stadium aan te melden bij een toneelacademie. „Dat is mis schien een kromme redenering, want eigenlijk moet je het vak juist op een academie leren. Maar zij willen alleen de beste kandidaten nog beter maken. Ik sta nu nog te onzeker in mijn schoenen. Ik ben er gewoon nog niet klaar voor. Als ik mij aan meld, wil ik echt alles uit de kast kunnen halen", zegt de twinti ger. Rembert en Ayse is geschreven vanuit de belevingswereld van jongeren. Het is recht-toe- recht-aan-taal en scherpe woordgrapjes troef. „Het is lek ker 'gebekt' geschreven. Dat vind ik klasse van Geertrui Daem. Je kan aan haar werkwij - ze ook heel goed merken dat ze zelf actrice is geweest", vindt Sweerts. In eerste instantie had Daem twee volwassen persona ges in het verhaal bedacht, maar op aanraden van Sweerts wer den die achterwege gelaten. „Dat wil overigens niet zeggen dat het stuk alleen voor jonge ren interessant is. Jongeren zijn vaak heel flexibel, hebben op school met allerlei culturen te maken en hoeven nog geen huis en haard te verdedigen. Bij vol wassenen is dat weieens anders. Rembert en Ayse is een 'liefde versus racisme-verhaal'. Het is trouwens absoluut niet de be doeling geweest om een politiek correct stuk te schrijven. Het maakt ook best wat los onder de toeschouwers. Een vriend van Rembert heeft nare ervaringen met een groep allochtonen ge- Dave Meulenberg: koombaar zijn." „Eigenlijk is dit toneelstuk bedoeld om aan te tonen dat cultuurverschillen over- foto Lex de Meester had en is dan ook helemaal geen voorstander van zijn relatie met Ayse. Hij is heel grof in zijn taal gebruik. Van meerdere alloch tonen, die het stuk in Gent heb ben gezien, heb ik gehoord dat zij dat als 'best heftig' hebben ervaren. Zinnen als 'Laat alle mannen maar een stuk van hun fluit afsnijden', komen hard aan. Die racist is in zekere zin de hoofdrolspeler. Hij zorgt er uit eindelijk voor dat Rembert te horen krijgt dat Ayse een zelf moordpoging heeft gedaan -na door haar familie gekoppeld te zijn aan een neef-, maar dat ze het goed maakt." Meulenberg: „Eigenlijk is dit toneelstuk bedoeld om mensen de ogen te laten openen. Aanto nen dat cultuurverschillen overkoombaar zijn. Dat liefde daar niet onder hoeft te lijden. Laten zien hoe het wel kan: res pect hebben voor elkaar is daar bij een eerste vereiste." Raymond de Frel Rembert en Ayse: 8 mei in het Arsenaaltheater in Vlissingen, aanvang 20.15 uur. Een dag la ter in 't Beest in Goes, 20.30 uur en op 11 mei in het Scheldethea- ter in Terneuzen 20.00 uur. ensdag 23 april iart Cultureel Gekleurd ludertheater Faruk Dikici met Kelogan de raadsels van de gemene sultan (Cult, kleurd); Zierikzee Brogum, 14.00 uur. nderdag 24 april Ipening Cultureel Gekleurd met optre- ivan slagwerkgroep Medicamento; ddelburg De Drvkkerij, 20.30 uur. Opening Maand van de Vrijheid; Middel ing De Drvkkerij, 20.00 uur. pack Easter (Zuid-Afrikaans); Vlissin- piSt.Jacobskerk, 20.15 uur. Hm:'Ten' (Iran); Goes't Beest, 20.30 uur. ;Film: 'Divine Intervention' (Palestina) tóvoorprogramma kort film 'Dag'; Zie ree filmtheater, 20.30 uur. rapril t/m 17 mei: Fototentoonstelling JwBali door Jan Mala wauw en gedich ten tekeningen over de Molukken van wede en derde generatie (Mae-Uku) r'f; Gekleurd); Middelburg De Drvkke- "1 tijdens openingstijden. 'Japrilt/m 20 mei: Expositie Anton Vre- e.recent werk (Curafao) (Cult. Gekleurd t erneuzen Kunstuitleen, tijdens ope- RStijden. 'Uaf 24 april: Tentoonstelling over 5 ''werken in Bosnië; Middelburg De 'kkerijtijdens openingstijden. jidag 25 april laziekworkshops voor jongeren (Cult. inieurd); Oost-Souburg De Regenboog, tOO uur. ^rkshop voor basisschooljeugd door .'rede (Cult. Gekleurd); Terneuzen J>tuitleen, 14.00 uur. pen Dag met rondleidingen, lezing over jbran en muziek (Cult. Gekleurd)Mid- Moskee, 18.30 uur. •™i. Divine Intervention' (Palestina) t.Gekleurd); Middelburg filmtheater fWershof, 19.30 uur. ,j alta mar (flamenco) (Cult. Ge- Terneuzen Scheldetheater, 20.00 .^entatie jongerenworkshops (Cult. Nthf^' (->osl-"Souburg De Regenboog, te'ZOnder grenzen, avond met poëzie, aendans (Cult. Gekleurd); Zierikzee ï^tboei, 20.00 uur. tilt Ia®ound (Afro-Caribische Jazz) Fil T^urd); Goes 't Beest, 21.00 uur. tlS, de De Deus' (Brazilië) 'City lm Gekleurd)Middelburg f ilm- •Joj chuttershof, 22.00 uur. j^TOnactiviteit in samenwerking met V: ?,met optredens van onder andere s'upis-crew, G.O.D., 0118-Posse kleurd)Vlissingen De Piek, 21.30 zaterdag 26 april - Peace for Maluku met vocalgroep Sala- mony, muziekgroep Maori en dansgroep Bunga Tjengke en infostand (Cult. Ge kleurd); Middelburg De Drvkkerij, 13.30 uur. - Surinaamse culturele avond met lezing, muziekgroep V-S-TA Friends, Limboshow en Haayo (Afrikaanse percussiedans) (Cult. Gekleurd); Goes Amicitia, 19.00 uur. - Film: 'Cidade De Deus' (Brazilië) 'City of God' (Cult. Gekleurd); Middelburg Schuttershof, 19.30 uur. - Film: 'Ten' (Iran) (Cult. Gekleurd); Goes't Beest, 20.30 uur. - Concert Abaji (Bedouin blues) (Cult. Ge kleurd); Zierikzee Brogum, 22.00 uur. - Film: 'Divine Intervention' (Palestina) (Cult. Gekleurd); Middelburg filmtheater Schuttershof, 22.00 uur. - Concert: Kweku Mensah (Afrikaanse Highlivemuziek) (Cult. Gekleurd); Vlissin gen De Piek, 22.00 uur. zondag 27 april - Cultureel programma met demonstraties Indiase klederdracht en klassieke muziek illustratie Liesbeth Minderhoud (Cult. Gekleurd); Middelburg Hindoe- staanse tempel, 10.30 uur. - Tango Dorado (Argentijnse tango) (Cult. Gekleurd); Terneuzen Scheldetheater, 15 00 uur. - Indonesië-avond met buffet, inleiding op film 'Stand van de zon', vertoning van die film en optreden van The House of Gong (Cult. Gekleurd); Middelburg filmtheater Schuttershof, 18.00 uur (buffet), 19.00 uur. - Film: 'Ten' (Iran) met voorprogramma Rotter'maghreb (Cult. Gekleurd); Zierik zee filmtheater, 20.30 uur. maandag 28 april - Lezing Mimount Bousakla (Cult. Ge kleurd) Middelburg Zeeuwse Bibliotheek, 20.00 uur. - Film: 'Ten' (Iran) (Cult. Gekleurd); Mid delburg filmtheater Schuttershof, 20.00 uur. - Film: 'Divine Intervention' (Palestina) (Cult. Gekleurd); Goes 't Beest, 20.30 uur. dinsdag 29 april - Film: 'Divine Intervention' (Palestina) (Cult. Gekleurd); Goes 't Beest, 20.30 uur. woensdag 30 april - Film: 'Ten' (Iran) (Cult. Gekleurd); Mid delburg filmtheater Schuttershof, 20.00 donderdag 1 mei - Film: 'Cidade De Deus' (Brazilië) 'City of God' (Cult. Gekleurd); Goes't Beest, 20.30 uur. vrijdag 2 mei - Vertelvoorstelling voor kinderen door Vertelbureau Lombok (Cult. Gekleurd); Oost-Souburg De Regenboog, 14.00 uur. - Film: 'Cidade De Deus' (Brazilië) 'City of God' (Cult. Gekleurd); Goes 't Beest, 20.30 uur. zaterdag 3 mei - Servische culturele dag met literaire voordrachten en Servische volksdans groep (Cult. Gekleurd); Vlissingen A. Co- ortelaan Sloga, 17.00 uur. - Avond over de 'Winti cultuur' in Surina me met de groep Afoe-Sensie (Cult. Ge kleurd); Vlissingen A. Coortelaan St. Su- rant, 21.00 uur. - Concert Minyeshu Chewata (Ethiopië) (Cult. Gekleurd); Goes 't Beest, 21.00 uur. maandag 5 mei - Bevrijdingsfestival Zeeland met onder andere concerten en acts van Dolf Jansen, Malick Pathé Sow Le Welnere (Senegal) (Cult. Gekleurd) en Brainpower (hoofdact Vlissingen Bellamypark, vanaf 13.30 uur. -DJ Contest; Vlissingen De Piek, 14.00uur. - Kunstbende presentaties; Vlissingen Ar senaaltheater, 13.30 uur. - Kunstbende; Vlissingen Dijktheater, 14.00 uur. - Unplugged Festival 'Liberty Unplug ged'; Vlissingen Arsenaaltheater, 19.00 uur. - Dance-evenement 'Liberty-Dance'; Vlis singen Dijktheater, 19.00 uur.. dinsdag 6 mei - Film: 'Promises'; Goes't Beest, 20.30 uur. woensdag 7 mei - Film: 'Promises'; Goes't Beest, 20.30 uur. donderdag 8 mei - 8 t/m 23 mei: Tentoonstelling kinder werkstukken naar aanleiding van work shop Anton Vrede; Terneuzen Kunstuit leen. - Rembert en Ayse; Vlissingen Arsenaal theater, 20.15 uur. vrijdag 9 mei - Rembert en AyseGoes't Beest2 03 0 uur. zondag 11 mei - Rembert en Ayse; Terneuzen Scheldethe ater, 20.00 uur. dinsdag 13 mei - Film: 'Promises' voor studenten Hoge school Zeeland; Middelburg Schutters hoftheater. - Lezing Vamba SherifZierikzee ROC. - Lezing Vamba Sherif; Middelburg Neha- lennia. - Lezing Vamba Sherif; Vlissingen Schel- demond. donderdag 15 mei - Lezing Vamba Sherif Goes ROC. - Lezing Vamba Sherif; Terneuzen De Re de. - Lezing Vamba Sherif; Middelburg Neha- lennia. - Film: 'Promises'; Zierikzee filmtheater, 20.30 uur. maandag 19 mei - 19 t/m 23 mei: Marokkaanse week; Vlis singen Hogeschool Zeeland, van maandag t/m vrijdag van 12.15 uur tot 13.45 uur. vrijdag 23 mei - AMA-kunstmanifestatie, tevens slot Maand van de Vrijheid; Middelburg Stads schouwburg, 16.00 uur. r Anne-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35