PZC Met een stuk of tien wegwerptoestellen Kinderen leren van Kikker zaterdag 19 april 2003 Geen kilo's goud om de nek, clips met halfnaakte vrouwen of verheerlijking van geweld. Nee, de Nederlandse rapper Brainpower voldoet aan geen enkel cliché waar andere hiphoppers zo mee te koop lopen. De Nederlandse taalgoochelaar maakt daarentegen fijnbesnaarde rap met inhoudsvolle teksten. Hitje Festivals Brain is Nadenken over eenaU begrip als vrijheid,y niet heel moeilijk voorte kleinste kinderen van del® school? Bob Latuheru vati Regionaal Pedagogische® trum Zeeland (RPCZ)vy niet. „Zelfs de allerjongst® praten in eigen termen^ heid." In het kader van De' Maand van de Vrijheid'om, kelde hij in opdrachtvanfe vincie samen met tweel» krachten van basisschool]). Vossenburch in Middelh®, project voor de leerlinge^ de groepen 1 tot enmeti,® basisonderwijs. Aan del® van het prentenboek SM de Vreemdeling van Max a huijs wil hij kinderen spel®! derwijs leren omgaan met schillen tussen mensen. Alsof het een telangrijkdoo ment bevat, klampt hij he!p: tenboek met beide handen stevig vast. Bob Latuhemis stellig van overtuigd datlsi verhaal over Kikker eenbek rijke bijdrage kan lever® de positieve beeldvorming! kinderen over alles wat'ai is. Bijna veertig basisschole Zeeland gaan vanaf 24 apr! de slag met lespakkettenon thema's vrijheid enverdrai zaamheid. Met namehetls thema wordt uitvoerigbi deld in het boek van Veis De hoofdfiguur Kikker.br kleintjes favoriet, komtino tact met de vreemdeling! Zijn vriendjes willeninees instantie niets weten vani vieze beest. Maar Kikker» wint als enige zijn angsta knoopt een gesprek aaniaj vreemdeling, die laterwels dig blijkt te zijn. Latuheru vergelijkt de sik uit het verhaal met onzem culturele maatschappij.,! belangrijk dat kinderen® gin af aan realiseren dati onderling heel verschillens Ik zou willen dat zij dieven len in ieder geval respecten zodat we samen kunnen!» wen aan onze samenleving Een klas noemt de pedaffl wat dat betreft 'een prima fenterrein' om dit proces:? geleiden. De klassikale activiteiten^ in het teken van twee vrijl in het bijzonder: vrijwarirj vrees en vrijheid van men uiting. Het boek geeft voo de thema's aanknopingspi voor gesprekken. Uithetn haal blijkt dat Kikker niet: de grote groep meegaat eni hij toenadering durft tezffil Als hij zijn angst niet oven nen hadwas Rat waarscl het territorium uitgejaagi tuheru: „Als je steeds mal' oordeeld wordt, is dat een chologische last waarmee te leven valt." Ookishetj dier vrij in het uiten vanzij ning, ongeacht de gevolg! pleit voor Rat, zodat and» ook nieuwsgierig wordeti de vreemdeling. Latuheru vertelt gedreva Kikker en zijn vriendjes,, heb daar allerlei boeken® leerde auteurs op de plani staan", en wijst naardem kast, „maar Max Velthuifj in dit kinderboek ingewifl zaken helder en met weids woorden uit te leggen. Boffl dien spreekt hij de taal va deren." Margritta van dei Alle deelnemende basissc hebben een lespakketgeb met suggesties voor activi rond het thema vrijheid zijn er ongeveer 170 exemp uitgedeeld van het boekl en de Vreemdeling. zeker niet van steen foto Lex 0* staat voor strijd en de geopende hand beeldt vrede uit. "De tienjarige Larissa verwoordt het zelf zo in haar gedicht: 'Mijn vrijheid dat is vrede, vrede voor altijd. Geen oorlog meer. Nooit meer zeggen wie wat moet. Als het altijd vre de is, gaat alles goed.' De oorlog leeft in groep 7 van de Bea trixschool. De actualiteit rond de oor log in Irak heeft de kinderen bij het ma ken van de foto's geïnspireerd. Op het prikbord hangen een paar afbeeldin gen van schreeuwende krantenkoppen. Een van deze foto's is gemaakt door een Irakese leerling. Wim Harinck: „Na de val van Bagdad vroeg ik hem wat hij van de oorlog vond. Zijn antwoord was opvallend. Hij vertelde dat zijn familie een dubbelslachtig gevoel heeft. Aan de ene kant is hij blij dat het regime ge vallen is. Aan de andere kant is hij bang om teruggestuurd te worden.Harinck denkt dat kinderen heel goed beseffen wat vrijheid is. „Ze worden op tv ge confronteerd met oorlogsgeweld en zien wat onderdrukking inhoudt. Voorgaande jaren hebben we ons rond de 4 en 5 meiviering vooral gericht op de Tweede Wereldoorlog. De projecten hadden als uitgangspunt 'Opdat wij niet vergeten'. Nu staan we voor het eerst stil bij onze eigen vrijheidsbele ving, de vrijheid zoals wij die ervaren vanuit onze ziel. De uitkomst van het fotoproject vind ik positief. Het heeft kinderen aan het denken gezet." Margritta van den Berge De foto van Larissa Klumpes wordt sa men met de 31 andere winnende foto's gebundeld. Alle deelnemende leerlin gen krijgen na afloop van het project een mapje met daarin de afbeeldingen van de winnende foto's. Iedereen die geen bundel ontvangt, kan de 32 win nende foto's vanaf 5 mei bezichtigen in de etalages van de winkels in de Sint Jacobsstraat in Vlissingen. Bob Latuheru Brainpower, hoofdact van het Bevrijdingsfestival in Vlissingen. Vrijheid betekent voor mijsprin gen op het strand, verstoppertje spelen, vrij zijn in de natuur, nooit meer oorlog. Zomaar een greep uit de antwoorden van leerlingen uit groep 7 van de Prinses Beatrixschool in Goes op de vraag wat vrijheid persoonlijk voor hen betekent. In het kader van de Maand van de Vrijheid lieten leerlin gen van de groepen 5 tot en met 8 van ruim dertig basisscholen hun ideeën de vrije loop cn fotografeerden hun defi nitie van vrijheid. Het is heel stil in de klas van meester Wim. De leerlingen krijgen hun weke lijkse fluor in een plastic bekertje en ze venentwintig monden spoelen dat het een lieve lust is. Na afloop haalt de meester een grote, plastic tas tevoor schijn. Iedereen weet wat er vanmid dag gaat gebeuren. De afgelopen weken zijn alle leerlingen druk bezig geweest met het fotoproject 'Vrijheid Leerlingen uit groep 7 van de Prinses Beatrixschool in Goes bekijken de resultaten van het fotoproject 'Vrijheid betekent voor mijfoto Willem Mieras betekent voor mijHet project ging in maart van start met een mondelinge in structie van een fotograaf. Met een tiental wegwerpfototoestellen in de aanslag is iedereen vervolgens in groe pen van drie leerlingen op pad gegaan. Leerkracht Wim Harinck vindt de re sultaten verrassend. „Kinderen geven hun eigen invulling aan het begrip vrij heid. Wij als volwassenen associëren vrijheid vaak met oorlog en vrede. Nu blijkt dat de leerlingen vooral hun ei gen, persoonlij ke vrijheid als uitgangs punt hebben genomen." Nadat alle kiekjes geschoten waren, schreven de kinderen in het kort op waarom zij juist voor die foto gekozen hadden. Nu sieren alle f oto 's en teksten het grote prikbord achter in het klaslokaal. Er is een geheime stemming geweest en van middag wordt de winnende foto be kend gemaakt. „Haal jullie kladblok ken tevoorschijn en turf maar mee wanneer je je eigen naam hoort", zegt de meester. De tas gaat open en de meester haalt er telkens briefje uit met daarop de naam van een leerling. De naam Larissa wordt opvallend vaak genoemd. Haar foto met daarop twee gebeeldhouwde handen krijgt de mees te stemmen. De leerlingen leggen uit waarom de foto van hun klasgenootje zo bijzonder is. „De symboliek is heel mooi. Je ziet twee handen. De één is een vuist en de ander is een geopende hand met daarin een bloem. De gebalde vuist T Tan vijfjarige scholieren tot V hardcore rapfanaten, vorig jaar wist Brainpower ze ineens allemaal om zijn vinger te win den. Met zijn opzwepende hit Dansplaat drong hij door tot nummer lvandeTop40. Hij be reikte met zijn monsterhit de grote massa zonder zijn hardco re fans van zich te vervreemden. En dat was nou ook precies wat de 28-jarige rapper beoogde: commercieel succes behalen en toch geen concessies aan zijn roots doen. Of zoals de Neder- rapper het ooit verwoordde in muziekkrant Oor: „Als je dope bent, krijg je respect." Brainpower werd in 1975 als Gertjan Mulder in Antwerpen geboren als zoon van een predi kant. Op zijn twaalfde verruilde hij de Scheldestad voor het Zuid-Hollandse Alphen aan de Rijn. Daar zette hij de eerste schreden op het rapperspad. In eerste instantie bediende hij zich van de Engelse taal, maar eind jaren tachtig schakelde hij over naar het Nederlands. En gels 'vloeide' dan wel lekker, de Nederlandse woorden beschik ten over meer zeggingskracht. „Ik heb gemerkt dat het directer overkomt als je in het Neder lands rapt. Je raakt mensen eer der omdat ze elk woord ken nen." 'In zijn Alphense jaren luisterde hij naar een bonte mix van mu ziek. Rap-aartsvaders als Pu blic Enemy, Run DMC, Eric B. Rakim, A tribe called quest en De la soul. Maar hij bekende dat ook Quincy Jones en Michael Jacksonophemvan invloed wa ren. Niet alleen was hij als rap per actief, hij maakte ook in die tijd recensies voor het muziek blad Update Magazine, waar voor hij de hiphop-recensies schreef. Het blad is overigens inmiddels ter ziele gegaan. Ondanks dat hij al serieus werk maakte van zijn muziekcarriè- re, begon hij in Amsterdam een studie Communicatieweten schappen. „Studeren was ge woon een smoes om met muziek bezig te kunnen zijn", liet hij in Oor van 2001 weten. „Gewoon om iets achter de hand te heb ben", bekende hij in hetzelfde blad een jaar later. Eind j aren negentig - Gertj an Mulder kon inmiddels de titel van docterandus voor zijn naam plakken - knipte hij zijn lange manen af en kreeg hij zijn huidi ge verschijning. De Nederland se rapper Extince scoorde in die tijd een hitje met de single Zoete Inval waar Brainpower aan meerapte. Daarnaast droeg hij bij aan de revival van Doe Maar door mee te rappen op hun hitje Als niet als. Het leek of Brainpower vanuit het niets verschenen was. Niets is minder waar, zo oordeelde hij zelf: „Ik heb jarenlang voor vijf man en een hondendrol in aller lei zaaltjes gespeeld." En: „Ik heb honderd jaar op die cleveri- ge cola-ondergrond staan wachten op de mie bij freestyle- sessies." Vanaf het begin van het nieuwe millenium ging het met de carri ère van de rapper crescendo. Zo maakte hij met Krezip en Green Lizard een toer door Nederland. Zijn eerste cd, Door merg en brain, werd goed ontvangen. De critici loofden zijn taalgebruik, hoewel ze oordeelden dat de muziek nog wel wat afwisselen der kon. De ondertitel van de plaat, een album vol logica en scherpzinnigheid, verwoordde het verlangen van Brainpower om inhoudsvolle rap te maken in plaats van holle muziek. Een goed voorbeeld is het schit terende Je moest waarschijnlijk gaan waarin hij over de zelf moord van zijn beste vriend rapt: „Ik maak een vuist, stamel je naam en pink een traan (weg)/ Ik wil bij alles stilstaan maar ik moet zodadelijk gaan/ Want de condoléance is voorbij, het af scheid is nabij/ Je weet Brain is zeker niet van steen, maar blijft nu wel een kei/ Nog een laatste blik, ik slik en ga vlug/ Want yo je moest waarschijnlijk gaan maar komt zeker nooit meer te rug." Op dezelfde cd van Brainpower nog meer nummers waarvoor een emotionele gebeurtenis het uitgangspunt vormt. Zoals in Tijdloos over het uitgaan van een relatie. „Ben allang gestopt met huilen, maar de tranen gaan door/ Vraag me diep van binnen af gaat dit nou jarenlang door?/ Innig en stil en van binnen voel ik me kil/ Ze zeggen: tijd heelt alle wonden, maar bij jou staat 'ie stil." Dat in die dagen een flinke scha re rapliefhebbers zijn muziek kon waarderen, bleek toen hij in het voorprogramma van Emi nem dik tienduizend rapfans wist plat te spelen. Daarna volg den nog tal van festivals: Low lands, Pinkpop en een aantal bevrijdingsfestivals. Ondertus sen werd hij onderscheiden met de TMF-award en de Zilveren Harp. Het jaar 2002 betekende het voorlopige hoogtepunt in de loopbaan van de rapper. Brain powers muziek bleek compleet salonfahig te zijn getuige het optreden aan de vooravond van het huwelijk van Willem- Alexander en Maxima. In de zelfde tijd verscheen zijn meest recente langspeler Verschil moet er zijn. Critici waren nog lovender dan bij de eerste plaat. Hij wist immers een nog breder publiek dan de hardcore hipho pliefhebber aan te boren. Op Verschil moet er zijn haalt de rapper zijn neus niet op voor fri volere muziekstukken met pak kende taalgrappen en -wendin gen. Zoals in De Première. „Mensen claimen ziek te zijn maar yo ik ben muzieker/ muzi kale duizendpoot daarom koop ik zoveel sneakers." Of het aan stekelijke Dansplaat: „Dans maar/ Dit is nu die lekkere dansplaat/ Sjans maar/ Ook als je zeker helemaal geen kans maakt/ Sjans maar en dans maar/ Want dit is nu die lekkere dansplaat /Sjans maar en aaaa- aah... (op deze plaatje kan ik de hele nacht doordansen)." De aanstekelijke plaat is hef^ul tieme bewijs dat de muziek van Brainpower anno 2003 voor een breed publiek toegankelijk is. Hoewel hijzelf dat niet zo snel zou omschrijven, bleek onlangs in het muziekblad Live XS: „Je zou mijn muziek breder (toe gankelijk) kunnen noemen, maar voor mijn gevoel is het vol wassenen" Ron Magnée Brainpower treedt maandag 5 mei op tij dens het Be vrij dings - festival in Vlissingen, vanaf 13.30 uur op het Bellamypark.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32