W1 Zeeland koestert vrede en vrijheid de laatste jaren met een speciale Maand van de Vrijheid. Dit jaar loopt de maand van donderdag 24 april tot en met vrijdag 23 mei. In deze bijlage brandt de vlam van de vrijheid. Vredesvlam op Zeeuwse pleinen tiertentie-explöitetie: 1 A en Midden-Zeeland: 0118-484369; ^Vlaanderen: 0114-372770. factie: 0118-484413 '„ail: redactie@pzc.nl stbus 18,4380 AA Vlissingen. iterdag 19 april 2003 j foto Lex de Meester Lenie Kanters en Mar Aalders. Mar Aalders en Lenie Kan ters hoefden niet lang na te denken over het verzoek van de stichting Motherhood om mee te helpen aan de bouw van twee vredesparken in Bosnië-Her- zegovina. Het Middelburgse paar woonde van 1995 tot 2000 in Tuzla, waar zij als professio nele hulpverleners werkten bij de wederopbouw van de door de oorlog zwaar getroffen stad. Aalders en Kanters zetten zich sinds 1997 in voor de vredespar ken die als doel hebben de inwo ners van Tuzla en Sarajevo te helpen bij de verwerking van hun oorlogtrauma's. Ook wordt gehoopt dat de verschillende bevolkingsgroepen (ortho doxen, katholieken en moslims) na de oorlogsverschrikkingen nader tot elkaar komen en de dialoog weer tot stand komt. ,,In de tijd dat we er verbleven, hebben we Bosnië voorgoed in onze harten gesloten. Het was eigenlijk niet meer dan logisch dat we in het project zouden stappen. Tot op de dag van van daag zijn we er nog steeds als vrijwilligers aan verbonden. In mei vertrekken we weer naar Tuzla, waar het park bijna klaar is en vermoedelijk over enkele maanden opengaat", vertelt Mar Aalders. Motherhood is naar aanleiding van de uitbraak van de Golfoor log in Irak opgericht door Nico- lien Kroon uit Andijk. Samen met een aantal andere Neder landse moeders organiseerde zij hulp transporten voor de getrof fen bevolking. Ook tijdens de oorlog (1991-1995) in Joegosla vië bood Motherhood hulp aan met name kinderen en ouderen. Tegenwoordig is de stichting ac tief in een groot aantal landen die zijn getroffen door oorlogs geweld. Het idee voor de vredesparken komt uit de koker van de Hil ver- sumse zakenman Fred Matser. In de tijd dat de olympische winterspelen van 1994 in Lille- hammer op televisie waren, werd hij zwaar geraakt door de beelden van de oorlog in Saraje vo, de stad waar de winterspe len tien jaar eerder werden gehouden. In de Bosnische hoofdstad waren de idealen van de olympische gedachte 'broe derschap, vrede en gerechtig heid' vervangen door de beelden van lijden, pijn en vernietiging van een stad in oorlog. ,,De stichting Peace Flame '94 werd geboren. Samen met gou den medaillewinnaars als Yvon ne van Gennip nam Matser het initiatief de olympische vlam terug te brengen naar Sarajevo. De gedachte was om de mensen in Sarajevo met de boodschap 'Vertrouwen, doorzettingsver mogen en hoop' te laten weten dat ze niet werden vergeten en dat Matser en de zijnen voor hen in actie wilden komen", legt Le nie Kanters uit. Het initiatief kreeg een vervolg in de naoorlogse situatie. Op verzoek van Matser werd Mo therhood in 1997 betrokken bij de bouw van de vredesparken. De autoriteiten van Sarajevo en Tuzla hebben hiervoor ieder vijf hectare grond beschikbaar ge steld. De planologische bestem ming als vrédespark is voor der tig jaar vastgelegd. Er komen ontmoetingscentra naar een ontwerp van de inmiddels over leden architect Ton Alberts, die ondermeer ook het hoofdkan toor van ING in Amsterdam en dat van de Gasunie in Gronin gen ontwierp. „De Ontmoetingscentra en de omliggende parken bieden veel mogelijkheden. Zo komen er een speeltuin en een kruiden tuin. In het gebouw kunnen de mensen elkaar ontmoeten, mu ziek maken of toneel spelen. Er komen ook ruimten waar thera pie wordt gegeven", aldus Lenie Kanters. Voor de exploitatie en de af bouw van de vredesparken (Parka Mira) is veel geld nodig. De ruim een miljoen euro voor het park in Tuzla is nagenoeg bijeengebracht, in Sarajevo heeft dit meer tijd nodig. Om het project te doen slagen, houdt Peace Flame '94 op 17 mei de landelijke actie 'Vrede werkt aanstekelijk' die in Zeeland on derdeel vormt van De Maand van de Vrijheid. Mar Aalders en Lenie Kanters nemen de coördinatie in Zee land voor hun rekening. Inmid dels staat het vast dat de actie in Goes, Middelburg, Vlissingen en Oostburg doorgaat. Op plei nen en markten komt er een zo genaamde vredesvlam die gevuld wordt met knuffels die kinderen komen brengen. Bij ie dere knuffel wordt een bijdrage van een euro - of meer - ge vraagd. Hoeveel de actie uitein delijk opbrengt, valt volgens Mar Aalders moeilijk in te schatten: „Liefst zoveel moge lijk, natuurlijk. We hebben in middels al financiële toezeggin gen van enkele bedrijven. Ook de reacties en de medewerking van diverse instanties, gemeen ten en organisaties zijn hartver warmend. Als die de opmaat vormen voor het verdere ver loop, wordt de actie een groot succes." Voor dit katern Maand van de Vrijheid maakte de Domburgse kunstenares Liesbeth Minder- houd op verzoek van de PZC te keningen over de vier vrijheden van president Franklin Delano Roosevelt. René van Stee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31