Bewust kinderloos Vermoeidheid lijkt een nieuwe volksziekte te worden zaterdag 19 april 2003 27 Angst Hoger opgeleid Acceptatie Egoïst Statussymbool Alsof we buitenaardse wezens zijn Ze noemen zich kindervrij mensen die bewust geen kin deren willen. Om allerlei redenen zetten ze geen nageslacht op de wereld. De een wil graag zijn vrij heid behouden, de ander heeft een hekel aan de drukte die kinderen met zich meebrengen. „Moeder gevoelens? Ik heb ze nooit gehad en zal ze ook nooit krijgen." Ze hebben 'gewoon geen zin in kin deren', zegt Sylvia Spruit (33). Ze woont samen met haar vriend Marcel (38) en hebben vijftien jaar geleden besloten dat ze geen kinderen willen. ,,Ik heb geen zin om midden in de nacht uit bed gegild te worden, geen zin om mijn vrijheid op te geven en geen zin om de verantwoordelijkheid voor een kind te dragen. Een kind is iets wat ik gewoon niet wil en Marcel ook niet." Ook Esmee Waalders (35) heeft geen behoefte aan nageslacht. „Ik zou echt niet weten wat kinderen aan mijn le ven kunnen toevoegen. Op zich vind ik ze wel leuk hoor, maar ik hoef ze zelf niet te hebben. Volgens mij heb je er alleen maar last van. Je moet ze im mers altijd verzorgen, zeker als ze nog klein zijn. Ik zie het bij vriendinnen. Die zijn zo druk met hun gezin dat ze amper nog tijd hebben voor zichzelf. Dat is niets voor mij. Moedergevoe lens? Ik weet niet wat het is. Ik heb die gevoelens nooit gehad en zal ze ook nooit krijgen." Maar er zijn ook man nen die kiezen voor een kindervrij be staan. Joost de Vries (41) is er zo een. „Ik begrijp niet wat er prettig is aan kinderen", zegt hij. „Ze kosten han den vol geld, maken een hoop lawaai en rotzooi en ze vreten energie. Geluk kig denkt mijn partner er net zo over. Dat moet ook wel, want als zij kinde ren wilde dan zou ze op zoek moeten naar een andere man." „Naast het ontbreken van het moe dergevoel, is mijn behoefte aan vrij heid de belangrijkste drijfveer achter mijn kinderloosheid", vertelt Marije Feddema (27). „Bovendien kan ik niet tegen de continue drukte en de gelui den die kinderen met zich mee brengen. Mijn man en ik hebben ons daarom ook laten steriliseren. Ik op mijn 22ste, hij op zijn dertigste." Toen Marije op het internet op zoek ging naar gelijkgestemden („Ik dacht dat ik de enige was die geen kinderen wilde") kwam ze erachter dat er een Nederlandse website is (http://www - .kindervrij.nl) die speciaal gaat over vrijwillige kinderloosheid. „Ik her kende me enorm in wat daar beschre ven stond. Maar omdat er via die pagi na's geen mogelijkheid is om met andere kindervrije mensen in contact te komen, heb ik zelf een website op gezet: http://kindervrij.pagina.nl. En ik schrijf momenteel samen met Su zanne van Boven een boek over kin dervrijheid." Suzanne van Boven (29) studeert over drie maanden af in de Sociale en Or ganisatiepsychologie aan de Univer siteit Leiden. „Mijn afstudeeronder zoek richt zich op hoe kindervrije vrouwen omgaan met sociale druk en welke gevolgen hun kindervrijheid heeft voor hun sociale relaties." De belangrijkste reden waarom men sen geen kinderen willen is de angst foto GPD Vaak wordt gedacht dat de mens een aangebo ren behoefte heeft om zich voort te planten. Ruut Veenhoven, hoogleraar sociologie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, betwijfelt ech ter of dat waar is. In het verenigingsblad van Freya, de patiëntenvereniging voor vruchtbaar- heidsproblematiek, zegt hij: 'Als er sprake is van een algemeen menselijke voortplantingsbehoefte moet iederéén kinderen willen. Weliswaar willen de meeste mensen kinderen, maar zeker niet alle maal. Het percentage vrijwillig kinderlozen zit momenteel tussen de vijf en tien procent. Dat is te veel om vol te houden dat er een algemeen mense lijke behoefte aan kinderen bestaat. Als er wel sprake van zo'n behoefte zou zijn, dan zou je ook verwachten dat iedereen er alles aan doet als een zwangerschap uitblijft. Dat blijkt echter niet het geval. Lang niet alle onvruchtbaarheid wordt als problematisch ervaren en van de paren bij wie het ondanks bewust proberen toch niet lukte om zwanger te worden, bleek zo'n vijftien procent er niet eens mee naar de huisarts te gaan en een kwart af te zien van specialistische hulp.' 'Kinderloosheid zou ook bij iedereen blijvende pijn moeten veroorzaken, maar op het eerste ge zicht ziet het daar niet naar uit. Veel vrijwillig kinderlozen zeggen dat ze kinderen helemaal niet missen en sommige onvrijwillig kinderlozen rap porteren achteraf dat ze er goed mee hebben kun nen leren leven.' om hun vrijheid te verliezen, meent Suzanne van Boven. „Negen van de tien zijn bang dat ze door de komst van kinderen niet meer kunnen doen en laten wat ze zelf willen. Maar soms zijn er ook andere argumenten. Som migen vinden dat er al meer dan ge noeg mensen op deze aardbol rondlo pen, anderen hebben angst voor de bevalling of hebben een hekel aan kinderen." Zelf wil Suzanne ook geen kinderen. „Ik vond dat altijd een vanzelfspre kende en natuurlijke keuze. Totdat mensen uit mijn omgeving een kin derwens kregen. Ik voelde me net Ali ce in Wonderland, zo verbaasd was ik dat zo veel mensen die wens bleken te hebben. Op een gegeven moment had ik behoefte aan informatie en gelijk gestemden. Ik kon toch niet de enige zijn die geen behoefte aan kinderen had? Maar er bleek weinig informatie over dit onderwerp te zijn. Vandaar dat ik er op afstudeer en er een boek over schrijf, samen met Marije Fedde ma, met wie ik in contact ben geko men via mijn website." Bewust kinderloze mensen zijn er in alle soorten en maten, weet Suzanne van Boven. „Maar de meesten blijken toch wel hoger opgeleidOok heeft het merendeel behoefte aan autonomie en vrijheid. Om kinderloos te blijven kie zen velen er al vroeg voor om zich te laten steriliseren. Dan hoeven ze niet meer telkens aan anticonceptie te denken. Maar vooral voor vrouwen blijkt dat niet altijd even gemakke lijk. Veel gynaecologen weigeren om jonge vrouwen te steriliseren. Vooral twintigers kampen met dat pro bleem." „Vrouwenartsen gaan er vanuit dat je op zo'n leeftijd nog niet definitief kunt beslissen dat je geen nageslacht wilt. Maar het merendeel van de vrou wen heeft er j uist heel goed over nage dacht. Het is vaak een gevoel dat ze hun hele leven al hebben gehad en dat ook niet meer zal veranderen. Uit Amerikaans onderzoek onder bewust kinderlozen blijkt ook dat het aantal spijtoptanten van een sterilisatie zeer gering is. De meesten ervaren deze in greep eerder als een bevrijding." Kindervrije mensen hebben ook geen hekel aan kinderen, zoals volgens Van Boven wel eens gedacht wordt. „Na tuurlijk zijn ze er wel, maar de mees ten hebben juist een heel goede band met kinderen. Veel kindervrije vrou wen werken bijvoorbeeld in het on derwijs, anderen zijn dol op hun neef jes en nichtjes. Ze vinden het heerlijk om met ze om te gaan, maar willen ze niet zelf. Hun vrijheid vinden ze be langrijker dan kinderen." Volgens de onderzoekster is vrijwilli ge kinderloosheid geen taboe meer, maar is er ook nog geen sprake van volledige acceptatie. „Veel mensen vinden het toch wel raar dat je geen kind wilt. Vooral als een vrouw daar voor kiest. Niemand zal aan een zwangere vragen waarom zij een kind wil. Nee, want kinderen krijgen is normaal. Maar je moet het commen taar eens horen als je zegt dat je ze be slist niet wilt. Het blijkt ook dat je niet helemaal serieus wordt genomen. Re acties als 'Ach over een paar jaar praat je er anders over' of 'Wacht maar af tot je biologische klok gaat tikken' komen heel vaak voor." Sylvia Spruit kan daarover meepra ten: „Onze kindervrijheid is nog steeds niet geaccepteerd. In onze fa milie hadden we het idee dat iedereen wel begrip had voor onze keuze, maar nu blijkt dat toch niet zo te zijn. Mijn schoonzus kreeg laatst een kindje en ze vroeg heel serieus wanneer ik daar nu eens aan zou beginnen. Mijn mond viel echt open van verbazing. Marcel en ik zijn altijd heel duidelijk geweest als het over kinderen ging. Waarom accepteert ze dat niet van ons? We vin den het leuk voor haar dat ze een baby heeft, maar zelf hoeven we niet zo no dig. We waren best teleurgesteld over haar opmerking." Esmee Waalders vindt het vooral moeilijk dat ze nogal eens voor een egoïst wordt versleten. „Ik hoef im mers alleen maar aan mezelf te den ken. Vooral als ik weer eens op vakan tie ben geweest - ik ga wel vier keer per jaar - krijg ik dat naar mijn hoofd geslingerd. 'Jij wel. Jij kunt al je geld aan jezelf besteden', wordt er dan ge zegd. Ja, dat klopt. Maar al mijn geld is niet alleen voor mezelf. Ik betaal netjes mijn sociale lasten en belastin gen en betaal daardoor ook mee aan kinderbijslag, kinderopvang, studie financiering en ouderschapsverlof, terwijl ik daar zelf geen profijt van heb. Sorry, maar dan ben ik toch geen egoïst?" Aan kinderloosheid zit volgens on derzoekster Suzanne van Boven een flink aantal voordelen. „Je kunt je le ven indelen zoals jij dat wilt. Je hoeft, behalve met je partner, met niemand rekening te houden. En vaak is je fi nanciële situatie beter. Kinderen kos ten immers veel geld, dus als je ze niet hebt, houd je meer geld over om aan leuke dingen te besteden. Of je kunt minder gaan werken waardoor je weer meer vrije tijd hebt." Maar er kleven ook nadelen aan kin dervrijheid. „Mensen zonder kinde ren hebben vaker een kleiner sociaal netwerk. De vrienden die ze hebben zijn ook vaak kinderloos. Dat komt omdat vriendschappen vaak verwate ren als de één kinderen heeft en de an der niet. Gezinnen hebben het vaak druk en hebben minder tijd voor soci ale contacten, teiwijl kinderlozen tijd genoeg hebben om vrienden op te zoe ken. Vaak is de partnerrelatie heel be langrijk voor kinderlozen. Samen trekken ze erop uit en doen allerlei leuke dingen. Maar als die partner om wat voor reden dan ook wegvalt is de kans op eenzaamheid groot." „Geen kinderen willen is een keuze die ik nog vaak zal moeten verdedi gen", vertelt ze verder, „net zoals dat voor de meeste kindervrijen geldt. En daar kan ik wel eens boos om worden. Ik heb geen zin om mijn keus telkens te verantwoorden. Dat hoeft een zwangere vrouw ook niet. Laten we elkaar toch in onze waarde laten. Maar helaas blijkt dat toch moeilijk. Sommige vrouwen'krijgen door de re acties uit hun omgeying echt het ge voel dat ze een rare afwijking hebben of een buitenaards wezen zijn. Dat is toch belachelijk? Je bent niet minder mens omdat je besluit geen kinderen op deze wereld te zetten." Tanja Olyslager VTederland is moe. De helft van alle vrou- wen tussen de 15 en 64 jaar klaagt over ennoeidheid, bij de mannen is dat eender- le. Vooral jonge, hoogopgeleide vrouwen >inafgemat. Dat blijkt uit een recente ge- ®dheidsenquête van het Nivel. „In som- kringen is moe zijn een statussymbool iworden", zegt hoogleraar gezondheids- sychologie prof. dr. Jozien Bensing. Ia is moe. Moe is moe. Iedereen is moe", Toon Hermans in 1963. Nu, veertig later, wordt zijn bewering officieel be- ®ügd. Uit een studie van het Nivel (Ne- Mands instituut voor onderzoek van de 'fzondheidszorg) en de Universiteit recht blijkt namelijk dat veertig procent '®demensen 'moe' is: 33 procent van de Jannen en 50 procent van de vrouwen. De ■to laten bovendien zien dat er vergele- fflmet vijftien jaar geleden, toen het ver- ™ijnsel voor het eerst in kaart gebracht ara, een sterke toename heeft plaatsge lden van het aantal vermoeidheids- achten: van 29 naar 40 procent. Zowel bij annen (van 24 naar 33 procent) als bij t®wen(van 38 naar 50 procent). 0()rhet onderzoek werden ruim 8000 man- wouwen ondervra agdOpvallend I® de cijfers is dat vooral jonge vrouwen J de 15 en 24 jaar met een hbo- of uni- iq! re opleiding afgemat zijn: maar e s' 60 procent. „Dat vind ik zelf ook één de grootste raadsels van het onder- i reageert prof. dr. Jozien Bensing, Jleraar gezondheidspsychologie aan de versiteit Utrecht en directeur van het "Alle reden voor een vervolgonder- ,jf Wat reij betreft. Waarschijnlijk is dit J™eP die nog een baan heeft naast school En de groep die veel uitgaat na bestaanden en ouders van eenou- »iophZlnnen hekken relatief veel last van ken evenals vrouwen die de zorg heb- iónj'00.r Aderen onder de zes jaar. Mensen iuidTi deren en gePensi°neer(den zijn ^1 'F Blinder moe. Ten slotte blijkt ook even in een stedelijke omgeving samen Nederland is moe. te hangen met een verhoogd risico op ver moeidheidsklachten. Moeheid lijkt dus de nieuwe volksziekte te gaan worden. De hoogleraar gezondheids psychologie spreekt zelfs van een 'epide mie'. Waarom zoveel Nederlanders zo moe zijn blijft echter voor een belangrijk deel nog gissen, tenzij er een duidelijke lichame lijke oorzaak is aan te wijzen. Een mogelijke verklaring voor de toename van het aantal foto Jose Huesca/EPA klachten is waarschijnlijk de 'versnelling van het leven', zoals Jozien Bensing het noemt. „Alles moet voortdurend harder, sneller, beter. Het is een ratrace. De samen leving stelt steeds hogere eisen en wellicht stellen mensen ook steeds hogere eisen aan zichzelf om te voldoen aan het ideaalbeeld dat de samenleving heeft gecreëerd van een goed en productief leven. En dus is onze agenda helemaal vol gepland, zowel op werkdagen als in onze vrije tijd." Ze vervolgt: „Moe zijn is op zich een hele normale, lichamelijke prikkel. Je hebt iets teveel van jezelf gevraagd - lichamelijk dan wel psychisch - en dat merk je. En als je dat dan maar vroeg signaleert en op tijd gas te rugneemt is er niets aan de hand. Maar wat veel mensen doen is die moeheid negeren. Ze blijven rennen, want ach, ze hebben zo'n leuke baan of het is toch bijna weekend. Ze gaan maar door, tot het moment dat ze hun klachten niet meer kunnen negeren en ze te rechtkomen in een langdurige vermoeid heid. Op dat moment helpt een avond vroeg onder de wol niet meer. Als je die vroege sig nalen veronachtzaamt, dreigt het gevaar van overspanning of burn-out", zegt Ben sing. Zijn mensen die grens eenmaal gepasseerd, dan werkt het advies van 'rustig aan' juist averechts en kan het mensen gemakkelijk in een negatieve spiraal brengen. Uit het on derzoek kwam ook naar voren dat mensen die aan sport doen minder last hebben van vermoeidheid dan mensen die daar niet de tijdvoor nemen. Een andere reden voor het gegeven dat niet alleen vrouwen, maar ook mannen meer vermoeidheidsklachten hebben dan vijftien jaar geleden kan te maken hebben met het beeld dat tegenwoordig 'moe zijn mag'. „In sommige kringen", schrijft Bensing in Me disch Contact, „is het zelfs een statussym bool geworden." Het 'druk-druk-druk' als standaardantwoord op de vraag 'Hoe gaat het?' lijkt nu te zijn vervangen door 'moe moe-moe'. Moeheid is - naast hoofdpijn - een van de meest gehoorde klachten op het spreekuur van huisartsen. Volgens Bensing kunnen mensen met alledaagse vermoeidheids klachten echter niet op veel begrip rekenen in de gezondheidszorg. „Het is ironisch", schrijft ze, „dat juist de klachten waarvan mensen het meest last hebben, zo weinig aandacht in de patiëntenzorg krijgen." Moeheid is echter een probleem dat priori teit verdient, want het heeft grote gevolgen voor de individuele kwaliteit van leven en de maatschappelijke kosten die gepaard gaan met ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid. Overigens constateerden de on derzoekers geen relatie tussen moeheid en werk. Sterker nog, WAO'ers en werklozen hebben méér last van vermoeidheid. Ar beidsongeschikte vrouwen zijn daarbij de absolute uitschieter: 81 procent van hen rapporteert vermoeidheidsklachten. De combinatie van betaald werk met de zorg voor kleine kinderen leidt bij veel vrou wen wel tot een verhoogde kans op moeheid (59 procent); bij mannen is die relatie afwe zig. Wel hebben huismannen relatief vaker klachten (39 procent). Jozien Bensing hoopt dat mensen door haar onderzoek gaan nadenken over hun leven en bijtijds een stapje terug doen als dat no dig is. „Zorg voor een goede balans tussen inspanning en ontspanning en creëer vol doende rustmomenten op een dag. Sla bij voorbeeld nooit de lunchpauze over. En valt er een vergadering uit? Zie dat dan als een geschenk en ga lekker een uurtje buiten wandelen, in plaats van dat uur vol te prop pen met andere klussen. En ga als jonge moeder niet staan strijken of de afwas doen als je kindje slaapt, maar pak lekker de krant erbij." De hoogleraar gezondheidspsychologie en directeur van het Nivel heeft zelf ook tijde lijk gas teruggenomen. Ze geniet momen teel van een sabbatical van een paar maan den. Daar heeft ze bewust voor gekozen, vertelt ze. „Ik werk wel, maar in mijn eigen tempo. Bovendien doe ik alleen maar din gen die ik leuk vind. Ik heb vorig jaar ook een paar weken op deze manier verlof geno men en dat is me toen heel goed bevallen. Zo houd ik het wel vol tot mijn 65ste." Corine van Zuthem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27