PZC 23 Marihuana als medicijn 19 april 2003 m^ïMA pub 81/ 10ST HAS I NOL CAPS 2,5KG VOLGENS VOORSCHRIFT KAN HST REACTIEVERMOGEN BEÏNVLOEDEN BOVENDIEN: PAS OP HET ALCOHOLISCHE DRANK CI097DC-no 13M KI m b' mam Verkeerde redenen Verslaving OPIUM RECEPT Hoeveelheid 'U': .;n Handtekening:L- iHvertentie-expl o itat i e f. d en Midden-Zeeland: 0118-484369; ^-Vlaanderen: 0114-372770. edactie: 0118-484413 mail: redactie@pzc.nl jstbus 18,4380 AA Vlissingen. j Hit LJ ÉJ S- iff atl flfsil I foto Ruben Oreel ifi lllliil lllïlü i Iffittf L&II 11 Zo'n vijftien tot twintig gebruikers van medicinale cannabis komen wekelijks koffieshop Checkpoint in Terneuzen binnen om een voorraadje in te slaan. „We hebben de zaak er zelfs voor laten verbouwen. Het is hier rolstoelvriendelijk", zegt bedrijfslei der P. van Houcke. De helft van de pa tiënten komt uit Zeeuws-Vlaanderen, de andere helft is van over de grens. Die Belgen blijven wel komen, maar Checkpoint zou dit jaar wel eens een groot deel van zijn Nederlandse klan ten aan de apotheken kunnen verlie zen. Toch juicht Van Houcke de ont wikkelingen toe. „Het is goed dat die wetswijziging erdoor is. De drempel om een koffieshop in te gaan is zeker voor oudere patiënten erg hoog." De wetswijziging is de eerste stap. Pas in september 2 0 0 3 zal medicinale can nabis in apotheken verstrekt kunnen worden, meldt het ministerie. Helemaal waar is dat niet. Op een zorgvuldig geheim gehouden locatie produceert Maripharm medicinale cannabis, waarmee naar eigen zeggen zo'n duizend apotheken in Nederland bevoorraad worden. Daarnaast kun nen apotheken op recept Marinol ver strekken, een medicijn dat in Enge land (legaal) wordt geproduceerd en dat bestaat uit pure THC (het belang rijkste werkzame bestanddeel van cannabis). Marinol kost 513,37 euro voor 60 stuks. Marinol en medicinale cannabis (46 euro voor vijf gram) ko men in principe voor eigen rekening, al vergoeden sommige zorgverzeke raars - onder strikte voorwaarden - de verstrekking vanuit de aanvullende verzekering. Over achtergronden van de wetswij ziging zegt voorlichter Bas Kuik van het Ministerie van Volksgezondheid: „Er bereikten ons steeds meer signa len dat cannabis werd voorgeschre ven en verstrekt via apotheken, on danks dat daarmee de Opiumwet werd overtreden. Daarnaast is er het gebruik via de koffieshops. Geen en kele arts houdt die patiënten in de ga ten en dat is geen wenselij ke situatie Vandaar dat het ministerie in januari 2001 een Bureau Medicinale Canna bis (BMC) instelde. Dat moest onder zoeken of cannabis kon worden ge bruikt als geneesmiddel en dus als zodanig geregistreerd kon worden. Het Academische Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam kreeg de op dracht een wetenschappelijk onder zoek te beginnen. Daarbij werd ge werkt met medicinale cannabis van twee geselecteerde telers, Maripharm en SIMM (Stichting Institute of Medi cal Marihuana, eveneens op een ge heime locatie). Medicinale cannabis moest daarnaast vrij zijn van pestici den en schimmels en een gecontro leerd gehalte aan werkzame stoffen bezitten. Bij het SIMM worden nu al bijna dertig verschillende soorten me dicinale cannabis onderscheiden, elk met een specifieke werking. Zo zijn er aanwijzingen dat voor ms-patienten een ander soort cannabis goed is dan voor kankerpatiënten. Het AMC-onderzoek heeft voorals nog geen onomstotelijk bewijs opge leverd dat medicinale cannabis werkt, zegt Kuik. Weliswaar staat op de website van het ministerie te lezen dat cannabis een gunstig effect heeft op ernstig zieke patiënten ('Zo kan het de eetlustvermindering tegengaan hij aids en kanker. Ook bestrijdt canna bis misselijkheid bij chemotherapie en bestraling'), maar volgens Kuik ba seert het ministerie deze uitspraken niet zozeer op het onderzoek, als wel op gebruikerservaringen. Ondanks het gebrek aan hard bewijs is de Opiumwet toch gewijzigd, om te zor gen dat het gebruik van medicinale cannabis uit het grijze circuit komt. „Dat is in het belang van de patiënt." Momenteel wordt gekeken welke teler de medicinale cannabis mag gaan produceren. Dat zal één van de twee telers worden die betrokken waren bij het onderzoek. Wat nu als medicinale cannabis wordt Even geen pijn, heerlijk! verkocht in koffieshops, is afkomstig van de Stichting Patiëntenbelangen Medicinale Marihuana in Rotterdam (SPMM). Voorzitter Ger de Zwaan was in 1994 één van de eersten in Ne derland die marihuana op recept kreeg. „Mijn natuurarts schreef het voor tegen de pijn en misselijkheid die gepaard gingen met mijn chronische alvleesklierontsteking. Ik haalde mijn cannabis in de apotheek. Tot de inspectie voor de Volksgezondheid er lucht van kreeg. In 1997 waarschuw de minister Borst de apotheken dat ze met de verstrekking de Opiumwet overtraden en was het afgelopen. Toen heb ik samen met twee andere patiënten de stichting opgezet, met als doel: marihuana de apotheek in krijgen. Totdat het zover was, gingen wij zelf marihuana verhandelen van door ons geselecteerde telers. Momen teel kopen we met 400.000 mensen ge zamenlijk in." De verkoop loopt via koffieshops, die aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen. Checkpoint in Terneuzen bijvoorbeeld. De Zwaan van de stich ting Medicinale Marihuana: „Klanten moeten daar eerst een formulier van de stichting invullen en opsturen. De stichting vult in wat bij een bepaalde ziekte de aanbevolen dosering is en schrijft hen in. Met de aanbeveling kunnen ze naar de dokter voor een re cept. Dat is een half jaar geldig." Van uit de koffieshop wordt nog gecheckt of het klopt, want er zijn er genoeg die wel zo'n receptje willen - vanwege de 20 procent korting. Wie lid is van de Stichting, kan voor 15 euro vij f gram kopenPer week dis tribueert de stichting zo'n anderhalf kilo, waarvan circa 300 gram voor Zeeland bestemd is. En, verrassing: dat gebeurt ook per post. „Juist in dunbevolkte provincies, met weinig koffieshops, is dat een uitkomst." Die hele handel zou straks afgelopen moeten zijn. De Zwaan: „Daar zou ik hartstikke blij mee zijn. Dan is onze strijd gestreden." Onder apothekers verschillen de me ningen over de wetswijziging. C. Lastdrager van de apotheken Dau- wendaele en Souburg: „Ik vind dat de Opiumwet om de verkeerde redenen is gewijzigd. Het enige criterium mag zijn: bewezen werkzaamheid en vei ligheid." „Mensen die je kunt helpen, die help je", zegt B. van de Lede van De Goese Polder „In principe sta ik er positief tegenover, maar ik vind het wel belangrijk dat er begeleiding is van een arts." B. van Impelen van apo theek Stromenwijk-'t Zand in Mid delburg vindt dat het eerste recept wel altijd door een specialist moet worden verstrekt. „Dit hoort niet thuis bij een huisarts. Maar verder heb en had ik er persoonlijk geen moeite mee. De meeste van de geneesmiddelen die we nu gebruiken komen uit de natuur, van de aspirine uit wilgenbast tot morfine uit slaapbollen. Zo gek is de gedachte niet. Tot voor kort werkte ik in Spijkenisse. Daar hebben we in de laatste drie jaar in drie gevallen can nabis verstrekt op recept van een spe cialist. Wetende dat je eigenlijk in overtreding bent. De arts die voor schrijft, de apotheek die meewerkt, waarschijnlijk ook de leverancier. Ik heb me achter de oren gekrabd: is het in het belang van de patiënten? Ik vond dat ik ze niet naar een koffieshop kon verwijzen. Dan koop je spullen waarvan je niet weet wat er precies in zit. Daarnaast is er het sociale aspect, zeker voor ouderen. De associatie met drugs, een criminele situatie." En de associatie met verslaving. Het is een van de belangrijkste redenen voor patiënten om de verleiding te weer staan of er snel mee te stoppen. Ank Fondse, ms-patiënte en coördinator van de afdeling Walcheren van de MS- vereniging Nederland, verdiepte zich begin jaren negentig in medicinale cannabis. „Gewone pijnstillers hiel pen niet tegen mijn aangezichtspijn. De huisarts en mijn neuroloog ston den achter me. Die vonden dat ik maar moest kijken of het iets voor me deed. Op een bijeenkomst over het gebruik van cannabis als medicijn hoorde ik hoe je bij die Rotterdamse stichting kunt bestellen. In de koffieshop ben ik ook een keer gaan kijken, maar daar voelde me toch niet thuis. Iemand van in de vijftig - je zag ze echt kijken. Ik keek zelf ook mijn ogen uit. Toen be sloot ik: in ieder geval niet via de kof fieshop. Ik heb het in Rotterdam besteld en het pakje werd keurig inge pakt afgeleverd door de post, met in haler, vier gram en een pijp erbijDe eerste zes keer voelde ik niks. Ik wist niet eens wat ik moest voelen. Nie mand kon het me vertellen, want ik ga niet met gebruikers om. De laatste keer ging net nadat ik gebruikt had de telefoon. Ik vergat het helemaal. Na dat ik de telefoon had neergelegd, keek ik naar de ramen en dacht: die moeten nodig gewassen worden. Trap op, trap af, geen pijn - dat was in geen jaren gebeurd. Toen realiseerde ik me pas: ik ben onder invloed geweest. Het was zo heerlijk, dat ik dacht: dit zou ik eigenlijk elke dag moeten gebruiken. Ik schrok van mijn eigen gedachten. Was ik net gestopt met roken en dan zou ik hier weer aan verslaafd raken. Toen heb ik het weggelegd. Het ligt er nog. Zo bang ben ik ervoor gewor den." Volgens een inventarisatie van de MS- vereniging Nederland uit 2000 ge bruikt één op de twintig ms-patiënten regelmatig. Zestig procent haalt het bij koffieshops, dertien procent bij arts/apotheker, veertien procent teelt zelf en 30 procent komt er op een an dere manier aan. Gerrie Kes (58) uit Vlissingen is zo iemand die een struik je in de tuin heeft staan. Ze heeft al twaalf jaar ms, is in die tijd al een keer bijna overleden aan een methylpred- nisolonkuur en heeft voor haar chro nische pijn al opiumpreparaten ge slikt. „Ik had echt even geen pijn. Heerlijk! Maar toen ik duizelig werd en even moest stoppen was ik net een junkdieafkickte. Geen rust, ikhoorde stemmen. Dan maar pijn, dacht ik. Verslaafd, dat nooit! Maar toen lag ik 's nachts dus wel weer wakker." Tot haar broer suggereerde eens een plakje cake met cannabis te nemen. Dat beviel. „Ik heb nu de goede dosis gevonden. Er gaan dertig plakjes in een cake. Elke dag neem ik een half plakje voor het slapen gaan. Krijg een droge mond, kan de tv niet meer vol gen, zeg welterusten en ga slapen. Ik hoor mijn man niet eens bovenkomen En de volgende ochtend geen kater, niks. Mijn huisarts en neuroloog we ten ervan. Nou, zeiden ze, 't is te hopen dat je er baat bij hebt. Als je maar weet dat je illegaal bezig bent, zei de neuro loog. Een recept wilden ze niet ge ven." Gerrie heeft geen angst voor verslaving. „Tussendoor ben ik eens een half jaar gestopt en ik ben pas nog een week zónder in het ziekenhuis ge weest. Géén last van afkickverschijn selen." Vorig jaar belde haar huisarts nog op om te vragen of ze een longkankerpa tiënt in zijn laatste fase wilde helpen. „Die is er erg ziek van geworden. Mis schien was de dosering niet goed. Dat is nou omdat de mensen het zelf maar uit moeten zoeken." Ondine van der Vleuten Eindelijk is dan de Opiumwet aangepast, waardoor artsen die recepten voor medicinale can nabis uitschrijven én de apothe kers die het verstrekken, niet meer strafbaar zijn. Goed nieuws dus voor de groep patiënten die zegt veel baat te hebben bij het gebruik van marihuana. Met name bij chronische pijn, multiple sclerose, glaucoom, Gilles de la Tourette en bij kanker (tegen misselijkheid van de chemokuur en eetlustver- lies) melden gebruikers een be langrijke verbetering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23