PZC Goederenoverslag in Antwerpen gestegen Keuken voor tweede leven naar Litouwen Sas Paauwe zet in Goes een vertrouwde traditie voort SAS PAAUWE a 17 Fietser niet bepaald welkom in de tunnel Rotary veilt bezittingen voor bestrijden polio ITALIAANSE KEUKENS PORS KEUKENS Bestuur en or ruzieën zaterdag 19 april 2003 Vrijwilligers Steile trap Aanvaring op Westerschelde Provincie betaalt mee aan steigers Inbrekers stelen ook auto Veroorzaker ongeval doorgereden Kritiek op staking De Lijn kC il AE.M COR DE JONGE MEUBELEN! GOES Tweede Paasdag geopend van 10.00 i - 17.00 uur www.porskeukens.nl Crisis in Zeeland Seaports door Wout Bareman ANTWERPEN - De goederen- overslag in de haven van Ant werpen is in het eerste kwartaal van dit jaar gestegen met 9,3 procent. In vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar groeide de over slag van 31.526.419 ton naar 34.460.414 ton. Zowel de aan voer als de afvoer ging omhoog met respectievelijk 9,9 procent en 8,5 procent. De containertrafiek is nog steeds de voornaamste groei- poot. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 14.445.917 ton gecontaineriseerde goede ren overgeslagen, een toename van 14,2 procent. De uitzonder lijk hoge groeicijfers van 2002 en de eerste maanden van 2003 zijn vooral het gevolg van een verschuiving van lijndiensten van rederij MSC uit Felixstowe naar Antwerpen. Vanaf het tweede kwartaal worden de containeroverslagcijfers hier door dus niet meer beïnvloed. Het conventionele stukgoed daalde met 3,1 procent tot 3.437.537 ton. Het havenbedrijf noemt die ontwikkeling zorg wekkend, gezien het arbeidsin tensieve karakter van de trafie ken en gaat er extra aandacht aan besteden. De staaltrafieken handhaafden zich op het niveau van 2002. Op- merkelijk was wel dat de afvoer steeg met 5,5 procent, maar de aanvoer met 17,3 procent daal de. Concreet betekent dit dat Antwerpen haar positie als ex porthaven van staal verstevigt. De daling van de aanvoer was een gevolg van een structurele afname van de vraag naar staal in West-Europa. De overslag van fruit steeg met 9,5 procent, de roro-trafieken lieten een groei van 1,6 procent optekenen en de overslag van massagoed nam toe met 8,7 pro cent. Het vloeibare massagoed liet een stijging zien van 14,5 procent. Verder daalde de overslag van kolen met 12,8 procent en stegen die van behandelde meststoffen en die van ertsen met respectie velijk 23,7 en 6,5 procent. Het aantal schepen dat de haven van Antwerpen aandeed, bleef precies gelijk: 3851, maar door schaalvergroting nam hun bru- totonnage toe met 2,2 procent tot 54,5 miljoen. tor Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het geruzie binnen Zeeland Seaports neemt groteske vormen aan. Bestuurs voorzitter D. Bruinooge dreigde gisterochtend persoonlijk een rechtszaak wegens smaad aan te spannen tegen or-voorzitter p, Kraan, maar slikte dat voor nemen later weer in. De or kon digde een tweede rechtszaak aan tegen het bestuur over de samenwerking met Rotterdam en overweegt een derde. Dekern van het conflict is dat de ondernemingsraad van het ha venschap bestuursleden ver denkt van belangenverstrenge ling. De or noemt geen namen, maar de beschuldigingen ver wijzen indirect naar Bruinooge en burgemeester R. Barbé van Temeuzen. Bruinooge treedt woensdag af als gedeputeerde en dus als havenschapsvoorzit ter. Barbé draagt zijn ambtske- tenin de zomer over aan zijn be oogde opvolger J. Lonink en raakt dan zijn bestuurszetel kwijt. Beiden verliezen dan ook him commissariaten bij ESM. Deorverdenkt hen er van dat ze op persoonlijke titel - maar op voordracht van Rotterdam - weereen commissariaat krijgen bij het nieuwe samenwerkings verband ESM2. Die gunst zou worden verleend in ruil voor het toestaan van grotere invloed van Rotterdam in ESM2 De ondernemingsraad heeft vragen over de vermeende be langenverstrengeling gesteld aan het bestuur maar naar ei gen zeggen onvoldoende ant woord gekregen. Raadsman Hampsink heeft voor woens- g om opheldering gevraagd. Komt die er niet, dan neemt hij juridische stappen. Dat zouden niet de eerste zijn. De or heeft al een procedure aangespannen bij de onderne mingskamer van het gerechts hof in Amsterdam. Ze vindt dat haar geen advies is gevraagd over de samenwerking met Rot terdam. De rechter is gevraagd de kwestie te beoordelen. Kraan zei gisteren dat de or bin nen twee weken een tweede zaak bij de ondernemingskamer aanspant. Inzet is de vraag wie het besluit tot samenwerking heeft genomen: Zeeland Sea ports of ESM. Op zijn beurt dreigde Bruinooge gisteren een rechtzaak aan te spannen tegen Kraan, omdat hij zich in zijn goede naam voelt aangetast. Maar dat trok hij la ter weer in, na 'zelf alle zaken op een rij te hebben gezet'. Bruinooge vindt de beschuldi ging 'niet terecht', acht die 'in strijd met de feiten' en wijst ze als 'ongefundeerd' van de hand. Volgens hem heeft Zeeland Sea ports tot doel om voor welvaart te zorgen door de havens in Vlis- singen en Terneuzen te ontwik kelen en te exploiteren. „Dat heeft voorop gestaan. Persoon lijke belangen van de bestuur ders zijn ondergeschikt." Kraan reageerde eerst veront waardigd. „Ik spreek namens de ondernemingsraad en niet als persoon." Het terugtrekken van de rechtszaak zag hij vervolgens als een bevestiging van het ge lijk van de or. „Ik zie liever dat Bruinooge opheldering geeft. Als hij dat niet kan, hebben we kennelijk gelijk." Barbé reageerde eerder al schouderophalend op de ver denkingen. doorRon Magnée SCHOONDIJKE - Een grote in- slellingskeuken van de Stich ting Agogische Zorgcentra Zee- (AZZ) uit Middelburg is gisteren in Schoondijke in een vrachtauto geladen. De keuken jaat een tweede leven tegemoet inde stad Siauiiai in Litouwen. De keuken maakt deel uit van m transport van twee vracht wagens en drie personenauto's vaiidediaconale werkgroep van de gereformeerde kerk in Ter- neuzen. 41 zeven jaar brengt deze orga nisatie hulpgoederen naar de Baltische staat. Nog nooit bcht de club zoveel goederen inéén keer naar het voormalige ■Oostblokland. •n totaal transporteert de werk- jroep een kleine tweehonderd ®ub aan hulpgoederen. Naast keuken bestaat de zending ondermeer uit bedden, matras speelgoed, wasmachines, bouwplastic, stofzuigers, centrifuges en een grote zaai- machine. Ziekenhuis De Honte in Terneu- ®i en een hospitaal in Zwolle doneerden een aantal zieken- Wsmaterialen. Naast een aan tal controleapparaten leverden tostellingen ook een flinke dosis verband- en operatiema- tenaal. Om alles in de vrachtwagens te gouwen waren de afgelopen aSen zo'n veertig vrijwilligers Jwf. Zestien van hen - af kom- uit Terneuzen, Hoek, aamslag, Vlissingen en Goes - ook af naar het voormali- j(Oostblokland. Met twee gro- •(wachtwagens wordt er gere- üi'K u6 transportfirma Beeke Ijf Schoondijke levert hiervoor «loos materiaal en man- Pappen. Me vrachtwagens blijft er ™'Je inclusief dieplader en ^zeecontainers achter in Li- Wen. De spullen worden ge- P®*en aan een joïige, star- de ondernemer die met de 8© internationale transpor- B. de Visser van de werkgroep. Haar collega A. Legters vult la chend aan: „Als we daarover gaan zeuren, hebben we nog een dag extra nodig." Tijdens de rit worden de spullen op verschillende locaties afgele verd. Zo heeft de werkgroep 32 individuele gezinnen geadop teerd. Daarnaast gaan de hulp goederen onder meer naar een kinderziekenhuis, een school voor verstandelijk gehandicap ten, een weeshuis en de Litouw se brandweer. door Harmen van der Werf BORSSELE - Van Goes naar 's-Heerenhoek gaat het als een speer. Met een stevig windje achter door de polder glijden de eerste vijftien kilometer van het 'nieuwe' rondje Wes- terschelde zo voorbij. Maar dan? Waar is dat tolplein voor de Westerscheldetunnel? 'Ter neuzen Tol' staat er voor auto's aangegeven, maar dat zal niet de route voor fietsers zijn. Nergens een bordje te vinden. De kaart aan de rand van 's-Heerenhoek biedt evenmin soelaas. De Westerscheldetun nel is er nog niet op ingete kend. De meest logische weg lijkt die naar Borssele te zijn. Fout. De weg naar Borssele leidt over de tunnelweg, maar niet naar het tolplein. Dat ligt een stuk terug, zo blijkt. Op goed geluk de Jurjanjeweg ingereden, die naar het tol plein lijkt te leiden. De ANWB heeft aan het einde van de Jur- janjeweg voor een nieuwe richtingwijzer gezorgd. Mid delburg 15 kilometer, Vlissin gen 20 kilometer. Interessant, maar hoe kom je in Terneu zen? Het is duidelijk: de pro vincie, de vervoersmaatschap pij Connexxion, de ANWB, of wie dan ook, heeft liever geen fietsverkeer met de bus door de Westerscheldetunnel. Officieel moet je een uur van- tevoren bellen. „Het begint te komen", vertelt de telefoniste. „Het wordt bekender dat je met de fiets in de bus door de tunnel kunt.Veel bekendheid is er echter niet aan gegeven, moet ze bekennen. Eindelijk het tolplein. Om bij de bushalte richting Terneu zen te komen, moet je de loop brug over, met een heel steile trap. Gelukkig is er ook een lift, waarin één fiets past. Bij de bushalte hangt alleen een dienstregeling. Op deze dag, Goede Vrijdag, rijdt er één keer per uur een bus. Dat je ook je fiets in de bus kunt mee nemen, staat nergens vermeld. Ook het Connexxion-Citax- nummer dat van tevoren moet worden gebeld, ontbreekt. Zoek het maar uit, fietsers. De buschauffeurvanlijn 20 uit Goes - in Goes opstappen met de fiets mag niet, ook al is er Met de fiets de bus in op het tolplein bij 's-Heerenhoek. genoeg plek - is coulant. Hij weet niet dat er een fietser staat te wachten. Voor de fiets moet apart worden betaald, twee euro, maar hij heeft de kaartjes niet bij zich. Hij stem pelt vier strippen af, twee voor de passagier en twee voor de fiets. „Niet verder vertellen, hoor." In de bus moet de fiets tegen drie klapstoeltjes worden ge zet. Een speciale gordel is aan gebracht om de fiets vast te zetten. Maar wie weet dat? Pas als de fiets onderweg in een bocht valt, wijst de attente buschauffeur erop. Terneuzen is inmiddels al in zicht, na een weinig enerverende rit door de Westerscheldetunnel. Is dit al les? Heimwee naar de over tocht Kruiningen-Perkpolder slaat toe. Dat gevoel is snel verdwenen na het verlaten van de bus op het busstation Terneuzen bij het sluizencomplex. Het ver stilde Zeeuws-Vlaamse land blijft, zeker bij mooi weer, een verademing, na eerst het che mieconcern Dow te zijn gepas seerd. Helaas wordt er even ten westen van Dow aan de dijk gewerkt. Bij de Appelzakweg lukt het toch op het pad langs de Westerschelde te komen. Het bordje 'Vogelrustgebied, foto Mechteld Jansen geen doorgaande fietsroute' deert niemand. Watervogels blijven rustig van de naastge legen slikken eten, fietser of niet. Het dijkpad gaat tot in Breskens, dat zo te zien nau welijks te lijden heeft onder het wegvallen van de auto- veerverbinding naar Vlissin gen. Toeristen komen toch wel, blijkt ook bij de boot. De ver trouwde Koningin Beatrix vaart, alleen voor voetgangers en fietsers. Heupwiegend over de Westerschelde-golven gaat het richting Vlissingen. Het oude Westerschelde-gevoel is er weer, gelukkig. BORSSELE - Bij het ankerpunt Everinge in de Westerschel de, tussen Borssele en Ellewoutsdijk, is gisteren een bulkcar rier tegen een ander vrachtschip gevarendat daar voor anker lag. Waarschijnlijk door wind en stroming raakte de bulkcar rier Unique Brilliance uit Hongkong ten noorden van de vaar geul uit koers. De Panamese carrier die voor anker lag, zou net voorzien worden van olie door een bunkerschip. De bunker boom van het bevoorradingsschip brak, maar er werd nog geen brandstof gepompt. Beide vrachtschepen liepen schade op. MIDDELBURG - De provincie wil 31.000 euro bijdragen in de kosten voor de aanleg van twee nieuwe steigers in het Veer- se Meer. Het gaat om steigers nabij de Schelphoekplaat en de Sabbingeplaat. De aanleg ervan kost 77.500 euro. Het waterschap Zeeuwse Eilanden neemt het overige deel van de kosten voor haar rekening. Het waterschap heeft vorig j aar overeenkomsten gesloten met recreatiebedrijven, water sportverenigingen en jachthavens. Ondernemers betalen het waterschap een jaarlijks te indexeren bijdrage van dertien euro per ligplaatsVervolgens heeft het waterschap toegezegd het beheer en onderhoud van watersportvoorzieningen te verzorgen. Om deze samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven te bekrachtigen heeft het waterschap de provincie gevraagd een bijdrage te leveren in de kosten voor de aanleg van de twee steigers. Provinciale Staten moeten dat voornemen van Ge deputeerde Staten nog wel goedkeuren. KAMPERLAND - In de nacht van donderdag op vrijdag werd ingebroken in een woning aan de Ahornenlaan in Kamper land. Behalve waardepapieren en sieraden werd foto-, com municatie-, video- en computerapparatuur gestolen. Ook de auto van de bewoners werd gestolen. Het gaat om een Merce des-Benz met het Duitse kenteken EN-TE 882. VLISSINGEN - Een 19-jarige Vlissinger is donderdagnacht gewond geraakt bij een aanrijding op de president Roosevelt- laan in zijn woonplaats. De man stak ter hoogte van de Rem- brandtlaan de weg over en werd halverwege het zebrapad aangereden. De automobilist is na de aanrijding doorgereden. Het slachtoffer raakte lichtgewond. De politie zoekt getuigen van het ongeval. BRUGGE - De Vlaamse Bond van Trein-, Tram- en Busge bruikers (BTTB) veroordeelt de vierde staking in enkele we ken tijd, die gisteren in West-Vlaanderen werd gevoerd bij vervoersmaatschappij De Lijn. In die streek onderhoudt De Lijn samen met de Nederlandse vervoerder Connexxion bus lijn 2 tussen Breskens en Brugge. Volgens woordvoerder P. Staelens van de BTTB wordt het hoog tijd dat de Vlaamse mi nister van mobiliteit, G. Bossuyt, een bemiddelaar aanstelt om de vastgelopen C AO-onderhandelingen bij De Lijn vlot te trekken. Hij noemt het onaanvaardbaar dat de tram- en bus reizigers voortdurend de dupe zijn van het conflict: „Inmid dels hebben abonnementhouders door de stakingsacties al vijf dagen gebruiksgenot gederfd. Daarom dient het conflict zo snel mogelijk uit de wereld te worden geholpen." van onze regioredactie MIDDELBURG - Leden van de Middelburgse Rotaryclub vei len 24 april enkele spullen uit hun eigen inboedel, zoals schil derijen, sieraden en meubels. Dé opbrengst is bestemd voor de bestrijding van polio. Sinds 1985 maken Rotary leden over de hele wereld zich sterk voor de bestrijding van polio. Samen brachten zij zo'n 460 miljoen dollar in het laatje van de Wereld Gezondheid Organi satie (WHO). Een vaccinatie kost zestig eurocent. Inmiddels zijn miljoenen kinderen over heel de wereld gevaccineerd. De Rotaryclub Middelburg hoopt zo'n vijfduizend euro bij elkaar krijgen met de actie, ver telt H. van Hunnik. „Of dat lukt valt nog te bezien. Zo niet, dan moet het bedrag door schenking van de Rotaryleden verkregen worden.De spullen worden ge veild door Veilinghuis Witte in Hotel Arneville te Middelburg. Belangstellenden kunnen het aanbod bekijken tijdens de kijkdag op 23 april van 14.00 tot 20.00 uur. De veiling op 24 april begint om 13.30 uur. Advertentie )veri uren - ren dagen maakten de jp°epleden overuren om i, ,stode wagens te krijgen. De vertrekt in de nacht van v - op maandag naar het Ptolige Oostblokland. „Er t()L, veel tegengevallen, maar el veel meegevallen"zegt Een nieuwe zaak vol prachtige meubelen en woonaccessoires. Mooie collecties in het midden en hogere segment. Hülsta, Baan, Mulleman, Look-line, Erpo, Kartell om een paar merken te noemen. De vertrouwde gezichten, het deskundig advies en de uitstekende service van de vroegere zaak van Paauwe in Goes vindt u terug in de nieuwe zaak van Sas Paauwe. Het is één deur verder in de Marconistraat. Marconistraat 15B Goes, 01 13 - 226962 Advertentie ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT 10H 43ÜI XX ZIERIKZEE TEL. 0111 - 45 07 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17