PZC Asperge steekt later de kop op Gastouderproject voor Cios-studenten PAASSHOW Epilepsie: 'Terug'met vallen en opstaan Onbezorgde vakanties met het Reumafonds 50-tal occassions in verschillende prijsklassen Kom, kijk en vergelijk op tweede Paasdag open van 10.00 tot 16.30 uur soms ben je er even niet bij 4T2? Giro 860 iReumafonds Vooral problemen verwacht in Grevelingenmeer en Oosterschelde bij nader irw Autobedrijf G. Poppe Hermesweg 19, Vlissingen, 0118-440066 Bekijk ook onze website: www.autobedrijfpoppe.nl Het is tijd om u te bedanken om vrijheid ...als u iemand nodig heeft om alles verder te regelen. Monuta y De Voorzorg If- zaterdag 19 april 2003 Drab Dicht Bruine vlokken Belangstelling Pinkstergemeente houdt paasfeest Rabobank Word donateur giro 222111 (CBFJ 9 de Zonnebloem op vakantie. de Zonnebloem- Annelot raakte als 15-jarige in coma Hersenstichting Nederland Sterk in beweging Aangepaste voorzieningen, speciaal vervoer naar het vakantieadres, rolstoeltoegankelijk hotel, zorg op maat. Allemaal nodig voor een onbezorgde vakantie als je reuma hebt. Het Reumafonds organiseert al sinds 1958 betaalbare, aangepaste vakanties in binnen- en buitenland voor mensen met reuma. Ook heeft het Reumafonds een eigen, volledig aangepast vakantiecentrum Groot Stokkert op de Veluwe. w Plaagalg belaagt water in Delta door Rinus Antonisse SCHARENDIJKE - De plaag- en schuimalg Phaeocystis rukt op naar de Deltawateren. Met name in het Grevelingenmeer en in de Oosterschelde kan dat voor problemen zorgen. Uit voorzorg heeft Rijkswaterstaat Zeeland de sluis in de Brou- wersdam gesloten en zijn de mosselkwekers die in de Ooster schelde percelen hebben, ge waarschuwd. Het is niet de eerste keer dat de plaagalg voor overlast in de Zeeuwse wateren zorgt. Alleen treedt de explosieve bloei van de dieren nu aanzienlijk vroeger op; doorgaans is daar pas in mei sprake van. Een combinatie van watertemperatuur, licht en voe dingsstoffen is oorzaak van de vroege aanwezigheid van de al gen. De groei en bloei van de Phaeo cystis heeft zeer nadelige gevol gen voor de waterkwaliteit. Met name zuurstofloosheid vormt het grootste gevaar. A. van der Wees van Rijkswaterstaat legt uit dat de algen zich voeden met nitraten en fosfaten. Door ver hoogde rivieraf voeren zitten die stoffen in het voorjaar in grotere hoeveelheden in het water. Daardoor kan de plaagalg zich enorm snel en in grote hoeveel heden vermenigvuldigen. Als het voedselaanbod minder wordt sterven de algen af. Van der Wees: „Je krijgt dan een heel groot aanbod van dood orga nisch materiaal. Dat zinkt naar de bodem en verdwijnt met na me in de diepe putten. Een laag drab van één meter dik is geen uitzondering. Er ontstaat een grote zuurstofvraag en van de ene op de andere dag kan er zuurstofloosheid optreden. Daar heb je het hele jaar last van, vooral in de Grevelingen, dat toch stilstaand water is." Op de Grevelingen treedt de overlast overal op, in de Ooster schelde blijft die tot nu toe be perkt tot het westelijk deel. Daar bevinden zich wel kweek- percelen van mosselen. De vori ge keer dat de plaag optrad, in 2001, moest een tijdelijk vis verbod voor mossels worden afgekondigd, omdat het bezin ken van de algen grote sterfte onder de schelpdieren veroor zaakte. Van der Wees zegt dat Rijkswa terstaat de ontwikkeling van de algen nauwlettend volgt. Elke dag worden watermonsters ge nomen. Die wezen uit dat het aantal algcellen per liter water zéér hoog was opgelopen: 100 miljoen cellen per liter (in 1993 werd nog maar vijf miljoen cel len gemeten). Mede gelet op de windrichting wordt de piek in het paasweekeinde verwacht. „We willen die troep niet in de Grevelingen en daarom is beslo ten de Brouwerssluis dicht te doen. Daarmee voorkom je dat tijdens de vloed Phaeocystis in het meer terechtkomt. Zeker komende week zal de sluis nog wel dicht blijven", aldus Van der Wees. „Voor de Oosterschelde kunnen we een dergelijke maat regel niet nemen, de storm vloedkering mogen we hiervoor niet gebruiken." De opkomst van de plaag- en schuimalg heeft alles te maken met een te groot aantal voe dingsstoffen als fosfaten en ni traten in het oppervlaktewater. Ondanks allerlei maatregelen is het gehalte, onder meer door uitspoeling vanuit landbouw gronden, nog altijd hoog. Daar profiteert de alg van. Als het dier leeft kunnen vrijkomende stoffen bij mensen diarree ver oorzaken. Gelet op de huidige watertemperatuur van negen graden Celsius, verwacht Van der Wees in dat opzicht geen problemen. Door de algen krijgt het water een bruine kleur. Als het veel stormt krijgen ze minder kans tot bloei te komen. Ze kunnen samenklonteren en vormen dan grote bruine vlokken, onder meer op het strand. Het ver schijnsel verdwijnt na enige tijd vanzelf, maar de waterkwaliteit is dan wel aangetast. Ronny van Daele oogst de eerste asperges. foto Camile Schelstraete door onze regioredactie KOEWACHT - Liefhebbers van asperges uit de volle grond komen tot eind juni weer volop aan hun trekken. Het witte goud of de koningin van de groenten is sinds dit weekeinde weer te krijgen bi j as pergetelers in de streek, zij het mondjes maat. „Dit is de eerste dag dat ik fatsoenlijk heb kunnen steken", aldus R. van Daele uit Koewacht gistermiddag. „Dit is nog maar het begin. Over twee weken zijn ze volop te krijgen." Het aspergeseizoen begint la ter dan vorig jaar. „Toen waren we rond deze datum al twee weken aan het ste ken", zegt Van Daele. De late start is te wijten aan de koude winter met lage bo- demtemperaturen en late nachtvorst aan de grond. N. Dieleman van Aspergepunt Walcheren in Middelburg is ook begonnen met oog sten maar wil nog geen reclame maken. „De kwaliteit is goed, maar we hebben nog niet zoveel en er is heel veel belang stelling. Ik denk dat ik nu zo'n vijftig kilo kan steken." Het Middelburgse bedrijf is het enige bedrijf op Walcheren dat asper ges teelt. Asperges worden door veel telers op puur ambachtelijke wijze geteeld en geoogst. Het steken gebeurt dagelijks voor dag en dauw en in de avonduren in de maanden april, mei en juni. De witte as perge groeit in bedden op zanderige of los se, poreuze gronden. De aspergestengels beginnen uit te lopen als de grond bij de wortelknoppen een temperatuur van rond de tien graden bereikt. Hoe hoger de tem peratuur, des te sneller de groei. Bij een temperatuur boven de vijfentwintig gra den kunnen de stengels wel tien centime ter per etmaal groeien. doorMieke van der Jagt GOES - Nog maar een paar maanden en dan begint het nieuwe schooljaar weer. In Goes verschijnt dan weer een grote lading jonge studenten op de kamermarkt, die toch erg schraal is. Annemarie Rijvers, docente bij Cios-opleiding voor sport en beweging, is daarom een gastouderproject begonnen. Ze zoekt gastouders die studen ten van zestien, zeventien jaar willen huisvesten en in meer of mindere mate begeleiden. Het Cios, onderdeel van het ROC, trekt veel leerlingen van buiten Zeeland naar Goes. Dat heeft, volgens Annemarie Rij vers, verschillende oorzaken. „Het Cios heeft een goede naam als vervolgopleiding na het vm- bo en de meeste Cios-opleidin- gen hebben wel een soort speci aliteit. In Heerenveen hebben ze bijvoorbeeld een hele goede schaatsafdeling en in Sittard zitten veel leerlingen intern. Wij in Goes kunnen trots zijn op ons leerlingenbegeleidingssysteem, daar kiezen ouders graag voor. Ook het feit dat wij vanuit een christelijke achtergrond wer ken, doet veel ouders ook voor Goes kiezen. Eenderde van onze leerlingen komt uit Zeeland, eenderde uit de regio's Breda en Rotterdam maar rest komt uit overig Nederland, van ver weg dus. Die kinderen zitten of uren per dag in de trein of ze zijn aan gewezen op de Goese kamer- markt, waar de spoeling dun is. Volgens Rijvers kun je de situa tie in Goes best vergelijken met die in Amsterdam. Door de schaarste zijn de kamers duur en lang niet altijd zo geweldig van kwaliteit. Bovendien zijn onze leerlingen erg jong. Som migen zijn nog maar vijftien op hun eerste schooldag. We krij gen dus altijd vragen over gast ouders." Het Cios heeft wel een klein lijstje met gastgezinnen maar dat is veel te kort om aan de vraag te voldoen. „We willen dus gastouders werven en bege leiden. Regels voor tarieven en ruimten gaan we niet opstellen, want iedere leerling en ieder ge zin is anders." Op de huidige lijst staan mensen die om verschillende een jongere in huis nemen. zijn oudere, alleenstaaïjj vrouwen die het wel gezel]» vinden, mensen die zelf kj^! ren in die leeftijd hebben, maat ook mensen die veel wegzijg, het wel prettig vinden daten» het huis wordt gepast. Inlieten' geval eten de studenten welnee en in het andere koken ze zelf hun potje. Sommige li slapen maar vier nachten"]! Goes en anderen blijven gerust een paar weekeinden over, Met dat soort afspraken gaanweois niet bemoeien. Wel gaan we leerlingen die in gastoude® zinnen zitten, op dat punt bege. leiden en ook met gastouden willen we een regelmatig tact." Rijvers vindt één voorwaaidt het belangrijkst: je moet»! plezier hebben in jongeren et een beetje sportieve belangstel- ling is ook meegenomen. Belangstellenden kunnen tact opnemen met de admit!- stratie van het Cios. OOST-SOUBURG - Pinkster- gemeenschap Shalom uit Oost- Souburg houdt op eerste pats dag een familiepaasfeest. De muzikale omlijsting is is handen van een gel heidskinderkoor en het gospel koor Sound of hope. Plaats van handeling is zaallre- ne in de Kanaalstraat in Oost- Souburg. Na de dienst staats voor de liefhebbers nog a paaslief demaal op hetprogr» De Lutherse kerk op de Zuidsingelini delburg heeft, in tegenstelling tot« eerder bericht, nog geen beschiii over een lift. De kerk heeft al wel ei tra deur aan de zijkant gekregen enisc: voorzien van een invalidetoilet. Dep'd waar de lift moet komen zodat ookmr sen die slecht ter been zijn of in eend stoel zitten de dienst kunnen bijwonen,! al klaargemaakt. Maar het zal nogentó weken duren voordat de lift geleverdis Volgens de kosteres is de kerk pasmes mei toegankelijk voor gehandicapten Mede dankzij uw belangstelling is de viering van mijn 25-jarig jubileum bij de Rabobank Groep op vrijdag 28 maart een geweldige dag geweest. Ik wil graag iedereen bedanken voor de attenties, kaartjes, belangstelling en aanwezigheid. drs.C.L.de Hooge mba, algemeen directeur van Rabobank Middelburg-Veere 020 626 44 36 www.amnesty.nl giro 454000 AMNESTY International Support our fight for human rights Bij een overlijden wilt u niet komen te zitten met het vele regelwerk. Daarom is er, heel dichtbij, een uitvaartspecialist die u kent. Gelukkig maar, want bij een overlijden heeft u al zorgen genoeg. Informeer naar ons totaalpakket voor uitvaartzorg en -verzekeringen en bel gratis 0800 - 0033 of kijk op www.monuta.nl Uitvaartzorg en -verzekeringen We kennen elkaar Uitvaartcentrum: Vlissingen, Monuta De Voorzorg, Industrieweg 20, Tel: (0118) 41 27 60 O Nationaal Epilepsie Fonds De Macht van het Kleine 1 op de 150 mensen heeft epilepsie. Soms zijn zij 'er even niet bij'. Er vallen gaten in hun leven. Het Nationaal Epilepsie Fonds helpt deze mensen. Helpt u mee? Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? 0900-8212411 0,10 per minuut) Postbus 270 3990 GB Houten www.epilepsie.nl m Ruim 6600 langdurig zieken H en gehandicapten gaan met -JM U kunt de Zonnebloem helpen Ja om haar vakanties voor zieken 7 en gehandicapten betaalbaar te houden. Tel. (076) 564 63 62 www.zonnebloem.nl Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevol gen. We vreesden het ergste 'Annelot was vreselijk bescha digd: een schedelbreuk, bloed uitstortingen in de hersenen, er kwamen ontstekingen bij. We vreesden het ergste. Direct na het ongeluk zocht ik infor matie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatie centrum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krijgen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces door staan, letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veran derd en als gezin hechter ge maakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeg huis voor geestelijk en licha melijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjeszaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelingen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheugen achter uit gegaan en heeft ze concen tratieproblemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We hebben enorm geluk ge had.' leder jaar raken ongevee: 500 Nederlanders in er langer dan zes uur duren de coma als gevolg va: een ongeval. Een zelfde aantal raakt in coma doe: een andere oorzaak, - - m Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoel en revalidatie zijn uiterst be langrijk om de gevolgen» hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daaromdo nateur van de Hersenstichii of doe een gift. Iedere bf groot of klein, is welkom, 0» CBF-keurmerk garandeertee1 verantwoorde besteding uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070 -360.48.16 - www. hersensö® U kunt de vakantiegids 2003 en/of de brochure van Groot Stokkert bestellen via onze afdeling reizen. T 020 589 64 85 ma t/m vrij tussen 08.30 -16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 16