PZC Die weg komt er, of je wilt of niet Sluiting NS-loketten Vlissingen probleem voor oudere reizigers 15 Kraaien jagen kraaien schrik aan Man krijgt taakstraf voor bedreigen broer met bijltje Regels moeten in alle Zeeuwse gemeenten gelijk worden w zaterdag 19 april 2003 Djembéspelen in Arsenaaltheater Gevangenisstraf voor verijdelde autoinbraak Heterdaad Feesten op z'n Surinaams in Kloetinge Motorrijder verongelukt in Terneuzen Geluidsscherm Mishandeling in Middelburg Hennepkwekerij ontmanteld Werkstraf voor slaan vrouw Acht brommers opgevoerd Sluis verbetert riool Busvervoer Studiedag over psychische problemen bij gehandicapten Muziekcentrum VÜI1 GOfp Roosendaal Parkeerbeleid invaliden verwart HnnrMelita Lanting VLISSINGEN - Er moet zo snel mogelijk een einde komen aan je grote verschillen in de rege lingen voor parkeerplaatsen voor gehandicapten. Dat vin- jen wethouder M. te Roller van je gemeente Veere en de voor- zitter van de vereniging van Zeeuwse gemeenten, P. van der Zaag. Nu bepaalt iedere ge meente zelf of gehandicapten gratis mogen parkeren met een invalidenparkeerkaart. jk wil graag meewerken aan standaardisatie van de regeling, want het is nu inderdaad heel verwarrend", zegt wethouder ft Roller. Sinds anderhalf jaar zijn de gemeenten zelf verant woordelijk voor het beleid voor invalidenparkeerplaatsen. Daardoor zijn grote verschillen ontstaan. Soms rekenen ge- VLISSINGEN - De Slagwerk- school Rondomtrom houdt in samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool de inmiddels tra- ditionele presentatie djembé- spelen op tweede paasdag. Het evenement begint om drie uur in HetArsenaaltheater in Vlissin- gen. Tijdens de presentatie laat de percussiegroep zien wat zij ge- leerdhebben. Zij zullen hun eer ste stukjes laten horen. Meer gevorderde leerlingen uit Roo sendaal assisteren daarbij Hetpubliek zelf kan aan het ein de van het programma deelne men aan een open les. Tot slot is ervanaf half zes de gelegenheid om informatie in te winnen over het nieuwe lesblok, dat op 6 en 8 mei begint. Bij voldoende belangstelling begint met ingang van het nieu- weseizöen een cursus percussie. Bij deze cursus ligt het accent op het aanleren van diverse speel- teehnieken van slagwerkinstru- menten, zoals claves, cow-bells, agogo bells en conga. MIDDELBURG - „Ik was zon dergeld en ik had honger", gaf een 26-jarige inwoner van Ter- neuzen gisteren in Middelburg als reden waarom hij had gepro beerd een autodiefstal te ple- Deverdachte voegde er nog aan toe dat hij het geld ook nodig had voor zijn heroïneversla ving. Daarvan wist politierech tere. Kool genoeg, want de man had al eerder als gevolg van zij n verslaving voor de rechter ge staan. DeTerneuzenaar werd conform de eis veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf en kreeg daarnaast twee maanden vangenisstraf extra opgelegd omdat hij nog in zijn proeftijd at. De junk werd 28 september vo- ri? jaar in Vlissingen op heter daad betrapt toen surveilleren de agenten hem met een ijzer draadje zagen proberen de auto epen te breken. „Straffen helpt 'lijkbaar niet", verzuchtte de Politierechter. redactie Walcheren Dostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 fax:(0118)470102 E-tnail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Pdith Ramakers Miriam van den Broek PonMagnée centrale redactie vostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Eex: (0118) 470102 Teil: redactie@pzc.nl 'nternet IJWw.pzc.ni t'ri,ail:web@pzc.nl meenten parkeergeld op specia le invalidenplaatsen, soms ook niet. Bovendien mogen kaart houders in sommige gemeenten gratis parkeren op 'gewone' parkeerplaatsen en in andere gevallen moet daar juist weer betaald worden. Bijvoorbeeld de gemeente Vlissingen en Veere vragen geld voor invalidenpar keerplaatsen, maar in de ge meente Schouwen-Duiveland is het gratis. Voor de invaliden is het een hele klus om te achter halen hoe de plaatselijke rege ling is. Gehandicaptenorgani saties hebben inmiddels lijsten op het internet gepubliceerd met de plaatselijke regelingen. „Het is inderdaad een rommel - potje" zegt een woordvoerster van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. „Sinds ander half jaar is de regeling voor al gemene parkeerplaatsen voor gehandicapten gedelegeerd naar de gemeenten. Voor die tijd was er sprake van één regeling maar nu mogen gemeenten het zelf bepalen en daardoor zijn die verschillen ontstaan." „Dat is wel heel gemakkelijk gezegd van het ministerie", reageert F. de Paauw, voorzitter van Ango (Algemene Nederlandse Ge handicapten Organisatie). „Zij zijn zelf verantwoordelijk voor de decentralisatie en hebben dit dus zelf veroorzaakt. Maar goed, wij hebben inmiddels door Ron Magnée KLEVERSKERKE - Met een rij dode kraaien hoopt deze boer andere vogels af te schrikken. Een woordvoerster van vogelopvang De Mikke heeft echter haar bedenkin gen. Een stropop die op een mens lijkt, een houten kruis, een luidruchtige ratel of harde knallen. Tal van middelen worden sinds mensenheugenis gebruikt om vogels te verjagen om zo de oogst veilig te stellen. In Kleverskerke heeft een boer een lugubere manier gevonden om vogels te verschrikken. Een dode kraai bungelt aan een stokje zodat andere vogels het niet wagen om ook maar in de buurt te komen. Het beestje maakt deel uit van een rij dode kraaien die als vogelver schrikkers dienen. Het is volgens de flora- en fau nawet niet verboden om kraai en af te schieten om zo schade aan gewassen te voorkomen. Voorwaarde is dat de betrok kenen in het bezit is van een jachtakte. Volgens M. van Dijk van vogelopvang De Mikke in Middelburg is de aanpak met de dode beesten aan stokken zeker effectief: „Er is sprake van een afschrikkende wer king. Kraaien leren snel. Als ze de dode beesten zien hangen, blijven ze wel een tijdje uit de buurt." Toch zet ze vraagte kens bij de methode van deze boer. Volgens haar werkt de aanpak alleen maar averechts. „Kraaien en kauwen eten ook veel ongedierte op, en zijn he lemaal dus niet zo schadelijk voor de gewassen. Bovendien is zo'n rij dode kraaien maar een onsmakelijk gezicht." Kraaien en kauwen zijn slim genoeg om de onheilspellende boodschap die van deze vogelver schrikker uitgaat, snel op te pikken. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Het incident met zijn broer zat een 32-jarige inwoner van Schoondijke ken nelijk nog steeds hoog. „Ja, ik ben opgefokt", verklaarde hij gisteren voor de Middelburgse rechtbank. „Mijn broer is alco holist en daar wordt niets tegen gedaan." ge- De Schoondijkenaar gaf toe dat hij 19 november vorig jaar in Goes zijn broer met een bijltje had bedreigd. Hij erkende ook dat hij op dezelfde dag een bloempot door de ruit van een woning had gegooid. „Ik was pissig. Ik werd door hem be dreigd", brieste hij. „Ik kan me nog wel voorstellen dat u tijdens een ruzie boos wordt, maar bedreigingen gaan te ver. U bent daarvoor verant woordelijk", reageerde politie rechter C. Kool. Hij meende wel dat de man al voldoende was gevangenisstraf had gehad met de 35 dagen de tentie die hij in voorarrest heeft uitgezeten. Daarnaast legde Kool hem 32 uur taakstraf op. De proeftijd van 47 dagen voor waardelijke gevangenisstraf werd met een jaar verlengd. Officier van Justitie J. Groen eiste vier maanden cel. Raads man E. Smit meende juist dat zijn cliënt zijn best doet. „Hij heeft zich met het bijltje nog kunnen inhouden. Hij heeft zich alleen afgereageerd op de ruit." Smit bepleitte een werkstraf, waarvoor de politierechter ge voelig was. aangeklopt bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG)Wij pleiten voor een uni forme regeling en die zou de VNG moeten opstellen. Maar ik ben bang dat het wel heel moei lijk zal worden want je moet alle Nederlandse gemeenten op één lijn krijgen." Voorzitter Van der Zaag van de Vereniging van Zeeuwse gemeenten is het met De Paauw eens. Hij vindt ook dat het beter is een uniforme re geling te maken maar onder kent ook dat dit lastig te reali seren is. „Wij willen wel een regeling ontwerpen voor de Zeeuwse gemeenten maar het is nooit meer dan een aanbeveling. De gemeenten zijn eigen baas en mogen zelf bepalen of ze mee willen werken." Van der Zaag vertelt dat de vereniging inmid dels is begonnen aan een in ventarisatie van de Zeeuwse regelingen en daarna met een aanbeveling komt. De Veerse wethouder Te Roller wil direct actie ondernemen. Zij gaat het initiatief nemen om binnenkort met de drie Wal- cherse gemeenten om tafel te gaan zitten. GOES - De club van Surina- mers, Antillianen en Arubanen in Goes, Surantar, houdt in het kader van het Festival Cultureel Gekleurd, een tropische dans en feestavond in verenigingsge bouw Amicitia in Kloetinge. Onder het motto 'Feesten op z'n Surinaams', wordt Amicitia op zaterdag 26 april vanaf 19.30 omgetoverd in een tropische feestzaal. Afrikaanse dans door de groep Haayo, een carnaval samba- en limboshow door Est- rella's Dancantes en een optre den van V-ST-A, een Surinaam se band, bieden uitsluitend fees telijke cultuur. Zonder lekker eten en drinken kunnen Surina- mers niet feesten, dus ook daar voor wordt gezorgd. TERNEUZEN - Bij een eenzij dig verkeersongeluk op de Bui tenhaven in Terneuzen is een 51-jarige motorrijder uit die stad gisterochtend om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde rond kwart over elfter hoogte van de Westsluis. De motorrijder ver loor door nog onduidelijke oorzaak de controle over zijn voertuig en botste tegen een lan taarnpaal. De traumahelikopter uit Brug ge was al op weg naar de plek van het ongeluk, maar keerde terug toen bleek dat het slacht offer al ter plaatse was overle den. door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Het dorp verdwijnt straks ach ter een verkeersplein. „Zo noe men ze het ook", zegt Joke Wes terweel van de dorpsvereniging Nieuw- en Sint Joosland. „Het heet hier straks verkeersplein Nieuwland." Het is het begin van het tracé van de nieuwe N57, de weg die de A58 met de dammenroute moet verbinden. Tussen de molen en de snelweg komt een grote slinger. Dat wordt de weg van het dorp naar het viaduct bij de Sloeweg. Be woners van het dorp kunnen niet meer direct de snelweg op. „We moeten langs de dijk naar het kruispunt", zegt Wester weel. „Met de fiets kunnen we nog wel over de Nieuwland- seweg naar Middelburg." De afslag vanuit Goes richting Middelburg blijft ongeveer op dezelfde plaats. De aansluiting vanuit Middelburg op de snel weg richting Goes komt boven op de Trekdijk te liggen. De boerderij naast de huidige oprit richting Vlissingen moet weg. Het tracé van de nieuwe weg loopt er dwars overheen. Een werkgroep van de dorps vereniging heeft met Rijkswa terstaat onderhandeld over aanpassingen van het plan. Veel is er uiteindelijk niet veranderd. „De pap was gestort", consta teert Westerweel. De slinger langs de molen wordt iets klei ner. Er is een extra viaduct gete kend. „Ze wilden eerst alles door dat kleine viaduct prop pen. Nu komt er een extra via duct bij, ongeveer vijftig meter Tussen de molen en de snelweg komt een grote slinger. richting Souburg. Het komt nu ook iets verder van de huizen te liggen." Een lid van de werk groep heeft zelfs nog een alter natief bedacht. Dat 'plan D' is een la verdwenen en er nooit meer uitgekomen. „De allereerste optie was het mooiste", vindt ze. Het knoop punt tussen de snelweg en de N57 zou meer richting Arne- muiden komen te liggen. Arne- muiden, toen nog een zelfstan dige gemeente, verzette zich tegen dat plan. „Het was_daar„ zogenaamd een natuurgebied. En toen kwam De Mortiere in the picture." De rijksweg komt nu over Nieuwlandseweg te lig gen. De weg wordt verbreed, van twee naar vier banen. Er komt een fietspad naast, tot hal verwege Middelburg. Fietsers worden verder via Dauwendae- le gestuurd. Westerweel denkt dat het la waai en de luchtvervuiling zul len toenemen als de N57 klaar foto Lex de Meester is. Het knooppunt ligt aan de zuidwestkant van het dorp, pre cies in de windrichting. Er wor den wel geluidsschermen ge plaatst, maar ze vreest dat de drukte na de opening van de Westerschelde Container Ter minal alleen maar toeneemt. „We willen heel graag dat het geluidsscherm een beetje langer wordt." Of dat ook gebeurt, is nog niet zeker. Op de kaart van Rijkswater staat lijkt Nieuwland klein, ver geleken bij het nieuwe knoop- MIDDELBURG - Een twintigjarige Middelburger is in de nacht van donderdag op vrijdag mishandeld in zijn woon plaats. De man fietste rond twee uur 's nachts door het fietserstunnel tje bij de Koudekerkseweg toen hij door vier mannen van zijn fiets getrokken werd. Hij viel en werd geslagen en geschopt. De Middelburger raakte gewond aan zijn gezicht, hand en been. Zijn belagers zijn ontkomen. VROUWENPOLDER t Een hennepkwekerij met 180 planten is vrijdagmorgen in een woning in de Palsterstraat in Vrou wenpolder ontdekt en ontmanteld. Alle planten en appara tuur zijn in beslag genomen. Voor energievoorziening van de kwekerij werd illegaal stroom afgetapt. Er zijn twee arrestaties verricht. Tegen één van hen is proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 41-jarige inwoner van Roosendaal voor mishandeling van zijn vrouw veroordeeld tot veertig uur werkstraf. Het gezin woonde 30 november vorig jaar in Kruiningen toen de man na een discussie een bord eten in het gezicht van zijn echtgenote smeet. Ook zou hij met een tweede bord hebben geslagen. Het slachtoffer liep daarbij snij wondjes en zwellin gen aan haar hoofd op. „Het was een ongelukje", zei de ver dachte. Volgens officier van justitie J. Groen was het anders gegaan. ,Het probleem is dat u doof bent. U wordt dan boos, omdat uw vrouw te hard roept." De officier vond het typisch een geval van huiselijk geweld. „Het letsel komt overeen met het gooien en slaan van het bord", voegde hij eraan toe. Hij eiste de taak straf die de politierechter de man oplegde. Het slachtoffer verklaarde op de zitting al vaker door haai man te zijn geslagen. Het paar is in een echtscheidingproce dure verwikkeld. ZIERIKZEE - In het centrum van Zierikzee werd donderdag tijdens koopavond een bromfietscontrole gehouden. Elf brommers werden op de rollerbank gezet, en acht daarvan bleken over een groter vermogen te beschikken dan is toe gestaan. De eigenaren kregen een bekeuring mee naar huis. Eén bromfietser liep tegen de lamp omdat hij niet was verze kerd. SLUIS - De gemeente Sluis wil 1,9 miljoen euro beschikbaar stellen voor rioleringswerkzaamheden. Het gaat onder meer om het opheffen van knelpunten in de afvoer van regenwater in Nieuwvliet-Dorp en Cadzand-Dorp, de automatisering van vijf rioolgemalen en de vervanging van ongeveer een kilo meter rioleringsbuis. Deze investeringen omvatten ruim 1,3 miljoen euro. De rest van het bedrag gaat naar aanleg van rioleringen in het bui tengebied. Het gaat hierbij onder meer om Klein Brabant tus sen Oostburg en Waterlandkerkje, de iets noordelijker gele gen Steenhovensedijk en de Henricusdijk tussen Oostburg en Nieuwvliet. De gemeenteraad oordeelt donderdag over het krediet. De raadsvergadering in het gemeentehuis van Oost burg begint om 19.30 uur. punt van wegen. „Ze hebben wel eens gezegd dat Nieuw land in de weg ligt", zegt Wes terweel. „En dat is natuurlijk ook zo, maar wij waren hier eerst." De Nieuwlanders berus ten ermaar in. „Ze zijn er wel te gen op het dorp, maar ik geloof niet dat er veel bezwaar wordt gemaakt. Dat is een beetje Nieuwlands, denk ik.Het heeft ook weinig zin. „We hebben hartstikke goed contact met Rijkswaterstaat, als we bellen krijgen we zo de projectleider aan de lijn. Maar voor de rest komt die weg er, of je wilt of niet." Dit was de laatste aflevering van een serie verhalen over de N5 7. door Miriam van den Broek 1 VLISSINGEN - De Senioren adviesraad in Vlissingen vreest dat veel ouderen in de proble men komen als de loketten op het NS-station in Vlissingen sluiten. NS Reizigers heeft daar plannen voor. De treinreizigers moeten dan een kaartje halen uit een automaat. Als het aan NS Reizigers ligt, behoud alleen Middelburg de open balie. In Goes kunnen rei zigers een kaartje kopen in een winkel op het station. Alle an dere Zeeuwse stations krijgen een basisservice. Dat houdt in dat er betere kaartautomaten komen, dat er informatie wordt verstrekt via een servicelijn en dat er een noodknop voor alarm op het perron komt. Er zouden ook agentschappen komen in de omgeving waar reizigers wel gewoon een kaartje kunnen ko pen. Alle loketten van de 'klei nere' Zeeuwse stations zijn inmiddels gesloten. Alleen Vlis singen is nog open omdat er nog geen agentschap in de buurt is gevonden. „Een kaartautomaat is bepaald niet eenvoudig voor ouderen", zegt secretaris M. Cazemier- Kleij van de pas opgerichte Se niorenadviesraad. „Er zijn veel ouderen die nooit hun pinpas gebruiken, omdat ze dat te inge wikkeld vinden. Die lopen nog gewoon met contant geld over straat. Laat staan dat zij met hun pinpas een treinkaartje uit een automaat kunnen halen." Cazemier vindt dat ouderen het zwaar te verduren hebben als het gaat om openbaar vervoer. „Over het busvervoer zal ik het maarniet hebben. Gelukkig zijn er al heel wat organisaties die over de nieuwe dienstregeling aan de bel hebben getrokken bij Connexxion en de provincie. Maar straks kunnen de ouderen ook al niet meer eenvoudig met de trein mee." De Seniorenadviesraad wilde onlangs bij de NS vragen hoe concreet de plannen voor de sluiting van de loketten zijn. Gelijk zou de adviesraad zijn vi sie verkondigen. „Dat werd een drama", zegt Cazemier. „Ik had op internet gezocht naar een te lefoonnummer. Toen ik met het hoofdkantoor in Utrecht belde, kreeg ik twee andere adressen. Die verwezen me eerst door naar de regio Randstad Zuid, vervolgens moest ik met Eind hoven bellen en die stuurde me weer door naar Roosendaal. Daar kreeg ik een bandje te ho ren. Uiteindelijk kwam ik aan een telefoonnummer in Vlissin gen, maar daar werd niet opge nomen. Ik ben toen maar naar het loket gegaan. De meneer die daar zat, zei dat hij zelf ook niet wist wat er ging veranderen." Uiteindelijk heeft de Senioren adviesraad maar een brief ge stuurd naar de directie van de NS. MIDDELBURG - Op zaterdag 3 mei wordt in de Schouwburg in Middelburg een voorlichtings- en studiedag over hulp aan ge handicapten met psychische problemen. De informatiedag begint om 13.30 en duurt tot 16.30 uur. Me dewerking verlenen M. van der Feen, eerstelijns gezondheids psycholoog en N. van der Feen. fysiotherapeute. De organisatie wil gehandicapte vrouwen psy chisch steunen en begeleiden. De leidende vraag is: 'wilt u le ren een maatje te worden van een vrouw?' Rode draad is ver der: 'hoe ga je om met een psy chische handicap én hoe leer je omgaan met pijn en verdriet?' Advertentie Tweede PAASDAG Open - I Van 12.00 - 17.00 uur 1 Jfe G-i-g-a-n-t-i-s-c-h-e aanbiedingen van: Piano'*, 1 jPP Gitaren, Blaasinstrumenten, Keyboards, Accordeons,etc. j IW Koosendaal, Kade 87, 0165-545824, www.vangorpmuziek.nl ir

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15