13 F FAASDAG Bloesem bloeit uitbundig Grote paasshow Gidsen VVV boos over overname Bakkersland wil weg uit Westkapelle DUBBELE AIR MILES ND buitenlanders missen duidelijke verwijzing naar tunnel Marine ruimt torpedo op feukemarket m www.keukenmarket.nl uw feest?? Snack Tel. 0647922769 21 april van 10.00 tot 17.00 uur Tweede Paasdag geopend zeeuwse almanak zaterdag 19 april 2003 Omdraaien DGENBLIK DOMBURG zoekt personeel (Zierikzee open van 12.00 tot 17.00 uur) van 11.00 tot 17.00 BOUWMAN Luchtvochtigheid Slechte reclame Alternatief plan 0118-419367 9 <2^7 Goes feliciteert AUTOBEDRIJF TOYOTA DE JONGE WALCHEREN Toeristen zoeken naar veerboot jnnrFHith Ramakers ÏLISSINGEN - Veel toeristen wilden gisteren nog met het au- loveer de overtocht maken van Vlissingen naar Breskens. Even lahetmiddaguur stopten op het Stationsplein in Vlissingen in ((i, kwartier acht vertwijfelde automobilisten. Waar is de loot? Ze waren er niet van op de loogte dat het autoveer een maand geleden is opgeheven en jat er een tunnel van Zuid-Be land naar Zeeuws-Vlaande- tenvoor in de plaats is gekomen. I Vlissingen rest slechts een Sets-voetveer. „De bewegwij- zering was niet duidelijk", luidt iet commentaar van de toeris ten. „Op de borden staat dat er eenfastferry vaart. Lekker snel laar de overkant, dachten we. Twee Duitse auto's stoppen bij je slagboom, vlakbij het Sta tionsplein in Vlissingen. Zij lebben ook de bordjes fastferry gevolgd. De twee families heb- len een huisje gereserveerd in Breskens, waar ze de Paasdagen lillen doorbrengen. „We zijn er bijna", zegt Onno. „We staan mooi vooraan." Zijn vrolijkheid maakt plaats voor lichte erger- lisalshij hoort dat het autoveer isopgeheven. „Ik heb eerlijk ge- regd wel de borden op de rijks- ceggezien waarop stond 'tol' en Terneuzen'. Maar ik weet niet nar Terneuzen ligt. DeDuitse toeristen kennen Zee land. „We komen al vijftien jaar inRenesse. Nu wilden we eens naar Zeeuws-Vlaanderen. We lebben wel gehoord dat er een tunnel onder de Westerschelde loukomen, maar we wisten niet iat daardoor het autoveer zou pwijnen." Een Duitser in een camper topt. Hij sluit aan achter de rij lilstaande auto's op het Vlis- Advertentie lesignshop galerie Ben&Jerrys singse Stationsplein. De land genoten helpen elkaar. „Om draaien en de bordjes Terneuzen volgen", zeggen ze. Terneuzen? Hoe schrijf je dat?, klinkt het. Bij de Veerhavenweg in Vlissin gen kunnen auto's niet meer het Veerplein oprijden. De weg is met blokken afgesloten. Bij de afslag staat op gele borden dat het autoveer is opgeheven en dat er een fiets-voetveer is. Voor deze fastferry moet je rechtsaf, richting Stationsplein Vlissin gen. Op drie officiële blauwe ANWB-borden staan nog steeds de afbeeldingen van twee boten: de een naar Breskens, de ander naar Engeland. Een Fransman uit Lille stopt bij de Veerhavenweg. „Zijn er geen boten meer?", vraagt hij. „Waar moeten we dan naar toe?" Ze zijn naar de Keukenhof geweest en hebben de kustroute naar het zuiden gevolgd. „We hebben echt nergens aanwijzingen ge zien dat de boot hier niet meer vertrekt. We moeten naar de an dere kant om thuis te komen." Kijkswaterstaat en de provincie Zeeland zijn samen verant woordelijk voor de bewegwijze ring naar de boten en de tunnel. J. Geluk van Rijkswaterstaat: „Ik schrik hiervan. We hebben de officiële borden geplaatst met 'Terneuzen' en 'tol' erop. En een week lang hebben we bij Kruiningen lichtkranten ge plaatst met informatie over de wijziging. Daarna hebben we de kranten verplaatst naar de Vla- ketunnel. Misschien moeten we ze deze paasdagen daar nog een keer neerzetten. Deze toe risten hebben de publiciteit rond de opening van de tunnel Argeloze Duitse toeristen wachten tevergeefs op een veer dat niet meer vaart. foto Ruben Oreel Advertentie ■ijkvoor uw dichtstbijzijnde Praxis vestiging in de Gouden Gids of op www.praxis.nl door Edith Ramakers WESTKAPELLE - Een torpedo van ongeveer vierenhalve meter lengte is gisteren rond het mid daguur ten noordwesten van Westkapelle op de Rabsbank onschadelijk gemaakt. De duik en demonteergroep van de mij- nenjager Willemstad van de Ko ninklijke Marine heeft het pro jectiel laten ontploffen. De torpedo was vijf dagen gele den opgevist door een schipper van de Ouddorpse vloot. „Mijn collega had het ding in de netten gekregen. Ik dacht: 'nu is het genoeg'. Wij hadden dezelfde torpedo ook al zo'n twee keer opgevist", zegt Piet Sperling, schipper van de Ouddorp 8. Vis sers gooien projectielen nog al eens overboord. Ze willen er zo snel mogelijk vanaf zijn. „Die torpedo woog tussen de 500 en 1000 kilo. Zware bommen kun nen ook nog eens de netten ka potmaken." De schipper viste de torpedo on geveer veertig tot vijftig kilo meter op ten noordwesten van Westkapelle. Sperling gaf de vindplaats door aan de kust wacht. Een paar weken geleden kregen de vissers een lijst van mijnenveger De Vlaardingen waarop gevaarlijke projectielen stonden aangegeven. „Daarom dacht ik eraan om nu maar eens de positie door te geven. Deze torpedo leek nog het meest op nummer 40 van de lijst." Door een stevige klap kunnen oude bommen ontploffen. Het vermoeden bestaat dat het een torpedo uit de Tweede Wereld oorlog is en van Duitse makelij is. Het mechanisme dat de ont ploffing veroorzaakt, is meestal kapot. Maar de springstof kan door een klap wel spontaan exploderen. Sperling weet dat het jaren geleden een keer 'echt mis is gegaan met een collega- schipper die een bom opviste'. „De bom ontplofte. Er was veel schade en veel ellende. Wij zijn er nooit blij mee als we bommen opvissen, maar we denken ook niet meteen aan het ergste." Advertentie Rotterdam Dordrecht ATAG partners pwerp - advies - montage - financiering] 10 JAAR ZEKERHEID BOSCH SOLITAIRE* ATAG CiÓMTiv) I" BB H er Is geen betere ÖARISTON ^9™° ROOSENDAAL NOORD-A17-AFSLAG 21, T 0165-510 600 Advertentie CADEAU WONEN Middelburg Domburg Zoutelande Goes door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Vorige week za ten de Zeeuwse fruittelers nog met nachtvorst, deze week zijn in hun boomgaarden de bomen uitbundig tot bloei gekomen. De ontwikkeling gaat enorm snel. De knoppen staan echt op sprin gen, zegt Ad Slabbekoorn, voor zitter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, kring Zeeland/Brabant. „Het gaat zo snel dat zelfs de ap pels beginnen te bloeien. Als er tweede paasdag een beetje rede lijke temperatuur is, dan staan de appelbomen ook volop in bloei", aldus Slabbekoorn. „Dat is toch wel een weekje eer der dan normaal." Hij raadt de liefhebbers van een mooi, sprankelend landschap aan met Pasen de fiets te pakken voor een tochtje langs de boomgaar den. De kringvoorzitter wijst er op dat zich dit voorjaar uitersten aandienen. Nachtvorst tot min vijf graden Celsius, gevolgd door een week met temperatu ren die naar de 2 5 graden reiken. „Per dag kun je het blad zien groeien. Het is gigantisch. Als je 's morgens langs de bomen loopt zie je nog niks, en 's avonds zijn er volop bloemen. Slabbekoorn maakt zich wel enige zorgen over de zeer lage luchtvochtigheid, ook weer zo'n extreem verschijnsel. „Dat ko men we maar weinig tegen en we weten niet goed welke in vloed dat heeft. Het kan mis schien gevolgen hebben voor de zettingsperiode." Van de droog te hebben de telers geen last. Wel moet ervoor gezorgd wor den dat Momenteel ruikt het heerlijk in de Zeeuwse boomgaarden: alle bloesem staat al volop in bloei. foto Mechteld Jansen boompjes van water worden voorzien. Overigens vertoont de bloesem pracht zich niet opvallend veel vroeger dan in een normaal j aar, stelt Ad Slabbekoorn. „Het is hooguit een weekje eerder." De pruimenbomen zijn inmiddels nieuw ingeplante^ al uitgebloeid. Nu staan de pe renbomen en hier en daar zure en zoete kersenbomen te pron ken. Maar voor korte tijd, want na de Pasen is de hoogbloei van de peren alweer achter de rug. Dan is er nog wel te genieten van de appelbomen. Volgens Slabbekoorn zijn de Zeeuwse fruittelers de nacht vorstperiode, mede dankzij het beregenen, goed doorgekomen. „Ik denk dat het mee gaat val len. Hier en daar is er wat scha de, een beetje afhankelijk van de luchtstroom door de perce len. Ik heb wel gehoord dat er in België behoorlijke vorstschade is." natuurlijk niet mee gekregen." Het is geen aangenaam welkom in Zeeland, reageert ook A. Se- gers, projectleider van de fast ferry van de provincie Zeeland. De provincie heeft de gele bor den geplaatst bij de hoofdrou tes, de A58 en N61. „We moeten de zwakke punten in de beweg wijzering onder de loep nemen. Volgende week hebben we hier overleg over." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gidsen van de VW in Middelburg zijn be zorgd over de overname van de gidsendienst door het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ). Het aantal stadswandelingen en rondleidingen door het stad huis neemt af. De positie van het personeel verslechtert. Dit weekeinde zijn er geen rondlei dingen door de stad, toeristen staan bij het stadhuis voor een dichte deur. „Ik heb twee bezwaren", zegt gids Frens Vossen. „Het plan is niet doordacht en de stad is dicht. Toeristen kunnen nergens heen. Plotseling, een week voor het begin van het toeristensei zoen, wordt de stop eruit ge trokken." De gidsen, die voor heen een aantal uren vast per maand werkten, worden nu op freelance-basis ingehuurd. Dat betekent dat ze bijvoorbeeld bij ziekte niet betaald worden en dat ze geen recht hebben op so ciale voorzieningen. Het Bureau voor Toerisme werkt met een ploeg van 25 gidsen, bij de VW werkten er vier. Het BTZ is nog niet met de rondleidingen be gonnen. De VW-gidsen werden tot voor kort ondersteund door een coör dinatrice. Die functie vervalt. „Er heeft nog nooit een groep zonder gids gestaan. Haar ex pertise wordt op straat ge gooid", vindt Vossen. „Er zijn dagen dat er bij het BTZ nie mand is die in het Duits de tele foon kan opnemen." Niet alleen de toekomst van de gidsen is on zeker, de torenwachters van de Lange Jan kregen vlak voor het seizoen te horen dat ze niet meer hoefden te komen. Vossen: „Zo kun je niet met mensen om gaan." De VW in Middelburg houdt binnenkort op te bestaan. De winkelfunctie wordt overgeno men door de ANWB. De beklim mingen van de Lange Jan zijn overgegaan naar Miniatuur Walcheren. Vossen vindt dat er niet goed is nagedacht voor de gidsendienst werd opgeheven. „Nu ben je het gezicht van de stad kwijt. Het is slechte recla me, mensen denken dat er niets te doen is. Middelburg wil warm overkomen, maar nu is alles dicht. De Abdij is gesloten, het Zeeuws Museum ook en nu kun nen mensen ook niet meer in het stadhuis." Het aantal rondleidingen wordt verminderd. Het stadhuis is voortaan op zondag dicht, ter wijl dat volgens Vossen juist een goede dag is. De gidsen hebben in een paar weken tijd zelf een alternatief plan gemaakt. Ze verwachten dat ze met drie of vier gidsen een sluitend rooster kunnen draaien. De hal van het stadhuis zou als vertrekpunt en kassa kunnen dienen. De kosten voor de gemeente bedragen 40.000 euro, daar staat ongeveer 20.000 euro aan inkomsten te genover. Wethouder P. Bruinooge ziet niets in het plan. „Het Bureau voor Toerisme heeft een offerte gedaan en daar heeft het college ja tegen gezegd. Zij moeten dat verder organiseren." Hij geeft toe dat het niet zo handig is om in het paasweekeinde zon der gidsen te zitten. Op de ver anderde arbeidsvoorwaarden voor de gidsen wil hij niet in gaan. „Ik begrijp dat ze het niet leuk vinden, maar daar kan ik niets aan doen. Het is de verant woordelijkheid van het VW- bestuur." Voorzitter I. Spaander trekt haar handen er echter ook van af. „Ze zijn nooit bij ons in dienst geweest. Wij hadden geen gidsen, dat ging via een uitzend bureau." Advertentie www.rederii-diikhuizen.nl door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Het bakke rijconcern Bakkersland wil de' vestiging in Westkapelle, voor heen Dominicus, te sluiten. De medewerkers gaan dan naar de vestiging in Terneuzen. Volgens algemeen directeur J. van Helden van Bakkerland is de sluiting nog niet definitief. Er wordt nog onderhandeld met de ondernemingsraad en de vakbonden. Van Helden beves tigt wel dat het de bedoeling is om de vestiging te sluiten. Wat daar de precieze redenen voor zijn, wilde hij op dit moment nog niet zeggen. Daarvoor wilde hij eerst de gesprekken volgen- Advertentie STRATEGISCHE KEUS VAN ACTIEVE ONDERNEMERS met het nieuwe bedrijfspand aan de Pearyweg op De Poel II AFDELING ECONOMISCHE ZAKEN 3 249617 de week met de ondernemings raad afwachten. Bij de vestiging op het bedrij venterrein in Westkapelle wer ken 52 mensen. Daarvan werkt een gedeelte op uitzendbasis. Een aantal andere medewerkers zou eventueel met een 56-plus- regeling kunnen afvloeien. De 27 of 28 resterende medewer kers kunnen in Terneuzen aan de slag. De Westkapelse vesti ging zal in fasen verhuizen naar Terneuzen. Binnen twee maan den kunnen de eerste werkne mers dan al in Zeeuws-Vlaan deren aan de slag. Als deze plannen doorgaan, ver liest de gemeente Veere een fors bedrijf. „De verhuizing is qua werkgelegenheid voor Veere hartstikke jammer", zegt wet houder M. te Roller van econo mische zaken. „Ik had al wel ge ruchten gehoord, maar ik dacht dat de vestiging zou verhuizen naar Middelburg. Dat maakt voor de werkgelegenheid van onze inwoners niet zo veel uit. Maar Terneuzen wordt toch een ander verhaal. Ik kan me voor stellen dat de werknemers in het begin nog wel naar Terneuzen rijden. Maar op den duur zullen veel personeelsleden toch een baan dichter in de buurt zoeken, denk ik. Het is echt jammer voor de werkgelegenheid hier." Bedrijfsleider A. Dominicus en de ondernemingsraad wilden gisteren nog niet reageren. Het Bakkerslandconcern is in maart 1999 ontstaan uit een fusie tussen tien Nederlandse familiebedrijven. Twee jaar ge leden nam Bakkersland bakke rij Van Strien in Terneuzen over. Inmiddels heeft Bakkersland 22 vestigingen in Nederland. Ze had het al in de koelkast zien liggen, een zakje met on appetijtelijke kleine reepjes gedroogd vlees, vreemde kleur, afkomst onbekend, geen etiket. Haar vriend had het gekocht toen het zijn beurt was boodschappen te doen. Toen ze op een avond thuiskwam van een late af spraak, trof ze hem aan ter wijl hij heerlijk onderuitge zakt de laatste vleesfriemels zat weg te kauwen. „Bah, wat is dat nou?", vroeg ze hem. Geen idee, het lag bij de slager in een mand, was in de reclame en er stond bij 'heerlijke snack', 't Is een beetje taai, maar wel lekker." Toen zij de volgende dag bij dezelfde slagerij stond, zag ze de mand. Inderdaad, op een handgeschreven stuk papier stond duidelijk 'heerlijke snack'. Maar op het opge krulde stuk papier eronder viel te lezen: 'voor de poes'. '.-wS*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13