PZC Ontslagvergoeding wordt minder riant Hotel schittert in de zonnegloed Energie besparen is goed voor het milieu en de portemonnee 7 bedrijven in startblokken voor herstel oorlogsschade Irak Amsterdam CS verborgen achter bouwhekken het bedrijf profijt vrijdag 18 april 2003 loedercontract Aanwijzing NMa neemt Interpay op de korrel FNV snijdt in organisatie Nokia verkoopt meer mobieltjes Sligro ziet winst kwart stijgen Sociaal plan Heijmans Pleister Werkgelegenheid Vakantiebeurs Dubbelglas Nederland bouwt steentje mee Hog voor het laatste artil lerievuur is verstomd, ontbrandt de strijd om de wederopbouw van Irak. Nederlandse bedrijven staan klaar om een graan- tje mee te pikken, maar de verwachtingen zijn be scheiden. iimrYvonne Jansen MJMEGEN - Het kost een paar wnten om Irak weer op te bou- 0i, Ramingen lopen uiteen van enkele tientallen miljarden lollars tot meer dan honderd miljard dollar. Zeker als ook achterstallig onderhoud wegge- terkt wordt. En dat is er volop, omdat er als gevolg van een VN- üsolutie jaren lang alleen olie voor voedsel en medicijnen mocht worden geruild. Eén ding is zeker: Amerikaanse aiBritse bedrijven staan straks fooraan als het om het verdelen de opdrachten gaat. Nie mand in Nederland maakt zich laarillussies over. Meer dan een tl au onderaannemer zit er waarschijnlijk niet in voor Ne- lerlandse bedrijven. Maar ook lekruimels kunnen interessant vindt VNO-NCW. lm actief was Nederland niet de handel met Irak: in 2002 cas de uitvoerwaarde 32 mil ten euro. Maar wat niet is, kan lellicht komen. De bouwers en m gelieerde bedrijven isnwel kansen, zegt hun bran ie-organisatie, The Nether- indsAssociation of Internatio- lal Contractors (Nabu). Grote ouwers als Ballast Nedam, leijmans en de baggeraars Bos- alis Westminster, Van Oord en Ballast Ham zitten Sarin. Ie US Agency for International levelopment (Usaid) heeft een loedercontract' te vergeven m900 miljoen dollar voor het luwen en opknappen van we- vliegvelden, bruggen en istallaties voor energie- en wa- rroorziening. De hoofdaan nemer moet Amerikaans zijn. Maar dat biedt kansen voor on deraannemers uit andere lan den, zegt VNO-NCW. Nabu-directeur Eric Eg'gink denkt dat er voor 'droge' aanne mers (wegenaanleg, woning- en kantorenbouw) weinig te halen valt in Irak. „De Irakezen kun nen dat zelf heel goed. Kijk maar naar al die paleizen." Al leen bedrijven die 'toegevoegde waarde' kunnen bieden, maken volgens hem een kansje. Daarbij denkt hij in het bijzon der aan de baggeraars. „Zo gaat het verhaal dat het kanaal dat toegang geeft tot de haven Umm Qassr uitgediept moet worden. Als dat snel moet gebeuren, dan acht ik Nederlandse inbreng niet uitgesloten." Nederlandse baggeraars heb ben materieel in de regio liggen. Op afroep beschikbaar dus. Dat kan volgens Eggink een groot voordeel zijn. Boskalis, dat eerder in de Golf regio actief is geweest, vindt het te vroeg om zich uit te laten over kansen in Irak, 'maar over een paar weken kan dat heel anders zijn', aldus woordvoerster Inge borg de Bus. Baggeraar Ballast Ham is actief in Dubai en Saoe- di-Arabië en heeft dus voldoen de materieel in de buurt. Maar volgens woordvoerster Genar- da Brinkers ontbreekt voorals nog iedere aanwijzing 'dat er iets aan zit te komen in Irak'. Bovendien heeft het bedrijf lo pende verplichtingen in het ge bied, 'en die moeten wel door gaan'. De Economische Voorlichtings Dienst merkt aan het stijgend aantal telefoontjes dat het be drijfsleven op het vinkentouw zit. Maar veel meer dan door verwijzen kan de dienst niet. Exportmanager Jan Paul Mut- saerts van de Brabantse bouw- liftenfabrikant Hek zit in de startblokken. Hij schat in dat de uitvoer naar Irak vier a vijf maanden na het eind van de oor log weer op gang komt. Vóór de Golfoorlog van 1991 leverde Hek 2500 bouwliften en hefstei- gers aan Irak. Eind vorig jaar was Mutsaerts op een beurs in Bagdad, waar hij de overheid wist te interesseren voor zijn producten. „Of daar nog wat van terugkomt, moeten we af wachten. Maar meestal keren dezelfde ambtenaren na zo'n conflict weer terug op hun post, met uitzondering misschien van het hoofd en zijn plaatsvervan ger. Geld is in Irak het probleem niet, dat zit daar in de grond." Ook Nederlandse ingenieurs- en adviesbureaus zitten klaar. Directeur Thijs van Praag van koepelorganisatie Nedeco weet dat leden actief in de weer zijn om 'Iraakse' orders binnen te halen. „Amerikaanse bedrijven genieten de voorkeur, dat weten we. Dan ga je zoeken via je Ame rikaanse connecties en interna tionale organisaties." Dat spoor volgt het in Arnhem gevestigde ingenieursbureau Arcadis, zegt woordvoerder Joost Slooten. Volgens hem mikt Arcadis niet zozeer op 'harde' infrastructurele projec ten. „Wel zien we een rol weggelegd bij het opzetten van ministeries, banken en scholing. Wij hebben in de Verenigde Staten de nodi ge contacten. Grote kans dat wij een streepje voor hebben." GPD -w-Tsri/*- AMSTERDAM - Voor het Centraal Station in Amsterdam is een grote bouwplaats ontstaan voor de aanleg van de Noord-Zuidlijn van de metro. foto Harmen de Jong/GPD DEN HAAG - Interpay maakt mogelijk misbruik van zijn mo nopolie op pintransacties. Winkeliers moeten daardoor te hoge tarieven betalen. Interpay wordt verdacht van concur rentiebeperkende afspraken, aldus de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa) gisteren. De NMa heeft rapport opgemaakt tegen Interpay en tegen de acht banken die eigenaar zijn van het bedrijf. Dat zijn ABN AMRO, Rabobank, ING Bank, Fortis Bank, SNS Bank, Fries land Bank, Van Lanschot Bankiers en Bank Nederlandse Ge meenten. Interpay stelt dat de pintarieven wel degelijk in verhouding staan met de kosten en meent dat de NMa haar voorlopige oordeel op onvolledig informatie heeft gebaseerd. ANP AMSTERDAM - De vakcentrale FNV wil tot 2005 circa 5 mil joen euro bezuinigen. Maximaal eenderde van de arbeids plaatsen bij de vakcentrale staat hierdoor op het spel. Dat komt neer op vijftig tot zestig voltijdbanen. Penningmeester A. Regeer van de FNV sluit gedwongen ont slagen niet uit. De FNV kampt met een stagnerend ledenaan tal en stijgende kosten. De vakcentrale heeft ook veel geld verloren op de aandelenbeurs. Regeer benadrukte dat de bezuinigingsplannen op 10 juni nog vastgesteld moeten worden door de veertien aangesloten bonden. ANP HELSINKI - Wereldmarktleider Nokia heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 13 procent meer mobiele telefoons ver kocht dan in het vergelijkbare kwartaal van 2002. Het aantal Nokia-mobieltjes dat over de toonbank ging kwam uit op 38 miljoen. Met de groei in mobiele telefonie konden wel de tegenvallende resultaten van andere divisies in enige mate worden opgevan gen, aldus bestuursvoorzitter Ollila. Nokia's omzet over het eerste kwartaal daalde van iets meer dan 7 miljard euro tot 6,8 miljard euro. De nettowinst steeg 13 procent van 863 miljoen euro tot 977 miljoen euro. ANP AMSTERDAM - Levensmiddelengroothandel en super marktbedrijf Sligro heeft de spurt erin gezet. Het kruide niersconcern maakte gisteren bekend dat het voor de eerste helft van 2003 een stijging van de nettowinst voorziet van 25 procent tot boven de 16 miljoen euro. De autonome omzet (zonder overnames) klimt circa 3 pro cent. De totale omzet stijgt 8 procent tot 650 miljoen euro. Sligro let op de kleintjes. Daarom kan de winst veel harder stijgen dan de andere financiële grootheden. ANP WOERDEN - Bouwonderneming Heijmans probeert 291 ont slagen medewerkers te bemiddelen naar vacatures binnen of buiten het eigen bedrijf. Dat blij kt uit het sociaal plan dat de vakbonden met de onder neming hebben afgesproken, aldus onderhandelaar H. de Laat van FNV Bouw gisteren. De vakbonden zijn tevreden over het onderhandelingsresul taat. Ex-werknemers voor wie geen andere baan wordt gevonden, krijgen tot juli 2004 een aanvulling op hun WW- uitkering. ANP doorAntoon Posting UTRECHT - Werknemers in slecht draaiende bedrijven dreigen dit jaar dubbel de klos te worden. Niet alleen is liet risico op ontslag sterk ge groeid. Ook de vergoeding daarbij zal mogelijk een stuk lager uitvallen. .Ontslagzaken zullen min der gemakkelijk worden ge schikt, omdat werkgevers minder ruim in hun financië le middelen zitten. Dit zal zich vertalen in een neer waartse druk op de ontslag vergoedingen", voorspelt ar- eeidsrechtadvocaat en hoofdredacteur C. Scholtens van het Rotterdamse advo catenkantoor NautaDutilh in het blad ArbeidsRecht. '°rig jaar steeg het aantal ontslagaanvragen in verge ving met 2001 al met bijna «procent van 100.000 tot '39.000. Vooral de laatste Baanden stijgt het aantal ontslagaanvragen explosief. ■"Nederlandse kantonrech ts hebben als gevolg van de verslechterde economie de handen vol aan arbeids- thtszaken. Vorig jaar was nr sprake van bijna ander half keer zoveel ontslagza ken (ruim 63.000) waarin de "enter werd gevraagd om entbinding van de arbeids- evereenkomst. De groei zet tch dit jaar versterkt door. 'otmet vorig jaar bood de genaamde kantonrech- ormule bij ontslag vaak n stevige pleister op de °nde. Volgens die formule iemand bij ontslag bui- schuld aanspraak al(en op ruwweg een 1 maandsalaris voor elk ge- I erkt jaar. Boven de veertig- li! n®e'eeftijd anderhalf keer I vanaf vijftig jaar zelfs |:jee®aarïdsalarissen.' c'lers van het ministerie ™ciale Zaken en Werk eenheid, geanalyseerd ^Scholtens, blijkt dat de ontslagvergoe- !®üddeld 3,48 maand- <h!iegSSen P0r dienstjaar be- ^[p^ddelde is fors opge ien i,en c'00r de echte gou- ai)ddruk voor de falen- Z(iK°Vn bedrijfsleven. roeg de hoogste ver goeding vorig jaar maar liefst 15,22 maanden salaris per dienstjaar. Maar er was ook iemand die slechts 0,13 maandsalaris per dienstjaar kreeg. Maar het hoge gemiddelde van 3,48 was volgens Schol tens van het Rotterdamse advocatenkantoor Nau taDutilh 'stilte voor de storm'Vorig jaar hadden be drijven kennelijk nog geld zat voor riante ontslagver goedingen. Dit jaar draaien al veel be drijven met verlies. Bedrij ven die willen afslanken, hebben dan ook vaak aan zienlijk minder geld voor een sociaal plan waarin de ver goedingen voor de ontslagen werknemers worden gere geld. Bij de onderhandelingen over een sociaal plan zetten de vakbonden in op mini maal de kantonrechtersfor- mule. Maar als dit leidt tot de totale ondergang van het be trokken bedrijf, kan een vak bond zich genoodzaakt zien akkoord te gaan met een ma gerder plan. „Je moet als vakbond ook de belangen af wegen van de achterblijven de werknemers", aldus Joan Bloemarts, jurist bij de FNV. Dat kan vérstrekkende ge volgen hebben voor de be trokken werknemer. Want als er eenmaal een sociaal plan is, zal dit ook voor de kantonrechter als uitgangs punt gelden voor de behan deling van ontslagzaken. De ontslagene moet dan wel hele goede argumenten heb ben om de rechter ervan te overtuigen toch een hogere vergoeding vast te stellen dan die volgens het sociaal plan. Zo krijgt arbeidsrecht advocaat Maarten van Gel deren van de Ontslaglijn (0900-4040123) veel gevallen die met aanzienlijk minder naar huis gaan dan waar ze volgens de kantonrechters- formule op konden rekenen. Uit onderzoek van zo'n dui zend zaken die het Maarssense advocatenkan toor Ontslaglijn vorig jaar behandelde, bleek dat gewo ne werknemers het, in tegen stelling tot de falende top van het bedrijfsleven, moe ten doen met een 'blikken handdruk' van gemiddeld 26.000 euro. GPD Het vernieuwde hotel De Blanke Top in Cadzand-Bad. foto Peter Nicolai door Wilma Valk CADZAND - „Waar de blanke top der duinen schittert in de zonnegloed." Dit oer-Neder- lands lied blijkt wonderwel op hotel De Blanke Top in Cad- zand-Bad te slaan. Totdat er an dere hoogbouw verscheen in de omgeving was De Blanke Top vele jaren beeldbepalend voor Cadzand-Bad. Sinds de laatste uitbreidingen is het weer juist dit hotel boven op de duinen dat tot ver in de omtrek schittert in de zonnegloed. Het oorspronkelijke hotel kwam in 1953 gereed. Vanaf 1964 exploiteerden de ouders van de huidige eigenaren, de fa milie De Milliano, het hotel. „In 1972 is de zaak door de familie gekocht. In dat jaar is ook mijn zuster Monique, afgestudeerd aan de hotelschool in Brugge, hier komen werken", vertelt Re- né de Milliano. „Zelf wilde ik na mijn opleiding aan de Hogere Hotelschool in Den Haag liever mijn weg zoe ken bij een groter concern. Ik had stage gelopen bij Holiday Inn en zag daar mijn toekomst. Ik vond het hier veel te klein schalig. Door omstandigheden, de gezondheid van vader, ben ik toch thuis komen werken. De Blanke Top was toen hoofdza kelijk restaurant met een goed lopend terras. We beschikten toen over slechts tien hotelka mers. Mijn moeder stond in de keuken. Mijn ouders hebben dit werk met veel plezier gedaan. Uitbreiden was door de Delta werken evenwel niet mogelijk, in verband met de zeewering." „In 1982 werd uiteindelijk door de overheid besloten dat wij hier boven op de duinen moch ten blijven. Er zijn toen kleinere aanpassingen gedaan, maar het duurde nog tot 1986 voor we Naam HCR De Blanke Top Plaats Breskens Opgericht 1953 Aantal werknemers 20 vaste krachten in de zomer, naast oproepkrachten konden beschikken over zestien kamersIn 19 912 0 0 0 en dit j aar volgden er nieuwe verbouwin gen. Dat ging niet altijd even makkelijk. We kregen te maken met de Raad van State en een veiligheidstoets. Bovendien is er een bunker onder de zaak ver wijderd." „Uiteindelijk beschikken we nu over een hotel met 48 kamers, allemaal vier sterren-kwaliteit. De Blanke Top beschikt over een fitnessruimte, een zwembad en liften. Wij voldoen aan alle eisen die aan ons gesteld wor den. Alleen het gemeentebe stuur blijft een beetje achter. Er is ons gevraagd te investeren in kwaliteit om van Cadzand een familiebadplaats te maken. Wij werken daartoe nauw samen met andere hotels hier in Cad zand-Bad, maar in de omgeving gebeurt er niets." HCR De Blanke Top heeft be halve stagiairs en extra werk krachten in de zomer twintig vaste medewerkers: „Een prima team", zegt René de Milliano. „Mijn zuster, mijn echtgenote en ik kunnen het niet alleen aan. Wij zijn afhankelijk van ons team en als ook de zwakste schakel sterk is, kunnen we veel bereiken." Verder verschaft het hotel nog werk aan een aantal medewer kers van Stoffels Cleaning. Dit bedrijf verzorgt het schoonma ken van de kamers: „Dit werkt voortreffelijk, al worden alle kamers nog door ons eigen per soneel gecontroleerd", vertelt De Milliano. De gasten van De Blanke Top komen vooral uit Nederland, België, Duitsland en Luxem burg: „We staan al een aantal ja ren op een vakantiebeurs in Luxemburg en dat werpt zijn vruchten af. Ruim 15 procent van onze gasten komen uit dit land, we zitten nu op een gemid delde bezetting van 60 procent. Dat is ruim boven het landelij ke gemiddelde." René de Milliano hoopt vurig op een actief beleid van het ge meentebestuur. „Bedrijven als de grote hotels hier in Cadzand, die veel men sen werk verschaffen moet de gemeente koesteren. Wij zijn met de tijd mee gegaan, nu is de overheid aan de beurt. Kan het niet integraal, laat ze dan begin nen met losse elementen, een paar projecten, als ze maar be ginnen." HCR De Blanke Top in Cad zand-Bad is behalve voor hotel gasten ook geopend voor pas santen: „De drempel ligt hier misschien iets hoger. Maar ie dereen is welkom, al is het aan te raden voor een etentje vooraf een tafel te reserveren." door Brenda van Dam Wie energiezuinige appara ten aanschaft of energie besparende maatregelen in huis neemt, krijgt mogelijk een pre mie van het ministerie van Vrom. Deze kan variëren van vijftig tot tweeduizend euro. De lijst met maatregelen die voor een premie in aanmerking ko men, is dit jaar weliswaar inge kort en aangescherpt, maar energie besparen blijft gunstig voor portemonnee en milieu. Uit onderzoek blijkt dat grote groepen mensen bereid zijn om op een praktische manier iets aan het milieu te doen. Vooral als dat ook nog eens financieel aantrekkelijk is. Veel mensen kopen bijvoorbeeld al energie zuinige apparaten die volgens de Europese etikettering zijn uitgerust met een A-label. Tege lijkertijd hebben we de afgelo pen j aren steeds meer apparaten gekocht, waardoor we toch steeds meer elektriciteit zijn gaan gebruiken. Een gemiddeld huishouden gebruikt op jaarba sis ruim 3300 kWh aan elektrici teit. Dat is eenderde meer dan tien jaar geleden. De versoberde Energiepremie regeling is dit jaar verhuisd van het ministerie van Financiën naar Vrom. Alleen de zuinigste koelkasten, vriezers, wasma chines en wasdrogers komen nog in aanmerking voor een energiepremie van vijftig tot tweehonderd euro. Daarnaast valt er het nodige te verdienen met woningen met isolatie van vloeren, bodems, daken, muren en gevels. Hierbij geldt de voor waarde dat de bouwvergunning van vóór 1998 dateert. Dat geldt niet alleen voor eigen woning bezitters maar ook voor huur ders. Ook het plaatsen van dubbel glas (HR of een lage tempe ratuur CV kan een premie van enkele honderden euro's opleve ren. Het is verstandig om voor het treffen van zulke maatrege len eerst een Energie Prestatie advies (EPA) te laten uitvoeren door een daartoe gecertificeerd bedrijf. De premie voor een EPA bedraagt 200 euro en kan samen met de energiepremies worden teruggevraagd. Wie ook een of meer van de voorgestelde maat regelen uitvoert, krijgt een ex tra premie van tien procent. Nieuwbouwhuizen zijn al beter geïsoleerd en komen dus niet voor een premie voor EPA of iso latie of CV in aanmerking. Wel kunnen bewoners van een nieuwbouwhuis een forse pre mie krijgen als zij overgaan op zonne-energie of een warmte pompboiler (premie 700 euro) laten plaatsen. De premies en technische eisen van alle appa raten en maatregelen staan vermeld in de folder van Vrom, verkrijgbaar in de winkel, het installatiebedrijf, het energie bedrijf of via internet. Het for mulier moet binnen dertien weken na aanschaf met de beno digde stukken (aankoopbewijs, energielabels e.d.) naar het ei gen energiebedrijf worden ge stuurd. Dat stort dan binnen twee maanden het geld op de re kening. Voor degenen die in januari, fe bruari of maart dit j aar hun pre mie nog niet konden aanvragen omdat er geen formulieren wa ren, zijn de dertien weken inge gaan op 1 april. Loont het nog de moeite om te besparen nu er minder voorzie ningen in aanmerking komen voor een premie? „Absoluut" zegt Linda Nijenhuis, woord voerdervan Milieu Centraal. Milieu Centraal adviseert men sen hoe ze in het dagelijks leven rekening kunnen houden met het milieu en helpt mensen met vragen over de energiepremie of EPA. „Wie energie bespaart, be zuinigt ook op de energiereke ning. Op termijn loont dat al tijd. Met een energiepremie is die terugverdientijd gewoon wat korter." Wie precies wil we ten hoe groot de investering, de besparing en de terugverdien tijd van een energiebesparende maatregel is, kan de rekenmo dellen op de site van Milieu Cen traal raadplegen. In 2003 is voor energiepremies 54 miljoen euro beschikbaar. Minder dan in voorgaande ja ren. Bovendien: op is op. Wie van plan was om eind dit jaar te gaan klussen, loopt dus het risi co om achter het net te vissen. Milieu Centraal Informatielijn: 0900 1719 (15 cent per minuut) www.milieucentraal.nl www.energiepremie.nl '.hqtei. 5 i 5, ski Sxsp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7