Noord-Ierse politie en Brits leger hielpen bij moord op katholieken Halfbroer van Saddam gearresteerd Sars verspreidde zich in Hongkong mogelijk door riool Lucht tussen Blair en Chirac in tête-d-tête opgeklaard Mogelijke moordenaars Tom en Sonja opgepakt Vliegend varken 0800 - 0231 231 (GRATIS) Algerije heeft contact met ontvoerders van toeristen vrijdag 18 april 2003 Tienduizenden Burundezen op de vlucht Ex-minister doodgeschoten in Moskou Plooien glad Sancties Polen stemmen begin juni over lidmaatsehap EU Oudste DNA in Siberië gevonden Krantenoorlog in Duitsland Filantroop Getty overleden Griek zag in theater vooral pilaren Australisch detentiekamp dicht BUJUMBURA - Meer dan 50 0 0 0 mensen zijn op de vlucht «eslagen voor hevige gevechten nissen Hutu-rebellen en het Joor Tutsi's gedomineerde rege ringsleger bij de Burundese hoofdstad Bujumbura. Volgens legerwoord voerder Au gusta Nzabampema zijn bij de «echten gisteren drie burgers omgekomen. De rebellengroe peringen FDD en FNL hebben volgens hem hun krachten ge bundeld om te proberen Buj um- bura in handen te krijgen. Gis teren zouden zij woonwijken hebben bestookt met mortier- «ranaten. De gouverneur van de provincie Bujumbura zei dat woensdagavond al een vluchte lingenstroom van tussen de )0 en 80.000 mensen op was gekomen. Op 31 de cember vorig jaar tekenden de rebellen en de regering van Burundi een vredesakkoord. AP EU erkent rol coalitie Irak door Heieen Paalvast ATHENE - De Europese Unie maakt zich sterk voor een cen trale rol voor de Verenigde Na ties in het naoorlogse Irak. Op de tweede en laatste dag van de Europese top in Athene is giste ren een verklaring aanvaard die de rol van de Amerikaans-Brit- se coalitie in Irak erkent, maar tegelijk opkomt voor de VN. De afgelopen weken gingen stemmen op om de VN veel ster ker te betrekken bij de politieke en economische wederopbouw van Irak. De VS zijn daar niet van geporteerd. Vooral de Fran sen en de Britten stonden in de EU daarbij recht tegenover el kaar, maar zij hebben elkaar nu van onze redactie buitenland AKEN - De Zwitserse politie heeft de twee hoofdverdach ten van de moord op de kin deren Tom en Sonja opge pakt. De mannen (28 en 33 jaar) konden in het kanton Soleure in Zwitserland in de kraag worden gevat nadat de politie tips van automobil- sten hadden gekregen, aldus het openbaar ministerie in het Duitse Aken. De twee zijn gistermiddag al overgedragen aan de Duitse politie. De verdachten zijn afkom stig uit Eschweiler, de woon plaats van de slachtoffers, op 15 kilometer van de Neder landse grens in Limburg. De Duitse politie zei woensdag er nog rekening mee te hou den dat het duo in een zwarte Fiat Punto naar Nederland of België was gevlucht. De media-aandacht voor de moord en de auto waarin de verdachten zouden zijn ge vlucht, heeft geleid tot hun aanhouding. Automobilisten die de Fiat op de snelweg Al in Zwitserland zagen rij den, waarschuwden met him mobiele telefoon de Zwitserse politie. Die reken de het duo op een parkeer plaats in. De twee verdachten hebben volgens het openbaar minis terie in Aken meteen na hun arrestatie ingestemd met een vereenvoudigde uitleve ringsprocedure. Daardoor konden de Zwitserse autori teiten de twee gistermiddag al overdragen aan hun Duit se collega's. Vingerafdrukken en gene tisch materiaal van de ver dachten komen overeen met sporen die deskundigen bij de vindplaats van een stoffe lijk overschot aantroffen. Eén van de twee mannen zou herhaaldelijk bij een politie bureau hebben geïnformeerd naar de stand van zaken in het onderzoek, waardoor de politie argwaan kreeg. DPA ranonze redactie buitenland LONDEN - Een afdeling van If inlichtingendienst van het fee leger en een aantal Noord-Ierse politiefunctiona rissen hebben loyalistische pa- ramilitairen eind jaren tachtig atlief geholpen bij de moord op katholieken. Ook hebben zij ze lf' drie onderzoeken naar 'oorden willens en wetens ge hinderd. Lot stelt commmissaris Sir Mm Stevens van de Britse Me- kopolitan Police in een gisteren Rnbliceerd rapport over een onderzoek naar mogelijke sa menzwering tussen veiligheids- felsten en gewapende protes ts groeperingen. Volgens konden informanten en •'enten opereren zonder effec tive controle en deelnemen aan 'ern>ristische misdrijven'. IIOSKOU - Een tot nog toe on- ende man heeft gisteren de u,orrnalige Russische minister Informatie en parlements- I ygej Joesjenko, in Moskou «^geschoten. '--jarige leider van de Libe- Partij werd toen hij uit zijn o stapte door verscheidene "gels m de borst getroffen. jenko gold als politiek 'genoot van de omstreden asche zakenman Boris zovski. De verguisde za- ®an die in onmin leeft met i^mlin financierde de par- :L eraal Rusland' van Joes- 1'De autoriteiten tasten hJ ln duister over het mo- r. AFP/DPA Nabestaanden van een van de slachtoffers zeiden de bevindin gen van Stevens bijzonder schokkend te vinden. In het rap port staat onder meer dat zeker twee moorden - die de spanning tussen katholieken en protes tanten opjaagden - hadden kun nen worden voorkomen als de veiligheidsdiensten er niet bij betrokken waren geweest. Een van die twee moorden was die op de bekende katholieke advo caat Pat Finucane in 1989. De vader van drie kinderen werd in het bijzijn van familieleden met veertien kogels gedood. Aanleiding voor het rapport van Stevens was een verzoek van de huidige Police Service of Northern-Ireland om het on derzoek naar de moorden op Fi nucane en de student Adam Lambert in 1987 opnieuw te be kijken. Niemand heeft ooit te rechtgestaan voor de moorden. De familie van Finucane heeft altijd geloofd dat de veilig heidsdiensten achter de moord op de advocaat hebben gezeten. Zij vindt dat het rapport van Stevens en een strafrechtelijk onderzoek niet voldoende zijn. Zij eist een openbaar onder zoek, waarin ook aandacht moet worden besteed aan het politieke aspect van de moord. Finucanes zoon Matthew zei dat de samenzwering was ontstaan omdat de Britse regering be paalde mensen uit de weg wil den hebben. Een minister hadin het parlement gezegd dat som mige advocaten overdreven veel sympathie koesterden voor het katholieke Ierse Republikeinse Leger. Volgens Michael Finuca ne, die eveneens jurist is, recru- teerde de Britse overheid para militairen als moordenaars. „Het was een goed georgani seerde en efficiënte politiek van liquidaties", zei hij op de Britse zender BBC. ANP/RTR/AFP gevonden. In de verklaring, waar veel wikken en wegen aan vooraf ging, staat dat de Ameri kaans-Britse coalitie voorlopig 'de verantwoordelijkheid heeft om voor een veilige omgeving te zorgen, inclusief humanitaire steun en de bescherming van het culturele erfgoed en musea'. Het Iraakse volk heeft nu de kans om een nieuwe toekomst voor zijn land te scheppen, zo vervolgt de tekst. De VN zou 'een centrale rol' moeten krijgen bij dit proces naar zelfbestuur. De EU pleit er ook voor dat de volkerenorganisatie sterker wordt betrokken bij de coördi natie van de humanitaire hulp verlening. De EU claimt daar naast 'een belangrijke rol' voor zichzelf bij het politieke en eco nomische herstel. VN-secretaris-generaal Kofi Annan was zelf in Athene om in gesprekken met Europese 'hoofdrolspelers', zoals de Franse president Chirac en de Britse premier Blair, te helpen de plooien glad te strijken. De lucht tussen Chirac en Blair lijkt opgeklaard. Zij hadden in Athene, een paar weken nadat zij in Brussel op een top elkaar ook opzochten, een onderonsje dat volgens diplomaten in vriendschappelijke sfeer ver liep. Europa roept verder Iraks buur landen op 'stabiliteit in Irak en de regio te steunen'. De unie committeert zich aan het vre desproces in het Midden-Oos ten op basis van de 'wegenkaart' die moet leiden tot een onafhan kelijke Palestijnse staat in 2005. Maar in de woorden van de EU is het 'essentieel' dat Jasser Arafat en het Palestijnse parlement snel akkoord gaan met de aan stelling van een hervormingsge zind kabinet onder leiding van Abu Mazen. Omdat hij vreest voor machts verlies houdt Arafat de benoe ming van diverse ministers te gen. ANP Amerikaanse troepen zoeken dekking tegen vijandig vuur bij het Al Rasheed hotel in Bagdad. foto Dusan Vranic/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - Opnieuw is een halfbroer van Saddam Hoes sein, Barzan al Tikriti, in han den gevallen van de Ameri kaans-Britse coalitie. Hij werd gisteren aangehouden. Hoe en waar is niet bekendge maakt, om de speurtocht naar meer kopstukken van het gro tendeels spoorloze Iraakse re gime niet te bemoeilijken. Zondag arresteerden de Ame rikanen Watban al Tikriti, een halfbroer die geen belangrijke functie meer leek te vervullen. Barzan geldt wel als een inge wijde en naaste medewerker van Saddam Hoessein. Naar diens huidige verblijfplaats blijft het gissen. Er zijn teke nen dat hij vorige week niet is gedood bij bombardementen. Volgens waarnemers zien nog maar weinig Irakezen de Ame rikanen als bevrijders. Ze zien in de geruisloze verdwijning van Saddam en andere topfi guren een aanwijzing dat de Amerikanen alleen voor de olie zijn gekomen en niets an ders. Plunderaars uit de arme sjiiti- sche wijk Saddam City, in middels Sadr City, zouden in Bagdad zijn aangespoord door de binnentrekkende Amerika nen. De brandstichtingen zijn georganiseerd, volgens een Britse verslaggever ter plaat se. Na de plunderaars arri veert doorgaans een groepje Iraakse brandstichters in een bus. Ze stelen niets en stichten alleen brand. Vervolgens ver trekt het gezelschap pyroma nen weer in de bus. Ameri kaanse soldaten zijn vaak in de onmiddellijke nabijheid, maar ondernemen volgens oogge tuigen niets. De bewoners van Irak vragen zich ook af waarom de Ameri kanen geen enkele interesse tonen in de dokumenten en ar chieven van het oude regime. De personeelsbestanden van martelcentra en de kaarten bakken met de namen van slachtoffers liggen onaange roerd in de smeulende burelen van de gevallen dictatuur. Het uitblijven van het herstel van de water- en stroomvoorzie ning draagt evenmin bij tot de populariteit van de Amerika nen. Die beloofden gisteren dat de helft van de huishou dens vandaag weer op elektri citeit kan rekenen. Op drink water blijft het wachten. Het wantrouwen schaadt de pogingen van de net in Bagdad aangekomen Iraaks-Ameri- kaans zakenman Ahmad Cha- labi om een sleutelrol in de na oorlogse politiek te spelen. De Amerikanen hopen dat het slechte nieuws uit Irak kan worden gestuit door de econo mie snel op gang te helpen. Ze vliegen dollars over om naar schatting 2,5 miljoen Iraakse ambtenaren 20 dollar per per soon uit te keren. Irak heeft zelf geen inkomsten, omdat het nog steeds onder het sanc tieregime van de VN valt. Pre sident Bush wil die sancties opheffen, maar volgens Mos kou en Parijs gaat dat zomaar niet. Volgens de Franse president Chirac moet de VN bepalen wanneer de sancties verdwij nen. ANP/EFE/AFP sservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen WARSCHAU - De Polen zullen zich 7 en 8 juni in een referen dum mogen uitspreken over de toetreding van hun land tot de Europese Unie, heeft het parle ment gisteren beslist. Het referendumvoorstel werd met 366 stemmen tegen 16, bij 22 onthoudingen, aangenomen. Het referendum is pas geldig als de opkomst minstens 50 procent bedraagt. Om dit percentage te halen, wordt het referendum over een heel weekeinde uitgesmeerd. AP WASHINGTON - Een team internationale wetenschappers heeft in de Siberische permafrost (permanent bevroren bo dem) het voor zover bekend oudste DNA van planten en die ren gevonden. Het is tot 400.000 jaar oud. Dat heeft het Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Science gisteren gemeld. Er zijn erfelijke resten van 28 plan- tenfamilies gevonden. Behalve DNA van planten tot 400.000 jaar oud is ook erfelijk materiaal van uitgestorven dieren als de mammoet en het oerpaard ontdekt. Door de vondsten van het onderzoeksteam van Eske Willers- lev van de universiteit van Kopenhagen is het mogelij k de flo ra en fauna van een leefmilieu in kaart te brengen dat al lang geleden is verdwenen, aldus Science. DPA BERLIJN - Uitgever Axel Springer dreigt te stoppen met Die Welt, een van de grote landelijke dagbladen van Duitsland. Hij wil met het dreigement voorkomen dat de regering in stemt met een omstreden fusie van twee kranten in Berlijn. Springer-topman Döpfner wil dat minister Clement van Eco nomische Zaken de verkoop van de Berliner Zeitung aan uit gever Holtzbrinck verbiedt. Holtzbrinck is al eigenaar van de Tagesspiegel, die ook in de Duitse hoofdstad verschijnt. De Berliner Zeitung is nog in handen van uitgever Gruner und Jahr, onderdeel van mediagigant Bertelsmann. DPA/AFP LONDEN - De filantroop en kunstmecenas Sir John Paul Getty junior is gisteren op 70-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Londen overleden. Dit heeft zijn arts meegedeeld. Getty, die in de Verenigde Staten geboren werd, maar meer dan een kwart eeuw in Groot-Brittannië woonde en zich in 1997 tot Brits staatsburger liet naturaliseren, was maandag met een borstinfectie opgenomen, aldus dokter Goldstone. Getty was anglofiel en schonk in zijn leven meer dan 200 mil joen dollar aan culturele en andere goede doelen. Hij doneer de 50 miljoen pond aan de National Gallery en 20 miljoen pond aan het British Film Institute. Daarnaast gaf hij nog miljoenen meer in kleinere donaties aan andere doelen, dik wijls anoniem. AP WARWICK - De oude Grieken die in de vijfde eeuw voor Christus naar het Odeon van Pericles gingen, keken in het eer ste overdekte theater in de geschiedenis vooral tegen pilaren aan. Dat blijkt uit een driedimensionale reconstructie die de universiteit van Warwick heeft gemaakt. Het Odeon in Athe ne was het eerste overdekte theater en diende als prototype voor moderne schouwburgen. Volgens de onderzoekers kon 40 procent van de toeschouwers bar weinig zien, omdat er ne gen rijen met elk negen pilaren in het theater stonden. ANP WOOMERA - Het afgelegen detentiekamp in Woomera, sym bool voor de harde opstelling van Australië tegenover asiel zoekers, is gisteren officieel gesloten. Volgens velen schonden de Australische autoriteiten de rechten van de asielzoekers door hen in het centrum op te sluiten. Ook de vluchtelingen zelf protesteerden tegen de manier van opvang. De starre houding van de Australische regering heeft er wel toe bijgedragen dat de Australische bevolking voor een derde ambtstermijn van de huidige regering koos. AP van onze redactie buitenland HONGKONG - De 324 bewo ners van het wooncomplex Amoy Gardens in Hongkong die met sars besmet zijn, hebben de ziekte mogelijk opgelopen via de riolering in het complex. Volgens minister van Volksge zondheid Yeoh Eng-kiong heeft onderzoek uitgewezen dat een van de sars-patiënten diarree had, en dat bewoners bij wie la ter sars werd vastgesteld ook di arree kregen. Als het virus zich via rioolpijpen heeft verspreid verklaart dat mede waarom sars zich in het wooncomplex 'verti caal' verspreidde. In India is gisteren een eerste ge val van besmetting met het sars- virus gemeld. Bij een 32-jarige man uit de toeristische westelij ke deelstaat Goa werd de be smettelijke longziekte vastge steld. De man was onlangs teruggekeerd uit Singapore, via tussenstops in Hongkong en Bombay. De man en zijn echtgenote, die niet ziek is, zijn in quarantaine geplaatst. Een Nieuw-Zeeland- se vrouw die woensdag vanuit Thailand naar India vloog wordt in New Delhi behandeld voor symptomen van sars. Hongkong meldde gisteren vier nieuwe sterfgevallen door sars. Verder verkeren in Hongkong twee van de drie vroeggeboren baby's van moeders bij wie sars is vastgesteld, in kritieke toe stand, meldde hun behandelend arts gisteren. Een van de moe ders overleed maandag aan sars, de andere twee moeders zijn eveneens in kritieke toe stand. De baby's waren ver vroegd ter wereld gebracht door middel van een keizersnede, omdat de moeders ernstig ziek waren en om complicaties door de medicijnen die de moeders gebruiken te voorkomen. Van de passagiers die Hongkong via de luchthaven van Chek Lap Kok verlaten, wordt de tempe- 1 ratuur gemeten om eventuele verspreiding van sars te voorko men. Via een elektronische ther mometer in het oor wordt ge zocht naar mensen met koorts, één van de symptomen van sars. Op de luchthaven van Singapo re worden arriverende passa giers eveneens gecontroleerd op koorts. De Economische en Sociale Commissie voor Azië en de Paci fic (Escap) van de Verenigde Na ties zei gisteren dat sars, en ook de oorlog in Irak, de economi sche groei in het gebied waar schijnlijk zullen remmen. AP WENEN - De Algerijnse autori teiten hebben contact gelegd met de ontvoerders van 31 toe risten in de Sahara en onder handelen over hun vrijlating. Het Oostenrijkse tijdschrift Profil meldt dat in de editie die vandaag verschijnt. Bedoeïenen zouden hebben gezien hoe ont voerders met elf van de vermiste toeristen een kamp verlieten. Tot de 31 verdwenen toeristen behoren vijftien Duitsers, tien Oostenrijkers, vier Zwitsers, een Zweed en de 35-jarige Ne derlander Arjen Hilbers. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken gaat ervan uit dat ze zijn ontvoerd, maar wil 'in het belang van het onder zoek' geen mededelingen doen over de eventuele vondst van een kamp of onderhandelingen met de ontvoerders. Het is in Algerije al lang gebrui kelijk om ontvoerders geen en kele toezegging te doen. DPA Advertentie SYDNEY - Een varkentje, Babe genaamd, duikt in een bak met water tijdens een uitvoering op de Royal Easter Show in Sydney, ter ere van Pasen. De dieren zijn de enige professioneel getrainde varkens van Australië. De show reist al meer dan tien jaar door het land. De veertien dagen durende paasshow kent optredens van meer dan 2500 ar tiesten. foto David Gray/RTR Elena! mode en gelegenheidskleding op maal en een fraaie bloemlezing uit de Stills collectie. Zie voor speciale aanbiedingen (nu gratis iXXXi horloge...) en onze prijslijst www.elena-styling.nl L.NOORDSTRAAT 46,4331 CE MIDDELBURG TEL. 0118-681112, DI-ZA11 -17 U.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5