Tweede vlasmonument voor Koewacht Bewoners willen Arsenaalstraat laten opfleuren Terneuzen beperkt vrijmarkt opnieuw Extra maatregelen bij concert Blpf De eeuw rond bin n9n uit Oud-medewerkers te laat met voorstel voor alternatieve zender ag9nda LPF bezorgd over files bij tunnel NME wellicht naar Braakmanbos Aanhoudingen na diefstal Bussen gaan Hansweert weer in hereniging voor brstkanker toudt modeshow n Sas van Gent Slopen Atletiekstrijd vrijdag 18 april 2003 Uganda Eisen Het gisteren in Koewacht onthulde beeld De Zwingelaar is een afscheidscadeau van de oude gemeente Axel aan de Koewachtse gemeenschap. foto Wi m Kooy ma n door Euqène Verstraeten KOEWACHT - In Koewacht is gisteren feestelijk het nieuwe vlasmonument onthuld. Het is een bronzen beeld van een zwingelaar dat een plaatsje heeft gekregen bij het Koewachtse kerk plein. Het beeld is gemaakt door Belgische kunstenaar Marian Hewalo, die ook de Axelse Erpelkapper ontwierp. De zwingelaar werd onthuld door Marlou, Anouk, Jerry, Iris en Jody van Grem- berghe, kinderen van de nog steeds ac tief zijnde vlassersfamilie, en Christian en Manuela de Letter. De familie De Letter, eigenaar van het Koewachtse vlasmuseum het Vlasschuurke, is de initiatiefnemer voor het vlasmonu ment. De onthulling, waarbij de kinderen een kleine vlasschelf van het beeld moesten verwijderen, trok flink wat belangstel ling. Het Koewachtse seniorenkoor on der leiding van Piet Apers zong twee liederen, de Ode aan Koewacht en ui teraard het Vlasserslied. Wethouder J. van Schaik ging in zijn toespraak in op de totstandkoming van het beeld. Dat begon meer dan een jaar geleden toen het echtpaar De Letter bij de wethouder aanklopte om te informe ren naar de mogelijkheid voor een fi nanciële bijdrage van de toenmalige gemeente Axel voor een 'herkenbaar' vlasmonument. Er is weliswaar al een kunstwerk dat aan het vlas is opgedragen, maar veel Koewachtenaren vinden dat te ab stract. Dat monument aan de Emma- baan is gemaakt door kunstenaar Luc Inghels en stelt een uit graniet gehou wen vlasschoof voor. Dat monument heeft er geruime tijd haveloos bij ge staan, nadat er een vrachtauto tegen aan was gereden. Inmiddels is ook dat kunstwerk hersteld, zodat Koewacht nu twee vlasmonumenten heeft. De gisteren onthulde zwingelaar is een afscheidscadeau van de oude gemeente Axel aan de Koewachtse gemeenschap. Het beeld heeft de gemeente bijna 6.300 euro gekost. Van het nieuwe beeld de zwingelaar is een miniatuurversie ver krijgbaar in het vlasmuseum. TERNEUZEN - De Terneuzense LPF-fractie wil een discus sie over de verkeersproblemen die zijn ontstaan als gevolg van de opening van de Westerscheldetunnel. In een brief aan de gemeenteraad wijst fractievoorzitter C. Freeke erop dat na de opening van de tunnel de verkeerintensiteit is toegenomen. In de toekomst, zo voorspelt hijzal de drukte nog verder toe nemen. „Files zijn aan de orde van de dag en geven menig weggebruiker het gevoel in de Randstad te vertoeven", aldus Freeke. Volgens de LPF ontstaan de files vooral omdat de aan- en afvoerwegen naar de tunnel enkelbaans zijn. Al bij een kleine stagnatie in de verkeersstroom, ontstaat vrijwel onmiddellijk een file, betoogt Freeke. De problemen zijn voor de fractie aanleiding om er aandacht voor te vragen in de raadscommissie Economie en Beheer. „Wellicht kan de be trokken wethouder, ervan uitgaande dat hij de files gecon stateerd heeft, zijn plannen ontvouwen om tot een betere in frastructuur te komen. TERNEUZEN - De Zeeuwse reinigingsdienst (ZRD) streeft ernaar rond de zomer duidelijkheid te scheppen over de ver huizing van het Zeeuws-Vlaamse steunpunt van het centrum voor natuur- en milieueducatie (NME)Dat zegt projectleider Marco Fossen van de ZRD. Het centrum voor milieueducatie is momenteel gevestigd bij het afvaloverslagstation in de Koegorspolder. De verhuisplannen slepen al enkele jaren. Eerst was de Axelse watertoren in beeld als nieuw onderko men, vervolgens bezoekerscentrum De Baeckermat bij na tuurgebied Canisvliet in Westdorpe. Maar ook die onderhan delingen liepen spaak. Een van de mogelijkheden die nu in beeld is, is een boerderij in de omgeving van de noordelijke Braakmanbossen. De Dienst Landelijk Gebied legt daar de komende j aren negentig hectare nieuwe natuur en 17 5 hecta re nieuw bos aan. Het idee om daar het NME te vestigen is 'heel prematuur', zegt Fossen. „Het is nu nog niet in te schat ten of het haalbaar is." De ZRD streeft in ieder geval naar een centrale ligging in Zeeuws-Vlaanderen voor het steunpunt. AXEL - Begin deze week zijn een 24-jarige man uit Zelzate en een 30-jarige man uit Axel aangehouden op verdenking van diefstal. De twee hebben inmiddels verschillende zaken be kend. Ze gaven toe verantwoordelijk te zijn voor de diefstal van drie bromfietsen, zes fietsen en een inbraak in een mane ge, allemaal in de omgeving van Axel en Terneuzen. Daar naast bekenden ze twee inbraken in een school in Zelzate en de diefstal van twee fietsen en drie bromfietsen in die plaats. Beide mannen zijn na opmaken van proces-verbaal in af wachting van hun verdere vervolging weer in vrijheid gesteld. HANSWEERT - De bussen van Connexxion zullen binnen kort de kern van Hansweert weer aandoen. Het vervoersbe drijf heeft dat besloten na een storm van protesten. Sinds ruim een maand gaan de bussen Hansweert niet meer in. Het traject van de buslijn leidt tegenwoordig ook langs de kern Kruiningen voor hij naar het station gaat. Om dat tijdverlies te compenseren, stopt de bus alleen nog bij een halte buiten de bebouwde kom van Hansweert, nabij transportbedrijf Snoep. Na veel protesten van bewoners en bemoeienis van de dorps raad en de gemeente Reimerswaal heeft Connexxion besloten dat besluit terug te draaien. De bus stopt binnenkort weer op twee plaatsenin het dorp: ter hoogte van de Braakmanstraat en bij een halte vlak voor de buslus op de Boomdijk. SAS VAN GENT - De afdeling leeuws-Vlaanderen van de lotstkankervereniging Neder- tnd houdt op maandag 5 mei modeshow voor (voor- uiig) borstkankerpatiën- ien. Het evenement vindt plaats in Jiltureel centrum De Speye in iasvan Gent. 3nder de mannequins zijn ook ïoormalig borstkankerpatiën- 1®. De modellen showen och- pd-, nacht-, bad- en strand- lode en lingerie. '«aanvang van de modeshow pen fysiotherapeuten uitleg l»er lymfedrainage en lymfta- pg-Lymftaping is een alterna- tóvoor de elastische kous. Ria fyt toont de laatste nieuwe «prothese. (ex-)borstkankerpatiënten familieleden, vrienden of tennissen zijn welkom op de Venkomst in De Speye. De Meshow wordt gehouden van MO uur tot 22.00 uur.De toe- Ni is gratis. REDACTIE ÏEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 «tbus 145 «30 ac TERNEUZEN [el: (0115) 645769 px: (0115)645742 mail: redtern@pzc.nl (chef)^Van <^reml3er9'le Wout Bareman pymonddeFrel pné Hoonhorst ené van Stee "ts Bakker (sport) Raudeloo 16 "ostbus 62 «60 ab hulst Iei'0l14) 372776 P (0114) 372771 ma|l: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE redactie Poïï9SeWeg 10 |380AavussINGEN t'Bl18) 484000 ax: (0118) 470102 "la'l-redactie@pzc.nl vernet P*pzc.nl ma,l: web@pzc.nl door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bewoners van het Terneuzense centrum vra gen de gemeenteraad maatrege len te nemen om verdere verloe dering van de Arsenaalstraat tegen te gaan. Om het verbindingsstraatje tus sen de Noordstraat en de Burge meester Geillstraat echt op te fleuren, zou de gemeente het vroegere pand van Sfeermakers moeten kopen om er een muse um en/of galerie van te maken. Dat pleidooi houdt een aantal omwonenden van de Arsenaal straat. Ze toveren morgen de Arsenaalstraat om tot Place du Tertre in het klein. Kunstschil der Machteld Kroon, bewoon ster van de Burgemeester Geill straat, zet enkele onvoltooide doeken op straat en werkt in de buitenlucht aan de voltooiing van de schilderijen. „We ruimen het straatje eerst op met een aantal mensen, want je struikelt over het zwerfafval en menselij - ke en dierlijke uitwerpselen. Vervolgens versieren we het straatje met wat werk van mij en maken we het gezellig. Om een beetje te laten zien, hoe ge zellig het kan zijn." De blinde muur van elektroni cazaak It's is omwonenden eer der een doorn in het oog ge weest. Maar nadat de wand wat kleur heeft gekregen, richt de ergernis zich nu vooral op het voormalige pand van kunstwin kel Sfeermakers. De nieuwe eigenaar laat het pand tot droe fenis van de buurt ernstig ver pauperen. Kroon: „Eens goed afspuiten met een hoge drukspuit helpt waarschijnlijk al. Maar het zou nog mooier zijn als de gemeente het pand aankoopt en er een museum of een galerie annex ruimte voor kunstbeoefening van maakt." Terneuzenaar F. Verbiest wilde het pand eerst aankopen om er een automatenhal in te vestigen. De nieuwe gemeenteraad heeft echter al laten weten geen toe- stemmiing te geven voor vesti ging van nieuwe speelhallen naast de bestaande twee speel- gelegenheden in Sas en Axel. Hoewel er nog een aantal speel automaten in het pand staan, zegt Verbiest niets meer met het gebouw te maken te hebben. De huidige eigenaar is volgens hem een projectontwikkelaar die de zaak wil slopen om er een ap partementencomplex te kunnen bouwen. Woordvoerster A. Bosman laat weten dat de gemeente Terneu zen geen plannen heeft voor aankoop van het Sfeermakers- pand. Ze bevestigt dat enkele projectontwikkelaars al hebben geïnformeerd naar de bouwmo gelijkheden op de hoek van de Arsenaalstraat eri de Geill straat. „Volgens het huidige plan rust op de begane grond de bestemming winkelruimte met daarboven woonruimte." HULST - Atletiekvereniging RKHAV houdt zaterdag een scholieren-atletiekwedstrijd op de Piet Vonckbaan aan de Wil lem-Alexanderstraat. Leerlingen uit de groepen drie tot en met acht van de basis school werken een driekamp en afstandsloop af. Groep drie tot en met zes heeft een driekamp met verspringen, balwerpen en sprint. Leerlingen uit groep ze ven en acht mogen kogelstoten, hoogspringen en sprinten. Advertentie j^nrFiiaène Verstraeten TERNEUZEN - Ondanks de protestactie die vorig jaar werd ehouden, beperkt Terneuzen ook dit jaar het aantal locaties ,oor de traditionele rommel markt op Koninginnedag. De plaatsen waar mensen hun spullen kunnen uitstallen zijn let Stadhuisplein, de Haven straat, de De Jongestraat en de Herengracht. In deze laatste straat zijn dit jaar fraaie plek ken langs de waterkant be schikbaar. Verkopers mogen geen plaatsje zoeken bij de par- keervaken in de Herengracht. Volgens de gemeente is het vorig jaar gevoerde beleid om een eind te maken aan de wildgroei van de rommelmarkt een succes gebleken. Hoe groter de rom melmarkt, hoe meer kans op on veilige situaties, vindt de ge meente. De afgelopen jaren maakte de rommelmarkt op Ko ninginnedag een enorme groei door. Steeds meer mensen, en vooral kinderen, gingen een plekje zoeken in de Axelse- straat. Omdat deze doorgaande straat niet kan worden afgeslo ten voor het verkeer, bleven de auto's er gewoon doorheen rij den. Daardoor ontstonden er problemen met de veiligheid van zowel de deelnemers aan de rommelmarkt als het publiek. Eenzelfde situatie deed zich voor op de Blokken, waar de or ganisatoren de veiligheid van de deelnemers ook niet meer kon den garanderen. De beperking van het aantal plaatsen lokte vorig jaar een protestactie uit van enkele han delaren. Een paar honderd be zoekers tekenden een handteke ningenlijst. De organiserende evenementencommissie van de Vliegende Hollander was vorig jaar echter wel te spreken over de beperking. Om duidelijk te maken waar mensen kunnen zitten, plaatst de gemeente dit jaar borden. Voor de deelnemers aan de rom melmarkt is de parkeergarage Oostkolk op Koninginnedag ge opend van 6.00 tot 22.00 uur. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gemeente Middelburg neemt maatregelen om het gratis concert van Blof op Koninginnedag soepel te la ten verlopen. De parkeergara ges in de stad zijn open tot één uur 's nachts en Plein 1940 wordt één grote fietsenstal ling. Op de Markt kunnen maximaal tien- tot dertienduizend mensen terecht. Als de Markt te vol wordt, worden de toegangswe gen afgesloten, om een te grote mensenmassa te voorkomen. „Het podium staat met zijn rug naar het stadhuis", zegt organi sator B. Roosdorp. „Als het te druk wordt, sluiten we eerst de straten bij het podium af." De Markt is alleen te voet bereik baar. Fietsen en bromfietsen kunnen wel op Plein 1940 wor den geparkeerd. De Lange Noordstraat wordt ook afgeslo ten, die is gereserveerd voor hulpdiensten. De brandweer heeft op basis van het aantal beschikbare vierkante meters uitgerekend dat er op de Markt maximaal dertienduizend mensen passen. De organisatie rekent op vijf tot tienduizend bezoekers. „Het staat of valt natuurlijk met het weer", zegt Roosdorp. „Als het regent, zijn er misschien dui zend mensen, maar op een dag als vandaag zijn er misschien wel dertienduizend. Wij zijn in ieder geval op alle scenario's voorbereid." Parkeren is op Koninginnedag gratis. Alle parkeergarages in de stad zijn van vier uur 's mid dags tot één uur 's nachts ge opend. Samen met de politie neemt de organisatie extra vei ligheidsmaatregelen. Er wordt een professionele beveiligings dienst ingehuurd. Het concert van Blof begint om negen uur 's avonds. De band speelt een aantal nummers van de nieuwe cd, die in juni uit komt. Een uur eerder speelt Danny Vera, de Middelburgse zanger die hard bezig is door te breken. De organisatie van het concert vraagt tijdens het con cert aandacht voor de actie 'Zeeland voor Uganda'. Deactie is opgezet door vijf Pabo-stu denten. Op Koninginnedag worden loten verkocht voor dit goede doel. Het is de eerste keer dat er op Koninginnedag een grootscha lig evenement in de stad plaats vindt. Het initiatief voor het concert komt van de Middel burgse horeca. Of er volgend jaar weer iets dergelijks wordt georganiseerd, is volgens Roos dorp nogniet duidelijk. „Datzal voornamelijk afhangen van de opkomst." Kritiek op Omroep Terneuzen jnnrRené Hoonhorst TERNEUZEN - Met de kleinst mogelijke meerderheid (zestien legen veertien) gingen de Ter neuzense gemeenteraadsleden vorige maand akkoord met een subsidie van 20.000 euro voor Omroep Terneuzen. De gemeen te had zich heel wat geld kun nen besparen, stellen drie voor malige medewerkers van de om roep. De drie leden van Verbeterde Editie Terneuzense Omroep (VETO) beweren dat Terneuzen met veel minder financiële steun een kwalitatief veel betere lokale zender zou kunnen heb ben, De uitstekende technische voorzieningen geven de pro grammamakers tijd en moge lijkheden om meer actuele re portages te maken, vinden de ÏETO-leden. De criticasters kobben alledrie een verleden bij de vroegere lokale omroep van Imeuzen, SLOT FM. Ook bij de oprichting van de nieuwe Omroep Terneuzen waren ze be trokken. Ze haakten echter af toen het nieuwe bestuur en de nieuwe loofdredacteur eisen stelden tan de tijden waarop ze aanwe- tigmoesten zijn. Ook botsten de visies over de manier waarop de lokale radiozender prof essione- ler zou kunnen werken. De drie tadiofanatici wilden zich graag legen onkostenvergoedingen iet omroepwerk bezig blijven louden. Bovendien vinden ze lat een lokale omroep eerst loet bewijzen dat hij zijn eigen broek kan ophouden, alvorens over inschakeling van beroeps krachten te gaan praten. In een brief aan de gemeente raad en het college van burge meester en wethouders spuien de VETO-leden forse kritiek op de huidige omroep. Zo vormen programma-inhoud en muziek geen geheel, omdat de muziek (voor jongeren) niet bij de on derwerpen (voor ouderen) past. De presentatie is vaak 'oubollig, lijzig, langdradig en onzake lijk'. Ook komt het actuele nieuws te weinig aan bod en zijn de weinige live-verslagen 'ui termate slecht van kwaliteit'. De kritiek van de VETOdat zelf een alternatief programma heeft uitgewerkt, komt een beetje als mosterd na de maal tijd, omdat de raad intussen ak koord is gegaan met subsidie aan Omroep Terneuzen. Wethouder J. Luijcks meldt dat de criticasters hem nooit heb ben gevraagd hun visie uiteen te mogen zetten. De subsidie aan Omroep Terneuzen is gebonden aan strenge regels en voor schriften. Mochten de VETO-le den met zinnige suggesties komen, dan kunnen die altijd meegenomen worden bij subsi dievoorschriften voor de vol gendejaren. Wat Luijcks betreft zouden de spanningen tussen de radiomakers moeten worden uitgepraat. „Want het moet toch voor de omroep ook aantrekke lijk zijn om over zulke ervaren mensen te beschikken." Voorzitter J. Snelders van de Stichting Omroep Terneuzen heeft de brief van de drie spijt optanten niet gelezen en wil daarom niet op de kritiek in gaan. „Wij zijn blij dat de meer derheid van de raad ons de kans geeft om ons dit jaar te bewij zen. En we zijn er ook vast van overtuigd dat we ons bestaans recht de komende maanden aantonen." door Euqène Verstraeten SAS VAN GENT - Wim Willem- sen uit Sas van Gent is gisteren honderd jaar oud geworden. Willemsen, die nog zelfstandig woont in een aanleunwoning in de Vier Ambachtenstraat, vier de het feest in woonzorgcen trum La Redoute. Onder de ve len die hem kwamen feliciteren was ook burgemeester R. Barbé. De eeuweling is geboren in Pan- nerden. Hij is jarenlang zelf standig binnenvaartschipper geweest en woonde in Rotter dam. Toen hij 67 was, stopte hij met varen en kwam definitief aan wal. Zijn kinderen wisten het echt paar Willemsen 26 jaar geleden over te halen naar Sas van Gent te verhuizen. Alle vijf de kinde ren varen ook en hadden des tijds vooral Ertvelde als thuis haven. Dat was een eind van Rotterdam; een verhuizing naar Sas van Gent betekende dat het echtpaar Willemsen de kinde ren vaker kon zien. Mevrouw Willemsen overleed anderhalf jaar geleden op 87-jarige leef tijd. Ze waren 67 jaargetrouwd. Na eerst in de Vredestraat te hebben gewoond, huist Wim Willemsen inmiddels al zestien jaar in de Vier Ambachten straat. De kinderen, vijftien kleinkinderen en zeventien ach terkleinkinderen komen er re gelmatig op bezoek. Willemsen is nog redelijk gezond. Het zien gaat wat minder, maar met zijn rollator kan hij nog goed uit de Wim Willemsen vierde gisteren zijn honderdste verjaardag. foto Wim Kooyman voeten. Wat het geheim is om honderd jaar te worden, weet hij niet. Zelf heeft de jarige een groot deel van zijn leven ge rookt als een schoorsteen en ook een borreltje op zijn tijd liet hij niet staan. Met roken is hij inmiddels gestopt. Een bor reltje drinkt hij af en toe nog wel. Vrijdag 11 zaterdag 12 april speciale Openingsdagen om van te genieten! Zaterdag 19 april, 12.00-14.00 uur Kookdemonstraties TV Kok Rudolph van Veen Maandag 2e Paasdag Paasshow 10.00 - 16.00 uur Alle vrijdagen Koopavonden de Jonge Hoek van Dijke easy living modern living Louis Hemelaar BANG OLUFSEN Loewe Palladio buitenmeubelen van der Poel home textiel Heinkenszand A58 afslag voor/na Goes (Zeeland) www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47