Zwingelen doe je zo 11 Waterschap werkt schoorvoetend mee aan autorally Ondernemers komen met eigen plan voor Spuiplein Breskens Rescona 'exona Zomer in april Nieuwe plasticsfabriek van Dow in gebruik Sluis steekt 45.000 euro in administratie graven Gesprek VOORDELIGE TICKETS, LEKKER DICHTBIJ! Aanpassing Belfort Sluis kost nieuwe gemeente veel geld zeeuwse almanak 10 <sa BS 7 ZEEUWS-VLAANDEREN vrijdag 18 april 2003 Tafel Geen waterpartij De Knorr sauzen voor vlees, vis en groente zitten in een nieuw jasje en zijn nu helemaal onweerstaanbaar. Daar kun je op vertrouwen. Uitstervend Bezwaar Diefstal uit auto in Sas van Gent Goese gewond bij aanrijding in Terneuzen Bijzonder J Raad blijft voorlopig in Oostburg jtwijené van Stee SLUIS - De kans is groot dat je gemeenteraad van Sluis geruime tijd vergadert in lel gemeentehuis van Oost- burg. Dit is niet in overeenstemming met het startdocument dat de voormalige gemeenten Oost- torgen Sluis-Aardenburg voor je herindeling hebben opge steld. Daarin staat dat het Bel fort in Sluis zo snel mogelijk na de samenvoeging van beide ge meenten de locatie voor raads vergaderingen en ceremoniële doeleinden wordt. Gelet op forse kosten van de herinrichting van de raadzaal in Sluis, de precaire financiële si tuatie waarin de gemeente ver keert en de in de komende jaren te verwachten lagere uitkering uit het gemeentefonds, heeft het college van B en W een alterna tief voorstel ontwikkeld. Daar in wordt het besluit van die herinrichting uitgesteld en ge koppeld aan de definitieve huisvesting van het ambtelijk apparaat en het dagelijks be stuur. Als voor die mogelijk wordt ge kozen, moet een vervolgkeuze worden gemaakt. Die keuze be staat uit het voortzetten van de raadsvergaderingen in Oost burg -inclusief fractievergade ringen en de handhaving van de leeskamer- totdat het Belfort is aangepast of het op korte ter mijn houden van deze vergade ringen in hetzelfde gebouw. Die laatste keuze houdt in dat de raadzaal slechts beperkt zal worden aangepast. De kosten zullen niettemin aanzienlijk zijn, omdat hiervoor een nieuwe geluidsinstallatie ter waarde van 17.000 euro dient te worden aangeschaft. De kostbare aanpassing van de verlichting blijft binnen dit 'so bere' model achterwege. Daar naast moeten bij de uitvoering van dit model tafels voor de voormalige burgemeesterska mer in het Belfort worden ge kocht. Het is de bedoeling deze kamer weer in de oorspronkelij - ke stijl in te richten. De huidige tafels staan nu in de raadzaal. De aanschaf van tafels voor de burgemeesterkamer brengt echter ook weer aanzienlijke kosten met zich mee. Bij hand having van de raadsvergade ring in Oostburg beperken de aanpassingen zich tot de tafel opstelling van het college en het managementteam tor Wilma Valk 8RESKENS - De prachtige ma quette van het nieuwe Spuiplein in Breskens, zoals het volgens stedenbouwkundige Bhalotra moet worden, viel naar weinig in de smaak. De ruim vijftig bewoners en be langhebbenden die woensdag avond naar de presentatie van je plannen kwamen, hebben kei andere wensen. „Wij zien nu hetzelfde plan al voor de vierde keer", meende raadslid L. van de Broecke. „Ie dereen was en is er tegen. Wij hebben ruim een jaar geleden (en alternatief ingediend, waar Étnaar gekeken is. Nu moeten weweer opnieuw beginnen. Wethouder J. Provoost van de gemeente Sluis had het niet makkelijk. „Denieuwe gemeen teraad is bezig een prioriteiten lijst op te stellen, alle investe- Égen moeten nog bekeken (orden, maar het is zeker dat Breskens op de eerste plaats bint", beloofde hij de aanwezi gen. Deze hadden zelf het initia- ief genomen en verrasten de wethouder met een nieuw plan. Ondernemer W. van de Broecke gaf namens de aanwezigen uit leg: ,,Er is zijn al zoveel plannen die niet doorgaan, daarom ko men wij met een voorstel dat iets makkelijker te verwezenlijken is en misschien ook iets goedko per. Waar wij behoefte aan heb ben, is meer parkeerruimte en vooral geen afsluiting tussen de haven en het dorp. In ons voor stel is er ruimte om te parkeren en is er een doorgang tussen het Spuiplein en de haven, aantrek kelijk voor de bewoners, de ho reca en de middenstand en voor al ook voor de toeristen." Alle bewoners waren het in gro te lijnen eens met het nieuwe plan: meer parkeerruimte en vooral geen grote waterpartij. Provoost beloofde de tekening mee te nemen en voor te leggen aan de gemeenteraad. De uit eindelijke aanpak van het Spuiplein zal moeten wachten tot de rondweg van Breskens af is, eerder geeft Rijkswaterstaat geen toestemming om met de werkzaamheden te beginnen. Advertentie Een saus voor groente is heel anders dan een saus voor over vlees of vis. Daarom heeft Knorr haar sauzenreeks zo ingedeeld dat u nu heel makkelijk kunt kiezen welke saus het beste past bij uw Naast de vertrouwde smaken zijn er heerlijke sauzen: Ham-Kaassaus, Ham-Uisaus en Kerrieroomsaus voor over groente, en Vleessaus en Zigeunersaus voor over vlees. Speciaal tijdens het aspergeseizoen s er de Saus voor Asperges. ?W05ilvcr Soms moet je je in allerlei bochten wringen om te voorkomen dat je witte strepen op je kleding krijgt na het gebruik van een anti-transpirant deodorant spray. Dat hoeft niet meer! Dankzij de nieuwe Rexona Crystal anti-transpirant spray heb je een oplossing voor dit probleem. Deze anti-transpirant spray, met Clearex", werkt optimaal tegen witte strepen, zonder dat het zijn effectiviteit verliest. Rexona Crystal is er in twee frisse geurvarianten: Clear Aqua en Pure Silver De uit Antwerpen afkomstige vriendinnen Sonja Janssens (links) en Karin van den Broeck genieten van de zon op het strand in Groe- de. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel GROEDE - „Wirklich wunderschön!", vinden Kristel en Sabine Kolodziejczyk uit Düsseldorf het heerlijke voorjaars zonnetje. Ze toeven donderdag op het strand bij Groede. In bikini, en zij zijn ze ker niet alleen. Even verderop worden de broekjes en bovenstukjes zelfs achterwe ge gelaten. Nee, niet door een enkeling die al vroeg in het jaar de zomer in de bol heeft. Het is op deze zonnige dag in april ronduit druk op de Zeeuws-Vlaamse stranden. Dat is toch een vreemde gewaarwording, als je nagaat dat amper twee weken gele den in de vroege ochtenduren de ijskrab- ber nog uit het dashboardkastje moest worden getoverd. „Het is voor ons al de derde achtereenvolgende dag aan het strand. Wij komen al vijftien jaar op cam ping de Napoleonhoeve, maar dit hebben we nog nooit meegemaakt", vertelt Kris tel Kolodziejczyk, terwijl ze in luie hou ding een aantal door het water kuierende paarden aanschouwt. Ook de Antwerpse Sonja Janssens en Ka rin van den Broeck genieten van het prachtige weer. „Of ik het niet een beetje vroeg vind om aan het strand te liggen? Welnee! De zon schijnt nu, dus moet je er ook nu van genieten", vindt Janssens. Co- ra Verhelst uit Axel is dezelfde mening toegedaan. „Drie weken geleden ben ik hier voor de eerste keer geweest. Toen was het ook al goed toeven, maar dan nog wel gewoon met kleding aan." Voor alle dui delijkheid: Verhelst is nu in bikini gehuld. Aan de andere kant van de dijk schittert het blik bumper aan bumper in de berm en proberen fietsers de nog bleke benen van een kleurtje te voorzien. Zomerse tafere len, voorziet een West-Zeeuws-Vlaming het beeld van commentaar. Nabij Nieuwvliet beleeft akkerbouwer Daan Dekker de felle zon heel anders. Met zijn Ford 3600 beult hij over zijn land. Het stof stuift langs zijn tractor, het zweet gutst van zijn gezicht. „Op zich ben ik wel blij met dit weer, maar een regenbuitje zou toch welkom zijn. Er is deze maand nog maar één millimeter re gen gevallen. Dat is extreem weinig, maar er is nog geen reden voor paniek hoor!" Op het veerplein in Breskens wemelt het ook van de vierwielers. Niet iedereen weet nog dat j e in Breskens niet meer met de au to naar de overkant kan. Allee, wij wis ten dat het gedaan was met de boot, maar dachten dat die tunnel hier lag", vertelt Bart Verkarre - met korte broek, gympies en fototoestel - uit Kortrijk. „Wij willen een dagje naar Middelburg, maar twijfe len nu wat we doen. Of naar Terneuzen rij den, of met de boot mee." De keuze laat nog even op zich wachten, want zijn negen medereizigers vermaken zich voorlopig goed met pootjebaden. Op de parkeerplaats hapt Philip Trotteri- eu uit het Franse Le Havre een broodje weg. Leunend tegen zijn auto, deurtje van de caravan open. „Wij hadden nog nooit van die tunnel gehoord, hebben een oude routekaart en begrepen op de wegwijzers het woordje 'Tol' niet. Er zit dus niets an ders op dan straks terug te rijden naar Terneuzen." Trotterieu is wat dat betreft op de rijksweg N61 een vreemde eend in de bijt. Op de andere weghelft, richting de kust, is het immers caravans troef. door Sheila van Doorsselaer HULST - „Beste brave kinders, ik kom ulder wa vertel'n over 't werk van de vlasser." Tijdens de beroepenweek op basisschool De Ark in Hulst was gisteren speciaal een dagje gereserveerd voor oude beroepen en oude am bachten. Een vlasser en een tim merman, hun materiaal uitge stald in het klaslokaal, gaven tekst en uitleg over de kneepjes van hun vak. In onvervalst dialect („Meester, ik versta die meneer niet zo goed") leerde L. Herrewegh uit Kapellebrug de leerlingen van groep zeven en acht alles over vlas, van lijnzaad tot het linnen tafelkleed. Ook de vlastermen roten, repelen en zwingelen werden hen uitgelegd. Herre wegh had een schoof vlas mee genomen en vlas in diverse sta dia van het bewerkingsproces. Ook timmerman Evan de Walle uit Hulst kwam langs, inclusief zijn zaag, hamer, nijptang, ei genlijk de hele inhoud van zijn gereedschapskist. „Timmer man is een uitstervend beroep. Dat is jammer, want ze zullen altijd nodig zijn. Hopelijk weet ik vandaag een paar kinderen te interesseren, zodat ze ook tim merman willen worden." De leerlingen maakten van de 'workshops' een verslagje, dat later in de klas wordt bespro ken. L. Herrewegh geeft uitleg over vlasteelt aan groepen 7 en 8 van basisschool De Ark in Hulst, foto Wi m Kooyman De lagere groepen waren op be zoek bij suikerbakker R. Buijs- rogge in Hulst. Hij liet hen zien hoe je de lekkerste zoetwaren maakt, natuurlijk werd er ook gesnoept. Omdat de meeste jon ge kinderen alleen maar graag brandweerman, piloot, kraam verzorgster of kleuterjuf willen worden, vond schooldirecteur H. Veldhoen het een leuk idee tijdens de beroepenweek een aantal ouders van zijn leerlin gen op school uit te nodigen, zo dat zij wat konden vertellen over hun beroep. Zo stond een advocaat bijvoorbeeld voor een klas kleuters. Veldhoen:,,Dat is nog knap moeilijk hoor, als advocaat zul- In afwachting van de vaststel ling van het raadsprogramma tot en met 2006 heeft het college nog geen voorstellen gedaan over de definitieve huisvesting van het ambtenarenapparaat en het dagelijks bestuur. Het voor stel omtrent het inrichten van de raadzaal in het Belfort en het houden van raadsvergaderin gen op dezelfde locatie komt aan de orde tijdens raadsverga dering op donderdag 24 april in het gemeentehuis van Oostburg. Aanvang 19.30 uur. door Peter Opgei TERNEUZEN - Het water schapsbestuur Zeeuws-Vlaan- deren heeft gistermiddag voor de autorally in het Land van Hulst met tegenzin een zogehe ten verkeersbesluit genomen. Dit houdt in dat de (polderwe gen zaterdag 26 april voor het parcours worden afgesloten, met uitzondering van bestem mingsverkeer. Deze maatregel is genomen met het oog op de verkeersveiligheid. Woordvoerster M. van de Pas van het waterschap Zeeuws- Vlaanderen geeft nadrukkelijk aan dat het verkeersbesluit noodgedwongen is genomen, nadat de rechter in Middelburg eerder deze week het water schap in het ongelijk stelde in een poging om het jaarlijkse au tosportevenement tegen te hou den. Van de Pas: „Hoewel wij princi pieel van mening blijven dat de rally in strijd is met de visie van het waterschap op het verkeers- veiligheidsbeleid, ontlopen wij onze verantwoordelijkheid niet. Met het verkeersbesluit ter afsluiting van het parcours ho pen wij de veiligheid van omwo nenden en kijkers garanderen." Het betekent geenszins dat het waterschap het verzet tegen de autorally staakt. Integendeel, zegt Van de Pas: het dagelijks bestuur is bereid opnieuw ge rechtelijke stappen te onderne men om een verbod af te dwin gen op volgende afleveringen van de autorally in het Land van Hulst. Het waterschap heeft daarvoor de hoop gevestigd op het be zwaar dat bij Hulst is ingediend tegen de ontheffing die deze ge meente heeft verleend aan de Stichting Autosport. Van de Pas: „We wachten nu de uitno diging van de commissie Be- roep- en Bezwaarschriften van de gemeente Hulst af. Daar zul len wij opnieuw onze opvattin gen over de rally verdedigen. Bij afwijzing zal het bestuur vrij wel zeker besluiten naar de rechter te gaan voor een inhou delijke beoordeling. Deze kwes tie is wat ons betreft zeker niet over." Van de Pas stelt in dit verband dat het waterschap als wegbe- heerder een duidelijke voor beeldfunctie heeft. „Het verle nen van medewerking aan een evenement als een rally komt de geloofwaardigheid van de orga nisatie niet ten goede." De wegen die volgende week za terdag zijn afgesloten zijn alle gelegen in de gemeente Hulst. Omwonenden hebben aange kondigd eventuele protestacties niet te schuwen. SAS VAN GENT - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een auto die ge parkeerd stond aan de Benelux- straat in Sas van Gent. Uit de auto werd de geluidsappara tuur en een mobiele telefoon weggenomenmet een totale waarde van een paar honderd euro. TERNEUZEN - Een 37-jarige automobiliste uit Goes is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding in Terneuzen. Een 48-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen reed over de Haarmanweg en ver leende op het kruispunt met de N61 geen voorrang aan de vrouw uit Goes. De vrouw werd met een pijnlijke nek voor on derzoek overgebracht naar het ziekenhuis. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen heeft deze week de nieuwe polyethyleenfabriek opgestart. Met de bouw van de plasticsfabriek werd eind 2001 begonnen. Het project kostte Dow tientallen miljoenen eu- De bouw verliep geheel volgens planning en leverde een miljoen arbeidsuren aan werk op voor diverse onderaannemers. Met deze nieuwe fabriek erbij kan Dow de productiecapaciteit van polyethyleen in Europa op vijzelen met 300.000 ton op jaarbasis tot zo'n twee miljoen ton. „We zijn erg tevreden over het ontwerp en de uitvoering van dit project", zegt J. Deutscher, productieleider van de polyole- fins-fabrieken in Terneuzen. „Het constructieteam realiseer de een goede veiligheidspresta tie, waarbij over de gehele pe riode slechts twee kleine dok tersbehandelingen moesten plaatsvinden", aldus de produc tieleider. De nieuwe fabriek werkt de ko mende maanden nog niet op volle capaciteit. Er vindt nog een aantal testen plaats om na te gaan of de nieuwe installatie voldoet aan de eisen. Polyethyleen kent vele toepas singen en wordt gebruikt in ver pakkingsmaterialen, speel goed, huishoudelijke artikelen en kunststof buizen. door René van Stee SLUIS - De gemeente Sluis wil 145.266 euro uittrekken voor de aanschaf van een geautomati seerde begraafplaatsenadmini stratie, het digitaliseren van de begraafplaatsenplattegronden en voor de invoering van de grafgegevens. De begraafplaatsenadministra tie in Sluis wordt nu toe hand matig bijgehouden. Ook de daarbij behorende plattegron den worden handmatig bijge werkt, wat zeer tijdrovend is. Daarnaast is het vrijwel onmo gelijk om zonder speurwerk de rechthebbende van een graf te achterhalen. Hoewel het opzetten van een ge automatiseerde begraafplaat senadministratie veel tijd en geld kost, biedt het systeem naar verwachting op termijn tal van voordelen. Zo worden de af handeling van begravingen eenduidig en nauwkeurig gead ministreerd en via digitale kaarten in beeld gebracht en kunnen nabestaanden snel wor den ingelicht over de plaats en ligging van hun dierbaren. Ook vergunningen (aankoop graf, plaatsing grafmonument) worden via het nieuwe systeem afgehandeld. Verder is het mo gelijk op eenvoudige wijze se lecties te maken ten behoeve van onderhoud, verlengingen van graftermijnen en het bepa len van het aantal reservegra ven. Sluis heeft dertien gemeentelij ke begraafplaatsen en geeft on dersteuning aan vijf bijzondere begraafplaatsen (onder houd/graf del ven). De nieuwe begraafplaats in Breskens is hierin nog niet meegenomen omdat die naar verwachting pas in 2005 wordt gebruikt. Het voorstel wordt donderdag 24 april tijdens de raadsverga dering in Oostburg besproken. ke jonge kinderen proberen dui delijk te maken wat je allemaal doet. Maar de kinderen vonden het heel leuk en de deelnemen de ouders nog veel leuker. Ik ben benieuwd wat de kinde ren nu zullen zeggen als hen de onvermijdelijke vraag 'wat wil je later worden?' gesteld wordt." De terrasjes zitten weer vol en dus kunnen er weer aardi ge gesprekken afgeluisterd worden. Zegt de ene man te gen de andere: Weet jij hoe het er momenteel met de oor log voorstaat Zegt de andere: „Ik zou het niet weten. Ze is nu naar de markt." opgenomen in alie régionale dagbladerr.van NRp,Dagbladen - -rlioeni Meer informatie: e-maü: info-'ë'NRp.n! 'd.v.v. Nieuws getipt voor u!' Warner Bros. Movie World is weer open. U bent van harte welkom, net over de grens bij Arnhem. Bezoek oude bekenden (Batman, Bugs Bunny, Tweety) en vernieuwde spectaculaire shows. Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de uitgebreide gids en extra voordelige tickets. Bel voor meer informatie: 0900-8482 0,20 pm) of kijk op www.oad.nl. See you in Warner Bros. Movie World!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45