Eierhandel overtreedt regels vogelpest Kans op centraal akkoord slinkt Onderzoek naar duiklessen door strijders van jihad Antillen riepen hulp in leger Nederland Fiod spoort grootschalige smokkel van sigaretten op Excuus aan CDA over kritiek op Balkenende helpt niet mme Dros wint Theo hijssenprijs Dwarsligger Eis van drie jaar en TBS tegen pedofiele Hagenaar vrijdag 18 april 2003 Weer bejaarde overleden in Groningen Tegenwerking Af en toe brandje goed voor bos Kerkverbod voor Groninger Almelo tegen mosliminternaat Valse reispapieren in opmars Karakter Philipsdorp beschermd van nnze redactie binnenland j)EN HAAG - De fiscale opsporingsdienst Fiod-ECD heeft samen met douane en po litie vijf Nederlanders, een Let en een Litouwer gearresteerd in verband met een grootscha lige sigarettensmokkel. Ook zijn op zestien adressen in Ne derland huiszoekingen ver richt. De aanhoudingen en huiszoe kingen hadden afgelopen weekeinde plaats, zo meldde de Fiod gisteren. In België en Duitsland werden voorraden sigaretten en een sigarettenfa- briek opgerold. De Fiod heeft de zaak nog in onderzoek, maar volgens een woordvoerster is met de arres taties waarschijnlijk een groot deel van een 'hele grote sigaret - tensmokkellijn' opgerold. De internationaal opererende organisatie heeft de afgelopen twee jaar naar schatting een miljard sigaretten gesmok keld, vermoedelijk naar Groot - Brittannië. Als die hoeveelheid in Nederland op de markt zou zijn gebracht, zou circa 106 miljoen euro aan belastingen zijn ontdoken. Het voordeel voor de smokkelaars is waar schijnlijk groter geweest, om dat de sigaretten voor Groot- Brittannië waren bestemd. Daar zijn de accijnzen hoger dan in Nederland. ANP LPF prijst zich verder uit markt doorMichel Reijns an Fnns Kockelmans PEN HAAG - De LPF heeft gis teren haar eventuele deelname jan een kabinet met CDA en WDmoeilijker gemaakt. Uitla tingen van partijvoorzitter flaas en Tweede-Kamerlid Van As van de LPF over CD A-leider Balkenende en VVD-voorman Zalm zorgden voor flinke irrita- ie,vooral bij het CDA. Maas en Van As spuiden in het .Algemeen Dagblad scherpe kri tiek op Balkenendes functione- als premier. „Balkenende leeft nog niks klaar gemaakt, ïj heeft getoond dat hij niet stabiel is", aldus Van As. En 5 zei dat Balkenende 'lang zaam een brevet van onvermo gen heeft gekregen'. Over Zalm zei Van As in het Al- een Dagblad: „Tijdens de campagne riep het WD-con- greshemal tot premier uit. Nou, zijn natte droom misschien, fie is er nou instabiel. fe-fractievoorzitter Verha gen van het CDA noemde de uit spraken 'weinig verheffend en vaneenbedenkelijkniveau'. Hij eiste excuses van Van As. Die kwamen er ook in de loop van de geruzie het kabinet Balkenen de-I om zeep hielpen, waren toch al niet de meest begeerde partner om CDA en WD aan een Kamermeerderheid te hel pen. De voorkeur bij deze partij gaat volgens ingewijden uit naar D66, hoewel met name het CDA ook een coalitie met Christen- Unie en SGP nog niet uitsluit. De informateurs Hoekstra en Korthals Altes hebben gisteren lange gesprekken gevoerd met Zalm en Verhagen. Nadien spraken ze ook met voorzitter Braks van de Eerste Kamer, diens collega Weisglas van de Tweede Kamer en vice-presi dent Tjeenk Willink van de Raad van State. Ook met Balke nende hadden ze nog overleg. De informateurs gaan de ko mende dagen nadenken hoe ze nu verder zullen opereren. Dinsdag vinden opnieuw ge sprekken plaats, al is nog niet duidelijk met wie. Het is niet uitgesloten dat de informateurs nog enkele weken nodig zullen hebben om te bepalen welke derde partij het meest in aan merking komt om met CDA en WD een coalitie te vormen. ANP Eerder had LPF-leider Herben al bij Zalm zijn verontschuldi gingen aangeboden. Zalm excu- ieerde zich op zijn beurt omdat lij woensdag een nieuw kabinet net de LPF 'bizar' noemde, ferhagen constateerde gisteren iatdekans dat CDA en WD een cabinet zullen vormen met de door de gewraakte uitla- ingen niet is toegenomen. De ohtieke volgelingen van Pim 'ortuyn, die vorig jaar door hun 'EN HAAG - De Stichting P.C. looftprijs voor Letterkunde leeft de Theo Thijssenprijs •03, een oeuvreprijs bestemd •or kinder- en jeugdliteratuur, oegekend aan Imme Dros. 'at heeft het Letterkundig Mu- Mmin Den Haag gisteren laten (eten. Het werk van Imme tos, die in 1971 debuteerde letffef paard Rudolf, werd eer ier bekroond met tien Zilveren ihffels, de Nienke van Hicht- toprijs (1983) en de Woutertje SetersePrijs (1988). Dros schreef meer dan tig boeken: dierenverhalen, Menboeken, puberteitsro mans en bewerkingen van klas- itke verhalen, waaronder de ■gin." .11 M l^aJi Bh,- j| sasnrV-i' HOOGHALEN - Een achttien kilometer lange file staat op de A-28 bij Hooghalen, telde en dwars over de weg kwam te liggen. De westelijke rijbaan raakte daardoor Door nog onbekende oorzaak raakte een 22-jarige vrachtwagenchauffeur uit helemaal versperd. Het fileleed werd voor de wachtenden wat verzacht door het Heerlen in de rechterberm, waardoor zijn met poedersoda geladen voertuig kan- mooie weer. Sommigen namen het er even van in de zon. foto Peter Wassing/AN P fe' boeken worden veelal ge- Dustreerd door haar echtge- lootHarrie Geelen. JeTheoThijssenprijs, de 'even toe'van de PC. Hooftprijs, is fes toegekend op voordracht i een jury onder voorzitter- aP van de vorige laureaat, «van Leeuwen. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Justitie verdenkt drie grote eierhandelaren ervan het vervoersverbod voor eieren willens en wetens te hebben overtreden. De bedrijven zou den de overtredingen uit winst bejag hebben begaan. Daarmee hebben zij mogelijk de versprei ding van klassieke vogelpest in de hand gewerkt. Persofficier A. Rogier van het openbaar ministerie in Maas tricht heeft dat gisteren beves tigd. Eén van de verdachte bedrijven is de Brabantse eiergrossier Kwetters, landelijk bekend vanwege het 4-Granen-ei en het Gras-ei. Van dat bedrijf is de ad ministratie in beslag genomen, W\M/UA ZB-OT PiAT,J7E- NO THUR fiAOK f kcMtM nadat de eiergrossier was be trapt op een illegaal transport van 200.000 eieren. Een woord voerder van Kwetters wil niet meer kwijt dan dat de vracht wagen 'per ongeluk verkeerd is gereden'. De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders noemt de overtredingen 'meer dan ver werpelijk'. De Algemene Ne derlandse Vereniging van Eierhandelaren betreurt de ver denkingen. Maar justitie moet niet de hele branche in een kwaad daglicht stellen, vindt voorzitter Ton van Dijk. „Je hebt overal mensen die het niet zo nauw nemen met de regels. Op twaalf bedrijven tussen Roermond en Venlo, bij de grens met Duitsland, is al het pluim- GRONINGEN - In verpleeghuis Coendershof in Groningen is woensdagavond opnieuw een bewoner overleden aan een luchtweginfectie. Daarmee heeft de infectie aan negen men sen het leven gekost. Laboratoriumonderzoek heeft nog niet kunnen uitwijzen om welke ziekteverwekker het gaat. Wel zijn opnieuw een aan tal oorzaken, zoals veelvoorko mende griepachtige virussen, uitgesloten. Volgens een woord voerder gaat het in ieder geval niet om de uiterst besmettelijke longziekte sars. De mogelijkheid bestaat dat het om influenza gaat. Dit grie pachtige virus kostte afgelopen maanden ook zeven ouderen uit een verpleeghuis in het Bra bantse Schijndel het leven. De opnamestop in Coendershof wordt waarschijnlijk dinsdag opgeheven. Omdat er nog steeds bewoners ziek zijn, blijven de voorzorgsmaatregelen van kracht. Zo moet het personeel mondkapjes dragen en moeten ze hun handen extra reinigen. Dit geldt ook voor bezoekers. Ook wordt op bepaalde plekken extra schoongemaakt. ANP vee preventief afgemaakt. De nieuwe bufferzone moet voor komen dat het virus naar Duits land overslaat. Het is niet be kend hoeveel dieren er zijn gedood. De bufferzone wordt uitgebreid, zodra er zich in de grensstreek nieuwe verdenkin gen openbaren. De inspectiedienst van de Die renbescherming is gisteren ge stopt met haar onderzoek naar ruimingen bij pluim veebedrij ven. De Dierenbescherming vindt dat ze te veel wordt tegen gewerkt door de overheid. „Het is duidelijk dat de overheid geen pottenkijkers wenst", aldus di recteur W. van de Giessen. De Dierenbescherming heeft het vermoeden dat zich ernstige taferelen afspelen in kippen- stallen die worden geruimd. Met name het vergassen zou gepaard gaan met een minutenlange doodsstrijd van de kippen. „Maar we mogen geen camera's plaatsen om dat na te gaan. Zelfs niet als we de camera's na afloop grondig ontsmetten." De Nederlandse Organisatie van Pluimveehouders (NOP) doet een dringend beroep op or ganisatoren van evenementen in het hele land om 'uiterst voor zichtig te zijn' in het komende paasweekeinde. „Het is gevaarlijk om in de buurt van pluimveebedrijven bijeenkomsten te hebben", stelt voorzitter J. Wolleswinkel van de NOP. Evenementen met paarden, koeien, schapen, gei ten en varkens in de besmette gebieden in Gelderland en Lim burg zijn verboden. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De vakcentra le FNV en ondernemingsorgani satie VNO-NCW hebben weinig zin dit voorjaar een centraal ak koord af te spreken over bij voorbeeld loonmatiging of an dere arbeidszaken. Dat bleek gisteren uit reacties van beide organisaties. FNV-voorzitter De Waal stelt nadrukkelijk weinig zin te heb ben in het halfjaarlijkse overleg van de sociale partners, waarbij doorgaans ook het kabinet aan schuift. „Wij praten alleen over loonmatiging als er eerst af spraken kunnen worden ge maakt over de topinkomens. Punt één in elk centraal overleg is voortaan: laten de werkgevers eerst met een concreet voorstel komen om die zelfverrijking aan de top in te dammen." Werkgeversorganisatie VNO- NCW reageert onverschillig op de opmerkingen van De Waal. „Dan maar geen centraal ak koord", zegt directeur N.J. van Kesteren. „Er is toch al geen drinken, of overnachten als ze dakloos waren. Het viel de jon geren wel op dat hun gastheer het onafgebroken over seks had. De meesten lieten hem in zijn woning al dan niet onder protest begaan als hij zich lichamelijk aan hen opdrong. Een variant die veel voorkwam was dat hij zijn minderjarige slachtoffer naakt liet plaatsnemen in een saunacabine. Door een raampje van de cabine kon deze naar een computerbeeldscherm kijken waarop pornobeelden voorbij trokken. In de saunacabine drong de man zich dan aan hem op- De uitspraak is op 1 mei. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minstens tien minderjarige jongeren zouden van 2000 tot eind vorig jaar ten prooi zijn gevallen aan een 54- jarige Hagenaar. Tegen de man werd gisteren bij de rechtbank in Den Haag drie jaar cel en een milde TBS-vorm geëist, namelijk 'TBS met voor waarden'. Dat is een verplichte, maar tijdelijke opname in een gespecialiseerde kliniek. De woning van de Hagenaar was een soort vrijplaats voor probleemjongeren uit de buurt die daar kwamen blowen en DRIEBERGEN - Een bosbrand, mits deze niet te vaak voor komt en klein van omvang is, zorgt voor een welkome variatie in de Nederlandse bossen. Op de open plekken ontstaat weer warmte en licht, wat nieuwe plant- en diersoorten aantrekt. Dat heeft bosecoloog H. van den Bos van Staatsbosbeheer gis teren gezegd. De bossen in Nederland zijn voor het overgrote deel aange legd. Het oudste bos is nog geen honderd jaar oud. Dit zorgt voor vrij monotone bospercelen, waar alle boompjes ongeveer even oud zijn en vaak van hetzelfde soort. ANP GRONINGEN - Een man uit Groningen mag een jaar lang niet meer in of bij de Sint Jozefkerk in Groningen komen. Dat heeft de rechtbank in Groningen gisteren bepaald. De parochie en de pastoor hadden tegen de man een kort ge ding aangespannen, omdat hij meerdere malen diensten heeft verstoord door obscene taal door de kerk te schreeuwen. Ook zou hij de pastoor hebben bedreigd en mishandeld. Volgens de verdediging van de Groninger heeft de man last van psychoses. Als hij een vertegenwoordiger van een kerk ziet, dan waant hij zich God en gaat hij zich ongeremd en vreemd gedragen. ANP ALMELO - Een meerderheid van de gemeenteraad in Almelo is tegen de komst van een islamitisch meisjesinternaat in de voormalige Rietmavo. De tegenstanders vinden dat het maat schappelijk draagvlak hiervoor onvoldoende is. Het college van burgemeester en wethouders gaf eerder aan geen problemen te zien. Dat leidde tot felle reacties in de buurt van de mavo. Er werd zelfs een protestmars gehouden. Volgens een aantal buurtbewoners bezorgt het internaat de buurt een slechte naam. Ze vrezen dat er radicale invloeden van het internaat uitgaan, omdat dit volgens hen is bestemd voor kinderen van zeer conservatieve Turken. De Stichting Islamitisch Centrum Almelo bereikte eerder een akkoord met het gemeentebestuur over de aankoop van het pand. Het col lege beraadt zich dinsdag over de zaak. ANP DEN HAAG - Mensensmokkelaars in Nederland beperken zich er steeds meer toe valse papieren te regelen. Zij zien steeds meer ervan af het complete transport van illegalen te verzorgen. Dit is goedkoper voor de vluchteling en veiliger voor de smokkelaar. Dat blijkt uit een rapport dat minister Donner van Justitie naar de Kamer heeft gestuurd. ANP EINDHOVEN - De wijk Philipsdorp in Eindhoven heeft het predikaat beschermd stadsgezicht gekregen. Dat hebben mi nister Kamp van Vrom en staatssecretaris Van Leeuwen van Cultuur besloten. Dat betekent dat er aan het karakter van de wijk niets mag worden veranderd. Volgens de bewindslieden is het Eindhovense Philipsdorp, ten zuiden van het PSV-stadion, het vroegste voorbeeld van sociale huisvesting. In 1909 liet lampenfabrikant Philips een woonwijk bouwen voor haar werknemers. De Philips-top vernoemde de straatnamen naar familieleden. Daarnaast zorgde het concern voor allerlei wijkvoorzieningen zoals een Philips bakker, een Philips sportveld en zelfs een Philips veldwachter. ANP sprake van echte voorbereidin gen. Als De Waal zulke dingen wil roepen, dan moet hij dat maar doen. Hij bewijst zijn le den er geen dienst mee." VNO-NCW wil wel haast met het regeerakkoord, mede in ver band met de oplopende werk loosheid. Dat akkoord moet de weg vrijmaken naar loonmati ging en lastenverlichting en innovatie, om de winstgevend heid van bedrijven te onder steunen. CNV-voorziter D. Terpstra vindt dat VNO-NCW eindelijk 'de mouwen moet opstropen' en wat moet ondernemen tegen de zelfverrijking aan de top.,,Maar het is merkwaardig om die dis cussie nu op een hoop te gooien met de vraag of er een centraal akkoord moet komen. De opstelling van De Waal werkt wellicht contraproduc tief op een moment dat we kampen met grote sociaal-eco nomische problemen", stelt Terpstra. De CNV-voorman vindt dat werknemers ook zelf een ver antwoordelijkheid hebben om binnen hun bedrijf de discussie over topinkomens aan te snij den. „Ik kan me goed voorstellen dat binnenkort werknemers van ING tijdens de aandeelhouders vergadering van de bank het werk neerleggen uit protest te gen dit soort praktijken." ANP pagina 4: kans voor Kok van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het landelijk parket van het openbaar minis terie vermoedt dat 150 moslims in Nederland een duikcursus hebben gevolgd. Deze personen hebben mogelijk een band met de jihad, de heilige oorlog tegen de vijanden van de islam. Woordvoerder W. de Bruin van het landelijk parket bevestigde gisteren dat justitie deze zaak op dit moment onderzoekt. Over de achtergronden van de duik lessen kan het OM nog niets zeg gen. De vergelijking met de moslim terroristen die vlieglessen heb ben gevolgd, dringt zich op. Na de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten, bleek duidelijk dat een aanzien lijk aantal al dan niet actieve terroristen vlieglessen had ge nomen of zich hiervoor had op gegeven. Zij deden dit, zo bleek in de VS, met het doel om deze verworven vaardigheden te ge bruiken voor aanslagen. Woensdag schreef minister Remkes van Binnenlandse Za ken in een brief aan de Tweede Kamer nog dat de dreiging van islamitisch-terroristische aan slagen in Nederland niet ver mindert. Hij gaf in het schrijven aan dat er in Nederland waar schijnlijk honderd tot tweehon derd personen actief zijn in ter roristische netwerken. Deze recente ontwikkelingen geven aan dat er op dit moment nog veel in Nederland gebeurt, op gebied van terrorismebestrij ding. Zo zaten donderdag twaalf mannen in de rechtbank in Rot terdam voor hun vermeende betrokkenheid bij terrorisme. Justitie verdenkt hen van recru- tering en training van jihad- strijders. Rond dit onderzoek is ook de blik gevallen op de ver dachte duiklessen. De rechters verlengden gisteren hun voor arrest. ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - De Antilli aanse minister van Justitie N. Ribeiro heeft in maart Neder land om militaire bijstand ge vraagd ter ondersteuning van het onderbezette politiekorps. Dat werd gisteren bekend. Ribeiro zei gisteren dat er met verscheidene Nederlandse mi nisters contact is geweest, maar dat de Rijksministerraad nog geen besluit heeft genomen. De bijstand moet wat de minister betreft komen van de Koninklij - ke Marine die een basis heeft op Curagao. Aanleiding voor het verzoek is de drastische toename van het aantal moorden en overvallen op Curagao de laatste tijd. Dit jaar zijn daar al negentien per sonen door geweld om het leven gekomen. Vorig jaar was dat in dezelfde periode negen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Binnenland se Zaken en Koninkrijksrelaties gebeurt het vaker binnen ko- ninkrijksverband dat Neder land om militaire bijstand wordt gevraagd, bijvoorbeeld bij orkaanrampen. „In Neder land kan een politiekorps bij grote evenementen bijstand vragen van een korps uit de buurt. Op de Antillen gaat dat wat moeilijker", aldus de zegs man. Vanuit Nederland zijn inmid dels twee onderzoekers naar de Antillen gestuurd die gaan be kijken wat de problemen zijn en hoe Nederland kan bijdragen aan een oplossing. Het afgelopen weekeinde kwa men op de Antillen weer drie personen door geweld om het le ven. Vanuit de samenleving neemt de kritiek op de minister toe. Maar Ribeiro reageert daar fel op: „Een jarenlang falend justitieel beleid kan niet onge daan worden gemaakt in tien maanden." Ribeiro, die de bevolking in een tv-toespraak verzekerde de cri minaliteit hard aan te pakken, wijst er op dat hij onvoldoende geld ter beschikking heeft. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3