Buurt strijdt voor vrij uitzicht PZC Bakken op het strand in april Kritiek op Residence Haamstede Kerkgemeenschap straks zonder verenigingsgebouw s 13 bewoners Kluut- en Kiekendiefstraat mordicus tegen groenwal Bus promoot 30-km-zone vrijdag 18 april 2003 Kluis gestolen Diensten voor vrede gestaakt in Middelburg Waterschap eist maatregelen tegen lekke mestzakken Geen noodzaak - V- Vrouwen Advies Commissie maakt zich zorgen om liften en trappenhuizen Liften Auto's gekraakt Palazollihuis naar Oost-Souburg Auto uitgebrand in Vlissingen Gratis parkeren rond hemelvaart Winkeldievegges gesnapt Diefstal uit auto Bezwaren J jnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - Ze vinden het volstrekt onnodig en onge- «nst. De bewoners van Kie- kendiefstraat en Kluutstraat in je Zierikzeese buitenwijk Poortambacht zien helemaal niets in de plannen van de land inrichtingscommissie Schou- iven-Oost voor aanleg van een joenwal tussen hun woningen en het aangrenzende natuurge bied. De buurt strijdt voor een vrij uitzicht. Het gevecht tussen de buurtbe woners en de landinrichtings- tommissie begon juni vorig jaar toen de buurt lucht kregen van plannen van de landinrich tingscommissie voor aanleg van een zes meter hoge dijk in com binatie met een wandelpad. Datplan stuitte op dermate felle kritiek dat het ijlings in de lade verdween. Als alternatief werd een plan voorde aanleg van een tweeën- halve meter hoge wal - ook weer in combinatie met een wandel pad-geopperd. Ook geen goed idee, vinden de bewoners van Kiekendiefstraat MIDDELBURG - De doopsge- linde gemeente Walcheren is gestopt met de wekelijkse ge bedsdiensten voor de vrede. De diensten stoppen omdat de [oorlog in Irak bijna voorbij is. Bovendien loopt de belangstel ling voor de gebedsdiensten te- rag. De kerk zamelt nog wel geld en hulppakketten in voor de slachtoffers van de oorlog. Dit gebeurt in samenwerking met hetMennonite Central Commit tee (MCC), een Noord-Ameri kaanse hulporganisatie. Eind april vertrek een transport met hulpgoederen vanuit Ne derland naar Irak. GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden wil dat er strengere re- hels voor mestzakken komen. Deze zakken lekken regelmatig, met verontreiniging van het op pervlaktewater tot gevolg. Het waterschap heeft het afge lopenjaar acht keer een lekkage geconstateerd. Het mest dat daardoor vrijkwam, heeft om liggende waterlopen vervuild. Het waterschap heeft de sloten Id de betreffende gevallen afge sloten en het weglekkende mest opgezogen. Het aanbrengen ra een aarden wal rondom de ttstzak zou veel problemen kunnen voorkomen, maar de huidige regelgeving biedt het waterschap te weinig mogelijk heden om deze maatregel van de tigenaren te eisen. Daarom is aan de Unie van Waterschappen gevraagd scherpere regels op te stellen. In onderling overleg met de ei genaren van de mestzakken zal wrden bekeken welke maatre gelen op dit moment genomen ™uien worden. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Geachtweg 23a Postbus 80 1300 AB ZIERIKZEE Jel: (0111) 454647 Pax: (0111454657 '•mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) H'et Kleemans famkevan Loon MPankow Isme Soesman HBoogert (sport) ®YTRALE REDACTIE u°stsouburgseweg 10 Postbus 18 j3»» AA VLISSINGEN ra 10118) 484000 10118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Vernet ^■Pzc.nl e-mail: web@pzc.nl en Kluutstraat. Zij willen eigen lijk nog het allerliefste dat alles bij het oude blijft, zo blijkt uit hun reactie op een door een van de buurtbewoners opgezette en verspreide vragenlijst. Daaruit blijkt het verzet tegen de plan nen van de landinrichtingscom missie zeer breed. Iedereen die de vragenlijst invulde spreekt zich uit tegen aanleg van een groenwal. Over een groenstrook als alter natief daarvoor zijn de menin gen verdeeld. De meerderheid wil ook daar niets van weten, maar voor anderen is deze optie wel bespreekbaar. Een bewoner van de Kluutstraat pleit voor een bescheiden bomenrij als af scherming tussen de huizen en het aangrenzende natuurge bied. Het zicht op de huizen wordt dan als het ware gefilterd en de buurtbewoners houden het door hen zo vurig gewenste visuele contact met het natuur gebied. De bewoner in kwestie is één van de weinigen voor wie een wandelpad tussen de huizen en het natuurgebied - nu nog land bouwgebied - geen onoverko melijk probleem vormt. Buurt bewoners die vinden dat door zo'n wandelpad hun privacy aangetast wordt moeten dan maar maatregelen in eigen tuin treffen. De meeste andere buurtbewo ners zien nut en noodzaak van een recreatief wandelpad niet in. Er ligt, zo wordt aangevoerd, al een wandelpad en het lijkt hen wat overdreven om parallel daaraan een tweede pad aan te ZIERIKZEE - Badhandoek, zonnebrandcrème, proviand, een boek, spelletje, derlijk mooie weer voor april lokt veel zonaanbidders naar de zee in Renesse. Hoe- zwemkleding en natuurlijk de zon. wel een duik in het water nog aardig fris is, is het in het zand goed vertoeven. Veel meer heb je niet nodig voor een middagje bakken op het strand. Het uitzon- foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Vol gens de architect wordt Resi dence Haamstede een stukje hemel op aarde. De Vrouwen Advies Commissie (VAC) waagt dat te betwijfelen. In de visie van de VAC moet er nog heel wat gebeuren om het appartemen tencomplex geschikt te maken voor het op aanvraag verlenen van zorg. De plannen voor Residence Haamstede behelzen de bouw van 34 luxe appartementen voor senioren. Tweeëntwintig appartementen worden ondergebracht in een hoofdgebouw. De resterende twaalf komen in twee kleinere bijgebouwen. Het derde bijge bouw wordt volledig bestemd voor de zorg. Er komen ruimtes voor dokter fysiotherapeut, en fitness. Voor de toekomstige be woners komt ondergrondse par keerruimte en voor bezoekers bovengrondse. Qua ontwerp vergeleek architect E. Hoogen- berk het hoofdgebouw met drie aan elkaar geschakelde klassie ke villa's. Het gebouw - gesitueerd op de plaats waar nu nog het voorma lige gemeentehuis van Wester- schouwen staat - gaat bestaan uit drie bouwlagen, plus een kap. Op vorm en uitstraling kwam geen kritiek van de VAC. Op de mogelijkheden voor zorgverle ning des te meer. VAC-vertegen- woordigster O. Immerzeel voor spelde grote problemen. Liften zouden te krap zijn en trappen huizen idem dito. „Als je daar ziek wordt moet je rechtop de deur uit gedragen worden. Dit gaat de gemeente straks heel veel geld kosten om het gebouw met WVG-gelden aan te pas sen." Architect Hoogenberk reageerde zichtbaar gekwetst op de harde kritiek van de VAC.,,Ik verzeker u dat het hele ruime woningen worden, prima geschikt voor rolstoelgebrui kers. En wie ziek is hoeft zeker niet rechtop vervoerd te wor den." Hoogenberk voegde daar aan toe dat met de tekeningen van het complex nog niet meer be oogd wordt dan het schetsen van de contouren. „Daar kan nog van alles aan veranderd worden. Wat precies, daar moeten we samen met de VAC dan nog maar eens over praten." Het hoofdgebouw van Residen ce Haamstede wordt met zijn 'drie bouwlagen plus kap' be duidend hoger dan het voorma lige gemeentehuis. Toch past het volgens Hoogenberk uitste kend in de omgeving. „Ik heb zoveel mogelijk geprobeerd een ontwerp te maken met harmo nie, evenwicht, rust en respect voor de omringende natuur en het landschap." Op vragen over het ruimtelijk beslag van vier gebouwen op de plek waar nu nog één gebouw staat antwoordde Hoogenberk dat het bouwblok binnen de in het bestemmingsplan toegesta ne 40 procent van de totale ter rein oppervlak blijft. „Het bouwblok wordt kleiner dan nu het geval is. Wat ons de moge lijkheid geeft het nog groener te maken dan het nu is." Anderen wilden weten hoe het staat met de waterhuishouding. In de directe omgeving van de plaats waar het complex komt is in het verleden nogal eens wa teroverlast geweest. En op som mige plekken nog steeds. Archi tect [Hoogenberk verzekerde de bezoekers van de informatie avond dat de (hemel)waterber- ging prima in orde is. Er komt een waterloop op het terrein. Wanneer daadwerkelijk met de bouw van het complex - een ge zamenlijk project van Van Gar deren en D ekker proj ectontwik- keling uit Goes en bouwer Sagro BV uit 's Heerenhoek - begonnen kan worden is volgens wethou der L. Geluk-Poortvliet van de gemeente Schouwen-Duive- land nog niet met zekerheid te zeggen. „Dat hangt ervan af of er bezwaarschriften tegen de bouwplannen worden inge diend." Qua bouwtijd wordt ge rekend op maximaal anderhalf jaar. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag is in gebroken in een bedrijf aan het Groene Weegje in Zierikzee. Het pand werd geheel doorzocht. De dader(s) ging er vandoor met een kluis, met daarin enkele waardepapieren. leggen. Naar hun idee levert zo'n wandelpad bovendien ver storing op in het aangrenzende natuurgebied. Bovendien is de nieuwe natuur in spe ook vanaf de reeds bestaande Oosterschel- dedijk goed te zien. De landinrichtingscommissie beraadt zich nog op een reactie op de kritiek van de buurtbewo ners en de door hen aangedra gen alternatieven. SCHARENDIJKE - Aan de Brouwersdam bij Scharendijke werden woensdag namiddag twee auto's opengebroken. Uit één auto werd een rugzak met daarin cd's, boeken en een por temonnee meegenomen. De eigenaar van de andere wagen vermist behalve een portemonnee ook waardepapieren. OOST-SOUBURG - Het Palazollihuis in Vlissingen verhuist van de Badhuisstraat in Vlissingen naar het Oranjeplein 41 in Oost-Souburg. Het Zeeuws huis voor mensen met kanker en hun omgeving verhuist op 28 april. In verband met de verhui zing is het Palazollihuis van 29 april tot 1 mei gesloten. Op dinsdag 6 mei is het weer geopend. Twee dagen later houdt het open huis in het nieuwe onderkomen van 18.30 tot 20.30 uur. Openingstijden van het Palazollihuis zijn dinsdag, woensdag en donderdag van 14.00 tot 16.00 uur. VLISSINGEN - Een auto aan de Paulus Potterlaan in Vlissin gen is in de nacht van woensdag op donderdag volledig uitge brand. De brand is vermoedelijk aangestoken. Bij het blussen reed de nog brandende auto tegen een auto die er achter ge parkeerd stond. Deze liep aan de voorkant ook brandschade op. Ook een coniferenhaag vlak bij de brandende auto vatte vlam. De politie heeft de zaak in onderzoek. MIDDELBURG - In het hemelvaartweekeinde van donder dag 29 mei tot en met zondag 1 juni zijn de parkeerkelders in Middelburg open. Verder hoeven bezoekers op vrijdag en za terdag niet te betalen. Op Hemelvaartsdag zelf en op zondag is parkeren altijd al gratis. De Vereniging Ondernemers Mid delburg had om de openstelling van de garages gevraagd. In dat weekeinde wordt de afronding van de herinrichting van de binnenstad gevierd. Er zijn allerlei activiteiten, zoals de korendag en een markt. MIDDELBURG - In een winkel aan de Lange Delft te Middel burg zijn donderdagmiddag vier meisjes in de leeftijd van dertien en veertien jaar aangehouden voor winkeldiefstal. De meisjes, één uit Oost-Souburg en drie uit Middelburg, hadden bij de V&D twee kettingen gestolen. Allen worden doorverwezen naar bureau Halt. KRABBENDIJKE - Op een parkeerplaats langs de A58, ter hoogte van Krabbendijke, is in de nacht van woensdag op donderdag ingebroken in een auto. Dat gebeurde op het mo ment dat de eigenaar en zijn vrouw in hun caravan lagen te slapen. De dieven namen onder meer waardepapieren, foto apparatuur en cd's mee. Het hoofdgebouw van Residence Haamstede krijgt het uiterlijk van drie aan elkaar geschakelde klassieke villa's. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De christelijk ge reformeerde kerk in Zierikzee moet het vanaf 1 juli zonder ver enigingsgebouw stellen. De kerkgemeenschap heeft het ei gen pand aan de Beddeweeg verkocht, in de veronderstelling dat de activiteiten konden wor den voortgezet in het eerder dit jaar aangekochte Deltagebouw aan de Zandweg. Door verkeer de informatie van de gemeente Schouwen-Duiveland, aldus D. de Vries van de commissie van beheer, blijkt dat echter niet één twee drie mogelijk. De ruim elfhonderd leden tel lende kerkgemeenschap woe kert al meerdere jaren met de ruimte. Het verenigingsgebouw aan de Beddeweeg is te krap voor de verschillende bijeen komsten en vergaderingen. Bo vendien vormt de wekelijkse jeugdsoos daar een regelmatige terugkerende bron van overlast voor omwonenden. Die situatie bracht de commissie van beheer er een goed jaar geleden toe op zoek te gaan naar een alterna tieve locatie. Dat resulteerde december 2002 in de aankoop van het voormalige Deltage bouw aan de Zandweg. Op dat terrein is tevens de ambulance post ondergebracht. De commissie heeft de moge lijkheden met het pand vooraf bij de gemeente afgetast, voerde De Vries gisteravond aan tij dens het raadsledenspreekuur. Geen van de deskundige ambte naren heeft gewaarschuwd dat de huidige bestemming een pro bleem zou kunnen zijn. Sterker nog, aldus De Vries, de gemeen te heeft de makelaar die de kerk in het traject begeleidde zelfs getipt over de aankoopmoge lijkheid van het gebouw. Een maand geleden kwam echter de mededeling (een antwoord op het december vorig jaar inge diende plan) dat het nutsge- bouw niet zomaar mag worden gebruikt voor verenigingsacti viteiten. Waarom de ambulan cepost dan wel is toegestaan, konden de raadsfracties giste ren niet verhelderen. Het bestemmingsplan moet for meel gewijzigd en daar gaat mi nimaal een periode van negen tot twaalf maanden overheen. Bovendien kan binnen die pro cedure bezwaar worden aange tekend, wat sterk vertragend werkt. In sommige gevallen zelfs tot drie jaar. En dat die bezwaren er komen, is nagenoeg zeker, som berde De Vries in de wetenschap dat omwonenden geen vereni gingsgebouw naast de deur wil len hebben. „Dat is het nog zo'n nadeel van die artikel-19 proce dure dat we vanzelfsprekend graag hadden willen voorko men." De kerkgemeenschap baseerde haar aanvankelijke hoop op een soepele verhuizing op de weten schap, dat bij het vervallen van de subbestemming nutsdoelein- den de hoofdbestemming maat schappelijke doeleinden over eind zou blijven. Zo had de gemeente het immers uitgelegd, aldus De Vries. Volgens raads- griffier T. van Oostenbrugge is het echter ondenkbaar dat een bestemming 'simpelweg door een streep met een rood penne tje' verandert. De Vries: „Dat weten wij inmiddels ook, maar waarom heeft er voorheen nie mand iets gezegd. Wanneer op onze brief van december 2 0 0 2 in die trant een reactie van de ge meente was geweest, was er bij ons een lampje gaan branden. Dan hadden we in het koopcon tract een ontbindende clausule laten opnemen. Nu kunnen we geen kant meer op." MIDDELBURG - Een gele Amerikaanse schoolbus staat woensdag 23 april op de Markt in Middelburg om de gemeente lijke campagne 'Verkeersveilig heid moet beter: 30 kilometer!' te ondersteunen. Deze campagne richt zich op het project Duurzaam Veilig Ver keer waarvoor tal van plaatsen worden ingericht als 3 0-kilo- meterzone. De bus rij dt een aan tal keren door deze zones om automobilisten er zodoende nogmaals op te wijzen dat ze zich aan de maximumsnelheid moeten houden. De bus staat op 23 april van 14.00 tot 16.00 uur op de Markt in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39