PZC ROC krijgt concurrentie Kunstenaars brengen oorlog dichtbij CEUCHT VAN bedrijfsschool kunst cultuur lezers schrijven vrijdag 18 april 2003 Vier maanden en werkstraf geëist wegens mensensmokkel Grenzen Noodzakelijk Internet Afstand Spelers Van God Los in Cine City Formatie II Straf Tussen Kunst en Kitsch in Heikant Pest Vogelpest II Hulst knapt wandelpaden wallen op Davids Minstrel DIEZIJN MIDDELBURG - Tegen twee mannen uit Londen en Dor drecht zijn gisteren bij de recht bank in Middelburg voor hun betrokkenheid bij mensen smokkel vier maanden gevan genisstraf en 240 uur werkstraf geëist. Volgens officier van justitie J. Groen hebben de verdachten vorig jaar oktober uit winstbe jag een vrouw uit Sri Lanka naar Nederland laten overko men door voor haar een reistic- ket te kopen en haar onderdak te verschaffen. De vrouw is de schoonzuster van de 39-jarige man uit Londen. Samen met zijn 41-jarige medeverdachte ging hij de vrouw afhalen op Schip hol, waarna hij haar onderdak verschafte. Na drie maanden ging ze naar familie in Duits land. Op een ander paspoort welteverstaan, want haar pas poort had ze moeten afstaan aan de man uit Dordrecht. Hij ge bruikte het (vervalste) paspoort voor zijn echtgenote, omdat die illegaal in Nederland verbleef. De jongste verdachte had tij dens zijn domicilie in Neder land ook nog aan een landge noot onderdak verleend. Met de transacties was een bedrag van 8.000 euro gemoeid. De officier sprak over uitbui ting van de vluchtelingen, die verplicht zijn mee te werken aan een sponsorconstructie, zodat er de garantie is dat ze naar Ne derland komen. „De illegalen zijn daarna enige jaren tot sla vernij gedwongen, omdat ze aan de mensensmokkelaars forse bedragen moeten betalen", ver zekerde Groen. Het tweetal is afkomstig uit Sri Lanka, waar vooral de laatste jaren veel Tamils hun land wer den uitgesmokkeld om op zoek te gaan naar het geluk in Euro pa. Een van de verdachten had contacten met mensensmokke laars uit Vlissingen, die inmid dels al zijn veroordeeld tot lang durige gevangenisstraffen. Zij maken deel uit van de zaak Framboos; een omvangrijk dos sier van mensensmokkel. Een van de sporen leidde naar de verdachten. De rechtbank doet op 29 april uitspraak. door Henk Postma Een schreeuwend tekort aan goed opgeleide technici? Dan richten we toch gewoon zelf een school op. Bij de Cegelec Groep, een Franse multinatio nal die bij veel grote Zeeuwse bedrijven de elektrotechniek verzorgt, hoefden ze er niet lang over na te denken. Toen de mogelijkheid zich voordeed de leeg staande bedrijfsschool van Hoechst in Vlissingen te reactiveren, grepen ze die kans met beide handen aan. Sinds 1 januari leidt Cegelec daar nu middelbaar geschoolde technici op tot gespecialiseerde vaklui. Daarnaast lo pen er diverse bijscholingscursussen. Het is de bedoeling nog meer opleidin gen te starten. Bij het ROC Zeeland, het gewone scho lenconglomeraat voor middelbaar be roepsonderwijs, zijn ze er niet blij mee. „Dit is gewoon landjepik", briest direc tievoorzitter A. Rikken. „Hier wordt gewoon een spelletje gespeeld." Vol gens hem hengelt de Cegelec Groep in een schaars gevulde vijver waaruit ook het ROC z'n vis moet zien te halen. De belangstelling voor technische op leidingen is de afgelopen jaren drama tisch gedaald. Bij het ROC-Zeeland moeten ze alle zeilen bijzetten om de opleidingen in stand te houden. Dat lukt niet in alle gevallen. Onlangs be richtte het ROC aan vijf scholieren die zich hadden opgegeven voor de aloude opleiding aot (algemene operationele techniek) dat ze met te weinigen zijn. De opleiding is zo noodlijdend dat er geen nieuwe leerlingen meer worden toegelaten. Al langer is bekend dat de laboratoriumopleiding eenzelfde lot dreigt te ondergaan. En dan kaapt nu ook nog het bedrijfsle ven potentiële klanten weg bij het ROC. De opleiding voor het hoogste mbo-ni- veau elektro- en instrumentatietech niek (OTEI) van de Cegelec Groep, is In de oude bedrijfsschool van Hoechst verzorgt de Franse Cegelec Groep een opleiding elektro en instrumentatie. foto Lex de Meester zowel bedoeld voor het eigen personeel als voor personeel van andere bedrij ven. Zo doen ook bedrijven mee als Es- sent en Imtech. De opleiding begon met veertien studenten. Die krijgen twee j aar lang wekelij ks een dag les. Het is de bedoeling het aantal opleidingen uit te breiden. Zo is voor komend schooljaar de start gepland van een opleiding die een niveautje lager is. Ondertussen worden er ook allerlei bij scholingscursussen gegeven: zowel in de sfeer van veiligheid en milieu, als meet- en regeltechniek, en zelfs een cursus heftruckchauffeur. Het ROC zou al dat soort activiteiten ook kunnen ondernemen. Wat de bij scholingscursussen betreft, daar heeft het ROC er zelf ook van in huis. Volop concurrentie dus. En dat is niet goed voor Zeeland, zegt de directievoorzitter van het ROC. Want daardoor zou het voor het ROC moeilijker worden ook de onrendabele opleidingen voor Zeeland te behouden. „We lopen tegen de gren zen aan van ons kunnen." In Moerdijk, waar het hoofdkantoor van Cegelec Nederland is gevestigd, kijkt divisie-manager M. van den Driest heel anders tegen de kwestie aan. Hij noemt de start van een eigen bedrijfsschool pure noodzaak. In heel Nederland, zo benadrukt hij, zijn er nu zesduizend onvervulde technische va catures. En de ROC's leveren nog maar mondjesmaat personeel aan. Wanneer het gaat om de opleiding van vakspeci alisten, zegt Van den Driest, geven de ROC's op een aantal terreinen niet thuis. Een opleiding zoals Cegelec die in de oude bedrijfsschool van Hoechst geeft, behoort volgens hem niet tot de regulie re dagopleidingen binnen een ROC. „Terwijl juist dat soort opleidingen noodzakelijk zijn in de branche waar steeds minder mensen van een steeds breder stuk techniek verstand moeten hebben." Er is gewoon een gebrek aan instroom, zowel uit de markt als uit het reguliere onderwijs. De eigen bedrijfs school van Cegelec moet dat tekort compenseren/En om de eigen opleidin gen vol te krijgen, biedt Cegelec de op leidingsfaciliteiten ook aan andere be drijven aan. Cegelec kan overigens niet om de ROC's heen. Om landelijke erkenning van de diploma's te garanderen, moet worden samengewerkt met het reguliere onder wijs. Docenten en lesstof zijn dan ook van een ROC afkomstig. Maar dus niet van het ROC Zeeland. Cegelec is met het Zeeuws-Vlaamse ROC uit Terneu- zen in zee gegaan. De reden is simpel: „Een aantrekkelijkere offerte", zegt Van den Driest. „Bloody shame", rea geert directievoorzitter A. Rikken van het ROC Zeeland, „Cegelec bindt ande re bedrijven aan zich, en de ROC's wor den gewoon tegen elkaar uitgespeeld. Dit is pure business" En wat Rikken nog het meest steekt: „Die Cegelec-school is opgezet door één van onze eigen docenten. Hij had binnen het ROC eenzelfde initiatief kunnen nemen.Intern zijn daarover al harde woorden gevallen. „Ik heb tegen hem gezegd: je spuugt in de bron waar jezelf lesgeeft." Beelden van de verwoestingen van Middelburg in 1940 bij galerie Caesuur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De oorlog in Irak houdt ook de gemoederen van kunstenaars bezig. In het venster van de Middelburgse expositieruimte Caesuur heeft een groep met die plek verbon den kunstenaars de presentatie Bits peaces ingericht. Via fo to's van de internetsite www.zeeuwsebibliotheek.nl wordt de oorlog akelig dichtbij gebracht. „We wilden graag een beeld ma ken over de oorlog, maar niet met zo'n opgeheven vingertje", vertelt Hans Overvliet. „Ons uitgangspunt waren werken van de Spaanse kunstenaars Pi casso en Miró. In dezelfde tijd als Picasso zijn bekende 'Guer nica' maakte, over het bombar dement op het gelijknamige stadje, maakte Miró op een klein doekje een schilderij van twee afgetrapte werkmansschoenen. Het lijkt alsof de kleuren elkaar opvreten. Pas op wat grotere af stand zie je dat het om twee schoenen gaat. Voor onze pre sentatie zochten we iets wat tus sen die twee werken in zou zit ten." De oplossing werd gevonden op de site van de Zeeuwse Bibliotheek. Daarop zijn dui zenden foto's te zien van het Zeeuws Documentatiecen trum, waaronder beelden van het in de oorlog verwoeste Mid delburg. De kunstenaars hebben er niet voor gekozen deze beelden bij de bibliotheek op te vragen en er bijvoorbeeld vergrotingen van op te hangen. Ze hebben ze ook niet bewerkt, maar in plaats daarvan de afbeeldingen recht streeks van internet gehaald en geprint. De kwaliteit is er naar. Een aantal foto's is redelijk scherp, maar de meeste niet. Het beeld is verbrokkeld en geblokt als een mozaïek. „Dat vonden we een mooie ver wijzing naar de beeldtelefoons waarmee journalisten hun beel den uit Irak opsturen", ver klaart Overvliet. „We hebben de foto's met magneetjes bevestigd aan roestige platen, op een ma nier die een beetje doet denken aan de presentaties die kranten vroeger hadden, dat ze bij de in gang van hun redactiegebou wen actuele foto's lieten zien met zo'n telexletterje eronder." De bijna abstracte foto's schep pen afstand. Toch is duidelijk om wat voor scènes het gaat. foto Lex de Meester Omdat het taferelen van Mid delburg betreft, wordt een directe link gelegd tussen de oorlog in Irak en de situatie in Nederland. „Het cynische is dat het niet eens een truc is", aldus Overvliet. „Want het is hier na tuurlijk gebeurd en niet eens zo lang geleden." Voorbijgangers reageren vol gens hem uiterst positief. „We hebben het onderwerp eigenlijk heel terloops aangesneden, maar de impact blijkt enorm." De vensterpresentatie Bits peaces is nog tot en met 26 april te zien bij Caesuur, in de Lange Noordstraat in Middelburg. VLISSINGEN - De hoofdrolspelers Angela Schijf, Egbert-Jan Wee- ber en Tygo Gernandt zijn dinsdag in Vlissingen aanwezig bij de feestelij ke première van de nieuwe Nederlandse film Van God Los. Na afloop van de film, die wordt vertoond in Cine City, zal Rene Mioch een talkshow presenteren en krijgt ook het publiek de gelegenheid vragen te stellen. De film is geba seerd op de gebeurtenis sen rond de Bende van Venlo, begin jaren negen tig. Twee j onge criminelen worden moordenaars van de drugsmaffia, maar één van hen komt in de knel als zijn vriendin erachter komt. Van God los is gere gisseerd door Pieter Kui pers. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC vers nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdai redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden D« dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Chemisch vertrouwen ofwel: chemie en vertrouwen. Woorden die we in alle media vernemen, maar die onduidelijk laten waar het om gaat. Ook het woord 'ideologie' is gebruikt. Zo is so cialisme een denkrichting waarbij voor alle mensen een rechtvaardig bestaan mogelijk is. Het kan bestaan, zonder be staande tegenstander. Libera lisme wordt veelal gezien als te genpool. Onstaan als kritiek op religieus bepaalde maatschap pij dwang. Rijken wilden onaf hankelijk zijn. Armen zijn altijd afhankelijk. Liberalen en reli gieuzen wilden geen algemeen kiesrecht. Zoals in het oude Griekenland democratie er al leen was voor de materieel onaf- hankelijken, de rijken. Rijken kunnen er slechts zijn als er ook armen zijn. Werken de armen niet dan zijn ze ten laste van de rijken. Werken ze wel dan dan bepalen de rijken de materiële verhouding op basis van hun overheersend bezit van de ar beidsmogelijkheden en roeren de en onroerende goederen. Tus sen de uitersten: of socialisme of rijken en armen zijn gematigde afgeleiden mogelijk, compro missen. Die worden door onder handelen bepaald. De bijbel van de christenen vertelt van handel die uit de tempel werd gezet. Het maakt in principe geen verschil of het goederenhandel betreft of handel in arbeid (diensten) van wege hun uitruilbare waarde. Graag zou ik van alle politieke partijen lezen wat hun ideolo gisch gehalte is, met de nadruk op hun al of niet religieuze kijk op handel in menselijke be staansmogelijkheden. De bijbel vertelt ook: er zij arm, er zij rijk. Betekent dat: het hoort zo of het is zo, maar het kan ook anders. Arie Bilius Veerseweg 101 Veere HEIKANT - In Manege Heikant wordt zaterdag 3 mei een taxa tiedag gehouden van het beken de AVRO-programma Tussen Kunst Kitsch. Rabobank Sint Jansteen heeft de dag georganiseerd in het ka der van het honderdjarig be staan van de bank. Met huis- aan-huis verspreide pamfletten kunnen per pamflet twee kaar ten gekocht worden bij de Rabo- banken in Sint Jansteen, Vogel waarde, Clinge of Koewacht. De kaarten kosten vijf euro per stuk. De presentatie van de taxatie dag is in handen van AVRO-pre- sentator Cees van Drongelen. Een aantal gerenomeerde ex perts beoordelen de waarde of de herkomst van de ingebrachte (kunst)voorwerpen of antiqui teiten. Belangstellenden zijn vanaf 13.30 uur welkom in de manege en worden ontvangen door G. Lernout, directeur van de Rabobank van Sint Jansteen. Van Drongelen houdt van 14.00 tot 14.20 uur een lezing en daar na beginnen de taxaties. Van Drongelen sluit de taxatiedag af rond 18.00 uur. Er worden die dag opnames gemaakt, maar niet zeker is of ze ook worden uitgezonden. In 2014 staat de 'redder des va derlands' weer op vrije voeten. Hij die een politicus om zijn op vattingen om het leven bracht kreeg hiervoor nog net geen standbeeld, maar wie weet wat de toekomst ons brengen zal. De uitspraak betekent dat Volkert bij leven, als we er gemakshalve vanuit gaan dat hij tachtig jaar wordt, nog meer mensen wier mening hij niet deelt om het le ven kan brengen. Het is hoewel de rechter anders beweerde na melijk nooit uit te sluiten of ie mand in herhaling zal treden. Maar TBS werd vooralsnog niet gegeven aan intellectueel Vol kert. Ik spreek evenwel mijn op rechte hoop uit dat hij tijdens zijn verblijf in de gevangenis de beschikking zal hebben over kranten, televisie en radio. Het waren immers 'kundige politici' die bij onze 'objectieve media' een platform kregen om Vol kerts mening te bevestigen, maar daar horen we in de rechtszaak niets meer over. Stel je ook voor dat we onze minister van staat Wim Kok 'Fortuyn zaait tweedracht en haat' of Gerrit Zalm zijn briljante vondst 'Fortuyn is een gevaar lijke man' onder ede moeten la ten herhalen, nee, dat zou te gek zijn. Of de commentatoren/co lumnisten die vergelijkingen maakten met massamoorde naars uit Nazi-Duitsland, nee, daar moet je niet aan denken. Maar helaas zullen zij ons ook in de toekomst blijven waarschu wen voor hen die een huns in ziens incorrecte mening uiten. Waardoor er gegarandeerd werk zal blijven voor een ieder die werkzaam is bij arrestatie teams. Zij zijn immers verze kerd van werk; zolang Volkert onderons is! Ruud Bogaert Maartenbroersweg 48 Hansweert In de schaduw van de oorlog in Irak en het complete politieke circus van de afgelopen tijd is de vogelpest wat op de achtergrond geraakt. Miljoenen (velen onder ons hebben echt geen idee hoe veel dat nu eigenlijk zijn, als je ze bij elkaar ziet) dieren zijn ge ruimd. Ik durf met stelligheid te beweren dat dit niet al te zacht zinnig is gebeurd. Als er geen geld meer mee te verdienen is, waarom zou je er dan nog voor zichtig mee zijn. Ze komen nota bene op de stort terecht. Nou had ik niet de illusie dat deze dieren een mooi en lang leven te gemoet zouden gaan hoor, dus ik vraag me af of het misschien een zegening voor ze is om voortij dig uit hun ellendige bestaan verlost te worden. Na de var kenspest en BSE blijven we er hardnekkig in volharden om de bio-industrie te behouden. Hoe veel waarschuwingen heeft een mens eigenlijk nodig om in te zien dat het zo niet kan? Het eni ge dier met verstand (den het lijkt er meer op datheta zijn vér stand, oftewel iets ver van ons af staat. Gedte door hebzucht hebben we goedkoop mogelijk eieren vlees willen hebben, ten Ij van de dieren. Nu worden keer op keer afgestraft voor leed dat we hen aandoen. Et besparing die al die tijd is daan? Die is alweer verdwa aan al die miljoenen die hei belastingbetaler nu kost. Ma nu eens een eind aan komen! J.WH.S St. Jacobsstru Wiss» Ik ben het grondig eens mei bijdrage van de heer Ossewa de uit de PZC van 15 april, weer de vogelpest die overde tensieve veeteelt woekert. Ji mer voor al die miljoeneiu ren..jazeker miljoenen, Ie behoeve van onze welvaarti gebracht worden. Dieren eerst ondergeschikt worden maakt aan de economische» matigheid van vraag en aan! volkomen voorbijgaand aan welzijn ervan, en die dam nog even gedood worden als ze niet meer kunnen gebniil Als eens onze beschavingga ten wordt naar de manier omgaan met dieren in deint sieve veehouderij, blijfterm één reactie over....een schaamtegevoel voor al hetl waar we verantwoordelijks zijn. Jazeker, ik geloof nog rentmeesterschap. Als eri ook nog boeren zij n die oven ren welzijn praten omdat I dieren de stal uitgroeien i schaar ik dat onder het k( 'hypocrisie'. Hoelang m« we dit nog gedogen, of moi we ook hier het gedoogbe naar de intensieve veehoud maar eens aan een verantwo onderzoek onderwerpen, eerste die daarna nog meent het oké is mag mij direct sch ven. Ik ben benieuwd. C.Co Johan Vermeerstm Ternei HULST - Binnenkort wordt start met de verbetering va! wandelpaden op de walleni Hulst. Het gaat om een tol lengte van 4500 meter. De paden worden voorzien! een toplaag van leemhoudei steenslag. Hierdoor zijn zet! beter bereikbaar voor rota gebruikers. Na de sanering! de voormalige gasfabriek ent reconstructie van het Offlj bolwerk is een proef gedaans deze toplaag. Deze proef isg slaagd zodat is beslotenhette traject aan te pakken. „De paden zijn straks rolstee vriendelijk en ze gaan taf mee", aldus wethouder E.t Deckere. Tevens wordt het wandelp) achter het sportterrein m Clinge meegenomen. IJZENDIJKE - De St. Dalij Minstrels geven op paasdag (maandag) een'si lijk concert' in de Nederta Hervormde Kerk in IJzendip Bezoekers kunnen geniete# muziek én hapjes en dra# De Minstrels hebben eenaaö nieuwe nummers ingestude# voornamelijk negro-spfflWJ en populaire muziek. Ka# voor het concert van het 0> nenkoor zijn alleen telefo® te bestellen: 0117-306306. A® vang: 15.00 uur. Advertentie) 'Soft egg by PhilipeStated in 4 kleuren 99.00 Psl 2e paasdag zijn wi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38