ni IL 11 Replica Prunjemolen blijkt te kostbaar Goed uitkijken van levensbelang Monumentaal beton bij Slot Moermond Gesprek VOORDE Wethouder wil sociale controle van vooral Poortambacht vergroten School uit Domburg sponsort dierenasiel Ifexona LEKKER zeeuwse almanak Kwekerijen met ontmanteld ZEBRASTREPEN ifexpna mmrn waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND Suggestie Automobiliste uit Goes gewond bij aanrijding in Terneuzen vrijdag 18 april 2003 Aandelen hennepplanten GENOEG VAN OP JE SHIRT? De Knorr sauzen voor vlees, vis en groente zitten in een nieuw jasje en zijn nu helemaal onweerstaanbaar. Daar kun je op vertrouwen REIZEN j door Piet Kleemans SEROOSKERKE - Er komt hoogstwaarschijnlijk geen re plica van de Prunjemolen in het Prunjegebied te staan. De hoge kosten vormen een struikelblok voor de landinrichtingscom missie Schouwen-Oost. Een dergelijke molen kost minstens drie keer zoveel als een moderne standaard watermolen. Oud-inwoner van Schouwen- Duiveland C. Berrevoets - nu woonachtig in Apeldoorn - zwengelde in 1999 de discussie aan over wat 'de Prunjemolen'is gaan heten. Volgens Berrevoets stond tot 1948 in de Prunjepol- der een achtkantige metalen windmolen waarmee de polder werd bemalen. Berrevoets her innerde zich de molen nog uit de tijd dat zijn vader bij het toen malige Schouwse waterschap werkte en pleitte bij de landin richtingscommissie voor eer herstel van de verdwenen mo len. De commissie stond niet onwel willend tegenover de suggestie en ging ermee aan de slag. Er moesten immers kleine water molens in het gebied komen ten behoeve van de waterhuishou ding, dus waarom dan niet ook een replica van de Prunjemolen. De commissie stak haar licht op bij de firma Bosman Waterma nagement uit Piershil. Navraag aldaar leerde dat het bouwen van een replica van de Prunjemolen duur is. Moderne standaard watermolens zijn voorzien van twee staarten. De Prunjemolen, voert Bosman Watermanagement aan, had maar één staart. Als een exacte replica gemaakt wordt, dient een systeem te worden ontwik keld om de molen automatisch uit de wind te laten draaien bij hoge windsnelheden. Toepassen van één staart houdt ook in dat het complete ontwerp tegen het licht gehouden moet worden. Het betekent eveneens dat de aansluiting van de molen op de fundering aangepast zou moeten worden. Alles bij elkaar forse meerkosten. Daarom wordt voorgesteld af te zien van bouw en plaatsing van de repli ca. TERNEUZEN - Een 37-jarige automobiliste uit Goes is gister middag gewond geraakt bij een aanrijding in Terneuzen. Een 48-jarige automobiliste uit de gemeente Terneuzen reed over de Haarmanweg. Ze verleende op het kruispunt met de N61 geen voorrang aan de vrouw uit Goes. Het slachtoffer werd met een pijnlijke nek voor onderzoek overgebracht naar het zieken huis. De terrasjes zitten weer vol en dus kunnen er weer aardi ge gesprekken afgeluisterd worden. Zegt de ene man te gen de andere: „Weet jij hoe het er momenteel met de oor log voorstaat?" Zegt de andere: „Ik zou het niet weten. Ze is nu naar de markt." Bewoner moet op eigen wijk letten (innrMarcel Modde ZIERIKZEE - Bewoners moe ien meer verantwoordelijkheid ntmen voor ontwikkelingen in lunwijk. Een gebrek aan socia le controle werkt overlast door groepjes jongeren en vereenza ming van ouderen in de hand. Het name in de Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht is het momenteel hoog tijd voor extra aandacht op dat niveau, lindt wethouder A. van der Wouden (PvdA). ker als straks de bouw van het laatste deel (Poortambacht 11) begint en op de andere flank van Zierikzee de ontwikkeling van Noorderpolder ter hand wordt genomen, is het verschrikkelijk belangrijk dat we blijven inves teren in de bestaande wijk. Doe je dat niet, dan gaat het gega randeerd fout!" Van der Wouden is voorstander van een intensief contact met bewoners uit Poortambacht, om te horen wat zij zelf denken dat er moet gebeuren om de wij k bo ven Jan te houden. Ook ver wacht hij een positieve invloed van de verkoop van grotere aan tallen huurwoningen door Zeeuwland en ziet de wethou der een belangrijke rol voor zorgcentrum Borrendamme nieuwe stijl als centrale wijk- voorziening. „Ik zie en hoor dat mensen in die hoek vereenza men. Dan is er toch iets mis met de structuur of opzet van de wijk. Want waarom hoor ik die geluiden uit Malta en de bin nenstad niet? Misschien en toch vooral omdat de mensen daar zich meer betrokken voelen met hun wijk. Dat moeten we dus in Poortambacht ook voor elkaar zien te krijgen." De wethouder voelt veel voor een experiment (waarover hij onlangs hoorde in den lande) met aandelen. Bewoners wor den een stukje eigenaar van hun wijk. De gemeente zet daar van haar kant een bedrag of een stuk extra inspanning tegenover, legt Van der Wouden deze opzet uit. Om echte probleemgevallen aan te pakken, moet er op korte termijn een sociaal pension ko men in Zierikzee. Over een der gelijke voorziening wordt al een paar jaar gesproken. „Dat is veel te lang", vindt de wethou der. „We kunnen ons niet veroorlo ven dat we daarmee nog een jaar verliezen. Zo'n voorziening heb je gewoon keihard nodig om te voorkomen dat het met een aan tal mensen straks écht mis gaat. Voor Zeeuwland wordt dat pro bleem steeds lastiger. Een soci aal pension biedt de mogelijk heid mensen die even niet zelfstandig kunnen wonen even ergens te parkeren waar ze deskundige begeleiding krij gen. Dat is ook vaak prettig voor de omgeving van zo'n per soon." De wethouder maakt zich zor gen over het onveiligheidsge- joel van inwoners van Zierik- zee. Her en der in de stad geven mensen aan zich niet prettig te voelen bij de aanwezigheid van groepjes jongeren. In een aantal pallen wordt die aanwezig heid zelfs als bedreigend erva ren en mijden wandelaars en fietsers na een bepaalde tijd sommige routes. Vorige week hing een veronruste ouder een bordje op bij het speeltuintje in het Slingerbos, waarmee werd gewaarschuwd tegen gevonden injectienaalden. Het bordje is inmiddels verwijderd -niet ie dereen uit de buurt was blij met ie actie- maar 'het signaal' voor Van der Wouden overdui delijk. Datgeldt ook voor de aanwezig heid van een groepje jeugd rond hetparkeerterrein van een grote supermarkt en drankenhandel aan de Grevelingenstraat. Re gelmatig worden aan het ge touw vernielingen gepleegd en brandjes gesticht in containers. De wethouder ziet in het optre den daartegen in eerste instan tie een taak weggelegd voor de politie en de gemeente, maar pleit evenzeer voor een nadruk kelijker bemoeienis van omwo nenden. De sociale controle in met name het oudere deel van de wijk laat naarzijft mening te wensen over. i,Wanneer wij daarop met z'n al len geen antwoord vinden, wordt Poortambacht de pro- jbleemwijk van de toekomst. Ze- I N1EUWE-TONGE - In Nieuwe linge en Sommelsdijk zijn woensdag twee hennepkweke rijen ontmanteld. De politie hvam de illegale teelt op het spoor na klachten over stank overlast. De 54-jarige eigenaar kon ter plekke worden aangehouden. Sa verhoor is hijin afwachting van het verdere onderzoek door jusititie, weer op vrije voeten gesteld. keen schuur achter een woning inNieuwe-Tonge vond de poli tie ruim dertienhonderd hen nepplanten. Omdat het vermoeden bestond dat de 54-jarige bewoner zich ook op een adres in Sommels- jijk met dergelijke praktijken oezighield, werd daar eveneens inval gedaan. Die huiszoe king leverde nog eens zeven- Werd planten op. Het mate rnal en de groeiapparatuur Wd in beslag genomen en ver nietigd. Energiebedrijf Eneco ontdekte op beide adressen illegaal stoom werd afgetapt. De stoomvoorziening werd direct j13 de ontmanteling van de twee wekerijen afgesloten. Voor 'elk bedrag Eneco is gedu- W, was gisteren nog ondui delijk. DOMBURG - Kinderen 'to basisschool de Golf slag uit Domburg hebben *D25 euro bij elkaar ge- toegen voor het Dieren- as'el Middelburg. Dat gebeurde tijdens de J?arhjkse Goede Doelen- dag van de school. De kin- eren van de Golfslag melden een sponsorloop ouders konden extra I doneren. j Ikjaargaat de opbrengst I doel naar een anc*er Marleen Franke van het (torenasiel Middelburg eett gisteren de cheque "ontvangst genomen. e gaat van het geld een Peciale kamer bouwen Toorlonge katten. Kinderen moesten op het examen hun kennis van verkeersborden in de praktijk brengen. door Piet Kleemans BRUINISSE - Geen richting aangeven en onvoldoende letten op het overige ver keer. Dat zijn volgens J. Prins van ver keersveiligheidsorganisatie 3VO de door kinderen in het verkeer meest gemaakte fouten. Gisteren werd de verkeerskennis van de kinderen van een aantal Duive- landse basisscholen in de praktijk getest tijdens het verkeersexamen. Zo'n 125 kinderen legden het examen af. De politie had een fors parcours voor de basisschoolleerlingen uitgezet. De fiets tocht voerde door woonerven en winkel straten en langs drukke en minder druk ke plaatsen waar de weg overgestoken moest worden. Niet alleen het verkeers- inzicht werd getest, maar ook de kennis van borden. Zo leidden de oranje pijlen onder meer naar een wandelpad, waarbij het de bedoeling was dat de kinderen netjes af zouden stappen. Verkeersonderwijs, benadrukken Prins en 3 VO-collega J. van Sluis, is nog steeds hard nodig. Prins: „Het verkeer wordt steeds druk ker en gevaarlijker en de verkeersregels worden regelmatig aangepast." Naast weten wat de borden betekenen en ken nis van de regels is vooral goed opletten in het verkeer belangrijk. „Goed kijken, dat is van levensbelang." In het onderwijs wordt volgens Prins en Van Sluis veel aandacht besteed aan ver keersonderwijs en is het verkeersexamen iets waar de kinderen heel intensief mee bezig zijn. Prins: „Ze zijn echt bloedseri eus. En vaak ook behoorlijk zenuwachtig voor het examen." Van Sluis: „Ze willen het gewoon graag goed doen. Tenslotte maakt het ook best indruk op hen hoor, vooral ook omdat de politie er bij is." Wat Van Sluis en Prins verontrust is het feit dat aan veel fietsen van kinderen nogal wat mankeert. Prins: „Gemiddeld is veertig procent van de fietsen niet in orde en dat vind ik een heel hoog percen tage." Van Sluis: „Dan zijn het vaak wel relatief kleine dingen als een bel die het niet doet, maar toch. Wij vinden het als 3VO toch heel belangrijk dat fietsen goed onderhouden worden. Op dat vlak is in de visie van Prins en van Sluis duidelijk een rol voor de ouders weggelegd. Die moeten er, vinden zij, op foto Marijke Folkertsma toezien dat de fiets van hun kind veilig is. Prins: „Volwassenen zouden kinderen ook het goede voorbeeld moeten geven met hun verkeersgedrag. Helaas is dat lang niet altijd het geval. Bijvoorbeeld met het richting aangeven wordt vaak vergeten." Volgende week worden verkeersexa- mens afgenomen in Renesse, Brouwer shaven en Zierikzee. Dinsdag 22 april zijn 's ochtends de leer lingen van de basisscholen in de Schouwse Westhoek aan de beurt en mo gen de basisschoolleerlingen uit Brou wershaven en omgeving 's middags een poging wagen het verkeersdiploma te behalen. Donderdag 24 april worden in Zierikzee verkeersexamens afgenomen. vroegere kasteelheren zijn Kris talijn onbekend. En dus nam hij alvorens beitel en hamer te han teren op de rotte plekken, uitge breid detailfoto's. De weggeval len delen vulde hij naar eigen goeddunken in. Want het bij zondere aan de koepel zijn de details. In het beton zijn de contouren van boompjes en uitlopende takken aangebracht. Dat reliëf is met de restauratie zoveel mo gelijk in authenthieke staat te ruggehaald, legt Kristalijn uit. Een precieziewerk dat met de hand moet gebeuren. Een betonnen gebouw van mo numentale aard is volgens de Zierikzeese vakman helemaal niet vreemd. Beton wordt al eeuwen gebruikt. „Maar ver werkt op deze manier kom je het niet al te vaak tegen, dus dat maakt het voor ons extra leuk om mee aan de slag te gaan." Kristalijn heeft in ruim 25 jaar al heel wat verschillende pro jecten om handen gehad. Het bijzonderste tot dusver was, zo vindt hij nog steeds, de bouw van vleermuisgrotten in de Rot terdamse Diergaarde Blijdorp. Het landgoed rond Slot Moer mond ondergaat een herinrich ting. Enkele maanden geleden werd het theehuisje door het rooien van een aantal bomen en het verwijderen van wildgroei weer goed zichtbaar. Het nieu we park is vanaf vandaag toe gankelijk voor de gasten en be zoekers van het hedendaagse congrescentrum dat het Slot en de Orangerie op het terrein ge zamenlijk vormen. door Marcel Modde RENESSE - Wie niet beter wist, dacht een aardig houten thee huisje aan te treffen in het park van het Renesser Slot Moer mond. Eeuwenoud, roodbruin en groen van kleur, door takken omsloten. Van dichtbij werd echter al snel duidelijk dat het om een beton nen constructie ging, in grote mate verweerd en de wapening verroest. Gisteren werd de laat ste hand gelegd aan de restaura tie van de koepel. Een project om trots op te zijn, aldus 'beton- kunstenaar' A. Kristalijn uit Zierikzee. De restauratie is grotendeels ge beurd op basis van het bestaan de ontwerp. Originele tekenin gen van het theehuisje van de Een medewerker van Kristalijn legt de laatste hand aan het theehuisje in het park bij Slot Moermond. In het beton zijn de contouren van boompjes en uitlopende takken aangebracht. foto Marijke Folkertsma Advertentie Een saus voor groente is heel anders dan een saus voor over vlees of vis. Daarom heeft Knorr haar sauzenreeks zo ingedeeld dat u nu heel makkelijk kunt kiezen welke saus het beste past bij uw vlees, vis of groente. Naast de vertrouwde smaken zijn er nieuwe, heerlijke sauzen: Ham-Kaassaus, Ham-Uisaus en Kerrieroomsaus voor over groente, en Vleessaus en Zigeunersaus voor over vlees. Ham-Kaas is er de Saus voor Asperges. Soms moetje je in allerlei bochten wringen om te voorkomen dat je witte strepen op je kleding krijgt na het gebruik van een anti-transpirant deodorant spray. Dat hoeft niet meer! Dankzij de nieuwe Rexona Crystal anti-transpirant spray heb je een oplossing voor dit probleem. Deze anti-transpirant spray, met Clearex", werkt optimaal tegen witte strepen, zonder dat het zijn effectiviteit verliest. Rexona Crystal is er in twee frisse geurvarianten: Clear Aqua en Pure Silver. TureSïlvof AGMKSt swrrrw»: rtotttwitrt 'ïöjrff i avtx»ei»sj'I»**5 DEO 5PSAV Déze rubriek is opgenomen in alle régionale dagbladen van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 miljoen) Meer informatie: e-mail: info#IRp.ni o.v.v, Nieuws gelipt vopnii Warner Bros. Movie World is weer open, U bent van harte welkom, net over de grens bij Arnhem. Bezoek oude bekenden (Batman, Bugs Bunny, Tweety) en vernieuwde spectaculaire shows. Ga naar uw ANVR-reisadviseur voor de uitgebreide gids en extra voordelige tickets. Bel voor meer informatie: 0900-8482 0,20 pm) of kijk op www.oad.nl. See you in Warner Bros. Movie World!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37