PZC Ook Carl Lewis was niet zo schoon Olympisch gevecht tegen hitte Athene 19 limburgse berg speelt prominente rol in vaderlandse wielergeschiedenis Jtam weigert ieuw contract te tekenen Dan Gadzuric naar play-offs "Afcld'Hij speelde ge~ Luinge neemt even rust Koernikova wil carrière redden Historische Ajax-trofee gestolen Van Moorsel niet in Gold Race Speedskiër Vunderink tweede Vooronderzoek naar Ajacieden vrijdag 18 april 2003 Grotwoning teven de Jongh in Gold Race Amerikaanse sport schuift jarenlang positieve gevallen onder het vloerkleed Te duur Experimenteren J Glorie en tragiek op de Cauberg door Edward Swier onRoel Wiche VALKENBURG - Het is meer nog dan l'Alpe d'Huez de Ne derlandse berg. Niet de hoogste, niet de steilste, niet de lastigste, jlaar onbetwist de bekendste dij wielerkenners én leken. De Cauberg speelt al sinds jaar en dag een prominente rol in het vaderlandse cyclisme. En is ko mende zondag voor het eerst niet alleen de ultieme klim maar ook de finishstraat van de Am- stel Gold Race. Noem een belangrijk vader lands wielerevenement en het is ergepasseerd. NK's, WK's én de Amstel Gold Race vonden hun beslissing op de Cauberg. De Hel van het Mergelland, Olym piads Tour, Ronde van Limburg en Ronde van Nederland kwa men erover. De Ronde van Frankrijk beleefde er in 1992 een van zijn drukste momenten [ooit, tot opperste verrukking m de Tourdirectie. Maar nog nooit finishte Nederlands enige wereldbekerklassieker, de Am- stel Gold Race, er bovenop. Ter- Iwijl de klim toch sinds de twee deeditie, in 1967, in de koers zit en vaak meermalen beklommen moetworden. Bovenop eindigen leekvanwege de beperkte ruim te, voor onder meer tv-wagens en tribunes, logistiek echter niet te verwezenlij ken. Maar nu het op de top gelegen bungalow park Chateau Fauquemont wordt verbouwd en de twee voornaamste bedrijven in Val kenburg, het kuuroord Thermae 2 000 en Holland Casino hun me dewerking toezegden, bleek de droom van koersdirecteur Leo van Vliet toch te realiseren. Hoe zwaar de klim is? Het valt eigenlijk wel mee. De Belgische onderzoekers Gobert en Legros, die voor een encyclopedie meer dan duizend hellingen in kaart brachten, bepaalden de lengte op 1450 meter en het gemiddel de stijgingspercentage op vijf procent. Het steilste punt ligt na zo'n zeshonderd meter. Daar loopt het wegdek twaalf pro cent omhoog. Wie hier kan doortrekken, niet lichter hoeft te schakelen, wint. De populariteit bij het grote pu bliek dankt het bergje overigens niet alleen aan zijn stij gingsper- centage en zijn sympathieke ge- slinger, maar zeker ook aan het aan de voet gelegen dorp. Val kenburg is sinds jaar en dag een uitgaanscentrum voor bonte ge zelschappen. Bussen vol bejaar den, maar ook karrenvrachten 'keetschoppers' die zich op de terrassen en in de vele cafés ver maken. Zij zijn waarschijnlijk allen on wetend van de roemruchte his torie van de Cauberg. Levien Spits kent die wel. Hij schreef een boek - Velo Valkenburg Historie Cauberg - over zijn gro te liefde. De Valkenburger ver haalt daarin niet alleen over de sportieve hoogte- en dieptepun ten, maar komt ook met tal van tragische momenten. Hij kent de geschiedenis van het karak teristieke kerkhof, weet alles over de grotwoning, hol van een arm gezin. Uit hun huis gegooid, omdat ze de huur niet konden betalen. Nog veel tragischer was het lot van de verzetshelden Sjeng Coenen en Joep Francotte. De Amerikanen stonden al op de top van de Cauberg, maar on deraan hielden enkele Duitsers hardnekkig stand. Als één van hun laatste daden fusilleerden zij op 5 september 1944 de twee Limburgers, voor wie een ge denksteen en een kapel is opge richt. En dan was er ook nog dat busongeluk, waarbij in 1954 liefst twintig mensen om het le ven komen. De buschauffeur raakte in de afdaling de macht over het stuur kwijt en vloog te gen het monument op het Gren delplein. Sportief gezien vielen er ook heel wat slachtoffers. In 1927 reed het peloton tijdens de Ron de door Zuid-Limburg voor het eerst over de Cauberg. In het blad Sport Echo wordt gerept over een 'felle, steile heuvel in Valkenburg, die vele renners niet kunnen beklimmen'. Renners waren bevreesd voor de klim, zeker als die tijdens een wedstrijd als het WK of NK meermalen moest worden geno men. Op de wereldtitelstrij d van 1938 'overleefden' maar acht man, Marcel Kint pakte de titel. In 1948 ging de wereldtitel weer naar een Belg, Briek Schotte. Een van de meest legendarische zeges bergop was die van John Braspennincx in 1942. Hij won, onder het toeziend oog van Duitse militairen en naar aflei ding hunkerende landgenoten, het NK nadat hij aan de voet van de Cauberg nog bij een juwelier door de winkelruit was gevlo gen. In 1979 was het drukker dan ooit. Jan Raas werd er, ter wijl de jury een oogje toekneep, door landgenoten naar boven geduwd en gesleurd en 'kreeg' de wereldtitel. In 1998 ging die, opnieuw in Valkenburg, naar Oscar Camenzind. Ondertussen was er elk jaar die 'constante factor', de Gold Ra ce. Raas won 'm vijf keer, in 1978 omdat hij in het zog van een tv-motor juist op de Cau berg een gaatje wist te slaan. De wereldbekerkoers bleef maar aan populariteit winnen. Maar juist daar dreigde de Cau berg ten onder aan te gaan. In 1990 werden de koplopers bij kans tot staan gebracht in de klim. Publiek blokkeerde de weg, motoren konden geen kant op en hinderden de coureurs. Het aantal dranghekken is sindsdien jaarlijks drastisch toegenomen. Zondag, als er voor het eerst bergop gefinisht wordt in de Gold Race, zullen het er meer zijn dan ooit. GPD MAASTRICHT - Steven de Jongh is toegevoegd aan de ploeg van Rabobank die zondag de Amstel Gold Race rijdt. Dat heeft de ploegleiding gisteren bekendgemaakt. DeJonghhad door een val in Pa- iijs-Roubaix begin van deze week nog last van zijn rug. Zijn optreden in de Scheldeprijs van woensdag was dermate hoopge vend dat de in het Belgische Es- woonachtige renner werd selecteerd voor de Gold Race. IP Jaap Stam weigert een luw contract te onderteke- bij Lazio Roma. De dertig- ige verdediger noemt het itste aanbod van zijn Itali- mse werkgever zelfs lachwek- tend. ijle club wil dat we 45 procent 'slarisinleveren", schreef Stam jsteren op zijn website. Een Vertrek van Stam aan het eind dit seizoen lijkt onvermij- dijk. Lazio verkeert in finan- tiële nood. De club uit de Serie Aieed over de eerste vier maan- favan het nieuwe jaar twintig fflljoen euro verlies en ontkomt aan een stevige sanering. Merdeel daarvan is het dras- phverlagen van de spelerssa- lanssen en het aanbieden van nadelen van de club in ruil foorviermaanden achterstallig loon, Stam kan zich volstrekt niet ®den in die aanbieding. ,,Ik ^grijp dat de club het moeilijk maar ik kan toch echt niet boodschappen in de super markt met aandelen betalen. ™°r mij is het simpel. Ik heb jaar geleden een contract getekend en ik verwacht dat La- zich daar aan houdt." 'international, die momen- Wrevalideert van een dijbeen- ""mre, houdt er zelf ernstig ning mee dat hij op de transferlijst komt.Dat gebeurt we voor het eind van de week •tekenen. Het zij zo. Ik ben Meuwd of er andere clubs zijn Ie v inden dat ik volgend sei- een contract waard ben. Ik •achtrustig af." ANP/AFP JtWAUKEE - Dan Gadzuric (tinet de Milwaukee Bucks 'y-offs bereikt in het Ame- «aanse basketbal. ^-Harige Haagse basketbal lt.001 z'jn eerste seizoen in de tiiH a ,met 20 minuten speel- ae thuiswedstrijd tegen L ,ndo Maëic 193-87). n kwam de 2,11 meter lan- L®ter tot 5 punten en 6 re- j ^adzuric kwam in 48 pui u competitiewedstrij- j.,u to,4 minuten en was 34r»il?°ed voor 4 rebounds en fetn stond op de loon- J>°r349.548 dollar. De Ha- ar tekende in het najaar een contract voor twee "Bucks .ANP Het peloton op de Cauberg. Links vooraan klimt Frank Vandenbroucke. foto George Nusmeijer/GPD door Pim van Esschoten DEN HAAG - Tijdens zijn gang naar de training op de Universi teit van Houston, liep Carl Le wis dagelijks langs zijn eigen standbeeld. Manshoog, in brons gegoten. Een nagedachtenis aan zijn vier gouden medailles tij dens de Olympische Spelen van Los Angeles in 1984. Zijn ne gende en laatste won hij in At lanta '96. King Carl werd hij genoemd. Op de sokkel van het beeld staat een citaat uit Julius Caesar van Wil liam Shakespeare: He doth be stride the narrow world like a colossus. Lewis, groter dan de wereld waarover hij heerst. De atleet van de eeuw spuwde dikwijls op die wereld, omdat ze zo vol dopingzondaars zat. Deze week werd bekend dat hij zelf ook niet zo schoon was. In de aanloop naar de Olympisch Spelen van Seoel 1988 werd hij tijdens de nationale trials be trapt op het gebruik van drie verboden stimulantia (efedrine, pseudo-efedrine en phenylpro panolamine). De ironie wilde dat Lewis in Seoul het goud kreeg omgehangen, nadat win naar Ben Johnson daags na zijn fabuleuze zege en wereldrecord (9,79) op de 100 meter was ge pakt op het gebruik het spier- versterkend middel stanazolol. Zoals Lewis, klinkt in heel de VS immer de roep om harde sancties tegen doping. Des te groter de schande nu uit publi caties in de 'Orange County Re gister' en 'Sports Illustrated' van deze week blijkt dat meer dan honderd sporters in de VS tussen 1988 en 2000 niet werden bestraft hoewel betrapt op do ping. Dr. Wade Exum, die tot 2000 leiding gaf aan het antido- pingprogramma van het USOC (Olympisch Comité van de VS) zegt dat negentien van hen zelfs olympische medailles wonnen. Die onthullingen duiden op een omvangrijke doofpot, met daar in de namen van Lewis, maar ook tennisster Mary Joe Fer- In de aanloop naar de Olympisch Spelen van Seoel 1988 werd Carl Lewis tijdens de nationale trials be trapt op het gebruik van drie verboden stimulantia. foto Yoshikazu Tsuno/AFP nandez (goud in Barcelona '92), voetballer Alexi Lalas en de sprinters Joe DeLoach en André Phillips (beiden goud in Seoel). De stimulantia waarop Lewis in 1988 werd betrapt, worden sporters overigens minder zwaar aangerekend dan anabo le steroïden (Johnson). Efedrine zit in tal van hoestdrankjes en middeltjes ter remming van de eetlust. In zijn beroep voerde Lewis bovendien aan dat het ge bruik onopzettelijk was ge weest. Hij kreeg daarom slechts een reprimande. Veel van de nu onthulde zaken lijken op die van Lewis. „Aan de andere kant", zegt Rens van Kleij, directeur van het Neder lands Centrum voor Doping- vraagstukken, „meer dan hon derd sporters onder wie ne gentien medaillewinnaars, dat zijn wel erg veel 'onvoorzichti ge' sporters. Dan heb je de schijn toch tegen." Ook het feit dat de behandelin gen van de zaken niet openbaar zijn geweest, bevreemdt Van ZEIST - Roelof Luinge heeft in overleg met de KNVB besloten zich af te melden voor de wedstrijd Vitesse-NEC van zondag. Het besluit volgt na de commotie die is ontstaan over de door hem geleide bekerwedstrij d tussen Feyenoord en Aj ax van af gelopen woensdag. Luinge gaf in dat duel rood aan Pierre van Hooijdonk, maar de tv-beelden wezen niet uit of die beslis sing terecht was. Slaande bewegingen van de Ajacieden Chi- vu en Ibrahimovic liet de arbiter onbestraft. Luinge gaf onlangs een rode kaart aan de PSV'er Mateja Kez- man, die later werd vrijgesproken. Voor de KNVB was het op treden van Luinge geen aanleiding hem het komende week einde vrijaf te geven. ANP LONDEN - Anna Koernikova neemt drastische maatregelen om haar tennisloopbaan te redden. De 21-jarige Russin doet na zeven j aar een stap terug naar het ITF-niveau van Amanda Hopman en Mariëlle Hoogland om haar carrière nieuw leven in te blazen. Volgende week verschijnt ze op de baan in het 75.000 dollar-toernooi in Dothan, Alabama. Haar stap wordt vergeleken met die van Andre Agassi in 1998. Die keerde na zijn vrije val op de wereldranglijst naar de 14 le plaats terug in het challengercircuit en won een jaar later Roland Garros. Koernikova is de meest gefotografeerde pin-up in het tennis. In mei 2001 was ze de nummer acht van de wereld en de enige speelster uit de toptien zonder toernooizege. Deze week stond ze 76e op de wereldranglijst. ANP/RTR AMSTERDAM - Ajax is woensdag een waardevolle trofee kwijtgeraakt. Uit de vitrines van het Ajax Museum in de Am sterdam Arena is de Gouden Meerbeker gestolen. De voetbal club won deze beker, gemaakt van puur goudtussen 1917 en 1920 drie keer op rij. De diefstal is overdag gepleegd. De vitri ne waarin de beker stond, is met geweld opengebroken. Ook een gouden honkbal is ontvreemd uit de historische collectie van Ajax. De directie van het museum heeft extra beveili gingsmaatregelen getroffen. De beker werd in 1916 beschikbaar gesteld door toenmalig Ajax-voorzitter Egeman om de gemiste promotie naar de eer ste klasse te verzachten. Na drie keer winst op rij werd Ajax in 1920 de definitieve eigenaar. ANP MAASTRICHT - Leontien Zijlaard-Van Moorsel heeft zich gisteren afgemeld voor de Amstel Gold Race. De renster van Farm Frites voelt zich niet fit genoeg om Mirjam Melchers bij te staan in haar jacht op de zege in de Nederlandse wereldbe kerkoers De Gold Race is dit j aar voor het eerst opgenomen in de serie wedstrijden om de wereldbeker wielrennen voor vrouwen. Vorig jaar won Van Moorsel de wedstrijd nog. Dit jaar zou ze in dienst rijden van Melchers. Afgelopen zondag stapte Van Moorsel af in de Ronde van Drenthe. ANP LES ARCS - De Nederlandse speedskiër Merijn Vunderink is gisteren bij een wereldbekerwedstrijd in de Franse winter sportplaats Les Arcs, zijn thuisbasis, tweede geworden. Hij haalde een topsnelheid van 231,36 km/uur. Alleen de Ameri kaan John Hembel was op de 'Kilomètre Lancée', een piste van 1740 meter lang met een hoogteverschil van 605 meter (helling 76 procent) een fractie sneller: 231,55. ANP Kleij. Ook al lijken veel vergrij pen niet zwaar, „je bent wél po sitief. Was ze dit op de Spelen onder de IOC-regels overko men, zouden ze hun medailles zijn kwijtgeraakt." Amerika, ook zeer invloedrijk in de internationale sportwe reld, wekte vaker alle sporters als gelijken te zien maar sommi gen iets gelijker. Toen in 1999 in Lausanne werd gesproken over een wereldwijde aanpak van doping, riepen de VS het hardst om zware straffen. Ook al had den ze twee jaar eerder de nieu we homerunkoning Mark McG wire tot nationaal knuffelbeer benoemd, ondanks het gebruik van het verboden middel an- drostenedione. In 1995 besloot USOC vooraf gaande aan de Spelen in Atlanta '96 af te zien van controles bui ten competitie. „Te duur", meende het comité dat in de aanloop naar Atlanta 680 mil joen dollar had te besteden. (Ne derlandse 'plasjes' werden in die tijd overigens naar het IOC- dopinglab in Los Angeles ge stuurd, omdat die het goed koopst waren). In 1995 trok de Amerikaanse zwembond tij dens een congres in Brazilië fel van leer tegen het Chinese zwemmen, dat inderdaad verre van schoon bleek. Dezelfde bond had een maand eerder haar eigen zwemster Jessica Foschi - betrapt op het gebruik van anabole steroïden - slechts een voorwaardelijke straf gege ven. Die ongelijkheid moet overi gens worden bestreden via de Wada, de wereldwijde antido- pingorganisatie. „In Amerika zelf is het de laatste jaren ook absoluut verbeterd met de komst van de US Anti Doping Agency in 2000", aldus Rens van Kleij. Net als in Neder land is geregeld, opereert de USADA als onafhankelijk or gaan. Van Kleij zegt het zelf: „Maar misschien is dat wel na- ief gedacht." GPD door Edwin Alblas NOORDWIJK - De jacht naan olympische medailles gaat vol gend jaar in Athene ongetwij- feld gepaard met een gevecht te gen de hitte. Om die 'oorlog' te kunnen winnen, wil het NOCNSF met zijn olympische afvaardiging goedbeslagen ten ijs komen. Bijna letterlijk. 'Beat the heat' is het motto. De hoc keyers hebben de eerste koel- vesten al uitgetest in Australië. En afgetest. Er is nog weinig ruchtbaarheid gegeven aan Beat the Heat, vrij vertaald 'win van de hitte'. Het NOCNSF wil dat zo veel moge lijk sporters, die volgend jaar zomer in Athene aan de Olympi sche Spelen meedoen, weten hoe ze de hitte te lijf moeten gaan. Eet- en drinkpatronen zullen aan de extreme warmte moeten worden aangepast. „Eén van de dingen die een pres tatie kan beïnvloeden is de kerntemperatuuur van het li chaam", zegt bewegingsweten schapper Gerard Rietjens, ver bonden aan het topsport-ex pertisecentrum van het NOCNSF. Deskundigen binnen het NOCNSF zijn druk aan het ex perimenteren. Rietjens vloog samen een medewerker van TNO begin dit jaar met de natio nale hockeyploeg mee naar Au stralië. „We hebben vierhon derd kilo aan meetapparatuur meegesjouwd", verzuchtte bondscoach Joost Bellaart. In Australië werden verschil lende nieuwigheden uitgetest. Nederland speelde er in de hitte vijf oefenwedstrijden. Volgens Gerard Rietjens is er veel waar devolle data verzameld. „Som mige spelers komen bijna met koorts van het veld af", weet Bellaart nu. Rietjens: „Er zijn verschillende manieren om die hoge li chaamstemperatuur naar bene den te brengen." In Australië experimenteerden de hockeyers met gekoelde vesten. De Au stralische hockeyers introdu ceerden die vorig jaar al bij het WK in Maleisië. De speciale ves ten werden tijdens de wedstrijd gedragen door spelers die even op de bank kwamen uitpuffen en na afloop. De Nederlandse spelers rea geerden allesbehalve enthousi ast. „Op de vesten met ijs al he lemaal niet. Het ijs smolt en het koude water liep in je broek. Niet echt lekker", meende inter national Karei Klaver. Bellaart: „Ik ken genoeg jongens die een sauna lekker vinden, maar het koude dompelbad overslaan. De meesten vonden het dus niets." De vesten waarin middels een motortje koude lucht werd ge blazen, waren effectiever, maar evenmin zaligmakend. „Het beste is nog een ventilator in de dug-out en je shirt even uit doen", oordeelde Klavers ploeg genoot Matthijs Brouwer. Ook negatieve reacties dragen bij aan het succes van het onder zoek, redeneert Rietjens. „Want ik heb niemand horen zeggen dat ze helemaal geen koeling willen. Gebleken is ook dat een ieder zijn eigen behoeftes heeft. De een heeft het ook meer nodig dan een ander." Klaver: „Mijn hartslag schiet tijdens de war- ming-up al naar 180, die van Teun de Nooijer komt tijdens de wedstrijd nooit boven de 160." Naast de hockeyers zijn ook de marathonlopers al eens aan de testen onderworpen. De mid denafstandslopers komen bin nenkort tijdens een stage in Portugal aan de beurt. Maar ei genlijk mag geen enkele Neder landse deelnemer aan de Spelen worden overgeslagen. Rietjens: „Want ook al beoefen je een in- doorsport, je leeft toch het grootste deel van de dag in die hitte. En daar moet je je op in stellen." GPD ZEIST - De aanklager van de KNVB gaat een vooronderzoek instellen naar de Ajacieden Chi- vu en Ibrahimovic. Beiden maakten ogenschijnlijk slaande bewegingen naar een tegen stander, in de verloren beker wedstrijd tegen Feyenoord van woensdag. Pierre van Hooijdonk, die in het duel de rode kaart kreeg van scheidsrechter Luinge, mag zondag wel spelen tegen FC Zwolle. De aanklager ziet geen reden de aanvaller van Feye noord voorlopig uit te sluiten. Hij buigt zich pas na Pasen over deze affaire. Wellicht volgt dan een schikkingsvoorstel. Ook het seponeren van de zaak is een mogelijkheid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19