PZC Coronavirus veroorzaakt inderdaad sars Secretaresse legt belastende verklaring tegen Milosevic af Primafoorï Pullovers Vesten Navo wil stokje overnemen van vredesmacht Isaf Bezette gebieden afgesloten voor begin joods paasfeest Verdachten ontkennen moord schoolmeisjes Italië vraagt VS om uitlevering Abu Abbas Politie kent moordenaars Tom en Sonja W 20 KORTING Je oude mobiele telefoon is €50,- waard bij Primafoonl* Ruil nu je oude telefoon in en ontvang de Siemens C55 KPN PrePay van €-£69;- voor donderdag 17 april 2003 Taliban doden twee militairen bij Sur Ghar PLF U 1 Proeven Registratie €119,- Nederlanders voor Turkse rechter Filipijnse leger doodt rebellen Aeroflot blijft bij hamer en sikkel Alarmfase in VS verlaagd VN veroordelen Noord-Korea Arkan Palestijnse kaper opgepakt in Bagdad iannnze redactie buitenland BAGDAD - De Palestijnse man die in 1985 de kaping leidde van het cruiseschip Achille Lauro is dinsdag opgepakt in Bagdad. Abu Abbas wordt vastgehouden door Amerikaanse troepen, zo heeft een Amerikaanse functio naris in Washington laten we ten. Bij de kaping werd destijds een invalide bejaarde Amerikaanse toerist vermoord. Voor die moord en de kaping is Abbas in Italië tot vijf maal levenslang veroordeeld. De Italiaanse mi nister van Justitie, Castelli, zei gisteren dat zijn land om uitle vering van Abbas wil vragen. Ook de Amerikaanse justitie wil de Palestijnse terrorist graag berechten. Abbas heeft daarom 0 de laatste zeventien jaar voor- j: namelijk ondergedoken gezeten 1 in Irak. Na de val van Saddam Hoessein probeerde Abbas te vluchten naar Syrië, maar toen dat niet lukte keerde hij terug naar Bagdad. Het Central Command in Qatar KANDAHAR - In het zuiden van Afghanistan zijn bij ge vechten tussen achtergebleven Talibanstrijders en Afghaanse regeringssoldaten twee militai ren om het leven gekomen. Acht Talibanstrijders werden aange houden. Dat heeft een Afghaanse rege ringswoordvoerder gisteren be kendgemaakt. De gevechten vonden dinsdag plaats bij Sur Ghar, waar Talibanstrij ders vo rige week een Italiaanse toerist vermoordden. AP AKEN - De Duitse politie zegt op het spoor te zijn van de moge lijke moordenaars van de kinde ren Tom en Sonja. Justitie vaardigde arrestatiebe velen uit tegen twee mannen uit Eschweiler, de woonplaats van ie slachtoffers op vijftien kilo- metervan de Nederlandse grens in Zuid-Limburg. Het duo (28 en 33 jaar) zou met een zwarte Fiat Punto naar Ne derland of België zijn gevlucht, maakte de openbaar aanklager woensdagavond bekend. Justi tie gaat er inmiddels vanuit dat ie daders uit seksuele motieven handelden. Volgens de politie komen vingerafdrukken en ge netisch materiaal van de ver dachten overeen met sporen die «ij de vindplaats van een stoffe- ijk overschot zijn aantroffen. He elfjarige Tom werd twee we ken geleden gewurgd aange troffen op een parkeerplaats in een bos. Wandelaars vonden la- krop een bosweg honderd kilo meter verderop het lijkje van de negenjarige Sonja. DPA zei in de nacht van dinsdag op woensdag dat 'een nieuwe slag is toegebracht aan het interna tionale terrorisme'. Volgens het hoofdkwartier van de geallieer de strijdkrachten in Irak be wijst de aanwezigheid van Ab bas nog maar eens dat Saddam Hoessein steun gaf aan terroris ten. Abu Abbas was de leider van het Palestijnse bevrijdingsfront PLF. Vorige week maandag ont dekten Amerikaanse troepen in de buurt van Bagdad een gebou wencomplex dat een onderko men is geweest van de PLF. In de gebouwen hingen portretten van Abbas en Saddam Hoessein aan de muur en er werden AK- 47-geweren, gasmaskers, che micaliën en reisdocumenten ge vonden. De Palestijnse Autoriteit in de Gazastrook eiste gisteren de on middellijke vrijlating van Ab bas. „Wij vragen de Verenigde Staten om de vrijlating van Abu Abbas. Zij hebben geen recht hem gevangen te houden", aldus de Palestijnse minister Saeb Erekat. Volgens de Palestijnen is de aan houding van Abbas een schen ding van een uit 1995 daterende overeenkomst. Volgens Erekat bepaalt deze overeenkomst dat leden van de PLO niet mogen worden gearresteerd of ver volgd voor zaken die ze hebben gedaan vóór de ondertekening van het Oslo-vredesakkoord in 1993. AP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Uit angst voor Palestijnse aanslagen heeft Is raël gistermorgen de Palestijnse gebieden afgesloten, vlak voor het begin van het joodse paas feest. Het Israëlische leger zegt dat het de afgelopen dagen be richten heeft ontvangen over een op handen zijnde Palestijn se aanslag. Het Israëlische leger heeft gis termorgen een Palestijnse acti vist van de radicale islamitische terreurbeweging Harnas dood geschoten in Hebron, op de Wes telijke Jordaanoever. Dat hebben zowel Palestijnse als Is raëlische bronnen gemeld. Het besluit om de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook af te sluiten betekent dat de Pa lestijnen een week lang Israël niet meer in kunnen. Ook de grenzen met Jordanië en Egypte zijn afgesloten. Vorig jaar werden tijdens het joodse paasfeest 29 Israëliërs gedood door een Palestijnse bomaanslag op een hotel in Ne- tanya. Die aanslag was daarmee de dodelijkste sinds de Pales tijnse opstand in het najaar van 2000 uitbrak. Sinds het begin van de intifada zijn zeker 25.000 Palestijnen opgepakt door Israël en zitten er nog altijd achtduizend gevan gen. Van hen zijn tussen de dui zend en vijftienhonderd veroor deeld tot celstraffen van twintig jaar of langer. Dat heeft het Pa lestijnse parlementslid Kadura Fares gezegd. RTR/AFP •VV^Ï- -V. Raymond Hui, student zoölogie aan de universiteit van Hong Kong, wijst op het scherm van een genetische analysemachine. Hui's team kraakte de genetische code van het sars virus. foto Lo Sai Hung/AP van orize redactie buitenland GENEVE - De longziekte sars wordt veroorzaakt door het coronavirus. Dat heeft de wereldgezondheidsorganisatie WHO gisteren in het Zwitserse Genève bevestigd. Het soort virus veroorzaakt de meeste gewone verkoudheden. Deze voor men sen nieuwe variant heeft tot dusverre aan zeker 159 mensen het leven gekost. Naar schatting 3300 mensen in meer dan twintig landen hebben het ernstige en acute ademhalingssyndroom (sars) opgelopen, sinds het op 12 maart werd geconstateerd en benoemd. Het sterke vermoeden dat het corona vi rus aan de ziekte ten grondslag lag, be stond al langer. De bevestiging kwam uiteindelijk tijdens een ontmoeting in het Zwitserse hoofdkwartier van de WHO van toponderzoekers van dertien laboratoria uit de hele wereld. Een laboratorium van de Rotterdamse Erasmus universiteit had door testen op dieren het coronavirus kunnen iden tificeren. Onderzoek met proefdieren, apen, heeft tot de identificatie van het virus geleid. De WHO heeft gisteren in Genè ve de buitengewone en snelle samen werking van onderzoekers over de hele wereld geprezen. Een topman bij de WHO, David Heymann, zei dat de ont dekking wetenschappers in staat stelt zich te concentreren op de ontwikke ling van proeven om de ziekte op te spo ren en te behandelen. „We kunnen ons afwenden van metho des als isolatie en quarantaine en nu agressiever pogen te interveniëren", al dus Heymann. Het virus is ontdekt door een wetenschapper van de WHO, Carlo Urbani, die eind maart aan sars be zweek. Het kan nog maanden of jaren duren voordat een goed vaccin is ontwikkeld. De ontdekking van de veroorzaker van de longziekte maakt de zoektocht naar de juiste behandeling wel makkelijker, stelt de WHO. De wetenschappers hopen dat het on derzoek naar de nieuwe ziekte ook licht kan werpen op het ontstaan van sars. Dan wordt duidelijk of de ziekte is overgegaan van dieren op mensen of andersom. Vooralsnog wijst alles erop dat het virus al langere tijd bij dieren voorkwam. De vraag is dan hoe het op mensen is overgegaan en waarom in China. Een microbioloog van de uni versiteit van de door sars zwaar getrof fen stad Hongkong, Malik Peiris, meent dat sars interessant is omdat het om iets geheel nieuws gaat. Op de universiteit van Hongkong gaat men ervan uit de longziekte oorspronkelijk van dieren afkomstig is. Peiris acht het volstrekt onmogelijk dat terroristen sars hebben gelanceerd. „Het is nieuw en de natuur is de terrorist die hiermee op de prop pen is gekomen." In China zijn volgens de WHO meer mensen dan aanvankelijk gedacht slachtoffer van sars. Het blijkt dat de Chinese strijdkrachten een aparte regi stratie van ziektegevallen heeft bijge houden en die verzuimd heeft door te geven. DPA/AFP/ANP Advertentie Ruilen? JM sitivithii L. B| *De aanbieding is alleen geldig bij Primafoon, geldt alleen bij aankoop van de Siemens C55 KPN PrePay en is geldig t/m 15 mei 2003 of zolang de voorraad strekt. door Thomas Verfuss DEN HAAG - Een secretaresse die tijdens de oorlogen in voor malig Joegoslavië in de jaren negentig op het hoofdkwartier van de beruchte Servische mili tieleider Arkan werkte, heeft gisteren een belastende verkla ring afgelegd tegen Milosevic. De inmiddels vermoorde Arkan, die eigenlijk Zeljko Raznjatovic heette, richtte op 11 oktober 1990 de SDG op, de Servische Vrijwilligersgardes, die bekend werden als de Arkan-Tijgers. Die hielden vooral in 1991 en 1992 onder moslims en Kroaten huis tijdens de oorlogen in Kro atië en Bosnië. De Tijgers, die verantwoorde lijk worden gehouden voor tal van moorden, kunnen op het eerste gezicht een privé-militie lijken, waarmee de toenmalige Servische president Slobodan Milosevic niets te maken had. De secretaresse, die onder de co denaam B-0129 getuigde, legde echter het ontbrekende ver band: „Arkan zei altijd: zonder bevelen van de DB, de Servische Staatsveiligheidsdienst, zou den de Tijgers nergens worden ingezet." Milosevic pleegt te zeggen dat hij niets met oorlogsmisdaden in de buurlanden Kroatië en Bosnië te maken had. De getui genis van B-0129 steunt echter Advertentie m en eh e WALSTRAAT 199 VLISSINGEN ISTANBOEL - Twee Nederlandse vrouwen zijn gisteren door een Turkse rechtbank aangeklaagd wegens drugssmokkel. Zij kunnen achttien tot 36 jaar gevangenisstraf opgelegd krijgen. Engelien Niessen en Mariëlle Bouwmans werden op 31 maart op het vliegveld van Istanboel opgepakt nadat twaalf kilo gram heroïne in hun bagage zou zijn aangetroffen. De twee waren onderweg naar Brussel. Een Turkse man die met hen meereisde zal ook worden aangeklaagd. Niessen en Bouwmans zeggen onschuldig te zijn. Zij moeten het begin van hun proces in de gevangenis afwachten. AP COTABATO - Filipijnse troepen hebben tijdens gevechten met leden van het Moro Islamitisch Bevrij dingsf ront (Milfop een legerbasis op het eiland Mindanao zeker acht moslimre bellen gedood. Dit heeft het leger gisteren gezegd. Honderd rebellen overvielen de basis waar eerst een hoofd kwartier van de opstandelingen was gehuisvest. Het leger verjoeg de rebellen uiteindelijk met behulp van helikopters. Zo'n 1200 Amerikaanse militairen komen deze week naar de Filipijnen om samen met het Filipijnse leger te oefenen. De twee landen willen binnen een jaar een trainingscentrum op zetten tegen het terrorisme op Mindanao. AFP MOSKOU - De Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot probeert al enkele jaren los te komen van haar slechte imago dat dateert uit het sovjettij dpe^k. De maatschappij besloot gisteren echter vast te blijven houden aan haar logo met ha mer en sikkel, het symbool van de toenmalige communisti sche Sovjet-Unie. „De voorgestelde varianten hebben ons onvoldoende over tuigd om het logo dat zeventig j aar geleden werd ingevoerd, te laten varen"aldus directeur LKochliakov van AeroflotVol gens hem is het een harmonieus logo, dat direct wordt geasso cieerd met de luchtvaartmaatschappij. AFP WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft gisteren de alarmfase, die de kans op aanslagen aangeeft, verlaagd. Dat is gedeeltelijk het gevolg van het succes van de oorlog in Irak, aldus een verklaring van het ministerie voor Binnenlandse Veiligheid. Het land verkeerde sinds 17 maart op het een na hoogste ni veau (oranje). De alarmfase is nu een stap teruggebracht, naar niveau geel. Het betekent nog steeds dat er een verhoogde kans op terroristische aanslagen is. In de praktijk betekent het een versoepeling van een aantal scherpe veiligheidsmaatregelen zoals de controle van het luchtruim boven een reeks grote steden. RTR/DPA GENEVE - Noord-Korea is gisteren voor het eerst in de men senrechtencommissie van de Verenigde Naties scherp bekriti seerd vanwege 'systematische, uitgebreide en ernstige' schen dingen van de mensenrechten. In totaal steunden 28 landen de historische motie en stemden tien tegen. Zuid-Korea en dertien andere landen hadden vantevoren be kendgemaakt zich te onthouden van stemming in de jaarlijk se vergadering. AFP doorCorde Horde BRUSSEL - De Navo wil het commando overnemen van de vredesmacht in Afghanistan. Tot 10 augustus hebben Neder land en Duitsland gezamenlijk de leiding over de vredestroe pen. Tot nu toe was onduidelijk wie het stokje zou overnemen. De Navo-raad heeft gistermor gen besloten de rol die de orga nisatie speelt in het land te maximaliseren. Dat gebeurde op verzoek van Nederland, Duitsland en Canada. Volgens woordvoerder Yves Brodeur be tekent dat dat de Navo het com mando wil overnemen. Het zou de eerste keer zijn dat de Navo buiten Noord-Amerika en Europa een opdracht uitvoert. Diplomaten spreken van een grote stap voor de atlantische alliantie. Nu al heeft de Navo een bescheiden taakje in Afgha nistan, doordat ze delen van het werk van de aanwezige troepen organiseert. In België staat het organisatie-apparaat 'Shape' van de Navo, van waaruit alle bewegingen in Afghanistan zouden kunnen worden gecoör dineerd. Frankrijk en België za gen dat lange tijd niet zitten, omdat de Navo-vlag bij de Af- ghanen verkeerd zou vallen. De vredesmacht Isaf in Afgha nistan is opgezet na een resolu tie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Er nemen 4700 militairen aan deel. „De Isaf zelf zal niet veranderen en de taken ook niet", aldus woordvoerder Brodeur. Het blijft een VN-vredesmacht, on derstreepte hij. De Navo gaat alleen het strategisch comman do op zich nemen. ANP de hypothese van de VN-aan- klagers dat Milosevic de facto de plegers van oorlogsmisdaden in de buurlanden leidde. Deze hypothese krijgt verdere steun door haar uitspraak dat de Servische staat de Tijgers fi nancierde. Volgens B-0129 kre gen Arkans Tijgers miljoenen Duitse marken van de Servische Staatsveiligheidsdienst. Hoe gewelddadig en misdadig de Tijgers optraden, blijkt uit de uitspraak van B-0129 dat zij op het hoofdkwartier had gehoord dat de Tijgers geen krijgsgevan genen hadden. Gevangen vijan den werden gedood. Gisteren werd tevens bekend dat de Oostenrijkse autoriteiten een man hebben gearresteerd van wie vermoed wordt dat hij achter de moord op de Servische militieleider Zeljko Raznatovic alias 'Arkan' zat. Agenten arresteerden Dragan Nikolic dinsdag in zijn woning in de Oostenrijkse hoofdstad. DPA/ANP door Louis Burgers LONDEN - De conciërge en de tijdelijke leerkracht die ver dacht worden van de moord op twee tienjarige Engelse school meisjes, bestrijden deze aantij ging. Bij hun eerste gezamen lijke voorgeleiding in de Old Bailey in Londen gaf de vroege re conciërge Ian Huntley (29) wel toe dat hij geprobeerd had de politie op een dwaalspoor te brengen. Zijn toenmalige vriendin Maxi- ne Carr (26), die verdacht wordt van hulp bij de moord en van sa menzwering, bestreed alle aan klachten. De rechtszaak tegen Huntley en Carr zal in oktober beginnen en naar verwachting twee maanden duren. De moord op de twee vrolijke tieners schokte niet alleen het dorp Soham in de buurt van Cambridge. De laatste beelden van de bewakingscamera's la ten zien hoe de twee, Holly Wells en Jessica Chapman, in hun ge liefde David Beckham-shirts op weg zijn naar hun afspraak met klasselerares Maxine Carr. Deze beelden werden over de hele wereld uitgezonden na de oproep van Beckham aan de ontvoerders om de twee vrij te laten. Enkele dagen later wer den de ontzielde lichamen ge vonden in een droge greppel. Hun school, St. Andrew's basis school in Soham, heeft inmid dels een glas-in-lood-raam bo ven de ingang aangebracht ter nagedachtenis aan de twee meisjes. Het gedenkteken werd betaald uit donaties die uit heel Groot-Brittannië binnenkwa men na hun dood. Naast religi euze motieven worden ook wa ter en muziek uitgebeeld, de liefhebberij van de twee vrien dinnen. Enkele maanden na de arresta tie van de twee verdachten kreeg de zaak een schokkende nieuwe wending toen de recher cheur die het onderzoek leidde, werd gearresteerd na de vondst van kinderporno op zijn compu ter. Anthony Goodridge (34) werd later veroordeeld tot zes maanden cel nadat hij had toe gegeven dat hij meer dan drie honderd foto's van jonge meis jes, sommigen niet ouder dan vier, op zijn computer had opge slagen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5