PZC Peuter die standje krijgt blijft beter op het rechte pad Korthals Altes een alleskunner Hoekstra treedt uit de schaduw Wettigt goede afloop de oorlog? Diepgaand conflict in Tsjetsjenië kan vreedzaam eindigen J Ml*/ te gast 17 april 1953 donderdag 17 april 2003 Verkiezingen Consultatiebureaus Traphekje Strategische keuze Preventief Rusland en islam naderen elkaar Nu de 'botsing der beschavin gen' tussen de islam en het Wes ten wereldwijd aandacht krijgt, wordt de oorlog in Tsjetsjenië veelal beschouwd als een be langrijk onderdeel van deze veel grotere strijd. Alexej Malasjen- ko vindt het opmerkelijk dat na de Amerikaans-Britse invasie in Irak de haat toeneemt, terwijl de Russische strijd tegen de Tsjetsjeense moslims in vrede zou kunnen eindigen. door Alexej Malasjenko Het onlangs in Tsjetsjenië ge houden referendum over een nieuwe grondwet viel samen met het begin van de oorlog in Irak. De uitkomst van deze volksraadpleging was beter dan iemand in het Kremlin had dur ven verwachten: 89 procent van de kiezers bracht zijn stem uit en 96 procent van deze kiezers steunde de door Moskou opge stelde grondwet. De resultaten van de Tsjetsjeen se volksraadpleging deden zelfs de Russische president Poetin versteld staan. Tijdens een ka binetsvergadering na het refe rendum suggereerde hij zelfs openlijk dat zijn functionaris sen zich wellicht iets te 'pro ac tief' hadden opgesteld met zul ke overdonderende resultaten. Hoe moet men dit 'ja' voor de constitutie door de Tsjetsjeense bevolking nu opvatten? De cij fers spreken voor zich. Natuur lijk is er gesjoemeld. Als Russi sche functionarissen met tien, twintig of zelfs dertig procent van de stemmen gesjoemeld hebben - en er is niemand die denkt dat er op zo'n schaal frau de is gepleegd - dan is het aantal stemmen voor de grondwet nog goed voor een overweldigende meerderheid. Zelfs als men het aantal stemmen uitgebracht door Russische militairen (vijf procent van het totaal) er vanaf trekt, zijn nog steeds de meeste stemmers voor een Tsjetsjenië dat deel uit maakt van Rusland. Alleen al het feit dat er een refe rendum was, is van groot be lang. Daar de meeste Tsjetsje- nen volledig uitgeput zijn door de voortslepende oorlog, is de bevolking nu bereid de proble men op te lossen binnen het raamwerk van de Russische elastische federale structuur. Men stemt in met gesprekken over een grondwet waarmee men deel uit blijft maken van de Federatie. Maar dan wel met een grote mate van autonomie, zoals ook met de Tartaarse Re publiek het geval is. De Tsjetsjeense bevolking hoopt met het aannemen van de grondwet de verschrikkingen van etnische zuiveringen en ar restaties te vermij den die onver mij delijk gevolgd zouden zijn als een van beide kanten had ge wonnen. De president van het Parlementair Comité voor Wet geving, Pavel Krasjeninnikov, zegde onlangs amnestie toe aan de guerrillastrijders. Hij had dat nooit zonder toestemming van Poetin kunnen doen. Een grondwettelijke oplossing maakt het geven van materiële steun en compensatie voor de Russische regering een stuk rea listischer. Dan wordt duidelijk waarom de Tsjetsjenen nu een glimpje hoop koesteren - met de nadruk op glimpje - dat vrede hen veel meer goeds zal brengen dan een voortzetting van de ge wapende strijd. Het zwijgen van de separatisten tijdens het referendum kwam als een verrassing. Indien de gu errillastrijders die Asian Ma- schadov (de man die enkele ja ren geleden tot president van Tsjetsjenië werd verkozen) of Shamil Basajev (een andere gu errillacommandant) aanhan gen een terroristische aanslag hadden gepleegd op een stemlo kaal, dan zou de enorme op komst van de Tsjetsjenen die uitdrukking gaven aan 'pro- Russische' sentimenten onmo gelijk zijn geweest. Door zich koest te houden lieten de rebel len zien dat er sinds 1995 en 19 9 7 heel wat veranderd is Als de Russen al verbijsterd zijn over de uitkomst van het Tsje tsjeense referendum, dan is de internationale gemeenschap dat helemaal. Sommige organi saties - de Raad van Europa en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa, om er eens twee te noemen - hadden de nodige scepsis bij de uitkomst van het referendum. Daarbij werd gewezen op het ontbreken van onafhankelijke buitenlandse waarnemers. Het Kremlin zal zich vooral druk maken over de naderende keuze van de Tsjetsjeense presi dent. De verkiezingen worden gehouden in december en vallen samen met die voor het parle ment. Het hoofd van de door het Kremlin aangestelde Tsje tsjeense regering, Akhmad Ka- dyrov, voert hierover al bespre kingen met de president van de federale verkiezingscommissie. Kadyrov meent dat de uitkomst van het referendum het pad naar het Tsjetsjeense president schap voor hem geëffend heeft. Maar het is ook mogelijk dat de ze voormalige Tsjetsjeense isla mitische rechtsgeleerde het Byzantijns karakter van de Kremlinpolitiek niet zal begrij pen. Er bestaat een gerede kans dat president Poetin hem ver vangt door iemand van wie hij verwacht dat deze betrouw baarder is of beter in staat zal zijn Maschadov aan te kunnen, mocht zo'n kandidaat zich be schikbaar stellen. In de maanden voor de verkie zingen moeten de Russische lei ders zich inspannen om de Tsje tsjeense bevolking ervan te overtuigen dat het goed was tij dens het referendum hun stem uit te brengen. Dit kan men be werkstelligen door de reorgani satie te versnellen en meer hu manitaire hulp te bieden. Hoe sneller dit gebeurt, des te moei lijker de separatisten kunnen beweren dat zij de enige legitie me kracht zijn die beslist over de toekomst van Tsjetsjenië. GPD Alexej Malasjenko is verbonden aan het Carnegie Instituut in Moskou. Vertaling: Ellen Arts. (c) Project Syndicate Ook de Russische bevolking is het strijdgeweld beu. Honderden mensen liepen vorige week zaterdag in Moskou mee tijdens een demonstratie tegen de oorlog in Tsjetsjenië. foto E PA door Rennie Rijpma De mens is als peuter het agressiefst. Hoe schattig ze ook zijn, baby's en peuters slaan en schoppen wat om zich heen. „We noemen dit zelden agressief en al hele maal niet crimineel, omdat het hoort bij de leeftijd van het kind. Hetzelfde gedrag van een volwassene beoorde len we heel anders", zegt prof. dr. M. Junger. Hoe met het schoppende en slaande kind wordt omgegaan, is es sentieel voor de verdere ont wikkeling van het kind, al dus Junger. Criminaliteitspreventie moet volgens Junger begin nen op de consultatiebu reaus. Gedragsproblemen en uiteindelijk criminaliteit zijn volgens haar het gevolg van tal van dingen die mis gaan in iemands leven. Meestal begint dit al in de eerste levensjaren. Door de zorg voor moeder en kind sterk te verbeteren, kan veel ellende worden voorkomen, meent Junger. De meting van criminaliteit naar leeftijd laat al sinds de negentiende eeuw een piek zien bij de leeftijd van 18 tot 20 jaar. Rond die leeftijd worden ook de meeste ge weldsdelicten gepleegd. Ten onrechte is jarenlang aange nomen dat de mens rond zijn twintigste het agressiefst is, aldus Junger. Rond die leef tijd uit zich alleen de niet af geleerde agressie met alle na righeid van dien. Al vanaf 2 j aar leren de mees te kinderen hun agressie in toom te houden. Ouders ma ken kinderen duidelijk dat ze niet mogen slaan en schop pen. Als die correcties uit blijven, dan bestaat de kans dat het mis gaat met het kind. Junger meent daarom dat consultatiebureaus ouders van j onge kinderen veel bete moeten begeleiden. Junger is bijzonder hoogt raar 'Pedagogische interven, ties ingeval risicofactoren aan de Universiteit vanA®. sterdam. Vrijdag 25 april houdt ze in Amsterdam eet oratie over 'De oorspr®: van geweld'. Junger werft ook aan de faculteit Sociale Wetenschappen van de Uni versiteit Utrecht. Ze heet tientallen publicaties optel gebied van jeugddelinquen- tie en criminologie op haat naam staan. In de loop van de jaren is Ja gers belangstelling verscho ven van de adolescentie naai de eerste levensjaren. „Defj. losofische vraag drong ziek op: is de mens van nature goed en leert hij het slechteol is hij slecht en leert hij tc goede? Het tweede lijkt te; geval als het om agressie gaat. Bijna alle kinderenzija agressief. Het is zaak dit af te leren. Lukt dat niet, dan kat je eindigen als delinquent", zegt Junger. Ouders spelen een cruciale rol in het voorkomen van cri minaliteit. Eerdere onder zoeken van Junger en ande ren tonen het verband aai tussen ongevallen en crimi neel gedrag. Jonge crimine len blijken als kind vaak slachtoffer te zijn geweest van een (verkeers)ongeval Junger: „Ouders diegeen tijk hebben om een traphekje tt plaatsen, hebben ook geer tijd om hun kind in de gater te houden. Een gebrek aai inzet en toezicht verhooj het risico dat het kind ophet verkeerde pad belandt." Jun ger bepleit daarom een grote re rol voor consultatiebu reaus. „Helaas is de tijdsdru! te groot. Daardoor is ervoor al aandacht voor medisch zaken. Voor opvoedkundig kwesties is weinig of gea tijd." ANP door Hans van Soest Anderhalf jaar geleden zei Frits Korthals Altes (71) bij zijn vertrek uit de actieve poli tiek: „Als ik mij de komende ja ren nog ergens nuttig kan ma ken, ben ik zeker beschikbaar." Zin om achter de geraniums te verkommeren, had de VVD'er niet. Als informateur kan de vaak als liberale havik geken schetste Korthals Altes zijn er varing aanwenden om een derde partij te verleiden toe te treden tot een CDA/VVD-kabinet. Korthals Altes weet dat het be grip ondenkbaar niet bestaat in Den Haag. Was een nieuwe coa litie met de LPF ongeloofwaar dig? Heeft D66 steeds gezegd nooit met CDA en VVD in zee te gaan? Daar is wat aan te doen. Niemand voorzag dat de al vroeg in zijn carrière in op spraak geraakte Korthals Altes het zo lang zou uithouden in de politieke eredivisie. Nog geen jaar was hij minister van Justi tie in Lubbers-I, toen hij in op spraak kwam door de Slaven burg-affaire. De bank poetste haar winst op en diende als wit wasmachine van de onderwe reld. Korthals Altes was tot eind jaren zeventig raadsman van de bank. Nadat justitie een onder zoek instelde bij Slavenburg, zou Korthals Altes het open baar ministerie hebb'en gelast dat te staken. De beschuldiging kon niet worden hardgemaakt en Korthals Altes bleef aan. Korthals Altes stond een harde aanpak van de criminaliteit voor, hoewel tijdens zijn minis terschap het softdrugsbeleid werd geliberaliseerd. Niemand voorzag dat de ietwat hautaine stereotype liberaal de vernieu wing binnen de WD van de ja ren tachtig zou overleven. Toen malig partijleider Nijpels wilde een populaire volkspartij, waarin geen plek was voor Korthals Altes. Maar Nijpels verdween en Korthals Altes kwam terug in Lubbers-II. Later oogste hij als voorzitter van de Eerste Kamer lof voor de wijze waarop hij met zijn onder koelde humor leiding gaf. Dat kan ook nu van pas komen. GPD door Koos van Wees De man die voor het CDA on derzoekt welke regerings combinaties mogelijk zijn, Rein-Jan Hoekstra (62), geldt al jaren als een van de invloedrijk ste mensen van ons land. Het is voor het eerst dat hij nu ook in die rol naar buiten treedt. Eer der kreeg hij enige bekendheid als lid van de commissie-Van den Haak, die onderzocht of Pim Fortuyn met een betere be veiliging nog geleefd had. Hoekstra, momenteel lid van de Raad van State, heeft een lange carrière achter de rug in het cen trum van de macht en was daar bij niet geheel onomstreden. Als secretaris-generaal op het mi nisterie van Algemene Zaken én daarmee rechterhand van CD A- premier Lubbers was hij mede verantwoordelijk voor de In lichtingen Dienst Buitenland. De geheime dienst werd wegens disfunctioneren van het ene op het andere moment opgeheven, maar nog voor dat gebeurde verdween het archief in de pa pierversnipperaar. Daarmee werd in ieder geval de Archief wet overtreden. Hoekstra zou de opdrachtgever zijn geweest. Na zijn overstap naar de Raad van State kreeg hij opdracht het onderzoek naar 'de mannen in witte pakken' te leiden bij de Bijlmerramp. Een bevredigen de verklaring voor deze figuren kon ook hij volgens de slachtof fers van de ramp niet geven. Over die enquête verzuchtte hij later in een interview: „Ik ben het er volstrekt niet mee eens dat enquêtes worden gebruikt om trauma's weg te werken." Hoekstra geldt als een netwer ker pur sang. Het weekblad In termediair zet hem in de top-25 van invloedrijke personen. Hij is voorzitter van het weten schappelijk bureau van het CDA en lid van tal van raden van toezicht en besturen van scholen, ziekenhuizen en ver enigingen. „Hij is erg bekend met de politiek, maar staat toch op zekere afstand. Dat maakt hem uitermate geschikt als in formateur", aldus een CDA- woordvoerder. GPD door Maarten van Rossem Mijn vorige column schreef ik juist op het moment dat het Ameri kaanse militaire optreden tegen Irak moeizamer leek te verlopen dan door iedereen, ook door de initiatiefnemers was verwacht. De haviken in de Ameri kaanse regering hadden de indruk ge geven dat het Iraakse regime na een campagne van 'shock and awe' binnen korte tijd zou imploderen. Toen het regime aanvankelijk stand leek te houden, ontstond een wat pessi mistische stemming over het verdere verloop van de campagne, al twijfel de natuurlijk niemand aan een Ameri kaanse overwinning. Vervolgens ver liepen de vijandigheden voor de Ame rikanen veel voorspoediger dan ge dacht en was er geen sprake van de ver wachte, moeizame en bloedige verove ring van Bagdad. Zodoende ontstond een euforische stemming die zijn hoog tepunt vond in de symbolische val van het standbeeld van Saddam Hoessein. De tiran was verjaagd en het volk juichte de Amerikaanse bevrijders toe. Met deze beelden in het achterhoofd lag het voor de hand te concluderen dat de critici van het Amerikaanse militai re optreden tegen Irak toch ongelijk hadden gehad en dat de oorlog gerecht vaardigd was door zijn goede afloop. De Amerikanen en Britten lieten ook geen gelegenheid onbenut om hun in vasie van Irak aan de wereld te verko pen als de bevrijding van het Iraakse volk. Zien we even af van de beelden van de bevrijding van dit volk en plaatsen we de operatie tegen Irak in een wat rui mere context, dan blijft dit Ameri kaanse optreden toch even proble matisch als voor de aanvang van de in vasie. Geen van de dringende vragen die de critici van het Amerikaanse op treden gesteld hebben, zijn immers be vredigend beantwoord. Laten we beginnen met de 'bevrijding' van Irak. De aanstaande democratise ring van Irak is geen principiële, maar een strategische keuze, geen doel maar een middel, en het is maar de vraag hoe veel ruimte de democratie in Irak van de Amerikanen zal krijgen. Democra tische verkiezingen zullen een meer derheid opleveren voor de lang onder drukte sjiitische meerderheid in het zuiden van het land. Wat de Koerden en de soennieten daarvan zullen vin den, moeten we nog maar afwachten. Het is ook de vraag wat de Amerikanen ervan zullen vinden. Zouden de sjiieten de Amerikaanse positie in Irak op een of andere wijze bedreigen, dan moet er heel ondemocratisch worden ingegre pen. De democratisering van Irak moet het begin vormen van een algehele re constructie en democratisering van het gehele Midden-Oosten onder Ameri kaanse leiding. Waarom de Amerikanen zo zeker we ten dat een democratisering van het Midden-Oosten hun strategische in vloed in die regio zal stabiliseren en ze ker stellen, is nogal raadselachtig. Dit hele project maakt een utopische in druk en de kans is levensgroot dat de uitvoering ervan het Midden-Oosten langdurig zal destabiliseren, wat dan weer een nog omvangrijker Ameri kaanse militaire aanwezigheid nood zakelijk zal maken. 'Regime change' in Bagdad was niet al leen het begin van de reconstructie van het Midden-Oosten, het was ook de eerste aflevering van de doctrine van de preventieve aanval, die de Ameri kaanse regering na de aanslagen van 11 september 2001 heeft geformuleerd. Volgens die doctrine behouden de Ver enigde Staten zich het recht voor unila teraal militair op te treden tegen alle landen die hun hegemonie kunnen be dreigen, nu of in de toekomst. Deze doctrine is in strijd met de inter nationale rechtsorde die na de Tweede Wereldoorlog, met name ook door de Amerikanen zelf, is opgebouwd. Die internationale rechtsorde is een uiterst gebrekkige constructie, maar het is al les wat we hebben. De Amerikanen beweren nu dat die rechtsorde hen hin dert in het dringend noodzakelijke op treden tegen landen en organisaties die niet alleen de VS maar ook de wereld vrede bedreigen. De Amerikanen zullen het feit dat er in de Veiligheidsraad geen meerderheid was voor hun optreden tegen Irak zeker zien als een overtuigend bewijs voor hun gelijk. Maar was het dat ook? De Amerikanen hebben Irak steeds afge schilderd als een immens gevaar, niet alleen voor de VS, maar in feite voor de gehele mensheid. Bij het begin van deze militaire cam pagne zei de Amerikaanse president nog eens dat de Amerikaanse troepen hun leven gingen geven om een eind te maken aan een verschrikkelijke be dreiging van de wereldvrede. Als Irak dat inderdaad was geweest, dan zou den de Amerikanen wel degelijk toe stemming van de Veiligheidsraad heb ben gekregen. Irak was echter een geïsoleerd, verarmd land dat in militair opzicht nog geen schaduw was van het Irak van 1990. De contacten tussen Al Qaeda en Bag dad blijven onbewezen, het atoomwa pen dat Saddam Hoessein bijna klaar had, bleek een hersenschim en de mas savernietigingswapens moeten nog ge vonden worden. Aan Saddam is niets verloren. Dat neemt echter niet weg dat er, buiten de omvangrijke Amerikaan se ambities, geen overtuigende reden was om Irak nu aan te vallen. GPD ARBEIDSRESERVE - De re gering overweegt een arbeids reserve op Schouwen-Duive- land te vormen. Mensen van openbare diensten en andere instellingen op het eiland zou den daarbij ingeschakeld kun nen worden, zodat er tijdens de weekeinden een 'overbrug ging' ontstaat. Dit zei minis ter-president Drees tijdens zijn bezoek aan het eiland. Ook is het volgens de premier wenselijk dat geëvacueerden die bekend zijn met grond werk, teruggaan. GAT - Het gat bij Bruinisse is bijna weer dicht. Aan de Oude Dijk is gisteren een verbeten strijd tegen het opdringen' water geleverd. 'sMorgensiï de eerder aangelegde zal zakkendam weer vijf meter de diepte verdwenen. Ment sloot toch de bak 'Lekstiw 38' te laten zinken. WALVISVAARDER - Do een vergissing van eenzestia jarige scheepsjongen is deJ panse walsvisvaarder 'Setts Maroe' van 9330 ton, in t Zuidpoolgebied gezonken. De jongen opende per ongels de kielklep waardoor K zwaar geladen schip volliepe zonk. Alle opvarenden kondi zich redden. De schade li| rond de tien miljoen gulden. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645741 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee. Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag van 2.00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar: €209.90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvof het einde van de betaalperiode. J Losse nummers per stuk: j maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 m Alle bedragen zijn inclusief 6%BI" Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig j de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanirx-• zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Personeelsadvertenties: Tel. (0118) 484240 Fax (0118) 470100 ...ui Rubrieksadvertenties (kim Tel. (0118) 484321 Fax: (0118) 484370 Voor gewone advertenties' Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0118) 484369 Fax:(0118)484309 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internekwww.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Couran' aan ons verstrekte gegevens I (abonnementen)administralie nt BV is een onderdeel van het Wegener-concemT wij opgenomen in een bestand dat wordt O®"'1"* j te (laten) informeren over voor u relevante diers iriiormeren over voor u giecp^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig 9" - op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. .Postbus 3229. 4800 MB E Behoort tot LUSQGHSr mSmï De informateurs Korthals Altes (links) en Hoekstra in het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag. foto Toussaint Kluiters/AN P

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4