Gérard de Nooijer geniet van bekerwinst His Royal Airness is voorgoed geland Strijd om Engelse titel naar climax 21 feyenoord bereikt ten koste van Ajax finale van Amstel Cup: 1-0 eblesseerde ^eron zoekt eil bij goeroe fSV-doelman erreus gaat g onder het mes Wa1ST«perultge" Van Nistelrooij weer genomineerd Sibon nog drie duels geschorst Tweede nederlaag ijshockeyers Schalken bereikt derde ronde Vogelpest bedreigt Gold Race niet Heister en Keen naar WK AS Roma in bekerfinale tegen Milan VdH als snelste naar finale in Saint-Etienne donderdag 17 april 2003 luitenkansje Rolmodel Investering doorBarry: van der Hooft «OTTERDAM - Hij kwam be- december bij Feyenoord |innen als tribuneklant van «eerenveen. Ruim vier maan- jenlater won Gérard de Nooijer dsteren de halve finale van de Ltel Cup van Ajax. De Zeeuwse verdediger speelt nu 1 juni voor de tweede keer in I carrière de finale van het iertoemooi. „Wij zien de be- ker echt niet als een troostprijs", zei De Nooijer na afloop. Gérard de Nooijer erkende dat het een zwaar duel was geweest. „Dat kwam vooral door de tem peratuur, daar had iedereen last van. In het eerste halfuur lag het tempo heel hoog en daardoor kregen we aan het eind van de eerste helft een terugslag. Maar na de rust begonnen we weer net als in de eerste helft en we scoor den gelukkig snel via Bosvelt. Net als FC Utrecht tegen PSV deed, speelden wij met veel pas sie en beleving en dat leverde re sultaat op." Sinds zijn entree bij Feyenoord heeft De Nooijer nog geen wed strijd verloren. „Voor mijn ge voel heb ik ook nu weer veel duels gewonnen", zei De Nooij er. „Het was voor mij de eerste Feyenoord-Ajax in de Kuip. Ik heb er echt van genoten, want de sfeer was gewoon fantastisch. En dat zal op 1 juni ook weer zo zijn." Evenals in het competitie duel met Heerenveen, toen Ge rald Sibon hem met een elle boogstoot velde, kreeg De Nooijer buiten het zicht van scheidsrechter Luinge een flin ke tik tegen zijn hoofd. Een hoofdwond was het gevolg. „Zlatan gaf me een elleboog stoot en de televisiebeelden spreken voor zich." Mocht Feyenoord de finale win nen, dan zou dat voor Gérard de Nooijer zijn eerste echte prijs zijn, nadat hij in 1996 met Spar ta de finale met 5-2 van PSV verloor. Een huldiging zit er vol gens de verdediger echter niet in. „Want volgens mij vertrek ken we een dag later voor een paar oefenwedstrijden naar Zuid-Korea." IVlatig duel heeft knallend slot Anr Jaap van Essen BOTTERDAM - De bekerfinale 2003 wordt geen herhaling de editie van 2002. Feye- word klopte gisteren in de Kuip aartsrivaal Ajax met 1-0 in de lalve eindstrijd en zal op 1 juni aantreden tegen FC Utrecht, de verliezend finalist van vorig sei- ioen. Bet zal voorlopig de laatste iaal zijn dat een van de twee inalisten zo makkelijk de eind- irijdhaalt. Voor de Rotterdam mers werd de rode loper uitge- Ze speelden gisteren pas derde wedstrijd in het be- ertoernooiwaarvan de eerste ota bene tegen de amateurs iaAGOW. Ms de plannen nu zijn, gaat iet bekertoernooi na dit seizoen ipde schop. De poulewedstrij- k verdwijnen, de deelnemers an de Europese toernooien romen weer veel sneller in en wordt weer voor elke ronde loot. Het begint dan tenmin- teweer op een serieus toernooi dijken. 'eyenoord doet er dus verstan- igaan het laatste 'buitenkans- te benutten. Het wordt ook jddat de beker weer eens op de bolsingel kan worden getoond, -ant de laatste keer gebeurde atalweer acht jaar geleden, in Destijds klopte Feye- lordook Ajax in de halve fina- en ook toen gold de beker- inst (tegen Volendam) als een Dostprijs. was destijds immers op- machtig in de competitie, (t zoals PSV dit jaar een on- ONDEN - Juan Sebastian Ver- ij i koopt binnenkort zijn ren- lee te maken voor Manchester kited nadat hij een bezoek i(it gebracht aan zijn goeroe iltalië. De middenvelder staat ranwege een knieblessure al zes itken buitenspel. 1 ron heeft de 'specialist' laten 3ll pen naar zijn knie, bevestig- V. i United-manager Alex Fer- SJ lison, „Hij heeft daar een goe- "j! )e zitten waarin hij gelooft", g: Pus de manager. „Dat deed tï' Mn ook al toen hij voor Ta ampdoria, Parma en Lazio aetbalde. De Franse spelers alt (^en ook zo iemand. Ze gelo- )f# oindezemensen." e Argentijnse middenvelder j, ®°ptdathijvolgendeweek,tij- ïa !1K de return van de halve fi- j!» ale in de Champions League, in comeback kan maken, eé pchester United moet dan op iii fi eigen Old Trafford tegen 'TT Madrid een 3-1-achter- ®dgoedmaken. RTR - Joerd overbrugbare kloof heeft gesla gen. Feyenoord en Ajax streden gisteren weliswaar voor een fi nale-plaats, maar veel belang- rij ker voor beide teams is het ge vecht om de tweede plaats in de competitie. Alleen via die klas sering kan nog een plaatsje in de Champions League worden af gedwongen. Ajax kent boven dien nog andere beslommerin gen. Over een week wacht de uit beurt tegen AC Milan en daarin lonkt de halve finale van de Champions League. Ronald Koeman maakte er dan ook geen geheim van dat hij niet ten koste van alles de nationale be kerfinale wilde halen. Koeman gunde de lichtgeblesseerden Ibrahimovic, Trabelsi en De Jong enige rust. Ajax, dat ook nog Galasek en Pienaar miste, begon met een opstelling die wat vreemd oog de. Litmanen was diepste spits, O'Brien rechtsback en Nourdin Boukhari begon als rechtsbui ten. Aanvankelijk leek Ajax overlopen te worden in die gele genheidsformatie. Dat had vol gens Koeman overigens niets met de samenstelling, maar met de instelling van zijn team te maken. „We begonnen apa thisch, dekten niet kort en lieten ons te ver terugzakken." De slechte fase van Ajax duurde net zo lang als de goede fase van Feyenoord, een minuut of twin tig dus. De Rotterdammers (zonder de zieke Van Persie) kregen wat meer kansen, maar Litmanen had de mooiste actie. Hij schoot van ver over Lode- wijks heen, die met een katach tige reactie de bal nog over de lat kon tikken. Pal voor rust had Bosvelt net zo'n schot en bleek Lobont ook heel lenig. Voetbaltechnisch had de beker wedstrijd weinig om het lijf. Er waren heel veel slordigheden, heel veel misverstanden ook. Na rust werd het allemaal wel wat levendiger omdat er allengs meer vuur in het spel kwam. Het was alweer Feyenoord dat het best startte. Eerst kopte Van Hooijdonk op de paal, een paar minuten later scoorde Bosvelt de 1-0. Eenmaal op achterstand trok Ajax de wedstrijd naar zich toe. Grote kansen waren echter niet besteed aan Van der Vaart, Ibra himovic en O'Brien. De slotfase werd hectisch omdat eerst Van Hooijdonk een onverklaarbare rode kaart kreeg van Luinge en de gefrustreerde Aj acieden in de slotfase door het lint gingen. Chivu probeerde Song te slaan, Sneijder deelde een aantal schoppen uit, terwijl Luinge zijn best deed niets te zien. Het was een knallend slot van een verder matige wedstrijd. Feyenoord - Ajax 1-0 (0-0). 53. Bos velt 1-0. Scheidsrechter: Luinge. Rode kaart: 87. Van Hooijdonk (Fey enoord). Gele kaart: Bosvelt (Feye noord). Aantal toeschouwers: 43.000. Feyenoord: Lodeivijks; Emerton, Van WonderenDe Nooijer en Paau- we; Kalou (70. Song), Bosvelt, Ono en Lurling (88. Loovens); Buffel en Van Hooijdonk. Ajax: Lobont; O'Brien, Chivu, Pa- sanen (73. Witschge) en Maocwell; Sneijder, Yakubu en Van der Vaart; Boukhari (84. Van Damme), Litma nen (55. Ibrahimovic) en Van der Meyde. GPD Paul Bosvelt (midden) wordt achtervolgd door Pierre van Hooijdonk (rechts) en Thomas Buffel, nadat hij Feyenoord op een 1-0-voorsprong heeft gezet tegen Ajax. foto Michael Kooren/RTR ^HOVEN - Doelman Ro- "dWaterreus van PSV onder- 'si tat|daag een ingreep om 11 z'jn liesklachten af te ko- P', Of Waterreus dit seizoen „I ®8 in actie zal komen, is nog ,<J "duidelijk. |a''s volledig af hankeli j k van testelproces. Dat kan twee tiïerildoren, maar misschien ;r*u ,rie maanden. Demedi- intilj.es^ hoiidt nog een slag om verklaarde een woord- «ervan PSV gisteren. tenvr J? het competitieduel É2 O Twente staat in elk ge- Lt?an SParta gehuurde '"acTkn lman onder de lat. lint UUS Hiddink sprak on- •<j j-f Z1ln vertrouwen uit in j. ®an' die tegen Twente zij n *1 «aken voor PSV zal Eucius, die dinsdag in het «Wuel tegen FC Utrecht ge- staat volgende tu r!01 kijkoperatie te wach- rt'S m°e* uitsluitsel geven ELe sckade in het rechter- Jnncht' Hij heeft in elk tja j ,sef aan een binnenband ikiit opgelopen. Pas bij J°Pfratie wordt duidelijk door Jan van der Nat PHILADELPHIA - En toen was het echt voorbij. Op een doodgewone woensdagin april kwam er definitief een einde aan de loopbaan van de beste basketballer en volgens velen de beste sportman ooit. Mi chael Jordans 1251e wedstrijd in de NBA was gisteren de al lerlaatste. Het reguliere seizoen zit erop en omdat de Washington Wi zards zich niet plaatsten voor de play-offs, trok His Royal Airness in Philly voor de laat ste keer zijn basketbalschoe nen uit. Afscheid nemen doe je nor maal gesproken maar één keer. In de fenomenale carrière van Michael Jordan was niets nor maal en dus deed hij het drie keer: in 1993,1999 en 2003. De eerste keer nadat hij met de Chicago Bulls zijn derde NBA- titel op rij had behaald. De brute moord op zijn vader Ja mes, enkele maanden eerder, woog mee in dié beslissing. Maar Michael Jordan was pas dertig en dus in de bloei van zijn leven. Van hogerhand werd gesmeekt om een terug keer. Anderhalf jaar later gaf hij gehoor aan die smeekbede. „Ik heb heel veel, zo niet alles te danken aan de NBA. Maar ik doe het vooral voor mezelf. Ik kan deze sport gewoon nog niet missen." Jordan had in de tussentijd niet stil gezeten en probeerde ook de top te halen in zijn eerste liefde: honkbal. Hij tekende een contract bij de Chicago White Sox, evenals de Bulls ei gen dom van de puissant rijke za kenman Jerry Reinsdorf, en speelde voor de Birmingham Barons en de Scottsdale Scor pions, twee 'reserveteams' van de White Sox. Sommigen beweren dat hij de absolute top (de Major League) had kunnen halen. Maar zover kwam het nooit, omdat hij in maart 1995 terugkeerde bij de Chicago Bulls. In het nieuwe United Center ging hij op jacht naar nieuwe roem. En hoe! In weer drie opeenvolgende jaren kwam de NBA-titel in de me tropool aan Lake Michigan te recht. Zes titels in acht jaar was een prestatie die bijna uniek was in de geschiedenis van de NBA. Bijna, want eerder hadden de fameuze Boston Celtics in de jaren zestig het profbasketbal in de VS beheerst. Na die drie nieuwe titels twijfelde Jordan andermaal over zijn toekomst. Eigenlijk was 35 jaar wel een mooie leeftijd om echt te stop pen. En als een sportman op een hoogtepunt moet stoppen, dan was daar het perfecte mo ment voor Michael Jordan. De beelden staan bij de door gewinterde NBA-fan op het netvlies geprojecteerd. Wed strijd zes in de finale van 1998. De stand is 3-2 in het voordeel van de Bulls, maar die zesde (en eventueel de zevende) wed strijd moet worden gespeeld in Salt Lake City bij de Utah Jazz. De thuisploeg lijkt te gaan winnen, maar als een du veltje uit een doosje is daar Mi chael Jordan, die de bal steelt van Karl Malone en vervolgens de winnende punten maakt voor Chicago. 'This should be his final shot', kopt een krant de volgende dag. Iedereen rekent daar ei genlijk ook op. De grote af- Carolina en in 1992 als lid van het Dreamteam in Barcelona), plus een wagonlading records en unieke prestaties hebben hem uiteraard geen windeie ren gelegd. Hij werd het para depaardje van schoenenfabri kant Nike, die louter en alleen door hem nummer één in de wereld werd. Talloze bedrijven dongen naar zijn gunsten. Hij kon kiezen en vragen wat hij wilde. De dunk van Michael Jordan is verleden tijd. foto Jason Reed/Reuters scheidsverhalen worden ge schreven, maar Jordan schuift de beslissing voor zich uit. Het nieuwe seizoen kan niet op tijd beginnen, omdat de spelers vakbond en de NBA flink in de clinch liggen over de salarissen en de CAO. De spelers staken en dag in dag uit is Jordan het onderwerp van gesprek. In januari 1999, vlak voordat het ingekorte seizoen toch gaan beginnen, hakt hij de knoop door. Hij zegt de NBA vaarwel. Voor de tweede keer. En eigenlijk kan iedereen er vrede mee hebben. Jordan heeft de NBA groot gemaakt en vooral wereldwijd bekendge maakt. Onderzoeken wijzen uit dat hij de bekendste sport man ter wereld is. Zijn imposante loopbaan met zes NBA-titels, twee gouden olympische medailles (in 1984 als collegespeler van North De vele miljoenen dollars wer den glimlachend betaald, want de investering kwam er altijd weer dubbel en dwars uit. Als Jordan een bepaalde frisdrank aan de lippen zette, dronk heel Amerika de volgde dag dat spul. 'Be like Mike' werd een soort cult. De omzet van die sponsors, maar ook de verkoop van shirts, tv-inkomsten en de altijd en overal uitpuilende arena's genereerden bakken vol geld. Het toonaangevende Forbes Magazine becijferde in 1998 dat Michael Jordan de Amerikaanse economie al mi nimaal tien miljard dollar had opgeleverd. Alleen Nike al zou door de sponsoring een extra omzet hebben gedraaid van meer dan vijf miljard dollar. Nadat hij weer was gestopt, werd Jordan eigenaar en direc teur van de Washington Wi zards. Hij besloot in 2001 toch weer te gaan spelen. 'For the love of the game', zoals hij zelf zei, want het voor zijn doen be scheiden salaris van één mil joen dollar schonk hij aan de nabestaanden van 11 septem ber. Maandag speelde Jordan, inmiddels veertig jaar, zijn laatste thuiswedstrijd. Van nacht viel het doek voor een sportman, wiens naam voor al tijd zal voortleven. GPD LONDEN - Ruud van Nistelrooij behoort opnieuw tot de ge nomineerde voetballers uit de Engelse competitie voor de titel speler van het jaar. De Engelse bond van profvoetballers, die de verkiezing organiseert, gaf de titel vorig jaar al aan de aan valler van Manchester United. Dit jaar ondervindt Van Ni stelrooij concurrentie van Thierry Henry (Arsenal), James Beattie (Southampton), Alan Shearer (Newcastle United), Gianfranco Zola (Chelsea) en Paul Scholes (Manchester Uni ted). RTR ZEIST - Gerald Sibon mist de komende drie competitiewed strijden van zijn club SC Heerenveen. De commissie van be roep betaald voetbal van de KNVB heeft de aanvaller voor vier duels onvoorwaardelijk uitgesloten. Omdat Sibon de laatste wedstrijd, zaterdag tegen NEC, al voorlopig geschorst was, mist hij nu nog maar drie wedstrijden. De spits deelde op 22 maart tijdens Feyenoord - Heerenveen een elleboogstoot uit aan Feyenoorder Gérard de Nooijer. ANP BOEDAPEST - De Nederlandse ijshockeyers hebben op het WK (divisie 1) de tweede nederlaag geleden. De ploeg van bondscoach Theo van Gerwen verloor gisteren in Boedapest met 6-3 van Polen. De periodestanden waren 2-1, 0-0 en 4-2. Eerder ging de formatie al onderuit tegen gastland Hongarije. De Nederlandse treffers kwamen van de stick van Theo van den Thillart, Tommie Hartogs en David Livingston. ANP MONTE CARLO - Sjeng Schalken heeft zich bij het toernooi uit de Masters Series in Monte Carlo geplaatst voor de derde ronde. De Limburgse tennisser versloeg gisteren de Zuid-Ko- reaan Hyung-Taik Lee in twee sets: 7-5 6-2. In de derde ronde stuit Schalken op de Fransman Julien Boutter, die won van de als zevende geplaatste Thai Paradorn Srichaphan. ANP MAASTRICHT - De vogelpest vormt geen bedreiging voor de Amstel Gold Race en kan aanstaande zondag zoals gepland doorgaan. Het Nationaal Coördinatie Centrum (NCC) heeft de organisatie gisteren laten weten dat de Limburgse wieler koers niet wordt beschouwd als een evenement dat de besmet telijke ziekte zou kunnen verspreiden. ANP ZOETERMEER - Trinko Keen en Danny Heister zullen van 19 tot en met 25 mei in Parijs deelnemen aan de wereldkampi oenschappen tafeltennis. Voor het Nederlandse duo is de mondiale titelstrijd niet alleen een prestigieus evenement, maar ook een belangrijke tussenstop op weg naar 'Athene 2004'. Aan de hand van de wereldranglijst die vlak na de WK ver schijnt (op 1 juni) zal worden bepaald welke spelers zich di rect plaatsen voor de Olympische Zomerspelen. De beste twintig tafeltennissers van de geschoonde lijst (maximaal twee spelers per land) krijgen een ticket voor Athene. Danny Heister, op de afgelopen EK in de eerste ronde uitgeschakeld, staat momenteel op die lijst zestiende. Keen vertoeft op de 23e positie. ANP van onze sportredactie LONDEN - Arsenal en Man chester United gaan een enerve rend slot van de competitie te gemoet. Beide grootmachten van het Engelse voetbal stonden gisteravond in Londen tegen over elkaar, maar een beslissing viel er niet. De topper eindigde in 2-2. United blijft op kop in de Premier League met drie punten voorsprong op Arsenal, maar de Londenaren hebben een wed strijd minder gespeeld. De spanning was voelbaar op Highbury, waar Manchester zonder sterspeler Beckham (op de bank) in de eerste helft het spel domineerde. Van Nistel rooij kreeg de eerste grote kans, maar de lob van de Nederlander eindigde op het dak van het doel. Dat doel werd bij Arsenal verdedigd door Taylor, omdat international Seaman met een zware verkoudheid thuis zat. Arsenal kreeg al vrij snel een tweede domper te verwerken. De Fransman Vieira, niet hele maal fit aan het duel begonnen, haakte al in de eerste helft af. Toen stond het al 1-0 voor de be zoekers. Van Nistelrooij werkte zich door de Arsenal-defensie heen en tekende voor zijn ne gentiende competitietreffer. Arsenal had in de eerste helft weinig inspiratie. De spitsen Henry en Bergkamp kwamen nauwelijks in het spel voor. Dat veranderde na rust. Een pass van Pires ging onder de voet van ROME - AS Roma is doorge drongen tot de eindstrijd van het toernooi om de Italiaanse voetbalbeker. Dat ging gister avond ten koste van grote rivaal Lazio: 1-0. Het enige doelpunt kwam tien minuten na rust op naam van Montella. Roma had de eerste wedstrijd ook al gewonnen, toen met 2-1. In de finale treffen de Romeinen AC Milan, dat zich na de 0-0 uit tegen Perugia dins dag wel ontdeed van deze cup- fighter: 2-1. Tomasson en Nesta maakten de Milanese doelpun ten, Caracciolo deed in de slot fase iets terug. ANP Bergkamp door en belandde bij Cole. Diens schot raakte de kuit 'van Henry, waarna de bal door de benen van Barthez verdween. Na de gelukkige gelijkmaker toonde Arsenal wat meer initia tief. Nog geen tien minuten later leidde de Londense ploeg via Henry, die in buitenspelpositie mocht doorgaan en de 2-1 bin nenschoof. Het thuispubliek was nog niet uitgekraaid van vreugde of de gelijkmaker lag in het net. Giggs rondde een voorzet van Sol- skjaer koppend af. De Noor speelde later nog een belangrij ke rol bij een duel met Camp bell. De verdediger van Arsenal drukte zijn elleboog in het ge zicht van de aanvaller en kreeg rood. In de resterende acht mi nuten bleven beide ploegen in evenwicht. Voor Manchester resteren in de competitie nog vier duels, Arsenal heeft er nog één meer op het programma staan. Arsenal - Manchester United 2-2 (0-1). 24. Van Nistelrooij 0-1, 51. Henry 1-1, 62. Henry 2-1, 63. Giggs 2-2. Rode kaart: 81. Campbell (Arse nal). Aantal toeschouwers: 38.164. ANP SAINT-ETIENNE - Pieter van den Hoogenband heeft zich gis teren bij de open Franse zwem- kampioenschappen in Saint- Etienne als snelste geplaatst voor de finale van de 100 meter vrije slag. De wereldrecordhou der (47,84) tikte in de halve eindstrijd aan na 49,19. Met die tijd bleef de Eindhove- naar de Fransman Frédérick Bousquet (49,27) en de Algerijn Salim lies (49,37) voor. Johan Kenkhuis schaarde zich ook bij de beste acht. Zijn tijd van 50,20 biedt tevens hoop op de limiet voor de WK in Barcelona. De eis van de KNZB voor een indivi duele start is 49,65. Kenkhuis is al wel een belangrijke kandi daat voor de estafette. Hinkelien Schreuder benaderde in de halve finale van de 50 rug de WK-limiet tot op drietiende. Ze finishte in 29,55 en dat was de vierde tijd. De Deense Louise Ornstedt bleef als enige binnen de 29 se conden (28,63). ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49