Verzet tegen rally groeit J#SSKRRY Snoeproute eindigt bij kauwgommuur Vlaanderen trekt voor aanpak wateroverlast elf miljoen euro uit Get more. Beroep Get more. T- -Mobile- Hulst saneert grond van oude bakkerij zeeuwse almanak Tijdelijke t-tag is directeur Buis doorn in het oog Kerckhaert ambieerde Maand van de filosofie Filosofische ontdekkingsreis Brasseriemenu Kolonisten van Catan Sexteto Temporal Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Motorrijders Uitbreiding Verruiming Manager Smoesje ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 17 april 2003 dnnrWout Bareman IERNEUZEN - In de eerste maandna de opening werden bij Je tolpoortjes van de Wester- scheldetunnel gemiddeld 12,000 tot 12.500 voertuigen per jag geregistreerd. Directeur T. Dais van de NV Westerschelde- lunnel is daarover erg tevreden. Het is voor ons goed om te con stateren dat de overtocht van de ffesterschelde is gestegen van jo n 8000 voertuigen per dag via je veerboten naar ruim 12.000 via de tunnel." Inde prognoses over het gebruik van de tunnel in de beginperio- je ging de exploitant uit van een gemiddelde van 12.000 voertui gen, op werkdagen. Dat aantal wordt nu dus overtroffen. Maar Buis wil op basis daarvan nog niet speculeren over het hogere rendement dat de tunnelexploi tatie oplevert en een versnelde investering van dat extra kapi taal in de bouw van de kanaal tunnel bij Sluiskil. „Het is leuk, zoals het nu loopt, maar we moeten, de verdere ontwikke- f Advertentie bij aankoop filosofieboek Filosofie Magazine cadeau vanavond, vanaf 19.30 uur door De Drvkkery, o.l.v. Mark van der Graaff vanavond vanaf 17.30 ui Griekse salade en groenteschotel (vegetarisch) of lamstoofpotje en fruitsalade 11,50 of€ 9,00 (vegetarisch menu) zaterdag 19 april 11.00-16.00 uur demonstratie 15.00-16.30 uur kijk ook op iSvwdmkkeriimiddelbure.nl VnkflfflK. (Fsgeelfj &Geluid Brasserie ling van de verkeersstromen nog even afwachten. In de be ginfase hebben we natuurlijk veel tunneltoerisme gehad. Maar spannend is ook hoe het verkeer zich komend paasweek einde ontwikkelt. We zitten nog in de opbouwfase en we leren nog elke dag." Buis vindt het opvallend dat zich vrijdags het meeste verkeer aandient. Dat is juist de dag waarop eens in de veertien da gen inspectie en onderhoud plaatsvindt. De tunneldirecteur gaat ervan uit dat die 'piek' wordt veroorzaakt door toeris tisch verkeer. De tunneldirectie is overigens niet van plan de on derhoudsbeurten in verband met die drukte te verplaatsen. De kinderziektes zijn inmiddels grotendeels overwonnen. Op een aantalpunten is de software van de computergestuurde ap paratuur aangepast. Buis: „En verder was het natuurlijk een kwestie van wennen voor zowel onze mensen als de tunnelge bruikers. Ik heb de indruk dat het nu allemaal veel soepeler verloopt, al blijkt de betaling met de chip-knip nog Steeds wat moeizaam te gaan." Inmiddels beschikken 18.000 regelmatige tunnelgebruikers over de t-tag, het apparaatje waarmpe abon nementhouders snel de tol poortjes kunnen passeren. Dat er nog steeds 10.000 mensen met een tijdelijke (een kaartje) t-tag rondrij den, noemt Buis een smet op de exploitatie in de beginfa se. „Die tijdelijke t-tag functio neert wel, maar zo hoort het natuurlijk niet. We willen als exploitant optimale service bie den en dan past het niet dat je de mensen toch met zo'n tijdelijke tag opzadelt." In overleg met de Oostenrijkse leverancier wordt ernaar ge streefd de tijdelijke t-tags voor eind mei te vervangen door een definitieve. Buis: „Het is een kwestie van een verkeerde plan ning bij de producent en een overrompelende belangstelling voor de t-tag bij de tunnelge bruikers. Tja, misschien hadden we rekening moeten houden met meer. Maar eind volgende maand lijkt het leed geleden." De tunneldirectie is niet van plan de eis van de motorrijders voor een gereduceerd tarief in te willigen. In het eerste weekein de na de opening van de tunnel protesteerden 2000 motorrij ders tegen het feit dat zijnet als personenauto's, vier euro per tunnelpassage dienden af te tik ken. Met een t-tag, die op mo torfietsen moeilijk is te installe ren, valt de doortocht een euro goedkoper uit. De tunnelexploi tant onderzoekt nu een simpele re methode om de t-tag op moto ren te installeren. De verkeersstromen via de tun nel hebben de afgelopen weken, volgens Buis, nog eens onder streept dat de knelpunten zich vooral voordoen op de Sloeweg aan Bevelandse kant en bij de kanaalbrug van Sluiskil. Die knooppunten schreeuwen om een snelle oplossing. Leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege in Terneuzen plakken hun kauwgom op een speciaal kunstwerkbord als actie tegen zwerfvuil. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De leerlingen van het Zeldenrust-Steelantcollege en het Re gionaal Opleidingen Centrum (ROC) Westerschelde in Terneuzen zijn proefkonijn in een project dat gericht is op de vermindering van zwerfvuil. Wethouder C. Liefting liet het experi ment gistermiddag beginnen door een kauwgom te plakken op de zogenoemde kauwgommuur die bij een van de in gangen van de school is opgesteld. Zwerfvuil is volgens Liefting een groot probleem in de wijk waar de beide scholen staan. Vooral op de route tussen de scholen en McDonald's aan de ene kant en het winkelcentrum Sint Anna aan de andere kant liggen massa's pa piertjes, lege plastic flessen en blikjes. „Als de gemeente er twee weken niets aan zou doen, zijn de scholen niet meer te bereiken", schetste de wethouder de omvang van de problematiek op de rou te die al bekend staat als de 'snoeprou te'. Een opmerking die opvoedkundig gezien niet helemaal gelukkig was, want dat vooruitzicht klonk de leerlin gen die verzameld waren op het school plein als muziek in de oren. Het initiatief voor het zwerf vuilbestrij - dingsproject komt van de provincie. Die wii het project bij gebleken succes in Terneuzen uitbreiden naar andere Zeeuwse scholen. Het gaat om een samenwerking tussen de scholen, de gemeente, de provincie, en de Natuur Milieu Educatie. De leer lingenraden van de twee onderwijsin stellingen, waar in totaal zo'n 3500 leerlingen dagonderwijs volgens, heb ben het project geadopteerd. Verder werken ook de winkeliers uit de buurt mee aan de actie. Doel is een zodanig milieubewustzijn te creëren, dat de rot zooi in de daarvoor bestemde bakken wordt gegooid en niet zomaar ergens op de grond. De zorg voor het milieu wordt op het Zeldenrust-Steelantcollege on der andere in de lessen gestimuleerd, op het ROC hangen posters en is er aan dacht voor het project via de website van de school. De kauwgommuur is een ludieke ma nier om de problematiek aan te pakken. Het is de bedoeling dat de leerlingen hun kauwgom op de tijdelijke kauw gommuur plakken voor ze binnen gaan en dat er zo een kauwgomkunstwerk ontstaat. Als deze proef slaagt, komt er een permanente muur. Op woensdag 23 april brengt een caba retier het project nogmaals op een grappige manier onder de aandacht van de leerlingen op de scholen. Na de meivakantie moet het milieubesef dus danig tussen de oren van de scholieren zitten, dat ze geen afval meer op straat dumpen. Vanaf die tijd houdt de ge meente ook extra controles. Wie erop wordt betrapt dat hij rotzooi op straat gooit, krijgt dan een bekeuring van 46 euro. Advertentie door Wout Bareman GENT EN RAND - Vlaams mi nister van leefmilieu, V. Dua, in vesteert nog dit jaar II miljoen euro in het voorkomen van wa teroverlast en overstromingen in Oost-Vlaanderen. Een deel daarvan is bestemd voor ingrepen in Gent, Drongen, Destelbergen en Lochristi. Met dat geld worden bestaande wachtbekkens, overstromings gebieden, dijken en pompsta tions verbeterd. Er komen ook enkele nieuwe pompstations bij. Het meeste geld is voorzien voor het vinden en realiseren van op lossingen voor gebieden die ge voelig zijn voor wateroverlast en overstromingen. Zo zijn er een aantal onderzoeken ge pland die de meest geschikte oplossingen boven water moe ten brengen, onder meer voor Gent. Nog dit jaar wordt gestart met de vernieuwing van het pomp station in Vinderhoute. Dat zal onder meer Drongen beter moe ten behoeden voor toekomstig wateroverlast. Er is ook goed nieuws voor Lo christi, Destelbergen en Oostakker. De huidige, verou derde duikers in de Ledebeek in Lochristi en Lokeren vormen volgens computerberekeningen één van de hoofdoorzaken van de wateroverlast daar. De bouw van drie nieuwe dui kers (kostprijs: 300.000 euro) moet het probleem in belangrij ke mate verbeteren. Hogerop de Ledebeek, in het ge deelte tussen de R4 en Lichtela- re (Destelbergen), wordt 250.000 euro geïnvesteerd in de verruiming van de waterloop. Dat moet ervoor zorgen dat de Ledebeek enerzijds sneller én meer water kan vervoeren en anderzijds meer water kan buf feren. Zo wordt het overstro mingsgevaar in delen van Oostakker tegengegaan. In Destelbergen zelf wordt het laatste knelpunt van de Lede beek, ter hoogte van de Notax- laan, aangepakt. De bestaande overwelving wordt aangepast (100.000 euro). Hierdoor zal de kans op waterellende in bepaal de gebieden van deze gemeente aanzienlijk verminderen. (KVDS) Met hef T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer voordelige belminuten. Er zijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kar. oplopen tot 35% gratis extra beltegoed! En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse beltegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voor de actievoorwaarden ot bel 0800-7123. door Peter Oggel TERNEUZEN- De Terneuzense oud-wethouder Eric Kerck- haert heeft vorig jaar gesollici teerd naar de vacature van burgemeester van de Brabantse gemeente Zundert. Kerckhaert kwam in januari dit jaar na bur gemeester Hubert Vos van het Limburgse Meijel als tweede kandidaat op de voordracht. De vertrouwencommissie in Zun dert heeft zijn naam om redenen van privacy nooit publiekelijk gemaakt. Voor minister Remkes van Bin nenlandse Zaken was dat eind februari aanleiding om de be noemingsprocedure in Zundert ongeldig te verklaren. Wettelijk is voorgeschreven dat een ge meente twee kandidaten moet voordragen. Weliswaar had Zundert intern en ook in de voordracht aan die voorwaarde voldaan, maar de procedure vereist dat de namen van beide kandidaten openbaar worden gemaakt. De gemeenteraad van Zundert benoemde Vos al in januari, maar moet nu de gehele sollici tatieprocedure op last van de minister overdoen. Datzelfde overkwam eerder om dezelfde redenen ook vijf andere ge meenten. Inmiddels is de be noemingsprocedure met twee publiekelijke kandidaten on derwerp van discussie in de Tweede Kamer. Kerckhaert solliciteerde eerder naar de functie van griffier in de gemeente Sluis en de positie van burgemeester in de gemeente Hulst. In Sluis staakten destijds in de vertrouwenscommissie de stemmen, ondanks het gegeven dat Kerckhaert als beste uit het zogeheten assessment (ge- schiktheidsonderzoek) was ge komen. In Hulst kwam de voormalig wethouder en huidig PvdA-sta- tenlid eveneens op de tweede plaats op de voordracht. Na zijn wethouderschap werkt Kerck haert sedert aanvang dit jaar als manager bij het opleidingsinsti tuut ROC Westerschelde. Kerckhaert betreurt dat zijn naam in het Zundertse alsnog in de openbaarheid is gekomen. Hij wijst er in dit verband na drukkelijk op dat zijn sollicita tie dateert van voor zijn in diensttreding bij het ROC Westerschelde in Terneuzen. „Zundert is voor mij al lang af gesloten. De besluitvorming daar dateert immers van janua ri. De huidige procedure voor een burgemeesterbenoeming met een verplichte openbare voordracht waarop twee namen moeten staan, kan voor perso nen zeer pijnlijk zijn. In Zundert zijn destijds op dit punt goede afspraken gemaakt en ik heb die aanpak dan ook zeer gewaar deerd. De Zundertse benade ring doet recht aan de belangen van betrokkenen en ook in deze zin betreur ik dat informatie uit de procedure nu toch op straat is beland." SINT JANSTEEN - Een lap grond aan de Hoofdstraat 33 in Sint Jansteen is vervuild met stookolie. Op dit perceel stond vroeger een bakkerij. In de grond ligt nog een olietank die de ovens van stookolie voorzag. Gezien de aard van de vervui ling heeft het college van Hulst besloten met de voorbereidin gen van de sanering te beginnen Naast deze operatie laten B en W een inventarisatie maken van de bodemverontreinigingen in de gemeente Hulst. „We willen graag weten hoeveel verontrei nigingen er nog zijn en wat de aard van deze vervuilingen is. Aan de hand van de inventa risatie kunnen we bepalen wat urgent is om te saneren", aldus wethouder E. de Decke- re. HM door Harold de Puysseleijr HULST - De autorally die vol gende week zaterdag op de rol staat in de polders van Het Land van Hulst moet verboden wor den. Dat stellen natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut en de afdeling Hontenisse van verkeersveiligheidsorganisatie 3VO. De instanties scharen zich daar mee achter het standpunt van het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren dat deze week door de rechter in het ongelijk gesteld werd in een poging het auto sportevenement tegen te hou den. Ook een aantal polderbe woners is fel gekant tegen de rally. „Het zit ons ook niet helemaal lekker dat het toch doorgaat", zegt bestuurslid L. Calle van De Steltkluut. „Wij sluiten ons aan bij de bezwaren die onder de bevolking leven." Calle wijst er op dat de natuurwaarden in de polders waar de rally door heen voert in het geding zijn. „Extra verkeersdrukte, een hoop motorgeweld en meer uit stoot van uitlaatgassen hebben een schadelijk effect op de flo ra en fauna. Een belangrijk as pect vinden wij verder dat de rust in de polders door alle herrie wordt verstoord", zegt Calle. De Steltkluut heeft een aantal jaren langs de officiële weg, met een bezwaarschrift, geprobeerd het evenement te blokkeren, maar kreeg het deksel op de neus van de gemeente. „Onze bezwaarschriften zijn toen niet- ontvankelijk verklaard met als smoesje dat niet in onze statuten staat dat we ons met dergelijke zaken bezighouden." A. Compiet van 3 VO Hontenisse wijst op het argument van het waterschap, dat het niet kan om een dergelijk evenement te hou den in een gebied waar de over heden zich inspannen om de wegen duurzaam veiliger te ma ken. Ook Compiet schreef enke le jaren geleden al eens een brief aan het toenmalige gemeente bestuur van Hontenisse met het verzoek geen medewerking te verlenen aan de rally. „Vorig jaar is er een dodelijk ongeval gebeurd, in andere jaren moes ten vrouwen met kinderen op de loop voor de rallyauto's, en ze rijden alle bochten in de wegen kapot." Tenslotte spreekt ook de secre taris van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Zeeland (ROVZ), H. Rhebergen, zijn af keuring uit over het evenement. Rhebergen doet dat weliswaar op persoonlijke titel, omdat de rally in de gemeente Hulst niet is besproken in de algemene ver gadering van het ROVZ. „Ik kan me volledig vinden in de motivatie van het waterschap. Het is van de gekke dat je die polderwegen allemaal inricht voor een maximumsnelheid van zestig kilometer per uur en ver volgens toestaat dat er zo'n rally plaatsvindt. Dergelijke evene menten horen thuis op een afge sloten circuit. Het is onverant woord en volstrekt in strijd met de beginselen van Duurzaam Veilig", zegt Rhebergen. „Het gekke is bovendien, dat de dode die vorig jaar is gevallen telt als gewoon verkeersslachtoffer in onze statistieken. Het gaat nu niet direct om die statistieken, maar dit heeft natuurlijk niets met verkeer te maken." Hij koestert de universele jongensdroom, Maurits uit Vlissingen. Later zal hij brandweerman worden en mensen redden uit geteister de panden. Dat zijn vader deel uitmaakt van de politie bevalt hem wel, maar hij ziet zijn eigen toekomst toch net een slag anders. Stoerder. En hij gaat er trouwens van uit dat zijn vader die visie op termijn zal delen. Tijdens een gesprek dat hij onlangs met de buurman had, liet hij dat blijken. „Pappa is nou nog politie man, maar later wordt hij ook brandweer", zei hij vol vertrouwen. Tunnel populairder dan verwacht ie nu een Sony Ericsson T100 neemt, krijg je daar 10,-" beltegoed bij. Dat is mooi, nog nret alles. Want als jé dit combineert met een T-Mobile Beltegoedpakket, krijg "og eens tot 35% extra gratis beltegoed. Da's dubbel voordeel dus! En wanneer je 6et' Pe9oed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse tegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kopen. Wil je meer weten over de "gelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobiie dealer, kijk op ^■Emobile nl of bel 0800-7123. '"Vla 0811 antwoordkaart (actie loopt zolang de voorraad strekt). De prijs van de telefoon is een adviesprijs. I Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43