Vogelpest duikt op in Belgisch Limburg Lerarentekort neemt toe in alle onderwijssectoren AIVD onderzoekt rol moskee bij opleiding van moslimstrijders Pullovers vesten Gimbrère Somaliërs verdacht van doodslag op baby Sittard Mening over vonnis Volhert kan rechtsgang beïnvloeden Meeste doden bij infectie verpleeghuis hadden griep 20 KORTING Hergebruik van glas daalt College Noord-Brabant is rond Half miljard schade door droogte Verdachten dood foetus vrijgelaten Patriots snel terug uit Turkije Sittard-Geleen reikt ook lintjes uit aan kinderen donderdag 17 april 2003 Verbaasd Stiefvader van Rowena Rikkers niet in beroep Niet verminderd van nnze redactie binnenland SITTARD - Justitie verdenkt het dinsdagavond aangehou den Somalische echtpaar dat betrokken was bij de dood van een baby in Sittard, van dood slag. De twee verdachten, 27 en 28 jaar, zijn ingesloten en wor den morgen voorgeleid. De vrouw heeft behalve de So- malische nationaliteit, ook een Brits paspoort. Dat deelde persofficier A. Rogier gister middag mee. Justitie in Maas tricht weet nog niet wat er dinsdagavond precies is ge beurd rondom de dodelijke val van de baby. Het eenjarige meisje, Buahja genaamd, viel van de vijfde verdieping van een flat aan de Eisenhower- straat en kwam daarbij om het leven. Na de val van de baby hield de politie de twee Somaliërs aan. Zij stonden op het balkon toen het kind omlaag viel. Volgens de politie is de baby vermoede lijk met opzet naar beneden ge gooid. De beide verdachten waren dinsdag in Nederland aange komen en op bezoek bij de ou ders van het kind. Het zou vol gens justitie om familie gaan. Onduidelijk is wat zich vooraf gaand aan de val van het kind in die woning heeft afgespeeld. Na de gebeurtenissen dinsdag avond was de vader van Buah ja zodanig overstuur dat de politie hem voor zijn eigen vei ligheid even apart moest ne men. De moeder verkeerde na de val van haar baby in een shock. Het gezin had vier kinderen van beneden de tien jaar, aldus Rogier. De moeder en de drie overge bleven kinderen hebben tijde lijk onderdak gevonden bij fa- milie.AZVP Donner snoert Remkes de mond fairJaco van Lambalqen iDEN HAAG - Minister Donner van Justitie vindt dat minister Remkes (Binnenlandse Zaken) voor zijn beurt heeft gesproken met zijn mening dat Van der G. te mild is gestraft. Donner on derstreepte gisteren dat hij als minister van Justitie het kabi netsbeleid in deze zaak bepaalt. „Het is eerst aan het openbaar ministerie om te reageren op de uitspraak." Tot die tijd is het niet aan de minister van Justi tie, dus ook niet aan het kabinet, om daar commentaar op te ge ven, stelde Donner. Ook premier Balkenende bena drukte dat het hem niet past in te gaan op een uitspraak van de onafhankelijke rechter. De pre mier wil de kwestie vandaag tij dens de ministerraad opnemen met Remkes. Deophef draait om de uitspraak van Remkes dat hij de gevange nisstraf van Volkert van der G. te laag vindt. Van der G. kreeg dinsdag achttien jaar wegens de moord op Pim Fortuyn. ,,Ik heb mij verbaasd over het vonnisen datiseen understatement", ver klaarde Remkes gisteren. Don ner wilde daar niet direct op .reageren. „Ik kan geen verant woordelijkheid nemen voor uit spraken van andere ministers." Gebruik is dat politici geen uit spraken doen over lopende ^rechtszaken, om de rechtsgang niet te beïnvloeden. De Tweede-Kamerfracties van PvdA en GroenLinks haalden hard uit naar Remkes. Volgens Zl'TPHEN - De stiefvader van Hosvena Rikkers, bekend als 'het meisje van Nulde' ziet af van hoger beroep. De rechtbank in Zutphen ver oordeelde de 33-jarige Rotter dammer begin dit jaar tot hvaalf jaar celstraf en tbs met dwangverpleging wegens moord op het meisje. Volgens P. van der Donck, advo caat van de Rotterdammer, leeft zijn cliënt afgezien van loger beroep, omdat 'hij rust wil indezaak'. Nu het openbaar ministerie ook afziet van hoger beroep, kan de veroordeelde be ginnen met het uitzitten van zijn straf. Bowena Rikkers werd in augus- W001 om het leven gebracht. Do zaak kwam aan het rollen toen verspreid over Nederland Miaamsdelen werden gevon- i, onder meer bij het Veluwse wand Nulde. Aan het einde ®n het jaar hield justitie in Spanje de 26-jarige moeder van "owena aan en de stiefvader. De mchtbank veroordeelde de moeder tot acht jaar celstraf. ANP J GroenLinks-fractievoorzitter Halsema kan de minister met zijn uitlatingen het vervolg van de rechtszaak in gevaar bren gen. Ook LPF'er Eerdmans, die zelf scherpe kritiek had op het vonnis van de rechter, vindt dat het 'nogal verschil maakt of een Kamerlid of een minister zoiets zegt'. Hij vreest dat de verdedi ging de uitspraken zal aangrij pen om te pleiten voor een lagere straf voor Van der G. Voor het Europese Hof van Jus titie is in vergelijkbare gevallen uiteindelijk een lichtere straf uitgesproken of schadevergoe ding toegekend, omdat promi nenten zich publiekelijk over de rechtsgang hadden uitgelaten. CDA en SP kunnen leven met de uitspraken van Remkes. Zij vin den dat hij binnen de grenzen van zijn bevoegdheden is geble ven. GPD Een veearts vangt scharrelkippen op het vermoedelijk besmette bedrijf in Meeuwen-Gruitrode, waarna een collega de kip een spuitje geeft. foto Peter van den Oetelaar/ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Nadat het vo gelpestvirus vanaf begin maart in Nederland woekerde, is het virus nu over de landsgrenzen getrokken. Een pluimveebedrijf in Belgisch Limburg is vrijwel zeker besmet geraakt. Het besmette bedrijf ligt in Meeuwen-Gruitrode, ongeveer vijftien kilometer ten zuiden van de Nederlandse grens bij Eindhoven. Alle ruim 10.000 kippen worden afgemaakt en ook de pluimveebedrijven in een straal van drie kilometer rond de besmettingshaard wor den meteen geruimd. Deze aan pak is drastischer dan in Neder land, waar eerst alleen in een zone van een kilometer rond een besmetting werd geruimd. De oorzaak van de besmetting is onduidelijk. De kippen waren afkomstig uit Roermond, maar ze zijn al op 11 december inge voerd, dus lang voor de vogel pest in Nederland uitbrak. Di recteur Piet Vantemsche van het Belgische voedselagentschap wijst erop dat menselijke con tacten vaak de oorzaak van de verspreiding zijn. Daarom wil hij ook bedrijven waarmee de besmette boerderij in contact is geweest, laten ruimen. In Nederland werden gisteren drie nieuwe verdachte bedrij ven gemeld: één in Schaijk, vlakbij Nijmegen, één in Kapel- Avezaath bij Tiel en één in Pan- ningen, tussen Weert en Venlo. Minister Veerman (Landbouw) meldde de Tweede Kamer giste ren dat bij verscheidene varkens antistoffen zijn gevonden tegen het virus dat de vogelpest bij pluimvee veroorzaakt. Inmid dels geldt een vervoersverbod voor varkens en varkensmest in de vogelpestgebieden. Varkens die besmet zijn met vo gelpest moeten volgens viroloog A. Osterhaus direct worden op gespoord en 'geëlimineerd'. Dit moet helpen voorkomen dat een nieuw soort virus ontstaat dat gevaarlijk is voor mensen. Het gaat Veerman te ver om de varkens onmiddellijk af te laten maken. Het ministerie wil eerst onderzoeken of de varkens het virus ook aan elkaar doorgeven. Als de varkens het virus ver spreiden, zullen ze worden ge slacht. Chris van Gisbergen, voorzitter van de vakgroep LTO Varkens houderij vindt het vervoersver bod voor varkens 'onverant woord en te laat'. „De varkens houderij wordt zo kapot ge maakt", stelt hij. Volgens Van Gisbergen had de minister al zeven weken geleden zo'n ver voersverbod moeten afkondi gen. Dan was er meer tijd ge weest om het risico van besmet ting door varkens van het vogel pestvirus te onderzoeken. ANP 2"'m BE.c,)?rtFtNI9 vyit 1K- in/ eLK öEVAL NlfcT van onze redactie binnenland DEN HAAG - De omvang van het lerarentekort is aanzienlijk en het aantal vacatures zal de komende jaren nog toenemen. Dat geldt niet alleen voor het basis- en voortgezet onderwijs maar ook voor het beroepson derwijs, de volwasseneneduca tie en het hoger onderwijs. Dat stelt de Inspectie van het Onder wijs in het gisteren verschenen Onderwijsverslag 2002. Minister Van der Hoeven van Onderwijs erkende gisteren het probleem. Zij wees op de eigen verantwoordelijkheid van de scholen. Ook herinnerde zij er aan dat zij zij-instromers meer tijd geeft om hun onderwijsbe voegdheid te halen. Onderwijs bond AOb heeft die maatregel gehekeld en de minister verwe ten dat ze geen extra geld in het onderwijs steekt. Volgens de inspectie zijn de te korten het ernstigst op scholen die de Inspectie als zwak beoor deelt. In de categorie zeer zwak ke scholen telt de inspectie ruim driehonderd basisscholen en ongeveer twintig middelbare scholen. Maar ook in het speci aal onderwijs en op scholen van het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs, de mix van mavo en beroepsonderwijs, zijn de tekorten relatief groot. Van der Hoeven wil kijken of het mogelijk is om ook schoolbestu ren en gemeenten (de besturen van het openbaar onderwijs) over zwakke scholen aan te spreken. Daarover treedt zij nog in overleg met de besturenkoe- pels en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Voor het derde achtereenvol gende jaar komt het lerarente kort als het voornaamste pro bleem uit het jaarverslag van de Inspectie naar voren. Vorig jaar in Nederland duizenden men sen, meest bejaarden, aan de ge volgen van een griepvirus, aldus de woordvoerder. De woordvoerder reageert met zijn opmerkingen op de ophef die is ontstaan door het aantal doden door een longinfectie in verpleegtehuizen in het Bra bantse Schijndel en in Gronin gen. In het Sint Barbara verpleeghuis in Schijndel over leden de afgelopen maanden zeven ouderen aan een lucht weginfectie. In een Gronings verpleegtehuis kostte een long aandoening aan acht mensen het leven. De bejaarden in Schijndel over leden tussen januari en maart. De oorzaak was een griepachtig virus genaamd influenza A. Het vermoeden bestaat dat er in het Groningse verpleeghuis De Coendershof hetzelfde aan de hand is. ANP van onze redactie binnenland SCHIJNDEL - De Inspectie voor de Gezondheidszorg wordt momenteel overspoeld met mel dingen over oudere mensen die het slachtoffer zijn geworden van een griepje. De extra aan dacht is het gevolg van de zorg over de nog onbekende longin fectieziekte sars. Het ministerie van Volksge zondheid wil onmiddellijk kun nen ingrijpen als er wel een ge val van sars zou opduiken. Volgens een woordvoerder van de inspectie zijn de meldingen die de dienst heeft binnengekre gen over overleden bejaarden uit verpleeghuizen in Schijndel, Uden en Rotterdam, allemaal terug te voeren tot een ordinair griepje. Vanwege sars wordt de betekenis echter sterk uitver groot. Maar jaarlijks sterven er constateerde de Inspectie dat vooral scholen in de grote ste den en scholen met veel alloch tone leerlingen van het leraren tekort last hebben. Er staan per kwartaal zestien honderd tot tweeduizend vaca tures in het basisonderwijs open, stelde inspecteur-gene raal C. Kervezee gisteren. In het voorgezet onderwijs gaat het om negenhonderd en in het be roepsonderwijs om driehonderd banen per kwartaal. In de ko mende drie, vier jaar zijn 53.000 nieuwe leraren nodig. De reguliere opleidingen leve ren minder dan eenderde van de benodigde krachten. De stijgen de belangstelling om als zij-in- stromer aan de slag te gaan, de groeiende interesse voor deel tijdopleidingen en de inzet van klassenassistenten verzachten de druk op de arbeidsmarkt. De Inspectie constateert dat die factoren een positief effect op de kwaliteit lijken te hebben. Kervezee maakt zich ook zorgen over de spijbelaars en drop outs. De meesten van hen komen uit het vmbo. In het middelbaar beroepsonderwijs verlaat 12 tot 25 procent de school zonder startkwalificatie. Het klimaat op school is agressief en het le rarentekort komt er hard aan. Kervezee roept op tot een ge combineerde aanpak van jeugd- en schoolbeleid. ANP AMSTERDAM - Het hergebruik van glas in Nederland neemt af. Mensen gooien wel steeds meer glas in de glasbak, maar de glasproductie stijgt sneller. Dat zegt woordvoerder R. van Notten van de Stichting Kringloop Glas. De belangrijkste oorzaak is de toename van de flesjes zonder statiegeld. Uit cij f ers over 2001 blij kt dat 510.000 ton glas werd geprodu ceerd en 4 0 000 0 ton werd ingezameld. 7 8 procent van het glas belandde in de glasbak. In 1998 was dat nog 84 procent. Overheid en industrie hadden afgesproken dat het percentage hergebruik op 90 moest zitten. Volgens Van Notten gooien vooral stedelingen niet trouw hun glas in de glasbak. ANP DEN BOSCH - Ruim een maand na de Provinciale Statenver kiezingen hebben de onderhandelaars van CDA, PvdA en WD in Noord-Brabant een akkoord gesloten over de porte feuilleverdeling in het college van Gedeputeerde Staten. Daarmee is de vorming van het provinciebestuur nagenoeg rond. Dat heeft formateur F. Slangen gisteren gezegd. Het CDA krijgt drie van de zeven portefeuilles. PvdA en WD ieder twee. Met die verdeling verandert er weinig. Het demis sionaire provinciebestuur heeft dezelfde verdeling. ANP DEN HAAG - Nederland kampt jaarlijks met een waterte kort, met name in de zomer. Vooral de landbouw heeft hiervan te lijden, maar ook de scheepvaart en energiecentrales zijn soms de dupe. De economische schade in al die sectoren is on geveer een half miljard euro per jaar. Dat blijkt uit een verkennende studie naar watertekorten in Nederland, die Rijk, provincies en waterschappen hebben la ten uitvoeren. De studie is gisteren gepubliceerd. Een deel van de droogteschade is het gevolg van de bewuste keuze om de schade van een wateroverschot te vermijden en de bewerkbaarheid van het land te verbeteren. ANP ROTTERDAM - De jongen en het meisje die worden verdacht van het neerleggen van een dode foetus in een achtertuin van een woning in Rotterdam, zijn vrijgelaten. Het 26 weken oude lichaampje werd vrijdagavond 28 maart gevonden. De week erop werden een 18-jarige jongen en een even oud meisje op gepakt. Ze zijn zo goed als zeker de ouders van de foetus om dat erfelijk materiaal overeenkomt. De eis van justitie om de voorlopige hechtenis van het tweetal te verlengen, is door de rechtbank afgewezen. Officieel luidt de formulering van de raadkamer die erover heeft beslist, dat er geen ernstige bezwaren meer zijn om het tweetal op vrije voeten te stellen. Ze blijven wel verdachten. GPD DEN HAAG - De drie Nederlandse Patriot-eenheden met on geveer 360 Nederlandse militairen kunnen met 'enkele weken beginnen aan de terugkeer naar Nederland'. Dat is de ver wachting van het ministerie van Defensie, aldus een woord voerder gisteren. De Navo besloot gisteren de militaire steun aan Turkije af te bouwen, nu de dreiging van een Iraakse raketaanval op Tur kije verdwenen is. Turkije is het daar mee eens. De Patriot-antiraketsystemen zitten sinds begin maart in Diyarbakir en Batman in het zuidoosten van Turkije. De Pa triots hebben niet één keer in actie hoeven komen. ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst (AIVD) onderzoekt welke rol de Eindhovense Al Four- qaan-moskee speelt in de oplei ding van moslims die zich voor bereiden op de gewapende jihad. Dat meldt een woordvoerder van de AIVD, naar aanleiding van een publicatie gisteren in de Amerikaanse krant The Wall Street Journal. De Al Four- qaan-moskee is eerder in ver band gebracht met het opleiden van jihad-strijders. Het is voor het eerst dat de AIVD openlijk toegeeft deze zaak zelf te onder zoeken. Volgens de Amerikaanse krant zijn mogelijk ook de twee zelf moordpiloten Mohammed Atta en Marwan al Shehhi, afkom stig van de Hamburgse cel van Al Qaeda en verantwoordelijk voor de aanslagen in de VS van 11 september, voor religieuze trainingen in de Eindhovense moskee geweest. Een directe relatie tussen de Al SITTARD - De lintjesregen ter gelegenheid van Koninginne dag wordt dit jaar in de gemeen te Sittard-Geleen vooraf ge gaan door het uitreiken van kinderlintjes. Het is voor zover bekend de eerste keer dat dit in Nederland gebeurt. „We willen de jeugd betrekken bij zaken waar we mee bezig zijn", zei burgemeester W. Dijk stra gisteren. „Het uitreiken van kinderlintjes is één van de ma nieren waarop we dat volgende week vrijdag in praktijk bren gen." Alle basisscholen in Sittard- Geleen hebben een brief gekre gen om leerlingen voor te dra gen voor een lintje. De genomi neerden moeten zich op een bijzondere wijze inzetten of hebben ingezet voor de mede mens of de gemeenschap. „Het is de bedoeling dat van elke school iemand een lintje krijgt", aldus Dijkstra. GPD i Fourqaan-moskee en de Ham burgse cel van Al Qaeda wil de AIVD evenwel niet onderschrij ven: „Zover willen wij nog niet gaan", aldus een AIVD-woord- voerder. Eerder bleek echter dat leden van de Hamburgse cel in de Eindhovense moskee zijn ge weest: de in Hamburg veroor deelde handlanger van Atta, Al Motassadeq, gaf tijdens zijn proces toe samen met een ander prominent lid van de Hamburg se cel de moskee te hebben be zocht. The Wall Street Journal stelt dat de Al Fourqaan-moskee een be langrijk fundamentalistisch re ligieus opleidingscentrum voor honderden islamitische jonge ren uit heel Europa is of is ge weest. Van een aantal moslims, die later betrokken raakten bij terroristische activiteiten, staat vast dat ze een cursus in Eind hoven hebben gevolgd. De Ame rikaanse krant baseert zich op politierapporten en gerechtelijk onderzoeken in onder meer Pa kistan en Duitsland. Woordvoerder Saïd Mohammed van de Al Fourqaan moskee wil niet reageren, omdat hij bezig is juridisch advies in te winnen naar aanleiding van de publica tie in The Wall Street Journal. In Nederland zijn waarschijn lijk honderd tot tweehonderd personen actief in islamitische terroristische netwerken. Dat schreef minister Remkes van Binnenlandse Zaken gisteren aan de Tweede Kamer. De drei ging van islamitisch-terroristi- sche aanslagen vermindert niet, stelt Remkes. GPD/ANP Advertentie LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3