PZC Actie voor vakschool in Burkina Faso Dijkvai in andere tijd toch actueel Directie tevreden over gebruik van W esterscheldetunnel 15 Middenstand Zierikzeese Lange Nobelstraat en Schuithaven wil ook feesten EO-avond Vrouwzijn in Tholen agenda kerkdiensten donderdag 17 april 2003 Gewonde bij botsing Circus Bavaria Uitwerking Springen als een haas op tweede paasdag Actueel -«• Greenpeace-actie Vlissingen beboet Draineermachine verspert weg Inbreker krijgt acht maanden cel Automobilist schept Goese Motorrijders Ondernemers zoeken gezelligheid ^Marcel Modde /[ERIKZEE - Wat in het hart van Zierikzee kan, moet voor hei 'blindedarmpje' ook gaan «elden. Onder dat motto zijn de ondernemers van de Lange No belstraat en de Schuithaven van lan nieuw leven in de brouwe rij te blazen. Te beginnen met de jaarlijkse 'toeristendagen' en, als het even kan, nog wat vaker Iedere tweede dinsdag in juli en augustus bruist Zierikzee van de activiteiten, bedoeld om de toeristen en de eigen inwoners te plezieren. Ondernemers aan de rand van de binnenstad 1H0LEN - De Evangelische Omroep houdt op donderdag 24 april een VrouwZijn-avond in Tholen rond het thema 'Perso nality!'. De avond wordt gehou den in gemeenschapscentrum Meulvliet, Zoekweg 8. Tijdens de avond zal het thema in kleine groepen aan de hand van opdrachten worden uitge werkt. Daarnaast is er een rele vante toespraak van Erna Lut- tik (psycholoog) en muziek van Bertine van den Oever, Caroline van der Molen en Henrico ter Beek. Depresentatie is in handen van JacoleenLieve. De avond begint :oin20.00 uur. Vanaf 19.30 uur is er koffie. Toegangskaarten zijn te bestellen bij de Reserfoon: 8318-622336. GOES - Circus Bavaria treedt ranaf morgen op op het Molen plein in Goes. Jongleurs, clowns en verschillende dieren verto- «en hun kunsten tot en met 21 ipril. De voorstellingen begin- ïendagelijks om 15.00 en 19.00 lur. steekt het al jaren dat niet ook hun straten in dat feestgedruis mogen delen. Om die reden ver legde het Zierikzees Onderne mers Collectief (ZOC) de gren zen vorig jaar al naar de Sint Domusstraat. De Lange Nobel straat, met onder meer haar ho ge molen, en de pittoreske Schuithaven claimen komend seizoen eveneens een stuk gezel ligheid. Mede-initiatiefneemster A. Stapff benadrukt dat de plan nen 'in volle harmonie met het ZOC worden ontwikkeld' en dat er geenszins sprake is van twee spalt binnen de ondernemers vereniging. Alle onvrede over de manier waarop het collectief de 'blindedarm' tot dusver heeft benaderd, wordt overboord ge zet. „Dat is toch meer in eikaars voordeel", legt de galeriehoud ster de toenadering uit. Ofwel: de initiatiefgroep zorgt voor een activiteitenplan en het ZOC re gelt de nodige vergunningen en de inpassing in het verdere pro gramma. Hoe de opzet er precies komt uit te zien, moeten Stapff en A. van Velzen (haar partner in dezen) de komende weken verder uit werken. De bedoeling is in ieder geval de Schuithaven tijdens de vijf opeenvolgende dinsdagen in juli en augustus om te vormen tot een Montmartre-achtig plein met tekenaars en livemu ziek. Ook aan het andere eind van de route, bij café Old Dutch van Ko Berrevoets, moet met enige regelmaat een vrolijke noot het publiek de straat in trekken. De initiatiefnemers willen de zestien parkeerplaat sen in de Lange Nobelstraat be nutten voor stands en ander soortige uitstallingen. Albert Heijn en de ING Bank blijven ook aan de voorkant gewoon be reikbaar, aldus Stapff. Slaagt de ondernemersgroep in haar opzet, dan valt te overwe gen of er buiten de toeristenda gen om niet meer activiteiten in die hoek kunnen worden geor ganiseerd, geeft Stapff aan. „Bijvoorbeeld een antiekmarkt. Dat hoort toch in een oude stad als Zierikzee!" ZOC-activiteitencoördinator P. Gudde omarmt de oprisping uit de 'blinde darm' van harte. Hij tempert evenwel een te groot optimisme in het licht van het beperkte budget van het onder nemerscollectief. „Je kunt wel van alles willen in een straat, het moet financieel wél gedragen kunnen worden door het ZOC. Maar als de ondernemers ook daar zelf in willen investeren, dan is dat natuurlijk voor ieder een hartstikke leuk." Bewoners en ondernemers aan de Sint Domustraat hebben dit jaar opnieuw een uitnodiging gehad van het ZOC om met acti viteiten op de proppen te ko men. De kinderrommelmarkt wordt daar in ieder geval niet meer herhaald en keert terug naar z'n oude stek op de Balie. In de praktijk bleek de markt te veel overlast te veroorzaken voor verkeer en omwonenden, aldus Gudde. Wat er wel moge lijk is in het betreffende Ha venkwartier, hangt in belang rijke mate af van de reacties op het verzoek van het ZOC. j STREEKACTIVITEITEN 2ERIKZEE - Muziekschool, Poststraat, -20.00 uur: informatie over lessen lokiluit, dwarsfluit, klarinet en piano; iemeentehuis, 20.00 uur: Raadsleden- pteekuur; Hal gemeentehuis, 10.00- 100 uur: Demonstratie pottenbakken «bloemschikken door sociaal cultureel •ertDe Lichtboei; A. Stapff (r) en A. van Velzen willen dat de Schuithaven 's zomers wordt omgetoverd tot een Montmartre-achtig plein met tekenaars en livemuziek, foto Marijke Folkertsma ijoorMarcel Modde ZIERIKZEE - Het comité foord en Daad op Schouwen- Mveland begint een actie ten Wte van een vakschool voor warme jongeren in Burkina bso. Door middel van de inza- g van lege cartridges en toners van printers wil de orga nisatie geld vergaren voor dit nel. k Nederland worden jaarlijks ■aar schatting ruim negentien "iljoen nieuwe cartridges en to- nersvoor printers verkocht. On- Jtveer vijftien procent daarvan Wrdt hergebruikt. De fabri katen die dat hervullen toe- i, hebben meer exempla- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ®0AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 (0111)454657 Wail: redzzee@pzc.nl Mar«l Modde (chef) P'etKleemans baikevan Loon AliPankow ^Soesman Hfioogert (sport) £TRALE REDACTIE «tsouburgseweg 10 Postbus 18 r®AA VLISSINGEN ■5 (0118) 484000 ,a>(: (0118) 470102 redactie@pzc.nl Vernet ^•Pzc.nl ;web@pzc.nl P-mail: ren nodig om aan de vraag naar (milieuvriendelijke) onderdelen van de printer te kunnen vol doen. Volgens secretaris R Kik van Woord en Daad Schouwen-Dui- veland is een retourbedrag van vijftien euro per stuk voor de duurdere types geen uitzonde ring. Het comité roept dan ook op de lege inktpatronen niet meer weg te gooien, maar in te leveren voor het goede doel én het milieu. Bovendien draagt hergebruik ook bij aan een prijsverlaging van deze regel matig noodzakelijke printeron derdelen. De vakschool in de Afrikaanse stad Léo is inmiddels in gebruik en biedt onderwijs aan 320 leer lingen. De jongeren krijgen een gerichte beroepsopleiding, zo dat ze wezenlijk kunnen bijdra gen aan de opbouw van het straatarme Burkina Faso. Om de vakschool compleet te maken is volgens Woord en Daad nog ruim tweehonderdduizend euro nodig. De lege patronen kunnen worden ingeleverd bij de vol gende adressen: Nieuwe Bo- gerdstraat 51 Zierikzee, West straat 42 Nieuwerkerk, Sint Joosdijk 80 Oosterland, Zand weg 21 Kerkwerve en Noord straat 14 Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - Wie als een paashaas wil rondsprin gen kan op tweede paasdag te recht in Burgh-Haamstede. Voor de jaarlijkse paasmarkt heeft de ondernemersvereni ging een reuze-trampoline neergezet. In de Noordstraat en rond De Ring in Burgh-Haamstede zijn op maandag 21 april tevens ver schillende kraampjes met snuisterijen te vinden. De Haamsteedse paasmarkt duurt van elf uur 's ochtends tot vijf uur 's middags. door Famke van Loon ZONNEMAIRE - Vorig jaar wa ren de vijf voorstellingen uit verkocht. Dit jaar rekent de Stichting Historische Spelen Zierikzee zeker weer op die be langstelling. Voorzitter R. Ge luk heeft er goede hoop op dat dat gaat lukken. De acteurs en actrices hebben Dijkvai op de tails geperfectioneerd. Daar naast is het verhaal van de strijd tegen het water nu zeer actueel. „Het speelt alleen in een andere tijd." Over twee weken - op 1 mei - be gint de kaartverkoop voor het tweede seizoen van Dijkvai. Spelers, productieteam en stichtingsbestuur maken zich op voor een nieuwe serie van vijf voorstellingen, die in het laatste weekeinde van juni en het eerste van juli gegeven worden in het haventje van Bommenede. Tij dens de wekelijkse repetities worden de puntjes momenteel op de i gezet en wordt het stuk op details verbeterd. Veel aanpassingen, zoals twee jaar geleden bij de reprise van De Ridderslag van Zierikzee, heeft Dijkvai niet ondergaan. „In grote lijnen is het het stuk van vorig jaar, omdat we er tevreden over zijn", aldus Ge luk. De honderdtwintig spelers en dansers zullen het publiek een blik gunnen op het Schouwse dorpje Zuidkerke anno 1528, dat net als veel andere Zeeuwse steden en dorpen in die tijd in een continue strijd tegen het water verwikkeld is. Vissers, boeren, rederijkers en kooplie den laten het sociale leven zien en de angst die dijkvallen in de omgeving bij de dorpelingen in boezemt. Daar tegenover staat de machtsstrijd tussen de aristo craten, die het dorp willen ont ruimen, en de waterbouwkun dige Andries Vierlingh, die met nieuwlichterij beweert Zuid kerke te kunnen behoeden voor de dreigende dijkvai. Die thema's zijn nog altijd actu eel. Met de vijftigjarige herden king van de watersnoodramp van 1953 staat de veiligheid achter de dijken weer hoog op de (politieke) agenda. En vooral ook hoe die veiligheid bewaard kan blijven. Geluk hoopt dat die actualiteit van het onderwerp zal helpen veel bezoekers naar de haven van Bommenede te trekken. Want alleen al voor een gezond huishoudboekje kan de stichting volle tribunes goed ge bruiken. „We hebben vijf uit verkochte voorstellingen nodig. Dan kunnen we er wel net uit springen." De verwachting is dat het stuk meer bezoekers zal trekken uit Zeeuw-Vlaanderen en België doordat een avond openluchttheater op Schou- BURGH-HAAMSTEDE - Een achttienjarige Duitse automo bilist is gisteravond rond zes uur op de kruising Kraaijen- steinweg/N57 in Burgh-Haamstede gewond geraakt bij een aanrijding. De man reed over de Kraaijensteinweg en ver leende op de kruising geen voorrang aan een van links komen de personenauto, bestuurd door een 55-jarige Vlissinger. De automobilist is met nekklachten voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis, de Vlissinger kwam met de schrik vrijBeide voertuigen moesten worden weggesleept. MIDDELBURG - Greenpeace Nederland is door de Middel burgse politierechter voor diefstal en vernieling veroordeeld tot 5000 euro boete. Actievoerders van de milieuorganisatie hadden 15 april vorig j aar in de Sloehaven van Vlissingen tropisch hardhout van het Turkse schip Balaban gestolen. De actie was bedoeld om aan dacht te vragen voor de bescherming van oerbossen en regen wouden. Een van de milieuactivisten was dezelfde dag te ver gegaan door een tros van een sleepboot van Multraship door te snijden om te belemmeren dat het schip kon aanleggen. Of ficier van Justitie H. denHartoghad 10.000 euro boete geëist. De politierechter halveerde de boete. VLISSINGEN - Een draineermachine met een gewicht van ongeveer 28 ton is gisterochtend omstreeks acht uur op de Nieuwe Vlissingseweg in Vlissingen van een vrachtwagen ge vallen. De machine stond op metalen rupsbanden op een stalen vloer. In een bocht ging de vracht schuiven waarna de machine in de berm van de weg terecht kwam. De draineer machine kon weer op de dieplader gereden worden. Tegen half tien is de weg weer vrijgegeven. Het verkeer werd tot die tijd omgeleid. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doore- waard Boekhout heeft een 31-jarige Vlissinger voor woning inbraken conform de eis veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De man werd 7 januari dit jaar aangehouden, nadat hij had geprobeerd met een omgebogen antenne via de hengelmethode in een woning in Vlissingen in te breken. Bij een huiszoeking werden er een filmcamera en een Afrikaans bankbiljet gevonden. Die bleken afkomstig te zijn van woninginbraken, die kort daarvoor waren gepleegd. De ver denking ging zodoende uit naar de Vlissinger. Dat werd on derschreven door officier van Justitie G. Oosterveld die ver dachte ook verantwoordelijk achtte voor de twee diefstallen met braak in zijn woonplaats. De Vlissinger, die de woningin braken ontkende, probeert al jaren via het plegen van dief stallen in zijn drugsverslaving te voorzien. Nadat hij een te rugval in zijn verslaving had gekend zei hij opnieuw te willen afkicken. De politierechter vond het dan ook een goed idee om binnen de muren van de gevangenis van zijn drugsverslaving af te komen. „Dan kunt u waarmaken wat u zegt." GOES - Een 40-jarige vrouw uit Goes is gisterochtend ge wond geraakt bij een ongeluk aan de Frambosestraat in haar woonplaats. Ze werd aangereden door een 22-jarige automo bilist uit Reeuwijk die uit de Pruimestraat kwam en geen voorrang verleende. wen-Duiveland door de ingebruikname van de Wester- scheldetunnel makkelijker is geworden. Aan de vooravond van de repri se van Dijkvai! is gebleken dat de stichting - net als vorig jaar - een klein verlies heeft. Aanvan kelijk had het bestuur met de tweede voorstellingsronde een 'kleine buffer' op willen bou wen, maar Geluk gaat ervan uit dat dat niet gaat lukken. „Het tweede jaar is het wel ietsje goedkoper, maar de grote infra structurele kosten als licht en geluid en de tribune blijven toch." Naast uitverkochte voor stellingen probeert de stichting nog altij d extra sponsors te wer ven. Zeker nadat de hoofdspon sor van vorig jaar zich heeft te ruggetrokken. Kaarten voor Dijkvai zijn vanaf 1 mei te koop op Havenpark 7 (ABN Amro) in Zierikzee of te reserveren via www.edz.nl/dijkval, dan wel te lefonisch op 06-30297322. Spelers van Dijkvai, hier vorig jaar in Zonnemaire, laten in vijf voorstellingen de eeuwige strijd tegen het water zien. foto Marijke Folkertsma door Wout Bareman TERNEUZEN - In de eerste maand na de opening werden bij de tolpoortjes van de Wester- scheldetunnel gemiddeld 12.000 tot 12.500 voertuigen per dag geregistreerd. Directeur T. Buis van de NV Westerschelde- tunnel is daarover erg tevreden. „Het is voor ons goed om te con stateren dat de overtocht van de Westerschelde is gestegen van zo'n 8000 voertuigen per dag via de veerboten naar ruim 12.000 via de tunnel." In de prognoses over het gebruik van de tunnel in de beginperio de ging de exploitant uit van een gemiddelde van 12.000 voertui gen, op werkdagen. Dat aantal wordt nu dus overtroffen. Maar Buis wil op basis daarvan nog niet speculeren over het hogere rendement dat de tunnelexploi tatie oplevert en een versnelde investering van dat extra kapi taal in de bouw van de kanaal tunnel bij Sluiskil. „Het is leuk, zoals het nu loopt, maar we moeten de verdere ontwikke ling van de verkeersstromen nog even afwachten. In de be ginfase hebben we natuurlijk veel tunneltoerisme gehad. Maar spannend is ook hoe het verkeer zich komend paasweek einde ontwikkelt. We zitten nog in de opbouwfase en we leren nog elke dag." Buis vindt het opvallend dat zich vrijdags het meeste verkeer aandient. Dat is juist de dag waarop eens in de veertien da gen inspectie en onderhoud plaatsvindt. De tunneldirecteur gaat ervan uit dat die 'piek' wordt veroorzaakt door toeris tisch verkeer. De tunneldirectie is overigens niet van plan de on derhoudsbeurten in verband met die drukte te verplaatsen. De kinderziektes zijn inmiddels grotendeels overwonnen. Op een aantal punten is de software van de computergestuurde ap paratuur aangepast. Buis: „En verder was het natuurlijk een kwestie van wennen voor zowel onze mensen als de tunnelge bruikers. Ik heb de indruk dat het nu allemaal veel soepeler verloopt, al blijkt de betaling met de chip-knip nog steeds wat moeizaam te gaan." Inmiddels beschikken 18.000 regelmatige tunnelgebruikers over de t-tag, het apparaatje waarmee abon nementhouders snel de tol poortjes kunnen passeren. Dat er nog steeds 10.000 mensen met een tij delij ke (een kaartke) t-tag rondrijden, noemt Buis een smet op de exploitatie in de beginfa se. „Die tijdelijke t-tag functio neert wel, maar zo hoort het natuurlijk niet. We willen als exploitant optimale service bie den en dan past het niet dat je de mensen toch met zo'n tijdelijke tag opzadelt." In overleg met de Oostenrijkse leverancier wordt ernaar ge streefd de tijdelijke t-tags voor eind mei te vervangen door een definitieve. Buis: „Het is een kwestie van een verkeerde plan ning bij de producent en een overrompelende belangstelling voor de t-tag bij de tunnelge bruikers. Tja, misschien hadden we rekening moeten houden met meer. Maar eind volgend maand lijkt het leed geleden." De tunneldirectie is niet van plan de eis van de motorrijders voor een gereduceerd tarief in te willigen. In het eerste weekein de na de opening van de tunnel protesteerden 2000 motorrij ders tegen het feit dat zijnet als personenauto's, vier euro per tunnelpassage dienden af te tik ken. Met een t-tag, die op mo torfietsen moeilijk is te installe ren, valt de doortocht een euro goedkoper uit. De tunnelexploi tant onderzoekt nu een simpele re methode om de t-tag op moto ren te installeren. De verkeersstromen via de tun nel hebben de afgelopen weken, volgens Buis, nog eens onder streept dat de knelpunten zich vooral voordoen op de Sloeweg aan Bevelandse kant en bij de kanaalbrug van Sluiskil. Die knooppunten schreeuwen op een snelle oplossing. Donderdag 17 april 2003 Witte Donderdag SCHOU WEN-DUIVELAND Burgh Nederlandse Hervormde Kerk 19.00 uur ds Leydens; Nieuwerkerk SOW-Gemeente 19.30 uur ds Klein; Noordwelle Ned Hervormde Kerk 18.00 uur ds Goodijk (HA); Ouwerkerk Ned Hervormde Kerk 19.00 uurpastor Breu- gem en ds v.d. Jagt; Renesse Nederland se Hervormde Kerk 19.30 uur ds Goodijk (HA): Zierikzee Nederlandse Hervormde Kerk, Gasthuiskerk 18.45 uur ds Kievit (HA); Gereformeerde Kerk 19.30 uur ds De Zeeuw (HA); Evangelisch Lutherse Gemeente 19.30 uur ds Baan (HA).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39